LEIDSCH m DAGBLAD Korea en Tunis Steppeiiwolven aan deze zijde van de Elbe in de Ver. Naties Belgische Socialisten veroordelen toelating Spanje tot Unesco Slite Jaargang WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 No. 27774 ESeL" J B™*,, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wm, s,.f„ x. l,um G.ro No. nxoxs t6— per kwartaal: f 0 47 per week Telefoon Dir en Admj 25041; Red 21507 Verwarde toestanden in Indonesië Benoeming Commandant Zuid-Sumatra goedgekeurd Kabinet zoekt naar algehele oplossing net Indonesische Kabinet heeft gisteravond bUna twee uur vergaderd over de laatrcgelen, die genomen dienen te worden ter afwikkeling van \de gebeurte- risscn rond de affaire van 17 October. De minister van voorlichting, Mononoetoe deelde na afloop mede, dat het liblnet het rapport van de minister-president aanhoorde ten aanzien van de esprekingen, die hij gevoerd heeft. Het Kabinet keurde de benoeming van lambang Oetojo tot commandant in Zuid-Sumatra goed. remier Wilopo deelde mede, dat het binet thans doende is een algehele op- sing te zoeken. Hij zeide, dat het voeren van de aangekondigde maat delen in de regeringsverklaring zeer ioedig dient te geschieden. De Minister jn Defensie is nog niet gereed met Dorstellen ten deze, aldus Wilopo. Voorts >i hij, dat Bambang Oetojo beschouwd an worden als een figuur, die de toe- land in Zuid-Sumatra het hoofd kan ieden en die ter plaatse gTote popula- leit geniet. Op de vraag, hoe de positie in overste Kosasih zal zijn, zeide 'ilopo, dat de regeling hiervan over- listen wordt aan Bambang Oetojo. trouwen te stellen in de president-opper bevelhebber en de regering. Tenslotte worden de leden van de Landmacht op geroepen bijstand te verlenen voor het i 5e" .van land en leger door zich te ont- houden van handelingen, die in strijd i zijn met de militaire discipline. Uit Soerabaja bericht de correspon dent van Aneta, dat ten huize van de fungerend commandant, overste Soedir- man en de onder zijn leiding bevelvoe rende officieren van het territorium Oost-Java hebben vergaderd over de regeringsverklaring van Zaterdag. Men wenste geen inllchtineen over het sprokene te verstrekken. Intussen bericht de correspondent van Aneta te Palembang, dat Bambang Oetojo gisterochtend de benoeming aanvaardde en dat overste Kretarto, die het commando Zondag overnam van de waarnemend commandant, Kosasih, de benoeming van Bambang Oetojo met vreugde ontving. De cor respondent seint, dat het leger in Zuid-Sumatra zich verlicht voelt door deze regeringsbenoeming. Gouverneur Isa zeide, dat Bambang Oetojo zowel onder de burgers als onder de mili- populair is. i Aneta's oorrespondent te Makassar (richt, dat de fungerende woordvoerder het stafkwartier Oost Indonesië op n persconferentie heeft bevestigd, dat Makassar een telegram was ontvan- n van overste Soekowati op Ambon, larin deze zegt, dat hij weigert gevolg geven aan de oproep van overste larouw. De woordvoerder zeide, dat 'arouw meent, dat Soekowati deze uding aanneemt, omdat hij niet pre- rs weet, hoe een en ander zich te akassar afspeelde. De woordvoerder erhandigde de pers een gemeenschap- lijke verklaring van de Gouverneur n Celebes, Soediro, en de chef-staf n territorium 7 (Oost Indonesië), erste Warouw, waarin elke demon- rat ie, zowel voor als tegen ontbinding a hPt parlement, verboden werd. Men •mde deze maatregel noodzakelijk om voorkomen, dat er een gespannen estand ontstaat, aldus de verklaring, oorts wordt