■Vijf fractie-voorzitters en 8 hebben vele specialisten" In het algemeen College van B. wensen veel waardering en W. voor het Avondvergadering brengt acht sprekers 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 14 November 1952 Derde Blad No. 27764 Leidse Gemeentebegroting onder de loupe het 'oningbouw en werkverruiming in middelpunt der belangstelling loeilijklieden bij Leidse spoorivegwerkeii vragen tevens de aandacht Vijf fractie-voorzitters en 8 „specialisten" hebben gisteravond tijdens de eerste begrotingszitting van de Leidse Raad hun visie op de Gemeente begroting 1953 gegeven en een ontelbaar aantal wensen geuit. In het algemeen had men zeer veel waardering voor het beleid van het College van B. en W. Zoals ook in voorgaande jaren stond de woningbouw en de plannen, welke tot werkverruiming kunnen dienen, in het middelpunt der belangstelling. Enkele sprekers schonken tevens aandacht aan de moeilijk heden, die zich momenteel bij de Leidse spoorwegwerken in de omgeving van de Haarlemmertrekvaart voordoen. e heer Goslings <P. v. d. A.), die de >mene beschouwingen op de begroting nde, memoreerde allereerst het feit, i't het gisteren op de dag af negen landen was geleden, dat het vorige rrotingsdebat werd gehouden. Hulrje Icht spreker voor het vele werk, dat nor het College en de ambtenaren is het om deze tijdige indiening van de "roting mogelijk te maken. Ook voor samenstelling van deze begroting en duidelijke uiteenzetting in de uitvoe- e geleidebrief kon spreker in het al- neen zijn waardering uitspreken. De taande financiële verhoudng tussen yk en gemeenten plaatst deze laatste enige onontkoombare consequen- Het uitblijven van de noodzakelijke Ihtlijnen maakt een juiste raming fcctisch onmogelijk. Door de financiële teling kan van een werkelijk zelfstan- I financieel beleid door B. en W. geen rake zijn, zodat ook de mogelijkheid n enerzijds afkeuren of anderzijds 1de brengen uitgesloten is. Beoordeeld kan slechts worden in hoc- B. en W. binnen de door henzelf ■wezen begrenzingen hun finan- beleid voeren. Sprekers fractie nu ei: aanzienlijk meer waardering voor Ee begroting en toelichting dan die bi het" vorig jaar. I B en W. hebben uitgesproken, dat voor B gemeente primair is een redelijk ver- •gingspeil en secundair de wijze, waar in de nodige middelen ter verwezen- cing van haar behoeften wordt voor- n. Dit is het standpunt door sprekers ictie steeds ingenomen; wij moeten even naar een redelijk verzorgingspcll. .ze opvatting is niet in strijd met het incipe „de tering naar de nering zet- ji", Zo kan de hogere overheid zuiver iiden ingelicht over de noden der be- lking en zo kan ook worden getracht overheid te overtuigen van de nood le van hogere uitkeringen. Er is ook jaar in feite geen sluitende bcgro- g. doch wel is nu op reële wijze het oodzakelijke verzorgingspeil naar vo- m gebracht. B. en W. nemen aan, dat uitkering uit het gemeentefonds met ,650.000 zal worden verhoogd Op welke ond, wordt evenwel niet duidelijk ge laakt. Evenals vorige jaren kan worden lezegd, dat de financiële positie van de gemeente op zichzelf niet ongunstig is. Men kan zeggen, dat zij financieel gezond is. Dat B. en W. in het begin van het jaar tijdens een schaarse markt door grote activiteit reeds su~ cessen op fiancieringsgebied kondi boeken, dient hen als grote verdienste te worden aangerekend. Dat dit ook geld kostte door hogere rente doet aan dit feit niets af. Met het oog op een mogelijk aanstaande daling van dl rentevoet, moet echter het verder le nen met grote voorzichtigheid ge beuren. De heer Goslings was van mening, at