LEIDSCH DAGBLAD giste Jaargang WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 No. 27849 Directeur: J. W. Heriny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6 per kwartaal: f 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21607 Ex-veldmaarschalk von Rundstedt overleden Soldaat, geen politicus De Duitse ex-veldmaarschalk Gerd von Rundstedt is op 77-jarige leeftijd Ie Hannover overleden. Von Rundstedt had reeds vele maan den storingen in de bloedsomloop. De laatste weken moest hij vaak het bed houden. Hij zal Zondag nabij Hannover wor den begraven bij zijn echtgenote, die in October j.l. overleed. Von Rundstedt heeft zich sedert de dood van zijn echtgenote aan ieder con- I soldaat, die zich niet met politiek be moeide. Voor hem sloot de eed aan het staatshoofd, eerst Hindenburg en later Hitier. alle weerstand uit. In 1939 was hij belast met de leiding in de Duitse aanval ln Zuid-Polen, het begin van de Duitse overwinningen te velde. In 1944 had hij de leiding van het mislukte Ardennen-offensief, dat het einde van Hitiers derde rijk betekende Voorts leidde von Rundstedt in 1940 de doorbraak van de Maginot-linie en een jaar later was hij bevelhebber van een Duitse legergroep in Rusland. In 1942 werd von Rundstedt benoemd tot opperbevelhebber in het Westen, na dat hij sedert 1941 na een meningsver schil met Hitler was ontslagen. Hy werd voor de tweede maal ontslagen, nadat het de Duitsers in 1944 niet was gelukt de geallieerde invasie in Frankrijk af te slaan. Von Rundstedt werd toen opge volgd door von Kluge. doch na diens zelfmoord werd hij opnieuw met het op perbevel belast en leidde hij de terug tocht naar de Duitse grens. Ondanks het mislukken van het Ardennen-offensief bleef hij Hitier dienen tot aan de laatste weken van de oorlog. Wijlen von Rundstedt tact met de buitenwereld onttrokken. Hij sprak nauwelijks een woord meer met iemand, hij kwam zelden uit bed en had zijn woning ln maanden niet verlaten. In tegenstelling tot vele andere voor aanstaande Duitse generaals heeft Von Rundstedt geen gedenkschriften ge schreven. Een boek. getiteld „Von Rund stedt" is echter geschreven door zijn voormalige stafchef generaal Guenther von Blumentritt. Gerd von Rundstedt. zoon van een ge neraal. werd in December 1875 te Aschersleben geboren. 52 jaar lang was hij in militaire dienst, eerst onder het keizerrijk, daarna onder de republiek en tenslotte onder Nazi-bewind. Na de capitulatie viel von Rundstedt in Amerikaanse handen. Hij werd naar Engeland overgebracht, trad op als ge tuige bij het proces tegen de Nazi-lei- öeis te Neurenberg, doch gezien zyn ge zondheidstoestand zag men er van af. tegen hem een proces wegens oorlogs misdaden te organiseren. In Juli 1948 keerde von Rundstedt naar Duitsland terug, waar hy in Mei 1949 werd vrygelaten. Von Rundstedts houding ten opzichte van het Nazi-regiem was die van een Weerrapporten a 5 H ■S3 5 S S3 Helsinki zwaar bew. windstil -17 0 Oslo mist zzw 5 1 0 Stockholm geheel bew. zzw 4 0 KoDcnhasen motrecen zevv 4 2 0.1 Londen mist windstil 3 0 Amsterdam onbewolkt z 4 4 0 Brussel onbewolkt windstil 1 0 Parlis onbewolkt windstil -1 0 Bordeaux mist windstil -2 0 Nice onbewolkt nnw 4 5 0 Warschau onbewolkt windstil -2 0 Berhin zwaar bew. zo 2 2 0 Frankfort nevel o 2-2 0 Münchcn mist windstil -3 0 Zürich geheel bew. ono 2 1 0 ORADOUR CONTRA FRANSE REGERING. De communistische burgemeester van Oradour-sur-Glane heeft een commu niqué uitgegeven waarin verklaard wordt .dat de inwoners van Oradour ..eenstemmig" besloten hebben niet toe te zullen staan, dat de stoffelijke rek ten van de slachtoffers van de massa moord in de oorlog, naar een „marte.a- renkerkhof" van de regering overge bracht worden Een commissie is ingesteld, die zal zorgen voor de bouw van een eigen her inneringsbegraafplaats, aldus het com muniqué. TOOLS PROTEST TE LONDEN. Radio Warschau bericht, dat Polen bu de Britse regering heeft geprotes teerd tegen de financiering van de „Poolse emigrantenorganisatie" ln En geland. In 'n desbetreffende nota wordt ook geprotesteerd tegen het verlenen van steun door Engeland aan „Poolse sabotagegroepen, die hoofdzakelijk in dienst'zijn van de Amerikaanse geheime dienst" De nota stelt Engeland verant woordelijk voor de activiteit van „Poolse emigrantenkringen", onder