Scheidsrechter staakte wedstrijd LFC - Hillegom ier minuten voor tijd raakte publiek slaags Gouda vol strijdlust eiste 2—0 zege op Graaf Willem II hielp ASC aan een gelijk spel Drie minuten voor tijd ontging Roodenburg de volle winst -Voetbal in de topklasse- fi ft gJste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 27 October 1952 Tweede Blad No. 27748 (Van onze sportredacteur) Ongeveer vier minuten voor het verstrijken van de officiële speel- 1 heeft scheidsrechter Grootegoed zich genoodzaakt gezien een ide te maken aan de wedstrijd LFC-Hillegom. Oorzaak daarvan was I feit, dat enkele toeschouwers zich op de LFC-back Neuteboom Iden werpen met de bedoeling hem lichamelijk letsel toe te brengen, een fractie van een seconde waren een paar honderd van de onge- drieduizend toeschouwers in een geanimeerd handgemeen daarna Neuteboom en Winkelaar zeer onzacht met elkaar in aanra king. Op hetzelfde moment floot de arbiter en wees in de richting van de witte stip en een ieder dacht, dat hij Hillegom een penalty toe kende. Voor de heer Grootegoed echter duidelijk kon maken, dat hij voor buitenspel had gefloten, zoals hij ons later in de kleedkamer ver telde, waren de reeds eerder genoemde Hillegomse supporters al bloed dorstig op weg naar Neuteboom, die kort daarvoor tijdens een scrim mage van een der Hillegomse voorwaartsen zo'n ongezellige trap in zijn hals had gekregen, dat hij enkele tellen groggy was gegaan. wikkeld en krioelde het speelveld van slaande en schoppende Neuteboom kreeg onmiddellijk bescherming van, Leidse supporters. nsen, waartussen de spelers geheel verloren gingen. Het is uiterst tig om deze onverkwikkelijke geschiedenis te reconstrueren. Velen weren, dat de grensrechter van Hillegom de oorzaak van het incident geweest, doordat hij als eerste Neuteboom een klap zou hebben geven. We hebben dit niet met eigen ogen geconstateerd en kunnen ar dus niet over oordelen. Wel hebben wij tijdens de kloppartij de Jegomse functionaris een bijzonder ijverig gebruik zien maken van stok van zijn grensrechtersvlag. die men steeds, naast de regen- lermen van de aan de strijd deelnemende dames, op de hoofden van [C-ers zag dalen. Wij hebben nml. meer op de voor ons op de tribune strafcommissie van de KNVB een beslissing heeft genomen izeten Hillegomse supporters gelet. Een van hen had enkele minuten merking komt: gestaakt bij de stand 11. ir de vechtpartij al een poging gedaan om het veld te betreden ten- Voor LFC kan deze geschiedenis nog een vervelende nasleep ide een van de LFC'ers te lijf te gaan, do.ch een stevige Hillegomse hebben. Want de KNVB straft in de regel de vereniging op welks ter- ime had zijn opzet verijdeld door hem, geklemd in een halve Nelson, rein de wanordelijkheden hebben plaats gevonden. Ook al zouden de zijn plaats terug te voeren. Bij een Hillegomse aanval kwamen supporters van de bezoekende vereniging die hebben veroorzaakt. die evenmin als liefdezusters optraden, toen kregen de Hillegommers weer versterking en ging het helemaal mis. Tenslotte ontlaadde de massale vechtpartij zich in een algemene achtervolging van de Hille gomse grensrechter die zijn heil in de vlucht en in de cantine zocht, waar de strijd opnieuw ontbrandde om uiteindelijk geblust te worden door de enig op het terrein aanwezige