OPEL OLYMPIAfl.5950.- GEBR,vanulden OPEL KAPTEIN II.7995.- Emigranten, bereidt U voor! FOTO-AMATEURS! Pamfletten tegen Nederlanders De grondslagen De heer Vergouwen te Voorhout lid van Prov. Staten van de moraal LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 15 DECEMBER flncez. Med.-Adv.) Oud-Poelgeest" vat nieuwe vormingstaak aan Het afgelopen week-end braeht de Stichting: „Oud-Poelgeest" in samen- r.rking met de Hervormde Emigratie- jmmissie vele aanstaande emigranten i)fen, ter voorbereiding van hun ver naar Canada, Australië, Nieuw- tfland en Afrika. Hiermede heeft de «lichting Oud Poelgeest zich Eezet .hter een uitermate belangrijk stuk «rmingswerk, dat zijn invloed tot ver het buitenland kan hebben. Door een perfecte medewerking van .-(jde van het Regeringscommissa- c voor de Emigratie werd het moge- gemaakt de aanstaande emigranten .iiiiioh deskundige voorlichting te en inzake subsidie-verstrekking, 'jatsingsmogelykheden, administratie- procedures e.d. De heer H. A. van een der leidinggevende personen jenoemd Commissariaat, drong er aanwezigen op aan zich vóór hun -rek grondig af te vragen of zü om vende" redenen naar emigratie-mo- :kheden zochten. Angst om de toe- „r.t is in ieder geval geen goede idgeefster! Ook wees hü op de realiteit van het meid van het eigen land met zijn ge nten, gezelligheidsleven en eigen ka ler. Men moet weten dat men dit loslaten om zioh op de juiste u ijze kunnen instellen op zfjn nieuwe va- land. .Hij onderstreepte de absolute Izaak van bestudering van de taal het nieuwe land ook door de- uw. De wijze, waarop sommige emi- ,nten vertrekken met geen. of uiterst brekkige talenkennis noemde hu alleen een geestelijke en materiële ..jde,oost bij aankomst, dooh hij wees op, dat hier zelfs oorzaak voor een lukte emigratie in kan zitten. Mr A W. Kist leidde Zondag de mor- wijd'ing met het hoofdthema „De o'e Emigrant". Hij trok een vergelij- met Abrahams vertrek naar Ka an. die ook als „gewoon" emigrant maar In wiens menselijk plan God grote plan voltrok door Abraham zeggn" te laten zijn. Ds J. A. Quak en ds H. J. van Kuiken •anuit de Hervormde Emigratic- ;ie op de grote waarde van gees- iike achtergrond, met name van een 'celijke binding. Door andere kerke- gewoonten, taalmoeilijkheden e.d. bet velen zeer moeilijk zich direct o te gevoelen in de kerken ln het enland. Een groot stuk geestelijke rve en de bewuste wil om kerkelijk itact te leggen en aan te houden men zeker als onontbeerlijke ba- besohouiwen. Mejuffrouw A. Prinszen. secretaresse de Plattelandsvrouwenbond en KloppenburgKloppenburg ga- door verschillende voorbeelden uit dagelijkse praktijk van het Emigran- rleven resp. in Canada en Nieuw- nd, weer. hoe de vrouw anders te er de emigratie, het nieuwe land he'. verlaten van het eigen land staat man. Beiden moeten zich zowel 3.000 Kubieke meter gas (Foto L.D./Van Vliet) gezamenlijk alsook afzonderlijk op eigen gebied, voorbereiden. Ook hier werd de noodzaak van het kennen van de taal opnieuw onderstreept. Minder dan de man heeft de vrouw contacten in haar dagelijkse werk, hetgeen een belemme ring is de taal te leren. Dit kan loor haar buitensluiting uit het dagelijks verkeer met buren en leveranciers be tekenen en zelfs vervreemding van haar kinderen. MeJ. Prinsaen waarschuwde de emi granten vooral voor de romantiek en ten slotte hielp ds N. J J Bonting de aanwezigen