EIDSCH DAGBLAD 7' 4 Eden wijst Wysjinski's voorstellen af India blijft voor Peking op de lires Bevan tevreden over nederlaag f n yf fljvk if Gen. maj. Scholten neemt ontslag giste Jaargang WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 No. 27762 lecteur: J- W Henny Tifdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6— per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 67051 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Re<L 21507 Korea schajet onoplosbaar et ..geval" Korea dreigt een nog >rpere vorm aan te nemen dan reeds geval was. De sovjet-minister ;)in9ki heeft ais het ware met één de deur, die nog kierde, in het slot orpen. Hfj heeft ter V.N.-vergade- nog eens met de meeste beslistheid •kerd, dat Moskou met niet te bre- 'vastberadenheid blijft staan op de atriëring van alle krijgsgevangenen, ersohilllg hun eigen geneigdheid •aan al of niet te voldoen! En waar, zou het slechts zijn als gevolg van zuivere doortrekking van de z.g. en van de njens, de V.N., die in i immers verantwoordelijk zijn Korea, daarin nimmer kunnen n, is het conflict volkomen. Zonder op een compromis! Tenzij een van partijen zou willen buigenEn ls er. dat daarop wijst, oeiljjk kunnen we daarom geloven, de secretaris-generaal der VN., de Trygve Lie, zijn ontslag alleen t genomen, om een vergelijk tussen en West te bevorderen, daar een ling immers in de eerste plaats af- .aelijk is van een oplossing van het •eaanse vraagstuk. Wanneer hij zelf ra an gelooft, moet hij wel een op- Bist van bijzondere onwang zijn! iKgve Lie, die ruim een jaar door de sen volslagen is genegeerd, kan in :r opzicht wel van oordeel zijn, dat heengaan misschien de weg zal ef- ,n voor een nieuiw contact tussen Kremlin en de V.N., maar dat ook kan denken aan een oplossing van Korea-vraagstuk, wil er bij ons niet En. nogmaals, zonder overeenstem- daar "kunnen Oost en West elkaar nader komen. aanstaande reis van generaal «nhower, pardon, van de nieuwe pre- der Verenigde Staten, aan Korea, door een en ander in een nog under licht te staan. Zal Eisenhower r iets anders kunnen doen dan als tair de toestand onder ogen zien? dat opzicht is hij zeker bij uitstek tundig, doch dit is toch niet het van zijn komstBezit hij de •formule, die Moskou doet terugko- op zijn onherroepelijk besluit, ge- Wysjinski zo nadrukkelijk betoogde? r zou o.i. één mogelijkheid zijn om :<ou te doen wilken, dooh die moae- heid lijkt ons juist voor de republi- nen ?x> absurd, dat wij deze direct werpen. Die mogelijkheid zou be- ra in de erkenning van het rode Doch dit feit beschouwen wij als romen onmogelijk. Het zou een om- ai betekenen van de eerste rang, die het geheel niet past in het kader de door de republikeinen tijdens de rlezjng'campazne ontwikkelde ge- hten Integendeel is tijdens de gTote in Amerika van republikeinse .jrder een verscherpte houding in Verre Oosten gepropageerd! Zij het ook. dat daarnevens naar wren m de idee van: de Aziaten moeten ln de eerste plaats voor Azië zor- i dit verband springt bijzonder in oer? hoe juist generaal van Fleet, bevelhebber aan het front, de op ting van enitre nieuwe Zuid-Ko- •nse divisies meldde, met de mede- ng, dat de Zuid-Koreanen een gro- deel van het front nu voor hun re- ing kunnen nemen Met d-us de oen der V.N. in reserve ibissen rljet als van zelf de vraag, k nut de vergadering der V.N. nu zal kunnen afwerpen, waar een uit rit. de Korea-lmoasse tot de vrome sen is gaan behoren. Het is even een aansporing te meer voor alle 'volkeren om de banden gesloten te ten Ook al ziin er natuurlijk wel hilpunten onderling, grotere