DSCH 91ste Jaargang MAANDAG 5 JANUARI 1953 No. 27805 Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V 6 - oer kwartaal, f n 47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Het nieuwe Amerikaanse congres bij een Taft komt naar voren De sitting van het nieuwe Ameri kaanse congres is Zaterdag officieel ge opend De nieuwe senaat zal bestaan uit 48 republikeinen en 47 democraten. Se nator Wayne Morse uit Oregon, die tij dens de verkiezingscampagne in de af gelopen herfst uit. de republikeinse par- tii trad. heeft verklaard dat hii als on afhankelijk lid in de senaat zitting neemt. Toen hij als symbool van zijn standpunt met een vouwstoel in de ver gaderzaal verscheen, voor het geval geen van beide partijen hem in haar rüen een zitp'aats zou willen geven, lieten de republikeinen hem echter zijn oude p'aats op de eerste rij in hun gelederen weer innemen. De 20 leden tellende groep van Zui delijke democraten, ook wel Dixiecraten genoemd, neemt in de nieuwe senaat een s'eutelpositle in. Het schijnt echter, dat deze groep, althans wat blnnen'andse aangelegenheden betreft, met de repu blikeinen zal meegaan. Er bestaat nl. een streven in de senaat om aan de mo gelijkheid door op onbeperkte schaal redevoeringen te houden obstructie te voren paal en perk te stellen. Het zijn vooral de Dixiecraten. die naam hebben gemaakt door het ges'aagd toepassen van deze tactiek in hun strijd tegen de plannen van president Truman om vol ledige burgerrechten aan de negers te geven. Een poging van hoofdzakelijk democraten uit het Noorden om steun van de republikeinen te krijgen bü hun streven om een dergelijke tactiek in het nieuwe congres onmogelijk te maken is od niets uitgelopen. Door het afwijzend antwoord der republikeinen zijn deze se natoren de Dixiecraten nader gekomen. Op voorstel van de repubTikeinse free- tie leider. Taft, bes'oot de senaat elk debat over het reglement van orde tot morgen uit te stellen. In het Huis van Afgevaardigden is de verhouding als volgt: republikeinen 221 zetels tegen de democraten 211 zetels Verder zijn er een onafhankelijke af gevaardigde en twee vacante zetels, die zeker de democraten zul'en toevallen De bijeenkomst van Zaterdag was ge wijd aan de officiële overdracht van de leiding van de democraten aan de repu blikeinen en het installeren van 16 nieuwe senatoren en 81 nieuwe leden van het Huis. Het nieuwe congres telt 12 vrouwelijke leden, het hoogste aantal in de Ameri kaanse parlementaire geschiedenis. De republikeinse afgevaardigde Mar tin deed. nadat hij uit handen van de democraat Sam Ray bum de voorzitters hamer van het Huis. had gekregen, een beroep op de republikeinen en de demo craten om ge'iike'iik met de nieuwe re gering „de taak die voor ons ligt" te aan vaarden. HU zeide. van mening te zijn, dat generaal Eisenhower zal helpen „de Juiste arbeidsbetrekkingen tussen de uitvoerende en de wetgevende macht te herstellen." Een voorstel van senator Taft om on middellijk alle senatoren, wier recht op een zetel wordt betwist, te Installeren, werd aangenomen. Een senaatscommis sie zal de protesten later onderzoeken. Het nieuwe Huls van Afgevaardigden nam kennis van een voorstel om de In komstenbelasting voor het' merendeel van de Amerikanen met 11 procent te verlagen. Hei voorstel was afkomstig van de re publikeinse afgevaardigde Daniel Reed. die voorzitter wordt van de commissie voor de middelen, die wetsontwerpen opstelt inzake de be'astinghefflng. Vol gens Reed zu'len de federale Inkomsten tengevo'ge van de door hem voorgestel de hervorming in de belastingjaar, dat 1 Ju'i a.s. begint, met 1,8 milliard dollar