politieman. Nadat er politionele assistentie was aangevoerd en het terrein ontruimd, bleek arbiter Grootegoed weinig lust meer te hebben de resterende tijd te laten uitspelen, zodat achter de wedstrijd LFC-Hillegom voorlopig tot de de be de Kanaries was het verloop op alles of niets spelen en kreeg de de wedstrijd toch al bijzonder sneu. I.eidse verdediging het zwaar te ver gom. dat het eerst van de vrij duren. Er deden zich nogal eens wat. te wind profiteerde, was wel veel kleine ongevallen voor en zo moest de p aanval, doch speelde te slordig om Hillegommer Van Braam zich laten ver- uicces te kunnen komen. Het bleef tangen door E'dcrbroek Sr. Bepaald onsportief was de stryd niet, wel hard en vermoedelijk zou de heer Grootegoed wel heel wat strenger zijn opgetreden, indien hjj geweien had wat hem nog te wachten stond. De stemming werd eerst bepaald onaangenaam, toen een der Hillegomse voorwaartsen. moedwil- 1 bij verre, harde schoten, die of liet doel snorden of een zekere ci werden van de klemvaste Missaar. bleek al spoedig, dat de LFC'ers >r beheerst speelden en hun aanval- intelligenter van opbouw waren. De eiker van dit aantrekkelijk Le.ds rlioedespel was echter in geen velden wegen te bespeuren en zo nuste Ivoor Nachtegeller eerst de kans van dag, toen de Hillegom-defensie gran- 35 miste en daarna opnieuw, toen prima pass van Sinteur hem in e schietpositie braoht. la de hervatting kwam LFC sterk in aanval, maar er zouden toch nog 20 gespeeld moeten worden voor eerste Leidse treffer genoteerd zou ren worden. En dat doelpunt was lijk nog een grote stommiteit van Hillegom-defensie. die voordien met te vaardigheid de buitenspelval ge lieerd had en nu in de eigen kuif die zy steeds voor LFC had ge in. Toen Bijl een verre pass uit de rhoede miste.bleven dc Hillegomse dedigers rustig staan, blijkbaar in cronderstelling. dat de overige e aanvallers zich wel in buitenspel- e ?ouden bevinden. Dit was echter nszins het geval en de achter het aansprintende Sinteur had weinig f.te om doelman Geers te passeren. al die bedrijven door was de nming ln het veld wat geprikkeld aakt en zo had de arbitter de Hille- i-back Van Heusden al officieel ten waarschuwen voor zijn onbe- r:te w ijze van spelen. LFc hield ech- het hoofd koel en speelde aanzien- Oeter dan de Hillegommers. die er de ze wedstrijd volkomen uit bleken, cwam nog een keer alleen voor doch zag no; kans naast te schie- en een doelpunt van Slingcland I geannuleerd, doordat Nachtegeller Ifnspei stond. Naarmate het einde de wedstrijd naderde ging Hillegom lig of niet dat viel moeilijk te consta teren. Neuteboom zo hard in de hals trapte, dat de kleine LFS'er even groggy ging. Toen Bui daarna in het Leidse defensiegebied een kleine overtreding be ging en de arbiter Hillegom een vrije trap toekende, stelde de gehele ploeg van Hillegom, zich bewust van deze laatste kans. zich in het doelgebied van LFC op. Aanvoerder Winkelaar plaatste het leer met een boo; in de springende en duwende volksverzameling voor Mis - saars veste en een Hillegoms hoofd kopte het leer tenslotte uit deze on overzichtelijke situatie in de LFC-tou wen. 1l. Toen probeerden de bezoekers ook nog de overwinning te forceren en als een wilde stormwind vlogen zij op het. Leidse doel af. hetgeen tenslotte re sulteerde in de