Moeilijkheden hij samenstelling van nieuwe keuze commissie fondsbestuur kan advies niet meer terugnemen Lugdunum spijkerde op THB haar doelgemiddelde wat bij Robust CVV zag hard werken beloond Versterkte degradatie door! gaat 91ste Ja.-gang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 29 December 1952 Tweede Blad No. 27800 Prestigekwestie in KNVB (Van onze sportredacteur). In de eerste vergadering van de nieuw benoemde technische commissie van de KNVB, welke Dinsdag j.l. te Utrecht werd gehouden, heeft men het niet tot een verkiezing van de keuze commissie kunnen brengen. Zeer diploma tiek heeft men na afloop van deze bijeenkomst een bulletin aan de pers ver strekt, waarin gezegd werd dat men het aanwijzen van de nieuwe selectieheren tot nader orde had aangehouden. Voor de insiders in de voetbalwereld is dit bericht echter veelzeggend, want er is gemakkelijk uit op te maken, dat de vergadering van de t.c. noch naar de wensen van het bondsbestuur noch naar die van Verlegh c.s. is verlopen. Uit alles blijkt dat er een prestigekwestie om de hoek begint te gluren. Want wat ls het geval? Met het verkiezen van de heren Hool- boom en Van Es in de technische com missie heeft het bondsbestuur van de KNVB duidelijk te kennen gegeven een nieuwe weg te willen inslaan. Nochtans heeft het bondsbestuur de aftredende commissieleden niet willen desavoueren en beha'.ve Otto de Vries, de heren Ver legh, Mommers, v. d. Meulen en Mulder herbenoemd. Nu is het zo, dat de technische com-» missie uit haar midden de keuzecom missie kiest, welke samenstelling echter het fiat moet hebben van het bondsbe stuur. Voor de vergadering van Dinsdag J.l. had het bondsbestuur het advies uit gegeven om de heer Hooi boom tot voor zitter en de heren Van Es en Verlegh tot leden van de nieuwe keuze-commis sie te benoemen. Uit artikelen in bladen, die de politiek van de heer Verlegh be wonderen, was echter reeds op te maken, dat de laatstgenoemde zich met een der gelijke samenstelling, waarby hij niet al leen de voorzittershamer maar ook zijn overheersende positie zou kwijt raken, niet zou willen verenigen. De heer Ver legh had reeds te voren de hoofden ge teld en meende al weer met een meer derheid van stemmen de zijne en die van de heren Mommers, v. d. Meulen en Mulder de lakens te kunnen gaan uit delen, zowel in de uit zeven man be staande technische commissie als in de keuze-commissie Kennelijk heeft ook het bondsbestuur kennis genomen van deze plannen van de heer Verlegh en heeft 'de heer Kruy- ver, die namens het bondsbestuur in de De eerste klassers in cijfers le KLASSE A GVAV—DOS 1—1 SneekVSV 00 RCHWageningen 11 Volewjjckers—EDO 00 ROH 10 8 1 1 22—10 17 DOS 12 7 2 3 36—19 16 Ajax 11 7 1 3 20—14 15 Heracles 11 5 3 3 26—19 13 GVAV 12 4 4 4 21—16 12 Wagen. 11 3 5 3 12—12 11 VSV 11 4 3 4 14—16 11 Ensoh. B. 12 4 3 5 31—27 11 NEC 11 3 4 4 14—17 10 Volewyak. 11 4 1 6 17—16 9 Ziw. Boys 11 3 3 5 13—21 9 EDO 12 3 3 6 14—24 9 Sn eek 11 3 1 7 10—24 7 Frisia 10 2 2 6 1016 6 le KLASSE B 't Gooi—AGOVV 0—4 StormvogelsHeerenveen 02 ElinkwijkLeeuwarden afg. EnschedeVitesse 10 Heerenveen 12 9 1 2 33—13 19 Stornw. 12 6 3 3 27—16 15 Haarlem 11 5 4 2 24—20 14 Enschede 11 6 2 3 19—17 14 Leeuward. 