LEIDSCH mDAGBLAD 91ste Jaargang ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 No. 27852 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f6.per kwartaal; f 0.47 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Bed.: 21507 Nog een kans voor de E.D.G. Leek het er een week geleden nog op. cat de Europese Defensie Gemeensrhap volkomen was gederailleerd, na de bijeenkomst der zes ministers van het t%. Klein Europa te Rome daagt er neer een kleine zonnestraal aan de kim! Maar men roepe heus nog geen hoera De ministers stonden onder een twee- lijdise druk. Aan de ene zUde wordt erkend, dat Moskou een steeds dreigend gevaar blüft. misschien zelfs opnieuw ietwat dreigender dan de laatste tyd ti?; geval was. aan de andere zijde staat Amerika, dat krachtiger dan ooit aan dringt om nu eindelijk eens spijkers met koppen te slaan. Het laatste is volkomen ju st, vooral in verband met de sovjet- ar" zing! Onder deze tweezijdige druk kon Frankrijk eenvoudig zijn protocollen, die het naast de ED.G wilde stellen, niet hrndhaven. Had Parijs ze willen hand- haven. dan was Prankriik alleen komen te staan en dat is wel het laatste, het geen Marianne zich veroorloven kan. Men heeft er nu dit op gevonden, dat een interim-commissie zal onderzoeken, in hoeverre de oorspronkelijke Franse aaavuUingsprotocollen zijn aan te pas sen aan het E.D G.-verdrag. zonder aan de opzet van dit verdrag te tornen Een kind kan begrijpen, dat dit practisch betekent de terzijdestelling van de Franse protocollen Nu moge dit op het eerste gezicht blij- c? stemmen, bij nadere beschouwing is er evenwel weinig reden tot verheuge nis. want al is te Rome de direct drei gende mislukking van de E.D.G. afge wend. de naaste toekomst zal moeten bewijzen, in hoeverre dit in waarheid het geval zal zijn. Het ED G.-verdrag zal nu aan de diverse parlementen wor den voorgelegd en de aanvaarding in het Franse parlement hangt zeker aan een zijden draad Weliswaar heeft de regering Mayer zich bij eerste optreden op het stand punt gesteld, dat het van de ED G geen kabinetskwestie zal maken, doch wij kunnen niet inzien, dat verwerping de reienng onaangetast zou kunnen laten. En een crisis in Frankrijk op dit mo ment en op dit chapiter zou de meest ernstige gevolgen met zich mede kun nen slepen. Het is bekend, hoe de Franse socialis ten legen het verdrag zijn gekant even als generaal de Gaulle. De laatste heeft dit zelfs direct na de Romeinse confe- lentie nog eens duideliik doen uitkomen in vrij krasse termen. De Gaulle weigert pertinent het boven-nationale karakter van de E.D.G.-overeenkomst te aan vaarden en ook de Gaullistische dissi denten. waarop de Franse regering thans steunt, volgen In dit opzicht hun vroegere leider. r>° kannen op bekrachtiging van het vc.uiaig zijn verder nog verminderd door het aftreden van de gëmatigd-conserva- tief Chastellain. een voorstander van het verdrag, als lid van de belangrijke commissie voor buitenlandse zaken. Hij wordt vervangen door zijn partijgenoot Bardoux. die zich reeds tegen het supra nationale karakter van de E.D.G. heeft iltzesproken. De verhouding in de com missie is thans 19 of 20 voorstanders van het plan tegen een groep van naar schattin? 24 afgevaardigden, die tegen het plan is gekant. De commissie heeft weliswaar een raadgevende taak. doch haar aanbevelingen zullen van grote in ched ztln od de houding van de Natio nale Vergadering als geheel ten aanzien van de bekrachtiging van het verdrag Dientengevolge kan moeilijk worden vNeehouden. dat te Rome een oplossing is bereikt. Een direct echec is weliswaar afgewend, maar de kwestie zelf blijft uiterst precair. En dit te meer. als men daarnaast nog stelt, dat de Saarkwestie onverminderd de situatie blijft vertroebelen: de be sprekingen tussen Adenauer en Bidault hebben geen enkel succes opgeleverd Zal dit bij verdere besprekingen beter worden? Laat ons hopen, dat de nood zaak van een regeling dwingend zal blij ken Erg gerust zijn wij er. helaas, nog niet op. Zolang in Frankrijk de stemming blijft als er thans heerst, schijnt een definitieve oplossing voor de integratie van Europa noe onbereikbaar De Fran- i kunnen zich blijkbaar niet losma- van