Ook wat liet weer aangaat is Amerika een land van uitersten Het troostende record Duitse politie zoekt ontsnapten Een boek over de sovjet-unie LEIDSCH DAGBLAD - DINSDAG 30 DECEMBER STADSNIEUWS Kerstspel in het Diaconessenhuis Gisteren had een groepje van 22 kin deren van het Clubhuis „De Sperwers" een zeer bijzondere avond. Het Kerstspel, dat op twee achtereenvolgende dagen in het Clubhuls was opgevoerd, mocht na melijk als hoorspel voor de patiënten van het Diaconessenhuis worden uitge voerd. Dit vormde een waardige bekro ning van zes weken repeteren. Eerst gingen de kinderen, ieder een brandende kaars in de ene en een tulp ju de andere hand, langs de bedden van de grote zaal, legden daar een bloem neer aan het voeteinde van ieder bed en ontstaken toen, in een grote boog aan de ingang staande, een sterretje, waarbij een korte tekst op de diepere zin wees f van wat de kinderen voor de zieken de- Ij den. Op de zaal heerste een grote stilte, i j Het geheel maakte op de patiënten, en niet minder op de kinderen zelf, een grote indruk. Daarna begaf de groep zich naar een der kamers, waar via de microfoon het Kerstspel werd uitgezonden naar alle zalen en kamers. Bij de aanvang kon de leiding van de groep uiteraard niet zeker zijn van het welslagen van de opvoering, daar de eisen welke het hoorspel stelt anderen zijn dan die voor het toneelspel. Er be stond dan ook enige bezorgdheid, dat de kinderen, door het missen van de inspi- erende invloed van een luisterend pu bliek. niet tot serieus spel zouden kun nen komen. Deze vrees is echter vol strekt ongegrond gebleken. De groep heeft prachtig medegewerkt om de uit voering tot een succes te maken en bracht het spel met een grote concen tratie. die door allen die luisterden zieken en verpleegsters op waard werd geschat. Voor de kinderen was het een onvergetelijk moment, dit uurtje van verbondenheid met hun zieke medemen sen. De heren H. Ykema en S. H. Ra dius mogen tevreden zijn, dat zij dank zij de hartelijke medewerking van de di rectrice de kans kregen met hun werk op deze wijze naar buiten te tre den, temeer omdat het clubhuiswerk daartoe niet altijd in de gelegenheid is. GEVELSTEENWEDSTRIJD „OUD-LEIDEN". De prijzen werden uitgereikt. Elf wat verlegen jongelui tussen de dertien en vijftien Jaar stonden gister middag om vier uur in het kleine be- j-tuurskamertje van de vereniging „Oud- I^iden" te wachten op hun prijs, ge wonnen in de gevelsteenwedstriid, welke ter gelegenheid van het gouden jubi leum van de vereniging was uitgeschre ven. Het waren de eerste prijswinnaar Hans Wij beng a. de tweede prijswinnaar M. v. d. Ende en de derde pryswinnares Berendina Boonstra, en verder de win naars van acht troostprijzen: Emmy Gy- zenij, Tom v. d. Zeeuw, Jan Siebert. Jac. Arkeveld. Arie Siebert. Hendrik Gans, Leo Gijsman en Riek van Helden. Zu werden toegesproken door de vice- voorzitter van „Oud-Leiden", dr W. C. Braat, die hen nog eens wees op de .schoonheid van de stad van hun in woning. Aan Hans Wij beng a werd een boek plus een antieke kaart van Lei den tijdens het beleg, ingelijst en al. overhandigd. De tweede en de derde prijs bestonden eveneens uit een boek. D? winnaars van de troostprijzen gin gen met een ingelijste foto van „Den Burcht" naar huis. Namens de prijs winnaars sprak de heer P. A. Wisse, een van de organisatoren, een woord van dank. Ook de andere organisatoren, de heren J. G. Wilterdmk. D. Wijbenga. A. H. v. Eisen en J. van Leeuwen, waren aan wezig, alsmede de secretaris van „Oud- leiden". de heer J. Hennes. CONCERTEN IN DE SCHOOL. B?n groep oud-leerlingen van de Leidse Muziekschool der Mij voor Toonkunst en liet Kon. Conservatorium te Den Haag heeft het plan opgevat in de Leidse middelbare scholen, ziekenhuizen e.d. concerten te geven. Zij staan onder leiding van Rudolf Perdeck (piano) en bespelen viool, cello, fluit en hobo. En,ge tijd geleden werd reeds een concert ge geven in het R.K. Meisjes-lyceum aan de Oude Vest. Na de Kerstvacantie komt het Chr. Lyceum in de Kager- straat aan de beurt. De jongelui geven deze concerten gratis, met het doel enige bekendheid onder het publiek te verkrygen. De heer P. N. J. Ouwehand, theol. candidaat alhier, is toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. De heer D. Noorduin alhier slaagde te Delft voor het candidaatsexamen voor scheepsbouwkundig ingenieur. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Willem, z. van C. Rademaker en A. van Ofwcgen; Willem, z. van W. Grcsslc en C. van Haarlem: Jantlena Klazlena Ankje Catharlna Petronella, d. van W. van Leeu wen en J. K. Buis: Frlts Peter. z. van P. Bok en A. J. Krleger; Jacob Willem, z. van D Rietveld en M. van Dijk; Johanna Catharlna. d. van A. Schullenburg en C. J. van der Sluis' Geslna Gcrhardlna, d. van P. Peschler en J. J. Datema; Ronald Fridtjof Leonard, z. van C. Vervoort en S M. Zandvliet; Ivo Jelle, z. van B. W. van Ecdc en L. C. de Vries; Lody Otto. 7. van J. G. Crabbondam en M. S. IJmme- grund; Sophia, d. van C. Jongclcen en M. C. Bodrlj; Johannes Lambertus. z. van J- Prevo en M. Wolslnk; Vera Johanna, d. van A M. Delfos en J. A. Drabbe. Richard, 7 van H. W. van Rees cn M. de Lange: Gcrardus Johannes Maria.»z. van G. F. Wehers en P. A. J. Grocnewoud: Gerardus Johannes Plcter. z. van G. Crama en M. H Franken; Johannes, z. van J. van Glnkel en M. J. J. Azler; Peter Adrlanus Wilhelmus Maria. z. van A. J. Crama en W. A. van der Voort; Abraham, z. van R. oe Jonge en G. Oudshoorn; Gerardus Cor- i ells z. van C. G. Vink en M. E. A. Ver meulen Robert, z. van C. Bekkering en M. M. van Rhljn: Jacodus. z. van J. van Tongeren en J. van Rhljn: Gerrlt, z. van II Montngne en A. Vergeer; Gerdlna Jo hanna. d. van G. van Bemmel en E E. Balder; Dlna Margaretha, d. van J. Dau- dey en G. E. Starreveld; Cornells, z. van B p Ouwehnnd cn K. van der Plas; Jo hannes Cornells, z. van D. van der Plas en T. Mos; Willem, z. van W. Batenburg P van der Bent; Anna Elizabeth, d. van D. Krult cn G. A. Graafland; Petro- r.ella Wllhclmlna. d. van A. P. de Jong en E A. M. Rulgrok. Lvdla Jacoba. d. van A. Glasbergen en M E. Meijer; Martina Elisabeth, d. van E. de Vos en G Adams; Willem Frederlk. z van W. F. Haasbeek en S. Schmidt; Feter. z. van C. Baars en C. H. R. Wie- hnga Karei Hendrik, z. van H. K. Roes- finzh en F Kerkhoven; Susanna Maria, van D. C. Bouterse cn P. den Boer: Franclscus Theodorus. z. van H. G. de Groot en A. Bleeker. L C. Kooman; H C. van Schootcn e M E. C. Schild; P. E. Slllem cn M. va <en Honcrt. (Van onze correspondent te New York) Laat het dan te Washington zo warm en vochtig zijn, dat het zweet Je, ook wanneer Je niets doet, op armen en voorhoofd staat, laat het dan in Chicago 's winters zo bijtend koud zijn, dat je adem wordt afgesneden, laat de wind in Arizona verzengend zijn en kurkdroog., 's avonds zal de radio of de courant je troosten: nog nooit is het op 12 Juni zo vochtig geweest, of op 4 Februari zo koud. of op 11 Augustus zo verzengend heet. Men heeft dus die dag iets bijzon ders beleefd en Amerika zoekt altijd het bijzondere, ondanks of misschien ook in protest tegen veel uniformiteit. In ieder kind op school ontdekt men iets bijzonders en dat kan dat kind meer zelfvertrouwen geven. Vrijwel ieder stadje of dorp heeft iets. waar het zich op beroemen kan. Overdrijf ik? Ik wilde wel, dat ge had kunnen controleren, hoe ik zo juist c!e reisgids van de automo bielclub op drie willekeurige plaatsen heb opgeslagen. Daar las ik: dat Long Beach in Californië het grootste droog dok ter wereld heeft, dat Okmulgee in Oklahoma het grootste centrum van de glasindustrie is in het Zuid-Westen en dat Hackettstown i New Jersey de grootste staatsforellenkwekervj van de wereld bezit. <De formulering wekt de verdenking, dat er grotere particuliere kwekerijen zijn, maar wanneer ik een van de 3894 inwoners van Hackettstown was, zou ik toch heel trots zhn. HET WEER VOOR IEDEREEN VAN BELANG. In droogdokken, glas en forelleneitjes stelt maar een deel van de Amerikanen belang, maar het weer is van betekenis voor iedereen. Wie ooit lets met de op maak van een courant van doen heeft gehad, zal zich gerealiseerd hebben, dat het weerbericht op de voorpagina moet, dat wil iedereen zo gauw mogelijk lezen. Ook in Amerika. De windrichting vindt de Amerikaan