LEIDSCH DAGBLAD V.N.-assemblee met Kerstvaeanlie De komende Nieuwjaarsfeesten te Brussel Ontvluchte gevangenen gearresteerd en weer vrijgelaten 91ste Jaargang DINSDAG 30 DECEMBER 1952 No. 27801 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 6.per kwartaal: £0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Veel onvoldoendes op het rapport hoewel vlijt behoorlijk (Van onze correspondent te New York) Pearson, de Canadese minister van buitenlandse zaken, die voorzitter was van de zevende assemblee der Verenigde Naties, heeft de gedelegeerden hard la ten werken. Er heerste discipline in de algemene vergadering en de commissies begonnen voor het merendeel op tijd. Geaurende de laatste weken werden zelfs verscheidene avondzittingen ge houden. Voor vlijt mag men de afge vaardigden dan ook gerust voldoende toekennen op hun Kerstrapport. Nu is het ineens stil gewo \Ien in de gangen en aaien van de grootse, moder nen gebouwen aan de Oost-Rivier te New York. De roltrappen rollen leeg naar boven. Z.K.H. prins Feisal al-Saoed van Saoedie-Arabie pronkt nu ergens anders met zyn tulband, senorita Mi nerva Bernardino van de Dominicaanse ïepubliek of zijne excellentie Halvard Lange van Noorwegen worden niet meer via de luidsprekers uitgenodigd cm zich naar de gedelegeerdenzaal te begeven. In die zaal, in die „delegatie- lounge". is het nu kaal en verlaten. Tot voor kort zaten nog vele Arabieren hier in de buurt van de rekken met cou ranten. tot voor kort nog zaten ver scheidene Nederlandse afgevaardigden broodjes te eten in de buurt van de koffie-cantine. Het was eigenaardig hoe verscheidene groepen van gedelegeer den zo hun eigen hoek hadden in deze zaal. De Amerikanen zaten altijd op twee banken in het midden, daarmede haast letterlijk demonstrerend, dat er in deze wereld nu eenmaal veel om hen draait. Generaal Romulo, de bekende vertegenwoordiger van de Philippijnen, had beslist geen vaste plaats: hij wil zo mogelijk nog meer populair worden dan hij al is en ,het is geen geheim meer, dat hij niets liever zou willen dan Tryg- ve Lie opvolgen als secretaris-generaal. Gedurende deze assemblee heeft gene raal Eisenhower, de toekomstige presi dent van Amerika, een kort bezoek aan de gebouwen van de V.N. gebracht. Het was bijna vermakelijk om te zien. hoe generaal Romulo toen al een kwartier van tevoren zich strategisch opstelde, in de delegatie-lounge, om de andere gene- ïaal op vlotte wijze te ontmoeten. Zijn strategie faalde niet. Entezam, de leider van de delegatie van Iran, is ook een strategg, maar van een wat verfijnder kaliber Hij is een van de weinige figuren, die herinneren aan de gedistingeerde sfeer van wijlen de Volkenbond, en het zou nog zulk een slechte oplossing niet zijn. wanneer deze man opvolger werd van Lie. Maar dan moest toch het conflict over de Perzische olie maar eerst van de baan zon. Behalve Romulo en Entezam neemt men ook nog Nevo van Mexico en Pearson van Canada, de man dus. die deze assemblee in het algemeen zo goed heeft geleid (zij het na een nogal slecht begin). Of Trygve Lie nu werke lijk zelf binnenkort weg wil. is moeilijk vast te stellen. De ene dag maakt hu deze. de volgende dag weer een heel andere indruk. Aan temperament ont breekt het Lie niet, aan evenwicht ech ter soms wel. GEDRAG IETS BETER Toen deze asemblee begon, zag het er naar uit. dat de stukken er nu en dan af zouden vliegen, vooral ln het debat tussen Oost en West over Korea. Tunis, Marokko enz., maar eerlijk gezegd, is dat een beetje meegevallen. Er zijn wel bijeenkomsten geweest van de V.N. met meer en langer scheldpartijen. Alleen geheel aan het slot. toen de Amerikaan Wiley en de Rus Gromyko elkaar fi guurlijk in het haar