Leiden wat zijn woningbouw betreft uimschoots tevreden kan zijn. Er zijn ia de oorlog reeds 1585 huizen gebouwd, envijl er in 1952 plm. 300 gereed zullen -omen. Bovendien zijn er momenteel f53 i aanbouw. Wat men bij grote plaatse- jke activiteit kan bereiken, bleek bij het ilan van de 264 woningen in de Rooden- "'"gerpolder. Door zeer actief ingrijpen i de wethouder van Openbare Werken in snel werken van „zijn" ambtenaren stal werden 150 huizen meer verkregen. St. Nicolaas is in aantocht VERLANGLIJSTJE VAN DE LEIDSE RAAD Ook uit het verlanglijstje van de Leidse Raad valt op te maken, dat 3t. Nicolaas in aantocht is. Doen wij slechts een greep uit de vele „ge schenken", die hierop voorkomen en 1' 1 worden gevraagd, dan noemen wij Nieuwe zweminrichting Museum in Boerhaavezalen Speelgelegenheid voor de Jeugd Aanleg van nieuwe wegen Demping van grachten Aanleg sportvelden en speeltuinen Voltooiing restauratie Stadsgehoor zaal Nieuwe Schouwburg Nieuwe veemarkt Subsidie Volkshuis Krulsgebouwen in buitenwijken Nieuwe industrieën Verhoging bouwvolume Particuliere woningbouw Tehuis voor Ouden van Dagen Badhuis Crèche Verbinding Morskwartier Consultatiebureaux. Spr. achtte dit een prachtig staaltje van gemeentelijke autonomie. Maakt de bestaande woningnood het noodzakelijk, dat men bij krotopruiming zich beperkt tot de incidentele gevallen, blijft het een eis. dat men de plannen in dit opzicht reeds klaar maakt. Het is daarom toe te juichen, dat B. en W. be sloten hebben tot bestudering van de saneringsplannen van de gehele stads kern over te gaan. Bij het ontwerpen van nieuwe saneringsplannen voor de oude wijken als Gortestraat. Caecilliastraat en omgeving en Looierstraat en omge ving, diene men volgens spreker, te den ken aan voldoende groen en speelgele- genheid voor de jeugd. Een dergelijke gelegenheid zag spreker ook gaarne aan gebracht rond de Haverstraatschool en in de omgeving van de Heren- en Oran jegracht. Een gëbouw als het oude St.. Caecilia- gasthuis met zijn beide Boerhaavezalen zou ten dele een museum kunnen wor den voor de medische weténschap uit de tijd van Boerhaave; voor een ander deel kunnen worden ingericht als ateliers en winkels voor kunstenaars. Voorts bepleitte spreker een versnel de uitvoering van openbare werken, waartoe vele objecten in Leiden zijn te vinden, t.w. de aanleg van nieuwe we gen in en om Leiden, demping van verschillende grachten, aanleg van sportvelden en speeltuinen, nieuwe zweminrichtinr (open A overdekt), voltooiing van de restauratie Stadsgehoorzaal, bouwen v: nieuwe Schouwburg, aanleg nieuwe veemarkt etc. etc. Gaarne zou de heer Goslings verder worden ingelicht over de toekomstige bestemming van het Ulo-schoolgebouw aan de Breestraat. Zou Leiden, aldus vroeg spreker, ook ni:t kunen delen in het. bedrag van f.300 millioen, dat de Regering van plan is uit te trekken voor werkverruimingsobjec ten. Met het oog op een tijdige voorberei ding van bovengenoemde plannen, mag het College volgens spreker, niet aar zelen om zo nodig de technische staf van de Dienst van Gemeentewei ken uit te breiden. Gezien het belang, dat Leiden heeft bij het aantrekken van nieuwe indus trieën, mag het College niet terugschrik ken om zonodig financiële offers te bren gen. Hier gelden zeker de woorden: „D< cost gaat voor de baet". De heer Goslings zag gaarne, dat het College doorging met uitbreiding te ge ven aan het U.T.S.