doorgaans niet vermeld in zijn weerbe richt, die doet er ook niet zoveel toe. Maar mist Interesseert hem zeer en ook sneeuw natuurlijk en wat voor een automobilist nog gevaarlijker is: „de „sleet". In de buurt van Washington heeft men daar veel last van, het is geen hagel en geen ijzel, maar het is regen, die eerst door warme lucht is gevallen en lager, door een luchtlaag, waar het onder nul was. Als bevroren regen komt deze „sleet" dan op de grond en daar wordt het onmiddellijk heel glad. Per telefoon kan men in dit land het laatste weerbericht van een gramofoonplaat horen en op die manier kan men dik wijls ook vernemen om hoe laat regen zal overgaan in „sleet" of beter wanneer de „sleet" in regen zal verkeren. Het is waar, dat men door de auto. door de centrale verwarming, de Ijskast en de air-conditoning, aardig beschermd is tegen de grillen van dit klimaat, maar wanneer men hier woont, ziet men al die vindingen van de techniek niet meer als luxe. maar als een beveiliging tegen een barre natuur en een bar klimaat, die men in dit land hard nodig heeft. GEEN GEBERGTE VAN OOST NAAR WEST. In Europa heeft men van Oost naar West de Karpathen. de Alpen en de Pyreneeen. Strategisch, klimatologisch en botanisch hebben die bergen veel te betekenen gehad. Nog niet lang geleden vertelde een plantkundige mij. hoe, in de ijstijd, zowel in Amerika als in Europa tal van planten naar het Zuiden waren uitgeweken. In Amerika hadden de plan ten daarbij het geluk, dat zij niet stuit ten op een gebergte, dat van Oost naar I West liep. In Europa daarentegen wer den heel wat gewassen min of meer „doodgedrukt" tegen de Alpen. Ik begeef me wel op een ..sleet", wanneer ik nu ga beweren, dat het ontbreken van zulk een barrière van Oost naar West op het weer in Amerika grote invloed heeft. Correctie door meteorologen zal ik gaar ne aanvaarden. Maar het komt me toch voor, en metereologische litteratuur geeft dat ook toe, dat de botsing van de warme vochtige lucht uit de Golf van Mexico met de koude droge lucht uit Canada, turbulaties te weeg brengt, die het klimaat hier bijzonder grillig maken. DRIE DUIZEND PAAR OGEN. Vooral sedert de oorlog is de weer- dienst in Amerika snel gemoderniseerd. Vier maal per dag worden de gegevens uit het gehele land en daarbuiten opge vangen en verwerkt tot een rapport, dat weer nationaal en internationaal wordt verspreid. In Noord-Amerika en West- Indlë beschikt men over de samenwer king van 750 weerstations. Voorts krijgt Voorwereldlijke vis Structuur van millioenen jaren niets veranderd Professor Smith van de Rhodes Uni versiteit is per vliegtuig naar Madagas car vertrokken om de overblijfselen t« bestuderen van een vis. die gevangen is ten Noorden van het eiland en die men verwacht een coelacanth te zijn. een vissoort, waarvan men tot dusver*alleen studie heeft kunnen maken uit fossie len tussen de 300 en 50 millioen jaren oud. Men was van mening, dat deze vissoort geheel was uitgestorven, totdat in 1939 in de Zuid-Afrikaanse wateren zulk een vis gevangen werd. Het vlees hiervan echter en de inwendige organen verrotten voordat men een studie ervan had kunnen mak?n. Sedert deze ontdekking in 1939 is een beloning van 100 pond uitgeloofd voor ieder exemplaar van deze vis soort. dat gevonden wordt. De visser, die het beest heeft gevan gen. heeft een grote hoeveelheid forma line in de vis gepompt, doch desondanks vreest men, dat het beest zal verrotten. Later seinde de professor, dat het hier inderdaad de vondst van een der gelijke vis betreft, een vis die de ont brekende schakel vormt ln de evo'utie van zeedieren tot dieren, die op het land leven. De geheimzinnige vis. die ander halve meter lang is. werd door de pro fessor „de grootste wetenschappelijke ontdekking van deze eeuw genoemd". Het vliegtuig, dat de geleerde naar Comoro bracht, was door dr Malan tot zijn besohikklng gesteld. Van de zllde van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te dezer stede vernamen wij nog de volgende bijzon derheden. De coelacanth behoort tot de familie der Latimeriidae. Het merk waardige van de vangst in 1939 was, dat het exemplaar bijna graat