Speling in betalingsbalans van f.400 millioen DE FLUISTERCAMPAGNE Oranjeboom - PANDA EN DE MEESTEM-DOKTER - Agenda LEIDSCH DAGBLAD 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 19 December 1952 Tweede Blad No. 27794 Begroting Sociale Zaken Voor werkgelegenheid belast ingverlaging enz. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Suurhof verklaarde gisteravond in de Tweede Kamer bij de ver dediging van de begroting van Sociale Zaken dat het mogelijk is volgend jaar in het belang van de werkgelegenheid f. 400 millioen te besteden zonder dat daardoor de betalingsbalans te zwaar wordt belast. Voor de werkverruiming is een bedrag van f.210 millioen reeds in de diverse begrotingen voor 1953 verwerkt. Naast die f.210 millioen komen nog andere uitgaven in de naaste vatten toekomst (huurcompensatie, pensioenverhoging overheidspersoneel, investering spoorwegen en vliegtuigindustrie, aanleg waterleidingen enz.) Er zijn plannen om te komen tot een zekere verlaging van de belastingen. Tezamen met de uitgaven voor de werkverruiming komt men tot een bedrag van f. 300 a f400 millioen. zonder de bül te leggen aan de wprtel van het na-oorlogse loonsysteem. Geen van de Kamerleden heeft volledige vrij heid bepleit. De heer Stapelkamp wilde de werkgevers de vrijheid laten voor in dividuele extra prestaties iets boven de vastgestelde lonen uit te gaan. Die mo gelijkheid zou echter uitdijen tot uitbe taling van die hogere lonen aan allen, waarmee het systeem van de werkclas- slfictie verloren zou gaan De heer v. d. Ploeg van de K.V.P. wilde althans de zeer winstgevende bedrijfstakken ver gunnen binnen bepaalde grenzen iets hogere lonen te betalen. Dit zou leiden tot arbeidsconflicten om dat iedere vak bond zou trachten de maximumgrens te bereiken. Binnen de geleide loonpolitiek is er reeds de mogelijkheid tot individuele winstdeling door de arbeiders, hetgeen de heer Van Leeuwen van de V.V.D, be pleitte, maar het middel mag niet wor den gebruikt om het loonsysteem te ontduiken. Daarom moeten de statuten een bepaling over de winstdeling be- Bestrijding werkloosheid In hoeverre door het uitvoeren van openbare werken en andere maatrege len de werkloosheid zal verminderen valt niet te zeggen. Aangenomen wordt altijd dat iedere bestedmg van f 100 millioen, werkgelegenheid schept voor 10.000 personen. De verwachting voor het komende jaar is dat de werkloos heid gemiddeld 130.000 personen zal be dragen indien er geen extra maatrege len worden genomen. Dat aantal is te hoog. Het bestrijden van de werkloosheid door het uitvoeren van openbare wer ken is aan grenzen gebonden. Voorna melijk moet de bestrijding worden ge recht in industrialisatie, vergroting van oe export en emigratie. Daarom is het pirticuliere bedrijfsleven voor de werk loosheid primair. Er zal ruim twee millioen gulden ter beschikking van de commissaris voor de llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hoe is het ontstaan VAN LEER TREKKEN. De uitdrukiking betekent: ergens mee beginnen en ln het bijzonder: beginnen te vechten. Het leer is de lederen sohede. waarin het mes. de fabel of de degen, is opgeborgen en van leer trekken ls dus eigenlijk: het wapen ontbloten en er de vijand mee be iyf gaan. Hetzelfde woord vindt men ln: leer om leer. Wij hebben hier dus niet, zoals wel eens wordit gedaoht, het woord leer dat wij kennen in woorden als leergeld en leerplioht, maar wel degelijk: leer in de be tekenis van: leder. Dat bewijzen het nde-eeuwse Nederlands, dat