vlogen en toen de Russen de jongste opstand in een kamp van krijgsgevangenen gingen uitbuiten, heerste er niet bepaald Kerststemming. Senator Wiley windt zich bij dergelijke gelegenheden flink op. T^en Gromyko een rede aanviel, die Wlley een paar dagen tevoren gehouden had en daar van allerlei verdraaid voorstelde, nam Wiley de tekst van zyn eigen speech en wierp die toe aan de Rus met de woor den „lees dat nu eens nauwkeurig". Erg ver behoefde hij niet te eooien. want drie grote mogendheden zitten, door al- phabetische omstandigheden vlak bij elkaar: eerst de Union of Soviet-Repu blics, daarnaast Engeland (United King dom) en daarnaast dan de United States. ONVOLDOENDES Over Korea zal verder gepraat wor den. wanneer eind Februari de assem blee worden voortgezet. Slechts weinig ge delegeerden komen terug voor die twee de helft, want de meeste commissies zijn klaar gekomen met hun werk. Hoofdzakelijk de leden van de eerste, politieke commissie zal men hier terug zien en voor een deel zijn dat de hoof den van de permanente missles. Voor Nederland dus de heer Von Balluseck. die zal worden bijgestaan door zyn vas te staf uit New York. Gelijk men zich zal herinneren, heeft men inzake Korea nog niets bereikt, omdat de voorstellen van de algemene vergadering betreffende de krijgsgevan genen. door China zijn afgewezen Eind Februari zal men nu kunnen zien. met welke middelen de nieuwe Amerikaan se regering een oplossing wil nastreven van het Koreaanse conflict. Vooral daarom is die tweede helft van de zit ting belangrijk. India zal stellig een be middelende rol willen bijven spelen en men moet nog afwachten of deze staat, die voor de Kerstpauze in het Westerse kamp verzeild was geraakt, daar ook zal blijven. Het tweede belangrijke onderwerp na de Kerstpauze wordt de zuivering van het secretariaat en misschien de discus sie over een opvolger van Trygve Lie. Palestina leverde een onvoldoende op. Geen enkele resolutie werd aangenomen. De zaken bijven bij het oude en dat wil dus zeggen: geen normale betrekkingen tussen Israel en de Arabische landen, geen regeling van het vluchtelingen probleem, geen overeenkomst inzake het bezoek aan de Heilige plaatsen Tooh betekenen onvoldoendes niet a'tijd, dat er niets is bereikt. Zeker, Zuid-Afrika en Frankrijk (het laatste land zelfs door weg te blijven uit de de batten) ziin van mening, dat de Ver. Naties zich niet behoren in te laten met een kwestie als de „apartheid" en met de moeilijkheden in Tunis en Ma rokko. Maar door de debatten in de V.N. wordt de aandacht van de wereld op deze zaken gevestigd en met name ten opzichte van de rasdiscriminatie in Zuld-Afrika kan de wereldopinie wel een zekere invloed uitoefenen ten goede. Om nog even terug te komen op dat wegblijven van Frankrijk uit de debat ten: dat maakt toch nooit een sympa thieke Indruk. Een bekend Nederlander heeft eens gezegd: weglopen uit een ver gadering van de V.N. is eigenlijk net zo iets als kwaad de deur uitlopen, wan neer je ruzie hebt met je vrouw. Je slaat de deur achter je dicht en wanneer Je dan op straat staat, voel je je een hele Piet. maar 's avonds moet je toch weer terugkomen en dat is minder plezierig. „Oma" gearresteerd Reeds tweemaal had een dame. die la ter de 52-jarige mevrouw Ethel Adata zou blijken te zijn, in Los Angeles een bank beroofd Haar tactiek was eenvou dig: op pantoffels schoof zij naar het loket van de kassier, hield die een i speelgoed) revolver voor en zei dan op gebiedende toon: „Stop mijn tas vol met geld". In totaal heeft zij 4000 dollar bij een geroofd. Daags vóór Kerstmis, toen zij haar derde bankroof wilde plegen, werd zij gearresteerd. President Truman heeft in een brief aan de commissaris