LEIDSCH DAGBLAD Zware mist legde zich over binnen- en buitenland Vliegvelden en havens potdicht 91 «te Jaargang MAANDAG 8 DECEMBER 1952 No. 27784 Directeur: J. W Hennj Hoofdredactie: B W Mer.khoral en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16— per kwariaal: f 0 47 per wppic Witte Singel 1. Lelden Giro No. 57055 Telefoon Uir en Adm.: 25041; Red. 21507 Vertraagd verkeer zonder ongelukken Gisteravond heeft zich een ongekend dikke mist gelegd over ons land, maar ook over andere landen, van Engeland tot aan Rusland. In verschillende plaatsen, speciaal in de stad Utrecht, bedroeg het zicht nog maar enkele meters en telkens kwamen zware mistgolven het verkeer, dat toch reeds met grote moeilijkheden te kampen had, nog meer hinderen. Schiphol vanmorgen nog dicht Vanmorgen om halfelf was er door de mist nog geen enkel vliegtuig op Schip hol geland. Ook de velden die normaal als uitwijkhaven voor Schiphol bruikt worden, zoals bév. Brussel, z: nog potdicht. Het dichtst bijgelegen vliegveld waar luchtverkeer nog moge lijk bleek, was hedenmorgen Frankfort. Overigens leek het er op Schiphol op. dat het weer wat op zou klaren en de Rijksluchtvaartdienst achtte het zeer goed mogelijk dat er in de loop van de dag weer gevlogen kon worden. Busdiensten speciaal in Groningen hadden grote vertraging. Ook Schiphol berichtte evenals bui tenlandse vliegvelden dat alles „pot dicht" lag. en men hield daar rekening mee in het buitenland, terwijl ook op Schiphol zelf geen machines opstegen, uitgezonderd die van Tokio, New York en Curacao en gistermiddag om 4 uur werd nog een toestel van de Aerolinas Arcentinas uit Parijs binnen geloodst. Het suikerbieten vervoer te Groningen ondervond grote vertraging, want in het Noorden van het land was de mist het dikst. Maastricht daarentegen had nog ongeveer 150 meter zicht. Treinbotsing bij Breda Grote ravage, enkele gewonden Bij het binnenkomen in Breda Is vanmorgen de Diesel-Electrischc trein van 8.16 uur uit Tilburg in aanrijding gekomen met een rangeerdeel, waarbij de trein ontspoorde. Het ongeluk gebeurde op een afstand van 700 a 800 meter van het station. De bestuurder van de Dicsel-electri- sche trein heeft, toen een botsing niet meer was te voorkomen, de remmen ingeschakeld en toen de bestuurders- cabine verlaten, om zich in veiligheid te stellen. De botsing geschiedde met grote kracht. De voorzijde van de uit een vijf- en driewagenstel bestaande Dieseltrein werd geheel ingedrukt. Een wagon van het rangeerdeel werd over een grote af stand meegesleurd tot voorby een niet gesloten overweg. De ravage is zeer groot, doch slechts één van de reizigers moest voor behandeling naar een zie kenhuis worden vervoerd. Enkele andere reizigers, die licht werden gewond, werd ai ter plaatse behandeld. Het baanvak Breda-Gilze Rijen is over beide sporen versperd; de locaaldienst Tilburg—Gilze Rijen v.v. wordt voort gezet. Van en tot Gilze-Rijen worden de reizigers met bussen naar en van Breda vervoerd De tremen van Nijme gen naar Vlissingen rijden van de Nij meegse kant tot Tilburg en van de an dere zyde tot Breda. Tussen Tilburg en Breda worden de reizigers in beide richtingen met bussen vervoerd. Cubaans vliegtuig in Zee gestort 38 SLACHTOFFERS. Het Cubaanse passagiersvliegtuig „Ster van het Oosten" is Zaterdag ter hoogte van de Bermuda-eilanden in zee 6estort, Van de 42 personen die zich aan boord bevonden 34 passagiers en een bemanning van acht leden konden vier overlevenden worden opgepikt. Vaartuigen van de Amerikaanse kust- waoht en de luohtmadhit wisten verder 17 lyken te bergen. Het toestel was op weg van Madrid naar Havanna. Kort nadat het na een m'.anddng te Hamilton op de Ber- a's was opgestegen stortte het in (Ingez. Med.