LEIDSCH DAGBLAD Evacuatie Zierikzee binnen drie dagen 91ste Jaargang ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 No. 27840 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6— per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Slechts 1500- van 7000 inwoners blijven achter VROEG PAUS CLEMENTIE VOOR I ROSENBERGS? Het Vaticaanse blad „Osservatore Ro mano" heeft thans meidiner eemaakt van het feit dat Paus Pius XII de Ame rikaanse regering heef: verzocht de atoomsDionnen Julius en Ethel Rosen berg niet terecht te stellen, doch de Amerikaanse regering zegt daarvan niets te weten. Ook de R.K. leiders in Amerika verklaren eeen contact in deze zaak te hebben ODgenomen. Gisteren heeft H.M. de Koningin vergezeld door Haar particuliere secretaresse Mevrouw N.Smitt-Avis en Haar adjudant, luitenant ter Zee eerste klasse J. G. Stegeman. een hezoel; gebracht aan het eiland Texel, dat ook door watersnood werd getroffen. De Koningin stak liet Marsdiep per veerboot ..Dokter Wagcmaker" over. Onverwacht arriveerde Prins Bernliard met een sporttoestel op liet vliegveld. Hij maalde op eigen gelegenheid een tocht over liet eiland. M. Koningin Juliana en het gezel schap bij het gat. dat in de dijk van de polder de ..Eendracht" werd ge slagen. op de uiterste punt van de dijk. -V "l llllllfflÉi Dreigend gevaar door gat „Schelphoek" Gisteren is onder leiding van Minister Beel ten stadhuize een bespreking gevoerd inzake de noodtoestand, waarin het eiland Schouwen en Duiveland en in het bijzonder Zierikzee is komen te verkeren. Nadat te dezer zake zo uitge breid mogelijke adviezen van de meest deskundige adviseurs van de regering zijn ingewonnen, zijn wij, zo zeide de Minister, tot ons leedwezen doch in uw aller belang tot de conclusie gekomen dat aan een gedwongen evacuatie op korte termijn van Zierikzee niet is te ontkomen. De desbetreffende autoriteiten kunnen de verantwoordelijkheid van het verblijf van allen, die niet noodzakelijk moeten werken aan het herstel van stad en eiland, onmogelijk blijven dragen. Onder deze omstandigheden zien wij ons dan ook genoodzaakt u ervan in kennis te stellen, dat een ieder, die niet in het bezit is van een verblijfsvergun ning door of namens de gemeente afgegeven, binnen drie dagen moet evacueren. Tengevolge van de verzanding en de sterke dwarsstroom in de haven is het reeds thans niet meer mogelijk grotere passagiersschepen in de haven te bren gen. De verbinding tussen haven en rede zal worden onderhouden door de Koninklijke Marine, welke a.s. Dinsdag met haar schepen vertrekt. Deze sche pen zullen de mensen vanaf de haven afvoeren naar de opvangcentra, waar alle mogelijke hulp zal worden geboden. Nadien kan men voor deze hulpverle ning van de opvangcentra niet meer v.-ordcn verwacht, daar deze zullen wor den. geliquideerd. Voorts moeten betrok kenen er rekening mee houden, dat zij hierna niet meer als evacué's zullen kunnen worden beschouwd. De burgemeester van Zierikzee heeft met klem en nadruk een beroep gedaan op allen aan het bevel ordelijk gevolg Ie seven, opdat ingrijpen van politie en militairen worde voorkomen. Het motief van de algehele evacuatie van Zierikzee. waartoe besloten werd, is niet zozeer de onhoudbare toestand voor de ongeveer 4500 achtergebleven Weerrapporten Helsinki geheel bew.wnw 4 Oslo onbewolkt no 1 Stockholm geheel bew nw 1 Kopcnhagensneeuw nno 6 l aden sneeuw windstil Amsterdam motsneeuw o 2 Bm.-s.el sneeuw windstil Parits geheel bew. windstil Warschau Berliin Frankfort Mtinchen ZUrich Wenen geheel bew.r WEERBERICHT Aanhoudende vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk enkele sneeuwbuien maar ook verspreide opklaringen Over het alzemeen weinig wind. Vannacht lichte i"t matige vorst Morgen overdag lichte forst tot temperaturen om het vries punt. (Opgemaakt te 10 uur). 15 FEBRUARI. Zon op: 7 56 uur: onder: 17.53 uur Maan op: 8.18 uur; onder: 20.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 4 15 en 1527 uur (16 2 te 456 en 17.10 uur springtij). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's en een BijvoegscL van de "000 inwoners als gevolg van de vernielde riolering door de druk van het water, dan «el het grote ge vaar. dat dc gaten in de Zuidelijke dijken voor Schouwen opleveren, zo deelde men ons van officiële zijde mede. Hoewel aanvankelijk de toestand critiek werd geacht, doordat de dijken aan de Noordkant het zouden begeven, is het gevaar aan de Zuiderdüken thans veel groter gebleken. Het gat bij de „Schelphoek" aan de djjk van de Oostcrschelde. was aanvankelijk „slechts" 50 meter breed, doch het heeft thans een breedte gekregen van 250 meter en een diepte van 30 meter. Groot is het gevaar, dat het gat zich zal verenigen met dat in de dijk bij Burchsluis. waardoor Schouwen in drie stukken uiteen zou kunnen slaan. Nu het water door het gat bij de Schelphoek over een veel grotere breedte naar bin nenstroomt. is de doorwerking van dc vloed, in de polder veel groter, omdat er meer water binnenkomt bij vloed, dat eruit trekt bij eb. Indien daarbij ook de Noorderdijken het nog zouden bege ven. zou in Zierikzee slechts een halve vierkante kilometer droog blijven Deze constellatie heeft geleid tot het besluit van het gemeentebestuur in over leg met de minister van Binnenlandse Zaken en het Provinciaal bestuur, om de gehele bevolking te evacueren, voor zover niet dringend ter plaatse gewenst voor het herstel der dijken, het func- tionneren van het openbare leven enz. Hiertoe is het plaatsje in vier wijken verdeeld. Alle bewoners van de eerste wijk (A) moesten zich gisteravond ten gemeentehuize melden, waar geval voor geval bekeken werd of achterblijven al dan niet gewenst is. Vandaag komen de andere 3 wijken aan de beurt. Gisteravond stonden rijen mensen in de hal cn voor het gemeentehuis te wachten om geregistreerd te worden. Men verwacht, dat van de 4500 nog aanwezige personen, er ongeveer 3000 de stad. zonder pardon, zullen moeten verlaten. Hieronder bevinden zich slechts weinig evacué's uit andere plaatsen van 't zwaargetroffen Goerec. Vooral de afvoer van ouden van dagen en kinderen zal met voortvarendheid geschieden Vanochtend vertrokken reeds de eersten met sloepen van de Kon. Marine van de haven naar de rede, waar grotere passagiersschepen gereed lagen onder meer de provinciale bo ten „Prins Willem I" en „Oosterschelde" om hen over te brengen naar op vangcentra in Dordrecht. Vandaar zul len de evacué's vermoedelijk worden overgebracht naar de provincie Utrecht. Van de reeds eerder vrijwillig geëvacu eerde 2500 bewoners van Zierikzee (het plaatsje telt ongeveer 7000 inwoners) kwamen niet dan zeer goede berichten over de warme ontvangst in deze pro vincie binnen, zodat het vermoeden ge rechtigd is. dat ook de nieuw;e evacué's het aan niets zal ontbreken. Verwacht wordt, dat een 1500 man zal achterblijven. Dit zijn behalve werkers :voor het herstel van de dijken, ook amb tenaren van de gemeente, de PTT enz ■De vrouwen van deze achterblijvers, krijgen eveneens een verblijfsvergun ning van wege de zorg voor haar echt genoten. Er zal bij deze evacuatie met zorg te werk worder. gegaan om de ge zinnen zoveel mogelijk bijeen te hou den en niet dan in uiterste noodzaak tot scheiding over te gaan. Er zal niemand ongerechtigd kunnen achteblijven. want alle eerder verleende verblijfsvergun ningen zijn ingetrokken. Men heeft het vermoeden, dat er des ondanks nog personen zich niet zullen melden, hetgeen de gemeer.te-admini stratie. na de registratie van een bepaal de wijk. direct zal uitwijzen. Deze men sen zullen dan bezoek krijgen van de politie Ook het in de stad nog aanwezige vee van het letland zal met spoed worden afgevoerd. Luch tfoto-editie Rampgebied Maandagmorgen om 9 uur begint de verkoop van onze zestien pagina's tellende Luchtfoto-editie van het Rampgebied V Vele tientallen foto's vormen een treffende herinnering aan de ramp, welke ons land op I Februari 1953 trof en waarover ge met Uw tinde ren en kindskinderen zult bleven spreken zolang ge leeft. W;| stelden de prijs opzettelijk op slechts vijftig cents, opdat zoveel mogelijk lezers ervan kunnen profiteren. U doet daarmede tevens een goed werk, want de opbrengst stellen wij beschikbaar aan het Nationaal Rampenfonds. U kunt dit fraai-verzorgde nummer ook bestellen bij onze bezorgers en bij onze agenten in de omliggende gemeenten of schriftelijk aan ons Bureau onder toevoeging van 55 cents in postzegels. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD. 1500 doden in Perzië Het aantal slachtoffers van de aard beving in Toeroct (Perzie) is volgens een telefonische mededeling eestezen tot 1500. Er zouden zeven dorppn verwoest zijn. Het aantal daklozen wordt od 3500 geschat. Due dorpen ziin zwaar geha vend De slah. Dremier Mossadea en de religieuze leider Kaslani. voorzitter van dp Nationale Vergadering, hebben tot het verlenen van hulp ongeroepen.' Dr Mossadea heeft het leger ondracht ee- zeven alle moieliike hulp te verlenen. In Toeroet. zouden slechts 500 inwo ners de raniD overleefd hebben. Het merendeel is echter gewond. Hoe is de toestand? SCHRIJF FAMILIELEDEN IN HET BUITENLAND Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mee. dat in het buitenland nog niet altijd een juiste indruk bestaat over de omvang van de ramp, die Nederland heeft getroffen. De Nederlandse lega ties worden vaak inlichtingen gevraagd over de toestand van familieleden in Nederland, ook van familieleden in niet of weinig geteisterde gebieden. Het is raadzaam, dat Nederlanders, die ver wanten in het buitenland hebben, deze zo spoedig mogelijk inlichten over eigen welstand. BELGISCHE SOCIALISTEN TEGEN PRINSES DE RETIE Het officiële blad van de Belgische socialisten „Le Peuple" oefent critiek over „de invloed, die dc prinses van Rëtie, de echtgenote vanKoning Leo pold. aan het hof uitoefent". Een en ander naar aanleiding van de kranten artikelen over de reis van Koning Bou- dewijn naar Zuid-Frankrijk. Het tweede vertrek van koning Bou- dewtjn naar de Rivièra wordt thans al gemeen beschouwd als volkomen ge rechtvaardigd door 'sKonmgs gezond heidstoestand. Een socialistisohe leider, die indertijd tot de leiders van de aanval op Koning Leopold behoorde, verklaarde, dat er geen sprake was van een nieuwe ko ningskwestie. „Het verleden ls vergeten", zo zeide hij De enige kwestie, die ge regeld diende te worden was de per soonlijke status van de prinses van Reue. 42 millioen voor Rampenfonds Bij het Nationaal Rampenfonds is tot gisteravond een totaal bedrag van 12 millioen gulden binnengeko men. Eergisteren was de stand gelijk bekend 38 millioen. GESTAPO-MANNEN WORDEN NIET AAN NOORWEGEN UITGELEVERD. West-Duitsland zal de twee in De cember jl. uit een Noors gevangenkamp ontsnapte Duitse Gestapo-mannen niet uitleveren, aldus heeft het West-Duitse departement van buitenlandse zaken doen weten. De betrokkenen zijn wegens oorlogsmisdaden tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Zij bereikten Duitsland via Zweden. Oud-Leiden Het Midden-Oosten in de belangstelling Met bijzondere aandacht dient men thans te volgen, hetgeen zich bezig Is af te spelen in het zg. midden-Oosten. Erg geruststellend is het zeker niet! Men weet, hoe de verstandhouding tussen sovjet-Rusland en Israël de laat ste tijd veel te wensen overliet, nu het Kremlin Immers begonnen is om het Zionisme achter het IJzeren Gordijn uit te roeten, hetgeen betekent het Joden dom in het algemeen, daar toch tedere Jood tot hpt Zionisme kan worden ge rekend, cosmopoliet als hu bliiit, trou wens de reden, dat Moskou tot de Jo denvervolging overgaat Van een Incidenteel voorval heeft Mos kou thans gebruik gemaakt om de be trekkingen met Israel geheel te ver breken Er is toch te Tel Aviv een aan slag gepleegd op de Russische ambas sade. waarbij enige gewonden vielen, o.w. de echtgenote van dc ambassadeur Nog is niet geheel duidelijk, wie de aan slag pleegde, maar zelfs niet uitgesloten mag worden geacht, dat Moskou zelf de hand in het spel heeft gehad, gelet op de consequenties, daaraan door Moskou verbonden: het afbreken der betrekkin gen. Het is niet voor dc eerste maal. dat een dictatoriaal bewind, als het in zijn kraam te pas komt. zelf Iets ensce neert om er dan voor zi.in doeleinden ge bruik van te maken Men denke aan de beruchte Rijksdagbrand onder Hitiers regiem! Moskou had een stok nodig om met Israël te breken, welnu, deze aanslag gaf gerede aanleiding. Het Kremlin wilde de breuk en heeft de eerste de beste gele genheid. die zich voordeed, aangegrepen! Moskou heeft blikbaar het terrein van zijn actie tegen het Westen