de ingewortelde vrees voor een herrijzing van de Duitse weermacht, die. dat erkennen zij, overigens niet ge nist kan worden bij de mogelijkheid fan verdediging van Europa tegen sov jet-agressie. Wie kan hier het verlossende woord spreken? Londen zou dit kunnen, wanneer het bereid zou ziin tot nauwere betrekkin gen met de ED.G.. doch daartegen ver zet zich de Gemenebest-politiek In lussen: er is weer een kans voor de ED Gzij het een benauwde 1 Weerrapporten Helsinki zwaar bew. wnw 6 -2 Oslo licht bew. windstil -2 Stockholm licht bew. nw 4 O Kopenhagen onbewolkt nnw Foster Dulles toont zieli tevreden Over verloop der E.D.G.-besprekingen De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft op een persconferentie verklaard zeer bemoedigd te zijn door de resul taten van de conferentie, welke deze week te Rome is gehouden. I1U had de indruk gekregen, dat de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van de EDG hun bedoeling om eensgezind voort te gaan hebben vast gelegd. een streven, dat Dulles ook had opgemerkt, toen hij onlangs een oriëntatiereis door West - Europa De minister was van mening dat het Saarprobleem snel zal kunnen worden opgelost. Hij voegde hieraan toe dat er natuurlijk geen organisch of juridisch verband bestaat lussen de Saarkwestie en de Europese verdedigingsgemeen schap. Op de vraag, of zich een nieuwe ont wikkeling in het olieconflict tussen Engeland en Perzie heeft voorgedaan, antwoordde Dulles dat de volgende stap door premier Mossadcq moet worden gedaan, aangezien deze de jongste Brits- Amerikaanse voorstellen nog niet heeft beantwoord. Naar de minister verder meedeelde, heeft de Russische regering de Verenig de Staten geen voorstellen gedaan voor een eventuele ontmoeting tussen Stalin en Eisenhower. Dulles zeide. dat hij Wysjinsky niet de hand zal drukken, tenzij de Rus sische minister van buitenlandse zaken hem het eerst zün hand zal toesteken. Hij verklaarde dit naar aanleiding van een vraag, of hij het optreden van het hoofd der Amerikaanse delegatie bij de V. N., Cabot Lodge, goedkeurde, die ge weigerd heeft Wysjinsky een hand te gever., toen deze week de algemene ver gadering weer te New York bijeen kwam. Lachend zeide de minister, dat het ministerie van buitenlandse zaken geen richtlijnen voor dergelijke geval len heeft uitgegeven. Het was naar zijn mening een kwestie van persoonlijke smaak, waarover de delegatie zelf moest beslissen. Vervolgens legde Dulles een verkla ring af over de stand van zaken bij zijn ministerie. Hij was van oordeel, dat het ambtenarencorps dient te worden ge reorganiseerd. en betuigde dan ook zijn instemming met het onderzoek onder beschouw, doch ik voel er niet voor blindelings een toestand te verdedigen, die onder mijn voorgangers is ontstaan, en die ik, ingevolge een opdracht bij mijn ambtsaanvaarding, moet verbete ren". aldus de minister, die hieraan toe voegde dat hij het zal toejuichen, in dien er als gevolg van het onderzoek onthullingen worden gedaan, welke het ministerie competenter en betrouwbaar der zullen maken Hij sprak berichten tegen, als zouden de ambtenaren op zijn ministerie zo bevreesd zijn voor het onderzoek, dat hun moreel en prestatie vermogens aanmerkelijk zijn derd. POOLSTORM OP IJSLAND. Een bijzonder hevige Poolstorm heeft het schoolgebouw te Hnlfsdalur. nabij I de stad Isaf joerdur. aan de Noordwest - i kust van IJsland, van zijn grondvesten I gelicht en 360 meter verder weer neer- gezet. In het gebouw bevonden zich twee onderwijzers en 40 kinderen Een der onderwijzers en 10 kinderen werden gewond, waarvan vier ernstig. Aan deze windstoot was eer. andere vooraf gegaan, die alle ramen uit het gebouw had geblazen Stoelen, tafels, kortom elk niet nagelvast voorwerp werd door de stormwind meegevoerd. De dorpsbibliotheek is geheel vernield MERLE COCHRAN NAAR AMERIKA De ambassadeur van de Ver Staten In Indonesië. Merle Cochran, die naar bekend op ziin verzoek met ingang van 15 Maart a s uit deze functie is onthe ven. is gisteren naar Amerika ver trokken. HU werd uitgeleide gedaan door de chef van het protocol. Ko~=oe- ma Oetojo. leden van het Corps D:p o- matiek en vele vrienden en belangstel lenden. Studenten-rel bracht Londen in rep en roer Deze hartelijke handdruk, gewisseld tussen Bondskanselier Konrad Adenauer (links) en de Franse minister van Buitenlandse Zaken. George Bidault. bezegelt de over eenstemming. die werd bereikt be treffende de Europese Defensie Gemeenschap, tijdens de Ministers conferentie in Rome. In de morgen zitting van de tweede dag besloten dc ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk. Italië. Duitsland. Luxemburg. België en Nederland, spoed te zetten achter dc ratificatie van liet E.D.G.