-onderwys en het sti muleren van een M.T.S. Voor een goede aanpassing aan het toekomstig beroep kan verder een goede voorlichting op het gebied van beroepskeuze veel nuttig werk leveren. Gezien de sterke daling in het aantal nieuw ingeschreven studenten, waarvoor in het Leids Universiteitsblad als één der zeer waarschijnlijke oorza ken wordt genoemd de toenemende fi nanciële moeilijkheden in vele gezinnen, achte spreker het een zaak van dringend belang, dat B. en W. zich beraden over te gaan tot een belangrijke verhoging der subsidie van het Leidse Studiefonds. Aan het Leidse Volkshuis, dat in onze stad op maatschappelijk en cultureel terrein baanbrekend werk heeft verricht, zag de heer Goslings in de toekomst gaarne een subsidie uitgekeerd. Met het oog op de geestelijke en cul turele instelling van de tegenwoordige jeugd, op welk terrein vele problemen liggen, bepleitte spreker de instelling van een Commissie Jeugdzaken. Spreker was dankbaar, dat op het gebied van de volksgezondheid in de laatste jaren een verblijdend initiatief wordt getoond. Ofschoon vele van onze wensen, aldus spreker, zijn verwezen lijkt is onze wens tot aanstelling var een 'kinderpsychiater of kinderpsycho loog nog niet vervuld. Voorts betreur de spreker het, dat de gemeente nog niet beschikt over een eigen klinische opname-mogelijkheid, hetgeen hy een grote leemte in de gezondheidszorg achtte. FINANCIËLE VERHOUDING VRAAGTEKEN: Vervolgens is het woord aan de heer Woudstra (Prot. Chr.), die van mening is dat de financiële toestand van de gemeente in 1952 aanmerkelijk is verbe terd; vele werken zfjn in dit jaar aange vangen of uitgevoerd. Objecten waar mede millioenen waren gemoeid. Ook voor de toekomst blijft de toe komstige regeling der financiële verhou ding helaas nog een vraagteken Spreker vreest, dat de tijdelijke regeling van thans, die langzaam aan een semi-per- manent karakter krijgt, haar invloed op de uiteindelijke definitieve regeling zal doen gelden Gaarne zou spreker worden ingelicht waarom de kosten van de so ciale bijstandregeling 4',i ton hoger zijn geraamd. Door de Invoering van werkloosheidswet worden immers kosten van de werkloosheid voor een belangrijk deel naar het bedrijfsleven overgeheveld? Met belangstelling wacht spreker na deze begrotingszittJng het praeadvies van het College af op de voorstellen- Van Dijk/Woudst-ra inzake de subsidie- Verhoging Wethouderssalarissen De heren C J. Woudstra, J. Gos lings, A. van Dijk en A. O. Frohwein hebben by de Raad een voorstel in gediend om het College van Ged. Staten van Zuid Holland te verzoe ken om de nodige stappen te willen ondernemen, dat de wethouderssa larissen tot tenminste f. 8 000 per jaar worden verhoogd. Het feit. dat steeds meer instellin gen op cultureel gebied om subsidie komen vragen, achtte spreker zorg wekkend. Hoewel het streven van ver enigingen. die zich bewegen op het gebied van de volksontwikkeling moet worden bevorderd, moet bij het toe kennen van subsidie blijken, dat deze financiële steun onmisbaar is en dat bij de burgerij voldoende offervaardig heid aanwezig is. Ook zal de betrokken vereniging haar sporen op dit terrein verdiend moeten hebben. Een geval als „De mens in zijn vrije tijd" moet zich niet herhalen. Spreker is van mening, dat de wo- ningbouwactiviteit in dit jaar geringer dan in 1951. Ook het totale resul taat sinds 1945 bevredigt niet- Aan de hand van enkele cijfers uit de Economi sche Statistische Berichten toont de heer Woudstra aan, dat het percentage van het woningtekort daar gedaald is, waar de particuliere bouwnijverheid ge stimuleerd ls. Spreker vraagt of ook in Leiden de woningbouw volgens de pre mieregeling niet meer kan worden aan gemoedigd. De heer Woudstra gaf tenslotte de 'erzekerirtg, dat zijn fractie in zoveel mogelijke