LEIDSCH DAGBLAD Nederland onthoudt zicli in Z. Afr. rassenkwestie OUD-LEIDEN giste Jaargang ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 No. 2776S Directeur: J. W Henny loofdredactle: B W Menk horst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57053 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Een wereld op drift Het heeft er veel van of momenteel le vraagstukken, die de wereld bezig juden, zich tegelijkertijd aanaienen. En ze steeds ingewikkelder worden! Het geval Korea zit zo vast, dat er een wrikken ol verwegen meer aan is. lat niettemin in de VN alles op naren snaren wordt gezet om toch te tracn- n nog een uitweg te vmden, bewyst echts, hoezeer algemeen wordt inge- ien hoe zonder oplossing in Korea in ten enkel opzicht ontspanning moge- ik zal blijken. Aan dit, op zich zelf weinig aanlokke- iiK inzicht hechte men niettemin toch >t te veel waarde. De voortduring van koude oorlog mocht men immers ver genten. Al was het alleen maar, omdat de to- ile gang van zaken in de wereld Mos reden te over geeft, om rustig zijn pel van het zaaien van verdeeldheid ie zetten rond en overal vindt ge slechts eeipalt en meningsbotsingen, meer of minder ernstig, doch in geen enkel op- cht te verwaarlozen. Feitelijk valt zelis iel zo eenvouoig te beoordelen, waar de luatie het ernstigst ligt. Is het in Zuid-Afnka? Is het in uropa? Is het in Azië? Terwijl in de VN de strijd om de apart- eidswetten in Zuld-Afrika in volle ang jS de afloop schynt voor de re- ering Malan niet bijzonder hoopvol eeft Malan's politiek in eigen land een educhte nederlaag geleden. Goed beschouwd, kan Malan zijn po- tiek met meer voortzetten, nu deze als ngrondwettelijk ls gedoodverfd door het oogste rechtscollege, dat zich met ter- jdê laat schuiven door het door Malan ngestelde parlementair Hooggerechtsnoi, aaraan trouwens de oppositie alle me ewerking heeft ontzegd. Malan had zien rouwens gevaarlijk op Hitleriaanse pa- en begeven, toen hij die richting koos m de rechtspraak uit te willen schake- ji" bij de parlementaire wetgeving! En dit vleugel-iam-slaan komt juist, erwijl Zuld-Airika meer en meer in komt te staan, letterlijk en flguur- ^Malan heeft maar al te zeer voedsel angevoerd voor de verzetsbeweging ln \fnka en het is niet te zien, hoe onder n bewind rust kan terugkeren. Het ls zich zelf genomen alleszins begrype- fljk dat de blanken zich bedreigd ge- roeien en zinnen op maatregelen om iCh veilig te stellen tegen de actie om e inheemsen te doen domineren, die ixwendien in geen enkel opzicht rijp zijn oor zelfbestuur.... Wat Malan echter oorstaat, ls de klok terugzetten en dat aat nu eenmaal niet meer! Ook de Mau Mau in Kenya is niet on- erdrukt, alle getroffen maatregelen ten itegciiQt-el mag gevreesd worden, ai deze anti-blankeh-beweglng zich erder door Afrika zal verspreiden. De Engelsen schijnen in Tangayjika reeds op eerne verschijnselen te stuiten. Ook n Tunis en Marokko neemt de anti- •:anse beweging eerder toe dan af, al zij van minder evaarlijk kaliber wat betreft de veiligheid. Of moeten we zeg en: momenteel nog van minder gevaar- jk kaliber? Veel zal in dit opzicht afhangen van uiteindelijke beslissing ter V.N. In Azië blijft onder de oppervlakte het ommumstisch wroeten voort duren en neutraliteitspolitiek van India en Pa stan is weinig geëëigend om daaraan n halt toe te roepen. Het ls een spelen et vuurMoeten deze landen eerst zelf onlronteei d worden met de rode drei- png voor zij bereid zijn aan het verde- igingsfront deel te nemen? Als