Nieuw tijdperk voor Zuid-Afrika Uranium-productie wordt geraamd op 300 millioen gulden F ILMS 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 25 October 1952 Derde Blad No. 27747 Gered door een goede verzekering! Ken Uw verantwoordelijkheid; laat ons U volledig inlichten en bestaande )olissen controleren. lm. iVOOMElV RAPENBURG I A ALGEMEEN ASSURANTIEKANTOOR (Speciale berichtgeving) De belangrijkste gebeurtenis, welke in de Unie van Zuid-Afrika heeft plaats gevonden, is ongetwijfeld de opening van de eerste uraniumfabriek te Kru- gersdorp geweest. Door een druk op een knop bracht de eerste minister, dr Malan, een reeks van gecompliceerde en deels geheime processen in werking, waar-door uit het bezinksel van de cya- nidetanks, het tot dusverre waardeloze residu van de goudmijnen, het mineraal gewonnen wordt, dat uranium heet. Een mineraal, dat nog voor weinige jaren omschreven werd als een grauwe stof zonder enige commerciële bete kenis, maar dat thans Zuid-Afrika niet minder dan 300 millioen gulden per jaar zal opleveren. Reeds twintig jaar geleden wisten de mijnexperts, dat behalve goud in de ertsen van de Wibwatersrand ook spo ren van radium waren aangetroffen en verschillende mineralen, welke uranium bevatten. Nog in 1936 wordt in het of- f.ciéle handboek van de mineralen van Zuid-Afrika uranium omschreven als een mineraal, dat beslist zonder econo mische waarde is en sleohts gebruikt I Het winnen van uranium in de goudmijn van West Rand dicht bij I Johannesburg in Zuid Afrika is een feit. Zuid-Afrika. dat op de lijst staat als het eerste goudland van de wereld, hoopt binnen enige tijd ook de belangrijkste leverancier van uranium te worden. Op dit ogenblik wint men daar voornamelijk uranium uit gouderst. volgens een procédé, dat zorgvuldig geheim wordt ge houden. Een overzicht van de installaties, benodigd bij de uraniumwinning. Delegatie Unesco-vergadering Van 12 November tot 10 December as. zal in Parijs de 7e algemene ver gadering der Unesco bijeenkomen. Ons land zal op deze vergadering vertegen woordigd zijn door de volgende delega tie: als vertegenwoordigersmr J. M. L Th. Cals, minister van O. K. en W. (voorzitter); prof. dr. H. R. Kruyt, voorzitter der Ned. Centn Organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek (vice-voorzitter), J M. Wil- lems, lid Tweede Kamer, prof. dr F. L. R. Sassen, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Leiden en dr F. Bender, chef van de afd. buitenlandse betrek kingen van het ministerie van O. K. en W. Als adviseurs: prof. dr F. J. Th. Rut ten, hoogleraar aan de R.K. universiteit te Nijmegen en mr H. J. Reinink, secre taris generaal van het ministerie van O. K. en W. Als plaatsvervangende vertegenwoor digers: prof. dr. J. F. Koksma, hoogle raar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam en R. F. de Roos, cultureel attaché bij de Nederlandse ambassade te Parijs. Als secretarissen zijn aan de delegatie toegevoegd: drs B. J. E. M. de Hoog, und chef van de afd. buitenlandse be- tiekkingen van het Ministerie van O. K. en W. en drs F. Lunenberg, directeur van het Unesco Centrum Nederland. kan worden als een kleunniddel voor de keramisohe industrie. Na de tweede wereldoorlog eohter is de wetensohap uranium met andere ogen gaan beschouwen en vandaag is het kostbaarder dan olie of goud. Geen wonder, dat grif de 400 millioen gulden gevoteerd konden worden, benodigd om in Zuid-Afrika op grote sohaal tot de productie van uranium over te gaan. En al kan misschien betreurd worden, dat uranium geen onaanzienlijk grauw Engeland is voorzichtig met atoomgeheimen De Britse autoriteiten hebben een spe ciaal bureau cp gericht, dat er voor zal moeten zorgen, dat geen atoomgeheimen uitlekken, zo wordt te Londen vernomen. Vo'gens de „Dailv Telegraph" heeft het ministerie van bevoorrading de af gelopen nwanden leden voor deze or- geworven, „Vrijwel allen voor mineraal zonder enige waarde gebleven malige detectives xan Scotland Yard. is sinds met dood