de uitdrukking kende: leder om leder en de dialectische zegswijze: lap om leer. Beide betekenen: ge lijk met gelijk vergelden, iemand met gelijke munt btalen. werkgelegenheid worden gesteld voor de aanstelling van personeel ter voorberei ding van openbare werken. De regering voert een actieve emigra- tiepolitiek door inschakeling en aan moediging van de maatschappelijke or ganisaties op dit gebied, door verrui ming van de categorieën die voor (hoge re) subsidie in aanmerking komen, door het verkennen van nieuwe emigratie mogelijkheden in vreemde landen en door het verruimen van de mogelijkheid kapitaal naar het buitenland mee te nemen. Iedere adspirant-emigrant komt thans ln beginsel voor subsidie in aan merking. met uitzondering van indivi duele gevallen van hooggeschoolden, die door hun vertrek onze eigen economie I biislag is een gevoelig probleem en mi- Over de lonen pen valt weinig i de middengToe- te zeggei deze niet door de loonpolitiek zijn be- invloed. Afgewacht moet worden het advies van de S.E.R. over de loonvor ming, waarbij van belang is feiten te weten omtrent de situatie waarin de middengroepen verkeren. Aftrek eigen inkomsten oud er domsver zekering Het vrijgestelde bedrag voor de aftrek van eigen inkomsten in verband met de ouderdomsvoorziening, zou de minister zelf ook willen verhogen tot f200. maar de regering wil nog eens overwegen of d:e verhoging mogelijk is nu grote uit gaven worden gedaan ten behoeve van t'e werkgelegenheid. Als er wijziging in het bedrag moet komen wil de regering daarin tevens de huurcompensatie be trekken. Een verdere progressie in de kinder- Visserijbank voor Nederland komt Ter sanering van het bedrijf Naar wij vernemen is de oprichting van de Nederlandse Visserijbank aanstaande. In het rapport-Tinbergen over de visserij-situatie werd reeds op het oprichten van een dergelijke bank aangedrongen. Overleg is gaan de tussen de regering en de Stichting van de Nederlandse Visserjj en naar men aanneemt zal het resultaat zijn, dat buiten andere regelingen ook de visserijbank. die er (oe kan bijdragen dat hel visserijbedrijf voldoende ka pitaal krijgt om zich zelve te saneren, ccn feit zal worden. f 22.000 ontvreemd uit B.B.A.-kantoor Gisternacht is een inbraak ge pleegd in het kantoor van de Bra bantse Buurtspoorwegen en autobus- diensten (BBA) aan de Zuid Oostsin- gol te Bergen op Zoom. Door het in drukken van een ruit kon men het kantoor betreden. De dief of dieven hebben daarna de brandkast gefor ceerd en hebben zic-h met een bedrag van ongeveer f. 22.000 uit de voeten gemaakt. De Vast s zoek hebben ge bra oh: t-ussen midder nacht en 5 uur caar er "s avonds tot 12 uur en 's morgens reeds van 5 uur af zoals gebruikelijk personeel ln de garages aanwezig was en door hen niets is gemerkt. Nederlandse in- en uitvoer in November Volgens de door het CBS samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de geïmporteerde goede ren in November 1952 f. 697 millioen (v.m. f. 746 millioen). terwijl voor een waarde van f. 653 millioen (v.m. f. 708 millioen) werd geëxporteerd. De uit voer bedroeg 94 (v.m. 95 van de invoer. ernstig zouden schaden 60 van de emigranten naar Australië heeft een sponsor gehad. Meer onderscheid in lonen Het zou mjj niet verbazen als er in onze geleide loonpolitiek meer dif ferentiatie is voor extra prestaties dan vroeger, aldus minister Suurhof. Vroeger kende men slechts het on derscheid tussen ongeschoolden, geoc- fenden en geschoolden. Thans onder scheidt