het dan naar niet te laat is. En m ons eigen werelddeel staat alles r eens op losse schroeven, nu het iar-conflict als een splijtzwam tussen rankrijk en Duitsland staat. Zelfs ,i .at conflict Frani uk os te ma ten uit de Europese federatie, al zal Parijs wellicht tenslotte toch inzien, dat zijn positie ernstig zou benadelen itn gunste van Duitsland. Vaststaat.dat Amerika haast wil zien gemaakt met de oprichting van de Europese Defensie Ge- i.censchap. Deze is zonder deelneming an West-Dultsland practisch niet denk baar en daarom zal Amerika, zou het on verhoopt tussen Frankrijk en Duitsland moeten kiezen, zo goed als zeker Duitsland kiezen Wat dat voor Frankrijk zou bete kenen. is duidelijk' Daarom zien we voor alsnog Parijs voor te verstandig aan om alles op haren en snaren te zetten. Maar moeizame tijden staan voor de boeg, dat Nieuw voorstel inzake Korea In de speciale politieke commissie, die zich bezighoudt met de rassenpolitiek in Zuid-Afrika, heeft Noorwegen, ge steund door Denemarken, IJsland en Zweden, een amendement ingediend op de ontwerpresolutie van de 17 landen. De Noorse landen willen uit de reso lutie verwijderd zien de verwijzing naar vorige resoluties, waarin stond, dat ras senscheiding noodzakelijk rasdiscrimi natie moet zijn. De Noorse vertegenwoordiger Gunder- sen zei, dat hij tegen een commissie van onderzoek zou stemmen. Wel wil hij de kwestie van de apartheid voor vol gend jaar op de agenda van de assem blee houden. In het Noorse amendement wordt een beroep op alle leden gedaan om. ter vol doening aan hun verplichting op grond van het handvest, de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden te waarborgen. ONDERHOUD DE GASFERI—BOON Dr H. N. Boon. die kortgeleden is be noemd tot Nederlands gezant in Rome, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de minister-president van Italië Alcide de Gasperl Hij had een langdurig onderhoud met hem. De Nederlandse afgevaardigde dr C. L. Patijn zeide, dat er twee verschillen de gezichtspunten naar voren zijn ge bracht. Het ene was dat de besproken kwestie een politieke aangelegenheid van het grootste belang was, terwijl aan de andere kant was aangevoerd, dat het. hier duidelijk om een kwestie gaat, die in essentie een binnenlandse aangele genheid van Zuid-Afrika is. Beide partyen stonden sterk. „Het zou onjuist zijn met het oog op het handvest en in de ogen van de we reld als wij zouden weigeren een zaak te bespreken, die velen ver buiten de grenzen van Zuid-Afrika duidelijk ver ontrust en die haar schaduw werpt over andere plaatsen, waar mensen van ver schillend ras tezamen leven. Maar de critlek van de Verenigde Naties over de rassentoestand in Zuid-Afrika zou meer gewicht in de schaal leggen als de spre kers in het debat enkele van hun eigen binnenlandse problemen niet over het hoofd willen zien", aldus dr Patijn. Spr. zei, dat in Zuid-Afrika veel wordt gedaan voor het welzijn van de gekleur de bevolking, veel meer dan de meeste critici weten. Het was niet waar, zoals de vertegenwoordiger van Pakistan, Bokhari, zei, dat de Zuid-Afrikaanse regering tracht de inheemsen op het laagste beschavingspeil te houden. „Het is niet waar, zoals mevrouw Laksjml Pandit zegt, dat de niet-blan- ken van hun bezittingen worden be roofd zonder vergoeding te ontvangen, i De rassenkwestie is ook veel gecompli ceerder dan vele buitenstaanders weten. I Het is misschien zelfs mogelijk, dat een j of andere vorm van schelding van de verschillende bevolkingsgroepen grotere mogelijkheden