in deze bekendmaking be- lald, dat militaire berichten betref- rde Makassar niet mogen worden ge- ibliceerd, alvorens zij door het staf- vartier zijn eezien. Op de vraag of op t'ebes nog officieren zijn aangehouden, itwoordde de woordvoerder, dat alle ingphouden officieren weer in vrijheid in, behalve majoor Saleh Lahade. die oordvoerder van de afgezette commas- int Gatot Soebroto was. ült Djakarta wordt nog bericht, dat chef-staf Landmacht naar aanleiding n de regeringsverklaring van Zaterdag o circulaire heeft doen uitgaan voor diverse legerlnstanties. Hierin wordt wed, dat voor het heil en de homoge- plt van de landmacht de legerleiding rmeel verantwoordelijk is voor hande zen, die binnen het leger geschieden ?t het oog op de gebeurtenissen van October. Aan alle leden van de Land- '.cht wordt verzocht de plichten rustig blijven vervullen en het volste ver- Commissie algemene verdedigingsvoorbereiding De R.V.D. deelt mede: De minister-president heeft een com missie voor de algemene verdedigins- roorbereiding ingesteld, waarin de be trokken Departementen zUn vertegen woordigd. Aan deze Commissie is opgedragen en basisplan voor de algemene verde diging te ontwerpen. In het bijzonder zal het de taak van de Commissie zijn om de noodzakelijke voorzieningen in de civiele sector te coördineren, zulks i aansluiting op de reeds vastgestelde opbouwplimncn. Het presidium van deze Commissie is opgedragen aan de secretaris van de algemene verdedigingsraad. PROFESSOR HALI.STEIN ERNSTIG ZIEK. Een woordvoerder der West-Duitse re- ■N-ng heeft medegedeeld, dat professor P'-ter Hallstetn, hoofd van het West- ■uitse ministerie van buitenlandse za- l«n. ernstig ziek ls. Hy lijdt aan een [or1 .teking in de voorhoofdsholte. Prof Hallstein is thans veel zieker dan '"■n hij verleden week. wegens een ge vel op de neus, zijn werkzaamheden ioest staken. Hij wordt in een zieken- uis te Bad Godesberg door een oor-, en keelspecialist behandeld. WEERBERICHT Meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met in de i'deiyke helft van het land kans op hge neerslag, overwegend matige wind oostelijke richtingen Lichte vorst tot [Wmperatuur om het vriespunt. 'Opgemaakt te 10 uur) 27 NOVEMBER Zon op: P.20 uur; onder: 16 35 uur. Maan op: 14.12 uur, onder: 3.20 uur «oogwater te Katwijk te 11.37 uur. nummer beslaat alt acht pagina's. Eden huiswaarts Naar vernomen wordt, ls het bijna zeker dat de huidige algemene vergade ring der VN in tweeën zal worden ge splitst. Dit betekent, dat deze eerste zitting 20 December eindigt, zoals de be doeling was, en dat het tweede deel in Maart wordt gehouden. Een officieel be sluit is evenwel nog niet genomen. De Russische minister van buitenland se zaken Wysjinskl, heeft er in de poli tieke commissie van de VN bezwaar te gen gemaakt, dat voorrang wordt ver leend aan de door hem afgewezen reso lutie van India aangaande de kwestie der Koreaanse krijgsgevangenen. Hij is van mening dat de Sovjet-reso lutie, waarin wordt aangedrongen op in stelling van een commissie van elf lan den ter regeling van het gehele Kore aanse probleem, eerst dient te worden besproken. „Het zou een flagrante schending van onze rechten zijn als het Russische ont werp niet werd besproken voor dat van India", zei hij. De 21 landen die het eerst de kwestie van de Koreaanse wapenstilstand op de huidige zitting van de VN ter sprake brachten, hebben gisteren op een verga dering met gesloten deuren besloten dat in de politieke