11 5 3 3 25—17 13 Vitesse 11 6 1 4 17—15 13 DWS 11 5 2 4 17—16 12 AGOW 11 4 2 5 17—14 10 BI. Wit 11 4 2 5 15—14 10 •t Gooi 12 3 4 5 12—16 10 Elinkwijk 11 4 1 6 16—19 9 Be Quick 11 3 1 7 21—35 7 Achivles 12 2 3 7 16—35 7 Go Ahead 11 1 3 7 13—25 5 le KLASSE C TheoleJuliana 11 SVV—BW 1—4 Willem 2Longa 53 Sparta 11 8 2 1 26—11 18 MW 12 6 4 2 24—12 16 Emma 12 6 3 3 2515 15 Willem n 12 6 3 3 34—25 15 VVV 12 5 5 2 19—14 15 BW 11 4 4 3 21—12 12 LONGA 11 6 - 5 18—16 12 Excelsior 11 4 3 4 35—23 11 Sittardia 11 5 1 5 23—27 11 SVV 12 4 1 7 23—29 9 Brabantia 12 4 - 8 12—27 8 Juliana 11 2 3 6 11—20 7 HBS 12 3 1 8 16—31 7 Theole 12 2 2 8 18—43 6 le KLASSE D RBC—NOAD 1—1 NACLimburgia 20 ADO—DHC 6—1 PSV 12 7 2 3 30—19 16 Eindhoven 12 6 3 3 1812 15 NOAD 12 6 3 3 24—20 15 ADO 11 6 2 3 24—17 14 Feyenoord 12 5 4 3 2822 14 Xerxes 11 4 4 3 17—16 12 Bleijerh. 12 5 2 5 2215 12 RBC 12 5 1 6 19—20 11 NAC 12 4 3 5 18—21 11 H.-DVS 11 3 4 4 17—24 10 Lmburgéa 12 3 4 5 1519 10 Maurits 12 2 5 5 22—25 9 DHC 11 4 - 7 18—31 8 TEC 12 2 3 7 18—29 7 technische commissie de voorzittersha mer zwaait, het daarom Dinsdagavond niet tot een verkiezing van ee keuze-commissie laten komen. Nu is het zeer goed te begrijpen, dat de heer Verlegh er niet de minste lust in heeft zich accoord te verklaren met het advies van het bondsbestuur. want met het accepteren daarvan zou hij dan zelf onderschrijven, dat de stroom van critiek, welke hij te slikken heeft gehad, juist was. Want met zijn advies heeft het bestuur van de KNVB niet duidelij ker te kennen kunnen geven het in meer derheid oneens te zijn met 't optreden en de werkwijze van de oude commissies, welke een destructieve sfeer zowel bin nen als buiten het Nederlands elftal hebben geschapen. In elke voetbalver eniging zouden de leden van een derge lijke commissie na zo'n duidelijke uit spraak van hun bestuur hun conclusie hebben getrokken enverder voor de eer bedankt hebben. Verlegh es. schijnen echter zeer aan hun functies gehecht te zijn. Men mag zich afvragen waarom? Het kost ontzaglijk veel vrije tijd geldelijk voordeel levert het niet op en men krijgt bovendien niet anders dan kritiek te slikken. VERRE VAN MALS Het oordeel over de door Verlegh c.s. gemaakte fouten ls immers verre van mals geweest en dat ook de spelers van het Nederlands elftal weinig waardering voor hen hebben, is reeds lang geen ge- he'm meer. Een door de aanvoerder van het Ne derlands, elftal, Biesbroeck. uitgeschre ven spelersvergadering is in eerste in stantie mislukt, omdat enkele spelers vreesden met gehoor hieraan te geven in ongenade te zullen vallen. De Nederland se elftalclub heeft lange tijd bekend ge staan als een serviel troepje, dat beleefd de hoed afnam voor de hoge voetbal heren, want bij het er op na houden van een eigen mening, volgde al spoedig: „die speler is mentaal ongeschikt geworden", een bü de Nederlandse topvoetballers be ruchte veroordeling. Het typeert wel in voldoende mate welk een slechte sfeer Verlegh c s- in ons vertegenwoordigende elftal hebben weten te scheppen. Met grote belangstelling wordt nu de beslissing van het bondsbestuur tege moet gezien. Het bondsbestuur zal in geen enkel opzicht meer terug kunnen en noch de heer Hoolboom noch de heer Van Es kunnen laten vallen. Voor het bondsbestuur is het dus een prestige kwestie geworden: ugimers het heeft nu met een onwillige technische commissie te doen, welke door hem zelf is samen gesteld Er staat dus voor het bondsbestuur, naar onze mening, slechts één weg open: de