-Adv.) WEERBERICHT Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Nevelig of mistig weer met lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt, t-angs de kust tijdelijke matige wind tussen Zuid-West en Zuid. overigens *&nig wind. (Opgemaakt te 10 uur). 9 December Zon op: 8.36 uur; onder: 16 29 uur. Maan op: onder. 12.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.16 en 20.41 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's trekkeljjk zéér klein gebleven Is. uit gezonderd dan het ongeval «aarbij twee personen uit Noordwykerhout betrokken waren, doch dat reeds ge schiedde tengevolge van de mist. die Vrijdagavond heerste. (Men zie hier voor elders). De op de Nieuwe Waterweg heersende mist heeft enige kustvaartuigen parten gespeeld De gevolgen zijn echter niet „Marne" uit Rot terdam, dat gisteravond op weg naar zee by Hoek van Holland wegens mist voor anker ging, verspeelde een anker omdat een tot nu toe onbekend schip langs de „Marne" schuurde. Het schip keerde naar Rotterdam terug, kreeg een noodanker en vervolgde zyn reis. Het schip zeil liep geen schade op. Het kustvaartuig „Flevo" uit Gronin gen. dat in de Nieuwe Waterweg door mist vastliep arriveerde op eigen kracht via Rotterdam te Vlaardingen. waar onderzocht zal worden of er schade aan het schip is toegebracht. Wat het buitenland betreft: Noord-Dultsland zat geheel in de mist gevangen, waardoor het lucht- en scheepverkeer zwaar gehinderd werd en hier en daar geheel tot stilstand kwam, zoals op de luchtlijnen Berlyn—Hanno ver en LondenHannover. Uit de haven van Hamburg konden geen schepen vertrekken. Zuld-Duitsland daarentegen had droog, zonnig weer. met temperaturen om het vriespunt. In de Beierse Alpen waren de omstandigheden ideaal voor de win tersport. Langs de gehele Belgische kust hing een zware mist. Op de Schelde was het scheepverkeer gestremd. Oslo echter, waar het vijf graden vroor, had helder weer. Een aantal havenarbeiders liep in het in het havengebied lopen vele met reddingsgordels om. SPOOKSTAD Londen was in een spookstad veran derd Men zag slechts langzaam schui vende en tastende schimmen. Iedereen was van zaklantaarns voorzrin en speel de als het ware blindemannetje. In het razende Londrn waarin altyd alles ijlt, had men plotseling helemaal geen haast meer Het normale leven had opgehouden te unctioneren. Piccadilly Circus was zo donker als de nacht. Alle lichten ble ven ontstoken en vooral de neonlicht- reclames met hun blauwe en rode lijnen dienden als baken. In de étalages en kontoren bleef de laatste dagen de gehele dag het licht branden. Soms heerste cr 's middags om een uur al volslagen duisternis. Geluidloze stolp Londen door ongekende mistmisère ontwricht Kolkende zwarte stoom! Mist in Engeland 'n gewoon verschijn sel. maar Londen en omgeving be leefden afgelopen weekeinde een mist misère, zoals deze maar hoogst zelden voorkomt. De beruchte Londense mist is een mengsel van waterdamp en rook en wordt by windstilte en lage temperatuur bevorderd door de roet deeltjes, waarvan de lueht in het Theems dan altijd vol is. Gisteren stond de mist op vele plaat sen als geelgroene brei, in de volks mond erwtensoep genaamd, tussen de huizen. Elders in de stad en ook in de voorsteden, kolkte de grijze o( zwarte mist als ondoordringbare stoom door de straten. Vanochtend was het mistgordijn weer gelicht, en scheen de zon uit een rose hemel, maar de kans is groot dat het elk ogenblik weer zal neerdalen. Niemand die naar zijn werk gaat weet of hjj in de avond zijn woning weer zal kunnen bereiken. 