Valkenburg was een week lang internationaal vliegveld LEIDSCH DAGBLAD - DINSDAG 10 FEBRUARI Honderden tonnen gedropt in 419 vluchten Toestellen van zes landen verrichtten uitstekend werk Valkenburg is de afgelopen week een internationaal vliegveld geweest. Amerikaanse Flying Boxcars, Engelse Valetta's, Denen, Noren en Italianen zijn er geweest. Naar Nederland gevlogen op de alarmkreet, die uit het land opsteeg, na de zondvloed van de eerste Februari. Honderden tonnen goederen zijn vandaar in 419 vluchten neergelaten boven het bedreigde gebied en de Amerikanen met hun grote transportmachines heb ben daarin het leeuwendeel gehad, konden dit uiteraard hebben, omdat hun machines een grotere vervoerscapaciteit hadden dan de anderen. Flying Boxcars verzorgden leeuwenaandeel Vier honderd zestig ton hebben de Flying Boxcars vervoerd en direct daar op volgt tit Nederlandse Luchtmacht met 165 ton. In volgorde kernen dan de KLM met 100 ton. de Marine Lucht vaartdienst met 75 ton en de Engelsen met 54,8 ton. De meeste vluchten heeft de Marine Luchtvaartdienst gemaakt, namelijk 119. Daarop volgen de Militaire Lucht vaart (75), de Amerikanen (501, de KLM (40). de Rijksluchtvaartschool (32), De Engelsen (40), het toestel van Frins Bernliard (10) en de Denen (8). Eén toestel is verongelukt, nl. een Da kota van de Luchtmacht die Vrijdag in de start, vermoedelijk door ijs vorming, geen hoogte kon krijgen. De piloot was daardoor genoodzaakt een buiklanding op het eind van het veld te maken, u aarbij zich géén persoonlijke onge lukken voordeden. De Dakota werd ech ter zwaar beschadigd. Een tweede Dakota van de Luoht- maoht was reeds Zaterdagnacht buiten gevecht gesteld. De wind had, dwars door de klampen heen, het hoogteroer er afgerukt en het toestel als een gekort- vv.ekte vogel hulpeloos achtergelaten. Op Valkenburg rust thans het per soneel uit na een vermoeiende week. Nachten is er in de lucht en op de grond doorgewerkt om voedsel en red dingsmateriaal gereed te maken en te 'droppen'. Een gehaaid baantje I 's Nachts om 12 uur wierp een Dakota (boven het Marktplein te Middelburg nog I handschoenen. „Een gehaaid baantje met die kerktoren zo vlak in de buurt", j zei de commandant van de transportaf- deling van de Luchtmacht, maj. vl. wn. S de Jong. die alle lof heeft vcor zijn mannen en vooral ook voor het grond- personeel, dat het in de open lucht, in weer en wind gepresteerd heeft de ma- chines voor 100 vlieggereed te hou den Zondag konden de Dakota's door de I storm, die dwars op de baan op Valken- j burg stond, niet starten Direct is toen I een bemanning naar Valkenburg ge- i stuurd, waar toevallig een toestel van I de Luchtmacht stond. Door het uitblij ven van een order is men die dag daar echter ook niet gestart Hartroerende aanblik Middelerwijl werd de Zondag gebruikt voor het in grote hoeveelheid van materiaal gereed maken: containers met voedsel en drinkwater, brood in plunjezakken en zandzakken. Maan dagmorgen bjj het licht worden zijn de majoor De Jong en de kapt. vl.wn. Lukkien toen op eigen initiatief ge start. „Overal waar het uit de lucht leek dat het benauwd was, hebben we toen naar eigen inzicht afgegooid", aldus maj. De Jong. „Ik herinner me b.v. nog Stellendam, Middelharnis, Stave- nisse en op Schouwen. Daarna hebben we nog een uur of drie rondgevlogen om de zaak te verkennen en een over zicht te krijgen". „Die eerste vlucht was hartroerend, vooral boven Goerec Overflakkec en Schouwen-Duiveland, waar mensen op de daken met witte lappen zwaaiden". Grote dankbaarheid De leiding op het veld was in handen van de Marine Luchtvaartdienst. Kapt. It. t. zee vl. jhr P. J. Elias voerde het commando, terwijl de lt. t. zee vlieger I D L. den Hollander de vliegdlenst in handen had Zondag heeft de M.LD. reeds twee vluohten met Mitchells ge maakt en boven Middelharnis werden na telefonische oproep rubberboten uit gegooid. Drie sea-ottera en een helicopter van de Marine heben in totaal 50 mensen uit hun huizen