Minister Zijlstra: „Vrije wereld voor belangrijke beslissingen" Bp nieuw, en nu beslister, gaat vertonen. E FLUISTERCAMPAGNE Panda en de schat van het eenzame eiland Agenda Iste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 24 October 1952 Tweede Blad No. 27746 Sombere perspectieven Internationale handel of nationale barrières Vergroting export noodzakelijk Dan alleen uitbreiding industrie mogelijk (Van onze Haagse redacteur) Mheden voortgezette vergadering te Den Haag van het Verbond van miandse Werkgevers, welke ook nn weer werd bijgewoond door tul i autoriteiten, heeft allereerst prof. dr Zijlstra. minister van Econo- ;che Zaken, het woord gevoerd. B"/ een gestyleerd beeld van rfp economische situatie van het mlik. Mhct aanvankelijk, alsof in 1949/50 de economische spanningen B/i wijken, het conflict in Korea plus de daaruit resulterende her- Ben/dg deden deze herleven. nu lijkt het wel, alsof het laatste jaar de spanningen weer ietwat' Wh/ijken en het beeld, dat zich in 1949 aarzelend begon af te tekenen. n enkel cijfer te noemen: in het eerste halfjaar van 1952 bedroeg wrdelig saldo van ontvangsten van het buitenland en betalingen et buitenland op lopende rekening ruim één miltiard gulden, tegen kor/ over het eerste halfjaar van 1951 van 795 millioen gulden. ■antal jaren na de bevrijding is een ongemotiveerde voorkeur voor het tnonnsche probleem voor Neder- J iór alles geweest een productie- ii Thans is het ook, en niet in de fpiaats, een afzet/probleem. L binnenlandse markt is thans ran een zekere stabilisatie. Dit ongetwijfeld niet, dat de pro- ,jor deze markt niet voor uitbrei- (vatbaar zou zijn. Vooreerst is er de 6inj van de vraag uit hoofde van fcolkingstoename. Daarnaast kan ng zijn, indien het Nederlandse er in zal kunnen slagen Ons streven zal er op gericht dienen tc zijn, deze tendenz. voor zover in ons vermogen ligt, met kracht tegen te gaan en onvermoeibaar te blijven streven naar het scheppen van de voorwaarden, die een verdergaande vrijmaking van de internationale handel mogelijk maken. Dit brengt met zich, dat Nederland zijn traditionele politiek van vrijhan delgezindheid zoveel als in zijn ver mogen ligt zal dienen voort te zetten. Onze vrijhandelspolitiek legt op het Nederlandse bedrijfsleven een zware taak om door een onvermoeibaar stre ven naar verlaging van de kostprijs llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Hoe is het ontstaan? Dit woord: OPDOEKEN. gen'.ijk betekent opdoeken: het of vlagge) doek opvouwen het weg te leggen tot het weer uikt moet worden. De daarvan leide betekenis is: opheffen, gebruik stéllen, afschaffen, an men een vereniging wegens aan belangstelling opdoe- komt men de zegswijze wel r,. wij kunnen wel opdoeken Je zin van: weggaan. Zij is te eiijken met: wij kunnen onze n wel pakken. Onder biezen men verstaan: rietbiezen en i'.drukking is dus precies de- e als: zijn matten oprollen, denke daarbij aan rondreizen- unstenaars die hun matten op rond uitspreidden, daarop hun n vertoonden en daarna snel verdwenen om op een plaats hun werkzaamheden irhalen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'lllllllllllk Zorgelijke tendenzen Het staat eohter vast, dat hoe belang rijk de binnenlandse markt voor de ont wikkeling