voor haar ontwikkeling opent. Enkele jaren geleden heeft me vrouw Pandit een plan voorgestaan om de Zuid-Afrikaanse Unie te verdelen in gebieden voor blanken, inheemsen en Indiërs. Rassenscheiding behoeft nog geen schending van de mensenrechten te betekenen en kan de enige blijvende oplossing bieden van het ingewikkelde rassenprobleem" Dr Patyn zeide evenwel, dat het Ne- j derlandse volk het steeds moeilyker vindt de rassenpolitiek van de Zuid- 1 Afrikaanse regering te begrijpen. Zij kon I het denkbeeld van een politieke, econo- I mlsche en juridische scheiding niet aan- I vaarden. De Nederlanders waren in de laatste wereldoorlog getuige geweest van i een extreme rassendiscriminatie onder de Duitse bezetting en hadden zich te gen deze maatregelen verzet met alge mene stakingen en ten koste van hun eigen bloed. „Natuurlijk lag deze zaak anders", al dus de Nederlandse afgevaardigde, „en geen verstandig mens zou de Zuid- Afrikaanse regering durven vergelijken met de Nazi's, noch haar rassenpolitiek met de uitroeiing der Joden, maar sinds die tijd kunnen wy het kwaad van een weloverwogen politiek van rassenonder scheid niet meer wegredeneren". Dr Patyn was er evenwel niet zeker van. of de assemblee wel het recht heeft in deze aanbevelingen te doen. Daarom zou Nederland zich onthouden by de stemming over de gezameenlyke ont werpresolutie. Australië en België steunen de resolu tie der 17 landen niet. KOREA Israël heeft gisteren bij monde van Abba EJban in de politieke commissie der Algemene Vergadering der V.N. een uit tien punten bestaand plan ingediend, dat beoogt de impasse in de krijgsgevan- genenkwestie op Korea te verbreken. Het plan poogt tegemoet te komen aan het Westelyke standpunt, dat de krijgs gevangenen in Korea niet gedwongen moeten worden naar hun eigen land terug te keren, maar tegelijkertijd aan de bezwaren van de Noordelyken, dat de gevangenen niet met geweld vastgehou den moeten worden. WEERBERICHT Nevelig en koud He Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met hier en daar mist 16 NOVEMBER. Zot op: 8.02 uur; onder: 16.48 uur. Maan op; 7.00 uur; onder. 15.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.16 en 14.30 u« H7/11 te 2.52 en 15.06 uur) Hit nummer bestaat uit 14 pagina's Toenemende kans op neerslag Het KNMI deelt mede: De laatste dagen stond het weer in ons land onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die boven de Noordzee lag en een verbinding vormde tussen een hogedrukgebied bij Ierland en een kraohtig maximum boven Rusland. Er was hierdoor weinig wind, zodat de temperatuur 's naohts tot beneden het vriespunt ken dalen. Plaatselijk kwam 2 tot 3 graden vorst voor. Aan de flank van het Russisohe hogedrulogebled ont wikkelde zich gisteren boven Polen een storing. d:e vergezeld van een uitgebreid neei slaggetoied naar Denemarken trok. In Duitsland bracht de storing op vele plaatsen sneeuw, ln Denemarken rezen. D? storing deed vanmorgen die wind iets toenemen uit Westelijke richting. Het neerslagtebied was toen tot dicht bij het Noord-Oosten van het land ge naderd De kans op enige regen nam li e'door toe. Het behoeft hierbij nau welijks te worden opgemerkt, dat geen vorst van enige betekenis te verwa-h- ten is. Het plan beveelt aan, dat er een ge meenschappelijk lichaam zal worden ge vormd met wederzijds goedvinden van de onderhandelende partijen, „dat zou moe ten beslissen over de eisen en de argu menten der gevangenen die geen gebruik willen maken van hun recht op repa triëring". Sir Mohammed Zafroellah Chan, de minister van buitenlandse zaken van Pakistan, verklaarde: „wij menen, dat de strijd kan en moet worden gestaakt, hangende overeenstemming" over de kwestie der repatriëring. „Ik waag het te vragen, hoeveel mensen er nog aan beide kanten moeten worden gedood, alvorens de ware betekenis van de con ventie van Genève kan worden gevon den". De afgevaardigde van Cuba. San Sal vador en Panama steunden het Weste- lyke voorstel inzake repatriëring der krijgsgevangenen. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat do Verenigde Staten geen „onvoorwaardelijk staken van het vuren" in Korea zoals voorgesteld door de mi- nisier van buitenlandse zaken van Pakistan, zouden aanvaarden. De woord voerder zei, dat de Amerikaanse rege ring en het Amerikaanse volk niet wen sten, dat er een wapenstilstand van kiacht zou worden, voordat „het morele beginsel" ten aanzien van krijgsgevan genen door de Noordelyken zou zijn aanvaard. FINANTIEN. De begrotingscommissie van de Ver enigde Naties heeft, ondanks bezwaren van de Sovjet-Unie, de Sovjet-bydrage aan de begroting van de Verenigde Naties voor het jaar 1953 verhoogd van 9.58 tot 12,28 procent. De bijdragen van Oekraine, Polen, Wit-Rusland, Groot- Brittannië, Denemarken, Egypte en Zweden werden eveneens verhoogd. De Verenigde Staten blijven met 35.12 pro cent het grootste deel bijdragen aan de kosten. De economische commissie van de VJï. heeft met 46 tegen 0 stemmen bii 5 ont houdingen (Sovjet-groep) een ontwerp resolutie aangenomen waarin de landen gevraagd wordt bij te dragen aan het uitgebreide plan voor technische hulp voor het volgende jaar In totaal zal deze hulp 25 millioen dollar bedragen. Malan geeft zich thans gewonnen Bij verkiezingen weer aan de orde Premier Malan van Zuid-Afrika heeft verklaard, dat zijn regering de Don derdag door het hof van appèl gedane uitspraak dat het nieuwe „hoge par lementaire hof" onwettig is, zal aan vaarden. Malan deelde mede, dat bij de in April a.s te houden algemene verkiezingen de Kaapse kleurlingen op de gemeen schappelijke kiezerslijst zouden voorko men. De kwestie zou evenwel bij de algemene verkiezingen in hoger beroep komen, doordat aan de kiezers zou wor den gevraagd de regering volmacht te verlenen tot maatregelen om de souve- Actie tegen de Mau-Mau De Britse autoriteiten hebben dorpe lingen van het district Njeri, ten Noor den van de hoofdstad van Kenya, Nai robi, gelegen, medegedeeld, dat zij hun in beslag genomen vee terug kunnen ontvangen, als zij de moordenaars aan wijzen van het voornaamste opperhoofd, Nderi, die de vorige maand gedood werd door de Mau Mau. De gouverneur- heeft de sluiting ge last van 34 Afrikaanse scholen, „omdat deze in verbinding stonden met de Mau Mau". Nog blijven 150 „onafhankelijke scho len" geopend. Aan het einde van het kwartaal zullen ook zü echter gesloten worden, tenzij er ln toegestemd wordt, dat de onderwijzers „gezuiverd" worden. Een organisatie van blanke koffie planters in Tangayjika heeft een in het Noorden van het land geposte brief ontvangen, waarin de planters met de dood worden bedreigd. De brief is onder tekend: „Kikoejoe jongens". Er zijn soortgelyke brieven ontvangen door andere organisaties. De politie stelt een onderzoek in. De algemene toestand j in Noord Tangayjika is normaal. Amerikaans transportvliegtuig neergestort Een transportvliegtuig met 37 militai ren aan boord, die van verlof in Japan terugkeerden, is 30 kilometer ten Oosten I van Seoel neergestort. Alle inzittenden, i met inbegrip van de zeven leden der be manning, kwamen om het leven. De dood van Feller Minister Aches on en zijn echtgenote hebben telegrafisch mevrouw Feller hun deelneming betuigd Zij verklaarden „onuitsprekelijk geschokt te zijn". Dr Frank Graham, de V-N.