voor graat en vezel voor vezel een sprekende gelijken's vertoonde met de fossiele resten van millioenen jaren geledon en daardoor een opmerkelijke bevestiging vormde van de voorstellingen, we'ke de palae- ontclogen zich daarvan hadden gevormd. In wetenschappelijke krlnzen is men bijzonder enthousiast over dce vangt, omdat zij de ichthyologen ln staat stelt tot een veel dieper doordringend» stud'e van deze merkwaardige vissoort dan waartoe het fossiele materiaal uiteraard de palaeontoloog de gelegenheid biedt. men berichten van ongeveer 150 schepen op de Atlantische en Stille Oceaan en tenslotte zenóen 2000 stations uit Europa, Azië, Noord-Afrlka en het Noorden van Zuid-Amerlka hun gegevens. Het ls geen wonder, dat pas in de laatste tyd de weerkunde zich zo globaal heeft kunnen ontwikkelen: zowel het binnenkomen van de berichten als het weer versprei den van de rapporten zou zinloos zijn zonder de snelle communicatie, die radio, telex en radio-telex bieden. Van veel belang, juist voor de studie van aard en richting der luchtstromen, zyn de met helium gevulde rubberbal lons, die automatisch en per radio gegevens seinen over luchtdruk, tempe ratuur en vochtigheid op grote hoogte. Die gegevens worden ook weer automa tisch genoteerd door een ontvangtoestel op de grond. Ook nu staat men na telefonisch het weerbericht te hebben aangehoord nog wel eens voor verrassingen, maar men heeft het toch vrf) ver gebracht ln voorspellingen voor een periode van 36 a 48 uur. Men pleegt hier thans ook het weer te voorspellen voor vijf dagen, maar naar myn persoonlijke indruk zijn de resultaten daarvan nog niet al te indrukwekkend. Zelfs probeert men voorspellingen te doen voor 30 dagen, maar daarvan geven de weerkundigen zelf toe, dat ze slechts experimenteel zijn. Binnenshuis kan men temperatuur en vochtigheid hier naar believen regelen (mits men er de dollars voor heeft). Buitenshuis blijft het een klimaat van uitersten, doch de weerkunde waar schuwt autorijders en piloten naar ver mogen en dat vermogen neemt steeds toe. Het behoeft geen betoog, dat de signalering van wervelwinden en cyclo nen bijzondere aandacht krijgt. Het is dan ook wel de moeite waard om een eindje om te vliegen, wanneer daarmee een tornado, met een windsnelheid van 450 km per uur, ontvlogen kan worden.. 5 jaar voor overval in Haarlemmermeer AL 25 MAAL VEROORDEELD! Vijf jaarm et aftrek van het voor arrest is de 62-jarige transportarbei der T. Cardol uit Haarlem vanochtend opgelegd door het Amsterdams Ge rechtshof, dat uitspraak deed in de zaak van de mislukte roofoverval op de 62-jarige landbouwer Van den Heuvel in diens eenzame boerderij in de Haarlemmermeer. Tegen C was acht jaar geëist; ln eer ste instantie was hij door de Haarlemse rechtbank tot 6 jaar veroordeeld. Met een voormalige SS-er zou hi) in de nacht van 4 op 5 April j.l. een over val plegen op Van den Heuvel, van wie het gerucht de ronde deed, dat hij steeds veel geld in een zakje op zijn borst droeg. Voor het echter zover was. licht- 1 te de SS-er achter de rug von C. om de politie over het plan in. Het resul- I taat was. dat drie agenten ln de be- I wuste nacht het tweetal in de boerderij opwachtten en C. bij zijn binnenkomst gearresteerd werd Hij vereztte zich I daarbij hevig en diende een der agen- I ten met een ijzeren staaf een klap op het hoofd toe. De SS-er werd niet vervolgd. C. zelf is een oude bekende van de politic; hij is al 25 maal veroordeeld. Automobilisme ende mist Ter voorkoming van ongevallen vestigen wij de aandacht van au tomobilisten op hun verplichting om bij mist de grote lichten, zo mede het rode achterlicht te ont steken. Het inschakelen van de stadslam- pen is vooral op de buitenwegen beslist onvoldoende. ORGANISATIE DEPARTEMENT VAN MAATSCHAPPELIJK WERK. Verschenen is een organisaticbeschlk- king van het Departement van Maat schappelijk Werk. Deze gaat 10 Januari in. De volgende afdelingen zijn dan ge vormd: Algemene Zaken. Studie, Planning en Documentatie Wetge ving. Juridische en Economische Zaken 'Maatschappelijk Gezins'.verk Maatschappelijk Opbouwwerk Al gemene Maatschappelijke Zorg Bij zondere