commissie voorrang dient te worden verleend aan de besprekingen van de Indiase resolutie. De Arabische en Aziatische afvaardi gingen bij de VN hebben op een interne bespreking over de Tunesische kwestie een Indiase ontwerpresolutie verworpen. Dit ontwerp beval zelfbestuur voor Tu nesië aan en instelling van een VN-com- missie, die toezicht zou moeten houden op de Frans-Tunesische onderhande lingen. De secretaris-generaal van de Tunesi sche nationalistische nieuwe grondwets partij, Ben Joessef, drong er bij de afge vaardigden op aan dat de resolutie on afhankelijkheid in plaats van zelfbestuur voor Tunesië zal eisen. Hü was voor de instelling van de VN-commissie. De Arabische en Aziatische landen hebben een subcommissie ingesteld voor de bestudering van de tekst van een nieuwe ontwerpresolutie Inzake het Tu nesische probleem. De Verenigde Naties zijn er wederom niet ln geslaagd met Zuid-Afrika tot overeenstemming te komen over de toe komstige status van Zuid-West-Afrika, de vroegere Duitse kolonie die sinds 1920 door Zuid-Afrika wordt bestuurd. Zuid-Afrika en de commissie zijn het niet eens over het toezicht op het be stuur van Zuid-West-Afrika. De com missie wil de VN hiermede belast zien, terwijl Zuid-Afrika het internationaal gerechtshof wil inschakelen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, is per vliegtuig naar Lon den vertrokken. Met het zelfde vliegtuig als Eden reist premier Menzies van Gistermiddag heeft zich opnieuw een ontploffing van mijngas ln België voor gedaan. ditmaal ln de kolenmijn „Grand Trait" van de „Charbonnages Beiges" te Frameries. Hierbij kwamen drie mijn werkers om het leven. Verleden week deed zich ln de mijn Zwartberg te Genk eveneens een ontploffing van mijngas voor, waarbij 10 mijnwerkers de dood vonden. Om het vriespunt Het KNMI deelt mede: De koude lucht uit het Poolgebied, die ln de afgelopen dagen een groot deel van Europa heeft overspoeld, wordt nu weer teruggedrongen door een warmere luchtstroom afkomstig uit de Golf van Blscaye Het ziet er evenwel naar uit, dat de opdringende warmere lucht ten Zuiden van Nederland tot staan wordt gebracht Het weer in ons land zal dan ook de eerste paar dagen tamelijk koud blijven met temperaturen schommelend tussen een paar graden boven en onder het vriespunt. Storingsfronten zullen de bewolkinE tijdelijk doen afnemen en mo gelijk kan later enige sneeuw of regen vallen in hoofdzaak ln het Zuiden van het land. In Duitsland en Polen komt op het ogenblik ln de nacht 2 tot 5 graden vorst voor evenals in Scandinavië Uit Schot land werd vanmorgen echter plaatselijk meer dan 10 graden vorst vermeld In Zuid-Frankrijk daarentegen is het zeer zacht met temperaturen tussen 12 en 15 graden. Eisenhower's kabinet bijna gereed Generaal Eisenhower heeft Arthur I Sunnmerfleld ut Flint ln Miohigan be noemd tot minister van PTT, Mevrouw Ovela Culp Hobby ui! Houston benoem- de hij tot hoofd van het bureau voor j toezioht op de gezondheidszorg en me- j vrouw ivy Baker Priest ut Bountiful in Utah tot thesaurier der Verenigde Sta- ten. Summerfield is voorzitter van de re publikeinse party. Hy zal als zodanig aftreden. De 47-jarige mevrouw Hobby was ge durende de oorlog hoofd van het corps vrouwelyke vrywilligers Elsenhower heeft haar verzooht de kabinetsvergade ringen bij te wonen. Hierme-de verhoogt hy de status van haar ambt. Zj] zal als Eisenhowers „minister van gezondheid" optreden. Mevrouw Priest komt aan het hoofd te staan van