LEIDSCH DAGBLAD nternationale smokkelaarsbende onder „Lucky" Luciano? Amerikaanse proeven met waterstofbom Op spoed ter VN aangedrongen Papagos wint Griekse verkiezingen 91ste Jaargang MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 No. 27766 jirecteur: J. W Henny ifrtredacite: B W Menkhorsrt eD J Brouwer Mi re jflc"' DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t6— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Wonderlijke carrière ran gangster Topleider beschikt over millioenen Pe politie te Tanger en het centrale bureau van de internationale politie te Parijs blijven, aldus U.P., naarstig speuren naar leden van de internatio nale smokkelaarsbende, die vertakkin gen heeft in havenplaatsen in een groot deel van de wereld en onlangs nog gelijk gemeld de Nederland se kustvaarder „De Combinatie" in de Middellandse zee leegplunderde. Enig houvast hebben zij aan de ver klaringen van vier Britse zeelieden, die in Tanger in de gevangenis zitten onder verdenking vai medeplichtig heid aan de plundering van „De Com binatie". Zij maakter deel uit van de bemanning van de zeewaardige motor boot „Esmc", die „De Combinatie" on langs enterde en beroofde. De Brit-se zeelui zijn thans geconfron- erri met Eddie Engelsman, de Neder - ndse kapitein van de „Esme". Naar rluidt verliep deze confrontatie zeer ormachtig en beweerden de vier En- Isen. dat Engelsman de gangsters in gelegenheid had gesteld de „Esme" er te nemen. Zij zouden verder hebben verklaard. Engelsman tijdens een storm het jp zeer slecht had bestuurd waardoor het dek vastgesjorde vaten olie waren sgeslagen en grote schade hadden ver- rzaakt. Zij zouden de Belgische rech- r Wouters, die tijdens de confrontatie leiding had, hebben verteld, dat En- Isman veel meer weet over de zee- verij waarvan „De Combinatie" het ichtoffer werd, dan hij wil toegeven. Men neemt aan. dat de verhoren van vier Britse zeelui en andere betrok- nog de gehele week zullen voort- ,?r Britse zeelui deelden Charles reaves, correspondent van U.P., mede, t zij het in de gevangenis zeer slecht bben. Maar zij zullen zich zeker ook afvra- n wat de vrijheid hen zal brengen ituieer de gevangenispoort weer voor n opengaat. Deze vier mannen, die een wil en dank voor zeerovers hebben werkt onder bedreiging met vuurwa- ns en daarna de bescherming van de illtie hebben ingeroep.-n, beseffen heel so, dat de zeeroversbende alles in het erk zal stellen om hen zeer gevoelig te raflen voor hun verklaringen tegen- er de politie. Zij zijn er zeker van, dat zij na hun 'Dialing hun leven niet zeker zullen jn, in Tanger en tal van havenplaatsen nes de wereldzeeën. Hoe langer we in deze gevangenis zit- zeiden zij, hoe groter het gevaar we zullen lopen als we weer vrij |n. We weten wie de leiding heeft en t het „big business" is. Die wetenschap is uiterst gevaarlijk. Op het ogenblik zitten we dus beroerd in de knoop". Kringen uit de onmiddellijke omgeving van de politie zijn van oordeel dat de drie leiders van de smokkelaarsorgani- satle (waarin de door de Ver. Staten uitgewezen gangster Charles „Lucky" Luciano geïnteresseerd zou zijneen Fransman, een Amerikaan en een Ita liaan, zijn. Zij zouden welgesteld zijn en hun. hoofdkantoor op grote afstand van de smokkelhavens en opslagplaatsen van smokkélwaar hebben. Het te Tanger verschijnende dagblad „Espana" dat ook op grote schaal in Spanje wordt gelezen en over vele contacten in het gehele gebied van de Middellandse Zee beschikt, beweert ronduit, dat Luciano in de topleiding van de smokkelaarsorganisatie zit. Volgens dit blad zou Luciano de hand hebben gehad in het charteren van de „Esme" voor de beroving van „De Combinatie". „Naar verluidt