voor federale han del Spmgarn enige kringen uit de Ame rikaanse zakenwereld er van beschul digd te trachten regeringsbureaux te beheersen door het oefenen van druk en het aanjagen van vrees. De Ameri kaanse president beschuldigde in het bij zonder oliemaatechappijen van beïn vloeding van de regenngsbureaux. Truman zeide in zijn brief, dat dit even erg is als het jx>gen om door om koperij Invloed uit te oefenen op een rechterlijk vonnis. De eerste - voor publicatie vrij gegeven foto - van de Handley Page H.P. 80. Engelands nieuwste en krachtigste operationele bom menwerper. De H.P. 80 vliegt snel ler. verder cn hoger met een grotere bommenlast dan enige andere bom menwerper. De vier in de vleugel gebouwde straalmotoren geven de H.P. 80 meer kracht dan 25 moderne ex press locomotieven of 10 zware bommenwerpers uit de Tweede Wereldoorlog. LONDEN DRAAGT DE „LAST" VAN DE „CHAMPOLLION". Naar vernomen wordt, was de „Cham- prllion". die ter hoogte van Beiroet sch pbreuk heeft geleden, te Londen her verzekerd voor een bedrag van 1.166 000 pond (ongeveer 12 milliom gulden). D? Lend en ce verzekermgsmarkt zal dus het belangrijkste deel van het verlies van dit Franse schip moeten dragen. WEERBERICHT Enige regen of sneeuw De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of sneeuw. Geleidelijk stij ging van temperatuur. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. (Opgemaakt te 10 uur). 31 DECEMBER. Zon op: 8.48 uur: onder: 1638 uur. Maan op: 16 41 uur: onder: 9 22 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.23 en 15.37 uur Dit nummer bestaat nlt acht pagina's. Streven naar meer verdraagzaamheid (Van onze Brusselse correspondent) Het slechte weder heeft de Brusselse lichtfeesten een beetje uitgeregend en het ziet er naar uit, dat de Belgische hoofdstad heel rustige Nieuwjaarsfees ten tegemoet gaat. De bioscoop-direc teuren hebben het begrepen. Zij brengen thans Charlie CapUn's 'Limelight' liefst in vier bioscopen tegelijk. Het is een formidabel succes. De restaurants hebben de prijzen van het traditionele reveillons of nacht- dmers van Nieuwjaar verlaagd Het me nu met kalkoen of fazant. Brusselse pculardr of braadkip, is verkrijgbaar tegen 175 francs. Vorige jaar leefde men nog in de sfeer van de Korea-boom Een verrassend succes was het initia tief van twee grote magazijnen aan de Nieuw straat. Het ene heeft een schilder achtige Marokkaanse bazar' geïnstal leerd. waar echte Arabieren drankjes schenken of lederwaren verkopen. Het andere organiseerde een zeer uitvoerige Italiaanse culturele en commerciéle ex positie. In het restaurant, waar een spe ciaal uit Milaan overgekomen chef de scepter zwaait, kan men de fijnste Ita liaanse gerechten en wijnen bestellen Vrouwelijke studenten uit Rome. ln Florentijnse klederdracht 'een beetje gemoderniseerd, dachten wij) flaneren hier rond met het 'grandezza' de on vergelijkbare zwier en de eenvoud van de kinderen uit het dolce Italië. Wij ge loven, dat de Italiaanse ambassadeur niet geheel toevallig af en toe een oogje in 't.(Brusselse) zeil houdt, want hij zorgde niet alleen voor de meisjes, maar ook voor de prachtige museumstukken uit Genua, Rome en Milaan. Al met al is het een verdienstelijk Initiatief. Volgend jaar zal een groot magazijn in Rome of Milaan een Bel gische expositie van verbruiksgoederen en een tentoonstelling van Vlaamse kunst werken organiseren. Maar of de Italia nen even veel genoegen zullen beleven aan een Belgische 'export' of biertje, als wij aan de pittige spumante schuim- wijn, durven wij te betwijfelen. Meer dan vorig jaar tracht de kerk de 'heidense' sfeer van de moderne oude jaarsfeesten te vervangen door uitge breide erediensten. De