erminderen. Ongeregeldheden in Perzië Zaterdag hebben zioh te Koern, 140 km. ten Zuiden van Teheran, hevige botsingen voorgedaan tussen aanhan gers van de Toedeh-partiJ (communis tisch) en leden van godsdienstige ge- nootsohapipen. Gisterochtend duurden de incidenten voort. Tot drusver zijn naar schatting een honderdtal personen gewond, van wie drie ernstig. Aanlei ding tot de ongeregeldheden, tijdens welke winkels werden geplunderd en do politie van haar wapens gebruik moest maken, was de terugkeer van een religieuze afgevaardigde naar het vre descongres tc Wenen. Leden van de Toedeh-prtij wilden een betoging hou den doch ondervonden verast van „niet-progressieve" religieuze elemen ten. De politie heeit talrijke arrestaties verricht. Gisterochtend heeft een duizendtal studenten in de buurt van de universi teit van Teheran een betoging gehou den De betogers werden door de politie verdreven. De studenten hebben beslo ten heden een algemene staking te be ginnen. De PeraisChe Tweede Kamer is giste ren onder groot rumoer uiteengegaan nadat pogingen waren gedaan om een motie te bespreken volgens welke pre mier Massadeq, op grond van de wet op buitengewone bevoegdheden, geen wet zal goedkeuren, die de sluiting van de huidige Kamer tot gevolg zou heb ben. Er kon niet over de motie, d:e door 15 afgevaardigden was ingediend, gestemd worden daar er geen quorum aanwezig was omdat enkele afgevaar digden de vergadering verla'en hadden De Perzische minister van financiën heeft de eerste sluitende Perzische be groting in vijf jaar ingediend. Hy ver- k'aarde, dat een sluitende begroting mogelijk was zonder de inkomsten uit de oliewinning. De begroting beloopt een bedrag van ruim 9 milliard rials (ongeveer 1 milliard golden Kazend verklaarde, dat de binnen landse post- en telegraaftarieven zou den worden verdubbeld, dat eigendoms belasting zal worden verhoogd en dat nieuwe belastingen op auto's en radio toestellen zullen worden geheven. Voorts is bezuinigd op de salarissen van overheid: person eel. in het bizon- der op die van hogere ambtenaren. WEERBERICHT Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk afnemende bewolking met later kans op enige sneeuw, vooiname lijk in het Westen van het land. Zwak ke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Matige tot Uchte vorst. (Opgemaakt te 10 uur). 6 JANUARI Zon op: 8 47 uur; onder; 16.45 uur. Maan op: 23.49 uur; onder: 11.05 uur Hoogwater te Katwijk te 6 58 en 19 13 uur. Dit nummei bestaat uit acht pagina's Ontploffing in Venetië 7 DODEN, 9 GEWONDEN. Te Venetië heeft zich een zware ont ploffing voorgedaan op een lichter, die geladen werd met kisten met handgra naten. Vier arbeiders zijn om het leven gekomen en drie worden vermist. Men vreest, dat ook zij het leven verloren hebben. Negen arbeiders zijn gewond. De boot zonk in enkele seconden. Radio-Warschau heeft medegedeeld, dat de voedselrantsoenering is afgeschaft en dat prijzen en lonen verhoogd zullen worden. De radio erkende, dat het twee prijzen-stelsel had gefaald. De lonen zullen verhoogd worden met 12 tot 40 procent. De prijzen voor levens middelen, electriciteit, kolen voor huis brand en verbruiksgoederen, alsmede de post- en spoortarieven zullen verhoogd worden en enigszins onder de prijs blij ven van die, welke voor de „vrije ver koop" gold. Volgens de radio was men op moeilijk heden gestuit in het beginstadium van de „grote industriële en economische hervorming" Onder meer worden ver wijten gericht tegen „kapitalistische overblijfselen". Nieuwe moeilijkheden in Egypte Een Brits employé vermoord 1 Egyptische minister van staat Fathy Ranwan heeft