LEIDSCH DAGBLAD Hoe de wereld het Kerstfeest vierde 91ste Jaargang ZATERDAG 27 DECEMBER 1952 No. 27799 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.— per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Gevaarlijke crisis in Frankrijk Vlak voor de Kerstdagen ls Frankrijk weer eens in een regeringscrisis gestort, die niet zo eenvoudig zal zijn op te los sen en vermoedelijk het land onbere kenbare schade zal toevoeren. Pinay. een politiek onbekende, heeft kans gezien om tien maanden lang het heft in handen te houden en Frankrijk een betere toekomst te openen. Zonder furore of opzienbarende maatrege'en. eenvoudig langs de weg der logica waarvoor het gewone publiek oog en oor had. Geruime tlid is Pinay. dien tengevolge in het zadel kupnen blijven, omdat de politieke partnen hem niet durfden te laten vallen, waar zij immers bij uitstek waren aangewezen op de politieke opinie. Speciaal in Frankrijk doet dit opgeld. Frankrijk is toch wel een slecht voorbeeld van democratie, a' heeft men er dc mond vol van. Daar overheerst immers het partijbelang het landsbe'ang in gevaarlijke mate. het geen wel zeer in strijd is met het ware begrip van democratie. Pinay is tenslotte ook gestruikeld over een simpel onderdeel der begro ting. dat heus een kabinetscrisis niet waard was De belangrijke factor der Franse wiinboeren deed evenwel haar invloed gelden en dat betekende Pi- nay's val. De grote vraae is echter, wat er nu In Frankrijk uit de bus zal komen. Te meer. waar de partijen volkomen op drift ziin en zich liever niet dan al la ten vmden voor zetels in he* regerings kasteel. In hoeverre in deze omstandigheden I geheel, winst zal kunnen zijn. dat de partij van de Gaulle het standpunt van alles of r ANGZAMERHAND groeit algemeen niets heeft verlaten en zich wil inlaten i het b'grip. dat zij ook in waarheid Kerstrede H. M. de Koningin „Mogelijkheden goede zijn verbazingwekkend" „Ieder mens zij een opbouwend clement" „In diepste duisternis wordt het Licht geboren" II II KONINGIN JULIANA heeft Donderdagmiddag voor de beide N'eder- landse zenders de volgende „Kerstrede" uitgesproken: „Het Licht schynt in de duisternis dit ls altijd weer het heil. dat wjj zoeken en waarvan wy de uittreding verwachten van alles wat ons hart bezwaart. Wij beleven en verwerken het ieder op oei ze eigen manier, en toch ook weer allen samen. Hel is goed, stil te luisteren, en te kijken naar wat het Kerstfeest ons brengt, voordat wy zo straks een nieuw jaar ingaan, een jaar, waarvan wy beseffen, dat het voor ons en voor de gehele wereld uitermate belangrijk zal zijn, en dus ook voor elk van ons afzonderlijk. In de vele eeuwen, sinds het „Vrede op aarde" ons werd verkondigd als richt snoer en als einddoel, zyn wy onverstoord doorgegaan met het in 't verderf stor ten van dc ene mensengroep door de andere. Eerst waren dit kleine gemeen schappen. Toch sloten deze zich uiteindelijk geleidelijk aaneen, en werden ver smolten tot grotere groeperingen, en het werd dam binnen die groeperingen steeds moeilijker, elkaar op geweldddige wyze te bestrijden, zoals dat kon voor dc vereni ging plaats had- Dit geldt ook voor onze tijd, nu we aan het begin staan van een samengaan ais werelddelen of groepen van werelddelen. Door schade en schande hebben wy veel geleerd, en nog nooit was het begrip zo universeel als nu, dat een laatste strijd, op dc grootste schaal, volkomen onaanvaardbaar is. Wetenschap en techniek dragen ertoe by de mensheid te verweven tot een Met het KLM-lijnvliegtuig