beschikt de bende van Luciano over een vloot snelle zeewaardige motorboten, een vliegtuig en een onderzeeër en daar door over het monopolie op elke soort van smokkelarij tussen Tanger en Italië", aldus dat blad. Men laat echter te Tanger voorlopig de bewering, dat Luciano achter de schermen een belangrijke rol in de smok- belaarsbende zou spelen voor rekening van „Espana". Charles „Lucky" Luciano (zijn ware naam is Salvatore Lucaniai woont thans weer m Italië, zijn geboorteland, dat hij in het begin van deze eeuw samen met zijn vader verliet als jeugdige emigrant. Hij is nu 56 jaar en begint aan de sla pen grijs te worden. Men ziet het hem niet aan, dat hij jarenlang een van de beruchtste gangsters in de Ver. Staten is geweest en in 1943 werd veroordeeld tot gevangenisstraf van minimaal 30 en maximaal 50 jaar werd veroordeeld. 18 maanden zat hij na zijn veroordeling gevangen in de „Sing Sing", daarna werd hij gedeporteerd. Sedert 1946 leidt hij in Italië een weel derig leven. Niettemin heeft hij geen middelen van bestaan die het daglicht kunnen verdragen. Hij is een geregelde bezoeker van de wedrennen maar ver toont zich overigens niet of nauwelijks in het openbaar. Op zeker ogenblik nam hij in Italië zelfs een perschef ln dienst. Als jongen van 10 jaar ging hij naar de Ver. Staten. Toen de Ver. Staten werden drooggelegd brak zijn grote tijd aan. Hij ging zich concentreren op de smokkelarij van sterke drank en kreeg de distributie van alcoholica in New York in handen. In de twintiger jaren was hij de ongekroonde koning van de dranksmokkelarij, de handel in verdo vende middelen en de exploitatie van speelholen. In de dertiger Jaren veroverde hij zich een winstgevende positie ln de exploita tie van speelautomaten Ook voor moord deinsde hy niet terug. In de veertiger jaren ging hij vrouwen exploiteren. Hij had op zeker moment 800 tot 1000 vrou wen in dienst die per „dag" circa 25 000 dollar voor hem verdienden. Laatstge-, noemd misdrijf kostte hem zijn veroor deling. Zijn deportatie naar Italië dankt hij naar verluidt aan de omstandig heid, dat hij de Ver. Staten tijdens de tweede wereldoorlog belangrijke diensten zou hebben bewezen. Zijn geboorteplaats is Lercara Triddi op Sicilië, 48 kilometer ten Zuiden van Palermo. Men zegt, dat de hulp, die hij de Ver. Staten tijdens de tweede wereld oorlog zou hebben bewezen verband hield met de verovering van Sicilië, zijn ge boorteland, door de geallieerde troepen. Luciano heeft dat zelf ook beweerd, maar de Amerikaanse autoriteiten hebben de juistheid van die bewering nimmer be vestigd. Na zijn deportatie in November 1946 voerde men hem naar Cuba. dat hem uitwees in April 1947. Hij vertrok daarna naar Italië en verbleef in verscheidene steden zoals Rome, Palermo, Napels, Milaan en op Caprl. De Italiaanse politie heeft hem sedert zijn terugkeer in het oog gehouden; hij mag Italië niet verlaten. De laatste tijd mag hij zelfs Napels, zijn tegenwoordige woonplaats, niet verlaten zonder speciale toestemming van de politie. De laatste tijd zijn bij herhaling be richten opgedoken volgens welke hij de hand zou hebben in grootscheepse smok- keloperaties, maar beschuldigingen zijn nog niet tegen hem ingebracht. Volgens die berichten zou hij een der leiders zijn van een wijdvertakte handel in verdo vende middelen. Luciano erkent grif. dat hij geld ont vangt uit de Ver. Staten. Onlangs heeft hij in Napels een flatgebouw van drie verdiepingen gekocht. Luciano heeft tijdens zijn Amerikaan se „carrière" millioenen verdiend. De man die een einde maakte aan zijn loopbaan als gangster was Thomas E. Dewey, de huidige gouverneur van New York. j Van de werf van de Rotterdamse