verklaard, dat de belangrijkste militaire en politieke ad viseur van premier Naguib, kolonel Ga- mal Abdel Nasseh, „de algemene nei ging omschreef", toen ih(j kortelings zei, dat de Egyptenaren hun toevlucht zouden nemen tot guerilla-oorlog, als de Britten ai oh niet uit de zone van het SuesAcanaal zouden terugtrekken. „DLt was niet de eerste verklaring In deze geest vam een militaire autoriteit", zo voegde inj er aan toe Deze politiek werd nog scherper omschreven in ver trouwelijke pamfletten van de .tvrije officieren". Dezie groep stiet indertijd koning Pa roek van de troon en hielp Naguib aan de macht. De meeste leden die groep zfjn thans stafofficieren van het leger. Brits-diplomatieke kringien ziet in de verklaring van de minister officiële ondersohrijvinig van de verklaring van de stafchef. Men neemt aan, dat de Britten hierin een aanlei ding zien tot een officiële demarche. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft reeds verklaard, dat de ministeriële verklaring ln Cairo een „buitengewoon leohte indruk" had gemaakt. „Wy wensen_ niet in een polemiek te treden, zolang"-wjj belangrijke onderhondeiin- met de Egyptische regering voeren. Opmerkingen als die van de minister van staat zajn er niet op gericht bij te dragen tot het welslagen van de be sprekingen". Naguib heeft indertijd de voetsporen in zijn voorgangers gedrukt door de evacuatie van de Britse troepen te eisen. Engeland echter en de landen van hiet Atlantisch paot hopen, dat een compromis gevonden zal worden door het inschakelen van Egyptische troe pen. Naar van betrouwbare zyde wordt gemeld is Groot-Bnttannië bereid dan het merendeel van zijn troepen uit de zone terug te trekken. Reuter meldt verder uit Londen, dat op hooig niveau volkomen overeenstem ming tussen Engeland en Amerika is bereikt over de té volgen politiek in het midden-Oosten. Vrijdag is het lijk van een burgerlijke employé van het Britse ministerie van luchtvaart in een der buitenwijken van Ismailla, in de Suez-Kanaal-zone, ge vonden De employé, John Stratohan Thomson, had een aantal dodelijke messteken. Een wooi divoeTder zeide, dat de Britse militaire politie temmen met de Egyp tische politie een onderzoek heef; inge steld. Alle troepen onder Brits bevel moeten voortaan na zonsondergang binnen blijven. Hij ontkende, dat de dood van Thom son een gevolg was mn Man Mau acti viteit. zoals het Egvptisohe blad „Al Ahram" had verklaard. Motorboot vergaan MEER DAN 80 DODEN Bij het eiland Oeboe (Philippijnenis Vrijdag een kleine motorboot met 170 passagiers aan boord in ruwe zee ver gaan Meer dan 80 opvarenden zijn ver dronken. Volgens sommige berichten mocht het scheepje slechts 40 passagiers vervoe ren en ligt de schuld van de ramp bij de officieren van de motorboot. Dc meeste slachtoffers waren onderwijzers en hun gezinsleden, die na de vaoantie naar huis terugkeerden. AMERIKAANSE DIPLOMAAT WEGENS ONVOORZICHTIGHEID GESTRAFT Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de diplomaat Roy Kohier van zijn post bij het politieke planbureau ontslagen en hem voor der tig dagen geschorst met inhouding van salaris, omdat hij op 6 December in be schonken toestand met zijn auto tegen een telefoonpaal reed, terwijl hij gehei me papieren bij zich had. Kohier bekleedde posten in Boekarest. Athene. Cairo, Londen en Moskou en is ook hoofd van de „Stem van Amerika" geweest. Voordelen van atoomenergie vallen tegen ALLEEN MILITAIR NUT! De „American Scientific Magazine," ?t orgaan van ie Ann r;kaanse atoom geleerden, is van oordee' dat de voor delen van de atoomenergie voor de burgermaatschappij de verwachtingen hebben