reeds gemelde botsing tussen Neuteboom en Winkelaar. waar- by de eerste niet bepaald zachtzinnig optrad en de laatste onbeheerst op de LFC'er inliep. Daarna volgden de wan ordelijkheden en-werd de wedstryd niet meer hervat. Wederom geen winst voor U.V.S. (Van een onzer verslaggevers) Het belangrijke treffen tussen Gouda en U.V.S. beide ploegen hadden het zoet der overwinning nog niet geproefd is voor de blauwwitten en ook voor de grote schare supporters, die naar de „Pijpenstad" was getrokken, op een grote teleurstelling uitgedraaid. Ondanks al het „dokteren" bevonden de Leidse prestaties zich in mineur en toen na ruim een kwartier spelen door twee fouten in het linkerverdedigingsblok, de snelle Goudse midvoor Jansen het Leidse net reeds tweemaal had doen trillen, was de illusie op een blauwwitte zege al aardig op de achtergrond geraakt. Naarmate de strijd verliep bleek de onmacht van onze stadgenoten meer en meer en daar de Pijpenstadbewoners met ontembare strijdlust zich'bleven voortbewegen stond reeds lang voor afloop de nederlaag vast. Zonder dat de Goudse overwinning ook maar eigenlijk even in gevaar was geweest, blies de uitstekende arbiter Daal het einde van een smakeloos voetbalmenu en was de 20 zege van de roodwitten royaal verdiend! Direct na de aftrap UVS begon te gen wind ontwikkelde zich een wisse lende stryd en beide doelen kwamen beurtelings in gevaar. De eerste hoek schop was voor Gouda, welke echter op niets uitdraaide. Na acht minuten spelen olgde de eerste Leidse corner, welke uitstekend door veteraan Oostrom voor het Goudse doel werd geplaatst. Hoog opspringend bracht doelman Schoonder- woerd echter redding. Gelyk waren de rood-witten echter in de aanval en toen linksback Van Leeuwen een fout beging, v.as de athleet-voetballer Jansen er als de kippen bu en gaf de uitgelopen Van Putten geen schijn van kans 10»En kele UVS-uitvallen over Oostrom liepen op niets uit terwijl éénmaal J. v d.Blom in fraaie positie de bal recht op doelman Schoond er woerd schoot Gouda bleef echter enthousiast doorvechten en nam langzamerhand enig overwicht. De rood witte voorhoede was echter niet erg pro ductief en een tweede fout in de Leidse defensie men liep elkaar ln de weg was nodig, om de stand, wederom door midvoor Jansen op 20 te brengen Bij na werd het nog 30. doch Jansen zag kans de bal na een grandiose misser van stopper Devilce. op nog geen meter voor het Leidse doel hoog over te schieten. Even kwam UVS gevaarlijk opzetten, doch verder dan een fraaie kopbal van Kanteb"en die rakelings overging en een schot van Corrie v. d. Zeeuw, kwamen de blauwwitten niet. Rechtsbuiten Koster kreeg geheel vrtf- staand de bal toegespeeld, doch in laat ste Instantie, toen doelman v d. Putten reeds geslagen was, redde de staander. Na de hervatting volgde enige omzet tingen in het Leidse elftal: het resultaat bleef echter nihil! Wel kregen onze stadgenoten meer kansen dan vóór de thee. doch de kunst van doelpunten fa briceren bleken zy niet te verstaan. Ook de thuisclub zag geen kans meer nog een doelpunt byeen te schieten, zodat het einde kwam met een verdiende Goudse zege. De wedstrijd werd. alhoewel fors, in de beste verstandhouding gespeeld, al dreigde kort voor het einde de gemoede ren enigszins verhit te worden. De uit stekende arbiter Daal was ongetwijfeld de beste man van het veld. Voor het overige was het een weinig fraaie ver toning met onze stadgenoten als tech nisch iets betere ploeg, waartegenover de thuisclub een grote dosis enthousiasme en doorzettingsvermogen stelde en daar mee een verdiende 2—0 zege bijeen speelde. WIELRENNEN. SWIFT-COMBINATIE. De 60 K.M.