gered. Vliegboten zijn I geland in de polders, onder de vaak j moeilijkst denkbare omstandigheen. De dankbaarheid in den lande voor onze vliegers is groot geweest. Daarvan I getuigen o.a telegrammen die aan de I transportafdeling van de luchtmacht ziin gestuurd door de burgemeesters van Middelharnis. Sommelsdijk en Elle- j "outsdijk. Majoor De Jong toonde ze I ons met bescheiden trots, doch deze dank geldt tevens al het personeel van Valkenburg dat een zo groot aandeel in deze machtige reddingsoperatie heeft gehad. Het Rode Kruis was in volle actie Inruksein thans gegeven Uit een overzicht van de sectie van het Rode Kruis tijdens en na de waters nood blijkt, dat ruim vijftig kolonnes in j en om het noodgebied in actie zijn ge komen De aanwezige rampendepots hebben bij het werk grote diensten be- wezen Te D?n Briel. Voorne, Rockanje, Dordrecht, Rotterdam, Rijswijk en in andere plaatsen werden noodziekenhui- I zen ingericht. Overwegen Canada en de V. St. financiële hulp aan Nederland? De V. S. en Canada zouden, naar men in gewoonlijk wélingelichte krin gen te Ottawa meent te weten, begon nen zijn met een inleidende studie Tan een financieel hulpplan voor Ne derland in verband met de door de overstromingen aangerichte schade. Het zou hier gaan om een hulppro gram op lange termijn, dat gebaseerd zou kunnen zijn op een schenking van Canada en de V. S, een lening door middel van de Internationale Bank en een verhoging var. de Noord-Ameri kaanse bijdrage aan de NAVO. Een en ander zou ten doel hebben de verplich tingen van Nederland tegenover de NAVO tijdelijk te verlichten en Neder land in staat te stellen voorrang te ver lenen aan het herstel van de schade in de getroffen gebieden. Pernis-raffinaderij draait weer Doordat met man en macht is aan gepakt, is men er op de raffinaderij van de B.P.M. te Rotterdam-Pernis o.a. in geslaagd, destilleereenheden en een deel der thermische kraakinstallatie weer in bedrijf te stellen. Er bestaat goede hoop, dat alle fabrieksinstallaties niet inbegrip van de katalytische kraak installaties aan het einde dezer week weer zullen draaien. De verwerking van ruwe olie uit Schoonebeek, welke, zoals bekend, geheel te Pernis geschiedt, zal dan ook over enige dagen weer op het oude peil worden gebracht. I Nadat een vijfde deel van de in het land beschikbare kolonnes lijdend de eerste week na de ramp waren ingezet voor het directe lijfsbehoud der slacht offers en voor de evacuatie, is thans het sein voor inrukken gegeven. Op verzoek van militaire en burgerlijke autoriteiten blijven in sommige plaatsen kleine groepen achter voor het verzor gen van cantinediensten en het verlenen van eerste hulp ten behoeve van de wer kers, die met het herstel bezig zijn, bij voorbeeld bij de pont te Hellevoetsluls. De Rode Kruis-organisatie ln den lande heeft in vele opzichten steun kunnen verlenen door het verschaffen van bed- Wcrlizaamhcden op de nieuwe dijk le Papendrccht. Op de achtergrond ccn zandzuiger die zand opspuit. Het gat in de dijk bij Papendrccht was 85 meter breed. degoed, kleding, voedsel en andere ma terialen Met dit werk wordt doorge gaan. Vaak was het Rode Kruis trait- d'-union voor alle mogelijke instanties, wier werkzaamheden daardoor gecoör dineerd konden worden. De leiding van het Rode Kruis Korps is zeer enthousiast over de ijver en toe wijding van het gehele korps om vooral maar geen minuut te laat te komen. Meer dan 27 inillioen bijeen voor het Rampenfonds Tot gisteravond heeft het Natio naal Rampenfonds niet minder dan f. 27.558.000.aan giften ontvangen. Daarin zjjn niet begrepen de gedane toezeggingen, slechts de werkelijk ont vangen bedragen. L'it de voortdurende stijging van het totaal blijkt de grote offerbereidheid van ons volk voor de getroffen landgenoten. Langs alle mogelijke kanalen uit bin nen- en buitenland blijft de stroom van hulp en gaven voortvloeien. Als gevolg van overwerk ten bate van het Rampenfonds kon aan dit fonds door de mijnen een bedrag van meer dan