z:oh geestelijk toe te rusten met een schildering van een reis per emigrantenschap met de vreugde, doch ook met de morele gevaren, daaraan verbonden. D.t week-end heeft wel bewezen hoe uiterst noodzakelijk een dergelijke voor lichting is. „Oud-Poelgeest" is hiermede een nieuw stuk werk begonnen. CORRESPONDENTIE. Mevr. de W. te L. Zinken kwartjes zijn reeds geruime tijd uit de circula tie verdwenen; voor zinken centen v, as het vandaag de laatste dag om ze bij de postkantoren in te wisselen. Zinken dubbeltjes zijn nog steeds geldig. 'enkele krachtige slagen draaide t'houder D. v. d. Kwaak Zater- ^oclüend „de kraan" van de ''uwe Leidse gashouder open. De tingscapacitcit was hiermede 33.000 kubieke meter gas ver- 'oot TENTOONSTELLING VAN SMYRNA WERK. algemene vereniging „Nazorg bul- Itwoon lager onderwijs' exploiteert enige jaren werkplaatsen voor ^«ns en meisjes van alle gezindten, «>or hun aangeboren handicap met ■t in de maatschappij zijn te plaat- - ui één dezer werkplaatsen, Pieters- Q' 4a, wordt Vrijdag en Zaterdag '®n 9—12 en van 210 uur een ten- jv.elling gehouden van door jongens .,e hand geknoopt Smyrnawerk •"-t'fi. lopers, kussens, enz en met nand geweven wollen sjaals De arti- ,;n z.ijn billijk te koop en enige jon-* - Mmonstreren hoe het werk ge- 1«t wordt. De toegang is geheel gra- ;t werk verdient veler belangstel- (Ingez Med -adv.) Een bijzondere en Interessante „FOTO-FMTS-SHOW", georgani seerd door Foto-Ciné Jan Wolfslag, Breestraat 123, wordt in de bovenzalen van „Het Gulden Vlies" naast de fotozaak) gehouden op Zondag en Maandag 21 en 22 December. Vraag gratis toegangsbewijzen bij Foto Ciné JAN WOLFSLAG BREESTRAAT 123 Neem Uw eigen toestel mee! Leidse successen in Rotterdam. Een aantal leden van bovengenoemde vereniging nam deel aan de provinciale N.K.B.-tentoonstelling in de Veemarkt hallen te Rotterdam, waar 600 konijnen waren Ingezonden. Trots dit grote aantal dieren wisten de Leidenaars weer fraaie resultaten te boeken en verschillende hoofd-ere-prijzen te verdienen. De bekende fokker Th. J. Belt wist zich met Vlaamse Reus Konyngrijs met le Z.Z.G. als beste der Vlaamse Reuzen te plaatsen. B. Schroef wist in dezelfde kleurslagen bij de oude rammen een 2e Z.G. te behalen. Bij de Lotharingers zwartbont won G. Th. de Jong, 2e GG. Bij de Franse Hangoren noteerde J. A. Otten, le Z.Z.G., tevens de beste Franse Hangoor en het beste dier der grote ras sen, alles met een ram oud. Met een IJzergrauwe voedster oud nog le Z.G., oude ram in dezelfde klasse le GG. E. Quist bij de jonge voedsters, blauwgrijs, le G.G. J. A. Otten met blauwe voedster weer le G.G., terwijl deze fokker bij de Meisner Hangoren met oude ram le G.G. en met oude voedster le Z.G. behaalde. Bij de Witte Weners kwam E. Houtsma met 2 G G. uit de bus. P. Zwanenburg kwam bij de blauwe Weners ook weer goed voor de dag en wel le Z.G evenals M. J. Kouwenberg bij de Rode Nieuw Zeelanders met le Z.G. Fraai was ook het resultaat van de heer C. J. v. d. Aar, rammen oud met 1 ZZG, voedster oud met le ZZG, ram Jong met 2e GG.; voedster jong 2e GG. Tevens bracht deze fokker de beste voed ster der tentoonstelling naar voren. Mevr. Zwanenburg—Wijnbeek kreeg voor haar Gouwenaar le Z.G. en 2 GG: Ook het lid D. de Geus deed het weer buitengewoon goed met zijn fraaie Luchs Rex, n.l. le ZZG en 2e Z G bij de jonge voedsters en de wisselbeker der