nmrai Ook deze winter subsidie voor schilderwerk CLOWNTJE RICK DEMMENIE Prins Bernhard opende Jeugdforum MAANDAG 27 OCTOBER Proefneming Commissie „Mebesal" geslaagd (Van onze Haagse redacteur) Toen zich in 1947 en 1948 gedurende de wintermaanden symptomen van groeiende selzoenswerklooshetd in het schildersbedrijf begonnen te vertonen, was dit aan'elding voor de D U W. om in samenwerking met werkgevers en werknemers in dit bedriif de Commlssie- Mebesal meer en beter schilderwerk in algemeen belang op te richten. In de afgelopen winter werd door de DU.W. een subsidie beschikbaar ge- ste'd voor degenen, die in Februari of Maart schilderwerk lieten uitvoeren. Deze regeling is zeer geslaagd Er werd voor 6 millioen gulden schilderwerk uit gevoerd. waarvan f. 1.200.000 van subsi dies afkomstig was. Gezien het succes van de proefneming heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid toegestaan, dat ook In het komende winterseizoen de DU W de uitvoering van deze subsidieregeling ter hand za' nemen, in samenwerking met de te Den Haae gevestigde com missie ..Mebesal" en de vakgroep schil dersbedrijf. De termijn, waarin gesubsidieerd schllderswerk kan worden u'tgevoerd, Is thans ruimer gesteld dan het vorig sei zoen Voor werk. dat tussen 17 November 1952 en 28 Februari 1953 wordt ver- Perzische Senaat in verzet BETOGING TEGEN DE SJAH Het Bureau van de Perzische senaat heeft aan de pers een oflcleel communi qué ter hand gesteld, waarin het ver klaart erkenning van de geldigheid van het door de Kamer genomen besluit met betrekking tot de senaat te weige ren. De Perzische Kamer besloot enige da gen geleden de ambtstermijn der sena toren te verkorten, waardoor de huidige Senaat in feite geen zitting meer zou hebben. De sjah heeft het door de Perzische Kamer aanvaarde wetsontwerp echter getekend. De Perzische senatoren hebben gepro testeerd tegen het feit dat een wetsont werp van kracht is verklaard, dat slechts voor de Tweede en niet voor de Eerste Kamer was goedgekeurd. Zij protesteren ook tegen het feit dat aan de wet terug werkende kracht ls verleend, terwijl als beginsel geldt, dat wetten slechts voor de toekomst mogen worden toegepast. Voordat de sjah het ontwerp tekende had hij een onderhoud van twee uur mot premier dr Mossadeq. Vernomen wordt dat Mossadeq hem tijdens dit on derhoud heeft weten te overreden het wetsontwerp te tekenen. Toen Senatoren Zaterdag poogden in hun vergaderzaal bijeen te komen, werd liun dit belet op grond van een speciale order van de waarnemende voorzitter der Perzische Tweede Kamer Ravazi. sommige senatoren mochten het parle mentsgebouw betreden, anderen niet, Later kwamen de senatoren op een r.iet nader onthuld particulier adres bij een. Naar verluidt, zou de sjah slechts be leid zijn geweest de wet waarbij een eind gemaakt wordt aan de werkzaam heid van de Senaat, te tekenen nadat hij van Mossadeq de verzekering gekre gen had. dat niets veranderd zou worden aan de status van de dertig door de sjah aan te wijzen senatoren. De sjah heeft gisteren zijn 34ste ver jaardag gevierd. In een toespraak legde 'hij de nadruk op de noodzaak, zo spoe dig mogelijk sociale hervormingen tot stand te brengen. Ruim 100 personen zijn gistermiddag Gearresteerd in het Amdjedia stadion te Teheran waar de jaarlijkse sportdemon- stratie ter gelegenheid van de verjaar dag van de sjah, werd gehouden. De sjah woonde zelf de demonstratie bij. Aanhangers van de pro-communisti sche Toedch-partfj waren begonnen met het gooien van stenen en het roepen van leuzen tegen de sjah. waarna de politie tussenbeide kwam. Drie demon stranten werden gewond. Kenya nog onrustig De politie van Kenya en militairen hebben gisteren bü omvangrijke naspo ringen in het gebied van Klamboe. 