LEIDSCH DAGBLAD Nederland ziet af van M.S.A.-hul|) voor 1952-1953 91ste Jaargang DINSDAG 27 JANUARI 1953 No. 27824 llrecteun J. W Henny lonfdredactle: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6— oer kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Dir en Adm.: 25041: Red. 21507 Ondanks onverminderd structureel dollartekort Opheffing handelsbarrières noodzakelijk Zware en belangrijke laak in toekomst De Nederlandse regering heelt de ambassadeur der Ver. Staten jvan Amerika, alsmede het hooid van de M.S.A. missie te Den Haag [verzocht de Amerikaanse regering er van in kennis te stellen dat zij, i zorgvuldige overweging van de huidige economische positie van ït land» er toe heelt besloten al te zien van een verzoek tot het verkrijgen van economische hulp voor het iiscale jaar 1952 53. I De redenen, welke de regering tot dit besluit hebben bewogen, zo jdeelt het ministerie van Buitenlandse Zaken mee, houden verband met jhet feit, dat de goud- en dollarreserves sinds medio 1952 op onver wachte wijze en in belangrijke mate zijn toegenomen. Gebleken is, dat deze toeneming der convertibele reserves zodanig is, dat het voor 1952/53 te verwachten dollartekort op kasbasis geheel a worden gedekt. West-Europa zowel als de Ver. Staten zullen alles in het werk moeten stellen om hun eeonomisehe relaties zodanig te herzien en te verbeteren, dat het hulpelcment daarin zo spoedig moge lijk kan verdwijnen. Mede gezien de omvangrijke mili taire inspanning, welke de vrije wereld zich thans moet getroosten, is dit een zware en belangrijke taak. De Nederlandse regering zal alles in het werk stellen om deze gemeenschap pelijke taak te helpen vervullen. De Amerikaanse economische hulpver lening heeft in zeer belangrijke mate bijgedragen tot het economisch herstel van ons land. In totaal ontving Neder land 966 millioen dollar, -waarvan bijna 150 millioen in de vorm van leningen en ruim 816 millioen in de vorm van schenkingen. Daarnaast ontving Ne derland nog belangrijke indirecte finan ciële steun ter financiering van zijn te korten in het intra-Europese betalings verkeer. Een vergelijking van de huidige situatie met de omstandigheden, waarin ons land in 1948 verkeerde, stelt de betekenis van de hulpverlening wel zeer duidelijk in het licht Namens het ge hele Nedeilandse volk heeft de Ncder- 1 landse regering de regering der Ver. Staten deelgenoot gemankt van haar grote erkentelijkheid voor de ontvangen hulp. De toeneming der goud- en dollarre- ves draagt echter voor een belangrijk ..e'. een incidenteel karakter. Het ïsdan jok onder de aandacht van de regering - Ver. Staten gebracht, dat ondanks •e incidentele verbetering der Neder- idse dollarpositie, het structurele dol- -artekort van Nederland onverminderd fbhjii besaan. Op grond van het met de Jregering der Ver. Staten gevoerde over- Erg meent de Nederlandse regering er i te kunnen vertrouwen, dat. mocht Hlverhoopt de economische positie van Nederland in de toekomst hervatting de economlsohe hulpverlening lardigen, de huidige beslissing in geen enkel opzicht prejudicieert op het rei lenen van economische hulp aan Ne- icrland in later jaren, voor zover het ■on2 res daartoe wederom fondsen be schikbaar zal stellen. .Met het oog hierop zal de op 2 Juli I 1918 ondertekende overeenkomst tol economische samenwerking tussen de regeringen van het Koninkrijk der 1 Nederlanden en de Ver. Staten van Amerika vooralsnog van kracht blü- De beslissing van de Nederlandse regering laat het gebruik maken van reeds eerder toegewezen economische hulp onverlet. Deze zal beschikbaar blijven totdat de toewijzingen geheel zullen zijn uitgeput. Daarnaast zal geen enkele wijziging worden gebracht in de beschikbaarstelling aan Neder land van de zo onmisbare militaire hulp en offshore orders, welke