een mlllioen gulden worden toegezegd Friesland heeft in totaal reeds meer dan twee mlllioen bijeen gebracht. De radio-actie „Beurzen open. dijken dicht" bracht reeds direct na de aan vang een bedrag van niet minder dan f. 178.222,15 ln het laatje. De zelf getroffen gemeenten Spijke- nisse en Dinteloord brachten resp f.9308 '14 gulden per gezin) en f 20.000 (25 gulden per gezin) op tijdens de col lectes. Het „jongste" Nederlandse gebied, het Koningin en Pr getroffen Telegrafische dank aan opperbevelhebber Amerikaanse troepen Koningin Juliana heeft gisteren weder om de getroffen gebieden bezocht Van uit Hellevoetsluis begaf zij zich per sleepboot naar Goeree Overflakkee, ins weer op de eilanden waar zij te voet de herstellingswerk zaamheden aan de dijken door de mari niers bezocht. Per truck heeft de Koningin Nieuwe Tonge bezocht en per heliocopter het zo zwaar getroffen Oude Tonge, waar zij zich van de toestand op de hoogte liet stellen door de achterge bleven autoriteiten Wederom per helio copter bracht de Koningin een bezoek aan Willemstad. Met een vaartuig van de Rijkswaterstaat ging zij tenslotte naar de Moerdijk, waarna zij omstreeks half tien gisteravond in Soestdijk terugkeer de. Binnenkort zal de Koningin bezoe ken brengen aan de getroffen eilanden in Zeeland. Ook Prins Bernhard vertoefde weer in de noodgebieden. Op Zuid-Beveland, waarheen hij zich met een heliocopter begaf, bezocht hij Rilland-Bath, Hans- weert, Baarlandt, Ellewoutsdijk en Wol- phaertsdijk. Op Noord-Bevcland landde hij achtereenvolgens te Kortgene en Cohjnsplaat Daarna bezocht de Prins nog Zierikzee en St. Philipsland. In al deze plaatsen sprak hij met de inwoners en nam hij het herstel van de dijken in ogenschouw. Om 5 uur des middags landde de Prins op Ypenburg om daarna in Den Haag de vergadering van het Rampenfonds bij te wonen. Prins Bernhard heeft telegrafisch een woord van grote dank doen toekomen aan de opperbevelhebber van de Ame rikaanse troepen in Europa voor het onvermoeide en voortreffelijke werk van zijn troepen te land cn in de lucht bij de reddingsoperaties. Overal in de overstroomde gebieden is men begonnen met de herstel' werkzaamheden. Een eerste vereiste is het dichten van de gaten in de dijken. Daarna zal men beginnen met het leegpompen van de polders cn het ontzouten van de grond. Bij Alblasscrdam is men bezig met het graven van een diepe put. waar' in men de pomp zal plaatsen. drostambt Tudderen schonk niet min der dan f. 6.50 per gezin. Het naar Korea op weg zijnde aan vullingsdetachement Koreavrtfwilligers van 137 man stond een dag soldij af. Aan de Nederlandse gezant te Bern Is door Zwitserland bijna anderhalf mil- Uoen gulden afgedragen Denemarken heeft al meer dan vijf en een half mll lioen bijeengebracht, het dubbele van wat Denemarken indertijd offerde aan de slachtoffers van de overstromings ramp aan de Po. In zweden werd reeds meer dan an derhalf mlllioen gulden bijeengebracht. B(j de Nederlandse ambassade te Lon den blijven de giften voor ons land In een zodanig tempo binnenstromen, dat met bloedend hart besloten moest wor den goederen van individuele schenkers niet meer te accepteren. Terug tot regelmatig bestuur in noodzakelijk De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Nu de eerste phase van de hulpver lening bij de watersnood als afgeslo ten mag worden beschouwd, meent de Regering goed te doen er op te wijzen, dat het gewenst is weer meer tot de normale wegen van regelmatig bestuur terug te keren. Behoudens bijzondere omstandigheden dient daarom de hulp verlening slechts ln georganiseerd ver band en door tussenkomst van daarvoor verantwoordelijke instanties te geschie den. Alle daarbij betrokken instanties, zowel als particulieren, dienen er zorg voor te dragen, dat tevoren een regeling omtrent de financiële aansprakclilkheld voor de te verlenen hulp wordt ge troffen. In rampgebied stonden 143.500 Lang niet alle leden grote schade Hoewel betrouwbare gegevens over de schade aan