LEIDSCH DAGBLAD Egypte en Engeland zijn liet eens over de Soedan Leidsch Dagblad geeit speciale luchtfoto-editie van het rampgebied uit 51ste Jaargang VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 No. 27839 Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B W. Merkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm 25041; Red.: 21507 Nu nog de Suez - Kanaal - kwestie De Britse minister van buitenlandse taken Eden. heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat met Egypte een over eenkomst is gesloten over de toekomst van Soedan, geltfk in een deel onzer vwige oplaag gemeld. Zjj voorziet in «uwmuu. u-utU ..wuw 7..ifbestuur voor de Soedanezen, ge- I afkondigen"TblT wn dTeigëndTfi- votgd door zelfbeschikkingsrecht. n3ncjeie ineenstorting bijvoorbeeld Hu Binnen drie jaar kunnen de SJedane- I heeft hiervoor echter de goedkeuring jen kiezen tussen onafhanke ijkheid of van de eerste commissie nodig. Macht 4> De overgangsperiode zal ingeluid worden met de verkiezing van een uit twee Kamers bestaande vo'k^vertegen- woordiglng. 5> De gouverneur-generaal mag onder bepaalde omstandigheden de noodtoe- verbintenis met Egypte. In de pVngiperiode zal Soedan dat acht mil- lioen inwoners telt, zichzelf besturen, maar de leiding van buiten'andse zaken C1i cicl ui Me zal in die ttld bn een gou verneur-generaal berusten. Het land is gedurende 53 jaar door Engeland en Egypte gezamenlijk be stuurd De overeenkomst is na langdurige on derhandelingen getekend door generaal Na: ao en de Britse ambassadeur in £;\ptc Stevenson. Soedan heeft een rilke katoenoultuur. De overeenkomst heeft de vorm van e-;. :ci-ks amendementen op de bestaan de da-ar Soedanese wetgevende vergade- rln: c ed gekeurde begroting. De voornaamste punten behe'zen: 1- Het spoedig houden van verkiezin- p:n voor een wetgevende vergadering voor de gelie'e Soedan, moge'ijk volgen de maand Het onontwikkelde Zuiden zal 25 procent van het ledental leveren. 2> De instelling van drie gemengde commissies, die met de gouverneur-gene- aai sullen samenwerken. Deze zijn een commis'-ie, die toezicht zal houden op het -uitoefenen van de volmachten van de gouv crneur-generaal deze commissie zil bestaan uit een Brits, een Egyptisch, een Pakistaans lid een twee Soedanese leden; de benoeming der leden staat onder toezicht van het parlementi. een verl.iezingscommissie van zeven, be mande uit een Brits, een Amerikaans, e^n Indisch, een Egyptisch lid en drie leden, die door de gouverneur-generaal worden benoemd met goedkeuring var de eerste commissie, en voorts een com- missie bestaande uit een Egyptenaar. e?n Brit en drie Soedanezen. die toe zicht zullen houden od de ..Soedanise- rng" van het land. volgens we'ke d< Britten en Egvptenaren geleidelijk het be i i i' zullen overdragen. De Britse en Egyptische troepen zul- len geëvacueerd worden onmiddellijk na hel uitspreken van de wens daartoe door de Soedanese wetgevende vergadering. De evacuatie moet dan in drie maanden voltooid zijn. deze commissie het niet met hem zijn, dan dienen de regeringen van En geland en Egypte tezamen de maatre gel goed te keuren Minister Eden ZPlde. dat de overeen komst een „rede'üke regeling" Inhield. De Soedanese kwestie had de Egvptisch- Brltse verhouding vertroebeld. Eden zei- de te hopen, dat de overeenkomst een gelukkig voorteken zou zijn. Eden zelde nog. dat. indien Soedan onafhankelijkheid verkoos het land het recht zou hebben om tot het Britse Ge menebest toe te treden. Na de ondertekening te Cairo omhels den Stevenson en Naguib elkaar en klopten elkaar op de rug Naguib zelde. dat Egypte thans zou beginnen aan het vraagstuk der evacuatie van de Kanaal zone door de Britse troepen. Ambassadeur Stevenson antwoordde met een g'lmlach Groot-Brittannie ls bereid deze zaak aan te vatten." Naguib zeide te h:>ppn Engeland, Ame rika .en a'le andere bevriende 'anden" te kunnen bezoeken .a's de zaken in Egypte gerege'd zijn." Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse regering in een officiële verklaring zegt.buitengewoon verheugd" te ziln over de overeenkomst. Zij wordt van groot belang geacht, daar zii de re geling Inhoudt van een oud conflict. V. St. dragen grote verantwoordelijkheid Fester Dulles over zijn reis door West-Europa De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. John Foster Dulles, heeft in een rede, welke werd uitgezonden door de Amerikaanse radio- eri televisiesta tions, het een en ander medegedeeld over zijn reis in West-Europa. „De Europese Verdedigings Gemeen schap is niet dood. Zij slaapt slechts", verklaarde hij. „Stassen en ik zijn van mening, dat er een goede kans bestaat, dat het E.D.G.-verdrag van kracht wordt. Vele hindernissen moeten nog worden overwonnen, doch de wil tot doorzetten is er. Wij bevonden in de zeven door ons bezochte West-Europese staten, dat er goede wil en een vriendschappelijke ge zindheid jegens de Verenigde Staten bestaat, zowel bij de regeringen, als bij het volk. doch wij hebben ook vastge steld. dat men hier en daar bevreesd was. dat de Verenigde Staten niet het leiderschap zouden kunnen opbrengen, waartoe zij. krachtens hun positie in de vrije wereld, geroepen zijn". „Men twijfelde niet aan ons materieel vermogen", vervolgde Foster Dulles, „doch men betwijfelde soms, of wij, als staat, reeds zoveel wijsheid ver gaard hadden, om deze materiele macht op de juiste wijze aan te wen den. Ik wil daarom alle Amerikanen er aan herinneren, dat zjj een reus achtige verantwoordelijkheid dragen. Elke verkeerde stap kan een ramp zijn. niet slechts voor de Verenigde Staten, doch evenzeer voor onze bond genoten. En de mogelijkheid bestaat, dat onze vrienden alsdan zelfs meer te lijden zouden hebben dan wijzelf. Wjj moeten daarom, als natie, gema- der Verenigde Staten". Dulles zeide verder, dat Europa de wieg van Amerika's beschaving was. Indien het industriële vermogen van Europa beheerst zou worden door de vijanden der VS. zou dit de V.S. zeer veel af breuk kunnen doen. Dulles herinnerde er aan. dat toen het eerste Amerikaanse hulpprogram voor Europa in 1947 be sproken werd. hij er op had aangedron gen. dat de bedoeling er van zou moeten zijn de opbouw van een nieuw, meer verenigd Europa, niet de wederopbouw van het Europa van voor de oorlog Dit standpunt werd door het congres aan vaard en was het uitgangspunt cn de basis geworden van' de Marshall-hulp, het militaire hulpprogTam en de Nato. „Wij hebben niet getracht Europa een Amerikaans stelsel op te dringen, doch de plannen van de Europese leiders zelf gesteund". Dulles haalde de kolen- en staalgemeenschap aan als voorbeeld van hetgeen de Europese leiders hadden bereikt. Ontelbaar zijn de zakken zand. welke de gaten in de gebroken dij ken opvullen. Deze opname, welke werd gemaakt bij liel Zuid-Beve- landse plaatsje Rilland-Bath. geelt een goed beeld van de ontzaglijke hoeveelheid zakken zand. welke daar gestapeld zijn en nog worden, door de soldaten van de 41ste afd. Veldartillerie. OPHEFFING PRIJSBEHEERSING IN VER. STATEN Van ambtelijke zijde wordt te Wash ington vernomen, dat de Amerikaanse regering waarschijnlijk nog deze week de prijsbeheersing voor melk. boter, ge vogelte. eieren, zeep. reuzel en bak- en braadvet zal afschaffen. Volgens een hoge functionaris van het bureau voor de stabilisatie der prijzen zal vermoe delijk ook de prijsbeheersing voor aulo- binnen- en buitenbanden en enkele andere rubberproducten worden opge heven. Hij deelde mee, dat de autori teiten voorts overwegen de prijsbeheer sing af te schaffen voor natuurrubber, lood, zink, tin, papier en papierproduc- tcn. Zware vonnissen in proces-Oradour Kolen- en schrootprijzen na 1 April omhoog Vermoedelijk over periode van 5 jaar staan. Dat alles zal alleen uit