Kortharige rassen. J. G. Luynenburg bij Klein Chincilla met tweemaal le Z.G. bij de jonge ram men en voedsters. B. Rutgers met 3 G. en 2 GG. deed het thans minder goed. Het jeugdlid Cees de Vroomen versloeg verschillende oude rotten in het vak en kwam met le Z.Z.G. en 2e Z.G. bij de Black en Tan konijnen goed voor de dag. Ten slotte won de bekende Zilverfok ker G. Zuurdeeg bij de blauwe Zilvers met le Z.G. tevens de beste blauwe Zil ver. Een zeer fraai resultaat voor de leden der L.P.K.V., die thans hun dieren weer gereed maken voor de grootste show in Nederland, n.l. de tentoonstelling van de Ned. Konijnenfokkers Bond in Arnhem, waar ruim 3000 dieren worden verwacht. Daarna volgt nog de kampioenstentoon stelling voor fokkers uit Zuid-Holland te Gouda. Onze stadgenote mej. Wllly Met selaar slaagde te Utreaht voor het exa men Röntgenlaborante (therapie). DUIVENSPORT Tentoonstelling van Leidse Postduiven Club De I.etdse Postduiven Club. waarbU 00k •le Jeugd een belangrijke plaats Inneemt, hield Zaterdag cn Zondag In „Oud-llortns- zl* lit" baar juarli|kse show. Ingezonden waren 32K vogels en rlezc werden gekeurd door de lieren II. Bonnuerts (luien) en kort openingswoord en feliciteerde «le inzenders niet de vele be haalde prijzen. De ultalagen waren: Klas 1. 500 KM en hoger. Doffers: 1. D. v. Moeseveld; 2. D. v. Mosseveld; 3. J. Vogelenzang. Klas 2, 600 KM en hoger. Dulvlnnen: 1. Gebrs. de Groot: 2. Gebrs. de Groot: 3. N. Oudshoorn. Klas 3. 270—500 KM. Doffers- 1. B. Geenjaar; 2. P. Teske, 3. J. Vogelenzang. Klas 4 270—500 KM. Dulvlnnen: I. 1. Vogelenzang; 2. P. Teske; 3. A. W. Krol. Klas 5. 65—270 KM. Doffers (oud); 1. J. Vogelenzang; 2. J. Knijnenburg. Klas 6, 65270 KM Dulvlnnen (oud): 1. J. Pouw; 2 W. Arbouw. Klas 7, Doffers, onbevlogen (oud): 1. W. P. Arbouw; 2. N. Oudshoorn. Klas 8, Dulvlnnen, onbevlogen (oud): 1. N. Oud6hoorn; 2 Gebrs. de Groot. Klas 9, 200—300 KM Doffers, Jong 1952: 1. Gebrs. de Groot; 2. D. Mosseveld; 3. If Sterk. Klas 10. 200300 KM Dulvlnnen. Jong 1952; 1. W. Arbouw; 2. Gebrs. de Groot; 3. J. Pouw. Klgs 11 65—200 KM Doffers Jong 1952: 1. P. Teske; 2. N. Oudshoorn; 3. R. Pet. Klas 12, 65—200 KM. Dulvlnnen, Jong 1952: 1. J. Vogelenzang; 2, N Oudshooru; 3 J. Pouw. Klas 18, Doffers, onbevlogen. Jong: 1. Geprs. de Groot; 2. W. Arbouw; 3. A. W. Krol. Klas 14. Dulvlnnen, onbevlogen. Jong: 1. J. Vogelenzang; 2. J. Schouten, Klas 15, Doffers, late Jongen; 1. Gebrs. de Groot. Klas 16. Dulvlnnen. late Jongen: 1. J. Schouten. Hokkamploenschap: 1. W. F. Arbouw 364J pnt.; 2. P. Teske 364 pnt.: 3. N. Oudshoorn 363 pnt.; 4. J. vogelenzang 3621 pnt. Mooiste doffer, oud: J. Vogelenzang: mooiste dutvin, oud: J. Vogelenzang; mooiste doffer Jong: P. Teske: mooiste duivln. Jong: W. Arbouw. Mooiste vogel van de gehele tentoonstelling: J. Vogelen zang. Uitslag Jeugdgroep: Klas 1, 500 KM en hoger. Doffers: 1. J. Koster. Klas 2. 500 KM en hoger. Dulvlnnen: 1 R. Jansen. 'Klas 3, 270—500 KM. Doffers; 1. C. Alkemare; 2. Th. Hórz: 3. J. Koster. Klas 4. 270—300 KM. Dulvlnnen: 1. H. Strhk. Klas 5. 65270 KM. Doffers (oud): 1. J. Penseel; 2. H. V. d. Leek; 3. H. Mont- frooy. Klas 6. 65—270 KM Dulvlnnen (oud): I. H. Zeegers; 2 H. Zeegers; 3 P. v. d. Klugt. Klas 7. Doffers, onbevlogen (oud): 1. W. Mieremet. Klas 8, Dulvlnnen, onbevlogen (oud); 1. H. Zeegers. Klas 9. 