en vernietiging het Het bureau staat onder leiding van in- atoom-tijdperk werd ingeluid, het feit i specteur Holes, vroeger een der belang- ligt nu eenmaal daar. dat dit tijdperk is aangevangen en niemand zal cle kiok meer terug kunnen zetten De mensheid mag sledhts hopen, dat het gewonnen uranium nimmer voor destructieve doeleinden zal worden aangewend, zoals dr Malan met klem tijdens de openings- pleohtlgiheid betoogde, Een uitgelezen gezelschap gasten, waaronder behalve de eerste minister en de leider van de oppositie, Strauss, zioh talrijke buitenlandse gas ten en Zuid-Afrikaanse hoogwaardig heidsbekleders bevonden, vertegenwoor digers van de mijnindustrie en ce Ame rikaanse atoomenergiecommissie, woon de de openingsplechtigheid bij De his torische knop" werd later in goud om vat aan dr Malan aangeboden. Direct na de openingsplechtigheid begonnen de electrisohe motoren in de fabriek te zoemen, het stotende geluid van talrijke pompen werd hoorbaar en even latei- overstemde het gedreun van de fabriek alle geluiden. Langzaam begonnen grote cylinders te draaien, metalen armen bewogen op en neer en de geweldige centrale ma chine, welke veel overeenkomst ver toonde met een gigantische rotatiepers, kwam dreunend in beweging. Door fel gekleurde pijpleidingen, geel voor zwa velzuur en purper voor de uraniumop- lossing, stroomde het eindproduct in een metalen vergaarbak, afgedekt door een glazen plaat. Uit het goudresidu, dat overblijft in de cyanidetanks, nadat het goud opge lost is In cyanide, wordt in deze instal latie met behulp van zwavelzuur ura- niumoxyde gewonnen, een kanariegeel eindproduct, dat veel overeenkomst ver toont met klei. In een speciaal labora torium, hetwelk zelfs voor de gasten niet toegankelijk was, wordt dit ura- niumoxyde verder verwerkt tot ura nium, Wel konden de aanwezigen door mi crofoons de ..stem" van het uranium horen, het gezoem en geklik van de geiger-tellers, vele malen versterkt, een geluid, dat indrukwekkender dan welk ander geluid ook. een nieuw tjidperk -oor de Unie van Zuid-Afrika inluidde. van Scotland Yard ZWAAR LEDEN DE PHILIPPIJNEN Op de Philippijnen zijn tengevolge van de typhoon in totaal 425 personen om het leven gekomen, 21.1 personen worden an 450 n°S vermist. In de provincie Oapiz in het Noord- Westen van het eiland Visaja zijn als gevolg van een epidemie reeds 300 per sonen overleden. In de provincies Aibay en Sersogen heerst een hongersnood en ook hier dreigen epidemieen uil te bre ken. Alle rijst voorraden zijn bedorven en de drinkwatervoorziening is nog on derbroken. Naar benadering van maatschappelijk geluk Veiligheid inplaats van angst (Van onze Haagse redacteur) Onder auspiciën van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde (Viro) is gisteravond in de Ridderzaal te Den Haag het 7-jarig bestaan van de V.N. herdacht. Ingeleid door de vice-voor zitter van de Viro, mr J. van Zwet, sprak de Belgische Senator Venncv- len als vice-voorzitter van de Belgi sche zustervereniging over de rol van de kleine volkeren in de V.N. Prof. dr W. J. A. Kernkamp, minister van Uniezaken en Overzeese gebiedsde len, sprak uitvoerig over de onontwik kelde landen als gevarenzone voor cle V.N, De V.N. hebben tot taak, cle vol keren van de onontwikkelde gebieden tut hogere welvaart te brengen. Welke strijd er ook om deze gebieden ont brandt: „Nederland zal steeds staan op het standpunt van de rechtsorde", al dus spreker. Hieina voerde prof. dr ir W. Scher merhom het woord over het V.N.-pro- VREDESOFFENSIEF gramma voor technische hulp, dat hij een duidelijke wijziging noemde van het aspect van de wereld. Technische hulp is een enorme stroom van kennen en kunnen van de hoger naar de lager ont wikkelde gebieden. Spr. bepleitte een verhoging van het Nederlandse aandeel in het program ma van de V.N. Nederlands finan ciële aandeel in de technische hulp verlening is slechts ruim 1% van wat het zou moeten zijn, indien Neder land een evenredig aandeel in de to tale lasten zou dragen. Het program ma voor technische hulp heeft ook tot voordeel, dat de banden met de min der ontwikkelde gebieden worden ge ïnternationaliseerd, hetgeen voor deze volkeren interessanter is dan bila terale bindingen. Nederland moet ook in eigen belang sterke steun geven aan dit V.N.