de kolen- prijs moeten komen. De prijs in do andere delen der gemeenschap zal wel blijven. In dollars uitgedrukt bedragen de prijzen voor het schroot in ons land 20.65, in Frankrijk 31.85. in Italië 46. ia Belgie 40. in Luxemburg 42 en in Duits land 37. Men verwacht, dat de schroot prijs op het Franse niveau zal komen te liggen in de gemeenschap, hetgeen een verhoging van de Nederlandse schroot prijs met 50% zal betekenen. Die voor schroot met SO°/o Dinsdag j.l. is de gemeenschappelijke markt voor kolcr.. ijzererts en schroot werking getreden. Die voor staal nog niet. Met betrekking tot de Nederlandse kolcnprijs zal dat tot 1 April van dit jaar nog geen verandering betekenen. Tot die datum heeft de Nederlandse regering de goedkeuring van de hoge autoriteit verkregen ons egalisatie-sy steem te handhaven. Dat was mogelijk volgens par. 24 van het verdrag, met goedkeuring en onder contróle van de hoge autoriteit. Wat er na 1 April gebeuren zal. is nog niet vastgesteld. Het staat echter vast. dat de Nederlandse kolenprijzen daarna geleidelijk vermoedelijk over een periode van vijf jaar naar boven zullen moeten. Ook ten aanzien van de prijs van het schroot zal de Nederlandse prijs zeker naar boven gaan. Nog wordt opgemerkt, dat de Ne derlandse kolenprijs. ook zonder het plan-Schnman. nMI»„e, „«at. dat Wesl-Dditalaid tenslot» worden. Men w ijst op de hogere sociale cto„v.ct„ „„i.,,.,» .n Frans-Britse besprekingen te Londen SPECIAAL OVER DE E.D.G. Engeland zal het Franse voorstel steu nen, dat beoogt de looptijd van het Noordatlantisch verdrag, waarbij veer tien landen zijn aangesloten, te verlengen van 20 tot 50 jaar ten einde deze in overeenstemming te brengen met do duur van het Europese legerverdrag. Frankrijk wenst deze verlenging, omdat Weerrapporten hedenmorgen 7 uur Stockholm Kopenhagen t Londen geheel bew. nno 7 Amsterdam sneeuw Brussel rUtts Bordeaux Nice Warschau Beriiin Frankfort M'inchen geheel bew. Zurich mist i Wenen geheel bew. half bew. WEERBERICHT Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met voorna melijk in het Westen van het land kans 'P enise sneeuw. Aanvankelijk weir.ig Jlnd, later zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, maar vinnacht en morgenochtend in het binnenland hier en daar matige vorst. (Opgemaakt te 10 uur) 14 FEBRUARI Zon op: 7 58 uur: onder: 17 52 uur Maan op: 8 02 uur: onder' 18 50 uur Hoogwater te Katwijk te 3 34 en 15 46 Gisteren ontving HM. Koningin Juliana ten palcizc Lange Voorhout in Den Haag de Amerikaanse radio commentator Rodwick Macleish. die in Amerika een actie voert voor de getroffen Nederlandse gebieden. Rodwick Macleish overhandigde Haar een brief namens de zes gou verneurs van New England en de burgemeesters van Boston Lawrence. EGYPTE NAAR DE REPUBLIEK? Lanczamerhand verdwijnen in Egypte alle uiterlijke tekenen van het koning schap. Woensdag besloot de minister raad dat de wetten en de decreten voortaan in naam van het volk zullen worden vervaardigd Ook wordt al niet meer recht gesproken „in naam van ko ning Foead II" maar „in naam van het Egyptische volk" Een groot aantal straten en pleinen, scholen en andere instellingen, die de naam van Faroek droegen, kregen an dere namen. De luchtmacht en alle le gereenheden schrapten het woord „ko- ninklijk" uit de naam. Op de postzegels komt de beeldenaar van koning Faroek nog voor. maar dit heeft een practische reden- de oude voorraad postzegels is namelijk nog niet op. Ook de Elsassers veroordeeld Het militaire tribunaal van Bordeaux heeft het doodvonnis uitgesproken over de Duitse sergeant-majoor Karl Lentz, wegens zijn aandeel in de massa-moord van Oradour-sur-Glane in Juni 1944, waarvan 642 inwoners het slachtoffer zijn geworden. Vier Duitsers zijn tot dwangarbeid van 10 tot 12 jaar en een tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Eén Duitser is vrijgesproken. De