kranten hebben een lange lijst gepubliceerd van alle ker ken en abdijen die speciale kerkdien sten organiseren. Zangkoren en beiaardconcerten bren gen deze kerkelijke feesten een onge mene luister by In de laatste jaren tracht men van Nieuwjaar een feest van vérgaande ver draagzaamheid te maken. De geijkte leuze .Vreae op aarde" wordt aldus een levende werkelijkheid De doorgaans zo hevig anti-clericale 'Peuple' publiceerde een Kerstnovelle tan Francois Mauriac en wijdt een philosophlsch getinte be spreking aan het 'Vie de Jesus' van Re- na n. Een reporter beschreef met onver holen sympathie de straatconcerten van het Leger des Hells. Die 'musiciens du ciel' (hemelse muzikanteni, aldus de 'Peuple' brengen troost aan zovele ar men. die geen eigen haard hebben. De 'salutisten'. zoals te hier worden ge noemd. organiseren kosteloze maaltijden voor alle armen van de volkswijken van Brussel. Het is. geloven wij, de eerste maal. dat aan het werk van het Leger des Heils een zo sympathieke hulde wordt gebracht. Jaren geleden werd de organisatie e- nog van beschuldigd ln de Kongo splonnage ten. voordele van En geland en opstand tegen het Belgisch koloniaal bewind te organiseren! Dr Eamon de Valera, de Ierse minister-president, die sinds 19 Augustus jl. in het Ooglijdersgast- huis te Utrecht verbleef, is gister middag per vliegtuig naar zijn land teruggekeerd. Mrs Josephine McNeill, de Ierse rechts de zoon van de premier, gezante in ons land. deed de Ierse I premier en zijn zoon. die met hem de Kerstdagen in Nederland heeft doorgebracht, uitgeleide op Schip hol. De Ierse gezante neemt afscheid an Dr Eamon de Valera (midden); Slechts boete negens illegale grenso versch rij ding Tegenspraak van Westduitse politie Naar wij vernemen zijn de zeven tot levenslang veroordeelde politieke delinquenten, die uit de gevangenis te Breda ontvlucht zijn, in West-Duitsland gearresteerd en later weer vrijgelaten. Nog op de avond van hun ontvluchting (Tweede Kerstdag) hebben zij op illegale wijze de Duitse grens in de omgeving van Berg en Dal te voet overschreden. De auto's werden aan de Nederlandse zijde van de grens achtergelaten, doch zijn tot nu toe onvindbaar. De mannen werden bij Kranenburg door de Duitse douane gearresteerd en vervolgens in Kleef voor een functionaris van de Duitse politie geleid. Na betaling van een boete wegens de illegale grensoverschrijding zijn zij toen vrijgelaten op grond van artikel 16 der Duitse Grondwet, dat asylrecht geeft aan politieke vluchtelingen. Met veel kennis van zaken hadden zij zich daarop beroepen, hetgeen wel bewijst, hoe grondig deze ontvluchting was voorbereid. Na hun vrijlating zijn zij vermoedelijk ondergedoken bij Neo Nazi's of vroegere vrienden: althans zij zijn op het ogenblik onvindbaar. De ontsnapten hebben alleen een boete moeten betalen voor de illegale grensoverschrijding. Thans wordt door de Justitie onder zocht ln hoeverre er een mogelijkheid bestaat, hen opnieuw te laten arreste ren en vervolgens te doen uitleveren. Een officieel ultleveringstractaat voor misdadigers tussen Nederland en de Bondsrepubliek bestaat evenwel niet. Merkwaardig is intussen, dat de West Duitse Federale politie gisteravond een bekendmaking heeft uitgegeven, die een volkomen tegenspraak bevat: er zou nergens iets van de zeven mis dadigers ontdekt zijn. Ook dp politic te Kleef zou de berichten hebben te gengesproken, dat de ontvluchten daar op besehuldiging van illegale Oost-Duits ministerie van voorlichting opgeheven Het officiële Oost-Duitse persbureau ..A.D N.meldt, dat de Oost-Duitse re gering heeft bekendgemaakt, dat het onder leiding van Gerhart Eisler staan de ministerie van voorlichting met in vang van 1 Januari