men veel meer groepen door een wetenschappelijke beoordeling van de werkzaamheden langs de weg van werkclassificatic. Er bestaan vandaag veel meer objectieve tariefsystemen dan voor de oorlog. Sedert 1946 is het verschil tussen geschoolden en onge schoolden geleidelijk groter geworden. De loonpolitiek heeft ook niet geleld tot een vermindering van het aantal vakarbeiders, want het aantal leerlingen voor een vak is thans vele malen groter dan vóór 1940. De geleide loonpolitiek heeft er voorts toe geleid dat de jon gens van de E.V.C. buitenspel zijn ge zet en het gTote goed van de arbeids- vrede is daarmee gediend. Men bepleit nu meer vrijheid in de loonpolitiek, maar het is voor minister Suurhof de vraag hoe dat mogelijk is nister Suurhof was daarom van mening - belangrijke verbeteringen gekomen in de dat men van hem niet mocht verwach ten dat hij nu reeds met afgeronde voor stellen kon komen. De heer v. d Ploeg van de K V.P. heeft hem daarvoor een jaar de tijd gegeven en de minister meent dat die termijn wel redeliik ls. Staatssecretaris v. Rhijn verklaarde dat de practljk met de wachtgeld- en werkcelegenheidsverzekering niet onbe vredigend is verloDen t-nt nu toe, al zijn er nog onregelmatigheden. Weinig critiek richting van meer vrijheid en de lijn moet worden doorgetrokken tot binnen de grenzen van de loonpolitiek. Minister Suurhof, die de zaken van zijn departement uitstekend bleek te beheersen, ondervond overigens weinig critiek. Natuurlijk wel van de commu nisten, die in de nacht nog kansloze moties indienden. Maar de heer v. d. Ploeg van de K.V.P. was bijv. over de toezegging inzake de kinderbijslag te vreden. Vanmiddag komt de afdeling Volks gezondheid van de begroting van So ciale Zaken aan de orde. Daarmee zijn dan alle hoofdstukken van de Rijksbe groting voor 1953 behandeld. (Inecz. Mod.-adv.) FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE 66) U zou dan tevens moeien laten bekend maken, dat het Ministerie de zaak van de arbeider, die in Sheffield gewaarschuwd werd, in onderzoek heeft, zei de afgevaardigde van het Ministerie van Arbeid. Laat in ieder geval bekend maken, dat er niet gedacht ftordt aan ontslag! Afgesproken dus. merkte Sir Dud ley Chalmers op, terwijl hij de aanwe zigen een voor een aankeek. Nu U bent ingelicht over wat ons boven het hoofd hangt, zult U er niet onverstan dig aan doen scherp op de reacties van het publiek tc letten. Zodra er ergens geruchten zijn over moeilijkheden, moe ten we het op de Yard weten. Alhoewel we niet buiten Londen werken, tenzij onze hulp wordt Ingeroepen natuurlijk, staan we in verbinding met de diensten, die het wel doen. Als we maar vlug genoeg handelen, kunnen we de stokin gen in de kiem smoren. Maar Simpkins zal nu toch wel ir.oeten inbinden, merkte de afgevaar digde van de Kamer van Koophandel hog op. Ik wilde maar dat lk Uw mening kon delen De man die tegenover ons Raat beschikt over een wonderbaarlijke creatieve geest. Zodra wij hem in een hoek gedreven hebben, denkt hij weer een ander project uit. Behandel deze zaak als een nationale crisis, heren! wil een van U nog wat te berde brengen. Niet? Dan mag ik de vergadering ze ker wel sluiten. Toen de heren vertrokken waren, zei Brannigan tot de commissaris U heeft de heren keurig overtuigd. Dat moest lk wel, antwoordde de commissaris. I Het leek alsof zijn zelfvertrouwen plotseling verdwenen was. We kunnen de moeilijkheden die S mpkins wil veroorzaken, waarschijn- i lijk wel verminderen, we zouden ze