samenwerking met de andere raadsfracties, wenst mede te bouwen aan de toekomst van Leiden. tergebleven bij de verhouding der alge mene uitkering uit het Gemeentefonds, vroeg hij of de Gemeente in de toe komst nog belastingbronnen denkt aan te boren. Volgens spreker verdient het voorts aanbeveling, dat er op toe wordt gezien, dat een nadelig saldo van de Sociale Raad in de toekomst wordt ver meden. Ofschoon de heer Frohwein ver heugd ls, dat aan de Gem. Dienst voor Sociale Zaken in de toekomst een goede huisvesting wordt gewaarborgd ('t Nut van 't Algemeen), verzoekt htf het Col lege de mogelijkheid onder het oog te zien om te streven naaT een meerdere efficiency ta v. de personeelsbezetting van deze Dienst. HET SPOORWEGPLAN Met het oog op de moeilijkheden, wel ke zich momenteel voordoen in het Leidse Spoorwegplan (grondverzak kingen nabij de Ilaarlemmcrtrek vaart zou spreker gaarne vernemen of spe ciaal bij deze vaart indertijd voldoen de grondboringen zijn verricht en voorts ook of de wyzc van grond onderzoek, welke aldaar heeft plaats gehad voor de verhoging van de spoor baan, de volledige instemming heeft gehad van de deskundigen bij de Dienst van Gemeentewerken. Meerdere aandacht had sprekers frac tie gaarne zien besteed aan de bouw van middenstandswoningen. Hierbij moet ook meer dan tot dusverre, de particuliere bouwnijverheid worden ingeschakeld. Voorts drong spieker er sterk op aan n zoveel mogelijk de uitvoering van publieke werken in werkverschaffing te helpen bevorderen. In dit verband dacht spreker aan de afgraving van het ter rein van de Gem. Reinigingsdienst, zulks teneinde een vlotte doorgang te bewerkstelligen voor de schepen be stemd voor de Lichtfabrieken. Voor de werkloze hoofdarbeiders acht hij het in richten van een woning- en geztns- statistiek van groot belang. Spreker, die de aangebrachte verbe- De heer A. van Dijk (K.V.P.), die er zioh over verheugde, dat het schip van gemeente veilig uit de mist van het vorig jaar te voorschijn is gekomen, wenst een meer op het gezin gericht politiek beleid. Aangezien B. en W. om suggesties hebben gevraagd, lanceert spreker de gedachte om aan de lande lijke kinderbijslag b.v een gemeentelijke premie van f. 50 k f. 100 te verbinden, ingaande vanaf het derde kind. Voorts wees hij op de betekenis van het hebben van een huis in eigendom, een ideaal, dat door velen wordt- nagestreefd en dat eerder wordt geambieerd dan het be talen van de wel zeer hoge huren van nieuwe woningen. Voor vele gezinnen achtte spreker het funest, dat liet vermenigvuldigingscijfer voor het onder wijs op 2 wordt gehandhaafd. De heer Van Dijk zag dit gaarne voor al het onderwijs op 1 bepaald, waartoe ook zijn voorstel dient. Verder zou spreker willen weten of het huurbijslagfonds. dat Leiden heeft, soms In het archief is geplaatst- Sprekende over het personeelsbeleid, wil het spreker voorkomen, dat de Corn- missie van Bijstand der Lichtfabrieken volkomen is uitgerang?erd. Recente ge gevens van andere bedrijven sterken Rem in die mening. Is het College van plan op dei-gelijke wijze door te gaan? Dit kan alleen maar de gemeente schaden. Bent U misschien van plan zo n aardige caravan te kopen, om Uw volgende vacantie nu eens rustig in eigen bezit" te kunnen doorbren gen? Hoe vindt U bovenstaande Hij wordt afgeleverdcom pleet met zwembad en springplank. Waar U deze ongeveer 20 meter teringen aan het Gesticht Endegeest sterk op prijs stelde, zag gaarne ln de verpleegkosten enige stabilisatie inge voerd. De bedrijfseconoom bij de S.L.F. dient volgens de heer Frohwein een grotere ontplooiingsmogelijkheid gegeven te wor- j den. Een hechte samenwerking tussen de lange caravan kllllt kopen? Natuur- technische staf en deze functionaris Amrr;i.n. t! hrfnnlt rr ren acht spreker van onschatbare waarde. 