LEIDSCH DAGBLAD Plotselinge Kabinetscrisis in Frankrijk diende zijn ontslag in Pinay „Campollion" in tweeën gebroken Lawine doodt 23 toeristen 91ste Jaargang DINSDAG 23 DECEMBER 1952 No. 27797 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L 6 per kwartaal; f. 0.47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red, 21507 (Telefonisch van onze Parijse corres pondent) Vannacht om half twee heeft Pinay het ontslag van zijn regering bij Vin cent Auriol, de president der Franse republiek, ingediend, die daarna ver klaren liet, dat hü. na in de loop v. d. dag de voorzitters van beide Kamers, en misschien de voornaamste fractie leiders geconsulteerd te zullen hebben, beslissen zal of hij het ontslag wel of niet zal kunnen accepteren. De regering Pinay is namelijk niet door een meerderheid van het parle ment ten val gebracht, en tot dusver re heeft onder zulke omstandigheden president Auriol het ontslag van een regering steeds geweigerd. Kort na middernacht, even voor de stemming over de eerste der drie ver- trouwensmotles, waar verhoging van de gezinstoelagen het onderwerp van vorm de, maakte de Katholieke MBP, een der regeringspartijen dus, bekend, Pinay niet te zullen steunen. Onder die omstandigheden terwijl de Kamer in een comp ete wanorde ver keerde zei Pmay het overbodig te achten de cijfers te laten spreken. En zo begaf hij zich dan met zijn ministers als een macabere stoet op weg naar het Elysee. Het is niet onwaarschijnlijk, dat pre sident Auriol uiteindelijk niet op Pinay's verzoek zal ingaan. Dan zullen, van avond om zes uur, de discussies worden vooVtgezet. Men mag veronderstellen, dat dan de katholieken zich zullen hebben verge wist van de verontrusting en de veront waardiging zelfs, die deze orisis bij het publiek heeft gewekt, dat Pmay nu een maal nog altijd niet als een minister- persident gelijk alle andere beschouwde, een alsnog hun draai zullen nemen. Pinay zal dan met de virtuositeit van een trapezewerker opnieuw aan een ge vaar ziin ontkomen, dat hem gisteren zeker fataal zou zijn geweest. In het andc're geval, wanneer het ontslag dus wel aanvaard wordt, zal Frankrijk, na voor het eerst sedert de bevrijding negen maanden van poli tieke, sociale en financiële stabilliteit te hebben beleefd, in een crisis zijn gestort, die zich in vele opzichten hoogst ernstig Iaat aanzien. Nu het budget niet Is aangenomen, moet ten eerste worden gevreesd voor een nieuwe eoonomlsche chaos, in eik geval voor een hervatting van de prijs stijgingen. Een devaluatie zien velen en niet allen met tegenzin al in het perspectief. Po'.itiek gezien zal de centrale vraag thans zijn of de Gaullisten nu inder daad gevolg zullen geven aan hun re cente aanbod van goede diensten en dus mee zullen weiken om een eventuele nieuwe regering te vormen. Dat bete kent dan in elk geval het einde van Sohumans bewind aan de Quay d' Orsay. Het is in dit verband opmerke lijk, dat de katholiek Bidault algemeen als eerste pretendent wordt genoemd en men verwacht dat hij vandaag door president Auriol als eerste in audiëntie zal worden ontvangen. Hij is het namelijk vooral geweest, die de onderhandelingen met de Gaullis tische kopstukken en met de generaal zelf, die nu zijn aangekondigd vertrek naar Afrika zeker uit zal stellen, ge voerd heeft Er zijn verscheidene waar nemers, die Bidault zo al aan het hoofd zien van een nieuw kabinet, dat uit ka tholieken, Gaullisten, aangevuld met reohtse onafhankelijken en misschien radicalen, zou worden samengesteld. Maar daarmee