-vertegen- woondiger voor Kasjmir, zond eveneens een telegram. Hij noemde Feller „een slachtoffer van de oorlog om de wereld vrede te brengen". Vele diploma ten in New York ver klaarden verontwaardigd te zyn over de methode van „onderzoek", die naar zij zeiden, ihet moreel op het secretariaat van de V.N. had vernietigd en een van de hoge functionarissen in de dood had gedreven. Een hooggeplaatst Amerikaans Ud van het scretarïaat verklaarde, dat geen Amerikaan „die bij zijn verstand is, zich ln de toekomst voor een verantwoorde lijke betrekking bij de N.V. zou melden Volgens waarnemers kon het moreel op het secretariaat niet lager zijn dan het op dit ogenibliik is. Het is bekend, dat vele functionarissen van plan zyn oentslag te vragen na de huidige zitting van de algemene vergadering. reiniteit van het. parlement boven elke twijfel te verheffen. De juiste aard van deze maatregelen zou later worden bekendgemaakt. Over de jongste relletjes van Afrika nen zei Mallan, dat het de eerste taak van de regering was orde en rust te handhaven en leven en goed te bescher men. De regering zou zulks blijven doen Zij had middelen hiervoor tot haar beschikking en het publiek behoef de zich niet ongerust te maken. Gewoonlijk was de Afrikaanse bevol king van Zuid-Afrika vreedzaam en ge hoorzaam aan de wet. Wat had nu de verandering teweeggebracht? Wat in Zuid-Afrika gebeurde, deed zich ook in Kenya voor, 1.600 km. ver der. De Britse gouverneur van Kenya, die ook hoge commissaris in Zuid- Afrika is geweest, had verklaard, dat de gebeurtenissen berustten op een plan, dat van buitenaf kwam. Het is veelbetekenend, aldus Malan, dat de ongeregeldheden voorkwamen op plaatsen, waarvan men niet kon zeggen, dat de Afrikanen er slecht behandeld werden. De ergste ongeregeldheid ge beurde in Port Elizabeth, dat een model inheems stadje was. De incidenten hadden plaatsgevonden in gebieden, waar de verenigde partij (oppositie) de overhand had. Daaruit bleek, dat de beweging niet gericht was tegen de nationalisten, maar tegen de blanken. Een commissie van onderzoek naar de ongeregeldheden, als voorgesteld door de verenigde partij, zou volgens Malan in strijd zijn met alle beginselen van wettelijkheid. Nederland 'yijna 10millioen inwoners! Op 1 October j.l. telde ons land 10.408.898 inwoners, zo blijkt uit het statistisch bulletin van het C.B.S. In het tijdvak JanuariSeptember 1952 zyn 66.057 huwelijken gesloten (overeenkomstige periode 1951: 68.559), het aantal levendgeborenen bedraagt 177.571 tin overeenkomstige periode 1951 174.317). waarvan onwettig 2464 (1951: 2508), aantal overledenen 55 831 (1951: 58416). In September 1952 zyn 7645 huwe lijken gesloten (1951: 8044), levendge borenen 19.229 (1951: 19020), waarvan NAAM VAN WEST-DUITSE VLUCHTELINGENPARTIJ GEWIJZIGD. De West-Duitse Vluahtelingeiipartij „blok van verdrevenen en slachtoffers van onrechtvaardigheid" genaamd) heeft haar naaim veranderd in „blok voor geheel Duitsland" i.Gesamt Deut- scher Blook), met het oog op de alge mene verkiezingen die in de zomer van het volgend jaar zullen worden gehou den. Zullks om de partij toegankelijk te maken voor ledereen ln plaats van al leen voor vluohtelingen. De vluohite 1 ingenparty heeft thans de steun van ongeveer acht