van onze bedrijvigheid ook moge zijn. een verdere uitbreiding van de industrie slechts mogelijk is, in dien de afzet in het buitenland zeer aan zienlijk kan worden vergroot. Op onze buitenlandse markten kan men tendenzen waarnemen, die ons met zorg vervullen. Het streven naar vrij making van de internationale handel dreigt te verzanden in een vruchteloze discussie, waarbij in wezen het veilig stellen van eigen nationale belangen de inzet vormt. Het is voorts teleurstellend, dat het gesprek over de verlaging van tarieven in internationaal verband nog niet tot bevredigende resultaten heeft geleid. Daarnaast constateerde spr. in ver schillende landen een toenemende drang tot bescherming door het bedrijfsleven, dat onder de indruk van de minder gun stige afzetmogelijkheden langs deze weg eenmaal verworven posities tracht te handhaven. Indien deze lendenzen van groeiend nationalisme zich zouden kunnen door zetten, zal hiermede de internationale handel in ernstige mate afbreuk worden gedaan, zulks tot schade van de wel vaart van de vrije volkeren. De vrije wereld staat voor belang rijke beslissingen, waarbij een keuze moet worden gedaan tussen het di lemma: voortgaan op de weg Minister prof. J. Zijlstra. Geen hernieuwde economische strijd Indien men onverhoopt aan de aan drang tot bescherming gevolg zou ge ven, moet de toekomst niet alleen op economisch, doch ook op politiek en militair terrein, van de vrije wereld, somber worden beoordeeld. De na de oorlog gegroeide internatio nale samenwerking op economisch ge bied, die zulke vruchtdragende resulta ten voor de internationale welvaart reeds afwierp, zou door een zodanige ontwik keling in ernstige mate afbreuk worden gedaan. Een hernieuwde strijd op eco nomisch gebied tussen de landen, van allen tegen allen, zal hiervan het ge volg zijn, met al de consequenties van dien. Wij zullen dienen te beseffen, dat de gemakkelijke weg van bescherming, die men in meerdere mate geneigd schfjnt te volgen, in de meeste gevallen de toegang afsluit van een hoger le venspeil. Deze weg leidt veelal slechts tot een ineenschrompeling van de eco nomische activiteit, gepaard gaande met werkloosheid en armoede. Vrijhandelspolitiek voortzetten In een zodanige ontwikkeling ligt voor Nederland, dat zo zeer afhankelijk is van het onderhouden van intensieve econo mische betrekkingen met het buiten land. een zeer groot gevaar. Het afslui- buitenlandse markten heeft making van de internationale handel, de afgelopen jaren hebben dit telkens of een zich terugtrekken achter na- I weer bewezen directe repercussies op tionale barrières van invoerrestricties de uitvoer, en derhalve op de betalings- en tarieven. 1 balans en de werkgelegenheid. Doch naar sprekers stellige overtui ging, is dit de enige juiste weg om te kmoen tot een gezonde opbouw van de productiestructuur, zowel nationaal als internationaal. „Ik heb," aldus minister Zijlstra, „het volste vertrouwen, dat het Nederlandse bedrijfsleven in staat zal zijn, ondanks de steeds hogere eisen, welke mede in verband met deze internationale con currentie aan de bedrijfsvoering worden gesteld, zijn positie te handhaven en te versterken." Ir P. F. S. Otten Industriële groei noodzakelijk voor welvaarts vergoting Grote zorgen