-rit voor de Gebr. Bink- prijzen gaf als uitslag: A-klas: 1. D. Wallet 1 uur 28 min.; 2, J. Duivenvoorde: 3 B. Krult. B-klasse: 1 J. Riethoven; 2. D. Nieu- wenburg; 3. C. Plasmeijer. C-klas 40 K.M.: 1 A. Prangers 1 uur 3 mm. 30 sec.; 2. B. v. Wetten; 3. J. Sickens. ATHLETIEK. Van der Zande verbetert eigen record Tijdens de te Den Haag gehouden wedstrijd om het Nederlands kam pioenschap 25 kilometer hardlopen is Van der Zande van Olympla '47 er ln geslaagd het op zijn naam staande nationale record te verbeteren. Van der Zande behaalde de titel In 1 tiur 24 min. 42 sec., waarmee hij aanzien lijk onder het oude record bleef, dat hij op 25 Mei van dit jaar met een tijd van 1 uur 25 min. 0.2 sec. te Hal steren maakte. De verdere uitslag was: 2. De Koning (Olympia '47, Halste ren) 1 uur 3 min. 53 s.; 3. Moons (PSV, Eindhoven) 1 uur 32 min, 48.4; 4. Bra- venboer Alblasserdami 1 uur 32 min. 54 8 5. Westerhof (APGS. Amsterdam) 1 uur 34 min. 11.4: 6. De Jong IGAC. Hilversum» 1 uur 34 min. 21A; 7. Stol- ker «Trekvogels. Den Haag) 1 uur 35 min. 06. Doelman Bclski van Juliana had het in de wedstrijd tegen Excelsior niet gemakkelijk. Op de joto kijkt hij voor de tweede maal de bal triest na en hij zou dat nóg twee- maal moeten doen. want de Rotter dammers wonnen met 4-0. Hagenaars verdienden meer Een bekend spreekwoord stelt ..wil len" identiek aan „kunnen". De wed strijd ASC—Graaf Willem II logen strafte deze regel: de thuisclub ..wil de'- wel. maar ..kon" niet. En omdat w(j krachlens onze amateuristische in stelling hel eerste deel het belang rijkste achten, zal iedere roodzwarte supporter zich volkomen bevredigd Ondanks vele technisch# en tactische tekortkomingen was er bij de meeste spelers een prettig-aandoend enthou siasme en vechtgecst te bespeuren, waarbij de namen van Rietbergen. Li sander. Woltennk. Brard en Lolkes de Beer zich het meest op de voorgrond dringen. a Na 10 minuten spelens bestrafte de aibiter een liohte overtreding van een gevoelen door het gelijke spel. dat zijn der Haagse verdedigers ongerechtvaar- favorieten gistermiddag uit het hebben gesleept. Zij het ook. dat hij desnoods met tegenzin, doch eerlijkheidshalve moet erkennen, dat dit méér was dan zyn club verdiende. Want van de vier doelpunten, welke in deze prettige wedstrijd werden gescoord, produceerden de gasten er drie en de gastheren door middel van een zéér dubieuze strafschop slechts één en toch werd het resultaat een geiyk sjiel. De op lossing van dit raadsel is niet moeilijk: de Hagenaars trapten éénmaal in eigen doel en leverden daarmede een welkome aanvulling op de impotentie der rood zwarte aanvalslinie. welke beide partyen uiteindeiyk de winst deed delen. meest-chauvinistische A.S.C.