en nere. Zaak ls thans nog meer dan teer om een gesloten front te blii- vormen, want de wereld kan zich pareren op een voortzetting van de tie oorlog. En deze is slechts te men door het handhaven van de lest toegespitste eendracht. ,IK BEN EEN LID VAN DE „NAZI-PARTIJ". politie van New Orleans (V. St.) een vereniging van jonge Nazi's erold. "ie groep bracht schade toe aan trei- De leden van de groep gebruikten hakenkruis als teken en zij hadden laatschapskaarten, waarop een foto Hitier afgedrukt stond met de 'se zin „Ik ben een lid 'van de Nazi tij". Pm lid te worden moest men eerst op van een rijdende trein springen, patlantaarns kapot gooien en een met een baksteen op het hoofd Men heeft de Indruk, dat de groep volwassenen georganiseerd is. De je leider verklaarde tegenover de lltie uitdagend: „Ik heb inlichtingen, I Hitler leeft en in Argentinië is. Ik I daarheen gaan". peuter tekent hierbij aan, dat de voor- flogse Amerikaanse Nazi-partij, de [erikaans-Duitse bond, verklaarde "0 leden te tellen. Parlementsverkiezingen in oostenrijk jM Oostenrijkse kabinet is overeen- Hpomen, de datum van de volgende Remene parlements verkiezingen op F Februari 1953 vast te stellen. WEERBERICHT Rustig weer l P* Bilt verwacht tot morgenavond: I°ude nacht met weinig bewolking, ■Mselyk lichte vorst en hier en daar Overigens op de meeste plaatsen weer met morgen overdag nu en wolkenvelden. Ongeveer dezelfde PJMfaturen als vandaag. Weinig wind. popgemaakt te 10 uur). 13 NOVEMBER 5on op: 7 56 uur; onder: 16 52 uur. 'aan op: 3.12 uur; onder: 14 52 uur. I232°i!u-ater tG KatwiJk te 0 33 uur en 't nummer bestaat alt acht pagina's. De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft in de al gemene vergadering der V.N. het Sow- jet-Russischc voorstel van een nieuwe commissie van elf leden voor Korea van de hand gewezen als onmiddellijke oplossing van de impasse in de wapen- stilstanusonaernanaeungen. Ons onmiddellijk doel is de enige kwestie, die het sluiten van een wa penstilstand in de weg staat, namelijk de repatriëring der krijgsgevangenen, op te lossen, pas daarna kunnen wij overgaan tot het houden van een poli tieke conferentie, hetgeen reeds in de wapensUlstandsovereenkomst is aan vaard. De resolutie van Wysjinski, zou de huidige moeilijkheden niet helpen over winnen, daar zij het beginsel van repa triëring van ale krijgsgevangenen bevat. Eden zeide, dat er eventueel later wel aanleiding zou bestaan tot het vormen van een commissie als door Wysjinski was voorgesteld. Eden zette in een aantal beginselen nog eens duidelijk het standpunt der VN inzake de krijgsgevangenen uiteen. In een algemeen overzicht over de po litieke toestand zeide Eden, dat het af gelopen jaar was gekenmerkt door een toenemende propaganda. „Er zijn mon sterlijke beweringen over allerlei onder werpen geuit. Bacteriologische oorlog voering is één voorbeeld". Hy verklaar de, dat dit niet bevorderlijk was voor de vrede. De Westelijke mogendheden waren be reid over een vredesverdrag voor Duits land te onderhandelen, zodra er een vrijelijk gekozen Duitse regering zou zijn. Over de kwestie der niet-zelfbesturen- de volkeren zeide hij, dat deze de hulp nodig hebben, die de besturende mo gendheden kunnen geven, totdat de be doelde volkeren op eigen benen kunnen staan. Engeland zou zijn werk in deze gebieden niet eerder staken. Eden sprak zich uit voor een spoedig sluiten van een vredesverdrag voor Oos tenrijk. Met klaarblijkelijke ondersteuning voor de Franse bezwaren tegen bespreking van de kwestie Tunesië en Marokko zei de hij. dat de V.N. zich niet moeten mengen