16 km ten noorden van Nairobi, nog 49 ver dachten gearresteerd. Volgens berichten die in Nairobi zijn ontvangen zijn de meeste jonge mannen van de Kikoejoe-stam verdwenen. De afgelopen week hebben piloten van ver kenningvliegtuigen gemeld, dat duizen den naar het uitgestrekte berggebied trokken, dat al'een te voet begaanbaar is. De politie tracht er achter te komen of de uittocht het gevolg ls van vrees voor de Dolitie of deel uitmaakt van een plan van de Mau Mau om stamleden te verzamelen voor een opstand tegen de regering richt, wordt een subsidie ter beschik king gesteld, welke, evenals vorig jaar. 20té van de totale kosten zal bedra gen. De kosten van een binnenhuis- schilderwerk moeten per object ten minste f. GOO,belopen en die van een buitenschilderwerk ten mihste f. 250. Om bovengenoemde bedragen te be reiken. kunnen ten hoogste twee wer ken tot één norden samengevoegd, in dien de betreffende objecten aan één eigenaar toebehoren, of indien z'ü door dezelfde schilderspatroon wor den uitgevoerd. De nadruk valt in het komende sei zoen vooral op het binnenwerk. Wat het buitenschilderwerk betreft, wordt slechts subsidie verleend voor het af branden 'afschrappen of afbijten), het eenmaal gronden en het stoppen van de ruiten. V.N. stellen commissies samen De algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft Zaterdag met 42 tegen 7 stemmen, bij 11 onthoudingen, besloten voor de duur van haar huidige zitting géén beslissing te nemen In het vraagstuk der Chinese vertegenwoordi ging. De Sovjet-delegatie diende een resolu tie bij de algemene vergadering in. t.rek kende tot het ongeldig verklaren van de geloofsbrieven der leden van de Chinees-nationalistische delegatie. De algemene vergadering besloot echter, na eerst het rapport van de commissie voor de geloofsbrieven te hebben goedge keurd. met 45 tegen 6 stemmen het Rus sische voorstel niet in stemming te brengen. De algemene vergadering der V.N. heeft Denemarken, Columbia en Li banon lot leden van de Veiligheids raad gekozen. Deze landen zullen voor twee jaar de zetels bezetten, die de afgelopen twee jaar door Brazilië, Turkije en Nederland zün inge nomen. De zittingstermijn van laatst genoemde landen loopt aan het einde van dit jaar af. In tegenstelling tot vorige verkiezin gen voor het lidmaatschap van de Vei ligheidsraad was in dit geval slechts één stemming nodig. Columbia en Libanon kregen 58 van de 60 stemmen, terwijl op Denemarken 56 stemmen werden uitge bracht. De Veiligheidsraad telt elf leden, te weten de ..grote vjjf". die een permanen te zetel hebben, en zes niet permanente leden. Van de laatstgenoemde zetels worden er leder jaar drie door de alge mene vergadering voor een periode van twee Jaar opnieuw toegewezen. Korea achter de schermen Amerikaanse diplomatieke kringen hebben Zaterdag onthuld, dat in het voorjaar en de zomer van dit jaar Ame rikaanse diplomaten „Informele bespre kingen" hebben gehouden met Russi sche vertegenwoordigers teneinde te pó- gen, de impasse bij de bestandsbespre- kingen In Korea te verbreken. Dergc- ljjke besprekingen waren te New York j ko*zen"vènVzu'ela""daT 57* stemmen kreeg, gevoerd, met