j Droogdok Maatschappij N.V. te tiTT-.i-.r^^mr-vT/-NTTrn I Rotterdam is Zaterdag het voor de WEERBERICHT n.V. Stoomvaart Mij ..Nederland i in aanbouw zijnde motorschip Kariminmet goed gevolg te water gelaten. Het 12000 ton metende schip glijdt van de helling. HELICOPTERES VOOR HET AMERIKAANSE LEGER. Generaal Lawton Collins, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft verklaard, dat het leger zijn eigen gespecialiseerde luchtmachteenheid tot een totale sterkte van ongeveer 2.200 helicopteres en lichte vliegtuigen gaat opbouwen, krachtens een nieuwe overeenkomst met de lucht macht. Deze eenheid zal het vrachtautover- jer aanvullen en bespoedigen en moge lijk maken, dat manschappen en wapens komen op plaatsen in de gevechtslinie, die op andere wijze ontoegankelijk zijn. Het is niet de bedoeling, dat het leger zijn eigen transport heeft voor lucht landingstroepen. De luchtmacht zal deze taak blijven vervullen. Generaal Collins zeide, dat helicop- tères waardevol zyn. vooral voor het ver voeren van manschappen en wapens over rivieren, waarvan de bruggen verwoest zijn. Goed geslaagd De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft vandaag bekend gemaakt dat met succes proeven met waterstof bommen waren gehouden op het eiland Eniwetok in de Stille Oceaan. In de bekendmaking werd gezegd, dat hiermee een opmerkelijke prestatie werd voltooid. Weliswaar werd niet recht streeks van de waterstofbom gesproken doch wel over bijdragen „tot de onder zoekingen op het gebied van de thermo- kern-physische wapens", hetgeen, naax verluidt, de waterstofbom betekent. De officiële tekst luidt „De groep werkzaam voor het minlste- rieyan defensie en de Amerikaanse com missie voor atoomenergie heeft een der de serie proeven voor de ontwikkeling van wapens voltooid op het Eniwetok I Atoll in de Marshall groep. Evenals de Greenhouse-series in 1951, waren ztf ge richt op verdere ontwikkeling van ver schillende types wapens. In aansluiting op de bekendmaking van de president Rustig weer Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met in tl Zuid-Oosten van het land kans op |al llohte sneeuw, maar elders droog veer. Over het algemeen weinig wind. fsnnaoht lichte tot matige vorst met aer en daar mist, morgen overdag tem- «raturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur). 18 NOVEMBER. Zon op- 8.05 uur; onder: 16.45 uur. .Maan op- 9.42 uur: onder: 16.42 uur. 'oogwater te Katwijk te 3.29 en 15.44 u- l nummer bestaat alt acht pagina's. Formosa iwaor geteisterd Het aantal doden als gevolg van de wervelstorm, die Vrijdag Zuid-Formosa geteisterd heeft, is ongeveer 500 Meer dan 4 000 personen werden gewond en tuinduizenden zijn dakloos. Het was de ergste wervelwind die i Formosa sinds 50 jaar getroffen heeft I In het centrum van de typhoon kwa- I men windsnelheden voor van 180 kilo meter per uur. Nog geen enkele beslissing Bij de voortgezette behandeling van I de kwestie van de apartheidspolitiek der Zuid-Afrikaanse regering heeft de Amerikaanse afgevaardigde Charles I Sprague ln de sjaeciale politieke com- j der VN. verklaard dat de V.S. j ten van de rassenkwestie ln Zuld-Afrika moet bestuderen. Spr. zeide echter niet de Zuid-Afri kaanse opvatting, dat de V.N. in deze kwestie niet competent zijn, te kunnen huldigen. Hij aohitte de door de unie in gediende resolutie dienaangaande te ruim gesteld. „Wij zijn van mening" zo zeide hij, „dat de algemene vergadering en deze commissie op grond van het handvest volledig het reoht hebben om op de voorgrond tredende kwesties te bespreken en dat de uitoefening van dat reoht niet in strijd is met hetgeen bepaald wordt in artikel twee van para- graaf zeven van