in de binnenlandse aangelegen heden van ledenstaten of in aangelegen heden, die deze staten en de gebieden, waarvoor zij internationaal verantwoor delijk zijn, aangaan. Hij sprak de hoop uit, dat men Trygve Lie zou kunnen overreden zijn besluit, om af te treden als secretaris-generaal der V.N., ongedaan te maken. Eden drong er tenslotte op aan, dat de ontwapeningscommissie haar werk zou voortzetten. INDIA'S HOUDING ONGEWIJZIGD De leidster van de Indische delegatie, mevrouw Laksjmi Pandit, heeft ver klaard, dat de V.N. zich in de eerste plaats moet bezig houden met het zoe ken naar een oplossing van de Koreaan se kwestie. Men zou elke mogelijkheid om een snelle regeling van de enige kwestie die het sluiten van een wapen stilstand in de weg staat de repatrië ring der krijgsgevangenen moeten nagaan. „Ik moet opnieuw het standpunt van mijn regering weergeven, dat de volksre gering van China moet worden opgeno men in de V.N. Totdat de kwestie der Chinese vertegenwoordiging geregeld is in overeenstemming met de werkelijke fei ten, moeten onze besprekingen hier on wezenlijk blijven". Mevrouw Pandit herhaalde, dat India sympathie gevoelt voor de verlangens naar volledig zelfbestuur van Tunesië en Marokko. Vooral met het oog op hetgeen de V.N. reeds met betrekking tot Libye en Indonesië tot stand hadden gebracht „Elders op het Afrikaanse vasteland wordt de toestand snel slechter wegens het volgen van een rassenpolitiek, die er op gericht is de overheersing van het ene ras over anderen voort te zetten". Zij uitte de hoop. dat de VN. er ln zou den slagen vrede te brengen aan de vol keren van Zuld-Afrlka. Mevrouw Pandit besloot met een be roep op de grote mogendheden „wier eenheid zeven jaar geleden het gebquw der V N heeft opgetrokken en wier te genstellingen het thans dreigen te ver woesten". VAN ZEELAND De Belgische minister van buitenland se zaken. Paul van Zeeland, zeide dat Ko lonialisme een ding uit het verleden was. Meer dan de helft van de leden der VN had de zorg voc ten achter gebleven ge bieden. Waarom moesten dan alleen de „beheier.de mogendheden" verplicht zijn Inlichtingen te verstrekken aan de VN over haar beheer? Wat Korea betreft moesten alle deuren die naar overeen komst zouden kunnen leiden, ondank: dc opgeuane teleurstellingen open blij ven. ZUID-AFRIK A De speciale politieke commissie heeft met 41 stemmen tegen 1 bij 16 onthou dingen een door de Arabisch-Aziatische groep ingediende resolutie aangenomen, waarbij een uit drie leden bestaande commissie van goede diensten der V N wordt ingesteld. Deze zal tot taak heb ben onderhandelingen voor te bereiden tussen India en Pakistan enerzyds en Zuid-Afrika anderzijds over de kwestie der behandeling van Aziaten, voorname lijk Indiërs, in Zuid-Afrika. De commis sie zal ook bijstand moeten verlenen tij dens de onderhandelingen Het betreft hier de toekomst van 360.000 Aziaten, die thans in Zuid-Afrika wonen. Met 30 tegen 12 stemmen bij 16 ont houdingen nam de conjmissie het gedeel te der resolutie aan. waarin op Zuid- Afrika een beroep wordt gedaan de uit voering van de bepalingen der wet op de afzonderlijke woongebieden voor de verschillende bevolkingsgroepen op te schorten, hangende de uitslag der onder handelingen. Barst in Labour duidelijker dan ooit zichtbaar (Van onze Londense correspondent) In de worsteling om het leiderschap van de Labourpartij heeft Aneurin Bevan, de aanvoerder van links, wel iswaar opnieuw het onderspit moeten delven, doch niettemin een belangrijk succes geboekt. Zoals men weet behaalde de Bevan- groep op het congres in Morecambe een