zal in elk geval wel de nodige tijd gemoeid zijn. Ofschoon Pinay zeker voldoende re denen had de dag van gisteren met gro te vreze te zien naderen, leken zH kansen gedurende het jongste weekeinde toch vver vrii aanzienlijk te zijn gestegen. De Bey was Zaterdag, zoals men weet. voor het Franse ultimatum uit de weg gegaan, Pinays geestverwant Coirre had bü de tweede ronde van een tussentijdse verkiezing in Parus een absolute meer derheid verworven en de rechtse onaf hankelijken hadden per communiqué laten weten dat degenen, die een crisis zouden ontketenen, niet op hun mede werking bij de oplossing hoefden te re kenen. Dat leken alle factoren, die sterk ten gunste van de regering werk ten. Waarom de katholieken zich des ondanks niet lieten weerhouden de ver antwoordelijkheid van een crisis op zich te nemen? Er kunnen daarvoor ver schillende veronderstellingen worden geopperd. Het is mogelijk, dat de onder handelingen met andere groepen toch de basis voor een nieuwe meerderheid hebben ge'egd. Het kan ook zijn dat de MRP liever een debat ontliep dat van- LATE OORLOGSVONNISSEN. Een Parijs gerechtshof heeft 8 Fran sen ter dood veroordeeld wegens acti viteit ten gunste van de Gestapo. Drie Flansen werden veroordeeld tot levens lange dwangarbeid, een Franse vrouw tot 20 jaar dwangarbeid, een Duitser tot vijf jaar dwangarbeid én een andere Duitser werd vrijgesproken. Er werden ook doodstraffen uitgespro ken tegen 7 personen van verschillende nationaliteit, die by verstek berecht waren. De veroordeelden maakten deel uit van een dienst van de Gestapo. Deze dienst werd verantwoordelijk geacht voor de dood van 60 personen. 120 deportaties naar Duitsland (de helft der gedepor teerden is niet teruggekeerd) en 400 arrestaties. Getuigen vertelden over fol teringen en moorden. In 1944, toen de Duitsers Parijs verlieten, schoten de le den van de dienst 42 personen dood In het Bois de Boulogne. WEERBERICHT Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelilk nog overwegend zwaar bewolkt met. tiideliik regen. later wisse lende bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige Zuid-Wes telijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 24 DECEMBER. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 12.19 uur; onder: 1.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.42 en 21.14 u. Mau-Mau weert zich De regering van Kenya heeft bekend gemaakt, dat In bepaalde woongebieden van de Kikoejoes een extrabelasting van daag over de Noord-Afrikaanse kwesties1 pond ruim 10 gulden per persoon in de Kamer moest worden gehouden,1 per jaar zal worden geheven als bij en waarbil Schuman, die als parlemen- drage in de kosten van de noodmaatre- tarier geen sterke figuur is, zeker een moeilijk parket zou zijn gebracht. En tenslotte is een laatste hypothese, die zeker niet de onwaarschijnlijkste is. dat de katholieken alleen maar in een schijncrisis consessies konden doen in zake de famiüeboeslagen, die Pinay van hen geëist heeft. Of deze laatste ver onderstelling juist is, zal vanavond reeds kunnen blyken Later werd gemeld dat Auriol ge neigd was het ontslag niet te aan vaarden, maar na afloop van zijn on derhoud met president Auriol zei Pi nay tegen verslaggevers: „Er is geen sprake van, dat ik op mijn besluit te> rug kom. Frankrijk kan niet gere geerd worden door een regering zon der enig gezag". (Door het besluit van de MRP om zich van stemming te onthouden ver loor Pinay de steun van 88 afgevaar digd-en). De beman/li nu van de Kustwacht- kotter ..Laurel" blust nabij de kust van Rockland (Maine) een brand op de schoener EvzoncAan boord van het schip ivas na een ontploffing brand ontstaan. De opvarenden werden gered, doch de schoener zonk veertig mijlen van de kust. ondanks de pogingen van de bemanning om het vaartuig te redden. Reddingspogingen zeer moeilijk Het Franse passagiersschip ..Campol lion". dat gisteren met 500 man aan boord bil Beiroet, op de Libanese kust as gestrand, is 's avonds in tweeën ge broken. Het. schip was steeds meer gaan over hellen .terwiil de romp scheurde. Een naar het land overgebrachte ka bel brak M^n had gehoopt langs deze kabel passagiers aan land te kunnen brengen. Volgens een geredde heerste geen paniek aan boord. Van officiële Libanese ziide is ver klaard. dat geen Israëlische sleepboten ter redding waren eekomen. Hadden ztl zulks gedaan, dan zou men haa.r niet hinderd hebben, r-ddineswerk te ver richten. De kapitein heeft verklaard, dat alle opvarende onherroepeliik zullen omkomen als niet onmiddellijk hulp wordt geboden. Grote golven slaan over het vaartuig. De twee stukken raakten enkele me ters van elkaar. Later is men er in ge slaagd een nieuwe kabelverbinding met het land tot stand te brengen. Scheepvaart functionarissen te Parijs hebben verklaard, dat er slechts on geveer ze* buitenlanders aan boord ziin n 1. een Belg een Zwitser, een Amerikaan een Canadees en een Chi leen; echtpaar. Wegens het voortduren van het slechte weer hebben de redders hun werk gestaakt. Bii het. aanbreken van de dag zuPen de reddingspogingen wor den voortgezet. Het bima 13 000 ton metende schip maakte met 66 pelgrims een reis Eevpte. waar de meeste passagiers uit Frankriik aan wal waren gegaan naar het Heilize Land. De viif inzittenden van een omeesla gen reddinzsboot wisten zwemmende de kust te bereiken. Wanhoopssituatie Nadat de „ChamDollion" hedennacht doormidden was gebroken, ziin een aantal passagiers, die razend van angst waren, in zee gesprongen. Tot nu toe ziin de liiken van twintig hun ner geborgen. Vijftig passagiers en le den van de bemanning hebben de kust weten te bereiken. Op de dekken van het in tweeën ge slagen schln verdrongen zich noe onge veer driehonderd personen. De duister nis en het slechtp weer hebben reddingswerk vertraagd Er is geen radiografisch contact meer met de Champollion". Ook de liin van het schip naar de wal. die een reddings boot had weten over te brengen, is ln de afgelopen nacht gebroken. Het geweld van de zee heeft, de twee helften van het gestrande schip weer tegen elkander gedrukt, zii worden door de wind heen en weer eezwiept. De Britse kruiser Kenya" Is op volle kracht varend, uit het 350 kilometer Zuidelijker gelegen Port Said naar het toneel van de ramp vertrokken. Het ver luidt dat de Kenya" thans de „Cham- Dlt nummer bestaat uit acht pagina'». I pollion" nadert. De zee was heden ruwer dan giste ren .de lucht was echter helder. Reuters correspondent te Beiroet meldt, dat de toestand van de onge veer driehonderd opvarenden die zich aan boord van de twee stukken van de ..Champollion" gevinden „wanhopig" .Er is eeen hulp van elders gekomen en de Libanese autoriteiten beschikken niet over modern reddingsmateriaal", meldt hij. .Niemand schijnt te weten wat er gedaan moet worden". Een Brits oorlogsvliegtuig dat heeft eenoozd uit de lucht een kabel neer te laten, om zodoende verbinding tussen de „Champollion" en de kust teweeg te brengen, heeft ziin poging, als gevolg van de slechte weersomstandigheden moeten opgeven. Het vliegtuig, een ..Beaufighter". was afkomstig van de Britse luchtbasis od het eiland Cvprus. Het is weer op ziin basis teruggekeerd. Er zullen later op de dag nieuwe po elneen worden ondernomen Vliegtuigen, afkomstig van de Britse luchtmachtbasis Valeria on het eiland Malta die gistermiddag vanaf bases in de Suezkanaal zone naar Beiroet ziir eevloeen. pogen thans volledig uitgerus te voor de opvarenden van de .Cham pollion" bestemde rubberreddingsboten af te werpen. Te Xeros, aan de Westkust van het eiland Cvprus wordt een reddingsvaar- tuie der Britse luchtmacht, dat wordt gebruikt om ln zee gevallen vliegers op gelen, die noodzakelijk zijn geworden door het groeien der Mau-Mau-bedrü- vigheid De opbrengst van deze extra- bjlasting zal in de eerste plaats worden aangewend om personen, die door de noodmaatregelen sohade hebben geleden, te helpen. Kikoejoes. die hebbm meege werkt om wet en orde te handhaven, kunnen van deze nieuwe belasting wor den vrijgesteld. Elf leden van de Kikoejoestam zijn ter dood veroordeeld op beschuldiging van moord op een blanke. Twaalf stam leden werden vrijgesproken Zn waren eveneens in verband met gemelde moord gearresteerd. Alle Kerstverloven in Kenya zijn afge last. „daar de Mau-Mau mogelijk bijzon der gevaarlijk zal zijn". Zondagavond hebben b-wapende in heemsen leden van een Kikce'oefamille in hun hut ln het district Nleri ont hoofd of geworgd, zo heeft de politie meegedeeld. In dezelfde streek zijn nog twee slachtoffers gevallen. Eén van hen was een onderwijzer van de R K. missie. Van twee van de slachtoffers is be kend. dat zij aan de autoriteiten inlich tingen over de Mau Mau hebben ver strekt. NIEUWE ISRAËLISCHE REGERING. De afgetreden Israëlische premier Goerion heeft een nieuwe regering ge vormd. die gebaseerd is op drie par tijen- de Mapil (Labour», de algemene Zionisten en de progressieve partij. De regeringscoalitie, beschikt over 77 stemmen van de 140 David Ben Geerion zal de grootste meerderhe'd heblvn ln de ko>: t« geschiedenis van het Israëli sche parlement. D» nieuwe rpgering heeft negen ministers, die I'd ziin van de Mapai vier leden der a.lgomene Zlo- nistenpartii en één minister van de pro gressieve partij. Door overstromingen in IVcs/- Frankrijk. veroorzaakt door zware regenval in de afgelopen weken, waardoor vele rivieren builen liun oevers traden, staan grote land streken onder water, en dorpjes en steden worden door het water be dreigd. Inwoners van Bordeaux moesten per boot in veiligheid wor den gebracht. Treinen konden niet verder rijden en de reizigers moes ten met auto's tussen Bordeaux en Blanqueport worden vervoerd. De koeien worden in veiligheid gebracht. Ook vier Nederlandse kinderen slachtoffer Bij Stuben op de Arlberg in Oosten rijk zijn gistermiddag 23 buitenlandse toeristen door een lawine om het leven gekomen. Velen van hen zijn Britten. Een autobus, waarin zich 35 personen bevonden, werd door de lawine van een brug gesleurd in een rivier, die niet ge heel bevroren was. Volgens de politie zijn een deel van de inzittenden ver dronken, terwijl anderen door de lucht druk van de lawine zijn omgekomen. De identificatie van de slachtoffers werd zeer bemoeilijkt door het feit, dat vele passagiers hun paspoorten ln hun kof fers hadden. Verder deelde de politie nog mee dat dertien van de omgekome nen .vrouwen waren. Voorts zijn er 4 waar en zeven licht gewond. In de bus reisde ook het Nederlandse echtpaar C. Clasie uit Amstelveen met twee kinderen, en met de twee kin deren van de familie P. Blad