-programma, dat op de duur ons ook weer voordelen zal op leveren. Bovendien zullen de onont wikkelde gebieden op deze wijze nau wer aan het Westen worden gebon den. Prof. Zeegers uit Nijmegen sprak in het bijzonder over de noden van de vluchtelingen. Refererend aan de woor den van H.M. de Koningin en van de Hoge Commissaris der V.N. voor vluch telingen, wekte spr. het gehoor op ge volg te geven aan de nationale oproep ter leniging van de nood der vluchte lingen. tot ondersteuning van Unicef, het Int. Kindernoodfonds der V.N. De heer D. J. von Balluseck, per manent vertegenwoordiger van Neder land bij de V.N., heeft gisteravond in een radiorede geschetst, hoe na de in werkingtreding van het Handvest der V.N. de Oost-West tegenstelling „als een slopende en slepende ziekte met talloze schadelijke bijverschijnselen cle gezondheid van onze wereldorganisa tie stelselmatig heeft aangevreten". Wie dc verlies- en winstrekening op maakt van 7 jaren arbeid moet heel wat teleurstellingen verwerken en heel wat dubieuze posten noteren". De V.N. betekenen voor de wereld hoop op rechtvaardigheid, veiligheid, wederzijdse hulp en op een betere col lectieve benadering van het maatschap pelijk geluk. Wij zijn gedwongen, aldus spr., de in ternationale betrekkingen van onze we reld in deze eeuw te organiseren volgens een patroon, dat anders zijn moet dan dat. uit de 19e eeuw of uit vroegere perioden. De oude opvatting van de sou- vereine staat, moet langzaam en soms zelfs snel het veld ruimen voor een nieuwe conceptie: die van de in ternationale gemeenschap, gegrond op internationale beginselen van recht, bil lijkheid, samenwerking en onderlinge hulp. Wij zien dat gebeuren in regionale groeperingen en in de V.N. Spr. eindigde met de vurige hnnp het instrument kunnen worden voor Deze ..Dric-in-dc-pan' zijn te zien op de tentoonstelling van dc ..Poe sen Club"die ieder jaar te Parijs wordt gehouden. AmerikaanS'Franse wrijvingen Volgens Franse diplomatieke kringen te Parijs hebben de Verenigde Staten Frankrijk toegezegd, dat zij dit land zul len steunen bij het debat over Tunesië en Marokko in de V.N. De Franse am bassade zou deze verzekering aan mi nister Sohuman hebben gegeven in een verklaring over het feit, dat de V. S- zich wel hebben uitgesproken voor be handeling van deze kwesties in de po litieke commissie. Het feit. dat de V. S. het plaatsen van deze kwesties op de agenda der politieke commissie hebben gesteund, veroorzaak te verbazing in officiële kringen in de Franse hoofdstad en is in de Franse peis scherp gecritiseerd. Volgens genoemde kringen heeft de Amerikaanse ambassade thans laten weten, dat het Amerikaanse besluit om Frankrijk bij het debat te steunen geenszins gewijzigd is. Ter verklaring was hieraan toegevoegd, dat minister Ache- son niet aanwezig was. toen over de agendakwestie werd gestemd, en dat de Amerikaanse afgevaardigde. Gross, die geen instructies had ontvangen, ge stemd had naar zijn beste inzicht. De Franse ambassadeur te Washing ton. Bonnet heeft echter inmiddels mondeling bij de waarnemende Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken David Bruce kraohcig geprotesteerd te gen het feit, dat de V.S. voor plaatsing van de Tunesische en Marokkaanse kwesties op de agenda der politieke com missie hebben gestemd. Volgens een woordvoerder van de Franse ambassade had Bonnet Bruce telefonisch meege deeld, dat Frankrijk deze houding der V.S. ,,nlet apprecieert" en dat het ge beuren „wellicht een ongelukkige terug slag zal hebben op de Franse openbare mening en ook in Noord-Afrika". ADEM-PAUZE IN INDO-CHINA. De laatste berichten uit Saigon dui den op een pauze in de gevechten, waar bij beide partijen „de volgende stap