klinkende overwinning door de oude garde, inclusief de verkiezings„baas", Herbert Morrison, zo goed als geheel te wippen, en zes van de zeven zetels in de politieke sectie van het partijbestuur te veroveren. De rest van het bestuur is ge reserveerd voor vertegenwoordigers der vakbonden en coöperaties, de vrouwen groep, de fractieleider in het Lagerhuis en de partijsecretaris en penningmeester. Daardoor blijven Bevan's volgelingen ten slotte maar een kleine minderheid in dit gevarieerd samengesteld bestuur. Na de door Bevan verloren krachtme ting over de geoorloofdheid van een ge organiseerde oppositie ln de party, wierp hij de leiding opnieuw de handschoen toe door zich, op grond van zijn aanhang in de partijafdelingen, candidaat te stel len voor de functie van plaatsvervan gend fractieleider, welke jarenlang door Morrison, die in de Labourregering ook plaatsvervangend premier was, bekleed werd. Niemand twijfelde er aan, dat de fractie, welke in grote meerderheid achter de rechtse leiders staat, Mor rison zou kiezen. Hij kreeg 194 stem men. Het verrassende is nu, dat Be van's aanhang in de fractie tot niet minder dan 82 kamerleden was aange groeid!, dit is het grootste aantal stem men, dat Bevan ooit in de fractie op zich heeft verzameld. In Maart waren er 56 fractiegenoten, die met hem stelling namen tegen de bewapeningspolitiek der conservatieve Rustiger weer Het K.N.MJ. deelt mede: In de algemene luchtdrukverdeling zijn nu belangrijke veranderingen aan de gang, waardoor aan de periode met stormachtig weer voorlopig een einde is gekomen. Het oude depressiegebied boven Scandinavië, dat een voortduren de aantrekkingskracht uitoefende op Oceaandepressies, nam in de afgelopen 24 uur snel in betekenis af, terwijl een rug van hoge druk langzaam van de Oceaan naar de Britse eilanden trok. Onder Invloed van deze ontwikkeling namen de windkrachten in ons land af en werd de buiigheid minder. Tijdens langdurige opklaringen daalde de tem peratuur vannacht op verschillende plaatsen tot 1 A 2 graden onder het vriespunt. Komende nacht zal het nog iets kouder kunnen worden. RUSSISCHE STEUN AAN DE VIETMINH? Volgens het Franse opperbevel in In- do-China beschikken de troepen der Vietmlnh over vrachtauto's van Russi sche makelij, die materiaal over een goede straatweg aanvoeren. Maandag vond te Londen weer de jaarlijkse intocht van de nieuwe Lord Mayor plaats. Dit jaar was het Sir Ruert de la Bere. die in het kroningsjaar de scepter over de Engelse hoofdstad zal zwaaien, en die wij hier, gezeten in een fraai bewerkte koets de traditionele tocht door de City van de Guilhall fiaar de Law Courts zien maken. De nieuwe Lord Mayor passeert in de bijna 200 jaar oude in rood en goud uitgevoerde koets het Mansion House. De Fransen hebben deze weg op ver scheidene plaatsen gebombardeerd, even als een benzine-opslagplaats. In het gebied rondom Phoedoan. waar Maandag Frans-Vletnamese parachu tisten zijn geland, ls een zeer groot aan tal opslagplaatsen ontdekt. Dit gebied is zeer belangrijk voor de Vietminh. vooral nu het oogsten van de rijst nauwelijks is begonnen en de Viet minh het gevaar loopt dat de rijst door de Vietnamezen zal worden binnenge bracht. regering, welke in wezen dezelfde was als 'ie van het Labourkabinet. Bü de pas gehouden stemming over het verbod van de Bevan-groep had Be van 51 fractieleden achter zich. Het grote aantal Bevan-stemmers is er waar schijnlijk ook het gevolg van, dat de ver kiezing thans, in afwijking van de ge woonte, geheim was. Velen durfden nu Bevan te stemmen, hetgeen zij in een open bijeenkomst wellicht