onge wijzigd zullen worden voortgezet. Ten slotte zal Nederland gebruik kunnen blijven maken van Amerikaanse hulp verlening in het kader van het Tech nical Assistance Programma. De Nederlandse regering heeft de .mening uitgesproken, dat thans met vereende kracht zal moeten worden ge- Jsireefd naar een situatie, waarin ons Jland blijvend onafhankelijk kan zun van buitenlandse economische hulpver- hing. Bij dit streven is de medewer- _.nz van de Ver. Staten onontbeerlijk. cf De noodzakelijkheid van deze Amerl- m kaanse medewerking tekent zich scher- r dan ooit af. nu Nederland voor de rste maal sinds de aanvang van het Europese Herstel Programma geen eco- nomische hulp meer zal ontvangen. ff De Nederlandse regering heeft dan look met klem gewezen op de grote be- j t'kenis voor Nederland van toenemende offshore orders, waaraan zij boven I economische hulp sterk de voorkeur geeft, aangezien Nederland langs deze 1 weg in de gelegenheid wordt gesteld zijn structuele dollartekort te vermin- 1 deren door het leveren van een volledige I tegenprestatie. Om dezelfde redenen hoopt de Neder landse regering dat de regering der Weer besprekingen over de Saarkwestie De Franse hoge commissaris in Dults- I land. Francois-Poncet. heeft gisteren I met Bondskanselier Adenauer een bc- I spreking gehad over de Saar-kwestie en I de bekrachtiging van het Europese le- I gerverdrag. Het was liet eerste Frans- I Duitse overleg sinds René Mayer In I Frankrijk aan de regering kwam. Pon- I eet overhandigde de Bondskanselier I een schrijven van de Franse minister Van buitenlandse zaken, Bidault. Dr Adenauer liet later meedelen dat de brief van minister Bidault „zeer be- I moedigend" was. De inhoud heeft aan- I getoond dat. ondanks do regeringswis- se'.ing in Frankrijk, de Franse buiten- I landse politiek ongewijzigd blijft, aldus I een woordvoerder. WEERBERICHT Vrij zacht De Bilt verwacht tot morgenavond Zwaar bewolkt met af en toe enige gen of motregen. Overwegend krachtige en langs de kust tijdelijk harde Zuid- Westelijke wind. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 10 uur) 28 JANUARI Zon op: 8.27 uur; onder: 17.20 uur. Maan op: 15.40 uur; onder: 7.55 uur. Hoogwater te Katwijk 2.31 en 14.45 Dit nummer bestaat uit zes pagina's Ver. Staten bijzondere aandacht zal besteden aan het opheffen van de handelsbelemmeringen, welke een ge zonde ontwikkeling van het handels verkeer tussen West-Europa en Noord Amerika nog steeds in de weg staan. Terwijl zij brandstof inneemt van het Amerikaanse vliegdekschip ..Oriskany" neemt de Amerikaanse torpedobootjager „Deliaven" een fikse duik in de golven van de lapanse Zee. De ..Deliaven" maakt deel uit van de zccstrijdkrachtcn. die in de Koreaanse wateren opereren. Prijzenbeseliikking arisen-specialisten tarieven op komst Verhoging als prijsopdrijving beschouwd De vraag van het lid der Tweede Ka mer. de heer Van Rijckcvorsel, lui dende: „Ligt het in het voornemen om binnenkort een prijzenbeschikking af te kondigen betreffende de tarie ven van artsen-specialisten?", heeft de minister van Economische Zaken, mede namens de minister van Sociale Zaken cn Volksgezondheid bevesti gend beantwoord. Op de andere vragen antwoordt de minister: De gronden, die tot het vaststellen van bedoelde prijzenbeschikking leiden, zijn daarin gelegen, dat naar het oor deel van de minister van Economische Zaken door een aantal artscn-speeialis- ten de tarieven op ongemotiveerde wijze worden verhoogd. De specialisten in een tweetal centra in het Zuiden van het land. tw. te Breda en Ti'burg. declare ren weliswaar de grondbedragen. welke in de overeenkomst tussen de Zieken fondsen en de andere specialisten zijn vastgesteld, maar aanvaarden sedert 1 Januari 1953 niet langer de kortingen, welke krachtens deze zelfde overeen komst