LEIDSCH DAGBLAD Spanje tot UNESCO toegelaten giste Jaargang DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 No. 27769 ecieur: J. W Henny nofdredactte: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 6 per kwartaal: 10 47 per week Witte Singel 1. LetdeD Gtro No. 5705S Telefoon Uir en Aam 25041: Red 21507 Verzet in linkse kringen Gisteren heeft in Parijs de algemene rercidt-ring van de UNESCO zonder •nine discussie en met een meerder- jrid van 44 tegen 4 stemmen bcslo- rn Spanje als volwaardig lid in dit n'turele lichaam van de Verenigde s'aties op te nemen. de stemming, die Dinsdag Kits had moeten vinden, maar toen ■i uitgesteld omdat verschillende de ilies, waaronder de Franse, nog geen xuctles van hun regering hadden jnïen hebben 7 landen, waaronder Irr and, zich van een uitspraak ont- uden, )e reden van deze Nederlandse stem- Ihouding zal in de loop van vandaag iens een persconferentie door onze cgatle, die onder leiding staat van is ter Oals, nog nader worden uit gezet. )e vier tegenstemmers ziin: Zuid- vlë. Uruguay. Birma en Mexico, lieden, Denemarken. India. Israel, jmburg. Noorwegen en Nederland hielden zich. ladat bh het begin van de conferen- ruim een week geleden, het nog dubieus had geleken hoe over anje's candidatuur zou worden be ukt. zijn sedertdien de papieren van '.and vril plotseling gaan stijgen, lliandag J-l hoopten de tegenstan- ran Spanje's toetreden, waaronder toen vrii algemeen ook Frankrijk rende, nog een uitstel van de beslis- e tot de volgende algemene vergade- die over twee jaar gehouden zal ■den. te kunnen bewerkstelligen, laar gisteren bleek een grote meer heid een voorstel van de Peruviaan- af;evaardigde te willen volgen, en zo dan boven dit compromis een on- idellijke uitspraak verkozen. Een uit- ak. waaraan al weinig twijfel meer bestaan, toen gistermorgen bekend id, dat de Franse regering zich zon- voorbehoud ten gunste van Spanje zou spreken. voornemen van de zijde van een dat zlth in zijn buitenlandse poli tot dusverre als sterke tegenstan- van het Franco-bewind had laten men. heeft zeker verschillende dele er toe gebracht hun stem ten van Spanje uit te brengen, jnmiddellljk na de uitslag besteeg de rc» minister van buitenlandse za- José de Erice, het spreekgestoelte zijn dank voor deze verheugende en «vaardige bes'issing. zoals hij het mde. uit te brengen. Het was voor een historisch moment, zo ver- irde de minister verder, dat hij nu functie van observateur voor die van officieel afgevaardigde kon ver wisselen. Voor De Erice het woord kon nemen, werd eerst nog de perstribune door een licht incident beroerd Een tiental link se extremisten had hiertoe door weten te dringen, maar een poging om een manifestatie te ontketenen werd onmo- ge'ijk gemaakt door de vertegenwoor diger; der Spaanse pers. Aan een hand gemeen tussen beide partijen werd door enke'e politieagenten spoedig een einde gemaakt. Kort nadat minister de Erice had ge sproken. werd bekend gemaakt, dat drie Franse socialisten zich als offi ciële vertegenwoordigers uit de UNES CO hadden teruggetrokken. Men ver wacht dat vandaag nog verschillende linkse organisaties en kunstenaars hun voorbeeld uit protest zullen vol gen. Onder de Franse vertegenwoordigers, die de UNESCO de rug hebben toege keerd. bevindt zich de oud-minister Maegelen. Voor Spanje betekent de beslissing, die gisteren genomen is. ongetwijfeld een grote morele en zelfs politieke over winning. Niet alleen omdat de regering van Madrid de hu'p van UNESCO goed zal kunnen gebruiken in haar strijd te gen het analphabetisme. dat in Spanje groter is dan in enig ander land van Europa, maar ook en vooral omdat door dit toetreden tot de UNESCO een voor name stap werd gedaan om het politie ke isolement, waarin Spanje nog altijd verkeert, te doorbreken Als UNESCO- 11.1 is Spanje nu a's het ware via een zijdeur in de organisatie van de Ver enigde Naties toegelaten. En daarmede zal Franco zijn prestige in het binnen, zowel ais buitenland ze ker niet weinig weten te versterken. Hoeveel prijs door Franco op aan- ■aarding van Spanje werd gesteld, kon '.m. nog wel blijken uit de verklaring, die de Spaanse ambassadeur in het be gin van deze week vrhwlllig had afge legd, en waarin hij de garantie gaf dat alle UNESCO-publicatles vtü en zon der enige beperking door aijn land zouden kunnen circuleren. Ook Libye en Nepal zijn toegelaten. Het Westen heeft bezwaren tegen resolutie van India Te veel vage punten In de vergadering van de Ver. Naties heeft Menon, de vertegenwoordiger van India, een toelichting gegeven op de namens zijn land ingediende resolutie, welke het probleem der Koreaanse krijgs gevangenen beoogt op te lossen. Hij deed dat in een zeer bewogen betoog, dat stellig indruk heeft gemaakt, speciaal op de vertegenwoordigers van de Aziatische landen. Van Westerse zijde bleek men minder enthousiast omdat allerlei pun ten te vaag zijn gehouden. Met name is het onzeker, waarheen de krijgsgevange nen zullen worden overgebracht, voordat z^i worden gerepatrieerd Evenmin is het duidelijk door wie daar de orde zal wor den bewaard. Het grootste bezwaar gaat intussen tegen het laatste deel van de resolutie, cmdat het lot der gevangenen onvol doende beveiligd wordt geacht onder de hoede van een vredesconferentie. Onge twijfeld komt de scherpste terughoudend heid van de zijde der Amerikanen, maar er kan toch wel gezegd worden, dat het gehele Westerse kamp de mening is toe gedaan. dat getracht moet worden de resolutie dermate te verhelderen, dat de WEERBERICHT Vannacht lichte vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: "if tot zwaar bewolkt met plaatselijk "e sneeuw. Overwegend matige wind Oostelijke richtingen. Vannacht le vorst, morgen overdag tempera- •-n om het vriespunt. 'Opgemaakt te 10 uur). 21 November Hoogwater" te~ Katwijk'te~5.2l Uur. it nummer bestaat uit 10 pagina's Op de oefenterreinen van het En gelse ministerie van Oorlog te Farnborough. zijn demonstraties gegeven met een nieuw militair voertuig met aandrijving op vier wielen. Het vehikel - vervaardigd door Austin en ..Cliamp" genaamd^ - is uitgerust met een ..snuiver" apparaat, waardoor het in staat is tot een bepaalde diepte onder water te rijden. Het kan tevens zeer on gunstige terreinsomstandigheden het hoofd bieden en niet al te steile heuvels beklimmen. Hier zien we de ..Cliamp". bestuurd door een ..kikvorsman", op het punt een tot een hoogte van twee meter met water gevulde ..tank" binnen te rijden Links, naast de voorruit, de ..snuiverbuis"welke bij het rijden op het land neergeklapt kan worden. inhoud wordt behouden doch de dubieu ze punten zoveel mogelijk verwijderd worden. Het is veel waard, dat er tussen het Westen en Azië principiële overeen stemming komt inzake het ook in de resolutie van India uitgesproken prin cipe ..geen geweld, noch bij repatriatie. noch bij gevangenhouding". Aldus kan immers een front worden gevormd, dat een maximale pressie op de Russen zal uitoefenen. Verwerpt Rusland eventueel de Wes- ters-Aziatlsche resolutie, dan zou dat de eenheid der anti-communistische krach ten versterken. Ziedaar voor het Westen het richtsnoer bij de reactie op het be toog van de vertegenwoordiger van India. De Franse aarzeling INZAKE RATIFICATIE E.D.G.-PACT j De dertig leden tellende groep van I Gauilistiocne dissidenten in de Franse Nationale Vergauenng heeft bekend ge maakt. aat zij gekant is tegen bekiac.i- tiging van hei Europese leg ei verdrag in zijn nuidige vorm. Hiermee is de hoop van de aanhangers van het verdrag, dat de onlangs in de Gaulliii.sche Iractie opgetreden splitsing dc kansen op ratificatie van het veidrag zou vermeerderen, in rook vervlogen. Totdusver is het van 215 van de 627 leuen der Nationale Vergadering, te we ten de gehele Gaullistische fractie van 121 afgevaardigden en de communisten, bekend, dat zij tegen het verdrag zijn Hierbij komt nog een onbekend aantal tegenstanders onder de onafhankelyken, de agrarische partij cn de rechts georiën teerde radicalen. Dit aantal wordt wel geschat op 80. Ook enige afgevaardigden van de republikeinse volkspartij iMRP) en socialisten hebben hun houding nog niet bepaald. Men is dan ook op het