Maatschappelijke Zorg Maat schappelijk werk voor Nederlanders in Indonesië Verdeling woonruimte I Landelijk contact (buitendienst) I Commissariaat voor Ambonezenzorg I Comptabiliteit Personeel. Bewandelde Kleef de juiste iveg? L. J. Bus en M. M. Saei): J- van Haaf- ten en G Llnschooten. J. Vavler cn J. A. Koster- C. G. Harteveld cn C. Kroesc- meijer;' J. N. van Weeren en J. Th. de Haan J. A. \an der Klaauw en J. Stouten. F. E. Kloezeman en L. G Mulder; \V. Hakkaart en P. J. M. Galkhorst; L. J. Vcelcnturf en M. A A. van Bcukerinc: A J. den Dopper en S. Gordijn: G E. One en E. J. Jahnlchen: J. P. Dlsseveld en W. Swagers, J. Chrlspljn en C S. W. Schroder: Kuklcr cn H. F Matters: L van Duljl en J. M. C van den Hoed; C. Stokkei en E. H. Batelaar. OVERLEDEN: F. A de Keunlng man. 67 laar: P. C. van der Burg. wed. van Reeuwljk. 74 Jaar; G. J. van Loenen. man. 72 Jaar: E Koore- man. wed. van Van Sonsbeek. 83 jaar: C. Volker. wedn.. 87 Jaar; J. de Romtjn. man. 29 jaar- A van Duuren. man. 66 )aar: M. M Vink. hulst r. van Hopmans. 64 Jaar; B Haasnoot, zoon. II dagen: A. Pijper, hulsvr van De RoolJ. 73 Is--- C de Boer zoon. 2 maanden: J. de Van oud-gezant dr P. C. Visser (Door mr C. Binnerts). Dr P. C. Visser, beroemd geworden door zijn expedities naar de Karakorum, is een cirieuze vogel in ons vaderlandse hof. Eigenlijk een zeer on-Hollandse vogel, zowel in de merkwaardige vlucht, die zijn leven over een lange periode van meer dan zeventig jaren genomen heeft als in zijn uiterlijke verschijning. Begonnen in Schiedam als brouwer en distributeur-in-het-groot van het koste lijke Hollandse vocht, dat wij prozaïsch als jenever plegen aan te duiden, trok ken hem al vroeg de bergen en hij gaf doelbewust een beveiligd en lucratief bestaan op. De over de hele wereld be kend geworden expedities naar het Ka- rakorum-gebergte volgden, op hun beurt weer gevolgd door ontelbare lezingen en het aanvaarden van eredoctoraten van vele universiteiten in verschillende landen. Tot hij, na de eerste wereldoorlog, de richting van de consulaire en diploma tieke earrière insloeg door enkele jaren als attaché-honorair bij ons gezantschap in Stockholm dienst te doen. Bij het begin van wereldoorlog II was hij gezant in Ankara en bij de processen tegen de oorlogsmisdadigers te Nürn- burg bleek, dat Visser de gelegenheid had aangegrepen om een poging te doen de werkelijke vijandelijkheden op het laatste moment te voorkomen. Hij reisde naar Londen en zocht resoluut de Nazi leeuwen in hun hol te Berlijn op. Helaas tevergeefs.. Na de oorlog kreeg hij Zuid- Afrika als gezantschapspost toegewezen om tenslotte in 1948 benoemd te worden als onze ambassadeur in Moskou, een waardig sluitstuk van zijn diplomatieke carrière. Het zijn de persoonlijke indrukken, die hij gedurende de twee jaar van zijn verblijf in de Sovjet-Unie heeft opge daan. die de inhoud vormen van een boekje van zijn hand, dat kort geleden verschenen is. Nog even over het zo juist ge noemde uiterlijk van de schrijver: Deze staat in losse houding op de omslag van zijn bock afgebeeld tegen enkele licht- rose achtergronden van het moderne Moskou. Wanneer men deze goedgchj- kende foto bekijkt, dan kan men zich voorstellen, hoe iemand, die nog nooit een diplomaat in den vleze heeft gezien, hier gerealiseerd ziet wat hem onbewust als prototype van een ambassadeur voor de geest heeft gestaan. Ik herinner mij in dit verband, dat dr Visser, met wie ik enige jaren heb samengewerkt in de Balkancommissie van de Ver. Naties in Griekenland, op een van onze vele wan delingen door -Athene na afloop van de vele vergaderingen, eens door de houder van een bloemenstalletje spontaan werd aangesproken met „Mon excellence. Hoogst begrijpelijk en ik kon de verba zing van Visser hierover dan ook in het geheel niet met hem delen. Hot is inderdaad merkwaardig hoe verbluffend soms de waardigheid van een ambt overeenstemt met de uiterlijke verschijning van de drager. Zo is gene raal MacArthur. de held van de Pacific, het bijna filmisch prototype van de mo derne Caesar. Ik zag de triomfale intocht van deze befaamde generaal in Seoul, zomer 1948, ter gelegenheid