als doel. te ontdekken of Australië '52 stemmen), de VS. (52 Rusland werkelijk vrede in Korea stemmen). India '45 stemmen) en Tur- wenst. j kïje (41 stemmen). Minister Acheson noemde deze be- j over de bezetting van de zesde va- sprekingen in zijn rede van Vrijdag voor cante plaats kon men het niet eens wor- Steenlegging nieuwe Groningse Studentensociëteit GROTE MARKT WEER SPOEDIG STADSCENTRUM? De eerste steenlegging voor de nieuwe studentensociëteit „Mutua Fides" aan de Grote Markt te Groningen heeft op nieuw bewezen, hoe groot de plaats Is, die de studenten in de stad Groningen innemen. Het was een enorme drukte aan de Oostzijde van de Grote Markt, toen Zaterdagmiddag de rector van „Vlndlcat Atque Polit", de heer P. A. C. Douwes, zich tot de vele genodigden en reünis ten richtte om met enkele woorden de wordingsgeschiedenis van de universi teit te releveren. Het nieuwe gebouw van „Mutua Fi des" wil zijn een waar centrum voor de studenten, die zich een geheel n'euwc plaats zoeken in een veranderende we reld, aldus spreker. Burgemeester J. Tuin uitte vervolgens zijn bewondering voor het initiatief, dat de studenten de jonge generatie hadden genomen om tot herbouw aan de Grote Markt over te gaan. Hij hoop te. dat dit eerste gebouw vele andere gegadigden grote bouwlust zou brengen, opdat de Grote Markt weer spoedig het centrum van de stad zou kunnen zijn. De eerste steenlegging geschiedde ver volgens door prof. mr J. B. Co'nen. oud ste ere-lid van „Vindicat Atque Polit In de oude soos werd tenslotte een receptie gehouden. V.m. 7 December divisie nam afscheid VAN OUD-COMMANDANT DURST BRITT Na luwer Y)W mond en Weel mei"*6 de politieke commissie der VN „geheel onvruchtbaar". De leidster van de Indiase delegatie, mevrouw Pandit, heeft echter Vrijdag meegedeeld, dat achter de schermen ge heime besprekingen aan de gang zijn. zy weigerde nadere bijonderheden be kend te maken. In diplomatieke kringen by de VN is men van mening, dat slechts door mid del van dergeiyke besprekingen achter de schermen de moeilijkheden te Pan- moendjon kunnen worden opgelost. De Noordkoreaanse regering zal ech ter geen enkele beslissing der VN ten den. Na tien stemmingen besloot de al gemene vergadering tot heden uiteen te gaan en dan opnieuw te stemmen. De economische en sociale raad telt 18 leden. Ieder jaar treden zes leden af, na drie Jaar in de raad zitting te heb ben gehad. Aftredende landen kunnen worden herkozen. Dit jaar verstrijkt de zittingstermijn voor Canada. Tsjecho- Slowakye, Perzië, Mexico. Pakistan en de V. S. Bij de stemmingen over de nog va cante zetel ging de keuze tussen Pakis tan, Tsjecho-Slowakiie en Joego-Slavlë. Dit laatstgenoemde land kreeg bij de aanzien van Korea aanvaarden, waar- 1 tiende stemming 39 stemmen. Om geko- aan de Noordkoreaanse regering niet zen te worden heeft een land echter een heeft deelgenomen. 1 tweederde meerderheid nodig, of 40 st. (Inccz. Med.-Adv.) Van „luchtjes" gesprokenlaat de lucht van koken, bakken en braden niet in uw woning rondhangen. Alle keukengeuren worden door Air-Wick even prompt weggenomen als de rooklucht uit uw woonkamer. "°o«MENSy^ ^fNEüS - reünie ln Esplanade te Utrecht heeft de voormalige 7 Decem ber divisie die in Indonesië streed. I Zaterdagavond afscheid eenomen van '>e oud-commandant eeneraal majoor j H. j. j, w. DUrst Britt. die de militaire I dienst eaat verlaten. In Tivoll werd de eencraal met zijn echtgenote toeeesnroken door