'n Amerika. U OCiaait Cr CCIl Gezien de grote bedragen, welke in het 75.000 dollar voor. Om de kooplust iets te temperen, vermelden wij hier nog. dat de fabrikant deze wagens niet op af betaling verkoopt. De heer H. D. M. Knol (Prot. Chr die in de avondvergadering als eerste spreker het woord voerde, ging uitvoerig op enkele financiële aspecten der be groting in en achtte het ten zeerste ge wenst, dat College en Raad nauwlettend blijven toezien op de liquidjteitspositie der gemeente en zoveel mogelijk tot consolidering overgaan. Met de heer Van Dijk achtte spreker het verkeerd, dat de Commissie van Bijstand niet altijd op de hoogte is. Indien er een con troverse bestaat tussen het College en een hoofd van dienst is het onjuist, dat de Commissie van Bj]6tand hiervan onkundig is. Ofschoon de heer Van Dyk de acti viteit van het College en met name van de wethouder van Openbare Wer ken niet in twijfel trekt, achtte hy de woningbouw teleurstellend. Na de bp- vrljding zijn 1585 huizen gebouwd, dit is gemiddeld 226 per jaar. Volgens spreker hadden dit er tenminste 500 moeten zyn. Dankbaar is spreker voor de vesti- stiging van een Mytylschool, doch spre ker vraagt zich af of dit onderwijs, dat op particulier initiatief geschiedt en in stand wordt gehouden, niet gesubsi dieerd dient, te worden. Hoewel de heer Van Dijk veel waar dering heeft voor het lofwaardig streven van K en O., kan hij zich niet van de mening onttrekken, dat de liefde van dez? Stichting voor verenigingen, welke een culturele taak actief beoefenen, wel wat laat is gekomen. Worden culturele vraagstukken wel voldoende aan de Commissie voor Culturele Zaken voor gelegd? Van het Burgerij-fonds hoort spreker de laatste tijd zeer weinig. De heer Van Dijk is van oordeel, dat dit fonds het best kan worden aangesproken voor de inrichting van enkele kruisgebouwen in de buitenwijken der stad. DE HEER A. O. FROHWEIN: FINANCIEN De heer A O. Frohwein, die na de theepauze als fractie-voorzitter van de V.V.D. aan het woord kwam, vroeg, hoewel hij zeer veel waardering had voor het beleid van de wethouder van Finan cien. naar de werkelijke liquiditeits positie van de Gemeente en wat ten aanzien hiervan de verwachtingen zul len zijn voor het begrotingsjaar 1953. Gaarne zou hij ook een uiteenzetting ontvangen t.a v. het reële verloop der financiële positie over het dienstjaar 1952 Zo zou hij willen weten of de Ge meente het geraamde bedrag ad f.650 000 (bijzondere uitkering) inderdaad ook in 1953 zal ontvangen. Voorzover hem be kend is dit bedrag nog niet gedekt door een ministeriële circulaire. Tevens zou hij willen vr nemen of het aangeboden wetsontwerp Omzetbelasting nog finan ciële consequenties zal hebben voor onze Gemeente. Zal voorts de in het Finan cieringsfonds der Gemeente belegde re serve van f. 3.000000 in de nabije toe komst moeten worden aangesproken? Nadat dc heer Fro-hwein nog enkele financiële opmerkingen had gemaakt, o.a. dat de stijging van de winst bij de S.L.F. procentsgewijze zeer sterk is ach- Van de vele wensen, die mevr. Brag- 6*aarde Does op haar verlanglijstje had staan, noemen wij allereerst een tehuis voor ouden van dagen, een in richting waar bejaarden van verschil lende levensovertuiging zich thuis voelen. Verder vroeg zy om een betere huisvesting van de Volkscrediefbank. Voorts brak zij een lans om zo moge lijk de vrouwelijke ambtenaar b.v. ook in te