van de stich ting van de republiek Zuid-Korea en ik kan u verzekeren, dat het een schouw spel was om van te watertanden, waar bij ik niet zelden de stellige, hoewel bc- driegelijke. indruk kreeg, dat de hoofd rolspeler voortreffelijk gekozen was. Een dergelijke overeenstemming is meestal een coicidcntie en de betrokken ncn kunnen er weinig aan doen. Even min trouwens als aan het omgekeerde, als in het geval van onze nationale dich ter J. C. Bloem, op wiens uiterlijk men zou zweren met een notaris te doen te hebben. Van deze persoonlijke indrukken van een tweejarig verblijf in Moskou kan men geen diepgaande studie van land en volk verwachten. Dat was ook niet de bedoeling. Wat de schrijver voor ogen heeft gestaan, mede naar aanlei ding van een opwekking van Jan Gres- hoff, was de weergave van zijn eigen impressies, die hij op verschillende ge bieden ontving, zoals bij zijn bezoeken aan het Kremlin, aan bedrijven, cultu rele en medische instellingen etc. Het boekje is uitstekend geschreven in een zorgvuldige, soms enigszins ouderwets aandoende stijl. Nu kan men natuurlijk zeggen, dat de indrukken van een buitenlands diplo maat. die in het moderne Rusland in vele opzichten als een soort gevangene behandeld wordt, door deze houding van de Sovjet-autoriteiten, beperkt van waarde zijn. In het algemeen is dit natuurlijk ook zo, maar toch kan men zonder bezwaar vaststellen, dat Visser relatief vrij veel van de Sovjet-Unie gezien heeft, meer dan de meeste andere buitenlandse diplomaten. Het belang van dit boekje ligt m.i. behalve door de levendigheid en het feit, dat hier nieuws uit de eerste hand wordt geboden, vooral hierin dat de schrijver zeer objectief te werk is ge gaan. Uiteraard gispt hij ruimschoots, waar te gispen valt, maar hij prijst ook in de gevallen, waarin naar zijn mening geprezen kan worden. Dit laatste heeft hem by sommigen in Nederland zelfs de naam bezorgd een communistenvriend te zijn. Voor wie deze bij uitstek liberale figuur kent, is dit natuurlijk belachelijk, maar het be wijst weer eens. hoe hypergevoelig men op het punt van de Russische dreiging nu eenmaal is. zelfs in ons goede vader land, waar wij gelukkig nog niet in een witgloeiende atmosfeer zijn aangeland als in Amerika. Een Hollandse McCarthy is tot nog toe niet opgestaan om in het troebele water van de algemene angst psychose voor het communisme aan het vissen" t<? slaan. Tenslotte: de leerstellingen van het Stalinisme vormen een geducht gevaar voor onze West-Europese beschaving. Dit is zo langzamerhand wel een ge meenschap geworden en geen mens, die bij zijn zinnen is, zal het dan ook ont kennen. Toch bestaan er in Nederland twee neigingen, die men niet moet onder schatten en die de onbewuste tendenz hebben om dit besef te verzwakken. De eerste is om tevreden knikkend te constateren, dat de communisten bij de laatste verkiezingen in Nederland dan toch maar weer twee zetels in de Kamer verloren hebben. De tweede neiging is om maar in het wilde weg op Rusland en zijn leiders te schelden zonder voldoende scherp te onderscheiden, welke enorme gevaren er liggen juist in het geloofselement van deze nieuwe heilsleer. Beide stromingen zal de lezing van het objectieve boekje van Visser een deugd kunnen doen. Hoofdingenieur A. Hellemans. de nieuwe Directeur van de Staats mijnen. Een woordvoerder van het Ministe rie van Binnenlandse Zaken van West-Duitsland heeft thans verklaard, dat de politie van West-Duit-sland nu jacht maakt op de zeven uit Breda ontvluchte gevangenen. Volgens deze woordvoerder heeft de Nederlandse politic de Duitse op 28 December benaderd over de ontsnap ping; signalementen zün over geheel West-Duitsland doorgegeven. Nader vernamen wjj dat de zeven mannen van de avond of nacht van Tweede Kerstdag of tot vermoedelijk Zaterdag jl. in handen van de Duitse douane- en justitie-autoriteiten zijn geweest. Over de gang van zaken bij de ont snapping der 7 politieke delinquenten uit de gevangenis te Breda vernamen wij nog het volgende: De tijd om de afstand Breda-Nijme- gen per auto af te leggen is ongeveer IVi uur Daar de grensautoriteiten in het gebied van Nijmegen het officiële bericht der ontsnapping circa 2'.. uur na de ontvluchting zouden hebben ont vangen hebben de 7 mannen alle mo gelijkheid gehad ongemerkt tot de grens door te dringen. Zodra bij de desbetreffende autoritei ten in het grensgebied Nijmegen. Groes- beek. Berg en Dal bericht was binnen gekomen van een mogelijke ontsnapping van de gevangenen over de grens, is de hele machinerie van de Rijkspolitie en de grenscontróle in volle werking ge steld. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de 7 gevangenen toen reeds over de grens waren, want er zyn tal van sluippaden. Wanneer de gevangenen de auto s aan de grens zouden hebben laten staan, zouden zij aan politie en justitie een spoor hebben gegeven om verder te zoe ken naar de medeplichtigen. De autos (lneez. Med.-adv.) „Opsporing en aanhouding verzocht van de grote- onbekende, die millioenen mensen belaagt". De grote onbekende, dat is het ver- koudheidsvirus. de oorzaak van Uw nies- en hoestbuien, van Uw smeltende ogen, van Uw hoofdpijn en benauwd heid. Stel U veilig tegen dc aanvallen van deze „bandiet". Gebruik Italiano. dat U beschermt tegen hoest en verkoudheid Italiano smaakt heerlijk en is medicijn cn lek kernij tegelijk. Ned. vliegboot door slecht weer verongelukt Hel voorlopig onderzoek heeft uitge wezen, dat het verongelukken van de Catallna „V.P. 211" van dc Marine I Luchtvaart in de Libanon niet kan «orden geweten aan fouten of gebre ken van het materieel. Het is wel zeker, dat de slechte weersomstandigheden in eerste instantie het ongeval hebben veroorzaakt. BESPREKING LANDBOUWPROBLEMEN. Op uitnodiging van minister Mansholt zal de Belgische minister van Land bouw, de heer C. H Heger. van 2 tot 1 3 Januari a.s in ons land verblyven. De ministers zullen in Den Haag gemeenschappelijke landbouwproblemen van gedachten wisselen. Crematie oud-opperbevelhebber H. G. Winkelman Hij stond als een rots Vanmorgen heeft een klein aantal vrienden en belangstellenden het stof felijk overschot van de oud-ooperbe- velhebber van Land- cn Zeemacht, ge neraal H. G. Winkelman, naar het cre matorium te Velsen uitgeleide gedaan. Aanwezig waren o.m. admiraal C. E. L. He'frich en de generaals Th Mat hot en J. D. Schepers en een deputatie van de Stichting Nationaal Legermo- nument Grebbeberg. Nadat de met de Neder'andse drie kleur en vele - o.a. een krans van witte chrysanten van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden - bedekte kist was opgebaard heeft de dochter van de overledene woorden van afscheid gesproken Zii tekende haar vader a's een mens in wiens hart een grote liefde voor het vaderland leefde, een man, die stond als een rots. en die de verantwoorde'ijkheid heeft gedragen voor een heel vo'k. Nadat de kist onder orgelspel van het Wilhelmus was gedaald, heeft zij de aanwezigen dank gezegd voor de betoonde belang stelling. PIRATEN AAN DE KUST VAN BORNEO. Van Brits-Noord-Borneo wordt ge meld. dat vreemde zeelieden, naar men aanneemt piraten, aan de Oostkust van eenoemd eebied ziin celand en daar valse Amerikaanse dollarbiblietten heb ben achtergelaten. Men meent, dat de zeelieden afkomstig waren van de Sulu- eilanden. die Philiooiins eebied vormen Zii landden met kleine zeilschepen on der leiding van een motorboot. Volgens een ander bericht zag men od een andere plaats zeelieden landen in kleine bootjes, afkomstig van een onderzeeër Het voriee iaar werd dc kleine kust plaats Kuala Penyu overvallen. zijn of over de grens gesmokkeld, of di rect weer teruggereden naar de plaats vanwaar ze gekomen zijn. nadat de ge vangenen ze hadden verlaten. De moge lijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat de delinquqenten de auto's zelf be stuurd hebben. In elk geval is door de officiële politieautoriteiten ln het grens gebied tussen Berg en Dal en Kleef geen enkele 'verdachte' auto gevonden. Ofschoon het onderzoek met grote ernst wordt voortgezet, heeft men tot nu toe - nog geen enkele draad kunnen vinden, die kan leiden tot enigerlei oplossing. Men vraagt zich thans af of de En gelse bezettingsautoritelten bij de asyl- verlening volgens art. 16 der Duitse Grondwet geen woordje