LEIDSCH DAGBLAD NATIONALE KAMP EISTE REEKS MEER KAN «OO DOKEN Offers uit binnenland en hulp uit buitenland in overweldigende stroom Millioen mensen in nood Nog steeds geen overzichtelijk beeld mogelijk 91ste Jaargang DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 No. 27830 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6— per kwartaal: f 0.47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 'V -- y Koningin bezoekt rampgebieden 's Gravendeel - Middelliarnis Rotterdam H.M. de Koningin verliet gistermorgen om zeven uur Soestdijk voor een bezoek an de geteisterde gebieden. Na een kort oponthoud in Den Haag heeft HJVI. zich in Dordrecht ingescheept op een vaartuig van de Rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's-Gravendeel. waar de Koningin de evacuatie aanschouwde en gesprekken voerde met de burgemeester, een aantal dokters en de getroffen bevolking. Per boot ging de tocht verder naar Numansdorp, waar H.M. zich onderhield met vele év<-.cué's, die in een cafe waren ondergebracht. Middelharnis. het volgende doel. waadde de Koningin met waterlaarzen door het water om net gemecmehuis te bereiken waar zij zich liet voorlichten de situatie. H.M. had de bedoeling verder te varen naar Stellendam maar moest door tijdgebn k daarvan afzien. De kapitein van iet vaartuig wilde de rerantwoordelijkheid niet op zich nemen in het donker een haven binnen te raren, waar voortdurend boten in en uit gingen. De Koningin keerde om zeven uur in Dordrecht terug en reed -.andaar naar Rotterdam, waar zjj achtereenvolgens de evacuatiecentra in het Feyenoord- Stadion en de „A*-oy"-hallen be ocht. In de Ahoy-hallcn sprak zjj o.a. met vluchtelingen van Schouwen en Duiveland. Om negen uur gistcravjnd kwam H.M. te Soestdijk terug. Vanmorgen in vliegtuigen vertrokken! H.M. de Koningin is vanmorgen half tien per vliegtuig vertrokken naar de overstroomde gebieden, welke zü eerst van de lucht uit in ogenschouw zal nemen. H.M. zal op een vliegveld in Noord-Brabant landen, waarna zjj de geteisterde gebieden in de: provincie zal bezoeken. Rondreis van Prinses Wilhelmina H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft het gistermorgen aangevangen bezoek door de geteisterde gebieden In Zeeland voort gezet. Met de veerboot Prins Willem I arri veerde zü 's middags in Hoedekenskerke. Vervolgens begaf zy zich naar Kruinin- gen, Hansweert-Oost, Goes, Wolphaarts- dijk, 's Gravenpolder, Kwadendamme, Driewegen, oudelande, 's Heerenhoek en Leeuwendorp. Via de Sloepolder ging zü vervolgens naar Walcheren. Om half zes arriveerde zij in Vlissingen. Via Koudekerke ging zij naar Middelburg, waar zü de nacht heeft doorgebracht. In alle gemeenten onderhield zü zich met nabestaanden van de slachtoffers, met autoriteiten en met werklieden, die bezig zijn de düken te dichten of te herstellen Vandaag bezoekt Prinses Wilhelmina via Veere en Kampenland naar Noord- Beveland (Kortgeneb Ook hoopt zij een bezoek aan Zlerikzee en aan andere gemeenten op Schouwen-Duiveland brengen. Koniiiklijk jacht „Piet Hein" noodhospitaalscliip Op Koninklijk bevel wordt het Ko- ninklijke Jacht „Piet Hein" op de Rijkswerf te Den Helder met man en macht vaarklaar gemaakt. In Amsterdam, zal het vervolgens snel tot noodhospitaal worden inge richt. Zo spoedig mogelijk zal dit ko ninklijke hospitaal naar de rampge bieden vertrekken. Naarmate de noodtoestand in de overstroomde gebieden meer aan het licht treedt door het binnenkomen van berichten uit tot dusverre zo goed als of geheel geïsoleerde gebieden, en naarmate door de enorme moeilijkheden de hulpverlening verlichting van de nood in de getroffen gebieden langer uitblijft, blijkt de omvang van de ramp ernstiger en ernstiger te worden. Grote gebieden in Zeeland en Noord-Brabant zijn aan zo goed als volledige verwoesting prijsgegeven en het aantal persoonlijke slachtoffers blijkt steeds groter te zijn. Tot dusverre zijn berichten binnengekomen over meer dan "00 doden Nog steeds houdt de stroom aan van aanbiedingen uit binnen- en buitenland van financiële en materiële hulp en alle mogelijke