het handvest". (Zoals bekend, beroept Zuid-Afrika zioh op dit i artikel, dat inmenging in de binnen- landse aangelegenheden der leden-sta- i ten der V.N. verbiedt. De VS. waren echter wel voorstander van het door IJsland, Denemarken, Zweden en Noorwegen ingediende amendement, volgens hetwelk op alle leden-staten dus niet Zuid-Afrika in het bijzonder een beroep wordt ge daan hun politiek te baseren op de rechten van de mens in overeenstem ming met de beginselen en verpliohtin- gen van het handvest. Na zijn rede heeft Sprague tegenover verslaggevers nog verklaard dat de Verenigde Staten hun positie van lei der van de wereld zouden hebben op geofferd. indien zij geen steun zouden hebben gegeven aan een bespreking van de Zuid-Afrikaanse rassenpolitiek in de Verenigde Naties. Hij zeide het er mee eens te zün dat het rassenprob'eem in Zuid-Afrika een gevaar zou kunnen opleveren voor de vrede. De Braziliaanse voorzitter van de po- 1 litteke commissie van de V.N., Muniz, heeft er Zaterdag op aangedrongen haast te maken met de behandeling van het probleem van de Koreaanse wapen stilstand. Hij zeide dat. in een maand de commissie nauwelijks halfweg met haar bespreking over Korea was geko men. HU herinnerde eraan dat er nog acht problemen op de agenda stonden, w.o. die inzake Tunesië Marokko en de ontwajjenlng. Muniz stelde voor in het begin van deze week een grens te ste'.'en aan het aantal sprekers Ook stelde hy voor tweemaal daags bijeen te komen Muniz deed een beroep op de com missie om alle voor-tellen die kunnen leiden tot een oplossing van krijsgevan genen problemen, nauwkeurig -e bestu deren juridisch adviseur der V.N., Abraham Feller, die zich dezer dagen van het le ven heeft beroofd. De pleohtigheid werd bijgewoond o.m. door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Acheson. de voorzitter van de algemene vergadering der V.N., Lester Paerson, de secretaris-generaal der V.N., Trygre Lie, en de permanente vertegenwoordi gers bij de V.N. van Engeland, Grieken land. Brazilië en talrijke andere dele gaties waaronder die van Polen en Tsje- oho-Slowakije. Alle adjunot-secretaris- sen-generaal van de V.N en talrijke le den van het secretariaat van de inter nationale commissie waren eveneens aanwezig om de overledene de laatste eer te bewijzen, Nadat de gebeden in het Hebreeuws waren gezegd las Benjamin Cohen, ver tegenwoordiger van de VB. in de ont wapeningscommissie een boodschap voor van een Amerikaanse jurist en vriend van Feller, waarin verklaard wordt .dat Feller „in de strijd tegen de demagogen gevallen is". Vervolgens braoht Ralph Bunohe, directeur van het bureau der V.N. voor zaken, die het beheer van niet-zelfbesturende gebieden betreffen, hulde aan de overledene. van 31 Januari 1950 omvatte het test programma proeven die bijdragen tot de onderzoekingen van wapens met thermo kern-physische eigenschappen." „Wetenschappelijke medewerkers aan de proeven hebben hun tevredenheid uitgesproken met de resultaten. Leiders en leden van de militaire en burgerlijke staven hebben een opmerkelijke daad verricht van precisie bi) de beraming en uitvoering en hebben de lof van het ministerie van defensie en de atoom energie-commissie. In de aanwezigheid van de dreigingen voor de wereldvrede en bij afwezigheid van effectieve en k-achtdadlge schikkin gen voor contróle op bewapeningen moet de regering van de Verenigde Staten vov>rtga;.r met de bestudering van df ontwikkeling van deze geweldige ener- gieen voor de defensie van de vrije we reld Tegelijkertijd bevordert deze regering met toenemend succes de bestudering gericht op het aanwenden van deze ener gieën voor de defensie van de vrije we- dus deze