nagelaten hadden. De 82 zijn waarschijnlijk niet alle echte Bevanianen. maar ook Ka merleden, die minder sympathiek tegen over Morrison staan en daarom aan Be van de voorkeur gaven, alsmede degenen, die Bevan wilden stemmen door hem voortaan binnenskamers te laten fulmi neren in plaats van hem de vrijheid te gunnen van de wildernis, welke namelijk gevormd wordt door de achterbanken de Kamer, waar men niet gebonden is door de speciale verantwoordelijkheid, gedragen door degenen, die op de voor ste bank zitten (met het unieke voor recht om hun benen op de massieve tafel voor de gebruikte speaker te mo- gen'doen rusten), zodat Attlee ëA Chur chill tegenover hem soms als het ware schoen-aan-schoen liggen). Door zijn candidatuur had Bevan het risico aanvaard om zich door verkiezing enigszins de mond te laten snoeren gunstig voor Bevan was ook, dat 14 frac tieleden zich van stemming hebben ont houden. De barst in de Labourpartij blüft door de lijm heen duidelijker dan ooit zichtbaar! Thans begint de laatste ronde van het Bevan-gevecht. namelijk de verkiezing van de fractieleiding, of het z.g. scha duwkabinet, hoewel dit- maar voor een klein deel het werkelijk kabinet ople vert als een oppositiepartij tot de rege ring geroepen wordt. De Bevanianen, die jubelen wegens het bereikte resultaat in de verkiezing om het plaatsvervangend leiderschap der fractie, zullen waar schijnlijk vijf of zes candidaten stellen voor de opengekomen twaalf plaatsen in het fractiebestuur. BEVANISME ZONDER BEVAN. De enige niet-Bevaniaan in de poli tieke moot van Labour's nationale uit voerende raad. oud-minister Jim Grif fiths, werd tot Morrison's opvolger ge kozen als voorzitter van de sub-commis sie, welke tot taak heeft het verkiezings manifest voor te bereiden. Bevan, die ook naar deze post dong, kreeg weinig steun. De grote lijn van het progTam zal op een speciale weekend-conferentie op 13 en 14 December worden vastgesteld. Het zal het vijfjarenplan voor een vol gende Labourregering bevatten. De de tails hiervan zullen de komende maan den worden uitgewerkt. Men hoopt het program dan voor het midden van het volgend jaar te publiceren. Bevan, Mikardo en Wilson zijn lid van de nieuwe commissie, maar vormen daarin slechts een minderheid. De rechtse leiders zitten in zoverre met de handen in het haar, dat het party- congres zich duidelijk heeft uitgesproken voor de door Bevan beoogde politiek, met nadruk op meer nationalisering en uitbreiding der sociale voorzieningen. Zullen de plannen tot nationalisering van suiker, cement en de vleesgroothan del, alsmede van takken der chemische industrie, welke voor de vorige verkie zingen haastig werden weggemoffeld, uit vrees voor verlies van de steun der mid dengroepen, weer op de proppen komen? In de voor Labour teleurstellende uit slag van de plaatselyke verkiezing in High Wycombe zien Attlee en de zynen een bevestiging van hun theorie, dat op schuiving naar links stemmen kost. In zoverre kunnen zij juichen, dat zij en niet de Bevanianen het bij het rechte eind hebben. Bevan juicht echter met hen mee. omdat hü in de uitslag juist de bevestiging ziet van zyn eigen stand punt, dat niet een halfslachtige, doch een zich scherp aftekenende socialisti sche politiek de kiezers zal aantrek ken De opdracht voor de kroningsjapon van koningin Elizabeth is officieel ver strekt aan een Londense firma die een soortgeiyke japon gemaakt heeft voor koningin moeder Elizabeth by de kro ning van koning George VI in 1937. De firma Ede and Ravenscroft Ltd. zei dat de japon vervaardigd zou worden van met de hand gemaakt