be klaagden, die bij verstek terechtgestaan hebben (in het geheel 851, zijn ter dood veroordeeld, uitgezonderd de beklaagde Wilhelm Nobbe. die ontoerekeningsvat- •"lar Is bevonden. De Elzasser sergeant George Boos is ter dood veroordeeld. Alle andere der tien Elzassers, die terecht gestaan heb ben. zijn tot dwangarbeid of gevange nisstraf veroordeeld. Onder de bn ver stek ter dood veroordeelden bevindt zich kapitein Otto Kahn. die bevel voerde over de afdeling, die verantwoordelijk is voor de massa-moord 9 Elzassers zijn tot dwangarbeid van 5 tot 8 jaar m 4 Elzassers tot gevange nisstraf van 5 tot 8 jaar veroordeeld. De Elzasser Paul Graaf, die 8 jaar gevan genisstraf heeft gekregen behoorde met Boos tot de beklaagde Elzasseis, die in dertijd vrijwillig tot de SS zijn toege treden. De overige twaalf hadden ge dwongen dienst genomen. Vele leden van de SS-afdeling, die voor de massamoord verantwoordelijk is. zijn later op de slagvelden van Norman- dië gesneuveld. Men gelooft, dat er overlevenden zijn die zich nog verbor gen houden, o.a. kapitein Kahn. Enige uren voor de uitspraak van de vonnissen hielden honderden mensen te Bordeaux een betoging voor een kata falk voor de slachtoffers van Oradour om in naam van de doden gerechtigheid te eisen. De betoging werd georganiseerd door de „Vereniging van nagelaten betrek kingen van de martelaren van Oradour" en dertig verzetsbewegingen uit het Zuidwesten van Frankrijk. lasten. Thans heeft men ook te maken met de financiering van de Hoge Autoriteit cn met het eerste fonds, dat moet worden gevormd. Zo zullen ons land en Duitsland, die de laagste kost prijs hebben, een toeslag moeten toe- Dr Malan. de Zuid-Afrikaanse eerste minister heeft ii. de Volksraad medege deeld. dat op 15 April algemene verkie zingen gehouden zullen worden. Op 18 Maart is de dag van de can- didaatstelling. De huidige zitting van het parlement wordt nog deze maand gesloten. Het parlement wordt op 4 Maart ontbonden. De Zuid-Afrikaanse verenigde partij, de belangrijkste oppositiepartij, heeft bekend gemaakt, dat zij zich niet tegen het wetsontwerp van de regering tot wijziging van het strafrecht zal verzet- ten Met het door de regering voorge- Naar het Amerikaanse ministerie van stelde amendement wordt beoogd, nieu- buitenlandse zaken bekend maakt, heb- we straffen in te voeren, waaronder ge- ben Amerikaanse autorMeiten de grootste wapensmokkelarij sinds 1939 ontdekt, waarbij in de afgelopen vijf jaar gewe ren. revolvers en munitie ter waarde van tenminste 250.000 dollar op onwettige wijze naar Mexico zijn uitgevoerd In verband hl-•-mee heeft een grand jury" te Dallas (Texas) acht. Amerika- Dll nummer bestaat uit acht pagina's, nen cn drie Mexicanen aangeklaagd. ve straffen tn te seling. In een verklaring van de partij wordt gezegd, dat zij in overweging nam. dat de inheemsen van Zuid-Afrika over het algemeen niet zo lijdzaam zijn als de Oosterse rassen en dat het gevaar, dat de passieve verdediging onverwachts zal omslaan in een gewelddadig verzet, zeer reëel ls. "'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllil^ Baten zijn voor het Rampenfonds Maandag reeds verkrijgbaar Overal, waar het schone gelaat van onze fiere polders door het blind geweld van water en wind is geschonden, overal waar net verminkte H land tot één grote, wijde verlatenheid van water werd, hebben lucht- fotografen hun opnamen gemaakt voor een 1 SPECIALE LUCHTFOTO-EDITIE VAN HET LEIDSCH DAGBLAD 1 En al het verbijsterende, het troosteloze, het verschrikkelijke leed, dat niemand onzer onbewogen heeft gelaten, is vastgelegd in een grote serie fotografische indrukken, die samen in een bijzondere uitgave van zestien pagina's zijn bijeengebracht. Hoe er met het water gevochten is. de dijken, die het ziedend geweld niet doorstonden, de door het water verraste dorpen, het lijden van mens en dier. de