misschien zelfs kunnen voorkomen, maar ik weet nog stééds niet hoe we hem in Londen moeten opsporen. lx vraag me af of hij nog wel in Lon- Ik vermoed van wel, sir. Als hij Inderdaad Instructies krijgt van een vreemde mogendheid, moet hij wel ln Londen blijven. weet U soms een methode om op «tin spoor te komen? Ik ben bang van niet. sir Het is overigens nog steeds goed mogelijk, dat Li] za] proberen zich op Terence Caven dish te wreken. Brannigan vertelde de commissaris in het kort over zijn laatste ontmoeting met de jonge man. Ik kan me niet indenken, dat Simp kins zich door wie dan ook twintig dui zend pond door de neus laat boren. Ik ook niet, stemde de commissaris hier mee in. Het ls overigens jam- fcer, dat er gcea befanaal teae» Vertaald uit het Engels Cavendish is. We hadden hem in dat geval flink onder vuur kunnen nemen. Zouden we er echter niet verstandig aan doen, Brannigan, om die Cavendish door enkele mannen te laten bewaken? Daar heb ik ook al aan gedacht, sir. maar ik geloof niet dat hij het waard is. Als U er op staat, zal lk na tuurlijk enkele mannen uitsturen, maar ik voel er weinig voor om Cavendish niet te laten krijgen wat hem toekomt. Lady Adèle was m enkele opzichten wel wat eigenaardig, maar men moest toch wel het grootste respect voor haar heb ben. Het noodlot sloeg werkelijk toe, toen zij verdronk. De commissaris keek Brannigan aan. U hebt gelijk. Ik zal niet verder aandringen. Dat vind ik prettig. Brannigan ging naar zijn bureau. HIJ vroeg zich af wat hij moest gaan doen Een sergeant wachtte op hem. Er wacht een Fransman op U Hij zegt dat hii U kent Hii noemt zich Oudmot. Kolonel Oudlnot! Laat hem direct binnen! Brannigans gedachten snelden terug naar de middag in Menton, toen de ko lonel od een caféterras zat en de twee jonge mannen hem plotseling begonnen uit te schelden. Toen was Brannigan duidelijk geworden, dat kolonel Simp kins hun beider tegenstander was! HOOFDSTUK XVII Kolonel Oudinot boog stijfjes, toen h« Brannigans kamer betrad. Ik ben direct overgekomen, toen lk vernam dat U mij wilde spreken, begon de Fransman. Missohien verdenkt U mij er van een misdadiger te zijn. Toen een poli tieagent mij in Parus aanhield, voelde lk dat mijn eer Onmogelijk, riep Brannigan uit. Uw reputatie is boven alles verheven. We wilden er alleen maar zeker van zijn, dat U veilig was. Mijn veiligheid? De kolonel zat kaarsrecht op zijn stoel. En weer kreeg Brannigan de impressie, dat de kolonel een grote gelijkenis vertoonde met ge neraal De Gaulle. Hii zag er echter thans wat bleker uit dan toen Branni gan hem in Frankrijk had leren ken nen en zijn ogen waren opvallender rood geaderd Mijn veiligheid is toch van geen belang vergeleken bil de hergeboorte van Frankrnk! Ik reis dag in, dag uit. rond om allen, die mijn ideeën aanhan gen. moed in te spreken. Daarom heeft de Süreté U natuur lijk niet kunnen vinden, merkte Bran nigan op. (Ineez. Med.-adv.) '~i dat Vorutolijk glam biorl DE TREIN GEMIST De heer Du Plessis, de pas-benoemde directeur-generaal van de Zuid-Afri kaanse spoorwegen, heeft de trein gemist, die hem naar de plaats zou brengen van zijn eerste optreden .als directeur-generaal. De heer Du Plessis kon nog op tijd op de plaats van bestemmlne aankomen, doordat hij de trein per auto inhaalde. Oud-minister Wemmers VOORZITTER DIRECTIE STAATSMIJNEN. De minister van Economische Zaken heeft de Ondernemingsraad van de Staatsmijnen medegedeeld, dat hij voor nemens is oud-minister H. H. Wem mers. die onlangs zijn funotie als direc teur van de Staatsmijnen heeft hervat, tot voorzitter van de directie der Staatsmijnen te benoemen. De tegen woordige president-directeur ven de Staatsmijnen, dr ïr Oh Th Groothoff, zal n). op 1 April 1953 zijn functie neer leggen wegens het bereiken van per.