volgens een bepaald schema op een deel der declaraties van de specia listen worden toegepast. De prijzenbeschikking steunt op de artikelen 3 en 4 van de PrijsopdriJvlngs en Hamsterwet 1939. De minister van Economische Zaken beschouwt dc verhoging der spe> cialistenhonoraria in deze cenlra met circa 16 procent boven het in de vcnbedoelde overeenkomst vastgeleg de niveau als prijsopdrijving, zolang deze verhoging niet met behulp un daartoe strekkende gegevens redelij kerwijs aannemelijk is gemaakt. De minister is met de steller van di vragen van oordeel, dat van de in meer genoemde wet neergelegde bevoegdheid slechts gebruik mag worden gemaakt, wanneer een ongemotiveerde prijsver hoging plaats vmdt of wanneer deze dreigt. Dramatische scène in proces-Oradour Een Fransman, getuige in het proces van Oradour. heeft zich gisteren schreeuwend van woede gewend tot de 21 voormalige SS-ers in de beklaagden bank Toen de rechter Saint-Saens de getuige, Pierre Joyeux, verzocht, zich te beheersen, zeide Joyeux: „Dat kan ik niet. Ik heb 14 leden van mijn familie verloren". Hij verklaarde verder, dat een van zijn vrienden, die zeer bezorgd was over het lot van zijn familie, zich naar Oradour begeven had. De SS had hem doodgeschoten, ondanks het feit. dat hij met een witte zakdoek had ge zwaaid. Hetzelfde gebeurde met twee anderen, aldus Joyeux. Hij zelf had enige dagen na de moord 636 lijken, die fschuwelijk verminkt waren, geïdenti ficeerd. Een mecanicien uit Bordes. Jacques Bolssou. die ten tijde van de gruwel daad nog een Jongen was. vertelde, dat hij zijn grootmoeder, moeder en zuster nooit meer teruggezien had De Duit sers hadden, toen zij de dag na de ihanddaad naar Oradour terugkeerden „gezongen, dat het een lust was". Een boer uit het naburige dorpje Teil. lerre Tarnauo. zeide. dat hij enige tijd na de siaching van Oradour naar het dorp gegaan was. „Ik zag stapels lijken, lijken, die niet erg verbiand waren en lijken van moeders, die nog zuigelingen in haai armen hadden. Het was ver schrikkelijk". zei de getuige snikkend. Negentien doden bij vliegongeluk Alle vijftien passagiers en de uit vier koppen bestaande bemanning zijn gis' teren om het leven gekomen, toen eer Dakota van de Italiaanse luchtvaart maatschappij brandend ls neergestort op een heuvel ten Oosten van Cagliari op Sardinië. Deze 180 meter hoge heuvel ligt nog geen twaalf kilometer van het vliegveld. Het twecmotorige vliegtuig veronge lukte kort na de start op weg naar Rome. Alle slachtoffers waren Italianen. NOG EEN NlER-OYERrLAATSINGS- GEVAL. In Lyon heeft een 5-jarig meisje de zelfde operatic ondergaan als Marius Renard. Zij was met één nier geboren en deze weigert thans te werken De chirurg heeft haar na twee operaties ccn nieuwe nier gegeven. Het resultaat van de operatie is nog niet bekend. Voedselschaarste in Tsjecho-Slowakije In de bladen in Tsjecho-Slowakije wordt weer veel aandacht gewyd aan de voedselschaarste. Volgens de „Svo- twdne Slovo" ls ln de eerste tien dagen van dit jaar in Slowakije slechts 67 procent van de benodigde melk afge leverd; voor Bohemen en Mora vie be droegen deze cijfers resp. 73.2 en 74.2 procent. Het tekort wordt door het blad geweten aan „de meedogenloze sabo tage van dc dorpsrijken". Ook het te Brno verschijnende blad „Rovnost" klaagt over grote tekorten bij de voedselvoorziening aldaar, zowel naar hoeveelheid als naar kwaliteit. Vele verbrulksgoederen zijn volkomen onhoudbaar, aldus het blad. STACHANOFSTELSEL IN OOST-DUITSLAND. Zondag is doof het (communistische) Vrije Duitse Vakverbond besloten in de uraniummijnen van Saksen en Thue- ringen het „collectieve Stachanof-ar- beidsstelsel" in te voeren. Dit houdt in, dat prestaties van ..toparbciders" als maatstaf voor de anderen zullen gelden. Het ligt ln de bedoeling, dit