200—300 KM Doffers, Jong 1952: 1. H. Buis; 2 R. Jansen3. J. v. Leeuwen. Klas 10, 200—300 KM Dulvlnnen. Jong I E J- v- Leeuwen; 2. B. Honsbeek; 3. R Jansen. Klas 11, 65—200 KM Doffers Jong 1952: 1. J Penseel. 2. H. Zeegers H Huydlng. Klas 12. 65—200 KM. Dulvlnnen. Jong 1952: 1. A. Honsbeek-, 2. H. Zeegers. 3. H. Gaasbeek, Klas 13, Doffers, onbevlogen, Jong: 1. J. Koster; 2 H. v d. Leek; 3. P v. d Klugt. Mooiste doffer, oud: J. Penseel; mooiste duivln. oud; H. Zeegers: mooiste dofier. long: J. Penseel- mooiste duivln. Jong: J. v. Leeuwen Mooiste vogel van de ge hele Jeugdgroep: H. Zeegers. Geünieerde Loge van Theosophen MISLEIDING DOOR TWIJFEL. Het onderwerp, behandeld op de bijeenkomst van Zondagmorgen was: „Misleiding door Twijfel". Dé Oosterse wijsbegeerte en zielkunde onderscheiden aan (het menselijk bewustzijn twee as pecten, twee polen, die scherp tegen over elkaar staan. Door de ene pool vermag het bewustzijn zioh te richten op de lagere aspecten van het menselijk bestaan sensaties, emoties rationele verstandelijWheid; door de andere op het gebied van de werkelijke geestelijke mens. Beide trachten zioh te doen gel den. waardoor een innerlijke strijd ont staat, waarbij in de gemiddelde mens de lagere pool, als gevolg onzer nog te geringe geestelijke evolutie, zidh vast klampend aan het stoffelijk bestaan, veelal de boventoon voert. Zulks ls ech ter niet de uiteindelijke bestemming van de mens. die in het geestelijke ligt. Het hogere bewust/zynsaanzioht ls het middel, waardoor die bestemming zich voltrekken kan en ddt hogere bewust zijn staat steeds gereed, zich door het lagere in de gedragingen van de mens te doen gelden. De innerlijke tegenstel ling in ons bewustzijn stelt ons in vele gevallen daardoor voor een keuze, wan neer een of andere handeling moet v. or den verricht, waarbij die tegenstelling zioh als twijfel doet kennen Gebrek aan kennis en aan inzicht in onze wer kelijke aard, leidt er dan dikwijls toe, dat wij in botte onwetendheid handelen of door onkunde verkeerd kiezen. De drang naar het lagere in ons bewust zijn is zo sterk.'dat wij dit voor het wer kelijke leven gaan houden, wat het evenwel met is. Ons lagere bestaan is vlietend, onwerkelijk en alleen door het hogere aspect van het bewustzyn kun nen wü ons bewust worden van de rea liteit aohter de verglijdende dmgen van de stoffelijke were'.d. Soms menen wij, dat dit hogere zioh doet kennen als ge weten. en wij doen er een beroep op. Maar ook dit is een onbetrouwbare gids, omdat het bij de doorsnee mens ge kleurd ls door de conventionaliteit en' van het onware wereldse bestaan. Om alle twijfel en de misleiding, die eruit voort kan vloeien te boven te komen, is zekere, geestelijke kennis nodig, die zioh door intuïtie openbaart: onmid dellijke vormgeving aan ons waakbe wustzijn via de hogere pool van de geestelijke wereld uit. Het Westen be schikt niet over aanwijzingen, hoe ons geestelijke kennis te verwerven Daartoe moe-ten wij ons licht zoeken ln de Wijs- „Verwekken gevoel van onrust Gedrukte en gestencilde pamfletten, waarin leuzen als „Jaag alle Neder landse onruststokers weg" werden gisteravond ln verschillende delen van Djakarta, in sommige straten huis aan huis aangeplakt. De pam fletten waren ondertekend door orga nisaties als die der oud-strijders, de Penoeda Rakjat en Vakverenigingen- In de pamfletten wordt gevraagd: represailles te nemen tegen de maat regelen van de „reaetionnaire