Trieste tocht langs verdronken land Veertig landen zagen Neerlands rampspoed Hulde, alléén maar grote hulde Een antwoord aan de criticasters 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 5 Februari 1953 Tweede Blad No. 27832 Onafzien ba re wa ter vla kten Mensen en dieren in nood Maarde chaos gaat wijken! (Speciale berichtgeving). Als men langs het eiland Flalkee vaart met een schip, op weg naar lierikzee, om daar eerste hulp te brengen, lijkt het of achter de di/ken alles normaal is. Moor men ziet niet hoe achter die waterkering een nog breder water is dan de wijdheid van het Volkerak, de Krammer of de Grevelingen en de zeearm- breedte van het Hollands Diep. Dat is het verdronken land van Flakkee". Torenspitsen steken nog boven de dijken uit. Hoge daken van boerderijen zijn nog zichtbaar, kten ziet dijkbreuken waar de vloedgolf de zware waterkering, die het eeuwenlang uithield, tot de voet wegvaagde. Het getij stroomt in en uit en de dijk kalft steeds verder af. Er zijn ook breuken, die minder ernstig zijn en snel hersteld kunnen worden. Daar was de bazalten dijkvoet bestand tegen het geweld en werd alleen het met klei bedekte zandlichaam weggeslagen. Bij normale vloed kan het water deie polders niet meer binnenstromen. Van die gaten ziet men er enige, als men door het Zuiddiep tussen Tiengemeten en de Hoekse Waard trekt. Zon gat is er ook even ten Westen van Willemstad. Daar komt geen water van buiten meer bij. Als men dan later in Middelharnis aan land gaat, staat men verslagen voor een van de grootste vernielingen, die men zich kan indenken. Onafzien bare watervlakten, slechts hier en daar gebroken door een dijkje, dat de kruin nog even erboven uitsteekt, het dok van een boerderij of een groepje bomen. In de verte liggen als donkere plekken tegen water en hemel afstekend, de woongemeenschappen, dorpjes, waar de welvarendheid in een klap is wegge vaagd door water, dat zich door de dijken brak. Een triest gezicht Gezwollen cadavers Men ploetert over het drassige dijkje lanes het kanaal naar Middelharnis. want de naastliggende weg staat onder water. Men komt groepen vluchtelingen tegen die toestemming hebben gekTegen naar de haven te gaan omdat er weer een evacuatieschip is aangekomen. Ver moeide. teneergeslagen mensen, de mecs- tcn maar met wat schamele bagage, de enige bezittingen, die men heeft kunnen redden. Zü zun van alle kanten naar Middelharnis gekomen, omdat hier de beste verbinding met de overkant is. Men bereikt het dorp dat bij de haven, hooggelegen als het is. droog ligt. maar direct achter de dyk onder water staat, en weer erbuiten zijn het slechts de dijken, die als droge linten door de watervlakte slingeren, de enige verbin dingen met de andere delen van het eiland, voor zover er geen gaten in zijn geslagen. Daar liggen vletten van de marine om de vluchtelingen langs het obstakel te brengen, tot zij weer vaste grond onder de voeten krijgen. Langs de dijkberm liggen bij tiental len de verdronken koeien en varkens. Gezwollen cadavers. Een varken dat de dijk wist te vinden, loopt wroetend door het gras naar voedsel te zoeken. Niemand bekommert zich om het dier. Iedereen die passeert heeft genoeg aan zijn eigen zorgen. Een akelig angstig loeien komt nog uit sommige stallen. Daar staan de koeien, vastgebonden, tot de buik in het water. Na meer dan twee dagen leven zij nog. zij zijn niet te bereiken. Men kan alleen hopen, dat het koude water nu spoedig een eind a3n hun lijden brengt. Op een hek in het land zitten enkele kippen, kouwelijk met de kop tussen de veren. Ook die leven nog. maar zijn ten dode opgeschreven. Verderop komt een jong katje dartel aanhuppelen als het een mens ziet. Schuw is het niet, alleen maar angstig en het loopt met de mens mee als een hond die smeekt om bescherming. Na een paar honderd meter bluft het staan, klagelijk zacht mauwend. Overal ziet men op de droge plekken schuwe katten wegsluipen. Binnenstromende hulp de verlaten polders Hier en daar zwaait een witte doek uit een dakraampje Maar er laat zich geen levende ziel meer zien. Men begint aan te nemen, dat de be woners gered zijn of omgekomen en