over betalingsbalans Fiscus holt bedrijven uit Geef ondernemer de nodige vrijheid Ir P. F. S. Otten. voorzitter van het presidium van de Raad van Bestuur der N.V. Philips Gloeilampen Fabrieken, sprak over ..Groei der Neder landse industrie een levensvoorwaarde voor ons volk". In het huidig tijdsbestek wordt met ..een levensvoorwaarde voor ons volk", aldus spreker, niet alléén bedoeld, dat het in al zijn geledingen een behoorlijk materieel bestaan moet hebben: welvaart bedoelt meer te zijn dan alleen materiële welstand. Geestelijke en materiële welstand staan in voortdurende wisselwerking en willen wij deze grote waarden voor ons volk behouden, en verdiepen, dan zullen overheid, ondernemers en arbeiders zich van deze waarden terdege bewust moeten zijn. Tot behoud èn vergroting van de welvaart is o.m. een sterke groei van de Nederlandse industrie, absolute voorwaarde. Mede ter verwezenlijking dezer groei zal er een samenwerking tussen overheid, ondernemers en arbeiders moeten zijn. welke is aangepast aan de geest van de tijd. Aan emigratie niet te ontkomen De factoren, die ons dwingen in de richting van een verdere industrialisatie, zijn te verdelen in twee grote com plexen: het ene samenhangend met de groei van de bevolking, en het andere samenhangend met de politieke en economische stromingen en verschuivin gen in de wereld. Onze bevolking zal, zonder rekening te houden met emigratie, voorlopig ndg met ruim 100.000 personen per jaar blij ven toenemen. Dit brengt mede een ge middelde vermeerdering van de beroeps bevolking van ca. 60.000 personen per Jaar, met een sterke piek oplopend tot ca. 80.000 personen per jaar in de perio de 1958—1962, ten gevolge van het op de arbeidsmarkt komen van de grote na oorlogse jaarklassen. Het grote probleem voor ons volk ls, hoe deze bevolkingstoename moet wor den ondergebracht. Het staat wel vast, dat in de landbouw en visserij nagenoeg geen opnamecapaciteit meer aanwezig is. Het kan wel als vaststaand worden aangenomen, dat er aan emigratie op grote schaal uit het oogpunt van op lossing van het bevolkingsprobleem niet te ontkomen is. Het is een nationaal belang, zoveel mogelijk in de industrie onder te kun nen brengen. Amerika hielp tot nu toe FEUILLETON ANDREW MACKENZIE esloot tot het laatste, wam liep hij naar boven en stond dan stil om zich de transpiratie et voorhoofd te vegen. Tot ver in la» het landschap te blakeren [zon; er was nagenoeg niemand Pas tegen de tijd, dat de zon feou gaan, zou er meer leven ko- iar nu rustten de meeste men- voelde zich opgelucht na loeiende klimpartij, toen hij op .nak door de straatjes van het irpje liep. Een pastoor stond aan _jig van zijn kerkje en hij keek de Engelsman zonder enige nieuws- ïid Op de muur tegenover hem affiches van de Communistische "Iet eerste café'tje dat Brannigan ..g hu binnen. Hij bestelde een Jlas bier. gevolgd door nog enkele Aan wijn kon hij niet wennen. babbelde opgewekt met de eigena- .ij vond het jammer, dat niet naristen zich de moeite getroos- «ir Roquebrune te komen, raiment, het dorpje was erg oud i niet te vergeten het kasteel. Bioest mijnheer toch eens heen! JBiigan zei, dat hij dat zeker zou ia de hoofdinspecteur wat uitge was, liep hij naar de ruines. Het sde hem, dat wat