WEKELIJKS BIJVOEGSEL van het LEI DSC H DAGBLAD ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 Pagina 2 Jules Chapon. exposeert in Parijs Via „show-van-dameshoedjes" naar bekende kunstgalerij doeken in deze groep zijn namelijk - in scherpe tegenstelling tot de landschap pen - in grijze, impressionistisch aan doende toon gehouden, met soms wat vervagende contouren De verklaring van die twee zo geheel verschillende schilderwijzen? Een landschap is voor mij," zegt Cha pon, „a'.tiid een open boek zonder een geheim, maar elk mens blijft steeds vol mysterie". Een standpunt, waarvoor iets te zeg gen valt. (Van onze correspondent te Parijs) HE bekende Haarlemse schilder Ju les Chapon exposeert op het ogen blik in een der bekende kunstga lerijen aan de Seine-oever, en de wijze waarop hij daar is aangeland, mag eerst wel even worden verteld Cha.pon dan, had bij een vorig bezoek aan Parits bi] vrienden toevallig de hier vermaarde ontwerper van dames hoedjes, Jean Barthet, ontmoet. Hy toonde hem een paar foto's van zijn schilderijen. Barthet zei dat, zo opper vlakkig naar die afbeeldingen te oor delen, Chapon's schilderijen hem best bevielen en spontaan, zoa's zon hoe- denkoning dat soms zijn kan. ste'de hij de Haarlemse kunstenaar voor zijn vol gende show met zijn doeken op te luis teren. Hij kon dan direct kennis maken met ..Tout Paris', die wat mondaine collectie dames en heren, welke nog steeds in Parijs de artistieke toon aan geeft. Jules Chapon vond dat wel een goed idee, en zo vertrok hil dan een week of Wat later met een goede 20 doeken naar Parijs, om daarmee het zaa'tje, waar de hoedenshow georganiseerd zou wor den te stofferen. Helaas: toen de grote dag aanbrak, beek „Tout Paris" in verschillende secties te zijn onderverdeeld en de da mes, belust op hoedjes-nleuwigheden, hadden voor Chapon s schilderijen hoe genaamd geen oog. Dc Haarlemse rabbijn Frank voor het vuurpeloton. Een wat troosteloze ervaring voor de sohilder! Er was echter één lichtpunt. Het •speelse lot had name ijk gewild, dat on der dit „publiek-van-alleen-maar-op hoedjes-beluste-Parijse-dames" ook de beroemde beeldhouwer Zadklne verzeild was geraakt En die vond het maai een vreemde situatie de schilderijen, we ke volgens hem beter hadden ver diend, daar zo maar tussen al die hoedjes te zien hangen en dies gaf hij Chapon een introductie voor monsieur Marsei'le, de eigenaar van een bekende expositiezaal, waarheen de Haarlem mer een paar dagen later ziin doeken over kon brengen. DET is een klein en prettig zaaltje, schuin tegenover het Louvre en met een belichting, die daarop berekend is, komen Chapon's schilde rijen hier nu uiteraard goed tot hun recht. Ztjn werken zijn in twee, nog al scherp gescheiden groepen te verdelen. Ten eerste de landschappen, die de schilder vorig jaar maakte in Zuid- Frankryk, vooral in Saint Germain de Provence - gelegen in dezelfde streek waar ook Van Gogh zo graag gewerkt heeft. En het is opmerkelijk dat het scherpe Provencaalse licht Chapon tot het ge bruik van eenzelfde palet heeft- bewo gen als de grote Vincent in ziin Zuid- Franse periode. Maar dat men in dit verband heus n'et direct het zo on- vriende like woord „ep'tronisme" (navol ging) in de mond hoeft te nemen, be wijst wel dulde Uk de rest van de ex positie, die uit portretten bestaat. De BIJZONDER aardig is de gracleuse figuur van de Franse „mime" Mar- ceau, en treffend is de wijze en stille berusting, die de schilder in het gevoelige portret van zijn vader heeft gelegd. Tot de meest bewogen doeken beho ren overigens de herinnermgen aan de oorlogstijd, zoals die gedeporteerde achter het prikke'draad van zijn con centratiekamp. een toonbeeld van men- sc'ijke geslagenheid, en niet minder die aangrilpehde evocatie