20 millioen schade per dag In het afgelopen weekeinde was het Londense verkeer volkomen ontwricht. De economische schade van een der gelijke zware mist wordt voor Londen De 3500 autobussen verdwenen van de straat. Het enige openbare vervoermid del was de ondergrondse, maar ook deze kon slechts met grote stagnatie functio neren, omdat de ondergrondse lijnen tientallen kilometers buiten het. cen trum van de stad boven de grond be ginnen, waar de treinen in de greep van de mist geraakten. Het gewone treinverkeer was ook tot een minimum teruggebracht. 2000 luchtreizigers gestrand Sinds Vrijdag was London Airport buiten bedrijf. Gisteren telde men daar 2000 gestrande luchtreizigers. Op talrijke plaatsen kon men absoluut geen hand voor ogen zien. Het licht der straatlantaarns, die de gehele dag aan bleven, was meestal onzichtbaar. Fak kels op vluchtheuvels hadden het effect van nachtpitjes. Overal stonden langs de toegangswegen tot de stad lange rijen verlaten auto's. Ambulances en brandweerwagens wer den door fakkels bijgelicht. Zij arriveer den veel te laat op de plaatsen waar zij nodig waren. Bij meer dan 300 verkeers ongevallen kwamen 3 personen om het leven en werden tientallen gewond. Ook op de Theems was er van scheep vaartverkeer in de afgelopen dagen nauwelijks sprake. In Tunis blijft de onrust voortduren Enige arrestaties In officiële Franse fcrin@en is ver klaard, dat een aantal leden van de Tu nesische „Nieuwe grondwetspartij" en het algemeen vakverbond is aangehou den. De Franse resident-generaal, de Hau- teclocque. heeft Zaterdagochtend de Tunesische premier, Bakkoesj, ontvan gen. Onder de twaalf vooraanstaande Tu- nesièrs, die werden aangehouden, be vindt zich Basjl Zoeir. de juridische adviseur van de Bey. Zoeir was secreta ris van de raad van veertig, die oniangs de Bey adviseerde de Franse hervor mingsplannen te verwerpen. De aangehouden leiders, ongeveer twaalf in totaal, zouden korte tijd wor den ondergebracht in het kamp van Renada. De Franse autoriteiten zouden deze maatregel hebben genomen ter be scherming van de aangehoudenen. Volgens berichten uit Franse bron hebben Tunesische vakbondsleiders Vrijdagavond besprekingen gevoerd met enige extreem naMonalistisohe leiders. De Franse autoriteiten hebben, met het oog op mogelijk? betogingen, Hatsjeds begrafenis in Tunis verboden. Zij gelastten, dat Hatsjed moest worden begraven op het eilandje Kerkannah. ongeveer 20 kilometer van Sfax. waar hy~38 jaar geleden werd geboren. De begrafenis, die Zaterdag zou plaats vinden, is eohter uitgesteld. Het Franse escortevaartulg „Lancier" kon het Hjk ten gevolge van de ruwe zee niet ontschepen. Een afvaardiging van het algemene Tunesische vakverbond bracht een be zoek aan het bureau van de Franse resident-generaal te Tunis. Zij verzocht de Franse autoriteiten hen in de ge- leaenhetd te stellen een begrafenis plechtigheid te Tunis te houden De Franse autoriteiten deelden mede dat zij dit onder de huidige omstandigheden inopportuun vonden, maar zij boden twintig afgevaardigden aan om de be- grafens op de Kerkannah-ellanden by te wonen De afvaardiging wilde dit aanbod niet aannemen Zij deelde mede dat het vakverbond niet aan een pleoh- plechttgheid zou deelnemen als niet alle arbeiders van Tunis in staat zijn de laatste eer aan Hats'ed te bewijzen Het onderzoek naar de moord op de vakbondsleider aal door Frame autori teiten worden uitgevoerd Een Frans hof in Tunis bepaalde dat het hier "m een politieke ml=daad gaat en dat daar om de zaak onder de competentie van de Franse justitie valt- De Tunesische nationalistische