uit Hil versum. Alle vier de kinderen ziin bii het ongeluk omgekomen, zo vernemen wij. De zoontjes van de familie Blad. resp. 12 cn 14 jaar, waren de enige kinderen van dit eezJn. Mevrouw Cla sie heeft een bekkenfraetuur gekre gen. Ook haar echtgenoot werd ge- te nikken in gereedheid gehouden om. mdien nodig onverwitld de „Champol lion" te hulp te snellen. Ook Nederlands meisje aan boord Od de „Champollion" blijkt een Ne derland* meisie te ziin. n.l. mei. C. W. J. A Hulsman die secretaresse is bii het departement van buitenlandse za ken. Zii was od weg naar Bagdad. Toevallig was daar in de omgeving ihr de Ranitz. werkzaam aan ons gezant schap te Cairo, die in verband met het verongelukken van de Nederlandse vlieeboot Catalina naar de Libanon is gegaan Deze deed hiervan mededeling. Mei Hulsman was vanmorgen nog op het schip. Of er nog meer Nederlanders aan boord waren, wist Ihr de Ranitz niet. Zes opvarenden van het Neder-1 Dc Nederlandse Ambassade zal landse molorscheepfe ..Spica". dat i ervoor zorgdragen, dal deze zeelui tijdens een storm in de Noordzee de feestdagen thuis kunnen door- nabij de Deense kust verging, doen brengen, hun Kerstinkopen in Kopenhagen. I wond. maar beider toestand is rede lijk. De heer Clasie heeft een assurantie kantoor in Amsterdam. Ook de bestuurder van de autobus is in een ziekenhui* opgenomen. Vernomen wordt dat hii een ernstige zenuwschok heeft gekregen. Uit Parijs wordt gemeld dat lawines het dal van de Isère, wintersportcen trum in de Franse Alpen, hebben geïso leerd. Berichten uit Genève maken melding van lawines in het Zuid-Zwitserse dis tinct Valais Hier werden wegen door de sneeuwstortingen versperd. Door nieuwe sneeuwval ln de Beierse Alpen Is ook daar het gevaar voor la wines vergroot. V.N. aanvaardt aanbeveling inzake de West De algemene vergadering der Ver. Na ties heeft ln haar laatste vergadering voor haar reces, goedkeuring gehecht aan de aanbeveling van de Beheer- schapscommissie, volgens welke de do cumenten, die de Nederlandse regering inzake de status van de Nederlandse Antillen en Suriname heeft ingediend, moeten worden verwezen naar de spe ciale studiecommissie, die is ingesteld om de factoren na te gaan. die bepalen of een gebied zelfbesturend is. Deze aanbevo'ing werd aanvaard met 65 tegen nul stemmen bü 4 onthoudingen. De enige spreker was dr Sastroami- djojo (Indonesië). Deze betoogde, dat het niet meer verstrekken van inlich tingen door een regering inzake een af hankelijk gebied .waarbij zij zich er toe beperkte de secretaris-generaal te laten v.-ten, dat zij aldus had besloten, een unilaterale handeling was. Hij zeide, dat de Nederlandse --egermg nog verplimt is inlichtingen over Suriname en de Ned. Antillen te verstrekken. Deze ver plichting zou blijven bestaan totdat Je algemene vergadering een andere be slissing nam. DE RAAD VAN EUROPA. Vertegenwoordigers van de commissie van ministers van de Raad van Europa hebben voor 1953 een begroting van 793 millioen Franse franken aangenomen. De commissie keurde het culturele program van de Raad goed. Dit pro gram omvat de organisatie van cur sussen, de uitgifte van beurzen en het verlenen van een „culturele identiteits kaart" voor studenten en wetenschap pelijke onderzoekers. Protest tegen nieuwe Amerikaanse immigratiewet Engeland heeft bü de Amerikaanse re gering krachtig geprotesteerd tegen be perkingen, die buitenlandse zeelieden, die in Amerikaanse havens aan wal wil len gaan, zullen worden opgelegd als morgen de nieuwe Amerikaanse immi