vier onwillige en reeds eerder ge noemde leden van de t c. te verzoeken voor hun functies te bedanken. Het bestuur van de KNVB neme dan ook krachtig het roer ter hand en be- noeme een geheel nieuwe technische commissie, die los komt te staan van de oude samenstelling en dus bü haar wer ken niet gehinderd kan worden door een zitting hebbende meerderheid uit de oude "commissie. Het Nederlands voetbal zal slechts ge diend kunnen worden met een krachtig ingrypen van het bondsbestuur, dat dê juiste mensen op de juiste plaats moet zetten. Slechts dan kan ons voetbal uit de put gehaald worden Kikkers in de klei (Van onze sportredacteur). Op een glibberige, sliknatte kleitaart, rijkelijk bestrooid met zand, heeft Lugdunum gistermiddag een bijzonder duidelijke zege behaald op het Haar lemse THB. De Leidse „kikkers" bleken op dit nauwelijks bespeelbare veld in hun element te zijn en kwamen, zonder zich al te moe te maken, aan een 80 score. Bij de rust was THB, dat weinig in de modder te brokkelen had, al een geslagen ploeg, want Lugdunum leidde toen reeds met 50. Vele toeschou wers trokken dan ook na de eerste helft hun schoenen uit de zuigende klei en gingen huiswaarts, want de zaak was immers toch al bekeken Lugdunum speelde een vlot spel'etje waar THB allerminst vat op kon krij gen. Soms hielden de groen-witten het spel wat te kort en kon de Haarlemse verdediging, waarvan de spil de beste man was, ingrypen maar verder g.ng alles zo gemakke'ijk. dat men na de eerste tien minuten al kon zien welke ploeg zou gaan winnen Lugdunum oüende de score na een kwartier, toen Verhoeven het leer scherp voor doel plaatste en Teeuwen precies op tüd aanwezig was. Laatstge- (Fofo L D /Van Vlint) De Lugdunum-linksbuiten Teeuwen scoort het eerste doelpunt, dat nog door zeven treffers gevolgd zou worden. noemde sDeler loste kort daarop een fraai schot vanaf de linksbuitenplaats, waar de THB-doelman vergeefs naar greep. Een pass van Filippo werd door Jan Verhoeven goed afgewerkt <30) en twee doelpunten iian Jansen In nauwe lijks twee minuten, beide malen p'aat- ste Mtzee het leer voor het doel, brach ten de stand op 50. De Haarlemse voorhoede moest zich - De te Meppel gespeelde hockey wedstrijd tussen het Noordelijk elftal en de Batavieren is in een gelijkspel, 1—1 geëindigd. Met rust had het Noordelük elftal met 1—0 de leiding. in deze eerste helft hoofdzake'ijk bepa len tot schoten van verre afstand ei erg gevaarlijk was ze dan ook niet. In de tweede helft werden de zaken op dezelfde voet voortgezet. De groen witte voorhoede oezondigde zich soms aan show voor de THB-veste en verge noegde zich tens'otte met een eind stand van 8-0. Verhoeven scoorde twee en Fi'.ippo eénmaai THB kreeg nog de kans de eer te red den, toen de glijdende Van Wel', een strafschop veroorzaakte. De Haarlem mers lieten de eer van het nemen aan hun rechtsbuiten, d e deze week r Korea vertrekt Maar deze schoot het leer grandioos naast. UVS-aanral faalde jammerlijk! (Van een onzer verslaggevers). UV5 bezorgde haar aanhang op de laatste voetbalzondag van dit jaar een onaangename verrassing door in de Maasstad van het heus niet sterkere CVV met 2I te verliezen. Een nederlaag, welke zeker niet nodig was geweest indien de Leidse voorhoede niet zo jammerlijk had gefaald. In de eerste helft, toen de blauwwitten het beste deel van het spel hadden, volhardden