het departement dat is be last met het drukken van Amerikaanse bankbiljetten. Op alle bankbilietten die na haar ambtsaanvaarding zullen wor- den uitgegeven, zal haar handtekening komen te staan. Ook de huidige thesau rier is een vrouw (mevrouw Georgia Neese Clark). Nu Eisenhowers kabinet bijna geheel is gevormd, verwacht men in Washing ton. dat de generaal zeer binnenkort naar Korea zal vertrekken. Australië, die in Londen de Gemene bestconferentie zal bijwonen, die morgen begint. Voor zyn vertrek verklaarde Eden te geloven, dat het zeer wel mogeiyk zal zyn de steun van de meerderheid der VN-leden voor de Indiase resolutie in zake Korea te verkrygen. Men diende zich volgens Eden niet door de verkla ring van zyn Russische ambtsgenoot van deze weg te laten afleiden. Het zou door de Sovjet-oppositie mogelyk zyn, dat de resolutie geen feiteiyke basis voor onderhandelingen kon worden, maar zy zou nuttig kunnen zyn en de weg voor een vrede kunnen effenen, zo voegde Eden hieraan toe. OUD-NAZI'S KUNNEN LID VAN F.D.P. WORDEN, MITS De vrye democratische party (F.D.P.), de tweede party in de West-Duitse rege ringscoalitie, zal leidende oud-Nazi's toelaten als lid, mits zy duideiyk biyk hadden gegeven, hun les te hebben ge leerd. De F.D.P. zou geen openlijk er kenning van hun dwalingen eisen, doch de plaatselijke partyafdelingen zouden zeker moeten weten, dat het adspiram- lid was gaan geloven in democratische beginselen. Ex-generaal Von Manteuffel, die de tankst-rijdkraohten leidde bij het Arden nenoffensief in December 1944 en die een actief lid vart de F.D.P. is, wenst de party in haar gelederen op te nemen. Von Manteuffel had zich nooit te buiten gegaan aan dwaze verklaringen in het openbaar. Als voorbeeld van niet g?- schikte oud-officieren wordt genoemd generaal Ramcke, die duidelijk had be wezen uit het verleden geen lering te hebben getrokken. Bij zijn bezoek aan Peru. heeft Prins Bernliard de Peruvianen door zijn paardrijkunst in enthousiasme gebracht. Na afloop van een de monstratie in volmaakte dressuur in Zuid-Amerikaanse stijl, trad de Prins naar voren, vroeg om een paard, en voor duizenden verbaas- ae ogen bewees hij. dat hij deze kunst even goed verstaat, als de le den van de „Club Hippico". die De comedie te Praag Ook de laatste beklaagden te Praag hebben nu schuld bekend. De verdedi gers hebben nog geen woord ten gunste van hun cliënten geuit. Evenmin heeft een der beklaagden tot nu toe ook maar één woord ter verdediging gezegd. De Zweedse minister van buitenlandse zaken Oesten Unden heeft de by het proces te Praag tegen een vroegere Zweedse gezant in Tsjecho-Slowakye geuite beschuldigingen „belachelijk en zonder enige grond" genoemd. Het Israëlische parlement heeft met grote meerderheid een motie aangeno men, waarin het zyn „diep afgrijzen" tot uiting bracht over het proces te Praag en waarin dit proces werd veroordeeld als een „belediging voor het Joodse volk, die de goede naam van Israël besmeurt en de traditionele vriendschap tussen het Tsjechische en Joodse volk onder mijnt". GROOTSCHEEPSE DEVIEZENSMOKKELARIJ ONTDEKT Het onderzoek naar aanleiding van de arrestatie van die Amerikaan Gel berg, die drie weken geleden werd aangehou den ,toen hij op het punt stond enige mlilioenen aan deviezen over de grens van Spaans Marokko te brengen, heeft geleid bot de ontdekking van een ren de grootste deviezensmokkelarijen, die zich ln dit gebied hebben voorgedaan. Dank zy de zeer uitgebreide boekhouding