- sicèngereohtirde leeftijd. Tevens heeft de minister van econo- mJrohe zaken het voornemen lr A. Hel lemans. thans bedrijfsingenieur van Staatsmijn Wilheimina. tol directeur der Staatsmijnen te benoemen. De leden van de Ondernemingsraad der Staatsmijnen hebben eenparig in stemming met deze plannen betuigd. Het bier vloeide rijkelijk VERKEERSSTREMMING BIJ HET HAAGSE SCHOUW Op het drukke kruinpunt bij het Haagse Schouw is gistermiddag het verkeer ernstig gestagneerd geweest Een aanhangwagen van een vrachtauto was nameliik door nog onbekende oo-- zaak midden op het kruispunt gekan- I te'd De wagen was ee'aden met fle=sen bier. die her en de- verspreid lagen, terwijl de weg was bezaaid met glas scherven. Na ongeveer drie kwartier was alles opgeruimd en kon het verkeer weer ongehinderd voortgang vinden. De kolonel reageerde enigszins eigen aardig od deze woorden. Ach. de politie! Zij loopt aan de leiband van iedere regering. Frankrijk wordt door het communis me bedreigd. Hun agenten zijn overalI in de fabrieken, in de scholen, op de boerderijen, od de kantoren en depar tementen en ook in het leger. Als zij óóit aan de macht zouden komen, moe ten er verzetsgroepen zijn om te sabo teren, totdat het volk verstandig ge noeg geworden zal zijn om de onder drukkers het land uit te gooien. Daarom hebben mijn tegenstanders natuurlijk iemand omgekocht om een fluistercampagne tegen mij te beginnen. Tegen mij. kolonel Oudinot! Ik heb no- tabene in de verzetsbeweging tegen de Duitsers gevochten en ik zou nu wéér gaan vechten, a'.s het zou gaan om de vrijheid van Frankrijk! De kolonel, die ziin woorden zo dra matisch mogelijk had laten klinken, maakte een pathetisch gebaar. We waren enigszins ongerust, dat U misschien een ongeluk overkomen zou zijn. merkte Brannigan tactvol op. Ik ben niet bang! Maar ik ben het met U eens. dat men die onbe schaamde honden beter uit de buurt kan blijven. Ik biyf dan ook in iedere plaats nooit langer dan ten hoogste twee dagen. Soms werd ik wel eens gevo'.gd. maar ik ben er gelukkig altijd in ge slaagd m'n achtervolgers te ontlopen. Wordt vervolgd Radio-programma VOOR ZATERDAG 20 DECEMBER. HlherMim I. (40? m.) KRO 7 00 Nieuws 7 10 Gewilde muziek; 7 45 Mor gengebed en Liturgische kalender: 8.0-> Nieuws; 8 15 Gr muz.: 9 00 Voor de huls- vrouw: 9.35 Waterstanden: 9 40 Gr.muz 10 00 Voor de kleuters: 10 15 Gr.muz 11.00 Voor de zieken: 11 45 Gr muz 12 03 Angelus: 12.03 Gr.muz (12 3012 33 Land- en tulnbouwmededellncen i12 55 Zonnewitzer: 13 00 Nieuws en Katholiek Nieuws: 13.20 Lunchconcert. 14 00 Boek bespreking. 14 10 Gr.muz.: 14 20 Engelse les: 14 40 Gemened koor: 15 00 Kroniek vnn Letteren en Kunsten 15 40 Fanfare orkest; 16.00 Omroeporkest er solisten. 16 30 .De schoonheid van het Greco rlnnns": 17.00 Voor de leuzd: 18 00 Ge varieerde muziek: 18 15 Journalistiek weekoverzicht: 18 25 Cnide Kerstliederen: 18 45 Buitenlandse correspondenties: 19 00 Nieuws. 19 ln Gr muz 19.20 Par lementsoverzlcht: 19 30 Gr muz.. 20.25 De gewone man zegt er t zline van: 20.30 .Lichtbaken' causerie: 20 50 Gr.muziek: 2100 Getai. programma: 21.50 Actuali teiten; 22.00 Lichte muziek: 22 30 Wil lulden de Zondag ln: 23.00 Nieuws: 23 15 Nieuws ln Esperanto: 23.22 Kamerorkest, klein koor en solisten: 23 4524.00 Bla zersensemble. Hilversum II. (208 in.) VARA: 7.00 Nieuws: 7.In Gr muz 7 15 Ochtend gymnastiek: 733 Gr muz 8 00 Nieuws en weerberichten: 8 18 Gr.muz 8 30 Or gelspel: 8 55 Voor de nutsviouu 9 00 Gr.