schakelen by de dienst van Ge meentewerken. Volkshuisvesting en S.L.F. Veel meer dan tot nu toe zou den deze diensten, volgens haar, ge bruik moeten maken van het inzicht van een vrouw. Nog te veel, aldus spreekster, hebben hier „de heren der schepping het voor het zeggen". Een uitspraak, die onder de heren-raads leden grote hilariteit verwekte en met een „nou, nou" werd beantwoord. Voorts pleitte zij voor de bouw van ■en badhuis in de omgeving van de Leliestraat en deed zy de suggestie aan de hand om in de bestaande badhuizen een proef te nemen met een goedkoper tarief voor de eerste dagen der week. Verder vroeg zij aandacht voor een nieuwe overdekte zwem- en badinrich ting. uitbreiding van het aantal consul tatiebureaux (in Mors- en Haagweg- kwartier) en verbetering van de Raads zaal (verhoogde zitplaatsen van B. en W. en verbetering in de acoustiek). Uiteraard kwam mevr. Braggaar ln deze zitting ook te spreken over de door haar al zo lang voorgestane crèche. Tenslotte vroeg zij hoe of het stond met de reeds maanden lopende besprekingen inzake een verbinding met het Morswegkwartier. De heer W. J. Geertsema (V.V.D.)die allereerst het pleit voerde voor sociaal- economische hulp aan kleine zelfstan digen en B. en W. onder het oog bracht, dat hun aandacht mede gericht moet zijn op de economische positie van de kleine middenstanders, die niet in ver drukking mogen komen door het groot winkelbedrijf. zou het verder op prijs stellen, dat B. en W. bij het toekennen van gratificaties bij ambtsjubilea bij het vaststellen van het bedrag rekening hielden met de geleverde prestaties. „Laat in dit opzicht van Leiden nu eens de victorie uitgaan", aldus spreker, die verder vroeg of de verkeerslichten bij de Korevaarstraat aan hun doel be antwoorden en hoe of het staat met het rapport over de sportterreinen aan de Haarlemmertrekvaart. Nadat spreker enkele onderwijskwesties had aangeroerd (o.a. de schoolradio) kwam hij uitvoerig te spreken over het cultureel beleid van B. en W., dat de fractie van de V.V.D. niet kan bewonde ren. Nog altijd is zijn fractie in dit op zicht voorstandster van het particulier initiatief, dat aanvankelijk eenvoudig dient te worden opgezet. Indien alles naar wens verloopt kunnen de plannen iets royaler worden opgezet en subsidie worden aangevraagd. Indien subsidie wordt verleend heeft de overheid het recht en de plicht gemeentelijk gedelegeerde aan te zen, die echter slechts een toeziende taak heeft en zeker geen deel van dagelijks bestuur moet uitmaken. In verband met deze opmerkingen achtte spreker het onjuist, dat de wethouder van Onderwijs soms ook het voorzit terschap van een dergelijke instelling op zich neemt. Bovendien wekt hy soms verwachtingen, welke niet reali seerbaar zijn en doet hy de suggestie dat de gemeente bij grote plannen wel bijpast. In dit verband herinnerde spreker aan het verloop van de actie rondom „De mens in zijn vrije tijd". Op deze wijze speelt men Sintcrklaa van gemeentegeld. Spreker hoopt da: ook, dat de wethouder „de tabbaard verleden voor warmte-technische-advie- zen zijn uitgegeven, achtte spieker het gewenst, om een warmte-téchnische- deskundige aan te stellen. Tenslotte merkte de heer Frohwein op, dat grote voorzichtigheid t.a.v. het aanhouden van terreinen, bestemd voor de industrie, geboden blijft. Spreker eindigde met de I wens uit te spreken, dat het College ook Gemeente, trots alle nevel, naar rustige wateren te leiden. DE HEER VAN WEL ZEN: VER HOGING BOUWVOLUME. Ook de heer Van Weizen (C.P.N.) plaatste de woningbouw en de oplossing van het werklozenprobleem bij zijn al gemene