eeneraal b.d. E. Eneles. die eerst een speciaal woord van welkom snrak tot de oor- locsinvaliden. waarop hij namens het vaderland de eevallenen en de doden herdacht. Tenslotte herinnerde hii noe eens aan al het goede dat eeneraal Dürst Britt voor de divisie had eedaan. Generaal-majoor H. M. G. J. Lentz sprak als een der voormalige onder commandanten. Hii wees er op. dat het vertrek uit Indonesië van generaal Britt een dag van droefheid was. ..Nu eii de dienst eaat verlaten, wacht U een andere taak. het waken voor de socale en andere belaneen van de oud- E.M.-ers". De voormalige korporaal Gringhuis snrak namens de onder-officieren, kor poraals en manschappen. Mei. Anneke Benz snrak namens de vrouwelijke divisieleden en bood de ee- hele voormaliee divisie een schrijfma chine aan, alsmede enige geschenken voor mevr. Britt. Daarna sprak generaal Dürst Britt woorden van dank. De rest van de avond werd gevuld door het „Zonnestraal Cabaret". Prins Bernhard naar Mexico vertrokken Vanmiddag is Prins Bernhard van Schiphol naar Mexico vertrokken ter gelegenheid van de openingsvlucht der K.L.M. van de dienst op Mexico-City. Do Prins werd uitgeleide gedaan dooi de Koningin en de vier Prinsesjes. Voor het vertrek zijn de volledige be manning van het vliegtuig en de 14 Mexicaanse gasten van de K.L.M. aan het Vorstelijk Paar voorgesteld. Delftse Studentenvlag heroverd EN DE UTRECHTSE ERBIJ! De viae van de studentenvereniging „Sanctus Virsilius" re Delft welke door de Utrechtse studentenvcrenieine ..Ve ritas" was meegenomen, is door de Dclftenaren heroverd. Maar behalve de eieen viae werden ook vladen van ..Veritas" mee naar Delft eenomen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag kwamen daarom de Utrechtenaren met twee autobussen en een ladderwagen naar Delft. In de sociëteit waren ech ter zoveel „Vireilianen" aanwezig - zit vierden een wiinfeest van de inaugu ratie van nieuwe leden - dat een aan val op de sociëteit uitbleef en de Utrechtenaren onverrichterzake naar de Domstad terugkeerden. DE PHILIPPIJNEN ZWAAR GETEISTERD Volgens de laatste cüfers zün de vo rige week op het Phillippynse eiland Luzon 510 mensen omgekomen bii een wervelstorm. Ongeveer 400 personen worden bovendien nog vermist 400 000 mensen weiden dakloos. De schade wordt op 200 millioen gulden geraamd Vliegers van vliegtuigen, die over het verwoeste gedeelte van Zuld-Luzon heb ben gevlogen, delen mede. dat gehele steden met de grond geiyk zün gemaakt. Boerderijen zün ln grote meren verzwol gen. Ook talrijke plaatsen in Indo-China zijn Zaterdag door een hevige taifoen geteisterd, die grote schade heeft ver oorzaakt. Uit Annam worden grote over stromingen gemeld. PARTIJ VAN NENNI WIL SCHIJN BAAR MEER ZELFSTANDIGHEID. De 62-jarige Italiaanse llnks-sociallst Nenni heeft medegedeeld dat zyn partij aan de in 1953 ln Italië te houden alge mene verkiezingen als afzonderiyke partij zal deelnemen. De Nenni-soclahs- ten hebben tot nu toe nauw samenge werkt met de communisten op cén lust. De nauwe samenwerking met de com munisten zal eohter worden gehand haafd. 