nog restte van ïis zo machtige bouwwerk veel vertoonde met de oude kaste- Engeland. Hij bleef niet lang in "ie vertrekken, die gemeubileerd n dertiende eeuwse stijl, maar jens tussen de kantelen uitstaren het prachtige landschap. Deze mld- was feitelijk de eerste,, waarop hU "**5 te doen had sedert hij aan de zat Hij haalde zijn pijp te voor in pufte in een opgewekte stem- xikwolkjes voor zich uit. Zijn oog q| gaan over de flank van de heu- ffaar verspreid enkele villa's ston- i. licht gerimpelde zee en het BJ vlak beneden hem. Dit uitzicht hem vele malen beter dan de JjM, volgebouwde stadjes aan de Bi kuststrook. In gedachten zag hij 'riei, steden en velerlei mensen voor I. Enkele tourlsten uit Parijs keken 1 er'te? verbazing naar de forse, bruin &ande man, die zonder zich te bewe- daar stond uit te kijken, nu [tokkend aan zijn pijp. te Engelsen toch! Zij waren altijd ral met hun jasjes van tweed, hun Pton hun reisgidsen! toe Brit had echter geen gids. Als 5JS br?chten zij geld in het laatje, dathvas de hoofdzaak «ngzaam dook de zon' achter de ho ra'weg In de straten van Roque- me werd het drukker Kinderen renden ■Bfn Ult met kreten van vreugde, nnigrui bleef echter staan. Hij voel- rem,g v°or het schitterende uit- Vertaald uit het Engels zicht de rug toe te draaien. Ten slotte liep hij langzaam terug naar het dorpje en vroeg zich af of hij naar Monte Carlo zou teruglopen, of het treintje zou ne men dat puffend en blazend in de verte al kwam aanrijden. Hij voelde echter niet veel voor te vroeg in Monte Carlo terug te keren, zodat hij besloot hier maar een hapje te gaan eten in een van de kleine eethuisjes, waar altijd de chefs van de grote hotels uit. Monte Carlo kwamen als zij eens goed wilden genieten van een perfecte keuken. Brannigan bestelde een ommeiette, en daarna ten stuk vlees, zo-.ls hij het thuis in Engeland nog nooit geproefd had. De kellner raadde hem een fles Chamhertin 1929 aan en geheel tegen zijn gewoonte in rookte Brannigan, tijdens het savou reren van zijn kopje koffie, een sigaar. Met enkele glaasjes cognac besloot hij de maaltijd. De hoofdinspecteur voelde zich opper best, toen hjj naar Monte Carlo terug begon te wandelen. Hij wilde maar. dat hij iedere dag deze wandeling kon her halen! Eens zou hij zeker moeten terug komen om enige tijd in de „Villa des Anglais" te logeren en om dan iedere een, twee. drie viel op te lossen. Hij voel- nuddag op het strand te liggen en naar j de zich precies als de man. die aan de de golven te staren Nu en dan zou hij oevers van een meer staat en rimpels dan naar Menton wandelen of een heu- in het water ziet, doch niet weet te ont vel beklimmen. In Monte Carlo zou hij j dekken, waar deze vandaan komen, zo geen stap zetten! dat hij wel aan een of ander monster Nog vol van prettige gedachten liep gaat denken, hij de trappen op van Hotel d'Australie Brannigan plofte neer in een stoel. zijn kamer te gaan. Hij moest weer aan de geheimzinnige kwestie van de praatjes gaan denken! Bob Arlen en zijn vrouw zaten druk te schrijven. We schrijven juist op wat we ge hoord hebben. We zouden het anders misschien vergeten, legde Arlen Bran nigan uit. Je wilt dus zeggen Ja. er is iets aan de gang Branni gan. En het is niét iets prettigs HOOFDSTUK