leiding van generaal Anders, die. aldus de nota. een grootscheepse „ondermijningsactie" in Polen voeren. Algemene vergadering V.N. geopend Boodschap van Eisenhower De nieuwe zitting der algemene ver gadering der VN is gisteren te New York begonnen. De vorige, die in Oc tober 1952 begon, werd juist vóór Kerst mis verdaagd. De Canadese minister van buitenlandse zaken. Lester Pearson, opende de zitting met een verklaring, waarin hij het Koreaanse vraagstuk be handelde. Hij bracht in herinnering dat de algemene vergadering in December j.l. vóór de verdaging harer zitting, het door de Indische delegatie ingediende voorstel ter regeling van het Koreaan se geschil met een overweldigende meerderheid had goedgekeurd, doch dat de vertegenwoordigers der communisti sche staten het hadden verworpen. Pearson zeide. dat dit Indiase voor stel mogelyk het punt van uitgang voor nieuwe besprekingen van het Koreaan se vraagstuk zou vormen, daar het het meest recente is. Hij deelde vervolgens mede. dat de politieke commissie - de enige belang rijke commissie der algemene vergade ring. die bijeen zal komen - heden zal beginnen te vergaderen. „De agenda is niet uitgebreid en ik hoop. dat het mogelijk zal ziin de werk zaamheden te bespoedigen", verk'aarde Pearson. Vervolgens las Pearson een boodschap van de Amerikaanse president, generaal isenhower. voor. De president verklaart hierin o.m. dat de afgevaardigden over „grote moge lijkheden tot bevordering van de zaak an de vrede" beschikken. Hij zegt voorts dat het hem .eroot genoegen doet de vertegenwoordigers! der naties in de Ver. Staten welkom te kunnen heten", hieraan toevoegend: „de Verenigde Naties hebben reeds veel bereikt en ik hoop dat zij in steeds sterker mate een doelmatig instrument voor het bewaren van de vrede zullen worden". „Alle waarden, welke het leven de moeite waard maken geleefd te worden kunnen slechts tot ontwikkeling komen na het vestigen van een rechtvaardige en duurzame vrede. Het is niet slechts de taak der Verenigde Naties een stel sel van gemeenschappelijke vei'igheid op te bouwen Het vervullen tan haar opdracht vergt dat a-'le bronnen van verstand en idealisme, waarover de mensheid in haar geheel beschikt, wor den aangeboord. Ik wens de afgevaardigden veel suc ces. De wereld zal dc beraads'agingen der a'gemene vergadering met gevoelens van sterke hoop vo'gen". HieroD werd de zitting der algemene vergadering, na acht minuten te heb ben geduurd, tot Woensdag verdaagd. De bijeenkomst is mede bijgewoond door de Sovjetnissische minister van buitenlandse zaken Wysjinsky, die ech ter niet sprak. Bijna 60 millioen in Rampenfonds In het Nationale Rampenfonds is tot gisteravond een bedrag gestort van 59.7 millioen gulden. Glster- was de stand 58.8 millioen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Verleende koning Boudewijn een interview? Dit is Charles Bohlcn. die als opvol ger van George Kennen zal optre den als buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur der V.S. te Moskou. Kennen werd enige tijd geleden door dc Sovjets tot persona non grata verklaard. WEERBERICHT Mooi weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en over het algemeen zonnig veer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Vannacht by- ria overal temperaturen om het Vlies- Punt en plaatselijk mist. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur) 26 FEBRUARI. Zon op: 733 uur; onder: 1814 uur. Maan op: 15.56 uur; onder: 6 44 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.24 en 14 39 u. Hit nummer bestaat uit acht pagina's Lenteboden! Het K.NM.I. deelt mede: Een gebied van hoge luchtdruk dat zich reeds verscheidene dagen boven Frankrijk bevond, nam de afgelopen 36 uur sterk in betekenis toe en ver plaatste zich langzaam naar Duitsland. Boven grote delen van Europa heerst thans rustig en fraai weer, waarbij 's nachts plaatselijk lichte vorst voor komt. maar overdag dc zon de tempe raturen sterk doet oplopen en het weer een voorjaarsachtig karakter geeft. Ook in ons land begon in de afgelopen nacht de bewolking, die de vorige dagen nogal hardnekkig bleek, te verdwijnen. Hoewel zich boven de Oceaan een vrij grote depressie-activiteit ontplooit, ziet het er naar u't dat ons land zich de eer ste paar dagen binnen de invloedssfeer van het continentale