3S5-386 - Er was juisgenoeg plaats in hel holletje onder de boom. dat ze L<emakkelijk naast elkaar konden zitten. - Fijn. hè? zei Rick. Het is net. of 't hier veel minder koud is! We zijn nu tenminste uit die stormIk kon bijna peen adem meer halen! - ja. zei Bunkie. En we ruslen nou gelijk lekker uitJe wordt zo moe van dat stappen door die hoge sneeuw! Maar zouden we de weg naar het Kabouterdorp nog terug kunnen vinden, als we hier weer vandaan gaan? - Dat komt wei goed! stelde Rick hem gerust. Dat vinden we wel. Als eerst dat sneeuwen maar wat opgehouden is! Terwijl ons tweetal daar veilig geborgen zat. verkeerde hun gastheer Pilon in ongerustheid. Hij had al telkens naar buiten gekeken of Rick en Bunkie nog niet thuiskwamen, maar het werd steeds tater en nog altijd kwamen ze niet opdagen. En die vreselijke sneeuwstorm, die was opgestoken! Als hun maar niets overkwam! Duitsers hebben weinig geleerd Het afgelopen weekeinde zün onge veer 5.000 voormalige SS-ers in Verden (Neder-Saksen) in congres bijeenge weest. De voormalige generaal van de SS Gille verklaarde, dat de oud-SS-ers de betekenis van een rechtsstaat en die van de vryheid van de enkeling konden waarderen ,.De ervaringen uit het ver leden zijn niet zonder meer aan ons voorbij gegaan." aldus meende Gille. Hu fc'ees voorts radicalisme van links zo wel als van rechts af en verklaarde, dat de oud-SS-ers niets uitstaande hadden met geheime organlsatie's of onder grondse bewegingen. De voormalige generaal van de val schermjagers Ramckc, een gastspre ker. eiste vrijlating van de Duitse krijgsgevangenen. Volgens hem waren zü. die „zonder strategische noodzaak gehele steden hadden verwoest," als mede de verwocsters van Hirosjima en de vervaardigers van de nieuwe atoombommen, de werkelijke oorlogs misdadigers. Op een persconferentie na het congres verklaarde een andere voormalige SS- generaal. Steiner. namens de leiding van het congres dat de SS zich met na druk van de rede van Ramcke distan- cieerde. Gedurende zijn reden waren Ramcke verscheidene briefjes met het verzoek naar het eigenlijke thema terug te keren voorgelegd. Steiner was zich bewust van mogelijke politieke reacties in het buitenland op Ramckes uitla tingen. Eind November zal Ado'.f Dickfeld. de voorzitter van de „gemeenschap van Duitse ridderkrulsdiagers." op verzoek van ae Bond van Amerikaanse .mdstrU- ders een rondreis van acht weken door de Verenigde Staten beginnen. H(| zal spreken over ..ridderlijkheid en eeriyk- hetd van de Duitse soldaten in de twee de wereldoorlog." Bevan wil actieve Labour-eenheid De leider van de linkervleugel van de Britse Labourpartü. Anaurin Bevan. heeft Zaterdag, ln zün eerste rede sinds de parlementaire fractie der party, haar motie tegen hem en zün aanhangers aanvaardde, te Cambridge verklaard, dat hü de eenheid van Labour voor staat, „maar een actieve en niet een pas sieve eenheid". Te Morecambe, zo voegde hü hieraan toe. hebben wij weer eens gepoogd, de eenheid van de partij te be- I reiken over een nieuw program, dat 1 analoog was aan dat van 1945. „Laten I wij niet beginnen elkaar te beledigen en niet overal communisten zien. Wan neer wy hetgeen wij te doen hebben tot een goed einde brengen zal de commu nistische partij geen kans meer hebben, j Daarom ls het onze hoogste plicht je gens het vaderland om ons zo spoedig I mogeiyk van de conservatieve regering te bevrijden". Tevoren had Bevan het door de hul- Osmia Vulpennen uit voorraad leverbaar tel. 21400 I hrrrlemmerstr.IM VULPENKLINIEK HEEFT OSMIA G. WOLFSLAG Breestraat 145 - Tel. 23211 Europa's eenheid wint aan kracht De eerste bijeenkomst van de Euro pese politieke jeugd, in de vorm van een Europees Parlement van jongeren met Europese fracties, werd vanmor gen om 9' uur in de Ridderzaal te Den Haag geopend. Prins Bernhard woonde het