de Leidse voorwaartsen in het te korte peuterige spelletje en vrijwel geen behoorlijk schot kwam van de voeten. Daarbij kwam nog dat rechtsbuiten Verhoogt een zeer groot ontzag had voor de robuste linksback Hartman, zodat de Leidse aanval „gekortwiekt" was. Na de rust was het bij tijden helemaal mis en leek het er veel op dat al het kruit wat de blauwwitte aanval rijk is, angstvallig werd vastgehouden. Klaarblijkelijk bestemd voor de Oudejaarsavond! Overi gens een verdiende nederlaag. Hopelijk brengt het nieuwe jaar meer zeker heid omtrent de bedoelingen van de blauwwitten De gehele verdediging van Longa - de doelverdediger incluis - kijkt hoopvol naar de scheidsrechter, in afwachting van zijn beslissing om trent een vermeend ongeldig doel punt. dat door De Jong (op voor grond 1 minuut voor de rust werd gemaakt in de wedstrijd Willem II Longa. Het doelpunt werd echter goedgekeurd en de stand was 2-1 voor de thuisclub. De ontmoeting eindigde in een 5-2 overwinning voor Willem II. De start van onze stadgmoten was hoopvol en met keurige aanvajlen, goed gesteund door de middenlinie, kwamen de blauwwitten enkele malen zeer ge vaarlek voor de Rotterdamse veste. By een dezer aanvallen kreeg Verhoogt een goede kans. doch zijn schot ging hoog over. Spoedig kwam echter ook CW los en moest doelman Van Duyl al zyn ta lenten tonen. Gedur nde lange tijd ont wikkelde zich een spannende strijd met wisselende kansen, doch langzamerhand verkregen onze stadgenoten enig over wicht D? Leidse aanval, zonder stoot kracht en energie, zag echter geen kans door te drukken en liep zich keer op keer vast in de hechte, doch robuste, CVV-defensle. Speciaal Cor Verhoogt had een groot ontzag voor linksback Hartman, die hierdoor bepaald een goe de middag had Terwyl iedereen zich re-cis met de dubbel blanke stand ver zoend had. kwam nog net voor de rust het. eerste Rotterdamse doelpunt. Links back Van Leeuwen, die een prima partij vertolkte, kon de pass van de CW-mid- voor De Waal niet voldoende wegwer- Komt er eeu hoofdklasse? VEK doet water in de wijn Te Utrecht heeft een bespreking plaats gehad tussen het bestuur van de Ver eniging van Eerste Klassers (V.EK.) en het bestuur van de Federatie van Verenigingen ter Behartigang van de Belangen van 2e, 3e en 4e Klassers over de competitie-indeling voor de eerste klasseojubs, dit ln verband met het op de laatste bondsvergadering aangehouden worstel van de eerste klasse verenigingen om de indeling van 4 eerste klassen van elk 14 ver enigingen te handhaven. Men herinnert aich ongetwijfeld, dat op 26 Oclober onder leiding van het bondsbestuur een bespreking is gehouden, welke geen bevredigend resultaat heeft ge-had. In de byeer.- kornst wan Zaterdag jJ. kwam de V.E.K. met het voorstel tot het in stellen van .5 eerste klassen van elk 12 verenigingen. Het bestuur van de Federatie van 2e, 3e en 4e Klasseclubs stond tegenover dit nieuwe voorstel van de V.E K. af wijzend., maar niettemin kwamen de groepen dichter tot elkaar. Toen na melijk het bestuur van de VEK de toezegging had gedaan haar leden te zullen adviseren het voorstel van 4 x 14 eerste klassers in te trekken, tra den de vertegenwoordigers van de la gere klassen meer tegemoetkomend op. Besloten werd nl. een oommissie in te stel-len, waarin uit elke organi satie vier leden zitten. Deze commissie zal een suggestie