-supporters, wanneer wy zeggen, dat dit resultaat méér was dan onze stadgenoten ver dienden en desondanks moet het ons van het hart. dat wij ze met genoegen aan het werk hebben gezien. tLgd-zwaar door de thuisclub een straf schop toe te kennen, welke door Vreeken onberispelijk werd benut >1—0). Uit een hoekschop van links ontstond de gelijk maker en in de laatste minuut voor het verstrijken der eerste helft leidde een prachtige Haagse aanval tot de voor sprong (12). Na de rust hetzelfde spelbeeld: A.S.C. merendeels in het offensief, doch bij ge brek aan doortastendheid ongevaarlijk., de gasten flitsender, maar in de afwer king onfortuinlijk. Waarlijk, doelman Rooyakkers weerde tóch overigens voortreffelijk. De Haagse maat der misfortuin werd overschreden, toen. 7 minuten voor tijd, een back in eigen doei kopte (22). En daarmede kwam het einde van een meer spannende dan fraaie stryd, die eens t« meer bevestigde, dat de oudste Leidse club hoe graag wij het anders zouden zien vooralsnog bitter weinig kans heeft op promotie.... BMT verdiende gelijkspel overigens wel (Van een onzer verslaggevers) Roodenburg is er gisteren te Den Haag in geslaagd BMT een kost baar puntje afhandig te maken. Lang heeft het er naar uit gezien, dat de Leidenaars de volle winst zouden weten te behalen, maar drie minuten voor het einde maalden de gastheren die met een invaller -midhalf uitkwamen uit een vrije trap nog gelijk. En. laten we eerlijk zijn. dit tegenpunt had BMT ruimschoots verdiend, want na de rust moest Roodenburg alles geven om zich de stevig aanvallende Hagenaars van het lijf te houden. In de eerste helft bleken beide ploe gen goed te«en elkaar opgewasssen en viel er ulkwiils van behoorlijk voetbal te genieten. Roodenburg hield het spel goed open met snelle aanvallen over beide vleugels, waaruit verscheidene malen doelriipe kansen ontstonden. Zo kwam reeds vijf minuten na de aftrap Choufföur vrij voor doel. ziirt schot vloog echter over. Ook BMT zette en kele aardige aanvallen in elkaar, waar mede men geregeld voor v. d. Krogt's veste verscheen. Doordat de Hagenaars het kenneliik iets te mooi wilden doen en hierdoor het verrassende element. ook ai door gebrek aan temDO. ontbrak, kon de zeer goed spelende Roodenburg- defensie steeds tijdig ingrilpen. Met lange traDDen zette deze dan de voor hoede aan het werk. zodat het spel snel heen en weer golfde Het was ei genlijk jammer, dat de Leidse aanval lers zo vaak in de door BMT opgestel de buitenspelval hepen, want daardoor kon men van deze ballen niet voldoen de profiteren. Nadat v. d. Krogl door goed opstel len een gevaarlijk uitziende kopbal van midvoor Hoogman onsehadeliik had gemaakt, strafte Heiimans kort le KLASSE A le KLASSE B le KLASSE C ■foiU' met zijn keeperstrui nog aan I het ziekenhuis, 1 SncekAJax Wagenincen— -GVAV 0—2 1—1 Go Ahead—DWS 't GooiHaarlem 0—1 1—2 Willem 2—Theole 5—3 Zwolse BoysFrisia 2—1 Stormvogels -Vit ess 4—0 MVYSittardia 3—1 VolewijckersDOS 1—3 Blauw WitEnschede 1—1 ExcelsiorJuliana 3—1 Elinkw ijkAchilles 6—2 Emma—BW 2—1 N'EC'Hcrarles Leeuwarden- AGOVV 1—0 VVV—HBS 3—1 EDO—RCH 0—5 Be QuickHeerenveen 1—8 EongaBra bant ia 1—0 RCH 6 5 1 10 15—6 Stormvogels 6 4 2 10 17—5 Emma 4 1 1 9 16—6 DOS 6 4 - 2 8 20—12 Haarlem 6 4 - 10 16—11 Sparta 6 4 1 1 9 17—9 GVAV 6 3 I 2 7 13—7 Heerenveen 6 4 1 1 9 22—7 MVV 6 3 2 1 8 16—7 Wagemngen 6 2 3 1 7 7—4 't Gooi 6 3 3 1 7 7—2 Longa 6 4 2 8 12—7 6 2 2 2 6 11—10 Elinkwijk 6 3 1 2 7 12—10 SW 6 3 1 2 7 6 3 3 6 DWS 6 3 1 2 7 8—7 vw t» 2 3 1 7 2 2 3 6 10—10 Enschede 6 3 1 2 7 12—11 