van de Haarlem se Rabbijn Frank, tijdens zü'n laatste levensmomenten fier en bjiru uitda gend, voor het vuurpeloton der Duitse beulen staande. JULES CHAPON, „peintre Holiandjiv", zoals hij op de affiches wordt aan geduid, heeft hier tal van doeken bijeengebracht, die de onderscheiding van een expositie op deze plaats Kker ten volle rechtvaardigen. Men mag hopen dat dit keer óók de picturale sector van .Tout Paris" hem ziin belangstelling niet zal onthoudenl Ook via het girono. van het L. D. kunt U de nood helpen verzachten Veel ouder dan het Christendom oor de Vrouw EN DE ROMEINSE OUDHEID Slaven waren gelijk aan hun meesters "P\ (Van onze Romeinse correspondent) AT de naam „Carnaval" een verbastering is van „carnem levare" (het vlees wegnemen) en dus een aanduiding is van een periode van vrolijlc feestvieren voordat men zich het eten van vlees en tal van andere geneugten ontzegt in de vastentijd, is bekend. Maar de samenhang van het feest met het Christendom is slechts schijn. En al wordt nu het Carnaval voornamelijk gevierd in Rooms- Katholieke landen als tegenhanger tegen de vastentijd, in werke lijkheid is het veel ouder dan het Christendom en de vasten. Het hangt ten nauwste samen met de antieke Saturnalia, de feesten ter ere van de antieke God Saturnus, de oude Latijnse God van de landbouw, van wie de Romeinen aannamen, dat hij de mensen heeft geleerd graan en andere gewassen te zaaien en te verbouwen. „Vader Saturnus" was een zeer oude Godheid van het Latijnse ras en mj was zelfs hun voornaamste God in de „gouden eeuw", een langvervlogen tijdperk, toen welvaart, vrede en overvloed op aarde heersten en alle mensen gelijk waren. De God Saturnus was buiten vlerd). Bleken andere mannen krach tiger, sneller dan de Koning, dan werd deze als verder ongeschikt voor zün ambt gedood of moest zichzelf Rituele Koningsmoord was in de oudheid bg tal van volkeren gebrui kelijk en vindt men bij Afrikaanse volkeren tot op de huidige dag. In verloop van tijd lukte het de Ko ningen zich bij het minder prettige deel van de heilige rite te laten vervangen door een ander persoon, een „schijn- koning" en die was het. welke na een korte „regering" het leven moest laten. Naarmate het geloof aan vruchtbaar heidsriten en andere magische beïn vloeding der natuur afnam, was het niet meer nodig, dat de „Koning" der feesten de sterkste was van allen en de koningsmoord werd teruggebracht tot het vrolijk verbranden van een pop, die „Prins Carnaval", dat is Saturnus, voor,- stelt. Maar eenmaal was het wel dege lijk de echte Prins der Saturnaliën, die gedood werd of zichzelf moest doden. De vrolijke Carnavalszotten ten Zuiden van de Moerdijk loopt het waarschijn- Ülk koud langs de rug, wanneer zij er aan denken. KAAS- EN EIERGERECHTEN Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Geen tijd meer om naar de slager of de vishandelaar te gaan en U wilt tóch iets hartigs bij het warme maal of bij de boterham geven? Kijkt U dan eens In kelder of kast: misschien hebt U daar nog een stukje kaas en enkele eieren. Van eieren en kaas kunnen al lerlei smakelijke en gezonde gerechten bereid worden, in een ogenblik tijds Voor 2 eieren en 100 gram kaas per vier personen bijv. vonden we de volgende mogelijkheden <U kunt natuurlijk ook meer eieren nemen): Brusselslof met hardgekookt ei en ge welde kaascrème; plakjes hardgekookt el met kaassaus op geroosterd brood of broodjes; kaassaus met blokjes hardgekookt ei er door; eiergehakt met kaas; roerei met geraspte of blokjes kaas; omelet met geraspte of blokjes kaas; schuim-omelet met kaas (kaassoufflé) losgeklopt ei met geraspte kaas. ge stold in de oven of in een heetwater- Van 1 ei en 150 gram kaas zoudt U kunnen maken: eiergehakt met kaas; eierpannekoekjes met kaas; schuimige omelet met kaas; kaascroquetten: hartige wentelteefjes; kaassbezen. Misschien denkt U: dat HJkt nu alle maal heel lekker, maar is het ook goede, voedzame kost? Wel, In eiwitwaarde weegt 75 gram 40 of volvette kaas ongeveer tegen 100 gram vlees op. Kaas is verder een uitstekende bron van kalk. Ook eieren hehoren tot de voedingsmiddelen met hoge beschermende waarde. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN. (Daar de ene kaassoort veel hartlger smaakt dan de andere, dient men met de hoeveelheden wat voorzichtig te zijn en te proeven, vóór men alle kaas en zout toevoegt). GEWELDE KAASCRÊME (als saus bij de aardappelen). 75 gr. (bijna 1/3 pakje) boter of margarine. 100 gr. geraspte kaas. ti dl 4 eetlepels) lauw water, nootmuskaat. De boter en margarine week laten worden en dan met een houten lepel roeren tot ze zalfachtig wordt. Gelei delijk aan de kaas en het water erdoor werken. De crème op smaak afmaken met nootmuskaat. EIERGEHAKT MET KAAS. Hiervoor de hardgekookte eieren in blokjes snijden en de kaas fijn snijden of raspen. Een rest gekookte aardappe len fijnmaken. Alle ingrediënten dooreen kneden tot een samenhangend geheel. Zo nodig iets melk en iets zout toe voegen. Van de massa platte koekjes vormen. Deze door bloem en paneermeel wentelen en in heet vet vlug aan weers zijden bruin bakken. OMEI.ET MET KAASPLAKJES. 2 eieren, een stukje stevige, niet te Jonge kaas van ongeveer 100 gr_ (een restje is heel geschikt) boter of margarine, zout, 2 eetlepels water. De eieren even goed loskloppen met het water en Iets zout. De boter of mar garine lichtbruin laten worden in de koekenpan, de kaas er boven in dunne schijfjes snijden. De elinassa over de kaas gieten en vlug laten stollen. Hier en daar de zijkant optillen en nog vloei baar ei er onder laten lopen. Wanneer alles gestold is. de omelet uit de pan laten glijden en dubbel slaan, zodat de onderste helft iets buiten de bovenste uitsteekt. SCHUIMIGE KAASOMELET. 100 gr kaas en 2 eieren, gesplitst in dooier en wit, 45 gr (5 eetlepels) bloem, l'A dl. (een kopje) melk, fijngesneden peterselie, (zout). De bloem aanmengen met de melk. De eierdooiers luchtig roeren; de aange mengde bloem en de kaas er doorroeien. De eiwitten zeer stijf kloppen en ue dooiermassa voorzichtig hierdoor schep pen. In de koekenpan boter of marga rine heet en heel lichtbruin laten worden. Een laag van de omeletmassa er in leggen en de warmtebron temperen. De massa dichtgedekt 10 b 15 minuten verwarmen, tot de bovenkant droog is. De omelet aan de tweede kant niet bak ken. maar op een bord schuiven en fijn gesneden peterselie er over strooien. De rest van de eimassa op dezelfde wijze bakken. Hoeveel omelettes men van de massa bakken kan, hangt af van de grootte van de koekenpan. De laag liefst niet groter maken dan 2 cm. Rome, en omgeving, weinig bekend, maar zijn feest werd gevierd in het ganse Romeinse rijk en was in gans Europa, althans overal waar reeds koren werd verbouwd, als feest der landbouwers bekend, lang vóór de opkomst van de stad Rome. Dag van Saturnus DE DAG van Saturnus was 17 De cember en de Saturnalia vierde men van 17 tot 24 December. Schijnbaar ls er dus een verschil, al thans wat datum betreft, met Carnaval, maar van dit laatste feest staat de datum allerminst vast. In Italië was het tot voor kort nog gebruikelijk, dat Carnaval begon op Tweede Kerstdag en duurde tot 40 dagen voor Pasen. Dit was de periode, waarin schouwburgen en opera's hun deuren openden, of althans nieuwe stukken voor het voetlicht brachten. Tot 1940 placht het seizoen van de Romeinse Opera te beginnen op 26 De cember. Als men nu om de vreem delingen tegemoet te komen de da tum heeft vervroegd tot half November, dan wil dat nog