dat i werken. zich ln de verstrooide boerderijen geen levende ziel meer bevindt In het poldergebied is Dirksland de enige plaats die droog ligt. De omringen de dijken hebben het gehouden maar men moet dag en nacht aan die dijken werken en gisteravond is het er even kritiek geweest Dirksland is overstroomd van vluchtelingen, die over de dijken hun heil in dit dorp zochten. Men hoort geen klachten over voedsel gebrek. Maar het mankeert aan drink water. Gas en electrlciteit zijn eveneens overal uitgevallen. Telefoonverbindin gen kan men soms nog krijgen Van het kleine haventje van de Gala- tee uit ls men begonnen met het ln veiligheid brengen van de bewoners van Ooltgensplaat en Oude Tonge. Over de dijken kon men de groepjes vluchtelin gen zien trekken, gebukt onder bagage Twee groepen droegen op draagbaren zieken en doden mee. Over het Hollands diep zwermden gistermorgen van daglicht af de hulp van schepen aan. Een vloot van botters uit Urk, Wieringen en Den Helder, geladen met stro en levensmiddelen, viel tegen de avond de haven van Middelharnis binnen om bij daglicht naar Zuid-Beveland te vertrekken. In een lange linie kwamen kleine Engelse landlngsboten aanzetten, elk op dek een opvouwbare kano vervoerend. In de middag voeren vijf mijnenveger» van de Koninklijke Marine door de Krammer op weg naar Zeeland. Machteloos voelt men zich als men. te hulp varend, een seml-arts en Roode Kruis mannen moet meegeven zonder medicamenten en draagbaren. Men doet met een paar uit eigen middelen gekoch te aspirine buisjes zo weinig.... Maar tóch. De hulpverlening komt op gang. De chaos gaat wijken Hoe langer hoe min der zal men langs elkaar heen gaan Noord wijk pleistert zijn wonden Alleen de natuur kan duinstrook herstellen Terwijl de zee voor Noordwijlc nog op de loer ligt, de golven nog witte koppen hebben en een krachtige wind scherpe zandkorrels meevoert, werken zwijgende mannen aan het herstel van de Koningin Wilhelmina Boulevard. Het aangezicht van de Bloemenbadplaats is zwaar geschonden. Van de zomer zullen echter weer duizenden badgasten de weg naar dit vacantie-oord weten te vinden. Noordwijk zal ze kunnen ontvangen, maar men zal moeten wennen aan de littekens. Het diepste is wel de aangevreten boulevard, die thans direct van het vlakke strand oprijst. Reeds Maandagmorgen, dus direct na de storm, begonnen DUW-arbeiders orde te scheppen op de Koningin Wilhelmina Boulevard. Het op de weg gewaaide zand het stiand teruggevoerd. Her Ten Noorden van Sommelsdijk ls een en der verspieid bestratingsmateriaal klein poldertje. dat droog is gebleven verzameld. Het gat in de boulevard ge- Daar hebben vliegtuigen van Marine en dicht. Luchtmacht reeds verscheidene drop- i De rijweg vertoonde weldra weer een pings gedaan. Ook enkele helicoptèrs geheel ander beeld. Het trottoir echter hebben kans gezien mensen van de da- zal over een paar honderd meter aan- ken van geïsoleerde boerderijen binnen- merkelijk smaller blijven dan voorheen, boord te halen en in dit poldertje neer Hier kan practisch alleen de natuur te zetten. Ze zwermen de gehele dag over door opstuiving van zand tegen de duin- Ecn bulldozer kwam cr in Noord- wijk aan Ie pas. om een afrit naar liet strand te maken. (Foto Leidsch Dagblad - Van Vliet) Dien hoopt weldra met het herstel van de boulevard zo ver te zijn ge vorderd. dat zowel het rjj- als voet- Tragisch zijn de toestanden waar onder vele vluchteltncn naar de Ahoy-hal te Rotterdam komen. Allen hebben dringend behoef Ie aan hulp. die hun daar liefderijk wordt geboden. Een oude vrouw van 90 jaar - K. A. Mangs - uit Oude Tonge. die met haar dochter op de voorgrond de tochI uit het overstroomde ge bied naar de veiligheid heeft ge maakt in een bootje, wordt door enige soldaten geholpen. Aan de schandpaal t X Door de Groninger recherche is X een 70-jarige man gearresteerd Hu 5 heeft geld. dat hij ophaalde voor het Nationaal Rampenfonds, ln eigen zak gestoken Enkele Gronln- gers maakten de politie attent op 5 zijn malversatie, toen hij bezig was te collecteren. Hij legde een volle- dice bekentenis af en zal voor de I Officier van Justitie worden geleid 5 