hogedrukgebled zal blijven bevinden, zodat op een aanhou den van het rustige en fraaie weer ge rekend mag worden. Perzië wijst jongste Britse voorstellen af „Er is géén kans op dat Perzië de jongste Britse voorstellen in de voorge legde vorm zal aanvaarden", verklaarde Hassebi. Mossadeqs raadgever voor za ken betreffende de Perzische oliewin ning. De Britse voorstellen zijn vier dagen geleden ter kennis van de Perzische re gering gebracht. Vernomen wordt dat hierin oa is voorgesteld dat de „Nationale Perzische oliemaatschappij" de Anglo Iranian", een bepaald bedrag zal betalen voor het overnemen van „Goodwill". „Op dit voorstel zullen wij nimmer ingaan", ver klaarde Hassebi. Britse Rijnleger heeft atoomwapens „Het Britse Rynleger heeft de be schikking over verscheidene groepen deskundigen, die het van advies dienen over „atoomwapens", verklaarde de opDerbevclhebber van dit leger, generaal Gale, in ziin eerste persgesprek. sinds hij. vijf maanden geleden, het bevel o\er dit leger overnam. In antwoord op een vraag, of de Britse troepen in geval van oorlog oier atoombommen zouden beschikken, zei- de hij: „Ik kan slechts zeggen, dat mo- ge'iyk een aantal atoomwapens be schikbaar za! zijn". Generaal Ga'.e verklaarde dat de .deskundigen voor atoomwapens" ook konden worden geraadpleegd door de hoofdkwartieren van onder zijn bevel dienende niet-Britse troepen. „De lei ders der Belgische en Nederlandse troepen kunnen eveneens hun raad in winnen voor de op'ossing van vraag stukken op het gebied der toepassing van atoomwapens, zowel wat de verde diging. a's de aanval betreft", zeide hU- VERKIEZINGEN IN OOSTENRIJK In Oostenrijk zijn Zondag ook ver kiezingen gehouden voor enige provin ciale cn gemeenteraden. Uit de bekendgemaakte resultaten b'ijkt. dat de Volkspartij in Burgenland en Stiermarken de sterkste groep is geb'even. hoewel zn in laatstgenoemde provincie s'echts één zetel meer dan de socialisten behaa'de. In Karinthië, vergrootten de socialisten hun meer derheid. Bii de gemeenteraadsverkiezingen in Graz en Klagenfurt behaalden de so cialisten eveneens de overwinning. HOOFD VAN „DE STEM VAN AMERIKA" GESCHORST. Het hoofd van „De Stem van Ame rika", Alfred Horton, is door het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken in zijn functie geschorst, omdat hij een order, volgens welke het gebruik van materiaal van communistische schrijvers in uitzendingen naar landen achter het „IJzeren Gordijn" verboden is. in de wind heeft geslagen .De Stem van Amerika" is th.ans het voorwerp van een onderzoek door de permanente subcommissie van onder zoek uit de Senaat onder senator Mc I Caxthy. I Frans blad handhaaft dit Verschillende Belgische kranten heb- *n in onbedekte termen te verstaan gegeven dat de bevolking er ten zeerste over ontstemd is. dat de vorst het gis teren vermelde interview heeft toege staan aan het blad ..France Soir" heeft toegestaan zonder de regering hierin te kennen. Eerste minister Jean van Houtte, heeft naar aanleiding hiervan in de Kamer van Volksverlegcnwoordigcrs verklaard dat dc vorst nimmer het gewraakte onderhoud heeft gehad met dc cor- respondent van gemeld blad. Het betreft hier opnieuw een onjuist bericht, aldus de Belgische premier, dat toegevoegd moet worden aan de lange lyst van verkeerde berichten, die sedert het vertrek van koning Boudewijn naar Zuid-Fiankryk verspreid werden. Deze gehele campagne heeft tot gevolg en zelfs vaak ten doel het prestige van onze Koninklijke familie afbreuk te doen, om dat hierdoor de indruk gewekt wordt, dat de jonge vorst bij het uitoefenen van zijn hoge functie beïnvloed zou wor den door zijn familie en in het byzonder door zijn vader koning Leopold III en diens echtgenote, de prinses van Retie. Vooral tegen deze laatste, zo vervolgde eerste minister Van Houtte. hebben sommigen hun aanvallen gericht. Dit is te onrechtvaardiger, omdat iedere objectieve waarnemer zal moeten toegeven, dat koning Leopold en diens echtgenote er zich streng van onthou den aan het politieke leven deel te ne men Heeft een blad niet geschreven, dat de prinses soms besprekingen bij woonde tussen de koning en zijn eerste minister? Ik kan evenwel categorisch verklaren, dat ik in mijn gehele leven de prinses van Retie zelfs nog niet ge zien. heb. zo riep de premier uit. De regering is