gratiewet van kracht wordt. Reeds eerder is door landen, die scheepvaartlijnen op de Verenigde Sta ten exploiteren, waaronder Nederland, tegen deze beperkingen geprotesteerd. Onder de bepalingen van de nieuwe im migratiewet zullen bemanningen van buitenlandse schepen, die Amerikaanse havens aando?n. door Amerikaanse im migratie-officieren ondervraagd worden om te voorkomen da.t ondermünende elementen het land binnenkomen. Men vreest, dat door deze bepalingen het oponthoud van de buitenlandse schepen in Amerikaanse havens vergroot zal worden. Mogelijk zal de Amerikaanse regering een honderdtal ambtenaren naar de Amerikaanse consulaire posten in Euro pese havens zenden, teneinde de consu laire ambtenaren bij te staan bij het toepassen van de nieuwe visumregelin gen voor zeelieden. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft op de verschil lend? klachten over de regeling geant woord. ,dat het verplicht is de besluiten van het Congres uit te voeren. Van de züde van het Witte Huis is verklaard, dat het State Department al les in het werk zal stellen, om het ver tragen van de terugreis van de schepen door administratieve formaliteiten, te voorkomen. Deze mogelüke vertraging is een van de belangrijkste Britse bezwaren. R.K. GEESTELIJKEN IN POLEN GEARRESTEERD In gewoonlijk goed ingelichte Vati caanse kringen is vernomen, dat de Poolse autoriteiten aartsbisschop Ba- ziak van Krakau hebben gearresteerd. De arrestatie van mgr. Baziak, die in Juli jJ. de overleden kardinaal Sapieha opvolgde, volgde od een nieuwe golf vat arrestaties van hoge katholieke kerk functionarissen in Polen. Om. werden vüf leden van de curie ln Krakau gear resteerd. Voorts is verklaard, dat aartsbisschop Adamski van Katowice enige dagen ge leden was afgezet en gedwongen zün diocees met onbekende bestemming verlaten. De dienst voor de krügsgevangenen ln Korea meldt, dat zich Zondag in het kamp op Kodje een nieuw incident heeft voorgedaan. Een communistische krügs- cevangene werd gedood door een Zuid- Koreaanse bewaker, toen eerstgenoemde trachtte zich, nadat de avondklok was ingegaan, naar een geheime büeenkomst te begeven. Provinciale Slalcn van Zuid-Hol land hebben gistermiddag de heer A. C. A. Deerenberg (KVP). uit Schoonhoven, gekozen tot lid van Ged. Stalen als opvolger van mr E. J. M. H. Bolsius. Sovjets van moord beschuldigd Een Amerikaanse congrescommissie heeft voorgesteld de Sovjet-Unie voor het internationaal gerechtshof te dagen „wegens het ombrengen van 15.000 Poolse officieren in de bossen van Ka- tyn". De commissie is voorts van oordeel, dat het congres een onderzoek moet in stellen naar „wreedheden tegen de strijdkrachten der Verenigde Naties, in Korea begaan door de communisten." De commissie beveelt verder aan, dat de president haar bevindingen aan de Verenigde Naties zal zenden en dat de president bü de Verenigde Naties po gingen in het werk ste't. om een inter nationale commissie in te stellen, die andere massamoorden en misdaden tegen de mensheid" zal onderzoeken. De commissie zegt. dat er een „tref fende overeenkomst" is tussen de „mis daden, die te Katyn tegen de Polen zün begaan en die welke tegen de Ameri kaanse en andere troepen in Korea zün begaan." Het. ranoort zezt dat de „com munistische tactiek in Korea" identiek is aan „die in Katyn". Gromvko's toespraak in de a'gemene vergadering was er slechts op gericht „de Sovjet-schuld" te verbergen, aldus zeide de commissievoorzitter, Jadden.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1