Aan de schandpaal met hem! Diplomaten-vlucht over verdronken land Terug in de Marshall-boot? C Met ontsteltenis hebben de diplomatieke vertegenwoordigers van een veertig tal landen, alt alle delen van de wereld, gisteren vanuit de lucht waarge nomen van welke enorme afmetingen de ramp ls, die dc immer gevaarlijke verraderlijke watervijand ons land heeft toegebracht. Door hen heeft vandaag de gehele wereld gezien hoe dit kleine lage land de zee, dat allpr bewondering afdwong om de kraeht en vastberadenheid, waar mee het na-oorlogsc herstel werd aangepakt, thans opnieuw werd geslagen en bloedt aan duizenden wonden. De vertegenwoordigers dier ruim veertig landen in ons land, waren evenals wij die Zondagochtend opgeschrikt. Zij volgden in deze dagen de nieuwsberichten, welke door persbureau, kranten en radio werden verspreid, velen hunner bezoch ten reeds een stukje van dat door geweld getroffen gebied, tij wisten dat het verschrikkelijk, meer dan verschrikkelijk was. Maar niet één was er, die gisteren niet nóg meer onder de indruk kwam. Dat de ramp van zulk een geweldige afmetingen was, dat ons land zo hevig getroffen was, dat had men zich eigenlijk niet kunnen realiseren. Bij het vernielde Oranjebad is men bezie met slopen. Gered wordt, wat nog te redden valt. Het wil ons echter voor komen, dat het vrijkomende materiaal weinig bruikbaar is voor herstelwerk zaamheden. Deze badinrichting was ge bouwd op een na de oorlog aangelegd plateau, dat geheel ls verdwenen. Bjj de vuurtoren maakte een bulldozer een afgang naar het strand. Ook hier sloeg de zee veel duin weg, waardoor de zeewering een rechte hoek maakte met het strand. Slechts via deze afrit kan men het strand bereiken. Vooral met het oog op een eventueel uitvaren van de reddingboot is de afrit noodzakelijk. Verder kunnen ook de schelpenvis sers er van profiteren. De schade aan de hotels is vrijwel hersteld. Het strand mag zonder schriftelijke toestemming van de politie niet worden betreden. Deze maatregel is genomen, om strandjutterij en diefstal aan de beschadigde badinrichtingen te voor komen. Vooral in het donker is Her mandad niet opgewassen tegen het jut- tersbloed van veel kustbewoners. Beklemmende rust Men zag het verdronken land op een dag. waarbij alles eigenluk zo rustig leek De zon scheen af en toe over het land. het water in de stromen en over de uit gestrekte gebieden rimpelde zachtjes. Maar die rust en die stilte gaven een beklemming. Zij maakten allen in de ..Abel Tasman", de DC 6 van de KLM. waarmee gevlogen werd „koud". Wij willen hier niet alle uitroepen aanhalen, die in vele talen klonken Men was diep onder de indruk, men zag dat alles met ontzetting en met groot mee leven met het zo zwaar geroffen volk en land. De diplomaten maakten de vlucht van bijna twee uur, op uitnodiging van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, dat vertegenwoordigd was door mr J. Visser en dr E O. baron van Boetzelaar, Zij werden vergezeld van dr ir J. van Veen. hoofd-ingenieur van de Rijks waterstaat, die tijdens de vlucht en daarna een uiteenzetting van de toestand gaf. Het wordt stil in het vliegtuig Van Amsterdam vloog men over Den Haag, waarbij men langs de kust de eerste vernielingen zag en waar men het bij Scheveningen gestrande schip nog rustig op het strand zag staan. Men volgde de spoorlijn DelftSchiedam, waarna men Rotterdam zag liggen en vervolgens over IJsselmonde, en Hoekse Waard vloog, op Moerdijk aan. Boven 's Gravendeel zag men de grote vernie lingen. welke hier door het water wer den veroorzaakt. Men vloog vervolgens Oostwaarts in een lus over de Biesbosch, om over 's Gravendeel weer terug te keren en I vervolgens het overstroomde deel van Westelijk Noord-Brabant ln ogenschouw te nemen. In 's Gravendeel was er noeal enige beweging op de wegen en dijken. Er blijkt hard te worden gewerkt. Steeds groter werd de ontsteltenis der buitenlandse diplomaten. Het grote watergebied, dat het Westelijk deel van Noord-Brabant is geworden maakte die pe indruk. Het werd steeds stiller in het vliegtuig, want over Rilland Bath vloog men over een deel van Zeeuwsch-Vlaan- deren en men