ren Gelberg slaagde men er in reeds biina honderd medeplichtigen te achterhalen. Gelberg reisde regelmatig ren Frans- Marokko, via Spaans Marokko, naar Hanger, waar hij bil banken grote som men geld deponeerde, die tegen dollars werden ingewisseld en vervo'gens ge bruikt werden voor aankopen in de V-S. ten behoeve ren de maatschappijen, waarvoor Gelberg als vertegenwoordiger optrad. deze middag hadden gedemon streerd. Het enthousiasme laaide op. toen de Prins een ..poncho" aantrok, een „sombrero" opzette, en doorging met zijn meesterlijk uitgevoerde fi guren op de müziek van een orkest, en het applaus van de toeschouwers die op de maat van de muziek in de handen klapten. De Prins in actie. Voor het eerst na 1872 (Van onze correspondent te Bonn). Is het een symbool, dat in bepaalde streken van West-Duitsland waaruit zij sedert tientallen jaren verdwenen zijn, weer wolven rondzwerven en bij de mensen niet louter sportieve, maar ook primitieve jachtinstincten wakker roe pen? De Duitsers zelf vinden van wel en verbinden er allerlei diepzinnige be spiegelingen aan over de achteruitgang van de Europese beschaving. In hun ver beelding zien zij zichzelf soms al weer in dierenhuiden gehuld, met knotsen wolven te lijf gaan Een feit is intussen, dat het aantal wolven aan deze zijde van de Elbe toe neemt. De vraag is slechts, waar zij van daan komen. Eerst heeft men gedacht, met ontvluchte dierentuin-exemplaren te doen te hebben. Deze min of meer geruststellende verklaring wordt echter niet meer aanvaard. Kennelyk heeft men te doen met wolven, die door honger gedreven van Oostelijke richting uit over de Elbe zijn gekomen. Op de Liine- berger heide wordt door gequalificeerde jagers zelfs al van een „invasie" ge sproken. Enige jaren geleden kon men in de Duitse pers vaak over de „worger van Lichtenmoor" lezen. Dat was geen massa-moordenaar ui menselijke ge daante, maar een wolf, die meer dan 100 stuks in de wei staand veel keelde ge durende vier maanden lang. ondanks alle nasporingen onvindbaar bleef, maar tenslotte door een boer kon worden neergeschoten. Dit was het bekendste, maar overi gens niet het enige bewijs van de na oorlogse wolveninvasie. Het bericht, dat er op de Lüneberger heide steeds meer wolven opduiken, heeft uiteraard de bevolking aan het schrikken gebracht. Voor anderen was het daarentegen een blyde mare. Van heinde en verre komen op week-ends gepassionneerde jagersmannen naar deze heide, om het ongewone genot te sma ken eens „op de wolf' te gaan. Veel succes hebben zij daarbij tot nu toe niet gehad, want een wolf is lang geen ge makkelijk jachtobject. Zeer gevoelig reageert dit beest op nabijheid van men sen, zeer snel ook heeft de wolf het ge vaar, dat hem van de kant van de jagers dreigt, onderkend en alleen heel erva ren achtervolgers, die dagenlang geduld weten te oefenen, vermogen het dier tenslotte neer te leggen. "s Zomers waagt de wolf zich als regel niet buiten het bos. Dan kan hij zich gemakkelijk aan reeën en ander rood wild te goed doen Maar als het winter wordt en dat dieet vermindert, valt de wolf niet alleen het vee, maar ook een zame ongewapende mensen aan. En zeer gevaarlijk wordt de wolf, wanneer hy door een dolheidsepidemie, die heerst onder andere, in het wild levende, die ren b v. onder vossen, wordt aangetast. In 1872 werd de „laatste wolf van de Lüneberger helde" neergelegd. Merk waardig is het dat de nu weer versche nen wolven dezelfde wissels gebruiken, die