woningen boerderlien enz. in de watersnood-gebieden op dit ogenblik nog niet voorhanden zijn, moet een ge rucht. als zouden 500.000 woningen zlln beschadigd of verwoest, met de grootste stelligheid worden tegengesproken. De totale woningvoorraad van Nederland op 1 Januari 1953 rond 2 345.000. Daarvan staan volgens opgave van het Bij Itct dichten van de dijken zijn het vooral zandzakken, die men nodig heeft, en waarnaar voortdurende vraag is. Het vullen cn transporteren van de zandzakken bij Spijkenisse. op het eiland Voorne-Pulten. waar solda ten momenteel dit werk doen. CBS 143 500 woningen in de ramp gebieden Do in het water staande ge bouwen hebben lang niet alle grote schade geleden Vast staat dat een zeer groot deel van de aangerichte schade horstelbaar is Getracht wordt zeer spoedig een overzicht van de mate van schade te verkrijgen. Reeds werden over Zeeland enkele globale ramingen gemaakt, die het mogelijk maken onder het allergroot ste voorbehoud de volgende cijfers te In Zeeland staan 13 11.000 wonin gen in het water, naar zeer ruwe schatting zijn daarvan 1450 verwoest. 3000 zwaar beschadigd en 3500 licht beschadigd. Van de boerderijen wor den 1000 als totaal verloren beschouwd. 2000 zullen zwaar of licht beschadigd zijn. In Noord Brabant staan volgens schatting 8.700 woningen en boerde rijen in het water. Nadere gegevens zUn nog niet bekend. I Operatie Pluto VELEN IN DE WEER OM MENS EN DIER ÏE HERENIGEN. Schipper G. van der Molen, de marine, de R.V.D., Radio Scheve ningen, een boer in Haastrecht, gemeente-autoriteiten en burgers van Numansdorp cn vele anderen in ons land hebben zich gisteren Ingespannen om een zieke oude man, die ver van huis verpleegd wordt, zijn hond terug te geven. Helaas is het niet gelukt. Pluto, dc hond van de 92-jarige Stellendam- mcr J. Coenraads, is teruggevonden, maardood. aan boord van een cadavcrsehip. Het was het schip „Broedertrouw" van schipper Van der Molen, dat gisteravond in Rot terdam gelost werd. De heer Van der Molen hoorde gisteren door de radio het bericht, dat het leven van Coenraads gered zou kunnen worden door de terug keer van de hond. waarover hl) steeds lag te Ijlen. HU Is toen direct aan het zoeken gegaan en vond in derdaad het dode dier. Gelukkig zfln er uit het noodzie kenhuis in RUswUk, dat Is inge richt in het clubhuis „Te Werve" van de B P.M., Intussen gunstiger berichten. Coenraads schijnt er, dank zU zUn sterke gestel, toch nog bovenop te kunnen komen. Dat zijn hond dood ls, weet hy nog niet. Dat zal hem pas vandaag in de ochtenduren voorzichtig verteld worden Er zijn echter bU het noodziekenhuis al aanbiedingen voor een nieuwe hond gedaan. Wie weet. wat de oude man dus voor of op zUn 93ste verjaardag, die hij Zondag a.s. hoopt te vieren, voor verrassing wacht. Zoals gezegd, vele Nederlanders hebben meegewerkt aan de „ope ratie „Pluto". Een Marva in de te lefooncentrale van het ministerie van marine zorgde dat het nood ziekenhuis op de vlotste wijze ver binding kreeg, eerst met Zierikzee, waar men de hond op een marine vaartuig hoopte te kunnen vinden en toen dat schip bleek te zijn uitgevaren, met Radio Schevenin- gen, waar men eveneens zijn me dewerking gaf. Die Haastrechtse boer over wie we het hierboven hadden en die een hond hBd ge vonden, maakte een fietstocht van twee uur naar ziin dokter om mpt hem samen het geval op te lossen Toen de boer kennis kreeg van het volledige signalement van Pluto, wist hl! meteen te vertellen, dat ,zl)n" hond geen reu. maar een teef was zodat ook hier succes uit bleef ln Dordrecht kwam Iemand aan de politie vertellen, dat hU Pluto ln Numansdorp. eveneens op een marinevaartuig, had gezien, De politie belde het ANP. op en korte tijd later hielden enige ge meente-autoriteiten. onder wie de loeo-buroemeester en burgers van die plaats zich ondanks hun eigen zoreen. met het probleem Pluto bezii Alles tevergeefs Maar aan mensen heeft het niet gelegen.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 2