Neder landse regering", dc Nzderland.se mi litaire missie weg te sturen, wier le den „gevaarlijke imperialistische spionnen" worden genoemd, de RTC te annuleren, te strijden voor Weste lijk Nieuw-Guinea en alle Neder- Lezing van prof. dr M. G. J. Minnaert Voor de Gemeenschap Lelden vam het Humanistisch Verbond sprak Zondag morgen prof. Minnaert uit Utrecht over de Moraal. Het is een belangrijk vraag stuk. dat wij met elkaar willen behan delen, aldus spr. Van godsdienstige zijde verwijt men de niet-kerkelijke mens geen grondslag voor de moraal te hebben. Als dit waar zou zijn, zou het er wel heel droevig uitzien, want zoals men weet. is een groot deel van de mensen niet bij een kerk aangesloten en neemt de onkerkelijkheid nog steeds tor De on derzoekingen over de criminaliteit bijv. hebben echter aangetoond, dat de mo raal van de niet-godsdienstigen zeker niet minder is. dan die van de gods dienstige. Wat zijn de grondslag?n voor de moraal bij de godsdienstige mensen? Wij moeten trachten door zelfonder zoek te komen tot de grondslagen van het zedelijk handelen. In de maatschap pij spelen beloning en straf een rol. Ieder mens wil graag gewaardeerd wor den. Men wil bemind worden en moet daarom ook liefde schenken. De weder kerigheid ls dus een belangrijke factor. Hieruit ls bijv. het verantwoordelijk heidsgevoel voor de medemensen ten dele te verklaren. Maar de belangrijkste drijfveer om goed te handelen is het geweten. Het geweten is het inw«?ndige gevoel om goed te handelen. Maar wat ls de oorsprong van het geweten. Twee- erlei. Krachten ontstaan door erfelijk heid en krachten ontstaan uit de om geving. het milieu. Waaruit ontstaat die erfelijkheid? Darwin heeft daarop 100 jaar geleden het antwoord reeds gege ven. De natuur zorgt daarvoor zelf door de natuurlijke teeltkeus. De leer. dat in de strijd om het bestaan dat over blijft, wat het sterkst ls. Spr. noemt als voor beeld moederliefde. Moederliefde is er felijk, men treft deze ook bij de dieren aan Het ls dus een aangeboren, erfelijk gevoel.-Is erfelijkheid dan een gevolg van de werking van een hoge macht? Neen, het is de doelmatigheidswerking van de natuur. Bi) de dieren, waar de moederliefde ontbreekt, verkommeren de jongen en sterft de soort uit. De moe derliefde ontwikkelt zich dus tot be- Als opvolger van wijlen mr Bolsius In de vacature, ontstaan door het overlijden van mr Bolsius te Lelden, is tot lid van Prov. Stalen van Zuid- Holland benoemd de heer C. P. Ver gouwen te Voorhout, die zijn benoe ming heeft aanvaard. Onlangs berichtten wij, dat in deze vacature was benoemd de heer J. C. Schrama te Sassenhelm. Deze heeft nadien voor zün benoeming bedankt, zodat thans de heer Vergouwen be noemd werd verklaard. De heer Vergouwen heeft zich in ve lerlei opzicht ontpopt als een ijveraar voor agrarische belangen. In vele func ties heeft hij reeds de belangen van de landbouwende bevolking gediend. Het nieuwbenoemde lid ls geboortig uit Noord-Brabant, waar hü van 1920 tot 1933 het onderwüs diende. Tot 1936 was hü daarna werkzaam in de Wierin- germeer, waar hij zeer veel verdienste- lük werk heeft verzet. In dit jonge landbouwgebied werd hü een der pio niers op het gebied van sociale opbouw en economisohe ontwikkeling. Zün volle aandaoht ging uit naar een harmo nieuze ontwikkeling in deze IJsselmeer- polder, waar hu zioh o.m. verdienste'.