reeds in de middeleeuwen als zoda nig bekend waren. Interessant is verder, hoe door de aan wezigheid van de wolven het gedrag van sommige honden, in de eerste plaats van de z g. wolfshonden, veranderd is. Zij ontwikkelen een neiging tot vage bonderen en men houdt er rekening mee. dat ontmoetingen tussen steppen- wolven uit het Oosten en honden, uit het Westen reeds tot nakomelingschap hebben geleid. Ook op dit stramien kan men. cultureel en politiek gesproken, onlieflijk voortborduren, zo men wil. Twee moties Het socialistische Kamerlid Victor Larock heeft de C.V.P.-regering geïn terpelleerd over het feit, dat deze ge stemd heeft voor de toelating van het Spanje van Franco tot de Unesco. Larock betoogde, dat de regering van Franco niet b?sohouiwd kan worden als vertegenwoordigster van het Spaanse volk en hy herinnerde er in dit verband aan, dat op grond van deze overwegin gen de V.N. in 1945, 1946 en 1950 ge- Vefgerd had Spanje als lid op te nemen. De interpellant verweet de regering het advies van de Belgische commissie voor de Unesco in de wand te hebben gesla gen, hetgeen leidde tot het aftreden van de onder-voorzitter van deze oom missie. Minister Harmei wees er in zyn ant woord op, dat de Unesco slechts een gespecialiseerde commissie is en geen enkel politiek aspect heeft. De stem ming van België vor de toelating van Spanje tot de Unesco houdt geenszins de goedkeuring in van het Franco-re giem. Wel is de minister van oordeel, dat de opneming van Spanje in de Unes co het Spaanse volk zelf, dat behoefte heeft aan een uitbreiding van het on- derwys.. ten goede zal komen De socialistische volksvertegenwoordi ger Gailly verklaard;?, dat „de (Bel gische vakbonden de dictatuur van Franco steeds hebben veroordeeld en ten zeerste getroffen zdjn door de toe lating van Spanje tot een cultureel lichaam als de Unesoo". Mocht er ooit een conflict uitbreken, zo betoogde hij, dan znllen „de arbeiders der vrye vak verenigingen weigeren te marcheren naast de soldaten van Franco". Na her innerd te hebben aan de onderdrukking der stakingen, die verleden jaar in Bar celona en andere steden uitbraken, ver klaarde spr. van oordeel te zyn, dat de Unesco zichzelf heeft veroordeeld door het Spanje van Franco als lid op te nemen. De katholieke spreker De Bus de Wa-maffe verwonderde er zich over. dat dezen?n, die de individuele vryheden aanhangen, critiek oefenen op de toela ting van Spanje tot de Unesco, daar juist hierdoor dit land in staat gesteld rel worden meer dan tot nu toe het geval ls de culturele methoden van West-Europa te adopteren. De president van de Kamer, Frans van Cauwelaert, deed hierna voorlezing van een socialistische motie, waarin de Kamer verklaart haar spyt uit te druk ken over de toelating van Spanje tot de Unesco en een katholieke motie, waarin de Kamer haar vertrouwen ln de rege ring uitspreekt en haar Dolltiek met be trekking tot Spanje goedkeurt De stem ming over deze moties geschiedt morgen. EGYPTE IS ER VROEG GENOEG BIJ' De Egyptische regering heeft een nieuw departement ingesteld, dat voor bereidingen moet treffen voor het over nemen door Egypte van het beheer over het Suezkanaal. dat bij concessie tot 19S6 bij de huidige internationale maat schappij berust. I Gisteren is bij Zuthpen een grint - trein in botsing gekomen met een goederentrein. Vijftien wagons ont- spoorden en drie werden vernield. De ravage'op de plaats van de aanrijding.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1