par tijen protesteerden by de Franse auto riteiten tegen de moord en tegen de aanhouding van de twaalf leiders. De „oude-grondwetspartlj" zond een tele- gratisoh protest naar de Verenigde Na ties in New York. Op de veranda van de villa aan de voormalige Tunesische minister van landbouw. Abd el Kader Ben Khodla thans lid van de Franse delegatie bij de VN. ls Zaterdagavond een bom ont ploft Er waren geen slachtoffers, maar d« vüla werd beschadigd. Volgens inllohtingen van de zyde ran de Franse autoriteiten te Tunis is aan de oproep tot een driedaagse staking bijna geen gevolg gegeven. By de open bare werken slaakt drie procent van het aantal werknemers, in de mynen 10 procent. In Tanger, In Marokko, is een 24-uri- ge sympathie-staking uitgeroepen Zaterdag zyn twee mannen gearres teerd in verband met een bomaanslag te Grombalia op 27 October. Zy gaven toe, dat zy de daad verrichtten op aanstich ting van het plaatselyk hoofdkwartier van de „Nieuwe-grondwetspartij". Ook werden zes Arabieren gearresteerd die onlangs een aanval ondernamen op een politiepost te Soliman. Onder hen bevond zich de plaatselyke leider van de jeugdbeweging van de „Nieuwe-grond- vvpt«:nni-Hi" wond door een bomontploffing, die zich in het gebouw van het weekblad „El Azima" heeft voorgedaan. Het blad ver schijnt in de Arabische taal en is tegen de Istiqlal gekant. Het centrale comité van de commu nistische party in Frankryk heeft een resolutie aangenomen, waarin men zich solidair verklaart met de „vrijheids strijd" van de Tunesische bevolking. Zaterdag vergaderde de politieke com missie wederom zonder de Franse dele gatie. over de kwestie Tunis. De Egyptische gedelegeerde laakte de Franse houding en adviseerde de uit nodiging van door de bey benoemde vertegenwoordigers naar de V N. Hij voegde er nog aan toe. dat Egypte Frankryk geenszins wenste te kwetsen. „Integendeel, de betrekkingen tussen beide landen zyn steeds zeer vriend- schappelyk geweest". Selwyn (Gr. Br.) zeide, dat de V N. niet competent zyn de kwestie te behan delen. De V N. dienen internationale spanningen te verminderen en niet te vergroten. Lloyd zeide niet te kunnen geloven, dat de kwestie een gevaar voor de In ternationale vrede vormde. Het betrof hier een kwestie, die van binnenlands belang der Franse unie was Finn Moe «Noorwegen) zeide niet in te zien, dat de zaak niet door de politieke commissie besproken zou kunnen worden alvorens over te gaan tot de vraag over het al of niet competent zyn. Slechts dan zou beslist kunnen wor den of het al dan niet juist was, dat de algemene vergadering de zaak zou be- Entezam (Perzië) stelde een commis- handelen. sie van goede diensten voor, die zou helpen by het voeren van rechtstreekse onderhandelingen tussen beide partijen. Van Langenhove (België) achtte de assemblee incompetent. Palar (Indonesië) steunde het Ara bischAziatische voorstel, dat volgens hem slechts beoogde Tunesië op vreed zame wyze een plaats in de volkeren- familie te geven, die het toekwam en dan als souvereine natie, niet slechts als een „nominaal souvereine staat". De mist vormde tevens nagenoeg een geluidloze stolp over de in grys opge loste Metropolis, waardoor de onwezen- lyke geheimzinnige atmosfeer werd ver sterkt. In sommige delen van Londen werd soms hoopvol in de nattige vloer een oranje schyf zichtbaar, niet veel meei dan een middernachtszon. Doch de damp verhinderde dat de zonnestralen de huiverende nevelmensen bereikten. Het ergste is niet alleen dat de mist iedereen en alles vuil maakt, maar ook huizen en gebouwen b.nnendnngt. Doet men de voordeur open, dan golft de mist ln grote vaart naarb innen. Toneel en muziek waren reeds de vo rige week ongenietbaar wegens de mist- waas, die in de zalen hing De bioscopen zyn ook half leeg. Gouden lijd voor de misdaad! liet ls een gouden lijd voor de mis dadigers. die de laatste tijd toch al niet te klagen hebben, omdat hun onher kenbaarheid cn ontsnapping door de mist verzekerd zyn. In tientallen hui zen is ingebroken. Ook de handtasjes der dames moeten het weer eens ont gelden. De BBC.