purper flu weel van binnen afgezet met hermelijn en met goud bestikt door de Royal School of Needlework. Het hermelyn zal uit Canada komen. f I '■■Mi Lawines in Zwitserland en Oostenrijk Lawines in Zwitserland hebben haar eerste slachtoffer gemaakt. Te Fionnay in het kanton Wallis werd een arbeider meegesleurd. Een reddingploeg moest terugkeren tengevolge van een verblin dende sneeuwstorm. Ook uit Oostenrijk worden lawines gemeld. Te Zamserlooh naby Insbrück zyn vier arbeiders in een alpenhut ge ïsoleerd. Een reddingploeg is onderweg om hen te bevrijden Velen wegen in Tirol zyn geblokkeerd, terwijl de electri- sche en de telefoonkabels naar Schoen wies zyn vernield. Een van de vier by Zamserloch door een lawine ingesloten houthakkers baan de zich in vijf uur tyds een weg door de lawine om de dichtsbyzynde telefoon te bereiken Hy worstelde zich door een zeven voet dikke sneeuwmuur die om de hut lag, ondanks de waarschuwing per radio, dat zy niet moesten proberen zich zelf uit te graven. De man deelde de politie mede. dat zy genoeg voedsel voor drie dagen heb ben en dat zij over een overvloed aan brandstof beschikken. Daarna hing de man de hoorn op om naar de hut terug te keren. Het is niet bekend of hy er ln is geslaagd. Pinay over Frankrijks positie Op een te Rethondes de plaats waar op 11 November 1918 de wapenstilstand werd getekend uitgesproken rede heeft de Franse premier Pinay de Franse verbondenheid met de Verenigde Staten en Groot.-Brittannië bevestigd. Hy zeide: „In 1939 streden wy teza men met onze bondgenoten aan gene zyde van het Kanaal en de Atlantische Oceaan en thans behoren wy meer dan ooit tot de gemeenschap van de vrye wereld". Over de inwendige twisten zeide Pinay dat deze dikwyls ten onreohte als wan orde worden beschouwd; zy waren „een extreme vorm van vryheid". Verder verklaarde Pinay. dat Frank rijk met een toenemende bevolking was teruggekeerd van de weg van het verval. De politie te Port Elizabeth is gisteren opgeroepen toen 600 negers, die door de plaatselyke autoriteiten zyn ontslagen omdat zy deel hadden genomen aan de eendaagse staking, zich voor een gebouw van de" gemeente in een fabriekswyk verzamelden. Zy verspreidden zich, na dat de politie was aangerukt. Er deden zich geen wanordeiykheden voor. Eerde» was hun medegedeeld, dat zy als nieuwe werknemers zouden worden aangeno men, zodat zy de reeds verkregen loons verhogingen zouden verliezen. Minister Swart zei in East London, dat zijn departement drastische maat regelen zou nemen om de bevolking ta beschermen. In dien het nodig mocht blyken. zullen leden van de burgerlijke verdedigingsorganisatie worden aange steld als bewakers van belangryke pun ten. In Port Elizabeth zuilen duizenden negers, die werkzaam zyn in de bouw- nyverheid en 600 gekleurde arbeiders van twéé motorfabrieken niet worden ontslagen, hoewel zy aan de staking hebben deelgenomen. Een beeld uit de Zuid-Amerikaanse reis van Z.K.H. Prins Bernhard: tijdens zijn verblijf in Vera Cruz bracht de Prins ook een bezoek aan het Nederlandse s.s. Eemdijk waar hem door de bemanning en de- Kapitein. C. C. van Beek. een enthousiaste begroeting werd be reid. De Prins bleef een half uur aan boord van het schip. Voorlopige overeenstemming Antillen - Suriname! Minister Kernkamp heeft gelijk gemeld te New-York besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de Antillen en Suriname over onder werpen, waaromtrent de R.T.C. geen oplossing heeft gegeven- Een vooraanstaand lid van de dele gatie der Antillen heeft ons vandaag meegedeeld, zeer voldaan te zyn over het feit, dat voorlopige