-verdrag. Om Franse meisjes (Telefonisch van onze Londense correspondent 1 Een studentenrel heeft gisteren Lon- in rep en roer gebracht, Het begon i de stad Reading, waar voor de jaar lijkse donderjool van de sludenten al- drie van de lieftalligste meisjes studenten van de Sorbonne in Parijs wa ren uitgenodigd om het feest te openen en aan te voeren. Het was een rechtstreekse uitdaging van de meisjesstudenten van Reading en ook van die der overige Engelse uni versiteiten. die zeker in lieftalligheid niet onderdoen voor hun Franse zusters. De Sorbonne vaardigde drie schoonhe den af, die gistermiddag met de boot trein in Londen zouden arriveren. De meisjesstudenten van Reading smeedden plannen om de hun aangedane belediging te wreken, al was het een pleister op de wonde dat de studenten van Cambridge ridderiyk aanboden om op hun beuit drie van de schoonste meisjes van Reading te fêteren. De zaak begon pas goed gecompliceerd te worden toen de Londense studenten besloten hun collega's van Reading de te verwachten drie schonen uit Parijs afhandig te zullen maken Deze zouden zo was tenminste het plan enkelp uren uit het bereik van hun gastheren uit Reading worden gehouden en om ringd worden door de goede zorgen van de Londense studiosi. Het gevolg was. dat toen de boottrein van Londen In aan tocht was. het Victoria Station bele gerd werd door honderden Londense studenten, voorzien van borden met op schriften in het Frans, waarin zij Rea ding het recht op de meisjes betwistten De Franse vrouwelijke studenten zouden worden meegetroond onder een spandoek met de woorden ook in het Frans „Verboden te kussen" De scènes, welke zich de laatste mi nuten voor de aankomst van de trein afspeelden, waren ongekend voor hel reusachtige Londen, dat zich er nau welijks van bewust is dat ze ook stu denten herbergt, die af en toe eens uit de band willen springen. Er wer den spreekkoren aangeheven, er werd getierd en geraasd. De lijfwacht, welke de universiteit van Reading had gestuurd om de meisjes te beschermen, bestond slechts uit ruim 10 studenten, die nauwelijks een kans maakte tegenover de overweldigende meerderheid der Londenaren Zij had den zich met bloemen in de armen en met angstige voorgevoelens verdekt op gesteld. Hun enige kans lag in het feit dat de Londense studenten onderling in viiandige kampen verdeeld waren, welke elk voor zich opeisten de meisjes te mogen „roven". Zij vernielden eikaars borden of staken die in brand De politie deed alles om te voor komen dat de menigte op het door hoge hekken afgesloten perron zou ko men. maar de agenten waren niet legen de bende opgewassen. Na het plechtig zingen van een psalm gingen de studenten tot de aanval over. Het leek op een oude Chaplin-film. Dc bobbies werden bekogeld met papieren zakken met meel. Ook wij konden niet aan een meeibad ontkomen Wit bestoven poogden de agenten zich te weren, maar werden stap voor stap ach teruit gedrongen. De studenten bestorm den tenslotte onder trompetgeschal de hekken en stroomden het lege perron op. Als maskotte een opgezette tijgerkop meevoerend Een student met monocle in het oog. handschoenen aan en een op gerolde paraplui onder de arm, had de leiding van de veldslag. De polltiever- sterking kwam natuurlijk te laat. Een aantal studenten werd ingeekend en het perron werd ontruimd, juist voordat de trein binnenkwam. E enagent met een grote snor verloor zUn helm, die ongetwyfeld thans op een studentenkamer als trophee prijkt. Het moet gezegd worden dat de politie de zaak gelukkig niet te ernstig opnam. Zo kon met grote moeite een smal pad openhouden voor de aankomende reizi gers, die met geyell werden ontvangen. Al wie echter niet kwamen, waren de Franse meisjes, wier ouders zo ver stand/ff waren geweest hen niet te laten gaan. 