-programma's waren ln de war omdat de artist-en en medewerkers niet in staat waren de studio's te be reiken. Veie mensen lijden aan de zogenaamde „mlst-hoest", zodat de artsen handen vol werk hebben. Fakkeldragers lichtten Sir Thomas Beechams auto bij toen hy op weg was naar een concertzaal om te dirigeren. De Automobiel Club deelde mede dat zy een dergelijke situatie nog nooit eer der gezien had. Zaterdag moesten ook alle sportwedstryden worden afgelast. In volle zon te Brighton! In tegenstelling hiermede, wandel den 30 kilometer ten Zuiden van Lon den honderden mensen in volle zon langs de boulevards van Brighton. Auneurin Be van, leider van de linker vleugel van Labour, heeft op een ver gadering critiek geleverd op het „vre descongres", dat Vrydag te Wenen be gint. Hy sprak van ..bedrog om de aan- daoht van da werkelijke gebeurtenissen af te leiden". „Laten d;e socialisten, dde naar We nen gaan. een; denken aan wat in Praag gebeurt!" aldus Be-van. Het is naar zijn mening mogelyk vrede met Rusland te hebben, maar dan moet Rusland eerst b'-yk geven van „be schaafd optreden in de landen die het onder de voet heeft gelopen". Volgend voorjaar vorstelijk huwelijk te Luxemburg Het agentschap B:lga vernam te Luxemburg, dat het huweiyk van de Bel- g scne prinses Josephine Charlotte. Ko ning Leopolds oudste dochter met kroon prins Jan van Luxemburg, tussen 6 en 25 April as. in de katnediaaJ te Luxem burg volgens de R K. ntus zal worden ingezegend. Intussen ryz:n in verband met de or ganisatie van de huwelijksplechtigheid tweeer.ei moeilykheden. De binnenstau van Luxemburg, welke in de geschiedenis steeds een militaire vesting is geweest, maakt het wegens de veie smalle straten onmogelyk om een grote optocht te houden Van het paleis van de Groot-Hertogin tot aan de ka thedraal is het amper 200 meter en ook het plein voor het stadhuis, waar net ruitermonument van koning Willem I der Nederlanden prijkt, ls niet z?er groot. Tienduizenden Belgen en Luxem burgers wensen nochtans dit grote fa miliefeest, zoals het in Luxemburg wordt genoemd, bij te wonen en in Luxemburg- stad is bykans alle hotelruimte door de ambtenaren van het Schuman-plan in beslag genomen. Anderzijds bepeinzen de hoge digni tarissen van het Koninkiyk hof te Brus sel en het Groothertogelijk hof te Lu xemburg over het probleem van de pro- tocolaire rangorde in de hüwelyksstoet en aan het diner, welk? plaats dient te worden ingeruimd voor de vertegenwoor digers van de Spaanse, Franse en Ita liaanse koningshuizen, die niet meer regeren? In verband met de representatie van H. M. Koningin Juliana rijst het deli cate probleem, dat HM. reeds een offi cieel bezoek bracht aan de Groot-Her- toging van Luxemburg, maar nog niet aan koning Boudewijn van België, wat overigens niet mogeiyk was, daar Bou dewijn nog geen enkel officieel bezoek aflegde bij een regaend staatshoofd. Protocolaire specialisten (tussen aan halingstekens» vermoeden, dat Z.K.H. Prins Bernhard naar Luxemburg zal gaan. President der Y.N. doet beroep op Peking'-China Weinig kans op succes De president van de algemene verga dering van de Verenigde Naties. Lester Pearson, heeft Zaterdag telegrafisch