uit Bcl- roet zijn Woensdagavond op Schip- hol de acht overlevenden aangeko men van het ongeluk met de Cara- Una" vlicgboot. welke in liet Liba nese bergland is neergestort. Zoals b. Lcnd k wam dc sergeant-vlieger H. Rocby uit Zandvoort bij dit vliegongeval om het leven. Zittend v.l.n r. luitenant ter zee vlie ger tweede klasse A. Haan. lui tenant ter zee vlieger eerste klasse j. R. Schuiling. gezagvoerder van u'e ..Catahna"-vlicgboot. korporaal K. Oltliol en luitenant ter zee twee de klasse H. R. M. Schcercn. Slaande v.l.n.r.: majoor vliegtuig- maker J. Visser, korporaal A Dekker, vliegtuigtelegrajist F. M. Ros en knrporcal vliegtuigtelegra- fist J. Müllcr. 9 Aprii vorstelijk huwelijk gtalin beantwoordt opnieuw vragen in Luxemburg 1 D; oppermaarschalk van het Belgische hof deelt mede: het huwelijk van H.K.H. I prinses Josephine-Charlotte met Z.K.H. Jan van Luxemburg zal 9 April te j Luxemburg worden voltrokken. met een samengaan met andere par tijen. is nog moei'ijk te beoorde'en. Haog slaan we de betekenis van deze front-wijziging nog niet aan. Daarvoor zou zij wel eens te laat kunnen komen! Op zich zelf is het voor Frankrijk al een vreemd verschijnsel, dat een aanhanger van de Gaulle is aangezocht voor het premierschap en deze dit aanbod niet direct van de hand heeft gewezen Dat hii zal slagen, geloven wy intussen niet. De conc'usie mag evenwel worden ge trokken, dat Frankrijk vermoedelijk op nieuw een ruk naar rechts zal maken. Of de tijd reeds daar is om de grondwet van het volks-democratische kabinet B'.um hoe heeft deze wet meegehol pen om het Franse communisme te paard te brengen te wijzigen, zal men moeten afwachten. Het zou voor Frankrijk ongetwijfeld een zege zijn. Voor de toch reeds precaire finan- cie'e positie van Frankrijk is de crisis op dit moment een zware slag. Het de- fatie-gevaar is plotseling acuut ge worden. te meer, waar in Frankrijk be langrijke groepen toch reeds daarop aanstuurden uit puur eigen belang! Maar ook voor het buitenland is deze Franse crisis van bijzonder grote bete kenis. Het staat bil voorbaat thans wel vast. dat Schuman niet aan buiten landse zaken zal terugkeren en daarme de is bestendiging van de totdusver ge voerde po'itiek aanwezig, toch al aan scherpe critiek bloot od elk terrein van het buitenlands bewind Nog altijd staat tussen Frankrijk en Duitsland de kwestie van de Saar. Fei telijk beslist deze kwestie over de rati ficatie van de conventies van Bonn en van de Europese Defensie-Gemeen schap Zowel te Bonn als te Parijs! Dan de Franse deelneming aan Noord-Atlantisch pact in verband met de strijd in Indo-China. Waarbij zich vanzelfsprekend voegt de politiek in Noord-Afrika. Dit alles komt op losse 6chroeven te staan. Onnodig te zeggen, hoezeer dus oplossing van de Franse crisis een zaak van algemeen belang is. Uit deze hoek dreigen grote gevaren voor de Europese eenheid, die broodnodig blijft. En ware in Frankrijk de ware demo cratische gedachte nu maar vaardig, doch luist daaraan hapert het daar in ge-aarliik opzicht. Deze Franse crisis komt wel zeer on gelegen. J een eenheid bohcort te ook dat. willen wij Wijven roor butaan, die eenheid te verwerkelijken meet zijn en dos in een niet te verre toekomst moet liggen. Zo hebben wy dan door deze nood zaak een d'.ejaer besef leien kennen van het leien en een dieper begrip voor de wereldnood. Wy kunnen alleen maar dankbaar zijn voor dit besef, dat een begin is van het dagen van een licht dat m de duis ternis sdhiint, ook al lijkt het nog on zeker en kil. zoals het eerste lengen der dagen in de winter. Voor een ieder is het het grootst denkbare voorrecht te mogen medewer ken voor vrede op aarde en voor het welzijn der mensen. Aan zovelen dringt zich In onze tild de vraag op: „Wat kan ik hierin doen als enkeling?" En dat lijkt dan v„ak ZO goed als niets. aaiiaeurucni. i_rariK zi| een spi En toch is dat niet zo. Beslat de tran.