eerste gedeelte der bijeenkomst by. De ande re sprekers waren de Haagse burge meester. mr F. H. A. Schokking, de president van de Consultatieve ver gadering van de Raad van Europa, de heer Francois de Menthon, vervolgens de heer Paul Henri Spaak en tenslotte namens de Italiaanse minister-presi dent de Italiaanse minister van Land bouw, de heer Fanfani. De Ridderzaal was geheel gevuld. Onder de genodigden bevonden zich de minister-president, dr W. Drees, dc minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, de minister ran Landbouw, de heer S. L. Mansholt. de minister van O. K. en Wmr J. M. L Th. Cals. de minister van Maatschappelijk Werk. mr van Thiel. de voorzitter van de Eerste Kamer, mr Jonkn*an, de Commissaris van de Koningin in Z.H.. mr L. A Kes- per, de Grootmeesteres van de Konin gin. baronesse van Tuyl van Seroosker- ken, de gouverneur der residentie, gen. majoor Tans en vele anderen. Het Corps Diplomatique was vertegen woordigd door tal van hoofden der mis sies of hun plaatsvervangers. Om 9 uur opende de president, de heer E. Majonica 'van de Christen Democra ten uit West Duitsland) de bijeenkomst Vervolgens werd door de Haagse bur gemeester een woord van welkom ge sproken tot de gedelegeerden. Lulde toegejuicht verscheen toen Prins Bernhard op het spreekgestoelte. Hy wenste de Europese Jeugd Campagne en de verschillende nationa'e jeugdorga nisaties geluk met hun Initiatief dit congres bijeen te roepen. Dat zovele jonge mensen interesse hebben voor het oolitieke. economische, sociale en culturele problemen van bui ten de grenzen van hun geboorteland is een van ae meest hoopgevende feiten ln deze verwarde tiiden. a'dus de Prins. Een van de voornaamste oogmerken van deze jeugd-samenkomst is zoveel mogelijk jonge mannen en vrouwen be kend te maken met de cssentie'.e aspec ten van deze prnh'^^en Dit doel ls vol komen in overeenstemming met de de mocratische principes, die aan onze re geringsvorm ten grondslag liggen. Een tweede doel van deze hii<=enkomst is het samenbrengen van vertegenwoor- dige regering gevoerde beleid ten aan zien van de bewapening „dwaas en eco nomisch gevaariyk" genoemd. Over de buitenlandse politiek zeide hij o.m.r „Wij zien ln Indo-China, In donesië. Afrika en op talrüke andere plaatsen ter wereld gebeurtenissen, die zioh bü ons al hebben voorgedaan Is Amerika niet uit een revolutie ont staan? wy moeten ons niet tegen deze bewegingen verzetten, doch trachten haar tot onze bondgenoten te maken". digers van politieke jeugd-bewegingen uit verschillende landen, jonge mannen en vrouwen met zeer uiteenlopende ge loofsopvattingen en politieke ideëen met het doe! een open en opbouwende be spreking te houden over de groei van de beweging naar een grotere eenheid van de Westerse wereld en. meer in het bij zon-Ier. van Europa. Ofschoon er nog veel te doen blijft, is er sinds de oorlog enorme vooruitgang gemaakt naar grotere internationale samenwerking, waarop de Prins uitvoe rig inging. Binnen het terrein van de V.N. cn het Noord Atlantisch Verdrag is be hoefte aan een engere Europese samen werking. Niettegenstaande verschil len in taal. cultuur en geschiedenis, die zo vaak onenigheid en zelfs oorlog veroorzaakt hebben, tonen dc volkeren van Europa een grote mate van ge- lykhcid in hun levensopvatting en le- venswüze. De Europeanen beseffen meer en meer dat er een gemeen schappelijke erfenis te verdedigen en een gemeenschappelijk lot te delen is. Zij