teleurgesteld Wel was de voor ziening van redlo-lsotopen overvloedig geweest, doch de wetenschap, aidus het 1, had tot dusver .geen enkele wer kelijk belangrijke ontdekking „od biolo gisch, physisch of chemisch gebied ge daan. Ook op het gebied van de genees kunde was nog geen enkele revolution- e ontdekking gedaan. Het blad van de raad van adviseurs, waarvan o.m. OpDenheimer en Einstein deel uitma ken. stelt Ir'ertegenover de vergroting van de vernielende kracht van atoom wapens, die sinds voor het eerst van atoomenergie gebruik gemaakt werd, vertienvoudigd was Volgens het b'ad zouden de eerste stoomfabrieken over twee of drie Jaar gereed kunnen zijn. Zij zouden echter geheel voor militaire doeleinden ee bruikt worden of haar bestaan te dan ken hebben aan producten van militaire aard ,Tien jaar na Hirosjima biedt de we reld een bee'd. niet van vooruitgang naar samenwerking maar van gewe'dige striid. die wordt aangewakkerd door de primitieve dorst naar macht en door nmsa-hartstochten, voortvloeiend uit nationalisme, k'assen- en rassenhaat afgunst en wantrouwen." aldus schriift het Amerikaanse b'ad. dat tot de con clusie komt. dat de vrees voor vernieti ging door atoomwapenen een onstabiel» toestand van spanning in de wereld langer kan laten bestaan dan in het •er!ed°n moge'ijk scheen. .Het is dus moge'iik. dat w.j meer MM hebben om na t« denken en meer tijd voor het langzaam opbouwen van een verstan dige maatschappij dan velen geneigd zijn te geloven. NIEUWE AMERIKAANSE IMMIGRATIEWET INGEDIEND Jacob Javits (republikein) heeft in het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden een wetsontwerp Ingediend, vol gens welke de wet-MacCarranWalter, die voorschrijft, dat buitenlandse zee lieden in Amerikaanse havens aan de tand gevoeld worden voordat zij mogen passagieren, veranderd zal worden. Hij heeft een tweede wetsontwerp in gediend, volgens hetwelk in de komende drie jaar 500.000 buitenlandse arbeiders toegelaten zullen worden. Deze arbeiders zouden die kundigheden moeten bezit ten, waaraan de Verenigde Staten in de desbetreffende periode behoefte hebben. Javits heeft tevens voorgesteld, dat aan emigranten uit Oost-Europese lan den, die meewerken aan het Europese herstelplan en het plan voor wederzijd se beveiliging, voorrang wordt verleend. De demociaat William Barrett heeft aangekondigd, dat hij eveneens een vo rstel zal indienen tot intrekking van de wet McCarranWalter. Hij wil de toestand, die voor het van kracht wor den van deze wet bestond, herstellen. In een verklaring wfjst Barrett op de critlek die een door president Truman inge stelde studiecommissie op genoemde wet heeft beoefend. Naar zfjn mening „ver nietigt deze wet de fundamentële begin selen van onze democratie". In Vcncti'c liccft op plechtige wijze de teraardebestelling plaats gehad van Mgr Agostini, in leven patriarch van Venetië. De overbrenging van het stoffelijk overschot geschiedde per gondel. De begrafenisstoet op liet Canal Grande. .ZUIVERING" IN OOST-DUITSLAND. „Neues Deutschland", het officiële blad van de Oost-Duitse communistische partij, de S.E.D., verklaart in een i kei. dat Oost-Duitsland „de lessen het Praagse verradersproces" moet leren en het Zionisme. Titoisme, en Trotsky- isme moet bestrijden. Het blad doet. een aanval op „Zionis ten en Amerikaanse agenten" en noemt twee vooraanstaande communisten „vijanden van het volk". Het zijn Paul Merker, vóór de oorlog lid van het Po litbureau van de Duitse communisti sche partij, en Kurt Mueller, gewezen West-Duits parlementslid en communis tisch leider, die m 1950 verdween. De „zuiveringsactie is gericht tegen