ITI Een onaangenaam gevoel bekroop Brannigan. Nu wist hij. dat hij in Mon te Carlo moest blijven om een zaak uit te zoeken, waarbij zonder enige twijfel hoogst schandalige dingen aan het licht zouden komen. Maar tóch kon Branni gan zich nog niet voorstellen, hoeveel vertakkingen het mysterie wel zou heb ben. Hij had gehoopt, dat hij alleen maar epn routine onderzoek naar Lord Tem- plehams dood had behoeven in te stel len. waarna hjj verder kon gaan met die deviezenkwestie, waarbij hij tenmin ste wist in welke richting hij moest werken, alhoewel dat geval toch niet - Vertel maar wat jullie gehoord heb ben. Het ls wel vaag, gaf Arlen toe. die onder de schemerlamp zat. Hfj had don ker haar. licht grijzend aan de slapen, scherpe, licht grijs gekleurde ogen, een met rimpels doorgroefd voorhoofd een krachtige kin. Als we niet wisten, dat we op iets verdachts moesten letten, zouden we on getwijfeld wat we gehoord hebben ver sleten hebben voor dwaze praatjes zon der meer. Typisch is het ook dat ieder een, tegen wie die kletspraatjes gericht waren, ziek is geweest. Hé!, riep Brannigan uit en knikte toen bedachtzaam. Dat is vreemd. Maar begin bü het begin. Wij gingen eerst naar de Metropole, zei Judith. Zij hebben daar tussen twee haakjes verrukkelijke champagne-cock tails. Er waren maar weinig mensen ir de bar. Toen wij er een tijdje waren, kwam een geweldige dikke kerel binnen, die een erg gekreukeld pak droeg. Zijn gezicht was gelig en hij zag er hoogst ongezond uit. Hu keek even rond, en bestelde toen een dubbele whiskey soda. (Wordt vervolgd) 71Moedeloos zaten de drie schatgravers aan de rand van de kuil. „Er moet een fout zitten in de 'kaart, die op Uw rug is getatoueerd"merkte Jolliepop tenslotte op. ..Dat kan niet!" riep Teutbel. ..elke heuvel, elk riviertje is nauwkeurig op mijn rug getatoueerd. dat weet ik zeker. Ik denk. dat je niet goed kunt kaart lezen". ..Niet goed kaartlezen?" herhaalde Jolliepop ver ontwaardigd. ..ik beoefende deze kunst al op zeer jonge leeftijd!" ..Maar", bracht Panda in het midden. ..nu wij de schat niet op de aangegeven plek vinden moet er toch ergens een fout zijn. Of de kaart is niet goed. of de plek is niet juist bepaald!" „Welnu", sprak Jolliepop. „kijkt U dan zelf eens mee. mijnheer Panda". Hij wees een kruisje aan. dat op de rug van de zeeman iras getatoueerd. „Kijk. dit kruisje geeft de plaats aan. waar de schat moet zijn verborgen. Het bevindt zich aan de voet van een heuvel en ..Wacht eens. Jolliepop". riep Panda, de rug van de heer Teutbel aandachtig bekijkend. ..Dat is geen heuvel! Dat is een moedervlek op mijnheer Teutbel zijn huid!" volking schakeling van Nederland voor ver handeling en verwerking van Indo nesische producten, liquideren van buitenlandse beleggingen, het opbou wen van een eigen industrie door grondstoffen exporterende landen) brengen ons in grote zorg over de positie van onze betalingsbalans. Dat wjj in de achter ons liggende jaren hiervan nog betrekkelijk weinig last hebben ondervonden, komt ener zijds door de door ons zo gewaardeerde hulp van de Ver. Staten en anderzijds voor een groot deel, doordat belangrijke concurrenten zoals Duitsland en Japan, hun plaats op de wereldmarkt nog niet hadden hernomen. Terwijl voorts in de