verklaring. De atoom-energie commissie liet dui delijk uitkomen zonder het ronduit te zeggen dat zij de eerste waterstof bom ter wereld tot ontploffing had gebracht. Uit de bewoordingen van de verklaring zou men zelfs kunnen afleiden dat meer dan een bom tot explosie zou zijn ge bracht. Tegelijkertijd maakte de voorzitter van de commissie Gordon Dean bekend, dat onderzoekingen aan de gang zijn die zul len leiden tot disciplinaire bestraffing of vervolging van diegenen, die ooggetuigen 'erslagen van de ontploffing van de wa terstof bom naar huis hebben gestuurd. De verklaring van de atoomenergie commissie was het hoogtepunt van een stroom brieven van leden van de groep aan boord van schepen op 30 of 35 mijl afstand, toen op 1 November een ont zettende ontploffing had plaats gevon den. In verscheidene van deze brieven werd ronduit gezegd, dat de ontploffing af komstig was van de waterstof bom en werd een grafische beschrijving gegeven waaruit opgemaakt kon worden dat men hier met de explosie van een waterstof bom heeft te doen gehad. Dean zei dat de korte officiële mede deling niet nader toegelicht zou worden. „Iedere toelichting zou potentiële vij anden behulpzaam kunnen zijn".' Grote politieke verschuiving Alhoewel de uitslag der gisteren in Griekenland gehouden algemene ver kiezingen nog niet volledig hekend is, kan thans reeds worden vastgesteld dat zich een grote politieke verschui ving onder de Griekse kiezers heeft voorgedaan, welke er toe heeft geleid dat de „Griekse concentratie", onder maarschalk Papagos, als overwinnaar uit het verkiezingsstrijdperk is getre den. Thans is reeds bekend dat in het gehele land meer dan de helft der kiezers op candidaten van de „Griekse concentratie" hebben gestemd. Reeds verluidt, dat Papagos 230 van de 300 zetels zal behalen. Men verwacht dat maarschalk Papa gos Griekenland de komende vier jaar zal regeren, steunend op de grootste parlementaire meerderheid, die enige Griekse regering, sinds het bewind van wijlen Eleutherios Venizelos van 1928 tot 1932, heeft bezeten. Maarschalk Papagos gaf gisteravond een officiële verklaring over zijn verkie zingsoverwinning uit, waarin hij o.m. zeide: „Het nieuwe, Zondagavond inge gane vier-jarentijdperk, zal er een zijn van opbouwend werk. Griekenland zal I opnieuw gehoor gever, aan de roep der andere vrije landen, die voor democratie en vrijheid hebben gestreden" De minister-president van de zittende j Griekse regering, generaal Piastiras, verklaarde in antwoord op vragen van I journalisten „verrast" te zijn over de uitslag. Piastiras werd zelf als candidaat I in het kiesdistrict van Athene versla gen. Hij gaf te kennen zich, na zijn nederlaag, niet uit de politiek te zullen terugtrekken. Waarnemers schreven Papago's over weldigende overwinning in hoofdzaak aan de twee volgende factoren toe: 1. Het gehele land heeft genoeg van de wankele politieke toestand, die een gezonde ontwikkeling sinds de bevrij ding heeft belemmerd. 2. Het persoonlijke gezag van maar schalk Papagos, de aanvoerder der Griekse troepen tegen Mussolini's legers, dat na de oorlog nog groter is gewor den door het onder zijn leiding bedwin gen van de opstand der Griekse com munisten. Het schijnt dat een gedeelte van de volgelingen van de voormalige liberale premier Sophocles Venizelos. die, teza men met generaal Piastiras, de leiding van de „vooruitstrevende (centrum) partij", thans op de „Griekse concen tratie" heeft gestemd. HOGERE BELASTINGEN IN BELGIË OP FIETSEN, BROMFIETSEN, HONDEN EN PAARDEN. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Met ingang van 1 Januari a s. zullen de belastingen op fietsen, bromfietsen, honden en paarden in Belgie worden verhoogd. De belastingen zullen met in alle gemeenten dezelfde zijn, daar de hoogte verschilt met de financiële toe stand der gemeenten. In het ongunstig ste geval zullen de beinMinarn bedraven 200 frs per hond; 102 frs per flets met een zadel, 135 frs, per bromfiets en i50 frs. per paard. Bij Oostkapelle doet de zee gemid deld jaarlijks zes meter van de duinvoet verdwijnen. Op de plek. waar d'e paalhoofden eindigen en het overige strand en duin onbeschermd zijn. ziet men een inham van enige honderden meters lang en naar schatting tweehonderd meter diep.- Een be paalde plaats, die bij eb vrijkomt, bevond zich zes jaar geleden nog binnen de duinvoet en ligt er nu al 50 meter vandaan, terwijl de Duitse bunkers, die een eindweegs de dui nen in werden gebouwd, thans in brokken op het strand liggen, of op instorten staan, doordat het zand. waarin de fundamenten van deze bouwsels staan wordt afgeslagen. Een uitgave van 2.8 millioen gulden zou noodzakelijk zijn om de toe stand ten goede te doen keren. Men hoopt op hulp van het Rijk. Een door de zee ondergraven bun ker. Het bouwwerk heeft hier de langste tijd gestaan: het zal niet lang duren, of het zal kantelen, door gebrek aan „houvast" in de grond. De leden van de groep ln Eniwetok behoefden hun brieven niet van te voren te laten lezen. Er bestond geen censuur. Maar alle duizenden personen die ver band hielden met de proefnemingen wa ren onderworpen aan de veiligheidsvoor schriften. In de bekendmaking van de atoom energie commissie werd geen datum van de explosie gegeven, maar de meeste brieven die in Amerika zijn aangeko men spreken over 1 November De eerste explosie van de waterstof bom houdt met in, dat zij thans in hoe veelheden ter beschikking zouden staan van de Verenigde Staten of dat de atoombom hierdoor verouderd zou wor den. De waterstof bom heeft 10 tot 25 maal meer kem-physlsch materiaal nodig dan een atoombom, maar heeft slechts onge veer 5 maal zoveel explosieve capaciteit. De hoogste militaire plannenmakers van de Verenigde Staten moeten uitmaken of deze verhoging van kracht het ver hoogde gebruik van materialen recht vaardigt. Zij zullen wellicht beslissen dat de wa terstof-bom voor speciale doelenden be waard moet worden en de productie sterk moet worden beperkt. In ieder geval zal een productie van grote hoeveelheden nog niet mogelijk zijn. zolang de nieuwe fabriek voor atoom-explosieven aan de Savannah Ri vier niet gereed is. Men verwacht dat zij tegen het einde van het volgend jaar met de productie kan beginnen. Materialen voor waterstof bommen worden op het ogenblik slechts ln kleine hoeveelheden geproduceerd. Uit ooggetuige-brieven van soldaten is gebleken dat de waterstof bom onder zware bewaking naar San Francisco was vervoerd waar zy gebracht was aan boord van een marine vaartuig en daar ir een speciaal compartiment was ge plaatst De deur werd dlchtgesoldeerd en over de deur werden nog kettingen ge last. Agenten van de F B.I. vergezelden de bom aan boord van het schip en aan boord bevonden zich meer burgers en veiligheidspersoneel dan matrozen. Er waren ogenblikken van spanning toen de radarinrichting van het schip gegevens oppikten, die naar men dacht afkomstig waren van een niet geïdenti ficeerde onderzeeër. EEN VERSCHRIKKELIJK WAPEN Dr Seisji Kaja, directeur van de af deling natuurkunde van de Tokiose Uni versiteit. heeft gezegd dat een waterstof bom van 50 ton de wereld tn stukken zou kunnen breken. Verder is hij van mening dat een atoombom vooi vreed zame doeleinden kar. worden gebruikt, maar een waterstofbom niet ..Er is een verschrikkelijk wapen uitgevonden", zei h«.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1