communisten, die in de'Nazitljd in Wes terse landen hebben vertoefd Volgens het partijblad zullen vooral communisten zich moeten verantwooi- den. di» naar Denemarken Zwitserland, Frankrijk en Mexico uitgeweken waren. IN RD Op Oudejaarsavond heeft de West- Berlijnse politie in de Britse sector Paul Zacharias, een commissaris van de Oost Beriynse volkspolitie. gearresteerd, ter wijl hij bij kenn.ssen oudjaar vierde. Hij wordt er van verdacht de West-Berlij- ner Hans Alders in 1950 ontvoerd te heb ben Volgens de politie vona men op Zacharias een aantekenboekje, waarin allerlei gegevens, opgetekend in een privé-geheimschrift, over zijn „verra dersactiviteit" stonden. Franse crisis is nog steeds verward Mayer ontmoet onverwachte moeilijkheden (Telefonisch van onze Paryse correspondent) De kabinetsformateur Mayer heeft tegen zijn aanvankelijke bedoelin gen in het afgelopen weekeinde president Auriol nog geen uitsluitsel kunnen geven over de vraag of liU morgen al of niet voor de Kamer kan verschijnen. Nieuwe moeilijkheden hebben zich voorgedaan. Ten eerste omdat de Gaullisten hun definitieve antwoord op de vraag of ze de nieuwe regering zullen steunen op nieuw hebben opgeschort, en ten tweede omdat de tegenwoordige minister van oorlog, de linkse radicaal René Pleven, de formateur heeft doen weten, dat hij niet aan zijn kabinet zal meewerken, anneer er aan de militaire credieten z.ou worden getornd. Mayer had name lijk bekend gemaakt ter wille van een sluitende begroting zonder nieuwe be lastingen het niet onaanzienlijke bedrag honderd milliard francs op de mi litaire uitgaven te willen bezuinigen. Plevcn acht dat niet verantwoord. De ntische herbewapeningsplannen zou den dan, zo meent hij. op losse schroe ven worden gesteld, terwijl zo'n maat regel volgens hem bovendien automa tisch zou lelden tot verhoogde werk loosheid, omdat verscheidene wapenfa brieken dan wel gesloten zouden kun nen worden. De andere moeilijkheid, de twijfel bij de Gaullisten, is eveneens van militaire aard. De orthodoxe, en zelfs verscheide ne dissidente Gaullisten, wensen zich namelijk niet aan een belofte te bin den. voor ze eerst nog eens alle kanten van het Europese legerplan hebben be keken. Nadat Mayer te kennen had ge geven dat hij ernst wilde maken met de EDG, heeft zoals men zich her innert De Gaulle in een interview nogmaals zijn plan voor een Europese militaire samenwerking ontvouwd. Daar mede heeft de generaal de Gaullistische fractie tussen twee vuren geplaatst. Enerzijds omdat de Gaullisten in de Kamer de eeneraal moeilijk in de tocht kunnen laten staan en doen alsof hun neuzen bloeden, maar anderzijds weten ze uit pijnlijke ervaring dat de RPF. bij de komende gemeenteraadsverkie zingen nogmaals de nodige stemmen zal verliezen. Indien ze zich nu opnieuw aan alle verantwoordelijkheid onttrekken zouden. Vanmiddag zullen de Gaullistische vertegenwoordigers in de Kamer hun houding officieel bepalen en daarvan hangt het antwoord nf dat Mayer pre- Mr1""" t Auriol zal kunnen geven. Zeker is nu wel dat zonder de steun van de Gaullisten Mayer wel naar huis kan gaan. Wil hij de twee hinaerni nemen die hem nu nog scheiden de macht, dan ïv.oqt hij kunnen rekenen op een minimum van 314 stemmen. P'nav had er in zijn goede dagen een 335 Sedertdien zijn er in alle regerings partijen radicalen, katholieken en onafhankeliiken zeker een 20 of 30 man afgevallen, waarop Mayer vermoe delijk evenmin zal kunnen rekenen. Ver liezen kunnen, nu de socialisten beslist in de oppositie willen blijven, alleen door de steun van de Gaullisten worden ge compenseerd. PRINS TSJITSJIBOE OVERLEDEN