beseffen (lat zij kunnen hopen sa men te bereiken wat voor elk land al léén een onmogelijke taak zou zjin. De gedachte aan een nauwere inter- Europese samenwerking, aan een gro tere eenheid in Europa wint snel aan kracht. Er dient echter beseft te wor den dat deze gedachte dan alleen met succes verwerkelijkt kan worden .als een sterke remeensehanszin de Euro peanen er toe overhaalt de offers te aanvaarden, die voor het gemeen- sehaoneliike doel gebracht dienen te worden. Dit besef is in het hi'TOnder aanwezig bü dc Europese jeugd. Tot slot gaf Prins Bernhard uitdruk king aan de grote waarde, die hij hecht aan deze bijeenkomst voor de jeugd van Europa. „Hier ls voor u een unieke kans om grondig bekend te raken met de proble men die ik aangeroerd heb Ik hoop en vertrouw dat dez» vergadering in grote mate er to° zal bijdragen uw gedachten over de*e onderwerpen te verdiepen en uw wederziid5» waardering te beoordelen, zo bes'oot de Priris. Met een zeer warm applaus dankte dc Europese Jeugd Prins Bernhard voor zün rede. Hierna sprak de heer Fran cois de Menthon. Na diens rede verontschuldigde Prins Bernhard s'eh. piet langer aanwe- zich te kunnen blijven, daar hij over enke'p uren naar Mexico moest vertrek ken. Hij werd door d° president van het forum uitgeleide gedaan, waarna de heer Spaak het woord nam. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM 27. Oct. Veemarkt. Aan- oer in totaal 1528 stuks 058 vel te koeien •n ossen- 570 varkens Prijzenvette :orlen le kW 2 85—2 75. 2e kW. 2 45—2 55. 3c kw 2.002 20: varkens (lev gcw.) 2.15, 2 10. 2 00 per kilo. STADSNIEUWS Feestelijke bijeenkomst van „De Ratel" Zaterdagavond hield de Werkgemeen schap „de Ratel" haar jaarlijkse feest- avond voor leden en donateurs in de grote zaal van „het Leidse Volkshuis".; Om 7 uur werd in de benedenzalen van1, het Volkshuis een tentoonstelling mei verkoop gehouden, waarvan de op. brengst bestemd ls om een geldlening af te lossen. De Ratellieden heoben n.' deze zomer een fietsenloods met kam peermateriaalbergiiig gebouwd op het kampeerterrein van het Volkshuis te Noordwtfkerhout ten gerieve van de kampeerders en de bewoners van de huisjes. Op de tentoonstelling heerste al spoe dig een gezeHlge drukte en er werd gretig gekocht van de vele smaakvolle voorwerpen, welke bestonden uit kin derspeelgoed. leer- en metaalwerk, brei-, borduür- en naaiwerk, planten, enz. Om 8 uur aoahten allen de grote zaal op, waar alras een vroiyke, vriend- saha.ppeiyke steming heerste. De voor zitter. de heer C. Marks, heette allen hartelijk welkom op deze hoogtü'dag ir. de Ratclgemeensohap, de jaarlukse ver- jaar-dag van „de Ratel", samenvallend met de verjaardag van „het Leidse Volkshuis". Hu wenste allen een goede avond toe, de donateurs wier aantal reeds over de 250 en de leden wier aan bal tot 60 is gestegen. Onder de tonen van stemmingsvolle muziek werd eerst de filmstrook, ver vaardigd van de bouw van de fietsen loods, vertoond. Vanaf het rooien der bomen, het stellen van poren en stij len, het bevestigen der schotten en kapspanten. het leggen van de tegel vloer en dakbedekking, tot aan het schilderwerk toe verrees daar op het witte doek het bouwwerk, dat zoveel van de vrüe tüd van de werkers heef', gevergd. Daarna volgde de opvoering van „De brief" van Herman Heyermans, de schets van de blinde moeder die door de dorpsondenvyzer een brief laat schrijven aan haar zoon aan het fronl. Het was stil in de volle zaal en