mildheid van de hulpverlening, de redding door M boten en vliegtuigen, de evacuatie, het werken aan het herstel der dijken, het medeleven van onze Koninklijke Familie, het is alles in een E veelheid van fotomateriaal gerealiseerd tot een indrukwekkend over- 5 1 zicht van deze grote ramp. ff TWEEËRLEI DOEL 1 heeft het LEIDSCH DAGBLAD met deze uitgave op gesatineerd 1 papier, die slechts het geringe bedrag van VIJFTIG CENTS kost en NIET onder het gewone abonnement valt: In de eerste plaats als een extra-bijdrage aan het Rampenfonds, 1 waarvoor de baten dezer fraai verzorgde uitgave bestemd zijn; ff in de tweede plaats een herinnering, ook voor later, voor onze lezers l aan het verschrikkelijke leed. dat over ons land kwam op die eerste h Februaridag van het jaar 1953. E 1 Ons fotonummer is van Maandagmorgen 9 uur af aan ons Bureau E verkrijgbaar en kan ook bij onze bezorgers en agenten in de omliggende gemeenten worden besteld. Na ontvangst van een bedrag van 55 cents (bijvoorbeeld in postzegels) zenden wij het desgewenst ook per post toe. verzending van citrusvruchten naar Rus'anj de en.3e export van Israel DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD. naar dat land stnpzezet Hel Russl- sche ministerie van handel heeft het !n- VM pende contract telegrafisch geannuleerd. luiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilr 1 de sterkste militaire mogendheid West-Europa zal worden De Franse ministers van buitenlandse en van economische zaken. resp. Bidault en Buron. zijn op het ogenblik in de Britse hoofdstad voor besprekingen met hun Britse ambtgenoten. Frankrijk wenst, gelijk bekend, meer steun van Engelse zijde dan is vastge legd in het vorige jaar getekende ver- drag voor wederzijdse bijstand. Intussen is ook de Franse premier I Mayer te Londen gearriveerd. I Honderd leden der Franse Nationale I Vergadering, vertegenwoordigers van alle I centrum- en rechtse groeperingen, vanaf aanhangers van generaal De Gaulle tot radicalen toe. hebben een comité ge- vormd om het E.D G.-verdrag te be strijden. I Een der comitéleden. de onafhanke- hik-eonservatieve afgevaardigde Pierre André, verklaarde: „Wij zullen m geheel Frankrijk een campagne voeren, om de Franse openbare mening wakker te I schudden. De Europese steenkool- en staalgemeenschap is er in het Franse parlement doorgejaagd wij zullen niet toestaan, dat dit ook met het E.D.G.- verdrag geschiedt. DE JODEN WAREN WEER KIND VAN DE REKENING Een lid van de Israëlische delegatie naar de Verenigde Naties heeft ver klaard dat Israel in de 24 dezer aanvan gende zitting der algemene vergadering het gehele vraagstuk van het anti-se- mltisme in de landen van het Sovjetblok ter sprake zal brengen. De correspondent van de .Daily Tele graph" te Haifa meldt, dat zes Arabie ren zlin gearresteerd, verdacht betrok ken te zijn bii de aanslag oo het Russi sche gezantschap te Tel Aviv. Inmiddels heeft het Israëlische mini sterie van buitenlandse zaken en Russi sche verklaring van de hand gelezen, dat de bomaanslag od het Russische ge zantschap de reden was voor het afbre ken van de diplomatieke betrekkingen met Israel. Een woordvoerder van het ministerie noemde het besluit van Mos kou „de climax van een voortdurende campagne van openlijke vijandigheid en kwaadaardige laster." In dlp'omatieke kringen te Wenen verwacht men. dat Tsjechoslowakije en Po'en alsmede de overige landen van het Sovletb'ok binnenkort de dip'omatieke betrekkingen met Israel zuilen verbrc- Waarnemers te Washington ziin van mening, dat de Sovjet-unie slechts naar een aanleiding gezocht heeft en dat de „koude oorlog" in hevigheid zal zal toenemen. In Parijs meent men. dat een en ander gcvo'cd zal worden door een „versterking der anti-Semiti sche campagne in Oost-Europese lan- De Israëlische autoriteiten hebben de

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1