een beroep gedaan op de regering te Peking het Indische compromisvoorstel te aan aarden als een „basis voor de oplos ing" van het probleem van de vastge lopen onderhandelingen over een wapen stilstand in Korea. Verdediging van het Westen stagneert Dit jaar zullen de landen van het Atlantisch pact het gestelde doel van 25 gemobiliseerde divisies bereiken, maar het volgende jaar zal de opbouw van het militaire apparaat ongeveer vijftien pro cent by de aanvankelijke plannen, zoals die zijn opgesteld op de conferentie van Lissabon, in Februari,ten achterblijven. Ook de voor 1952 voorziene 25 reserve- divisies zullen dit jaar gevormd zijn. doch niet alle formaties zullen op volle sterkte zijn. zowel wat uitrusting als be manning betreft. Het gestelde doel van 4.000 vliegtuigen van alle typen zal niet bereikt worden, doch het tekort zal slechts gering zijn. De belangrykste redenen van het ten achter blijven van de gestelde doelen iwel voor 1952 als voor 1953 zijn: 1. Voortdurende en toenemende af vloeiing van geallieerde kracht naar het Oosten, vooral naar Korea en Indo- China; 2. Beperkingen van de bewapenings programs der verschillende landen om economische redenen; 3. Overschatting van de productie mogelijkheden. De Deense minister van defensie. Pe tersen. heeft bekend gemaakt dat het defensieprogram van Denemarken in vier in plaats van in drie jaar zal moe ten worden uitgevoerd. Het was onmo gelijk de uitvoering van het huidige plan tegen Juli 1954 te voltooien om .politieke en practische redenen". Hij zeide dat andere landen van de Nato ook niet in staat waren geweest zich aan hun oorspronkelijke tijdschema voor de verdedigingsprograms te hou den. In het telegram zegt Pearson dat dc kwestie van "de krijgsgevangenen een probleem is, waarbij fundamentele men selijke gevoelens betrokken zyn. waar aan de gehele mensheid deel heeft. Dit probleem vroeg dringend om een oplos sing. Pearson zegt verder in het telegram, dat de besprekingen in de politieke commissie duidelijk hadden gemaakt dat men algemeen van mening is dat het probleem van de repatriëring moet wor den uitgevoerd volgens de bepalingen van de conventie van Genève en krach tens het volkenrecht. Ook was men het er over eens. dat krijgsgevangenen vrij behoren te zijn in het uitoefenen van hun recht met be trekking tot de repatriëring. Paerson zegt. dat wanneer dat pro bleem eenmaal is opgelost het mogelijk zal zyn een einde te maken aan de ge ve ohushan delingen en de plannen voor een vreedzame regeling in Korea te vol tooien. Dit kon dan weer leiden naar een algemenere regeling die sou bijdra gen tot de vrede in Azië en de wereld De Verenigde Naties zyn vastbesloten alles in het werk te stellen cm een eind te maken aan de stryd in Korea, a.dus Pearson. Hy voegt er aan toe, dat ook de Chinese regering verklaard heeft dit dioel na te streven. „Dit gemeen6ohappelyke doel kan worden bereikt, indien de voorstellen, dde nu aan u zyn voorgelegd worden aanvaard in de geest waarin zij zyn in- ged'end". aldus het telegram By het telegram was de tekst van de Indische resolutie gevoegd. Radio Pjongjang heeft Zaterdag ech ter reeds in een commentaar op de In dische resolutie verklaard, dat de rege ring te Peking deze resolutie als van nul en gener waarde beschouwt, omdat zy uitloopt op de gedwongen gerangen- houddng van de Chinese en Noord-Ko- reaanse krijgsgevangenen, zoals de Amerikanen dit in Panmoendjon eisten Een dergelyk voorstel was niets anders dan camouflage ran het gekuip van de Amerikanen cm de oorlog te ve~hevi?en De Chinezen en Koreanen ziin, aldus radio-Pjonigjang, vastbesloten te stry- den