hot laatste woord „het waarom" van de blinde moeder vond weerklank in vele harten. Een ernstig stuk. goed door-I voeld gespeeld. Na de pauze volgde de opvoering van een charade in drie bedrijven, waarvan! het laatste bedr-üf vrü bewerkt was naar Heyermans ..Angstavond". Het stuk werd met de nodige vlotheid en humor gespeeld, zodat het lachen niet ran de luolit was. Daarna sloot de voor zitter met een kort woord deze goede avond en riep allen een tot weerziens toe op de familiedag. „Europa verandert" Dit weekeinde werd Kasteel Oud Poelgeest weer bevolkt door jongeren samengekomen vanuit het gehele land voor een oecumenisch week-end over de Europese vragen. Mr A. W. Kist hield Zaterdagavond een inleiding over „Europa verandert'. Hii schilderde daarbij in duidelijke In nen hoe wij sinds 1948 in een revolutie betrekken ziin. waardoor wii groeien naar een West-Europese eenheid die onze landen en volkeren voor geheel nieuwe vragen stelt. Geografisch zijn onze landen al een cultuur- cn lotsge- meenschao: het nationalisme is een doodlopende weg gebleken en militair kan geen enkele staat zichzelf verdedi gen. Door de bekrachtiging van de Ge meenschap van Kolen en Staal, door het Europese leger, de NATO etc. croelen de landen toe naar een een heid die steeds krachtiger eaat vragen om één grondwet, één muntstelsel en Europese verkiezingen. Hier liggen belangrijke vragen voor het Nederlandse volk. met name voor de Nederlandse ieugd, want straks zullen wii één Europa hebben! Maar waar is de Europese mens om daar in te wonen? Met name onderstreepte mr Kist. dat wii het niet alléén als toeval kunnen beschouwen dat in hetzelfde laar in het zelfde land (1948 in Nederland) zo wel de Vergadering tot Oorichtine van een Europese Raad alsook dc Oprich tingsvergadering van de Wereldraad van kerken gehouden ziin. De kerken in Europa hebben juist in oecumenisch verband een erote biidrage te leveren. De christenen moeten middenin de ontwikkelingen staan, eigen begrenzin gen ovenvinnen en constructief mede werken in de totstandkoming van de Europese volkeren-familie. Zondae sprak mr C. van Rij. Hij wees op de politieke en maatschaoiK- liike consequenties en op de taken die voor de Inwoners van dit Europa zijn weggelegd. Er moet gedacht worden over een wereldrechtsorde; er is het probleem van de bezitlozen en van de nieuwe partii-formatie waarin de christen ziin stem kan uitbrengen Vooral echter wees hij oo liet uiter mate erote belang van dc kleine le vensgemeenschappen. de cellen van het niéuw-Europa. De positieve bijdra gen liggen bij de Individueel belang stellenden de kleine groepsverbanden en vooral de gezinnen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol-j land stellen de Staten van deze provin cie voor aan de Vereniging voor Voor bereidend Onderwijs te Leiden tot we deropzegging een jaariykse subsidie toM te kennen tot ten hoogste een bedra; van f.4000 onder nader omschreven be palingen. De Vereniging had een ver-1 zoek om subsidie ingediend om de ex ploitatie van de onder haar beheer: staande Kweekschool voor voorberei dend onderwys mogeiyk te maken. i LEIDEN Bij de Vrüdag j.l. gehouden Inschrij ving op f. 3.000.000 4 V* obligation ten laste van de gemeente Leiden M lening 1952) is gebleken dat de toewij zing uiterst gering zal zün (Totaal jj uitgegeven f5 000 000 waarvan f2.000 Off reeds op Insohryvingsvoorwaarden wü geplaatst)

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 2