niet zeggen, dat het Romeinse publiek ontrouw is geworden aan de traditie, die opera en toneel beschouwt als onderdeel van Carnaval. De uitbundiger feesten beginnen ech ter meestal niet voor 17 Januari en in vele steden zelfs eerst 2 Februari (Ma ria Lichtmis). In de grote steden is er trouwens niets van overgebleven: de vermaarde fcarnavals van Rome, Venetië, Florence behoren sedert tientallen jaren tot het verleden Alleen In Verona en Ivrea (een stadje in Piemonte) vindt men nog iets van het echte oude Carnaval, terwijl in bepaalde badplaatsen (San Remo. Vla- reggio. enz.) een Carnaval gevierd wordt in de trant van dat te Nico. een feest dus om vreemdelingen te trekken en zonder enige folkloristische achter grond. Geen standsverschil E OUDE Romeinse Saturnalia be hoorden tot de grote feestelijkhe den van de Latijnse kalender. Het belangrijkste kenmerk van dit feest was stellig het tijdelijk wegval len van alle standsverschil. De slaven het feest. Hij werd gekleed in een Ko ninklijk gewaad en allen gehoorzaam den hem: hy was vrij zich aan zijn lus ten over te geven en te doen wat hem in het hoofd opkwam. Maar zijn rijk was van korte duur. Na 30 dagen uit bundigheid moest hü voor het altaar van de God Saturnus eigenhandig de keel afsnijden. Dasius, door zijn kame raden tot „Koning" gekozen, weigerde als Christen deze rol te vervullen en werd zonder meer ter dood gebracht. Vruchtbaarheid DCT ongetwijfeld historische verhaal toont ons de diepere zin van Car naval. In heel oude voorhistorische tijden was dit een vruchtbaarheidsfeest, de ongebondenheid der feestvierders 1 diende orn op magische wijze het win- terkoren te doen gedijen. Stamhoofden, „Koningen" varen in die tijd mannen van grote lichamelijke en magische kracht. Zij moesten hun volk verdedigen tegen vijanden, maar ook zorgen, dat de natuur zich behoorlijk gedroeg en dat het vee of de gewassen vrucht af wierpen. Zij werden geacht in nauw contact te staan met de goden en plachten zich (daarvan zijn ook histo rische voorbeelden bekend) somwijlen te vermommen om de God zelf uit te beelden. De Koningen van het voorhistorische Latium en stellig ook die van andere Indo-Europere volkeren, waren in de periode na de zaaitijd van het winter koren gedwongen zich over te geven aan allerlei uitspattingen, ten einde hun manneliike kracht te tonen en te be werkstelligen, dat de aarde vrucht zou dragen. Rituele Koningsmoord AAN HET einde van die periode werden zij onderworpen aan een proef, waarschijnlijk een wedloop (de „Regifugium" koningsvlucht, door de Romeinen ieder jaar plechtig gc- ALLEN dragen we in het hart heimelijke illusies.' Zorgenvrij te mogen leven in een wereld zonder ijzeren gordijnen, vrees of angst voor de dag van morgen, wie verlangt er niet naar? Het liefst in een omgeving waar romantiek hand in hand gaat met poëzie, waar een schilderachtige natuur alle neerdrukkende gedach ten aan rampspoed weg bant. WE weten 't: dergelijke „ver burgerlijkte" en „individueel- egoistische" verlangens be horen in de 20ste eeuw eigenlijk met thuis, worden nauwelijks ge tolereerd. En .misschien hebben zü, die zo denken, gelyk' Dwaze invallen worden meedo genloos in de kiem gesmoord en men legt er zich gewoonlijk stilzwij gend by neer, want het „eigen ik" ls niet meer belangrijk Maar pas op! De menselijke drift naar het aesthetische. het weldadige, het wondere laat zich met uitroeien. Altijd zult ge mensen vinden, die „zelfzuchtig" genoeg zijn om déar te willen wonen, waar de ziel leeft in harmonie met het schone en zij zich niet behoeft te ergeren. W: ar kaarsrechte rooilijnen en wanstaltige moderne bouwproduc ten taboe zijn, waar men zich niet stoort aan duizenderlei papleren voorschriften van goed-willende, maar dikwijls