Excelsior 2 2 2 21—13 6 3 3 6 10—11 Vitesse 6 3 1 2 7 8—9 Willem 2 6 3 2 2 6 15—15 6 3 3 6 10—15 Leeuwarden 6 3 1 2 7 13—11 Sittardia 6 3 3 6 10—13 6 2 K 11—16 AGOVV 6 2 1 3 5 9—9 Brabaniia 6 3 3 6 6—11 6 1 3 5 8—11 Be Quick'G) 6 1 1 4 3 11—22 BW I 2 3 4 7—7 VSV 6 I 2 3 4 7—12 Go Ahead 6 1 1 4 3 7—16 HBS 2 4 4 10—.5 6 4 4 6—13 Blauw Wit 6 - 1 1 5—12 Juliana 6 1 2 3 4 5—10 Frisia 6 1 1 4 3 6—8 Aohilles 6 - 1 5 1 9—24 Theole 6 - - 6 - 8—33 le KLASSE D NACFcvenoord 00 ADO—RBC 1—0 EindhovenPSV 22 Xerxes—NOAD 1—0 BleverhcideLitnburgia 20 Maurits—DHC 2—3 TEC—Hermes DVS 1—3 Feyenoord 6 3 2 1 8 15—7 PSV 6 3 2 1 8 16—10 NOAD 6 3 2 1 8 13—10 Xerxes 6 3 1 2 7 8—7 ADO 0 3 1 2 7 10—10 Hermes DVS 6 3 1 2 7 1113 RBC 6 3 - 3 6 9—6 Bleyefheide 6 2 2 2 6 9—6 DHC 6 3 - 3 6 13—16 Eindhoven 6 1 3 2 5 56 Limburgia 6 1 3 2 5 79 Maurits 6 1 2 3 4 11—13 MAC 6 1 2 3 4 6—12 TEC 6 1 1 4 3 8—16 voor rust een halve misser van kee per Janssen af. Deze liet een seherpe voorzet van Chouffour door zijn han den glippen, vlak voor de voeten van de goed meegekomen Heiimans, die onhoudbaar doelpuntte 01. Na de thee tapte BMT uit een ander vaatie. Er kwam veel meer vaart ln de Haagse Dloeg en de grotere routine en betere techniek begonnen 'n woord je mee te spreken. Roodenburg moest zich hoofdzakelijk tot verdedigen bepa len en dit kon men de Leidenaars ge rust toevertrouwen. Vooral Van Pola- nen en v. d Kroet stonden een solide Dartii wee te geven en dit inspireerde de overiee spelers kenneliik. Stuk voor stuk werkten de Leiden aar" als paarden, niet altiid even doordacht en rustig, maar zeer zeker prijzens waardig. Naarmate de tijd verstreek werd de druk op de Leidse veste zwaar der en telkens dachten we BMT te zien scoren. Maar even zo vaak zat er een blauwzwart been tussen of liet v. d. Krogt prachtige staaltjes van doelver- dedieen zien. Het was daarom voor deze speler dubbel lammer, dat. toen links back Schoor zowat van het middenveld af een vrije trap ineens heel hard op doel schoot, hii dit schot verkeerd be oordeelde en de bal inplaats van o\cr luist onder de lat stompte! 11. Met nos enkele minuten te spelen zat er voor Roodenburg geen winst meer in al wist men nog wel op de Haagse helft te komen. Maar 1a. het uithoudings vermogen sorak ook een v oord ie mee en hiermede was het bil onze stadge noten niet al te best meer gesteld. Over het geheel eenomen was het een aardige wedstrijd, waarin een Roo denburg zonder bepaald zwakke plek ken toonde, dat het op de goede weg is. Spelend als deze middag zal succes zeker niet uitblijven, vooral niet wan neer deze ionge en vaak nog wat on besuisd spelende Roodenburgers de zo nodige routine zullen hebben opgedaan. Voorlopig Nederlands elftal Het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 5 November te Amsterdam tegen Saarbruecken speelt in een wedstrijd, welke bedoeld is als oefe ning voor de op 15 November te Huil te spelen offieiële landenwedstrijd te gen het Engelse amateurteam, is als volgt samengesteld: Doel Landman (Sparta); aehter: Frans Tcbak (Eindhoveni en Alberts (Vitesse); midden: Wiertz (DW'S), Terlouw (Sparta) en Blesbrouck (RCH); voor: Van der Kuil (VSV), Lugthart (Be Quiek), Van Roessrl (Willem 2), Bennaars (Dosko) en Lenstra (Heerenveen)

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3