realiseerde zich, da' de aangebrachte ellende niet onder woor den te brengen is. Hier en daar een paar auto's op de weg. op enkele plaatsen een paar verloren stuks vee op een paar grassprietjes, die nog niet onder het gele, modderige water zijn geko.nen. Dan gaat het naar Walcheren. Men laat Vlissingen en Middelburg links liggen, om over Amemuiden naar Noord- Beveland te vliegen. De eerste reactie van velen boven Walcheren is. dat dit eiland gelukkig niet in die mate getroffen is als vele andere. Want ook bij de buitenlandse diplomaten leeft nog de herinnering I aan hetgeen Walcheren In de oorlogs dagen heeft ondergaan en hoe het zich heeft hersteld. Het doet bij alle tragiek, ook voor Walcheren, even goed. want men be grijpt uit zo'n spontane reactie, hoe de buitenlandse vertegenwoordigers bewondering hebben gehad voor dat herstel en warme svmpathie voor ons land, om thans nog dieper getroffen te zijn door de ontzaglijke ellende die is teweeggebracht. Overal hetzelfde beeld: water, soms bruinig geel. een enkele maal een violette schijn, enkele toppen van bomen, daken, I ingestorte huizen en schuren. We vliegen langs Veere. dat geheel ligt ingesloten en waar men drukte in enkele straten ziet. I Boven Noord-Beveland vliegen enkele helicopters, zoekend om hulp te bieden. We steken de Schelde over naar Tholen I en komen bover het zwaar getroffen ISlavenisse. waar reeds vele hulzen zijn vernield door het water. Hier la er in de omliggende wateren een grote concentratie van allerhande j vaartuigen. Het Westelijk deel van Tholen la geheel overstroomd. Diep troosteloos la de aanblik, die Schou- wen-Duireland geeft, dat met uitzon dering van een klein gedeelte in het Westen geheel Is overspoeld. Ook hier ziet men In de wateren vela schepen Ril kleine meisje van ongeveer liccft; men weel slechts, dal zij uil 5 jaar. kwam geheel alleen in de licl overstroomde gebied is gevlucht. Ahoy-hal aan. Men weel niet. of Een soldaat. Francois van der Vel- haar ouders zijn omgekomen, of i den uit Den Haag. laat haar nog leven, of zij nog familieleden drinken. Het Nederlandse volk heeft in de grote rampspoed van de laatste dagen getoond, zich de naam van een doortas tend. nuchter, offerbereid en krachtig \olk waardig te zijn. Zo dikwijls verwijten criticasters ons volk. door een Jan Salie-geest bezield te zijn, de pit te hebben verloren waar door het in eeuwen van bloei die goede naam verwierf. Deze trieste Februarimaand toont aan, dat dezulken ongelijk hebben en ten enenmale de geest van Holland misverstaan. Ontroerend is de offerbereidheid van ons volk gebleken, stoer sprak de onverzettelijke vechtlust tegen het noodlot, dat de getroffenen overweldigde, adembenemend door hel denmoed was het reddingswerk, dat door talloze naam lozen verricht ls om de naaste soulaas te bieden in doods nood en kommernis. Voor dit alles past slechts hulde, waarvoor plaats ge vonden moet worden naast de droefenis die thans o.er- heerst. Dit behoefde niet gezegd t« worden, ware het. niet dat de criticasters zelfs de hoge nood van ons volk weten aan te grijpen om hun ondermijnend geweeklaag een klank bodem te geven De organisatie van de hulpverlening zou te lang hebben geduurd, effectieve steun zou zun afeeremd door bureau cratie. het fenomeen waaraan alles schijnt te moeten v or den opgehangen wat er ln ons land niet op rolletjes loopt. Die criticasters moeten van antwoord worden gediend, nu en onomwonden want de hoogte waarop het Neder landse volk in de laatste dagen getoond heeft te staan mag niet laag bij de grond worden afgeknaagd en ondermijnd als zovele stoere en sterke dijken om het aan de zee ont worstelde land Wie met dijken vertrouwd is, weet, dat het gevaar niet aan de kruin schuilt. Toegegeven, misschien zou een kadaverdiscipline in korter tijd een perfect werkende reddingsmachine uit de grond hebben gestampt in minder aan twee dagen, mis schien zou een rigoureuzer gedwongen verschaffing van reddingsmateriaal een groter evacuatievloot op een eerder tijdstip bij de geïsoleerde slachtoffers hebben gebracht, misschien zou dit en ook dat en nog zo veel meer beter zijn geweest. Maar