Prins Tsjitsjiboe, de oudste broeder van de Japanse keizer, is Zaterdagoch tend vroeg op vijftigjarige leeftijd aan geelzucht overleden. Hij stond bekend als een vriend van Engeland In de tweede wereldoorlog was zijn positie hierdoor moeilijk en volgens sommige berichten stond hij in dc laatste twee jaren van de oorlog onder huisarrest. Hetgeen betekent dat Mayer, of welke andere adspirant premier ook, alleen zal kunnen regeren bij de gratie van de Gaullisten. Van diezelfde Gaullisten dus. die zichzelf als onver zoenlijke tegenstanders van het te genwoordige stelsel beschouwen en wier republikeinse betrouwbaarheid dan ook nog nooit bijster hoog kon worden aangeslagen. Heel geruststel lend kan men dat vooruitzicht dus wel moeilijk Moskou dreigt O.-Duitsland Rusland heeft gedreigd de Oost- Duitse industrie in beheer te nemen als de Oost-Dui-tse product ie- en her-stel- betahngsquota rue) gehaald worden, zo meldt de Neue Zeitung. dagblad van de Amerikaanse hoge commissie Het blad zegt, dat Heinrich Rail, de directeur van het Oost-Duitse vijfjaren plan, bfj de Russische eontróleco-mmis- sie op het matje is geroepen en te ho ren kreeg dat tegen 1 Mei van dit jaar de zaak moet lopen, daar anders de Russen de industrie zullen overnemen. Volgens de Neue Zeitung was de Rus sische klaoht. dat Oost-Duitse fabrie ken een productie-achterstand van meer dan zes maanden hebben en dat herstelbetalingen aan de Sovjet-unie, die de Russen nog altyd uit de lopende Oost-Duitse productie halen, slecht ren kwaliteit rasook wanneer de afleve ring op tiid was. De Oost-Duit-e industrie werd na de oorlog onder Russisch beheer gesteld, maar werd geleidelijk weer onder Duitse letdcng "gebracht. De Neue Zeitung zegt, dat R-ussische Ingenieurs naar hét grootste productie centrum. de staalfabrieken van Riesa, zijn gezonden om Russische productie methoden te introduceren. ONZE KERSTPUZZLE. X De inaendang ster mijn voor de oplossingen van on ze Kers'.puzzle loop; snel ten einde- As. Woens- dij,gmiddag om 12 uur moeten ze ukeriyk in ons bezit zijn. Maak da-t U er óók bijkomtI De nieuw gekozen president van de Verenigde Staten. Dwight D. Eisen hower. bereidt thans zijn bewind voor. In Hotel Commodore Ie New York heeft hij aan een lunch met de Republikeinse leiders het program besproken ten aanzien van de be langrijkste binnen- en buitenlandse vraagstukken. Ook Juin wil wijziging E.D.G. Veldmaarschalk Alphonse Juin, in specteur-generaal van hei Franse leger en opperbevelhebber ren de midden- Europese landsector van de Shape, heef; Zaterdag in een toespraak in de universiteit van Straatsburg lerklaard, dat het verdrag betreflende het Euro pese leger wijziging behoeft, alvorens men het ratificeert. Het verdrag is met het oog op zijn samengesteld karakter niet onmiddel- ïyk in zyn geheel uitvoerbaar, aldus Juin. Hy stelde daarom voor, dat het in stadia van kracht zou worden Des kundigen zouden moeten uitmaken, welke gedeelten van het verdrag on- middellyk in werking zouden kannen treden en welke nog nader bestudeerd zouden moeten worden Hij betreurde, dat Engeland gewei gerd had deel te nemen aan de defen- siegemeensohap en Frankrijk „van aan gezicht tot angezichit, met Duitsland" had gelaten. Het is van essentieel belang, aldus Juin, dat een eventuele agressie zo ver mogeiyk naar het Oosten wordt opge vangen. Daarom moest Duitsland wor den" ingeschakeld. Hy verklaarde, dat het feit, dat de Noor da t la niit olie - verdc ag s -orga n i s a ti e er op staat uisluitend een defensieve organisatie te bhjven. een ernstige han- d cap is Er zyn in Thuringen. "150 km. 