diensten. Koningin Juliana heeft talrijke bezoeken aan de geteisterde plaatsen gebracht, waar haar diepgevoeld medeleven een steun in de nood was. Prins Bernhard heeft besloten zijn verblijf in Amerika te beëindigen. Hij is por vliegtuig naar ons land teruggekeerd. Het Rampenfonds heeft reeds giften tot meer dan drie millioen gulden ontvangen, en de plaatselijke collectes tonen, dat het Nederlandse volk ten volle de plicht verstaat, die het door de woede van de natuur opgelegd kreeg. Niettemin zullen deze blijken van medeleven, die een belangrijk aandeel kunnen hebben aan de verlichting van de dringende nood, slechts een druppel op een gloeiende plaat kunnen zijn bij het herstel van de onmetelijke schade, die in enkele uren tijds aan Zuidwestelijk Nederland is aangebracht. Een overzichtelijk beeld van de omvang van de ramp is nog steeds niet mogelijk. In een onderhoud, waarbij Minister Staf en Staatssecretaris Kranenburg aanwezig waren, gaf dr J. van Veen, hoofd ingenieur Rijkswaterstaat, een overzicht van de toestand. Hij deelde mee, dat er één millioen mensen in nood zijn. Het grootste dee van Zuid-West Holland staat onder zout water en de binnenhavens zijn moeilijk te bereiken. Hij zei moeilijk te kunnen meedelen, hoeveel bressen er in de dijken waren geslagen, doch hij schat het op 50 tot 80. Hij vervolgde, dat vele mensen zich nog in bomen ophou den en te apathisch zijn om gebruik te maken van door vliegtuigen gedropte rubberboten. Amphibie-voertuigen zijn het enige middel om deze mensen te verlossen. De Prins onderweg naar huis Onmiddellijk naar geteisterde gebieden Prins Bernhard is reeds onderweg "aar huis. De Prins hoopt Woensdag morgen op Schiphol aan te komen. Hy zal vervolgens onmiddellijk de ge teisterde gebieden bezoeken. Over enkele weken hoopt de Prins weer naar Amerika terug te keren, teneinde zyn gemaakte afspraken na t* komen. Verklaring voor vertrek Prins Bernhard heeft vanmorgen voor zün vertrek, met een gewoon lyntpestel de KLM., op het vliegveld'idle- ten afgebroken en vertrek thans naar mijn land, dat de grootste catastrophe heeft ondergaan, die het land ln vre- destyd ooit. sinds de middeleeuwen, heeft geteisterd. De worsteling tegen de zee ls altüd een voortdurende strijd geweest voor het Nederlandse volk, welks historische taak het geweest ls en nog is om grote stukken vruchtbaar land aan het water te ontworstelen. De huidige catastrophe herinnert er aan. dat Hollands gevecht tegen de zee nog steeds voortduurt Ofschoon de over stroming uitgebreide gebieden onder wa ter heeft gezet, waarvan sommige nog slechts kort geleden de oorlogsverwoes ting te boven waren gekomen, weet ik. dat ons volk deze beproeving met de zelfde kalmte opneemt als het altijd getoond heeft in zün eeuwenoude strijd tegen de elementen. Ik ben diep erken telijk voor de vele uitingen van sym pathie van het Amerikaanse volk, die mü gedurende de afgelopen twee dagen hebben bereikt. Alles wat ik CJ thans wil vragen ls, dat gü Uw Nederlandse bondgenoten Uw morele steun en gebeden zult geven ln hun uur van beproeving!" De ramp. die Nederland heeft ge- troffen, en die volgens de laatste berichten mim'jóO mensen het leven heeft gehost, heeft het gehele tand in rouw gedompeld. Een luchtopname van de overstro mingen te Ooltgensplaat; de huizen slaan tot aan de dakgoot onder water. (Luchtopname ANP-foto) WEERBERICHT Weinig wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noord-Oost en Noord. Tempera turen even boven het vriespunt maar lichte vorst" morsenochtencl P'aatselük (Opgemaakt te 10 uur.) 4 FEBRUARL Zon op: 8 16 uur; onder: 17.33 uur. Maan op: 23 58 uur; onder: 9.35 uur. Hoogwater te Katwük te 6.25 en 18.37 u. Een luchtopname van de overstro mingen op Duiveland. Op liet dak van een huis, heel alleen in het ondergelopen land, dat een trieste aanblik geeft, zit een man (in de cirkel) die zwaait naar liet over vliegende toestel. Een rubberboot is blijven steken in. wat voor de ramp waarschijnlijk een boomgaard is geweest. (Luchtopname ANP-foto)

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1