hebben mee te spreken. De procedure ten opzichte van politieke vluchtelingen uit Duitsland, uit Tsjecho-Slowakije en elders uit Oost- Europa wordt in het Nederlandse grens gebied veel scherper toegepast. Wanneer een vluchteling bij ons een beroep doet op asylrecht, wordt hem gevraagd naar z{jn antecedenten en naar de bedoeling van zijn reis. De gegevens worden dan doorgegeven aan de Officier van Justi tie. die alles onderzoekt. Vervolgens wordt de regering er bij betrokken met de vraag of asylrecht kan worden ver leend. In het geval van de 7 gevangenen ls het ae vraag of de rechterlijke instantie te Kleef deze juridische weg wel heeft cevolgd. De verschillende afdelineen van de Sobsi willen acties beginnen tecen de Nederlandse bedrijven, als represaille tegen de houding van de Nederlandse reganng inzake de uitwijzing van de heren Go en Soenito en het niet-toela- ten van de heren Nioto en Aidit. De af delineen Soerabaia en Semaranz heb ben zulke acties aangekondigd zonder te vermelden de datum, waarop zii deze acties zullen beginnen, of waaruit deze acties zullen bestaan. Botsingen op Rijksweg AmsterdamDen Haag 15 WAGENS BU ÉÉN AANRIJDING Een bijzonder gecompliceerde aanrij ding waarbij ongeveer 15 wagens wa ren betrokken, heeft vanmorgen het verkeer in de richting Den Haag op de Rijksweg van .Amsterdam naar Den Haag ter hoogte van de Kruis weg in de Haarlemmermeer ernstig gestagneerd. Enige uren lang werd het verkeer via ijzeren platen over de berm naar het andere gedeelte van deze dubbele snelweg gcl.'id. waarbij politie agenten regelend op traden. De. verrad olijke gladheid van de weg speelde vanochtend bijna alle wagenbe stuurders op deze weg parten. Op di verse plaatsen slipten auto's de berm in of botsten tegen e'.kaar op. Toen te gen de middag de balans was opge maakt. bleek echter, dat ondanks het grote aantal botsingen en slippartijen niemand enig letsel had opgelopen. De schade aan de auto's liep uiteen. WARE RAVAGE Het begon omstreeks half zeven, toen ter hoogte van de Kruisweg een bestel wagen. op weg naar Den Haag. bij het remmen begon te slippen en dwars over de weg tot stilstand kwam. De bestuur der verklaarde later, dat hil bij het slechte zicht (het was nog donker en mistig) plotseling een stilstaande autd midden od de weg voor zich zag opdoe men. Op korte afstand van dc bestelwagen volgde een file andere wagens. Een grote vrachtwagen met oplegger, waar beladen met balen suiker, dreigde op de bestelwagen in te rij den. Bij het remmen begon ook deze wagen gevaarlijk kris kras over de weg te slippen. Een botsing was niet te vermijden; de bestelwagen kreeg een harde duw cn de vrachtwagen met oplegger kwam knarsend haaks op de weg tot stilstand doch sloeg om. Dit veroorzaakte een ware rava ge. Olie en benzine stroomde over dc weg en de balen suiker lagen lier- en derwaarts verstrooid in de olie. De schade is aanzienlijk. Onmiddellijk daarna drukte de be stuurder van een tankwagen ziin rem men in in een vertwijfelde poging om de oplegger te omzeilen. Dat lukte ten koste van een levensgevaarlijke zwaai, waarbij de achteras brak en de wagen in omgekeerde richting in de zachte berm van de weg geraakte. De chaos op de weg werd daarna ge completeerd door minstens een tiental nog volgende vrachtwagens, waarvan de meesten od elkaar botsten. Ook op andere punten langs de weg gebeurden en>g? ongelukken Een zeer eevaariijk gedeelte bevond zich blijkbaar dichter bij de hoofdstad bij de Vnfhui- zerweg, waar eveneens een drietal bot. sing?n zijn gerapporteerd Hier raakte bovendien een bestelwagen van een dag blad in de berm. Grote inbraak te Halfweg DADERS KRIJGEN 6 JAAR. De Haarlemse Rechtbank heeft van daag de 2 Amsterdammers, die in de Kerstnacht van 1951 hebben ingebroken in de Coöperatieve Boerenleenbank te Rulgoord. nabij Halfweg en daarbij een brandkast forceerden, waaruit zu een bedrag van biina f 50.000 meenam rr, tot 6 iaar eevaneenis veroordeeld. Hi-J ziin de 73-iarige G. Jonker.; en 58-jai'.z> A. J. C. van Berkel. De Officier van Justitie had tegen ieder van hen 5 isai 1 geëist.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 7