ogenblik ln de Nationale Vergadering van mening, dat het moeilijk zal zijn, het verdrag te ra tificeren. Men gelooft echter, dat latere besprekingen met de Verenigde Staten en Engeland wellicht enige afgevaardig den, die nu nog in twijfel verkeren, aan de zijde der voorstanders zullen brengen Recente uitlatingen in West-Duits- land, waaronder de verklaring van Bondskanselier Adenauer, dat zijn re gering de verkiezingen in Saarland wei gert te erkennen, hebben in Franse po litieke kringen de bezorgdheid over een Duitse herbewapening doen toenemen. HEDEN ENGELS ANTWOORD INZAKE SOEDAN De Britse ambassadeur te Cairo, sir Ralph Stevenson, zal heden generaal Naguib op de hoogte stellen van het Britse standpunt ten aanzien van Soe dan Men verklaart te Londen, dat. hoewel dt Egyptische voorstellen voor een her ziening van de Socdanese grondwet op sommiee punten gecritiseerd worden Groot-Brittannië het belangrijkste punt in de desbetreffende Egyptische nota toejuicht nl het beginsel van het uit eindelijke recht van zelfbestemming van Soedan Er heerst verschil van mening o.a. over de wijze van het houden van alge mene verkiezingen. De hertog van Windsor, die tot Zaterdag in Engeland zal vertoeven. Iiad Dinsdag een onderhoud met Winston Churchill in zijn ambts woning in Downingstreet nr. 10. Men neemt aan. dat de kwestie over j het al of niet uitnodigen tot bijwo- Zuid-Afrika zal geen inmenging der Y.N. dulden Nog steeds geen beslissing Zuid-Afnka waarschuwde de V. N. gis teravond. dat voortgezette bespreking van zijn binnenlandse vraagstukken „er slechts toe kan dienen degenen aan te moedigen, die de Zuid-Afrikaanse bur gers zoveel mogelijk tegen elkander willen opzetten". Het hoofd der Zuid-Afrikaanse dele gatie, Jooste, verklaarde dit in de spe ciale politieke commissie, nadat de In dische afgevaardigde Dajal een nieuwe aanval op de Zuid-Afrikaanse apart heidspolitiek had gedaan. „Zuid-Afrika acht zich niet ver plicht aan de V. N. rekenschap af te leggen over aangelegenheden van lou ter-binnenlands-politieke aard", ver klaarde Jooste. Hij viel hen aan, die „de Verenigde Naties misbruiken om Zuid-Afrika in opspraak te brengen, waarbij zij er naar streven het ver wrongen beeld van onze zaken, dat zij de wereld hebben voorgeschilderd, nog minder in overeenstemming met dc werkelijkheid te brengen". Jooste besloot met de verklaring, dat, indien de V.N. de door hem in de spe ciale politieke commissie ingediende re solutie, waarin wordt verklaard, dat de V.N. de bevoegdheid zich m te laten met de Zuid-Afrikaanse apartheidspolitiek missen, zouden verwerpen, hieruit zou blijken, dat paragraaf 7 van artikel 2 van het handvest, dat zegt. dat de In ternationale organisatie zich niet met de binnenlandse aangelegenheden van haar leden-staten mag inlaten. niet langer de waarborgen biedt, die de sta- ten-oprichters der V.N. hebben aan vaard. ln het handvest vastgelegd en vervolgens bekrachtigd. De Britse afgevaardigde, lord Llewel lyn, verklaarde dat zijn delegatie na drukkelijk onderstreept dat de V. N. zich op een verkeerde weg zouden begeven, indien ÓJ zich zouden gaan inlaten met louter binnenlandse aangelegenheden harer leden-staten. „Indien deze weg wordt gevolgd, zou dit uiteindelijk wel eens kunnen lieden tot het ontstaan der „Onverenigde Naties", aldus de Britse vertegenwoordiger. De delegatie van de Negerrepubliek Haiti deelde mee een brief te hebben ontvangen van de Zuid-Afrikaanse .neger-1 professor Matthews, waarin deze verklaart, dat Zuid-Afrikaanse autoriteiten druk op hem hebben uitge oefend om te voorkomen, dat hij in de speciale politieke commissie het woord zou voeren over de apartheidspolitiek. De delegatie verzocht de brief ter in zage te mogen laten rondgaan, voordat de voorgestelde resoluties in stemming zouden worden gebracht. Dit verzoek werd door de voorzitter ingewilligd. iicn van de kroning van koningin Elizabeth, het onderwerp van de bespreking was. Buiten het gebouw in Downing street nr. 10 neemt de hertog van Windsor na de bespreking afscheid van Churchill. Prins bezoekt Tempel van Zonnegod