beschouwingen in het midden der belangstelling. Het aantel na de be vrijding gereedgekomen woningen geeft weinig reden tot optimisme, vooral als wij bedenken, dat in die tijd in Leiden ruim 5600 huwelijken zijn voltrokken. Spreker, die hieruit weliswaar geen con clusie wil trekken en ook het college en de wethouder van Openbare Werken t.o.v. de woningbouw niet in gebreke wenst te stellen, is van mening, dat men alle zeilen moet bijzetten om een vei - hoging van het bouwvolume te verkrij gen. Spreker zou het op prijs stellen als het College overging tot het samenstel len van een woningstatistiek. Krachtig zal het College ook het vraagstuk van de werkloosheid moeten aanvatten, o.a. door het uitvoeren van grote werken. De heer Van Weizen. die de activiteit van K. en O. en diverse culturele ver enigingen zeker weet te waarderen, zou gaarne zien. dat deze instellingen er naar streven om het thans nog bestaan de hiaat in de vacantieperiode op te heffen. voor het boetekleed wenst te verwis selen". Voorts is het spreker opgevallen, dat de Culturele Commissie m nog geen enkel belangrijk geval om advies is ge vraagd. Tenslotte wees de heer Geertsema er op. dat hij de suggestie van de heer Van Dijk inzake de gemeentelijke kinder premie sterk afkeurt. DE VERZAKKING VAN DE SPOORBAAN. De heer J. van Iterson (Prot. Chr.) weidde deze avond uitvoerig uit over de verzakking in de verhoogde spoor baan in de omgeving van de Haailem- mertrekvaart. Hebben wij, aldus spreker, eerst de tunnelvcrzakkingcn gehad, nu gaat het over de baanverzakking. Spreker ziet met verlangen uit naar de dag, waarop de belangengemeen schap Ned. Spoorwegen-Gemeente Leiden tot het verleden behoort. Wanneer een belangengemeenschap ls aangegaan moeten beide partijen naar vastgestelde verhoudingen, daar van de winst en het verlies opdelen. Maar hier gaat toch wel enigszins dc vraa£ rijzen, is een van de partijen, „dc uitvoerster", niet in gebreke? Ieder in Leiden, die maar enigszins met grond bekend is, kan vertellen, dat juist in die hoek, de rechterkant van de Rynsburgerweg tot en voorbij de Haarlemmertrekvaart, de grond als bouwgrond zeer slecht is. Spreker vraagt: hebben de Spoorwegen niet aan de gemeentelijke technici deze grondvraag voorgelegd? Of zijn de heren maar op eigen houtje voortge gaan. De Dienst van Gemeentewerken Is zeer zeker op de hoogte hoe slecht die grond daar ls. Het doet zo eigenaardig aan, aldus de heer Van Iterson, dat, terwijl men op de hoogte was, althans moest zijn, nu nk deze ervaring, Grondmechanica is gaan inschakelen, en niet vóór dat men de baan ging storten. Of is het rapport van Grondmecha nica tooh voordien uitgebracht en ha perde daar veel aan? Spreker ls wel bereid mee te werken om de hogere kosten van lonen en ma teriaal bU te betalen, doch wanneer blijkt, dat nalatigheid in het spel ls, ls (hij van mening, dat de daaruit voort vloeiende hogere kosten niet voor reke ning van de gemeente moeten komen. NIEUWE SCHOUWBURG AAN HET STATIONSPLEIN. Nadat de heer Van Iterson voorts had aangedrongen tot demping resp. vernieuwing van de riolering van de Langebrug. het geven van een be stemming aan het braakliggende ter rein Herengraeht/Ooslcrkerkstraat en het in kaart brengen van het toekom stige stadsbeeld, sprak hij uitvoerig over de noodzakelijkheid van de bouw van een nieuwe schouwburg, welke hij zich gedacht had aan het Stations plein. Volgens spreker moet dit een representatief gebouw worden, d: eventueel ook voor het houden va vergaderingen kan worden gebruikt. De heer Van Iterson, die waardering had voor het aantal dit jaar gereed