-portseisel konden c'e troepen Iets kouder Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Europa blijft nog onder invloed van een depressie-systeem waarvan het centrum vanmorgen Zuiden van Ierland was gelezsn. Aangezien de depressie opvult, ne men de windkrachten af en in verband daarmede zal het weer in ons land mor gen vry rustig zijn. Kleine storingen kunnen hier en daar nog enige regen brengen, maar er zullen ook plaatse lijk opklaringen voor komen. De directe aanvoer van Oceaanlucht van gematigde breedte is nu ten ende en ais gevolg daarvan zal de temperatuur wat lager worden waarbij tegen de ochtend het kwik plaatselijk tot even onder het vriespunt kan dalen. De nachtelijke afkoeling zal boven dien hier en daar mist doen ontstaan. wereld soms niet uit enkelingen, en dus uit persoonlijkheden? De mogelijkheden ten goede, ieder mens gegeven, zajn verbazingwekkend. Hoe ontzaglijk groot is niet de aotie- radlus van een mens die naar zyn ge weten handelt. In ieder mens is de mogelijkheid gelegd een opbouwend element in de maatschappij te zyn. Ter verduidelij king: wie nog échte vreugde kan be leven aan zyn werk of zijn liefheb berij of aan zijn omgang met an deren die heeft nog iets. wat zijn omgeving in hem kan respecteren. liet respectabele, het goed willende nu in alle enkelingen tezamen, is ook collectief tot allerlei in staat even als het totaal van het kwaad willende in alle enkelingen tezamen. Dc keus daartussen, moet bepaald worden door liet geweten der gezamenlijke mens heid. Als lk u en mijzelf nu écn ding toe zou willen wensen met dit Kerstfeest en ook in het komende jaar. dan Is het wel dit, dat ieder, voor zich, van uit zyn persoonlijk geloof, ertoe zal meewerken het gezamenlijk geweten levendiger te maken en op te voe ren tot sterker kracht-uitstraling. Het moet de controle zijn voor al wat gebeurt, in h-et klein, maar evenzeer in het groot. overal waar levensbelan gen op het spel staan Het moet zyn stem kunnen verheffen met maoht Er moet naar geluisterd worden .en naar gehandeld. Oost en West weer tegenover elkaar In vele landen is od de traditionele wijze het Kerstfeest gevierd. In de kleine kerk van Bethlehem werd de mis bueewoond door pelgrims en her ders uit de omgeving, tezamen met een aantal din'omaten en consulaire func- tionnarissen. die toestemming hadden gekresen, de door mijnenvelden en prik keldraad versperringen versterkte de- marcatieliin od de weg tussen Jeruzalem en Bethlehem te overschrijden. Zelfs aan het front in Korea, waar een grimmige koude heerscht waren Kerstbomen opgesteld en versleringen aangebracht. Dank zn een speciaal an (Incez. Med.-adv.) r—j o er al een zeker evenwicht bestaat d :u- en goede en kwade e'.emen en, Z_J waardoor de wereld is. zoa.s zij is. en niet nog erger alleen door het handelen naar ons aller geweten kan de scfiwal ooit omslaan naar he: we.zyn. naar waaraoh:i®s welvaart voor a'.'