ervaringen van niet zo heel lang geleden hadden deze criticasters duidelUk moeten maken wat anderen al zondei die recente illustratie wisten: dat bezieling, moed, offerbereidheid en alle eigenschappen die de dagen van Februari 1953 tot hoogtijdagen van de Nederlandse volks kracht maken, vreemd zijn aan „organiseren". En dat oprechte bezieling en heldenmoed oneindig veel meer waard zUn dan organisatie. En dat de duizenden benarde landgenoten meer gebaat zijn geweest met die spontane bezieling dan met een machi nale reddingstechniek, waaraan de grootste krachten van ons volk, individuele moed en verantwoordelijkheid, spon taneïteit in naastenliefde, offerbereidheid ln rampspoed, onttrokken zijn. En dan moeten de criticasters zich bedenken, dat zij „aan de dijk" staan en niet zwoegen op het ondergestroom- de land, dat zij door de eeuwen heen het spreekwoord van de beste stuurlui hebben doen groeien, maar dat geen der geredden, geen der naasten van de. omgekomenen hun dankbaar zal zijn Zij scharen zich, door het ondermijnen van de geest, van de dijken die ons volk met vereende kracht opwerkt tegen de rampsjioed dezer dagen, in de rijen van de kwaad willigen. die nu eenmaal op iedere plaats in de samenlev ing worden aangetroffen, omdat de mens niet volmaakt is: de plunderaars, de saboteurs, de plichtverzakenden, de profi teurs. de bureaucraten-zonder-verantwoordelijkheidsbesef De criticasters zijn niet de mensen, cbe eenzaam in een verlatenheid van ondercestroomde polders bidden om ver lossing. niet degenen, die met verlies van have en g -ed. vaak bok met verlies van de dierbaarste medemens. g-?red worden. De eerste klacht moet nog over hun lippen komen, sterker nog. de eerste klacht moet hun geest nog beroeren. Het zijn ook niet de mensen, die tot ieder offer bereid de handen uit de mouwen staken, om. dood en ellende on der ogen ziende, te redden wat te redden viel. Het zijn zeker niet de sterksten, veeleer de zwaksten van ons volk. En wanneer mettertijd, als de nood gelenigd is en de spanning geweken, wordt terug geblikt op wat werd geuaan. dan zullen vele fouten aan het licht treden. Dan is het tUd om te zeggen: Hulde, alleen maar hulde voor wat ls ge daan. Het was niet allemaal perfect. Misschien kunnen we er eens over praten hoe we het nog beter hadden kunnen doen. Laten we eerst eens bedenken, waar we zelf hebben gefaald. Gefaald tegenover een geweld, waar de moderne mens niet mee vertrouwd Is. Maar dan nóg: hulde, alleen maar hulde voor alle anderen, en dan de hand in eigen boezem steken. Maar laat de criticasters daar niet bij zijn, bij dat ge sprek! Want zij zouden dc geest vergiftigen, die getoond heeft zoveel schoons tot stand te kunnen brengen, en z\j zouden het woord „hulde" nimmer kunnen onderstrepen, slechts een wansmaak gev en. en vliegen helicopters. Ergena tussen twee boerderijen een wit geschilderde sloep die mensen uit hun benarde po sitie bevrijdt Dan Goeree Overflakkee. Het wordt nog stiller in het vliegtuig, onbeschrijf lijk is hetgeen het water üt eiland heeft aangebracht. Jver Putten en Voorne eenzelfde beeld van ellende wordt langa de kust teruggevlogen naar Schip hol. waar men noR ergens een schip op het strand ziet staan als in Schevenin gen. Ontstellend Indrukken der diplomaten? Zij zijn alle dezelfde, „ontzettend", „verschrik kelijk". „dat had ik me niet kunnen voorstellen", „het I' nog veel erger dan het beeld, dat ik me reeds hij Dordrecht of in Noord-Brabant per soonlijk had gevormd". We praten met vertegenwoordigers van de landen, die order het Europese herstelprogramma de wederopbouw na de oorlog ter hand namen. Er wordt gesproken over het einde van de Marshall-hulp aan ons land. Het eerste land. dat zich met alle kracht en opofferingen zó had hersteld, dat daarvan kou worden afgezien. Neder land stapte als het ware uit de boot. Thans deze alag, waarvan de draag wijdte niet is te overzien. Men Is er zich van bewust, dat ons land op de een of andere wijze weer In die boot zal moeten terugkeren, want het her- atel van Nederland la ook een deel van het Europese herstel.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 3