procent van West-Dultslands 32 millioen stemge rechtigden. De partij is in 1950 gesticht, en sindsdien gestadig in omvang en be lang toegenomen. Waldemar Krait, het hoofd van de partij (voormalig SS-officler), zinspeel de er op. dat hy ziqh mogelijk bij de volgend Jaar te houden algemene ver kiezingen met. de socialisten zal verbin den tegen Adenauers coalitie. In de heuvels van West Dee Why ten Noorden van Sydney, opende de 's morgens vroeg per K.L.M. aan gekomen burgemeester van Amster dam de eerste naar een Hollander genoemde straat in Australiëde Maasstraat. Aan deze straat, nu nog. een zandpad, wonen afstammelin gen van de Nederlandse schilder Nicolaas Maas. de heer en Mevrouw. Rien en Mieke Maas met hun zoon tje, Nicolaas. Zij arriveerden in 1950. na in Djakarta te hebben ge woond. in Australiëwaar zij in Dee Why een huis bouwden. Mevrouw Maas diende het verzoek in één straat in het stadje naar haar illuster familielid uit vroeger eeuwen te noemen, hetgeen werd ingewil ligd. Het geheel werd opgeluisterd door volks-klompendansen. opgevoerd door de in nationale klederdracht gestoken dansgroep van de Neder landse Vereniging in Nieuw Zuid Wales, en door de in nationaal costuum geklede Schotse ..pipe band". V.l.n.r.: Burgemeester A. dAilly een buurvrouw. Mevrouw Mieke Maas en Alderman E. A. O'Dea. De West-Duitse regering heeft het plan een missie naar Cairo te zenden, teneinde besprekingen met de Arabische liga te voeren over de kwestie der her stelbetalingen aan IsraëL Ralph Bunche, hoofd van de afdeling der V-N. voor mandaatgebieden en voor het verzamelen van gegevens over onaf hankelijke gebieden, heeft verklaard, dat .jde druk op het Amerikaanse per soneel der VJ4. de oorzaak Is van Abra ham Fellers zelfmoord". Bundhe zeide het er mede eens te zijn, dat de V.N. met het land, dat gast vrijheid verleent dient samen te wer ken als dit zyn veiligheid wenst te ver zekeren doch van Amerikaanse zydc diende men er op toe te zien, dal de internationale status van de Verenigde j Naties geëerbiedigd wordt. „Als Amen- kaan" wenste hy te verklaren er van overtuigd te zyn, dat „op een heel en- kele uitzondering na" het 2000-tal Ame rikaanse employé's van de VN. loyaal tegenover hun land staat. Het Sovjetblad „Prawda" brengt het1 bericht onder de kop „senator McCar- -an commandeert de Verenigde Naties" Het Brits-Amerikaanse blok begint de Verenigde Naties „.waar de tegenstrij digheden. die de kapitalistische wereld 1 versaheuren, f°-ds openlijker aan de dag treden". vrezen, aldus de I „Prawda" WERVELSTORM OP FORMOSA. Zuid-Formosa is getroffen door een wervelstorm Volgens de eerste schat tingen zyn 500 huizen in Kachsioeng. Formosa's zuidelijkste haven, vernield. In het geheel weiden drie steden ge troffen. Het aantal doden wordt op 30 geraamd De verbindingen tussen Taipeh ey de Zuidelijke steden werden ve-bro- i/ behoort het halve eeuwfeest van ..Oud-Leiden" tot het verleden, onze ter gelegenheid daarvan gepubliceerde serie oude stadsbeelden is bij onze lezerskring zodanig in de smaak gevallen, dat ons van meerdere zijden het dringende verzoek bereikte deze reeks nog even voort te zetten. Gedurende een aantal Zaterdagen zullen wij deze rubriek dus nog vervolgen. Wie over fotomateriaal uit ..de goede, oude tijd" beschikt en dat ons in bruikleen wil afstaan, dat hij of zij het ons zendeil Hierboven: zó zag de Kaiserstraat er vroeger uit: de toegangspoort tnt de Rijksnianége is duidelijk te onderscheiden.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1