.en. Een ieder kan ni?t alleen hebben, maar heeft onberekenbaar gro'.e invloed om aioh heen. Deze ten goede aan te wenden is ieders eigen ver antwoord e- lnkiheld. rrnac kan alleen een rgenrljke werking hebben natuurlijk in de eerste plaats in eigen kring, maar ook In niemand weet hoeveel wijdere krin gen daaromheen. Tegenstand wekt steeds weer nieuwe tegenstand op in een ein.de-'oz? vic-ieuse cirkel, maar stijgen we eenmaal op de vleugels van goedwillendheid omhoog, dan worden we na zekere tijd steeds WEERBERICHT Iets kouder De Bilt venvacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaat- selyk mist en hier cn daar enige regen of motregen. Iets kouder met in het bin nenland vannacht temperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). 28 DECEMBER. Zon op: 8.48 uur; onder- 1635 uur. Maan op: 13.50 uur; onder: 6.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 045 en 13.09 uru (29/12 te 143 en 14.02 uur). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's .winder hevig geschokt en door elkaar aeisohud door de emous de- emoties, tot we daar bovenuit komen We voelen dan een kracht over ons vaardig wor den die overwinnen kan a! wat twist en tweedracht is. en we zien opeens hoe dwaas opgeblazen de omtrekken van al onze conflicten geweest zyn. en tot hoeveel kleiner proporties ze dan 'zo~ kan men het leven in riii'.e kracht beleen en ba'.yden en het Kirt-.exe. in de Kerolnach* geboren, heef: ons alle trden als baod^ohap a oh'erge I a ..Hebt goede moed. Ik heo ae wereld overwonnen". Het is nog altyd Christus. die door de mens is vereerd ais de lichtbrenger en God het mees* nabij Zo moet de mens wel bekennen dat hij het zonder dat licht niet kan k'.a-en noch met zich zelf. nooh met anderen Daarom bronzen wij ieder jaar net svmbcol der Kerstllohten in onze ka- mDe Kerstnacht, de nacht bit uitne mendheid. doet ons ervaten. dat in de diepste duisternis het L/ioht geboren wordt." de V N. langs het gehele front godsdien stige plechtigheden bijwonen, eeleid door geestelijken onder wie kardinaal Spell- man van New Vork. die met leeps, lich te vliegtuigen en hefschroeftoestel'.en de eenheden bezochten. Do Noord-Korea- nen hadden weer Kerstgeschenken ge-1 hangen aan de prikkeldraadversperrin gen doch zii werden trots uitnodiging i niet afgehaald. In Washington deed president Tru man. alvorens de nationale kerstboom op het grasveld voor het Witte Huls te j ontsteken, een beroep op de Amerika nen om te bidden voor hun vijanden. ..opdat Gods geest in hun leven zal ko men en in hun landen zal heersen". In de haven van New York voegden honderden leden van de bemanning van het Franse passagiersschip ..Liberté" zich voor de viering van het Kerstfeest bij hun collega's, die geen toestemming an de Ameriaanse regering hadden ge kregen om aan de wal te gaan. zulks op grond van de nieuwe wet op de toela ting van vreemdelingen, die Woensdag van kracht is geworden. Een rondrit door New York. georganiseerd voor 300 schepelingen, moest worden afgezegd. Woensdagavond werd nan boord een amusementsprogramma uitgevoerd waar na het merendeel van de leden der be manning de nachtmis bijwoonde. De nieuw gekozen president der V S generaal Eisenhower en ziin gezin in hun woning in de Columbia-unverslteit te New York ontvinzen talrnke kerstge- chenken. De pakketten, die door vreem den aan de eeneraal werden gezonden, zullen echter eerst door leden van de eeiieime dienst met x-stralen worden onderzocht. De drie kleinkinderen van e generaal kregen zoveel speelgoed, dat de familie besloot de geschenken aan weeshuizen te ceven. In Engeland vierden de meeste men sen het Kerstfeest thuis ondanks het stralende weer In Sandrinaham «Nor folk» luichten 2500 