Inkopen voor Koningin en Prinsesjes Prins Bemhard heeft gisteren in Lima geschenken voor de Koningin en de Prinsessen gekocht. Hij was ln gezel schap van de Nederlandse gezant en de Peruaanse chef van het leger. De Prins had speciaal belangstelling voor zilversmeedwerk. Middags reed hij ongeveer 40 naar het Zuid-Oosten om de ruïne van een tempel te bezoeken, die door de In ca's aan de Zonnegod was gewijd De tempel werd opgericht op een opge worpen berg. die 250 meter uitstak bo ven de vroegere stad Pachacamac De Inca's vonden het nodig, dat de zonnetempel hoger lag dan de in de buurt gelegen tempel, die aan de Maan- god was gewijd. De Prins beklom de WET TOT WERING VAN COMMUNISTEN UIT FRANSE OVERHEIDSDIENST Bij de Franse regering ls een wets ontwerp ingediend tot wering van com munisten uit overheidsdienst en belang, rijke posten bij genationaliseerde be drijven en vervoer. De regering heeft nog niet besloten, of de wet op alle 962.000 ambtenaren of slechts op de hogere ambtenaren, in totaal ongeveer 50.000 van toepassing zal zyn. Volgens ingelichte kringen zou een ambtenaar wórden aangemerkt als com munist als hij lid was van de commu nistische partij of een mantelorganisatie, als hij deelnam aan door de regering verboden betogingen of als hij hetzij door middel van de pers, hetzij door toespraken communistische propaganda verspreidde. In ingelichte kringen meent men, dat communistische ambtenaren zullen kun- kiezen: uit de partij treden of de overheidsdienst verlaten. Degenen, die ontslag zouden nemen, zouden recht hebben op schadevergoeding en hun normale pensioen. Truman voor verlaging Amerikaanse douanetarieven In een boodschap, gericht tot het con gres van de nationale raad voor de bui tenlandse handel, dat te New York wordt gehouden, heeft president Truman de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid om vooral door uitbreiding van de han del de economische macht van de vrije wereld te vergroten teneinde wereld overheersing door de Sovjets te voor komen. Voorts bepleitte de president een verlaging van de Amerikaanse douanetarieven. Een economische vooruitgang van blijvende aard in de vrije wereld zal slechts mogelyk zijn. aldus president Truman .wanneer de landen, die hiertoe behoren, de middelen vinden om hun economisch evenwicht te verzekeren en hun bevolking een behoorlijke levens standaard te verschaffen. Deze landen moeten in staat zijn dit zonder grote hulp van de Verenigde Staten te berei ken. Wanneer de Verenigde Staten hun douanetarieven, die in zekere zin een anachronisme zijn. daar Amerika het grootste crediteurland ter wereld is. ver lagen, en de rest van de vrije wereld de productie verhoogt, maatregelen neemt tot verlichting van de inflatiedruk en de prijzen handhaaft op een niveau, dat het mogelijk maakt de concurrentie het hoofd te bieden, dan zullen wij op een zeer overtuigende wijze de onjuistheid van Stalin's beweringen kunnen aanto- en, aldus Truman. Nieuw Amerikaans wapen tegen duikboten De Amerikaanse admiraal Malcolm Schoeffel heeft verklaard, dat de marine zeer ver gevorderd is met de vervaardi ging van een wapen, dat elke vijande lijke duikboot onschadelijk kan maken. Dulles Acheson's opvolger In republikeinse kringen te Washing ton heeft men bevestigd dat Eisenhower John Foster Dulles heeft verzocht de post van minister van buitenlandse zaken te aanvaarden. Dulles, de vroegere republikeinse raadgever van de democratische rege ring. zal heden Eisenhower ontmoeten. De Engelse minister voor de voedsel voorziening. Gwllym Lloyd George, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat met ingang van 30 November a.s. de waarde van het vleesrantsoen verlaagd zal wor den van 2 shilling tot 1 shilling 8 pence. De minister zeide. dat de vermindering in deze tijd van het Jaar normaal was en dat hij hoopte het nieuwe rantsoen gedurende de gehele winter te kunnen handhaven. Afgevaardigden van veertien bij de NATO aangesloten landen woonden een deel van de oefeningen bij. welke in de Middellandse Zee onder commando van admiraal Robert