stelsel in alle Oostduitse bedrijven in te voeren. Op Curasao - cn vooral in Willem stad - heeft men. evenals in Neder land te kampen mei verkeerspro blemen. Op dit eiland, dat een op pervlakte heeft van 425 vierkante kilometer cn ccn inwonertal van 100.000. rijden 8000 auto's, wal dus wil zeggen, dal men op elke 12 inwoners I auto lelt (in Nederland is deze verhouding 1 60). Het drukke verkeer in Willemstad, waar in de binnenstad slechts weinig parkeergelegenheid is. geeft vele moeilijkheden. Dc verkeersdrukte op de Emma- brug. die Willemstad-Punda ver- bindt met WiUemstad-Otrabanda. Gaat men over deze brug met ccn taxi dan wordt de ritprijs verhoogd met 50 cent voor het ..wacht"-risico. Deze brug wordt nl. vaak geopend voor het doorlaten van schepen zodat het verkeer dan moet wach ten. Nederlandse regering vraagt thans uitlevering Uitwijzing sou op complicaties sluiten De Nederlandse regering heeft besloten haar ambassade in Bonn op te dragen thans formeel de UITLEVERING te vragen van de zeven ontsnapte oorlogsmisdadigers. Oorspronkelijk werd verwacht, dat de Duitse regering binnen een redelijke termijn in staat zou zijn de betrokkenen op grond van een zuiver administratieve beslissing UIT TE WIJZEN. Zoals reeds eerder uit Bonn werd gemeld, is de Duitse regering evenwel na raadpleging van haar juristen tot de conclusie gekomen, dat UITWIJZING, gezien het in Duitsland geldende recht, op compli caties aou kunnen stuiten. In verband hiermede is thans besloten tot de uitleveringsprocedure, die in het internationaal verkeer in dergelijke gevallen wordt toegepast. Actief Roode Kruiswerk in 1952 Thans 384 afdelingen met 460.000 leden Vluchtelingenstroom houdt aan Ongeveer 2.000 Oostduitse vluchtelin gen hebben zich gisteren bij de West- Bcrlijnse dienst voor vluchtelingen ge- meid. Dit was het grootste aantal vluch telingen dat tot op heden op één dag werd geregistreerd. Hierdoor is het aantal ln deze maand naar West-Berlijn gevluchte Oost-Duit sers gestegen tot 19.000. De meeste vluchtelingen zijn arbeiders en boeren. De zuivering in Oost-Duitsland is nu uitgebreid (tot de Nationale Democrati sche Partij (NDP), de z.g. partij van „kleine Nazi's". FRANSE MILITAIRE BEGROTING GOEDGEKEURD. De Franse nationale vergadering heeft de militaire begroting voor 1953 niet 517 tegen 100 stemmen goedge keurd. Slechts de communisten stem den tegen. Deze begroting wijst een eindbedrag aan van 1.420 milliard Irs. In de eerste vergadering in het nieu we jaar van het dagelijks bestuur van het Nederlandsch Roode Kruis heeft de directeur, de heer A. van Emden. een overzicht gegeven van de werkzaamhe den in 1952 Hij deelde o.m. mede dat een studiecommissie is ingesteld die zal nagaan of het Roode Kruis een werk zaam aandeel zal hebben in de oprlch- ln Frankrijk heerst op liet ogenblik griep. Dc epidemie grijpt hoe lan ger lioc feller om zich liccn. cn niemand is er veilig voor Dit licrft dc directrice van liet ..Theatre An- toinc"Simone Rcrriau te Parijs, begrepen, toen zij achter liet toneel een toestel voor inhalatie liet neer zetten, waar de acteurs en actrices zo nu cn dan eens een snuifje aan nemen. fanine Morcau. die in liet toneelstuk, omdat er al ccn collega ziel; is. een dubbelrol spc'ft. zoekt haar toe vlucht een ogenblikje bij het appa raat. terwijl haar medespeelsters Monique Arthur cn Gcrmaine Gran- val hun beurt ajivachten. ting van thrombosediensten in de ver schillende steden. Indien deze vraag positief zal worden beantwoord is dit dc vierde na-oorlogse taak van het Ncder- landsche Roode Kruis die niet of biina niet door een andere Roode Kruisver- eenigingen ter hand ls genomen. De hulpverleningsactie aan Italië is een groot succes geweest. Meer dan een half millioen gulden kon worden ver zonden. waaronder niet minder dan 