- muzlek VPRO: 10 00 .T.ldelllk uitge schakeld" causerie: 10 05 Moreenwlldlnz: VARA. 10 20 Voor de arbeiders ln de contlnu-bedrllven: 1130 Altviool en plano 12.00 Gr muz.: 12.30 Land- en tulnbouw mededellncen: 12.33 Orgelspel- 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar. I3.2n Dans muziek- 13.50 RadlowcekJournn.il: 14.15 Dameskoor: 14 35 Gronings programma; 15 00 Amateursproeramma. 15 30 .Eerst denken, dan doen" causerie: 15 45 Me- trooole orkest en solisten; 16 10 Sport- orantje: 16.30 Kamerorkest: 17 15 Voor de Jcued: 18 00 Nieuws; 18 15 VARA-Va- rla: 18 20 Filmprocr18 40 Recerlncs- ultzendlnz: Zoeklicht op de Westerse Defensie19 00 Artistieke Staalkaart VPRO: 19 30 ..Passepartout" causeri": 19 45 Het Oude Testament 'n deze tlld" causerie VARA: 20.00 Nieuws: 20 05 Ge varieerd progr 22 00 Socialistisch com mentaar: 22.15 Weense muziek: 22 40 ..Onder de pannen" hoorspel: 23 00 Nieuws: 23 15 Reportaee: 23.25—2400 VcrzoekprocTnmma. Engeland. RI5C Home Service. 330 m. 12.55 Gevar. proer 13 55 Weerber 14 00 Nieuws: 14 10 Gr.muz- 14 55 Leger des Heils orkest' 15.30 Gevarieerde mu ziek. 16 00 Orkestconcert: 17 30 Hoor spel: 18 00 Voor de kinderen: 18 55 Weer berichten: 1900 Nieuws: 19 15 Soort 19 30 Gevar. muziek: 20 00 Interviews: 20.30 Parlementsoverzlcht: 20 4 5 Gevar. proïT.: 22 00 Nieuws: 22 15 Hoorspel: 23 45 Avondgebeden: 24 000:03 Nieuws Engeland. BBC Light Progr. (1500 en 247 m.) 12 00 Orkestconcert; 13.00 Parlementsoverzlcht: 13.15 Gevar. muz.. 13 55 Sport: 14.15 Militair orkest: 14.45 Voor de kinderen. 15,00 Orgelspel' 15 30 Koorzang: 16 00 Soort: 17.00 Vnr'été or kest cn solisten' 17 45 Jazzmuziek; 18 30 Sport; 19 00 Gr.muz: 19 15 Hoorspel 19 45 Causerie: 20 00 Nieuws en radio- Journaal 20 25 Snort: 20 30 Hoorspel. I 21 30 Orkestconcert «pi m 22 15 Voor dracht l: 23 00 Nieuws. 23.15 Gevar mu ziek: 24 00 Gr.muz.: 0 561 0C Nieuws Nnrducstdcutselier Rundfunk. (3(19 m.) 12 00 Amusementsmuz13 00 Nieuws 13.25 Lichte muziek: 14 0o Gevar mu ziek: 15.00 Adventliederen: 16.00 Amuse mentsmuziek: 1800 Lichte muziek' 19 00 Nieuws- 19.30 A Capelln koor en solisten: 20.00 Gevar. muz.: 21.45 Nieuws: 22.10 Svmphonle-orkest; 22.45 Dnnsmuz.: 23.30 Hoorspel. 24 00 Nieuws: 0.15 Dansmuz.; I.00 Fllmmuz. 2.15 Muziek tot moreen vroeg. Frankrlik Nationaal program mn. (347 m.) 12 30 Oi kcstconcei t13 00 Nieuws: 14 05 Idem. 14 17 Orkestconcert: 16.35 Idem: 17 55 Gr muz 18 10 Idem: 18 30 Amerikaanse uitzending: 19 Cl Klassieke muziek: 20 00 Lichte muziek: 20 30 Hoor spel; 23 30 Gr.muz 23 45- 24 00 Nieuws. Brussel.. (324 en 484 in.) 321 ni.: II.45 Gr.muz.: 12 30 Weerber.: 12.33 Gr.- Nlcuw! muziek: 13.00 Nieuws: 13 15 Gr.muz.: 14 00 Muziekkapel en solist: 15 00 Gr.mu ziek: 15.15 Nederlandse muziek: 16 00 Gram.muzlek: 16 45 Engelse les- 17 00 Nieuws: 17.10 Gr muz.: 17 30 Verzoek- 18.30 Voor de soldaten: 19 00 19 40 Dansmuz; 20 00 Gevar. na. 2115 Accordeon muz.: 2130 Gr.muz.. 21 45 Accordeonmuzlek: 22 00 Nieuws: 22 15 Gr muz 22 45 Idem: 23.00 Nieuws: 23 0424.00 Dansmuziek 481 m.. 12.05 Omroeporkest: 13 00 Nieuws: 13 10 en 14 05 Verzoekprocramma 15 00 Gr.muz: 16.30 Lichte muz.: 17.00 Nieuws- 17 15 Lichte muz: 18.30 Accor deonmuzlek: 19 00 Minneliederen: 19 40 Gr.muz- 19 45 Nieuws- 20 00 Gr.muz: 21 00 Franse militaire muziek: 21 30 Chansons: 22.00 Nieuws: 22 10 Gr.muz 22 15 Jazzmuziek: 22.45 Gr.muz.: 22 ï0 Nieuws: 23 00 Amusementsmuz.