mensen het Ko- ninkliike Gezin toe toen het bn de pa rochiekerk aankwam voor het bijwonen van de morgendienst. Later luisterden millioenen naar de eerste Kerstbood schap van koningin Elizabeth. Vierdui zend personen waren aanwezig by de j dienst in de kathedraal van Westmin ster. Koningin Elizabeth heeft de bevolking van het Gemenebest eevraagd voor haar te bidden ..opdat God mii de wiisheid en de kracht moge geven om Hem en U alle dagen van ïnnn leven trouw te die nen en om de plechtige beloften na te komen die ik bil mijn kroning op 2 Juni zal doen". In Parijs en Brussel was het prach tig weer. In de Franse hoofdstad was de temperatuur hoger dan in de afgelo pen laar met Kerstmis het geval is ge weest. In West-Berlijn troffen de ruim 300 personen die zo iuist uit Oost-Duitsland waren uitgeweken, liet vluchtelingen kamp in Kerststemming aan. In een andere omstreden en verdeel de stad. Triest, verleende de Britse com mandant. eeneraal sir John Win ter ton. amnestie aan 40 personen, die wegens eennee vereriipen waren veroordeeld. Duizenden kinderen liepen in Rome mee in een processie, waarin het met voor luwelen versierde beeld van het Kindeke Jezus, bekend als de ..Bambino", werd meegedragen Aan dit beeld worden dui zenden wonderbaarlnke eenezingen van kinderen toegeschreven. In de catacom ben aan de rand van de Italiaanse hoofdstad werden missen opgedragen als ..teken van ceesteliike verbonden heid met de katholieken die tflans aan vervolging bloot-staan". In vele delen van Oost-Europa deelde .GrootvaJer vorst" in plaats van het kerstmannetje geschenken uit aan de kinderen. De Oost-Duitse radio eindig de echter een uitzenden? met de luis teraars een „heel gelukkig Kerstfeest" te wensen. In d» soviet-unie wordt het Kerst feest in overeenstemming met de kalen- der van de Russische orthodoxe kerk het antwoord; eerst in Jiet begin van het nieuwe taar gevierd Woensdag werden in alle Hongaarse fabrieken orders ontvangen om na de werktijd, bijeenkomsten van het fa- brieksperscneel en van leden der com munistische partij te doen houden. In sommige gevallen moest een Russische film worden vertoond. Het doel van deze maatregel ls te verzekeren dat de arbei ders niet in staat zullen ziin aan enige Kerstmisviering in de huiselijke kring deel te nemen. Tweede Kerstdag was in Hongarije een gewone werkdag Arbeiders, die die dag niet op hun werk zouden verschij nen. zullen op staande voet ontslagen worden. Geruststellende suggesties Vo'gens de ..New York Times"' heeft maarschalk Stalin g antwoord op een aantal vragen van de diplomatieke cor- respondent van het blad Reston. die hem waren voorgelegd door bemiddeling van de Russische ambassade te Wash ington Op de vraa? van Reston aan 1 maarschalk Stain of hij. aan het bezin 1 van het nieuwe bewind in de V St.. n:z j steeds de overtuiging ls toegedaan, dat de sovjet-uni? cn de V. S. de komende jaren n vrede kunnen leven, luidde dat oorloz tussen de V. St. en de sovjet- ..Ik geloof nog steeds, dat oorlo- tussen de V. S. en de sovjet-unie niet j beschikking staan, ais iets onvermijdelijks kan worden beschouwd en dat onze landen in vrede kunnen blijven leven." buitenlandse zaken zal zyn. heeft na een telefoongesprek mei de nieuwe Amer kaanse president, generaal Eien- hower. een verklaring uitgegeven, waarin maarschalk Stalin wordt uit genodigd, „concrete voorstellen" te doen ter bevordering van de vrede. De verklaring belooft, dat zij in „ernstige en welwillende" overweging genomen zullen worden. Dulles