16 volledige ambulances Het werk van het Roode Kruis ln Nieuw-Guinea heeft zich met steun van het hoofdbestuur belangrijk kunnen uitbreiden. Het Ned Roode Kruis heeft zich be reid verklaard in het afgelopen jaar het contact met de gezinnen van de mi litairen, die in Korea zün. te onderhou den ln ongeveer 50 gevallen is in oe een of andere vorm door het hoofdbe stuur of afdelingen hulp geboden. Wederom hebben enkele Commissa rissen der Koningin het ere-voorzitter- schap van het desbetreffende Kringbe- stuur aanvaard, tw. in het afgelopen jaar die van Utrecht. Overijssel, Zuld- Holland en Noord-Holland, zodat thans 7 commissarissen beschermheren van hun kring zi|n. Het aantal medewerkende afdelingen wat betreft het jeugd Roode Kruis is aan het eind van het jaar gestegen tot 200. De overeenkomst betreffende d< bloedtransfusiedienst met de Ziekem fondsen is overeenkomstig de verwach tingen geëffectueerd In 1952 werd niet minder clan plus minus f- 200.000 aan de afdelingen beschikbaar gesteld. Hel Fonds voor de materiele hulpverlening is in het afgelopen jaar gestegen tot f 877.400. zodat twee nieuwe depots konden worden ingericht en het to taal aantal thans 53 bedraagt. Het aantal leden beweegt zich nog steeds om de 460 000 Het aantal afdelingen in het land steeg van 370 tot 384. Het aantal hulp posten bedraagt thans 840 terwijl het aantal gevallen waarin hulp werd ver leend ongeveer 3000 bedraagt Het aan tal welfare-werksters bedraagt thans noe 1097 vriiwlMlgsters Het aantal helpers en he'psters cteeg dit Jaar van ongeveer 10.400 tot 11 550. het aantal colonnes van het Roode i Kruis Korps van 208 tot 225. Krachtige actie in Kenya Michael Blundell, de leider van de gekozen blanke leden van de Kenlase wetgevende vergadering, heeft proteste rende blanke boeren meegedeeld, dat de gouverneur van Kenya eisen voor één commando in geheel Kenya en nauwe re samenwerking met de kolonisten had aanvaard. De demonstranten, ongeveer 1500 in getal, waren naar het gouvernements huis getrokken om te protesteren naar aanleiding van de Zondag ontdekte moord op een blanke boer, Ruck, diens vrouw en 6-jarig zoontje. Militairen en politiemannen met speur honden en verkenningsvliegtuigen heb ben gisteren samengewerkt in een groot scheepse actie ter opsporing van de da ders van de moord. Gouverneur Baring heeft voorts de oprichting bekend gemaakt van een noodraad. bestaande uit vertegenwoor digers van alle rassen In Kenya, die hem van advies zal dienen over de toe stand in het land. Bekend is gemaakt, dat generaal Hin de de persoonlijke stafofficier van de gouverneur zal worden. Er zou een krachige leiding komen voor de beschik bare krachten en de middelen hiertoe erden bestudeerd. Het bestuur over de politie zal wor den overgedragen aan de eerste secre taris Potter. Djomo Kenjatta. de leider van meer dan 100 0000 Afrikanen in Kenya heeft voor de rechtbank te Kapengoerla (ten Noorden \an Nairobi) verklaard, dat er in zijn hart geen plaats was voor geweld. Kenjatta staat terecht omdat hij er van beschuldigd word de leider te zijn van de Mau Mau. „Ik ben een doodgewone man, die voor zijn volk vecht", aldus Kenjatta Hij brandmerkte rassenschei dingen als „duivels" en gaf vervolgens een uitvoerige uiteenzetting van rje con- titutie en het doel van de „Afrikaanse Unie van Kenya", waarvan hij voorzit ter is. AMERIKANEN BIJ VN ZULLEN AAN ONDERZOEK ONDERWORPEN WORDEN. Ieder Amerikaanse employé van het secretariaat der VN en ieder Ameri kaans lid van de delegatie naar de Ver enigde Naties zal aan een onderzoek door de FBI. (het Federale Bureau voor onderzoek onderworpen worden, zulks naar aanleiding van een verzoek van Henry Cabot Bodge, Amerikaans permanent afgevaardigde bi) de Ver enigde Naties.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1