ük maakte op het gebied van de land bouwvoorlichting. Na de bevrijding besteedde de heer Vergouwen bijzondere aandaoht aan de zorgen voor gedupeerden door onteige ning van landbouwgronden ten gevolge van stadsuitbreiding, wegenaanleg, be hoeften van vliegvelden etc. Zün strüd tegen het Leidse Merenplaii is algemeen bekend, evenzeer als zijn üveren voor de ontginning van het Langeveld te Noordwijkerhout. In vele commissies betreffende grond zaken heeft de heer Vergouwen, die voor de K V P. ln Prov. Staten zitting neemt, een plaats bekleed. Momenteel is hü leraar aan de R K Landbouwwlnter- sohool te Voorhout, in welke gemeente velen van zün vruohtdragende arbeid hebben geprofiteerd. Humanistisch Verbond houd van de soort. Spr. meent, dat het met een gevoel als medelüden net zó gesteld is. Wanneer wij de gruwelen van de concentratiekampen horen, dan lijden w'ü mee met de slachtoffers, alsof wy ze zelf ondergingen. Wat de werking van het milieu op de ontwikkeling van het geweten betreft, noemt spr. de maatstdiappy, die a.h.w. uit zelfbehoud een soort moraal ont wikkelt. Wat goed is voor de samen werking wordt beloond, wat slecht is gestraft. Goede handelingen worden met aangename, slechte handelingen met onaangename associaties verbonden. Op school worden de leerlingen met de leeslessen moraal geleerd .In de puber- teitsleeftüd richt de jonge mens zich naar de geïdealiseerde held. Het is de erfelüke eigenschap om een richtlijn voor zün leven te zoeken. De liefdes verhouding tussen de jongen en het meisje wekt andere moraalgevoelens, terwijl de intrede in het arbeidsproces de regels van de gemeenschap weer van een andere kant aanleert. Wat we goed noemen zün die gevoelens, die door er- felü'kheid ln ons gelegd en door de om geving in ons gewekt zün. Voor de bübel heeft spr. bewondering als een boek waarin de moraal-gsvoelens van een bepaalde tüd zün beschreven. Maar we hebben daaraan niet genoeg. Vrijheidsliefde, kameraadschap, liefde voor de arbeid, Mjv. kan men er niet in vin dsn. Ook de begrippen evolueren, al gaat dat dikwüls uiterst langzaam voor sommige gevoelens. Men probeert dan wel bübelwoorden te interpreteren met gevoelens welk? men thans koestert. Evenals de taal door elk geslacht wordt veranderd, ontwikkelt de moraal zich by elke nieuwe generatie. Missstanden in mijnen en fabrieken, welke honderd jaar geleden nog bestonden en toen als nor maal golden, worden nu uit moreel oog punt volstrekt veroordeeld. De strüd tegen het slechte wordt niet alleen g?voerd met het verstand, maar ook met. het gevoel. Het doei van de moraal is het geluk van alle leden van de maat-schappü in de eerste plaats: voe<iing, kleding en veiligheid, maar ook vrede en gerechtigheid, zorg voor zwak ken, zieken en oude mensen. Is het ver keerd gelukkig te willen zün, eikaars ge luk te waarborgen? Spr. meent, dat hierdoor de moraal verfijnd, dieper en verhevener wordt, wraardoor het geluk van Iets voor dc samenleving en voor elkaar te mogen doen ontstaat. Op het gesprokene werden verschei dene vragen gesteld, waardoor spr. ge legenheid kreeg een en ander te ver- duidelüken. De voorzitter, Joh. G. Fokkema, wenste in dere laatste büeenkomst van dit sei zoen de aanwezige goede feestdagen toe en wekte hen op in 1953 de büeenkom- sten weer te bezoeken. PERSONEELSAVOND „DE STALEN BAND". De Personeelsver. „De Stalen Band" van de Hollandse Constructiewerk- plaatsen