's Morgens was hierover al een be richt binnengekomen, maar de stu denten vatten dit als een krügslist op. TUdens deze gebeurtenissen op het Victoria Station bood de Londense re geringswijk eveneens een vreemde aan blik. Daar paradeerden dank zij het .rotate weer in de luchtigste kledij ge sloken meisjesstudenten uit Reading, die zich naar Churchills ambtswoning begaven om een petitie aan te bieden, waarin geprotesteerd werd tegen de door de mannelijke studenten ondernomen stap, en waarin zij een beroep deden op Churchill om een einde te maken aan deze „schandelijke toestand". Zij droegen een spandoek met de vraag of er heus iets verkeerds is met de Britse vrouwelijke studenten. De mannen van Reading haalden ten slotte bakzeil door ruiterlijk te bekennen dat de aardige knappe meisjes, die door hun in het nauw gedreven zusters haar Londen werden afgevaardigd, toch eigen lijk ook niet te versmaden waren. In een theater werd de vrede geslo ten Vermoedelijk zullen in de komenae\ kruiser ..De Ruyter" worden ge- maand op de Noordzee enige proef- maakt. Men neemt aan. dat de krui- vaarten met de bij Wilton-Feijen- eer in September a.s. gereed zal zijn oord in aanbouw zijnde nicuu e Dc „Dc Ruyter". Londen Amsterdam mist Bni«scl mist ono 2 5 0 WEERBERICHT Aanhoudend mooi weer De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaat- ten mist bij temperaturen om het vries punt tot lichte vorst. Overigens droog «eer met weinig bewolking. Weinig 'ind Dezelfde of Iets hogere tempera turen. «Opgemaakt te 10 uur). 1 MAART Zon op: 727 uur; onder- 1819 uur. Maan op- 19 26 uur: onder: 7.22 uur Hoogwater te Katwijk te 4 06 en 16 16 tn*r. «2 3 te 4.35 en 16.40 uur - SpringtU" Dit nummer bestaat uit 10 pagina's en een BUvoegseL v.Rossems Mooi weer duurt voort Het K.N.M.I. deelt mede: Het rustige en zonnige weer van de laatste paar dagen hebben we te dan ken aan een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat aan het einde van de vorige week boven Frankryk tot ontwik keling kwam en dat zich daarna gelei delijk naar het Noorden en Oosten uit breidde Donderdag bedekte het vrijwel het gehele vasteland van Europa met uitzondering van het Zuidelijk Balkan- gebied en Noord-Scandinavië, waar actieve depressies flinke stormen ver oorzaakten, In het hogedrukgebied was het daar entegen overal rustig weer, waarbij 's nachts veelal mist ontstond, die ln de loop van de ochtend onder Invloed van de verwarmende zonnestralen weer op loste. De dagelUkse temperatuurschom meling was groot; op vele plaatsen daalde het kwik 's nachts tot even be neden het vriespunt, terwijl overdag voor de tud van het jaar zeer hoge maxima werden waargenomen. nJ. 13 tot 15 graden. Gisteren begon het hogedrukgebied boven Europa ln betekenis af te nemen, maar tegclijkertud kwam boven Ence- land een nieuw gebied van hoge lucht druk tot ontwikkeling, dat langzaam naar het Oosten trekt en vanmorgen Het Nato-opperbevel in de centrale sector De opperbevelhebber der Nato-strijd- krachten ln Europa, generaal Rldgway, heeft bekend gemaakt, dat hij onlangs de permanente groep van de Nato te Washington heeft aanbevolen, de drie onderdelen van de strijdkrachten in de centrale Europese sector onder één be velhebber te stellen en de functies van plaatsvervangend hoofd van de lucht macht bij het hoofdkwartier te Fontai- nebleau uit te breiden. Volgens gewoonlijk welingeliehté krin gen is het vrijwel zeker, dat het voorstel zal worden goedgekeurd Hierdoor zal de macht van maarschalk Juin. die thans alleen de landstrijdkrachten in de centrale sector onder zijn bevel heeft, aanzienlijk toenemen. De luchtmacht ln deze sector staat op het ogenblik onder leiding van generaal Laurls Norstad. die algemeen genoemd wordt als de toe komstige plaatsvervangend opperbevel hebber van de luchtmacht bij het hoofd kwartier van generaal Ridgway Lucht- maarschalk sir Hugh Saunders, die thans deze positie bekleedt, zal binnenkort de Shape verlaten wegens het aflopen van zijn dienstverband aldaar. In gewoonlijk betrouwbare kringen wordt luchtmaar- schalk