totdat Korea geheel verenigd la. De voorwerpen, welke zullen wor den gebruikt bij de kroningsplech tigheid van Koningin Elizabeth II. zijn o.a.: de St. Edwardskroon cn de Rijks appel; de scepter met liet kruis ert de scepter met de duif; de ..Sovereign's Ring". De Rijksappel, van gepolijst goud. is bezet met grote parels, robijnen, saffieren en smaragden. Onmiddel lijk nadat de Vorstin de konings mantel is omgehangen, wordt lioar dc Rijksappel in de rechterhand ge plaatst. De scepter met het kruis, ook wel genaamd de Koningsscepter of de Vorstenscepter. wordt de Vorstin tijdens dc kroning in de rechter hand gegeven, wanneer de Aarts bisschop van Canterbury zegt: ..Ontvangt de Koningsscepter, het teken van de Koninklijke macht en gerechtigheid", waarna hij de zegen uitspreekt. Het grootste en meest waardevolle juweel op de scepter met het kruis, is een diamant van 530 karaat. De „Grote ster van Afrika" werd gesneden uit de Cullinan. die koning Edward VII werd aangeboden. Op zijn suggestie werd de diamant in de scepter geplaatst. De scepter met de duif is ook bekend als de Staf van Rechtvaardigheid, cn be lichaamt Rechtvaardigheid en Barmhartigheid. De ..Sovereign's Ring" bevat een saffier en vier lange, smalle robij nen. gevat in ccn krans van diamanten. Marty en Tillon uit alle functies gezet De voormalige communistische leiders André Marty en Charles Tillon zyn gis teren door het centrale comité uit alle partij functies geweerd. De partycellen, waartoe beiden beho ren, moeten thans uitmaken, of zy uit de party zullen worden gezet. Marty, reeds eerder uit het secreta riaat gezet en geschorst als lid van het politieke bureau, en Tillon, reeds uit het politieke bureau gezet, gaven geen ge hoor aan de oproep om de byeenkomsit by te wonen. Zoals bekend, werd de zelfcrit-iek van Marty en Tillon onvoldoende geacht. Zy waren beschuldigd van activiteit, welke tegen die der party inging. Marty zou met de politie hebben samenge werkt. De waarnemende algemene secretaris der party. Jacques Duclos. verklaarde op een bijeenkomst van het centrale comité, dat er voor communisten geen onderscheid naar ras bestaat. „Er is slechts de klassenstryd, in de loop waarvan verraders van de arbeiders klasse moeten worden gestraft, ook als zy Zionisme als voorwendsel gebruiken, het werktuig van het Amerikaanse im perialisme". zei hy. Wat mogen Marty en Tillon bly zyn, dat Frankrijk nog een vry land is.... „VERZOENING" IN EGYPTE. De dit weekeinde vrijgelaten Egypti sche politieke leiders, die bijna 3 maan den gevangen hebben gezten, hebben de stryd opgegeven en premier Naguib hun volledige medewerking beloofd. Na hun vrijlating verklaarden zy dat zy g?durende hun detentie de gelegenheid hadden waargenomen om „alle politieke twisten uit de weg te ruimen en zich teverenigen ter wille van Egypte en zyn nieuwe tydperk". Aanvankdyk waren deze leiders, prinsen en voormalige premiers en mi nisters. beschuldigd van corruptie, machtsmisbruik en andere onregelma tigheden. De bevolking heeft nu hun vrijlating toegejuicht als de aankondi ging van een tydperk van vryheid en samenwerking. Generaal Naguib verklaarde, dat stap pen zouden worden genomen, om „alle vy«andeiyke gevoelens weg te nemen en de verschillend? groepen samen te brengen". Hij heeft Nahas. de voorma lige Wafd-leider. die onder druk van Naguibs zuiveringsmaatregelcn aftrad, en andere voormalige autoriteiten van het oude regiem uitgenodigd een mili taire parade in Cairo d'e ter ere van koning Idris van Libye Zaterdagochtend is gehouden, bij te wonen, waaraan dezo voldeden.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1