en de Ned. Electrolasmü. gaf Zaterdag met eigen kraohten in de stampvolle cantine een gevarieerde avond onder leiding van de heer J. J. Gout. Zowel de Hawaiian- als de Cowboy- nummers oogstten groot succes, doch het leeuwendeel verwierven wel de jeugdige acrobaatjes, de Morlsko's, wier prestaties luide werden toegejuicht. Na afloop dankte de voorzitter, de heer de Graaf allen die tot het welsla gen hadden bügedragen. Onder leiding van de heer Nieuwen- burg werd ten slotte een dansje ge maakt op de tonen van het voortreffe- lüke D.S B.-orkest, aangevoerd door de heer Veria. landse onruststokers weg te jagen als antwoord op de arrestatie van dc he ren Go en Soenito. Sommige pamfletten vragen ook het verschijningsverbod van kranten, „die in dienst zün van het Imperialisme' De pamfletten zün nieit alleen aange plakt aan huizen, waarin Nederlanders wonen, dooh ook aan huizen van an dere buitenlanders. Ook op de hekken van de ambtswo ning van de Nederlandse Hoge Commis saris zijn pamfletten aangetroffen. Vandaag heeft het Nederlandse Hoge Commissariaat aan het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, waarin onder de aan dacht wordt gebraaht, dat de inhoud van de pamfletten een gevoel van on rust en onbehagen by de Nederlandse gemeenschap veroorzaakt. In de nota wordt het vertrouwen uitgesproken, dat geëigende maatregelen zuilen genomen worden, opdat de Nederlandse gemeen schap geen overlast wordt aangedaan. Acht arrestaties De politie heeft vannacht 8 perso nen gearresteerd, onder wie twee le den van de communistische partij, die hadden deelgenomen aan het opplak ken van de pamfletten. Na een ver hoor zijn zü op vrije voeten gesteld. held van het Oosten, en daarbü is geen bron toegankelijker voor de Westerling dan de Bhagavad Glta. Hieruit kan hij leren, hoe wijsgerige kennis te paren aan devotie aan de goddelüke vonk in ons én in al onze medeschepselen, om zodoende verlichting te bereiken, waar aan twijfel en misleiding vreemd zyn. TONEELVERENIGING „ONS TONEEL* Reorganisatie bracht wtnst Zaterdagavond maakten wü kennis met de geheel gereorganiseerde Toneel- verenigng „Ons Toneel", die in het St. Antoniuselubhuis een opvoering gaf van het bluspel „De heks". Het streven van het bestuur, waartoe met name de voor zitter, de heer J. den Hollander, het initiatief heeft genomen, om zowel de vereniging als de inhoud en opvoering der stukken op een hoger plan te bren gen, was aan deze reorganisatie niet vreemd. Gezien het gébodene en de sfeer van deze avond, mogen wij gelo ven, dat het bestuur daarin ls geslaagd. „Ons Toneel" heeft tal van goede krachten in haar midden, en hier den ken wy speaiaal aan mej. L. den Hol lander. die ondaniks de wil van haar va der, boer Beldersma, zioh niet liet kop pelen aan Reyer Verheul, doch de stem van haar hart volgde. Bovendien was het een verdienste, dat het stuk er zo goed inzat, waardoor de spelers zich ge heel konden geven aan het spel. Onder leiding van de heer M van Kampen was h:er een amateurgezelschap aan het werk, dat een goede belofte voor de toekomst in zich draagt Een geanimeerd bal onder leiding van de heer H. J. Visser besloot deze her nieuwde en zo zeer geslaafde start van „Ons Toneel" Aan het begin van de avond, die om. werd bügewoond door afgevaardigden van zusterverenigingen en de Oranje-vereniging te Noordwük. wekte voorzitter den Hollander op tot