overeenstem ming is bereikt. De Surinaamse dellegatie is volgens hem dezelfde mening toegedaan. Daar het Nederlandse kabinet nog accoord moet gaan met de te New-York aan vaarde formule, ls het nog te vroeg om over een definitieve oplossing te spre ken. Een feit van betekenis is. dat van daag het merendeel der onderhandelaren naar huis zal terugkeren. Zy verwach ten dat de overeenstemming binnenkort door alle partijen zal worden geaccep teerd. De openingsvlucht op de nieuwe KLM- lyn naar Santiago in Chili is een groot succes geworden. By aankomst op het vliegveld van Santiago waren vele auto riteiten aanwezig, o.w. de Nederlandse gezant, dr P. Kasteel en honderden le den van de Nederlandse kolonie. Namens de KLM bood de heer R. J. Vogels de drie zwanen. Ka. El en Em aan de burgemeester aan onder het motto „een smetteloos bewijs van smet teloze vriendschap". De zwanen trekken in Santiago veel bekijks. Verschillende autoriteiten heetten de „Vliegende Hol lander" van harte welkom en belichtten de betekenis van deze nieuwe Ujn. MAU-MAU VOOR HET GERECHT. Karandja Kaniau, een „hoge priester" der Mau Mau, is veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. Hy was er van be schuldigd „magische eden" te hebben afgenomen. De regering van Kenya heeft de plaatselyke autoriteiten in Nairobi en een aantal districten ten Noorden van deze stad de bevoegdheid gegeven om misdryven, die verband houden met de Mau Mau beweging, in kort geding te berechten. Als hoofdleider der Ambonese woonoorden Samenvoeging bij één instantie? Generaal-majoor b.d. P. Scholten heeft aan de minister van Uniezaken en Overzeese Ryksdelen en van Maat- schappelyk Werk verzocht, hem met ingang van 16 November a.s. ontslag te willen verlenen uit zyn functie van hoofdleider van de Ambonese woon oorden in Nederland. Dit verzoek is. onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, ingewilligd. De benoeming van zijn opvolger kan zeer binnenkort worden verwacht. Uit mededelingen, die de heer Schol ten reeds enige tyd geleden heeft ge daan was reeds gebleken, dat hy teleur gesteld was over bepaalde maatregelen van de 'egering, die z.i. niet tn het be lang, noch van de Ambonezen in Neder land, noch in dat van het land waren. Met name had ae heer Scholten aange drongen op het toekennen van de status van KL.-militair aan de Ambonezen Van zeer bevoegde zyde vernemen wy, dat op het ogenblik de samenvoeging van de leiding der Ambonese woon oorden bjj één instantie in een gevor derd stadium verkeert. Het ligt in de bedoeling, dat deze leiding, waarbij thans de Ministeries van Maatschap pelijk Werk, van Sociale Zaken en Minuor zyn betrokken, zal worden geconcentreerd by het Departement van Maatschappelyk Werk, w.o. dan ook de opvolger van de heer Scholten zal ressorteren. De minister van Maatschappelijk Werk, mr Van Thiel, die by zyn optreden na de kabinetsformatie reeds dadeiyk met verschillende moeilykheden in verband met de in Nederland verbiyvende Ambo nezen werd geconfronteerd heeft hier over reeds tal van besprekingen en zoals reeds gemeld zich in de woon oorden persooniyk van verschillende zaken op de hoogte gesteld. „COMMUNISTISCHE HELD" Willy Knoblauch, een 40-jarige Oost-Duitse loodgieter us tot „held van de arbeid" uitgeroepen, kreeg een gratificatie van 10.000 mark en een hartelyke brief van de Oost- Duitse premier Otto Grotewohl. De narigheid ls echter van communistisch standpunt dat Willy twee dagen voordat hy zo geëerd werd. met zijn vrouw en twee kinderen naar West Berlijn gevlucht is.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1