bestu deren tot het instellen van 4 eerste klassen van 12 clubs en een top- of hoofdklasse, eveneens van 12 vereni gingen teneinde aan de bezwaren van de eerste klassers tegemoet te komen zonder daarby het Plan Burgwal in zyn wezen aan te tasten. De vermelde suggestie is slechts één mogeJykhetd, welke de oomonassie zal onderzoeken. Mocht de commissie succes hebben met haar werk. zodat overeenstemming tussen de V.EK, en de Federatie van 2e, 3e en 4e Klassers tot stand zal ko men, dan ligt het in de bedoeling op de gewone bondsvergadering, welke Zaterdag 26 September 1953 te Am sterdam plaats vindt, met een afge rond voorstel te komen. Het werk van de commissie vangt aan. wanneer het voorstel van de 4 x 14 door de eerste klassers formeel is Ingetrokken, waarmede dan vaststaat dat de vertserkte degradatie aan het einde van het lopende seizoen vast staat. Hoewel natuurlijk het bondsbestuur ln deze te beslissen heeft zou daarmede tevens de buitengewone algem. ver gadering van 24 Januari as. te Utrecht, overbodig worden. km. waardoor de rechtsbuiten Groen veld op de vleugel de bal vrij kreeg. Het harde en hoge schot verdween on houdbaar voor doelman Van Duyl hoog in de Leidse touwen (10». Na de thee kwamen de Maasstadbe- woners f:1 opzetten en de Leidse defen sie werd noga] eens belaagd Vooral linksbuiten De Bruin was zeer gevaar lijk en rechtsback De Wolf moest ln hem volkomen zijn meerdere erkennm. Keer op keer sneed deze snelle en han dige vleugelspeler door het rechterver- dedi-gingsblok en het was maar go"d. da.t ook de CVV-aanval niet byster produc tief was en Van Leeuwen en Logeman in prima vorm waren. Toch konden ook zy n:et verhinderen dat na 25 minuten spelen nummer twee geboren werd. Het wederom linksbuiten De Bruin, die Wolf voor de zoveelste keer zijn hielen liet zien en ditmaal werd zijn gcede voorz t door mid voor De Waal keurig afgewerkt (20). Eerst 7 minuten voor tijd werd de eer gered. De grondlegger van dit Leidse tegenpunt was de CVV-stop- per Sparrenboom, die het te mooi wil de doen en daardoor het leer kwijt raakte aan linksbuiten Verkuylen. Een voorzet volgde en midvonr C. v. d. Zeeuw konte fraai in (21). Heel UVS trok hierna naar voren, doch de Rotterdamse achterhoede gaf geen krimp meer. Onder grote spanning verstreken de resterende minuten, waarin ook doel man Van Duyl nog enkele malen han delend moest optreden, zonder dat er verder no? gescoord werd Door deze nederlaag zijn onze stad genoten wederom naar de gevaarlüke zone afgezakt en blijft oppassen het parool. Al met al een wel spannende, doch weinig fraaie ontmoet-lng, waarby de leiding ln de malaise deelde. Bij UVS speelden Logeman. Devilee en Van Leeuwen een prima partij, ter wijl Verhoogt en De Wolf bepaald zwak waren. SCHAATSENRIJDEN. K.N.S.B. gaat motie van Z.H.IJ. bekijken Een week eeledden nam de buitenge wone algemene vergadering van het district Zuid-Holland van de K.N.S.B. (de voormalige Zuid-Hollandse IJsbond) een motie aan. waarin verscheidene eisen werden gesteld aan het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaat- senrilders Bond. Bii niet voldoen zal het district Zuid-Holland on korte ter mijn uit de bond treden. Naar wij ver nemen is op Zaterdag 3 Januari een be stuursvergadering van de K.N.SB, be legd. waarin de inhoud van de motie van het district Zuid-Holland zal worden behandeld. De