sir Basil Embry van de Britse luchtmacht genoemd als waarschijnlUke opvolger van generaal Norstad in de centrale sector. Sir Basil komt dan te staan onder het algehele bevel van maarschalk Juin. indien Ridgway's voorstel wordt aanvaard. Het voorstel van generaal Ridgway betekent het ongedaan maken van het besluit van generaal Eisenhower om de lucht- en landstrijdkrachten in de centrale sector onder afzonderlUke be- velhebbers te plaatsen Eisenhowers wei- I gering om maarschalk Juin het bevel te 1 geven over de drie onderdelen van de strydkrachten in zijn sector heeft aan- i leiding gegeven tot moeiUikhcden tussen j beide militairen, toen de Shape twee Jaar geleden werd opgericht. OVEREENKOMST INZAKE REGELING DUITSE SCHILDEN GETEKEND. Frankrijk, de Verenigde Staten, Enze- land en West-Dultsland hebben ei'ter» morgen te Londen een overeenkomst tot regeling van de vooroorlogse buiten landse schulden van Duitsland gete kend. Voorts werd een aantal bilaterale overeenkomsten tussen elk der dne be zettende mogendheden en de regering der Bondsrepubliek getekend voor de regeling van de vorderingen, welke deze drie landen uit hoofde van de na de oorlog verleende hulp op West-Duits la nd hebben Krachtens de overeenkomst tot tege- lin? van de vooroorlogse schulden zal West-Duitsland per jaar ongeveer 300 millioen mark aan het buitenland moe ten betalen De schulden bedragen on geveer 9 milliard mark. De overeenkomst is nog mede getekend door Belgie. Canada, Ceylon. Denemar ken, Griekenland.Ierland. Liechten stein. Luxemburg, Noorwegen, Pakistan, Spanje. Zweden. Zwitserland. Zuid- Afrifca en Joego-Slavië Italië en Perzie hebben om technische redenen niet ondertekend, doch ver wacht wordt, dat deze landen dit later zullen doen Deze overeenkomst is de grootste in ternationale sehuldenregeling ooit vi de geschiedenis voorgekomen 113.73 mil liard DM.). IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIII Ruim 66 millioen in Rampenfonds In het Nationale Rampenfonds is tot gisteravond een bedrag gestort van ruim 66 millioen gulden. Donderdagavond was de stand 65.400 000 gulden. Plan voor een Mont-Blanc tunnel De Franse en Italiaanse ministers Bi dault en De Gasperl zyn overeengeko men. dat het werk aan een tunnel door de Mont Blanc zal beginnen, zodra het plan door de Franse en Italiaanse volks vertegenwoordigingen zal zun goedge keurd De kosten van de uitvoering zul len 70 224 000 gulden bedragen. Een ge deelte van de kosten zal door Zwitser land. dat ook groot belang bij het gra ven van de tunnel heeft, worden be taald. De tunnel zal worden aangelegd dwars door het massieve granietgesteente van de Mont Blanc Zij zal een doorsnede van acht meter hebben en in twee rich tingen doorkruist kunnen worden Men schat, dat de bouw ervan vier jaar zal vergen. Ds George is na het houden van de avondpreek in de Mariakcrk in Oost- Berlijn door Oost-Berlijnsc rechercheurs gearresteerd. Ds George woont in West-Berlijn. hij is Jeugdpredikant van de kring midden- Berlijn. De evangelische bisschop Dibellus, het hoofd van de Duitse Protestanten, is de predikant van de Mariakerk. boven de Noordzee was gelegen. Aange zien dit hogedrukgebied het weer in ons land gedurende het weekeinde zal blij ven beheersen, mag men verwachten, dat het rustige en fraaie weer met 's nachts plaatseiyk lichte vorst en mist. maar overdag zonneschijn met vry hoge temperaturen ook morgen zal voort- I duren. Oud- I.ciden Uoto-serie van Oud- HA a a 4 1 Leiden het sterkst ft iff W |1 vertegenwoordigd. dfti j Wij geven ditmoofljft |Kl een markant beeld li ftwï^ J von de Hogewoerds- brug aan het eind von I de Breestraat met op ft gezicht op het voor I matige Gangetje. Et I oude "C?': meer de stener Ifoegong j deze, verdwenen, he'. ftfc 1 Gongef/e overkluisd. het huis rechts op dt ichtergrond, later behorende tot de Biscuitfabriek ,,/\l von de firma Helder afgebroken. j In het grote pand, om de hoek von het Ganget/e, wos eertijds de Kunsthandel van de firma d'Hersigny gevestigd. I Allemaal namen, welke het tegenwoordige geslacht niets meer zeggen, maar tot de oudere generatie boekdelen spreken.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1