ko mende woningen, is evenwel van oor deel, dat Lelden een groot gebrek heeft aan mlddenstandswoninaen. Spreker betreurde het dat de particuliere bou wers (na de oorlog zijn slechts 155 par ticuliere woningen gebouwd) in Leiden geen voet aan de grond konden krijgen. Nadat vervolgens de heer Ten Broek iK.VP.) eveneens had gewezen op de achteruitzetting van de particuliere bouwnijverheid, ging mevr. Goud; waardKnipsoheer (VVD) uitvoerig in op de bevolkingsvoorliohting t.a.v. een goede besteding van het inkomen en het belang van een juiste oordeel kundig vastgestelde voeding, waarna de heer Aalders (K.V.P.) nog eens het be lang van het aantrekken van indu strieën onderstreepte, hetgeen zijn fractiegenoot, de heer Dirks, nog met enkele voorbeelden uit andere steden aanvulde. Het was deze laatste, die nog eens wees op het eu-vel van de vele rij wielen op het trottoir voor de Sociëteit Minerva. Volgens hem zou het al grote verbetering zijn indien de stoep van Minerva aan de zijde van de Vrou- wensteeg werd afeebroken. Hierna volgde te elf uur schorsing der vergadering. Ged. Staten gaan accoord met Mare-demping Bij de ingekomen stukken was gistermiddag een schrijven van Ged. Staten van Zuid Holland, waarin wordt medegedeeld, dat deze accoord gaan met het crediet, dat de Leidse Raad indertijd heeft uit getrokken voor de demping van de Mare. Grote belangstelling voor „Erefonds oud-verpleegsters" Met het dezer dagen te Gouda op gerichte plaatselijke comité van actie voor het „Erefonds voor oud-verpleeg sters" is het aantal plaatselijke orga nisaties, dat zich beijvert om zo snel mogelijk het benodigde kapitaal bijeen te krijgen, gestegen tot 72. Alle comité's zijn actief. Zó kon het comité Enschedé melden, dat de daar jehouden acties ruim f 10.000 hadden opgebracht. Nijmegen slaagde er reeds in f4000 bijeen te brengen. Een muaek- ond te Amsterdam bracht f 1200 op, terwijl Beverwijk met één filmnacht- 'oorstelling, waar een film werd ver toond, het voor deze gemeente belang rijke bedrag van f 500 kon afdragen. Intussen treft het rebuscomité van het Erefonds de vele voorbereidingen van de nationale prijsvraag welke binnenkort zal beginnen en waarvoor, zoals men weet. Prinses Beatrix en haar klasge nootjes het ontwerp maakten. Met deze rebusprijsvraag hoopt men binnen en kele weken het nodige geld bijeen te brengen, om te kunnen beginnen met het lenigen der grote noden onder da oud verpleegsters. Rotterdams burgemeester over berging „Faustus" Dc Rotterdamse burgemeester, mr G. E. van Walsum, heeft in de raad van Rotterdam medegedeeld, dat men ongeveer 20 a 24 dagen denkt nodig te hebben voor het opruimen van het wrak van de „Faustus". Niemand kan zeggen, hoeveel dagen daartussen zullen liggen, waarop niet zal kunnen worden gewerkt. Volgens de Marine komen er per jaar gemiddeld 140 dagen voor. waarop kan worden gewerkt, doch dit betekent niet, dat ook m de wintermaanden 11 k 12 dagen van deze dagen zouden voorko men. Het kan, afhankelijk van weer en wind, zowel aanzienlijk minder als aanzienlijk meer zijn. Gistermorgen is de „Bestevaer", een loodssohoener. die tot zeiljacht ls om gebouwd. uit IJmuiden naar Charleston ln Amerika vertrokken. Daar zal het sohlp aan de nieuwe eigenaar, de heer R C. Allen worden overgedragen. Het jacht is ongeveer 30 meter lanc, 6.35 breed en heeft een holte van ruim 3 meter De kapitein is de heer P. de Goede, stuurman de heer B. van Mier.o, beiden wedstrijdzeilers. Men hoopt oe reis. die langs de Bermuda-eilanden gaat. uiterlijk ln 60 dagen te maken.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 5