landenwedstrijd SpanjeDuits land is in een gelyk spel 22, geëindigd. De ontmoeting werd te Madrid gespeeld. Wie volgt de heer Lotsy op? De commissie opvolger bondsvoorzit ter, bestaande uit de heren K. J. J. Lotsy, mr E. J. Bulder, A. Valkema en G. Kruyver. komt 3 Januari te Utrecht bijeen ten einde zich nader te beraden over de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer Lotsy als voorzitter van de K.N.V.B. De commissie zal op die dag bespre kingen houden met een delegatie uit de afdelingen, met de federatie van 2e. 3e en 4e klas verenigingen en met de ver eniging van eerste klassers. Voethal - overzicht In de eerste klasse A was het giste ren een dag van gelijke spelen, want alle wedstrijden eindigden in een draw. Koploper RCH ondervond daar van niet veel hinder, want ook num mer twee op de ranglijst, DOS, deelde in het puntenverdelingen-lot- In de eerste klasse B eindigde de be langrijke wedstrijd StormvogelsHee renveen in een 20 zege voor de Frie zen, die daarmede hun leidende posi tie aanzienlijk verstrekt hebben. Abe Lenstra scoorde een Juweel van een doelpunt, door vanaf de middenlijn met de bal aan zijn voet de gehele Vo gels-defensie te passeren. Theole noteer de in de eerste klasse C een gelyk spel tegen Juliana, terwyl in de eerste klasse D ADO tegen DHC byzonder goed op schot was: 61. Clavan verrichtte een hattrick. In de tweede klasse B leed UVS een niet verwachte nederlaag tegen CVV, waardoor de blauw-witten een flinke val op de rangiyst maakten. LFC klopte in de derde klasse A Woerden met 10 en blijft daardoor in de running. Hillegom moest een kostbaar puntje afstaan aan Zandvoort Meeuwen, terwyl Alphen een lelijke nederlaag leed tegen Wilhelmus. In de derde klasse B kon Roodenburg in haar thuiswedstryd tegen Leonidas niet aan de winst komen en in de vierde klasse A maakten velen een vergeefse tocht naar het ASC-terrein, dat de scheidsrechter niet bespeelbaar achtte. In deze klasse was Lugdunum goed op schot tegen THB en trof acht maal de roos. DOCOS kon het tegen SJC niet bolwerken en Lisse moest een kostbaar puntje aan DCO laten. VVSB onder schatte Concordia en kreeg de kous op de kop, terwyl Graaf Willem met Tey- lingen deelde. In de vierde klasse B maakte Alphia een vergeefse reis naar RÜswyk, waar de arbiter het terrein af keurde en Meerburg trok vergeefs naar RAVA, waar de scheidsrechter verstek liet gaan. Jammer, want het RAVA-ter- rein was goed bespeelbaar. PAARDENSPORT Toto boerde goed De courses van Hilversum (gisteren gehouden) waren de laatste van het jaar. De totalisator-omzet over 1V>2 kon dus worden opgemaakt en geble ken is, dat het bedrag f. 6.176.329 groot is. Evenals het vorig jaar is dc totale omzet van Duindigt het hoogst ge weest. Ter vergelijking diene, dat in 1951 de toto-omzet f. 5.130.650 heeft bedragen, zodat in het afgelopen jaar een vermeerdering is tot stand geko men van ruim een mlllioen gulden. TENNIS OM DE DAVISCUP. Te Adelaide is de beslissende strüd om de Daviscup tussen Australië en de Ver enigde Staten begonnen. Zestienduizend toeschouwers zagen in het eerste enkel spel Frank Sedgman met 6—3, 64, 6—3 van Vic Selxas winnen, terwijl het tweede enkelspel eveneens een Australi sche zege opleverde: Mc Gregor sloe» Tony Trabert met 11—9, 6—4, 6—1 Australië Jeldt dus met 2—0.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3