af wachten", aldus een woordvoerder van de Franse regering. EINDE BRITSE ZOMERTIJD. Om 3 uur Zondagochtend zal de klok in Groot-Brittannië een uur worden te ruggezet, waarmede een einde zal zijn gekomen aan de zomertijd. de vestiging en de bescherming Tan een wereld, waarin onderlinge afhan kelijkheid tot steeds grotere samen werking kan leiden en een bron zal worden van kracht inplaats van zwak heid, van veiligheid inplaats van angst, van rechtvaardigheid inplaats van de overwinning van de maehtig- stcn en de meest onverdraagzamen. St Nicolaaspakjes en post voor Hr. Ms. „Piet Hein" „Jolian Maurits van Nassau" en „Boeroe" Van 27 October tot 6 November kun nen St. Nicolaas-luchtbriefpakjes wor den verzonden' aan opvarenden van Hr Ms torpedobootjager „Piet Hein" in de Koreaanse wateren, (Maximum gewicht 500 gram. Frankering 8 ets per 50 gram. Minimum frankering 50 cents). Hr Ms fregat „Johan Maurits van Nassau" welk schip op 14 November naar de'Koreaanse wateren vertrekt ter aflossing van Hr. Ms. „Piet Hein", zal zeepost meenemen voor opvarenden van deze torpedobootjager. Deze zeepost dient uiterlijk 11 November om 08.00 uur te Amsterdam aanwezig te zijn. Post voor opvarenden van Hr Ms „Jo han Maurits van Nassau", uit te reiken tijdens de uitreis, dient voor de hierna te noemen sluitingstijden te Amsterdam aanwezig te zijn. Voor uitreiking te Mal ta: 20 November om 22 00 uur. te Bey routh: 3 December om 09.00 uur, te Co lombo: 20 December om 09.00 uur en te Singapore: 29 December om 09.00 uur. Omtrent sluiting te Amsterdam voor post uit te reiken te Aden en Hongkong volgt nader bericht. Post voor opvarenden van Hr. Ms. mijnenveger „Boeroe" op thuisreis van Nieuw Guinea naar Nederland moet vóór de hierna te noemen sluitings tijden te Amsterdam aanwezig zijn. Voor uitreiking te Singapore: 1 December om 0.900 uur. Colombo: 13 December om 09.00 uur," te Malta, 14 Januari om 10.00 uur en te Gibraltar 24 Januari om 12.00 uur. De sluitingsdatum te Amsterdam voor de te Aden uit te reiken post wordt na der bekend gemaakt. „14 bange uren Amerikaanse spanning LUXOR De film „14 Bange Uren" Is bedoeld als een „psychologische" film, maar slaagde er slechts ten dele in dit er van te maken. Het ls geworden een spannende film, ln het begin wat lang dradig, met veel echt „Amerikaans" ver toon. De hoofdfiguur is een overspannen jongeman, die staande op de rancl langs oe gevel van een wolkenkrabber vele tientallen meters boven de grond naar beneden dreigt te springen, als de politie hem tracht te redden. Doktoren komen er aan te pas. om hem van zijn com plexen af te helpen en te voorkomen, óat hij zal springen. Ook zijn vader en moeder worden opgespoord, zelfs zijn vroegere verloofde, maar geen van allen hunnen hem bepraten. Een verkeers agent kan nog het besta met hem con verseren, weet een heel eind heen het vertrouwen van de wanhopige Jongeman te winnen, maar.... VAN DEZE WEEK: llllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De jongeman blijkt zijn complex te hebben opgedaan door de verkeerde op voeding. die zijn moeder hem gaf. En juist uit deze psychologische mogelijk heid heeft men niet gehaald, wat er uit te halen is. Inmiddels weet men er wel de span ning aardig in te houden. In ieder ge val beaniwoordl de film dus wel aan de titel, al duurt uie voor de toeschouwer gelukkig geen veertien uur. De mijnen van Koning Salomo REX De spannende film „De Mij nen van Koning Salomo", die reeds twee weken op het programma van het Tria- non-theater stond, is opnieuw geprolon geerd, doch wordt nu in Rex vertoond „Pandora en de Vliegende Hollanders" Een merkwaardige film Casino Het bovennatuurlijke en de romantiek zijn onder regie van Albert der. Naast enkele zeer goede filmische kwaliteiten uitstekende filmmonta ges, juls'te belichtingen en vrij natuur lijke kleurenopnamen treft ons voor al het boeiende spel van James Mason, als Hendrick van der Zee, alias ,.de Vlie gende Hollander". Hij weet iets „ge kwelds" in zijn blik