gehele wereld een belangrijke inhaal vraag aanwezig was. waardoor eveneens grote exportmogelijkheden voor Neder land bestonden. Spr. beklemtoonde vervolgens, dat wij in groter variëteit brain- en arbeids intensieve artikelen moeten produce ren en exporteren, waardoor wij tevens de mogelijkheid scheppen onze export regionaal beter te spreiden. Koersverandering vereist Door verschillende maatregelen is langzamerhand een klimaat ontstaan, dat in vele opzichten belemmerend werkt op een verdere ontplooiing van het bedrijfsleven. Exportervaring is momenteel slechts in handen van een kleine groep, zodat de Nederlandse industrie van koers zal moeten veranderen. Spr. gewaagde met zeer veel waarde ring van de vele pogingen, die van over heidswege reeds zijn gedaan om na de oorlog het economische herstel te be vorderen. Vele oorzaken, die aanvan kelijk noodzakelijk tot regulering van ons economische leven hebben geleid, zijn thans echter verdwenen. Spr. achtte het niet juist, de als nood maatregelen aanvaardbare en algemeen aanvaarde regelingen thans voort te zetten en zelfs uit te breiden tot een du&danig afgerond stelsel, dat van de nodige ruimte voor ontplooiing der industrie en tot stimulering van de pio niersgeest nauwelijks meer kan worden gesproken. De voor Nederland zo nodige indus trialisatie is niet te verwezenlijken alleen door het uitvoeren van enige grote industriële projecten. We zullen het voor een zeer belangrijk deel moeten vinden in de stimulering van de zelf werkzaamheid van talloze kleine en middelgrote bedrijven, die juist onder de huidige omstandigheden meer dan ooit grote moeilijkheden ondervinden. Fiscus bereikt tegengesteld resultaat Het wordt werkelijk tijd, dat de fiscus zich eindelijk gaat baseren op gezon de bedrijfseconomische beginselen voor de waardering van de activa en niet langer via het afromen van schijn winsten de bedrijven uitholt. Immers, door deze handelwijze dreigt een be langrijke bron tot financiering van de uitbreiding van bestaande bedrijven op te drogen. Waarmede een resultaat wordt bereikt, dat geheel tegen gesteld is aan het nationale belang, dat juist gebaat is by een gezonde groei van de industrie. Remmende loonnivellering De mogelijkheid om de financiële prikkel op de juiste wijze te hanteren, ontbreekt heden ten dage door de nivel lering, welke bij de beloning algemeen wordt toegepast, hetzij via het belasting beleid, hetzij via het loonbeleid. Wat dit laatste betreft is het al zo ver, dat de loonnivellering remmend werkt op de vorming van goede vaklie den, een categorie, welke de industrie ten behoeve van de versteviging van het exportpakket beslist voor alles nodig heeft. Geef de ondernemer de mogelijkheid om naar voren te komen, zo besloot ir Otten zijn rede. en geef hem de vrij heid om zjjn gaven aan te wenden. Dit is van het grootste belang voor het land. Schep het klimaat, waarin hjj dat kan doen. Radio - programma ZATERDAG 25 OCTOBER Hilversum I (402 m.) KRO: 7.00 Nieuwe: 7 10 Gram.muziek: 7.45 Moreen ee bed en Liturgische kalender: 8.00 Nieuws: 8.15 Grammuzlek; 0.00 Voor de hulsvrouw: 9,35 Waterstanden: 9.40 Gra- mefoonmuz.; 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Gram.muzlek: 1100 Voor de zieken. 