verkeerd handelende „experts". DE een snakt naar een onbe woond eiland! De ander naar zo'n klein huisje op de hei of in een bosrijke omgeving, waar niemand het in nerlijk verscheuren komt. Waar alarmerende berichten over koude of echte oorlog U koud laten, omdat ze niet tot U doordringen. Zulke huisjes, waar het Paradijs teruggekeerd lijkt, zijn er waarach tig nog, zélfs in een geciviliseerde Naar de natuur terug! maatschappij, die door de ziekte der uniformiteit zwaar en besmet telijk ls aangetast. HUISJES met een individueel karakter, waar de geest zich vrij kan ontplooien. Waar be palingen en verordeningen van het zo hevig aangebeden dirigisme geen schijn van kans hebben, de mens zichzélf kan zijn en blijven, tegen élk vernietigend geweld van de massale hordementaliteit in. We weten werkelijk niet, of het per slot. plotseling bevrijd van alle, uiterlijke, barbaarse ballast, gemak kelijk zou zijn om te leven op zo'n plek. waar stilte heerst en de mens alléén staat. Omdat we allen bedenkelijk aan gevreten zijn door de onrust, de sensatie, de jacht van "t een naar 't ander, de spanning van dag na MAAR tóchals we de kans kregen, zouden we 't probe- Bijvoorbeeld na een prijs uit loterij of voetbalpool zoals de Engelsman, die ln twee gokjes an derhalf millioen in de wacht sleep- Dan zouden we, althans voor een tijd, willen ontspannen in een huisje als dit, waar vogels vooral nu de lente komt en de zon weer schijnt U 's morgens al heel vroeg wakker sjilpen en de dag één bron van reugd moet zijn! Als we de kbns kregen! Te drommel, die kans is zó mi niem, dat we maar voortgaan met het leven zoals 't is en waarin we —dat ls toch „boeiend!" duizend levens tegelijkertijd leven, zonder dat de tijd gegund wordt om zich over te geven aan dromerijen, die slechts in sprookjes verwezenlijking vinden. Tóch ontroert en boeit een plaatje als dit, omdat 't o! zo heimelijk! contact vindt met het innerlijks te wezen: zowel van U als van FANTASIO. waren ln die dagen de gelijken van hun meesters en het was zelfs ge bruikelijk een feestmaaltijd aan te richten, waarbij de heer des huizes cn de leden van zijn gezin de slaven aan tafel bedienden. Het feest duurde verscheidene dagen en er werd een „Koning der feeste lijkheden" gekozen. Dit is een be langrijke figuur, daar hü voortleeft in de persoon, die ook nu nog ln alle steden, waar men werkelijk Carnaval viert, met de titel van „Prins, Vorst of Koning" tydclyk een schijnbestuur over de stad voert, die daarbij met een andere dan haar gewone naam wordt aangeduid. In ons Zuiden (Maastricht. 's-Herto- genbosch. enz.) bestaat dit alles onver anderd voort. Deze leiders der feeste lijkheden hebben een belangwekkende geschiedenis. Men moet ze vereenzelvi gen met de „Prins Carnaval", die op Vastenavond wordt verbrand of op een andere wijze, ln de vorm van een pop, aan zijn einde komt. Onder de vrolijke jongelui, die tegen woordig als Prinsen van het feest op treden, zullen er maar weinigen zijn, die weten welk droevig lot hun voor gangers, niet eens zo héél veel eeuwen geleden, beschoren was Sint Dasius IN EEN kerkje te Ancona (Italië) vindt men het graf van een vrij on bekende heilige, Sint Dasius. Een Griekse inscriptie vermeldt, dat de overblijfselen uit Durostorum aan de Donau naar An cona werden overgebracht. Daslus was een Romeins legloensoldaat, die te Du- rostorlum m Hongarije in het jaar 303 de marteldood stierf als Christen. In de zeer simpele beschrijving van zijn leven wordt ons de oorzaak medege deeld Het Romeinse legioen aan de Donau placht ieder jaar volgens oud gebruik de Saturnalia te vieren De soldaten kozen daartoe de knajeste en sterkste Jongeman uit hun midden tot Prins van

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 6