wordt opgeheven. De werkzaamheden van het ministerie zullen na die datum worden verricht door het „kantoor voor perszaken" van de Ooït-Dultse minister-president Gro- tewohl. Een verklaring zegt. dat h't ministerie de taken, waarvoor het ln 1949 werd in gesteld. heeft volbracht Een van d?o« taken was het toezicht op de marxisti sche propaganda in de scholen, in da vakverenigingen en andere door de rege ring gesteund 2 organisaties. Bidault aan het werk De Franse socialisten hebben Bida ulV die door president Auriol werd aange zocht een regering te vormen, medege* deeld, dat zy zyn program onaanvaard baar vinden Gisteravond deelde Bidault mede, dal hy. indien hy er in zou slagen een ka binet te vormen, de afgevaardigden zal verzoeken vérgaande nieuwe bevoegd heden voor de regering goed te keuren. Deze nieuwe bevoegdheden zouden voor- nameiyk het gebied van de economic betreffen. Over het Europese legerverdrag zeida Bidault dat het „uit de ijskast" gehaald moet worden. Hy achtte het toevoegen van nieuwe bepalingen -.an het verdrag denkbaar. MARJORIE BOWEN t De Britse schrijfster Marjorie Bowen (pseudoniem voor Margaret Gabrleile Campbell). Is te Londen overleden. ZU is in ons iand onder meer bekend door haar boeken over Wülem de Zwyger en Koning-Stadhouder Willem III, Zij heeft verscheidene malen Nederland be zocht. Zij schreef o.m. „The defender of faith" (over de Koning-Stadhouder), „The rake's progress'. „The viper of Milan", „The Netherlands displayed (1927). Het Ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede. dat de Nederlandse re gering de ambassade te Bonn opgedra gen heeft stappen te ondernemen om de zeven misdadigers te arresteren Van een formeel uitleveringsverzoek is ech ter nog geen sprake. Omtrent de ontvluchting vernemen wij nog dat. de zeven mannen ons land onti lucht zijn in de omgeving van de bekende Duivelsberg, waar het zeer eenzaam is. De grensoverschrijding zou hebben plaats gevonden op 300 a 400 meter van de Nederlandse douanepost. Op een der paden, die langs het Wy- lermeer lopen zouden zij toen door Duitse grensbeambten, die hen daar toevallig tegen kwamen, dicht bij Kra nenburg. gearresteerd zijn. Dit ganse geval heeft duistere kan ten. Behalve de - volgens ons leken oor deel - onbegrijpelijke ontvluchting uit de Bredase strafgevangenis, is daar nu het bericht van hun arrestatie en de eigenaardige tegenspraak daarop. Hoe dan ook: zij zijn, voorlopig ver dwenen en wii vinden dat maar een ellendige geschiedenis Het door de Officier van Justitie te Breda uitgeloofde geldbedrag za! even eens worden uitgekeerd aan degene of degenen, die inlichtingen verstrekt ot verstrekken, die leiden tot de opsporing van de helpers by de ontvluchting of van de daarby gebruikte auto's. Kan uitlevering geschieden? De Nederlandse autoriteiten bestude ren thans de vraag, wat gedaan kan wordep om de zeven oorlogsmisdadi gers weer in handen te krijgen. Vóór de oorlog bestond een uitleveringsver drag met Duitsland, waarin de kwes tie der uitlevering van politieke mis dadigers niet geheel duidelijk was. Dit is echter thans niet relevant om dat door de oorlogstoestand de be staande verdragen geschorst werden. Aangezien een vredesverdrag nog niet Is gesloten, ziin dergelijke kwesties nog niet met Duitsland geregeld. Dr Alain Bombard uit Monaco, die met een rubbcrvlot de Atlantische Oceaan is overgestoken om aan te tonen, dat schipbreukelingen kun nen leven van de opbrengst van de zee. is na een tocht van 2700 mijl te Barbados aangekomen. Links het rubbcrvlot waarmede de tocht werd ondernomen; rechts de avontuurlijke Dr Bombard, kort na zijn aankomst te Barbados.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1