- 23 55 Nieuws. Pieterskerkhof 4a: Tentoonstelling Smyrnawerk. 912 uur voorin, en 210 uur nam. Rapenburg 61K. en O Lezing mr dr M. J v. d. Filer over Rome onder Keizer Augustus 8 uur nam Marekerk: Kerstspel JDe ster van Beth lehem" 8 uur nam. De Lokenhal: Ver. „Oud-Lelden". Spr. prof. dr E H. ter Kulle „Parade van bouw kundige Ideeën" 8 uur nam Voorschoten: Raadsvergadering 3 ZATERDAG: .61: Klnderfl ga 2.30 uur nam. Stadszaai (grote zaal)Jublleumavond T cn D.. 7 30 uur nam. Pieterskerkhof 4a: Tentoonstelling Smyrnawerk. 912 uur voorm. en 210 uur nam. ZONDAG. Gulden Vlies: Foto-fllts-show. 31/2— 51/2 en 8—11 uur nam. MAANDAG, s: Foto-fllta-show. 8—11 DINSDAG Casino-theater: K. en O.-fllmstudlekrlng ..Orpheus". 9 1/4 uur nam. Stadszaai: Wclhnachtsoratorlum door „Con Amore". 8 uur nam. DE BIOSCOPEN l.lilo „Tarzan en de Wazurl diamanten" (14 Jaar) Zon- en feestdagen 2.30, 4 45. 7 cn 9.15 u Werkdagen 2 30. 7 en 9.15 u. Luxor ..Anna" (14 Jaar) Zon- en feest dagen 2 30. 4 45. 7 en 9 15 u. Werkda gen. 2 30. 7 en 9 15 u. Re\ „Slmson en Dellla" (14 Jaar). Zon en feestdagen: 2. 4.30. 7 en 9 15 U. Werkdagen: 2 30, 7 en 9.15 u. Trianon „Opmars der vrouwen" (18 J Zon- en feestdagen: 2 15. 4.30, 7 en 9.15 u. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 U. Casino Vrijdag Zaterdag en Zondag: ,.Het complot der 39 stappen (14 laar). Maandag t/m Donderdag- Orpheus" (18 Jaar). Zon- en feestdagen: 2.30. 4 45 7 en 9.15 u. Werkdagen: 2 30. 7 en 9.15 u. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 13 Dec. 13 uur tot Zaterdag 20 Dec. 8 uur- waargenomen door Apotheek van Drlesum, Mare 110. tel. 20406 cd de Zutder-Apotheek Lair.menschansweg 4. tel. 23553. Neem NU een abonnement op het Wie zich nu als abonné opgeeft, ontvangt ons blad GRATIS TOT EN MET 31 DECEMBER A.S. De abonnementsprijs bedraagt f 6,per kwartaal of 47 cent per week. Wordt evenals meer dan 80 der Leidenaars lezer van de meest gelezen courant in Leiden en Omstreken. Hier langs afknippen 41) Nadat graaf Isen Grim in natte lakens was gewikkeld, wendde Joris zich tot de volgende patiënt; de hofarts. Deze had met klimmende vrees aan schouwd. welke behandeling de woedende graaf moest ondergaan en nu Joris op zijn bed afkwam blonk bange afwachting in zijn ogen. ..Beste collega", smeekte hij. schrijf mij alsjeblieft geen natte lakens voor! Ik... ik wil weg van hier... Ik... ik... heb zeelucht nodig!!" ..Ge hebt gelijk, college?'antwoordde Joris minzaam, „ge hebt zeelucht nodig. Maar daar de slaapziekte is, oiQQgt gf galeis niet verlaten, Wees gerust, nu gij niet naar de zee. kunt gaan. zal ik de zeelucht bij 0 brengen". Hij krabbelde iets op een papiertje cn stuurde Panda hiermee naar de keuken. Wantrouwend wachtte de hofarts af. wat Joris met licm voorhad. Zijn onrust steeg, toen Panda met een belegen haring terug kwamen hij kneep wanhopig zijn neus dicht, toen Joris de haring voor ccn elcctrische ventilator bond cn de voedzame luchtstroom op hem richtte. ..Ziedaar de zilte leeluclit. die ge zo nodig hebt", zei Joris op gewekt. ..let op. dat hij flink opsnuift. Panda. Het is zo. goei voor. hanl" Ondergetekende, wonende note verzoekt U per 1 Januari 1953 als wee,k abonné haar kwartaal van het Leidsch Dagblad te noteren, op voorwaarde dat nf< ZIJ ontvangt. .(Handtekening).

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3