11.45 Gram.muzlek; 12.00 Aneelus- 13.08 Gra- mofoonmuz. (12.30-12.33 Land- en tuln- bouwmededellngen): 12.55 Zonnewilzer: 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws: 13.20 Lunchconcert: 14 00 Boekbespr.: 14.10 Gram.muzlek: 14.20 Engelse les: 14.40 Amateurproaramma: 16.15 Kroniek van Letteren en Kunsten: 15.55 Gem. koor: 16.20 Gram muziek: 16.30 ,.De Schoonheid van het Gregoriaans": 17.00 Voor de leued: 18.00 Zang: 18.15 Journalistiek weekoverzicht: 18.25 Lichte muziek: 18.45 Buit. correspondenties; 19 00 Nieuws 19.10 Gram.muzlek: 19 20 Parlements- overzlcht: 19.30 Gram.muzlek: 20.25 De gewone man zegt er 't zline van: 20.30 „Lichtbaken", causerie: 20.50 Thuisfront Tombola: 21.00 Gev. programma: 21 50 Actualiteiten: 22 00 Amusementsmuziek: 22.30 „Wil luiden de Zondag In": 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws ln Esperanto: 23.25 —24.00 Gram.muzlek. Hilversum II (298 tn.) VARA: 7.00 Nieuws; 7 10 Gram.platen: 7.15 Ochtend gymnastiek: 7.3o Gram.muzlek: 8 00 Nieuws en weerberlohten: 8.18 Gram.muz. 8.30 Orgelspel: 8.55 Voor de hulsvrouw: 9.00 Gram.muz: VPRO: ..Tlldelllk uit geschakeld". causerie; 10.05 Moreenwit- dlnc: VARA: 10.20 Voor de arbeiders ln de contlnubedrllven; 1135 Kamermuz.; 12.00 Gram.muzlek: 12.30 Land- en tuin- bouwmedcdellneen: 1233 Gram.muzlek; 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar: 13.20 Accordeonmuzlek; 13.55 Radloweekjour- naal: 14 20 Pianospel; 14.35 Gronings programma: 15.00 Amateursprosrramma; 15.30 Vellleheidskwartlertje: 15 45 Dans muziek: 16.15 Soortpraatje: 16.30 Radio Phllharmonlsch orkest en solist: 17.15 Voor de Jeugd; 18.0o Nieuws. 18.15 VA- RA-Varla: 18.20 Filmprogramma: 18.40 Reeerlnesultzendlng: ..Zoeklicht oo Westerse Defensie": 19.00 Artistieke Staalkaart: VPRO: 19.30 ..Passepartout" cauerle: 19.40 „Het Oude Testament li deze tild". causerie; 19.55 ..Deze week causerie: VARA: 20 00 Nieuws: 20.05 Ge varieerd programma: 22.00 Socialistisch commentaar: 22.15 Weense muziek: 22 40 „Onder de pannen", hoorspel: 23.00 Nieuws: 23.1524.00 Verzoekprogramma. Engeland. BBC Home Service. 33o m. 11.55 Gev programma: 12.55 Weerbe richten: 13.00 Nieuws: 13.10 Gram.muz.: 13.55 Leger des Hells orkest; 14 30 Dans muziek; 15 00 Schots orkest; 16.10 Hoor spel. 17.00 Voor de kinderen: 17.55 Weer- berlchteu: 18.00 Nieuws. 18 15 Sport; 18.30 Gev muziek: 19.00 Interviews: 19.30 Pariementsoverzlcht: 19.45 Geva rieerd programma: 21.00 Nieuws: 21.15 Hoorspel. 22.45 Avondgebeden: 23 00 23 03 Nieuws Engeland BBC Light Programme. 1500 en 247 in. 12.00 Pariementsoverzlcht: 12.15 Lichte muziek: 12.55 Sport: 13.15 Militair orkest: 13.45 Voor de kinderen: 14.00 Orgelspel: 14.30 Gev. muziek: 15 15 Dansmuziek; 15.45 Sport: 16.45 Jazzmu ziek: 17.30 Sport: 18.00 Gram.muzlek: 18.15 Hoorspel: 18 45 Vragenbeantwoor- dlng; 19.00 Nieuws en radiojournaal; 19.25 Sport: 19.30 Hoorspel: 20.30 Or kestconcert: 22 00 Nieuws: 22.15 Dans muziek: 23.00 Gram muzlek: 23.5624.00 Nieuws. Nordwestdentseher Rundfunk. 309 m. - 12.00 Vrolllke muziek. 13 00 Nieuws 13.25 Gev. muziek; 14.00 Omroeporkest: 15.00 Koorzang: 16.00 Hoorspel: 17.00 Dans muziek: 17.30 Gev muziek: 18 00 Amu sementsmuziek: 19.0o Nieuws: 20.00 Ge varieerd programma; 21 45 Nieuws; 22 10 Omroeporkest en solist; 22 40 Dansmuz.: 24.00 Nieuws: 0.10 Dansmuziek: 1.00 Filmmuziek; 2.15 Gev. muziek. Frankrllk Nationaal Programma. 