zegt verder, dat daarvoor en voor de uitwisseling van gedachten, be doeld om wegen te vmden ter bevorde ring van de vrede en de internationale goede verstandhouding, altijd de diplo matieke kanalen of die van de V. N. ter MAKTY WORDT UITGESTOTEN. De partijcel van de gtdegradeerde Franse cemmunistenleider André Marty heeft diens uitzetting uit de party geëist, zo deelt het partijbestuur mede. Volgens het partyregiement kan een lid slechts worden geroyeerd op voorstel van de cel. waartoe hij behoort. DE AMERIKAANSE VERLIEZEN IN' KOREA. Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie bedragen de Amerikaanse verliezen m Korea tot dusverre 128.083 man. nl 20 172 doden. 94.936 gewonden en 12.975 gevangenen of vermisten. Op de vraag, waar naar zijn oordeel de oorzaken van de huidige tegenstel ling gezocht moeten worden, antwoordde Stalin: „Overal waar de politiek van de koude oorlog tegen de sovjet-unie haar agressieve uitdrukking vindt." Restons vraa? of maarschalk Stalin diplomatieke besprekingen met verte genwoordigers van de regering-Esen- hower. waarbij rekening gehouden wordt met de mogelijkheid van een gesprek van de maarschalk en de generaal over het verzwakken van de spanmn?en in de wereld, zou toejuichen, werd door Stalin bevestigend beantwoord: ..Ik voel veel voor deze suggestie". Tenslotte verklaarde Staün te willen medewerken aan nieuwe diplomatieke pogingen, om een einde te maken aan de oorlog op Korea, „omdat de sovjet-unie hier be lang by heelt." John Foster Duller, die in de nieuwe Amerikaanse regering minister van Uitbreiding Zaterdagavondblad Met ingang van 3 Januari a s. zullen wh een belangrijke uitbrei ding geven aan onze Zaterdagse rubrieken, welke in een 4 pagina's omvattend bijvoegsel zullen wor den samengebracht. Naast de reeds bestaande rubrie ken als het .Woord van Bezinning" door een der Leidse predikanten, de boekbespreking door mevrouw Cara Eggink. het modepraatje van onze Parijse medewerkster, het knippatroon, recepten voor de huisvrouw, dam- en bridgeprob'e- men, zult U daarin aantreffen een film kroniek. actuele re portages uit de stad en omgeving, een kinderverhaal en verder geva rieerd allerlei. Moge deze nieuwe uitbreiding een gunstig onthaal ten deel val len en de band tussen onze lezers kring en ons Blad andermaal ver sterken. Oud-Leiden Allereerst zijn wij het antwoord schuldig op onze vraag van Woensdag j.l.: „Waar staat dit ge bouw?" Het antwoord luidt: In Leiden en het is de Leidse Stcrrcwacht. Momenteel zou een dergelijke opname door de tegenovergelegen bebouwing niet mogelijk zijn. maar ten tijde van deze foto. ongeveer 60 jaar geleden, lag het voorterrein nog braak. Vandaar dat de tegenwoordige generatic dit ge- houw nooit zo heeft kunnen zien cn vandaar ook. dat liet aantal van lien, die erin slaagden dit plaatje ..thuis te brengen", niet erg groot u-os. Het waren - uiteraard - voornamelijk de seniores uit onze lezerskring. Een klein aantal lezers meende in onze foto de Zdvcrfabrick in Voorscholen te herkennen, doch met alle waardering voor hun scherpzinnigheid: dit was fout! Als volgende in onze serie een opname van de 3 October-feestcn in IS85: de Geuzcnvloot. voor afgegaan door het Bestuur cn de officiële ge nodigden. passeert dc jan van Goycnkade op weg naar de Vlietbrug, waar een ingemetselde steen nog alhjd herinnert aan dc intocht van 1574. Deze foto werd ons Ier beschikking gesteld door de heer C. Lau, Rijnsburgcrwcg 32.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1