er van overtuigd, zo besloot eerste minister Van Houtte. de gevoelens van alle Belgen te vertolken indien zij krachtig protesteert tegen deze aanvallen, die lot niets anders leiden dan het schokken van het ver trouwen in de monarchie. De regering meent daarom de gevoelens van de bevolking tot uitdrukking te brengen indien zij de stellige hoop uitspreekt, dat dit het einde moge zjjn van een campagne waarvan tenslotte het ge hele land vet slachtoffer dreigt te worden. Nadat de eerste minister zijn verkla ring had afgelegd, werd de vergadering een ogenblik geschorst, om de liberale en socialistische fracties in de gelegen heid te stellen van gedachten te wisselen. Tijdens deze beraadslaging werd een bericht van „France Soir" ontvangen, waarin de hoofdredacteur van dit blad categorisch verklaart dat zijn met name genoemde correspondent wel degelijk een onderhoud heeft gehad met de jonge vorst, dat hiervan een folo is gemaakt en dat men nog in het bezit is van de gecorrigeerde tekst van het interview. Bij de hervatting der debatten maak te Spaak (soc.) gewag van deze verkla ring van het Parijse blad en deelde hij mede, dat de socialisten op nadere in lichtingen zullen wachten, alvorens hun houding definitief te bepalen „Wy wil len geen nieuwe koningskwestie aldus Spaak, „doch wij constateren, dat som mige daden de publieke opinie ten zeer ste hebben geschokt. De socialistische partij stelt de koning hiervoor niet ver antwoordelijk. doch zij is van oordeel, dat het hoog tijd is dat een statuut wordt opgesteld, niet alleen voor de naaste medewerkers van de koning, doch ook voor de leden van de Koninklijke familie. Ook van liberale zyde werd bij monde van volksvertegenwoordiger Lefebre er de nadruk op gelegd, dat de konings kwestie thans tot het verleden behoort. Na hulde gebracht te hebben aan de jonge vorst voor diens toewijding en na zijn erkentelijkheid te hebben uitgespro- ken voor het feit, dat koning Leopold, na het tydstip van de troonsafstand steeds de grootst mogelijke reserve in acht heeft genomen mbt de koninklijke I functies, verklaarde de liberale party- Yoor dc eerste maal na de nood lottige aanvaring met de ..Willem Ruys" in de Rode Zee is dc ..Oran je". die in Tandjong Priok reeds enige tijdelijke reparaties onderging weer in Nederland aangekomen. De ..Oranje" in de sluizen te IJ muiden. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dulles, heeft op een be sloten bijeenkomst van de senaats commissie voor het bankwezen ver klaard. de internationale toestand niet als zodanig tc beschouwen, dat de uit gaven voor defensie en het program voor hulp aan het buitenland drastisch kunnen worden besnoeid, aldus blijkt uit v er klaringen van senatoren, die de bijeenkomst hebben bijgewoond. De minister zou o m. hebben gezegd, dat „de Russische druk even groot is als ooit en. naar verwacht wordt, zal voortduren". Verscheidene senatoren drongen er bh Dulles od aan om het nieuwe hulp- program ten bedrage van 7 milliard dol lar tot 5 milliard, of zo mogelyk tot da helft te verminderen. Naar verluidt, weigerde de minister schattingen hier omtrent te doen. zeggend dat de nieuwe regering niet voor April gereed kan zijn met het opstellen van plannen inzak® het besteden van staatsgelden. voorzitter: „Wij zyn niettemin van oor deel. dat sedert de begrafenis van de Engelse koning enkele fouten zijn be gaan, die zekere buitenlandse bladen aanleiding kunnen geven tot verkeerde interpretaties". Spr kwam tot de conclusie, dat een en ander koning Boudewijn ertoe zou moeten bewegen de samenstelling van zijn omgeving te herzien en een oplos sing te geven aan de reeds twee jaar slepende problemen, die verband hou den met het statuut van de Koninklyke familie. Hierna ging de Kamer, zonder dat gestemd was. uiteen. Oud-Leiden i der Zanden. Ter ere van dc gouden jubilarcssc dezer dagen, gevonden, was toch van het huidige moderne de firma Vroom en Drcesmann. geven wij hierbij winkelpaleis nog geen sprake. De belendende pan- ccn plaatje van de situatie, zoals deze een kleine den werden liet een na liet andere aangekocht cn 40 jaar geleden ter plaatse was. Hoewel er toen zo groeide geleidelijk het bedrijf tot zijn tegen- reeds verscheidene uitbreidingen hadden plaats woordige omvang

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1