'en Oosten van de Rijn. Sovjet-strijd- k'achten, die als ..een pistool, gevaar lijk gericht zyn op het hart van Frar.k- ryk". Koningin ontving acht landgenoten Ondanks de minder goede weersom standigheden weinig zon, veel sneeuwval en koude gaan de skitoch ten van H.M. de Koningin, de Prinses sen en het overige reisgezelschap regel matig door. Prinses Irene, geheel her steld van haar wei-koudheid, neemt daaraan ook weer deel. Gistermiddag heeft de Koningin aan een achttal oude vrienden, die een deel van het jaar in Sankt Anton wonen en bij wie zij dezer dagen een bezoek had afgelegd, een thee aangeboden. De ontvangst werd ge houden ln de Koninklijke trein die in Sanlot Anton gestationneerd is Gister avond hebben de Koningin, de Prinses sen en het overige reisgezelschap teza men niet de andere hotelgasten in de bierkelder van hotel Post een voorstel ling ren een goochelaar bijgewoond. Eisenhower zal congres leiden Eisenhower heeft de republikeinse leiders van de senaat verteld, dat hij geen verplichtingen op zich zal nemen gedurende zdjn komende besprekingen niet premier Ohurohill. Deze belofte is gedaan aan de senatoren Robert Taft, Styles Bridges Leverett Salton.v.all en Milton Young, zy hadden Dinsdag in New York een ontmoeting met Eisen hower. De republikeinen hebben de democra tische regering beschuldigd van het treffen van overeenkomsten met bui tenlandse regeringen zonder eerst het congres te raadplegen. Hun standpunt was dat daardoor tekort werd gedaan aan de adviserende volmacht van de senaat wat betreft verdragen. Bridges vertelde aan de pers dak Eisenhows- de republikeinse senatoren heeft verze kerd dat zij zioh niet ongerust behoe ven te maken over verplichtingen, niet alleen wat betreft beloften aan Chur- oliill, doch ook aan andere buitenlandse leiders. (UP.). BIJZETTING VAN DEENSE KONINGIN-MOEDER. De koningin van Denemarken. Noor wegen en Zweden en leden van vele Europese vorstenhuizen hebben gisteren de plechtigheid, verbonden aan de uit vaart van de Deense koningin-moeder Aiexandnna, in de slotkerk van Kopen hagen. bijgewoond. Tienduizenden ston den in de koude en besneeuwde stralen ren Kopenhagen om de overleden ko ningin de laatste eer te bewijzen. Het stoffeiyk overschot is bijgezet in de rustplaats der Deense vorsten te Roskilde Zaterdag was het stoffelijk overschot van A-mallerborg overgebracht naar de kerk van het kasteel Ohristiansborz ie Kopenhagen Tevoren was in de hall van Amalientoorg. waar het stoffelhlt overschot sinds Zondag lag opgebaard, een korte plechtigheid gehouden. d,e werd bügewoond door leden van de ko- ninkiyke familie en de naaste vrienden van de overledene. Op verzoek van de overledene bracht het koninklijks strijkorkest onder leidlnz van kening Frederick „Lentetijd" ran Grieg ten ge hore. MAÜ-MAU-ACTIE. De Britse autoriteiten hebben het ge bied in Kenya, waar Dondeidag twee blanke kolonisten werden gedood ccor leden ren de Mau Mau tot verboden gebied verklaard. De kolonisten overwegen de oprich ting van een „verdedigingsgemeen schap". De plaatselijke autoriteiten hebben in dit gebied 4000 stuks vee, toebehorend aan inheemse boerenarbeiders, in be- siag genomen. Twee verdachten zyn in verband met de moord, aangehouden Twee blanke vrouwen, die een afgele gen boerdery in het Njeri-district be wonen, hebben by het afslaan van een aanval op de boerderij ln de nacht v n Vrijdag op Zaterdag drie Kikoejoes ge dood en een gewond Drie Kikoejoes hebben Zondagavu d een K'koejoe-hoofdman. do in het rr- gerines/pkenhuts te Kiamboe bij Na - robi werd verpleegd, in zyn bed bood- geschoten.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1