momenteel geheel op het midden-Oosten geconcen treerd gelet op hetgeen zich verder daar afspeelt. Het is niet voor niets, dat in Syrië en Jordanië onrust heerst en dat op wel zeer vernuftige wijze wordt getracht om West-Duitsland. dat bezig was zich een positie te veroveren in de Arabische we reld. tegen te werken Men weet. hoe de Arabische wereld zich ongerust maakt over de regeling tussen Bonn en Israël inzake schadevergoeding voor al het leed, dat het Hitler-regiem het Joden dom heeft aangedaan, vooral, waar deze schadevergoeding grotendeels zal be staan uit goederen. De Arabische liga vreest daarvan militaire versterking van Israël. Bonn tracht nu deze vrees te verwijderen door ook aan de Arabische wereld dezelfde goederen aan te bieden! Een West-Duitse delegatie vertoefde daarvoor te Cairo, om later, wanneet- enig resultaat was verkregen, de an dere Arabische hoofdsteden te gaan be zoeken. Moskou heeft dit plan getorpe deerd. Een dergelijke regeling, die het Arabierendom zou verzoenen met het Westen, moest worden verijdeld en daarom werd hals over kop een Oost- Duitse delegatie naar de Egyptische hoofdstad gezonden om het streven van Bonn te doorkruisen. Deze opzet Is ge slaagd' de West-Duitse delegatie heeft de consequenties getrokken en keert voorlopig onveiTichterzake terug naai de Heimat, te meer. waar blijkbaar alle redelijkheid bij de Arabische landen zoek was geraakt Zij meenden schrikbarend te kunnen overvragen Onnodig te zeggen, dat Moskou achter de schermen de Arabische liga natuur lijk steunt inzake haar eisen inzake Noord-Afrika en elders. Er ligt daar smetstof te over. waar over Moskou kan beschikken om het vuurtje aan te steken! Als enige tegenhanger staat hier tegen over. dat het na moeizame onderhande lingen Londen gelukt is met Egypte tot overeenstemming te komen inzake de Soedan. Weliswaar heeft Engeland daar bij veren moeten laten, doch het gezicht is gered Nu zal het zo belangrijke vraagstuk aangesneden worden van de ontruiming door de Engelsen van de Suez-Kanaal-zone Engeland schijnt be reid zijn troepen terug te nemen, doch alleen dan. wanneer het op een of an dere manier verzekerd kan zijn van zijn positie daar. waarbij het zich gerug steund weet door Amerika en gans West- Europa. Zal dit bereikt kunnen worden via een verdrag over het midden-Oos ten' Het is bekend, hoe tot dusver de Arabische landen afwijzend daartegen over stonden. Zou Egypte echter veran deren van zienswijze, dan komt de mo- geli'kheid van succes in zicht Het zou voor Moskou een nederlaag betekenen van biizondere betekenis en daarom vermoeden wit. dat van die ziide nog wel tegenzetten zijn te ver wachten. speciaal, nu het Kremlin ziln volle aandacht is gaan schenken aan het midden-Oosten. Deze joto zou ook omstreeks de eeuwwisseling genomen kunnen zijn. maar de waarheid gebiedt ons mede te delen, dat zij een situatie van nauwe lijks 20 jaar lier weergeeft. En tóch hebben wij. toen ze ons door Mevrouw Huter. Lammenschans- weg 33 werd voorgelegd, een ogenblik moeite geiiad om de plaats te herkennen. F.ên ogenblik ook maai. toen zeiden we - net als U - o-ja. dat is natuurlijk het Levendaal! Vooral de bewo ners zullen zich maar al te goed herinneren, dal dc toestand helemaal niet zo romantisch was als ons plaatje het doet voorkomen. Onder aanvoering van de lieer L. Tli. Harteveld. die in de jaren voorafgaande aan dc demping, in een stroom van zeer originele ingezonden stukken in ons Blad zijn verontwaardiging luchtte over dc ondraaglijke stank, welke het vuile grachtwater verspreidde, hebben dc omwonenden jaren geijverd voor droog legging. Maar tot tweemaal toe. in 1923 cn 1929. verwierp dc Gemeenteraad een daartoe strekkend voorstel. Op een warme zomerdag in 1935 viel het besluit cn in de avond van dezelfde dag voer door het gore water van het Levendaal een zolder schuit met aan boord de Harmonickapcl ..Werk» mans Wilskracht". De vrolijke marsen schalden tegen dc oude gevel tjes cn menig biertje werd gedronken op de ge zondheid van dc vroede vaderen, die Leiden van deze plaag hadden verlost. Ja. aan deze demping is die avond veel vocht Ic pas gekomen

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1