te leggen, hetgeen hem in deze rol goed van pas komt. A's „fatale vrouw" Pandora geeft ook Ava Gardner een goede vertolking, hoe wel zij een zekere geforceerdheid niet altijd geheel heeft kunnen vermijden Het gegeven ls boelend genoeg: de „Vliegende Hollander" in hoogst eigen verdoemde persoon brengt een be zoek aan Cöte d'Azur-achtige luxe bad plaats. waar hij de reïncarnatie ontmoet van de vrouw die hü eeuwen te voren vermoordde: Pandora (Aan de oor spronkelijke legend? is hier dus enig geweld aangedaan, doch de verwerking is acceptabel.) Deze vrouw moet om zijn ziel te verlossen haar leven voor hem willen geven, waar aanvankelijk niet veel kans op schijnt te zijn. daar zij in 't huwelijk zal treden met een race-auto maniak, terwijl bovendien een Spaanse toreador zijn zinnen op haar gezet heeft. Een veelzijdig gegeven, dat in letter lijke èn figuurlijke zin kleurrijk op het doek gebracht wordt. De ondergang van San Francisco Oud paardje deed het nog best! TRIANON Het zal niet zo heel veel minder dan 15 jaar geleden zijn. dat wij Jeannette Mac Donald, Clark Gablc en Spencer Tracy in „De ondergang van San Francisco' aan het werk zagen en en toen we gisteravond de kennismaking I vernieuwden, kwam het beeld van tal van scènes ons wee.- haarscherp voor de geert. Een dergehjice blijvende herinne ring laat alleen een heel goede film na 1 ex. de verfilming van de ramp, welke in j 1906 de grote havenstad aan de Gouden Poort, trof, verdient deze kwalificatie. Zij biedt verder de vrouwelijke hoofd persoon volop gelegenheid haar zang- kwaliteiten te demonstreren oa. in fragmenten van de opera „Faust"; Clark Gable was nog „ln de beste jaren van zijn leven" en Spencer Tracy vervult als steeds een sympathieke rol van een be gripvol geestelijke, die in ieder mens het goede weet te onderkennen en het slechte tracht te verbeteren. Ondanks het feit der herhaling heb- 1 ben we deze film met evenveel aandacht gevolgd als destijds en dat is het beste compliment, dat wij de vervaardigers en vertolkers kunnen maken! Peppino Een op duizend! Lido In „Peppino" overtreft de Ita liaanse filmkunst zichzelve. Door artis ticiteit. fijnzinnigheid en poëtische voornaamheid. Tallozen hebben zijn belevenissen ge lezen. tallozen zullen nu de verfilming willen zien. Peppino is het armelijke Italiaanse weesje, dat met zijn ezeltje Violetta, zijn enige schat, dat behalve zware las ten dragen ook glimlachen kan. de kost verdient. Van zijn Amerikaanse vriend, de korporaal, leerde Peppino een wijze raad: zich nooit door een „nee" te laten afschepen. Zo komt 't. dat hij zelfs tot de Paus weet door te dringen mis schien geholpen door 't toeval of 't won der, wie zal het zeggen? als 't er om gaat ziin zieke ezeltje te redden. Dan krijgt hij eindelijk toestemming zijn vriendje bij het graf van de H. Fransis- cus te brengen, waarmee zijn allesbe heersende wens vervuld wordt. In deze film: Italië. Assisië, Rome, het Vaticaan, zoals het is. Het landschap, de mensen, de kinde ren, de tvpes, de armoede en de grandio se pracht. En te midden van dit alles: het héle kleine manneke Feppmo. schelms, goedhartig, gelovend, bovenal vertrouwend Hü overwint iedereen en., redt zijn ezeltje. Zo'n film komt er maar één op de duizend' Zij vraagt de naïeve instelling van een Peppino en dan geniet men bo venmate De sfeer betovert. En tóch leeft hier alles zuiver en waar. Ontroerend, maar nooit sentimenteel, kinderlijk, maar niet kinderachtig. Peppino als een meesteracteurtje in het middelpunt van wijde landschappen, hoge huizen, ge weldige zalen, kolossale pilaren, verhe ven paleizen, machtige mensen. Hij dringt door alles en allen heen en bereikt zijn doel. Een héél klein kerel tje dat bergen verzet door zijn geloof, vullend een wonderlijk schoon en in zijn eenvoud, groots verfilmd verhaal. Om nooit te vergeten, deze kleine Peppino! Men zou wensen, dat iedereen hèm en zijn trouw-trippelende Violetta gmg zien!

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 5