341 12.10 Gram. muziek: 12.30 Orkest reert: 13.00 Nieuws: 13.20 Hoorspel. 05 Nieuws: 14.17 Orkestconcert: 16.10 Gev. programma; 16.55 Kamermuziek: 18.20 Idem: 18.30 Amerikaanse uitzen ding: 20.00 Lichte muziek; 20.30 Hoor spel: 22.03 Vioolrecital: 22.48 eramofoon- muzlek: 23.25 Idem: 23.4524.00 Nieuws België. 324 en 481 m. - 324 m. 11.45 Gram.muz.: 12.30 Weerberichten: 12.34 Gram.muzlek; 12.50 Idem: 13.00 Nieuws. 13.15 Zigeunerorkest: 13.45 Verzoekpro gramma: 14.45 Gramofoonmuzlek: 15.15 Ethnlsche muziek: 15.50 Idem: 16 00 Lichte muziek: 16.30 Gram.muz.: 16 45 Engelse les: 17.00 Nieuws: 17.10 Dans muziek: 17.30 Orgelconcert: 18.30 Voor de soldaten: 19 00 Nieuws: 19.40 Gram muzlek: 20.00 Cabaret: 21.15 Gram.muz.: 21.30 Lichte muziek: 22.00 Nieuws. 22 15 Gram. muziek; 22.45 Idem: 23.00 Nieuws. 23.0524 00 Dansmuziek. v,,484 m- 12 05 Gram.muzlek: 13.00 Nieuws. 13 10 VerzoekprogTamma: 14.05 idem, 15.00 Gram muzlek: 16.30 Lichte muziek; 17.00 Nieuws: 17.15 Lichte mu ziek; 18.00 Voor de soldaten: 18.30 Ac cordeonmuzlek; 19 00 Pianorecital: 20.00 Grammuzlek: 21.30 Chansons: 22 00 Nieuws: 22.10 Gram.muzlek: 22.15 Jazz. 22.50 Nieuwst H.Safé ^n,lb3 (Herenstraat)Ledenverga. 1*?^. Tuinders- en Bloemistenvereniging „d.e.v. 8 uur nam. ri.rH^i^e?TtlorJp'. Het WaPen 'an Lew derdorp. Vergadering Chr. Besturenbond. 8 uur nam.! Jaar. Antcmlus Clubhuls: Toneelavond Speel, tulnver. Rondom de Watertoren. 8 u. nam. Schouwburg: Zuid Amerikaan» ballet. Stadszaal: Lustrumviering Jubileum- fonds P.C. en L. 74 uur nam. Volkshuls: Spr. mr G. J. Salm over de sterrenhemel. 4 uur nam. Oegstgeest. PatronaatsgebouwTo. nam ,,1>e LekensP€'ers" 8 nuf ZONDAGt Gerecht 10: Soefl-eredlenst, H nuf voorm. Stadszaal: Bont variété-programma, 4 Pieterskerk: Gezlnsweek. Da Witvliet over „Het gezin als eenheid" 7 uur nam. RK Lode wij kskerk: Lezing pater Wij. □and Sluys voor niet katholieken en ka tholieken. 8 1/4 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden: Lezlnfl prof. P. Montet van Parijs. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Italiaanse Opera „RW goletto". 8 uur nam. DAGELIJKS Rijksmuseum Geschiedenis Natuurwe tenschappen (Steenstraat la): Herden kingstentoonstelling prof. J. H. van 't Hoff. Werkdagen 10—16 uur; '«Zondags 1316 uur. (t/m 29 October). DE BIOSCOPEN Casino „Pandora en de vliegende Hol lander" (18 J.). Werkdagen: 24, 7 ea 9 1/4 u.; Zond.: 2j. 4 3/4, 7 en 9 1/4 u. LI tin „Pepplno" (alle leeft.). Werkd.t 2}. 7 en 9 1/4 u.; Zond.: 24, 4 3/4. 7 en 9 1/4 uur. Luxor „14 bange uren" (14 Jr.). Werk dagen: 24. 7 en 9 1/4 u.; Zond.: 24, 4.3/4, 7 en 9 1/4 uur. Trianon „San Francisco" (14 Jr.). Werkd.: 2j. 7 en 9 1/4 u.; Zond.: 2 1/4, 4J, 7 en 9 1/4 uur. Rex „De mijnen van koning Salomo" (alle leeft Werkd. 24, 7 1/4 en 9 1/4 u Zond - 24, 4 3/4, 7 1/4 en 9.1/4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 18 Oct 13 uur tot Zaterdag 25 Oct. 8 uur waargenomen door Ap el Kok, Rapen burg 9. tel. 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Menschheld" Hooigracht 48. tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapeck 8, tel. 26274,

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3