B. Carney, opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten in de Zuide lijke sector, gehouden werden en waaraan werd deelgenomen door zee- en luchtstrijdkrachten van zes naties. Hier zien we aan boord van de Amerikaanse zware kruiser ..Colum bus" van rechts naar links: jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer (NederlandM. de Steensen-Lcth Denemarkenen A. de Staercke (België), de oefening gadeslaan. berg en filmde van daar de Stille Oceaan. Als officieel einde van zijn bezoek aan Peru bood Prins Bernhard ter ere van president Odria een diner aan in een club te Lima, waaraan 50 personen deel namen. De gehele avond stond de Garde met gouden helmen voor het gebouw, waar het diner gehouden werd. De Prins en zijn gevolg zouden van middag Lima per vliegtuig verlaten en zonder tussenlanding naar Acapuloo ln Mexico vliegen: een vlucht van 13 uur. In Apaculpo zal de Prins vier dagen rust nemen na zijn buitengewoon ver moeiende reis. Daarna vliegt de Prins in een vliegtuig van de .American Airlines" naar Wash ington. Na een paar dagen ln New York te hebben doorgebracht, zal hij 4 De cember naar ons land terugkeren. Attlee verslaaf Bevan Bij de stemming voor zes van de twaalf zetels van Labour's schaduwkabinet, het bestuur van de parlementsfractie der Labourparty, zijn noch Bevan, noch acht candidaten. die hem steunen, ge kozen. De zes gekozenen zyn allen oud- minlsters en aanhangers van partij leider Attlee. Voor de zes resterende plaatsen zal een tweede stemming wor den gehouden, waarbij de twaalf can didaten, die bij de eerste stemming in stemmenaantal volgden op de zes ge kozenen, candidaat zullen staan. De zes gekozenen zyn: Griffiths (194 stemmen). Chuter Ede (189 stemmen). Gaitskell (179 stemmen), Robens (148 stemmen). Dalton (140 stemmen) en Callaghan (137 stemmen). Bevan ein digde als twaalfde met 108 stemmen. Met twee van zyn aanhangers. Wilson en Bing, behoort hij tot de twaalf, die bij de tweede stemming candidaat staan. De resterenden van de oorspronkelijke 51 candidaten voor het schaduwkabinet zijn uitgeschakeld. Van het kabinet zijn voorts, uit hoofde van hun functie, lid: Attlee als partijlei der, Morrison als zijn waarnemer en Whiteley als „whip", de organisator van de fractie. De meeste afgevaardigden van de lin kervleugel hebben geprotesteerd tegen de wijziging van het kiessysteem door Attlee. Vroeger werden in één enkele stemming de twaalf leden van het scha duwkabinet gekozen en de Bevanisten menen, dat het nieuwe systeem door Attlee is ingevoerd om aanhangers van Bevan uit te schakelen. Bevan zelf ver klaarde. dat de stemming vervalst was en dat hy ln de 23 Jaar. dat hij lid is van de fractie, nog nooit iets dergelijks had meegemaakt. Men heeft de indruk, dat de menings verschillen in de partij door de stem ming nieuw leven is ingeblazen. In de wandelgangen van het parle mentsgebouw is later vernomen, dat Bevan zich niet bij de tweede stemming candidaat zal stellen. De bijeenkomst van ongeveer 1.000 ridderkruisdragers, die het komende week-einde te Bad Homburg bij Frank fort zou worden gehouden, gaat niet door. De voormalige kolonel bij de lucht macht Dickfeld. voorzitter van de ver eniging. verklaarde, dat het houden van de byeenkomst. gezien de ontwikkelingen met betrekking tot het Europese leger- verdrag. op het ogenblik „niet oppor tuun" zou zijn. De bijeenkomst zal vol gend Jaar worden belegd. De vervaardigers van kroningssouve- nirs in Groot-Brittannië zyn zich aan het verzekeren tegen eventueel uitstel van de kroningsplechtigheid, waardoor aangebrachte datum-inscripties waarde loos zouden worden. Hetzelfde doen ook ondernemers ln het hotel- en amuse mentsbedrijf en boekingsbureaux voor plaatsen langs de route van de kronings stoet. Men herinnert zich klaarblijkelijk de grote verliezen, welke geleden werden doordat Edward VIII in 1936 afstand deed van de troon nog voordat hij ge kroond was. Volgens beursmakelaars is de markt „verzadigd" van polissen op het leven van de koningin of op uitstel van de kroningsplechtigheid.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1