het toetreden als donateur. Op de 14de Nationale Kerstsalon van Fotografische Kunst voor vak- en amateurfotografen, welke van 20 Dec. t/m 1 Jan a.s. in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam zal worden gehouden, werd het werk van de heer H. Groe nendijk, te Oegstgeest, zowel voor zün zwart-wit foto's als kleurencollectie be kroond met een bronzen A.A.F.V. pla quette. Een oude bekende, het cabaret van Harry Meurs. is in de Sleutelstad te ruggekeerd. Hij zal in een vlot Dro- gramma het „Raket Variété" brengen, zoals het tot voor kort in Engeland werd opgevoerd. De 62-jarige Harry Meurs heeft een ruime ervaring op dit gebied; zijn eer ste cabaret werd ln 1930 in Rotterdam opgericht. GOUVERNEUR NIEUW GUINEA MORGEN OP SCHIPHOL De gouverneur van Nieuw Guinea, de heer S. L. J. van Waardenburg ls gis termiddag per vliegtuig van Blak naar ons land vertrokken. Hl) wordt mor genmiddag op Schiphol verwacht MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 15 Dec. Veemarkt Aan voer ln totaal 2045. Vette koelen en ossen 1311; varkens 709; schapen of lammeren 25. Prijzen: vette koelen le kW. 280295, 2e kw. 260—275. 3e kw. 210—230 per kg.; varkens 188, 184, 178; lammeren 115, 100, Zichtbaar geworden eerbetoon aan gevallenen Oorlogsmonument in Wassenaar onthuld Op het oorlogskerlchof in „Het Lange Duin" aan de Schouwweg te Was senaar vond Zaterdag de onthulling en overdracht aan de gemeente plaats van een monument ter nagedachtenis van hen, die in de jaren 19401945 voor het vaderland zijn gevallen. Het initiatief tot het plaatsen van dit gedenk teken is uitgegaan van een comité uit de burgerij. De onthulling werd bijge woond door een 25-tal familieleden van strijders, die er hun laatste rustplaats vonden. Nadat de plaatselijke muziekvereni ging „Excelsior" koraa'muziek ten ge hore had gebracht, hield de voorzitter van het comité van uitvoering, mr H. E. Waalkens, een korte toespraak, waarin hü er o a. op wees, dat op ons de p'icht rust de nagedachtenis der gevallenen te eren, hetgeen in het monument zeer goed tot uiting komt. Mevrouw P. F. Oberg-Balkenende, weduwe van de in October 1944 op de Vloelwüde in Brabant gesneuvelde ver zetsstrijder J M. Oberg. onthulde het monument. Nadat door een lid van de Komnk'ilke Militaire Kapel de „Last Post" was geblazen, droeg mr Waal kens het gedenkteken aan het gemeen tebestuur over. De burgemeester aanvaardde het. zo als hü zei .reeds in onze harten opge richte en nu zichtbaar geworden" mo nument met een betuiging van dank- baarhe'd jegens het comité. Hii weidde voorts uit over het door de strijders moedig gebrachte offer van hun leven. Onder de tonen. van. het Wilhelmus Op het oorlogskerkhof te Wasse naar werd Zaterdag een monument onthuld, dat een stervende strijder voorstelt. Het twee meter hoge beeld werd vervaardigd in Franse kalksteen door de Haarlemse beeldhouwer J. M. Veldheer. legde hy namens de gemeente een krans bij het monument. Ook namens de Ko- ninkhjke Vereniging „Ons Leger" en de Vereniging van Oud-strijders van het voormalige 4e Regiment Infanterie werden kransen aan het monument ge hecht. Het gedenkteken werd vervaardigd door de Haarlemse beeldhouwer J. M. Veldheer en stelt een stervende krüger voor, wlen het zwaard ontva'.t en wiena blik zich omhoog richt, als om te ge» tulgen van zyn daden.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 7