LEIDSCH DAGBLAD I West-Duitse regering behandelde partisanen-kwestie Amerikanen schijn tegen zich I" Churchill vertelt over Engelse atoomproef Duitse veldmaarschalk Kesselring vrijgelaten Mau-Mau niet door Afrikaanse leiders geleid 91ste Jaargang VRIJDAG 24 OCTOBER 1952 No. 27748 a fflrecleur: J. W Henny I Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6 per kwartaal: f. 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 s:ïl" ■aai |De Bondsreaering. vertegenwoordigd haar meest gezaghebbende man- (Adenauer, de minister van bln- nlandse zaken Lehr. en de minister Dehler) heeft - daartoe on- orderd ''oor een interpellatie van de locraten, gisteren in de Bondsdag ontnuchterend oordeel gegeven de geweldig onceblazen kwestie de Dartisanen. die - naar de Hes- •he minister president, die hun be- |aan onthuld heeft - soldaten worden iemd. |Er kan nu moeilijk meer aan eetwii- felcl worden dat de sociaal democra ten. die in Hessen regeringspartij zijn. deze zaak hebben benut om ten eerste de Amerikanen in een uiterst lastig parket te brengen, en ten tweede om de Bondsregering en dc coalitie-partijen als heimelijke sym pathisanten met rechts-radicalc jeugd groepen voor te stellen. De Amerikanen hebben hier - dat is uideliik - een grote flater begaan. Zij idden moeten verhinderen dat een Daalde contra-spionnagegroen in hun zettingstroepen aan een aantal Ion- Duitsers een soort militaire oplei- ne trachtte te geven, voordat er of- jiële Duitse soldaten bestaan. Ook de Bondsregering kan niet an- s doen dan dereeliike methoden aan kaak te stellen. De sociaal democraten zeiden giste- II; het grootste politieke •liandaal sinds 1945" is. Men moet chter niet vergeten dat de partisanen- ffaire haar oorsprong heeft in de Ko- osvehose en dat zii. toen Zinn ztm nthullingen deed. allang weer gelikwi- eerd was. De Amerikanen hebben in deze aan- celegenheid echter de schijn tegen dat zal wel zo blijven. Nobelprijs voor geneeskunde toegekend AAN AMERIKAANS PROFESSOR. Nobelprijs voor geneeskunde is 1952 toegekend aan de Aimeri- 3 an se professor Selman Waksman op rond van zijn ontdkking van strepto- une. het eerste doelmatig werkende rijdingsmlddel van tuberculose. Professor Waksman is microbiologist ie Rubgers-universiteit te New -Jrunswick. in de Amerikaanse staat lew Jersey. Hij deed zijn ontdekking en streptomycine in 1944. Dr Waksman geldt ook als een ken- ler \~an bacteriologische oorlogvoering, lij heeft zijn vertrouwen in de Ameri cans geleerden uitgesproken, dat zij in taat zouden zijn iedere dreiging op gebied het hoofd te bieden. De Bondsregering en de coalitie-par uien hebben zich aan de andere kant met succes kunnen verweren tegen so ciaal democratische beschuldigingen, die op binnenlands politiek ten-ein liggen. Ten eerste heette het van de begin ne af aan dat de oartisanen zogenaam de proscriotieliisten hadden ongesteld, waarop vooral sociaal democraten voor kwamen. Dit schilnt een sprookle te ziin. Niemand heeft tot nu toe de be wijzen van deze bloeddorst gezien. Zinn die gisteren ook in de Bonds dag het woord voerde, vermocht op dit punt geenszins te overtuigen. Uit een gevonden kaartsysteem blijkt, c'at de Dartisanen negatief tegenover communisten en rechts radioalen ston de n. Ten tweede ziin de partisanen met een bepaalde jeugdorganisatie, de Bund Deutscher Jugend geïdentificeerd. Ook dat hebben regering en coalitie- nartilen op goede gronden ontkend. Zo is verhinderd dat de reputatie van deze jeugdorganisatie, die in de strijd tegen links- en rechts-extremisme haar spo ren heeft verdiend, en bloc wordt ka pot gemaakt. Ten derde schiint het niet van be slissende betekenis te zijn dat de lei der van de B.D.J.. Lüth, na de oorlog enige tiid communist is geweest. De minister van binnenlandse zaken. Lehr. sprak in dit verband van een eastrol. en wilde daarmee kennelijk suggereren, dat Lüth waarschijnlijk niet voor een echte communist gehouden moet wor den. Tenslotte heeft de pers in verband met de partisanenzaak van een veem moord gesproken, waarmede de eehrie schrikwekkende sfeer van de politieke moorden in Duitsland uit het begin van de iaren '20 (Rathenau. Erzberger) werd opgeroepen. Ook deze veemmoord berust, naar Lehr overtuigend uiteenzette, on pro ducten van een half naieve. half kwaadwillige fantasie. Zij is volledig geslaagd Het doei van de recente Britse atoom- proef op de Monte Bello-eilanden was het onderzoeken van de uitwerking van een atoomontploffing in een haven, al dus heeft premier Churchill gisteren in het Britse Lagerhuis verklaard. Het Britse atoomwapen was op een voor anker liggend fregat tot ontplof fing gebracht. Op enkele roodgloeiende brokstuk ken na. die over een der eilanden ver spreid werden, „verdampte" het fregat, de 1450 ton nietende „Plym", onder de kraeht van dc ontploffing, die een vloedgolf deed ontstaan en duizenden tonnen water, modder en rotsblokken de lucht in slingerde. Een uitgestrekt gebied werd door dc luchtdruk- en radio-actieve deeltjes bestreken. Churchill verklaarde, dat op het ogenblik, dat de eerste flits door de romp van de „Plym" naar buiten drong, op dat punt een temperatuur van onge veer een millioen graden Fahrenheit heerste. In het centrum van de ontplof fing was de temperatuur nog veel hoger. Spoedig na de ontploffing vlogen twee marine-officieren met hefschroefvlieg- tuigen over het zwaar besmette gebied om monsters water, voor onderzoek op radio-activiteit, te nemen. Technische bijzonderheden kon Chur chill niet geven. Zijn gebruik van het woord „bom" was de enige aanwijzing voor het type wapen, dat was gebruikt. |/r? het Radio-Therapeutisch Insti tuut te Rotterdam heeft dc directeur an het Koningin Wilhetminafonds. 'e heer P. C. Besanger. 1395 milli- 'ram radium overgedragen, een 1aarde vertegenwoordigend van F/ 125.000. - Voor de aankoop van met radium diende een deel van het weid. dat door het Nederlandse volk /(7 de Haak-in-Actie werd bijeen- mrehracht. ■Dc 1395 milligram radium wordt werdceld over vijf centra, nl de Uni versiteiten van Leiden, Amsterdam. Groningen en Utrecht en het Radio Therapeutisch Instituut te R'dam. Het radium, verpakt in een zware loden kist wordt uitgepakt. Van links naar rechts. Dr A. Somer- wil, hoofd van het Laboratorium, de heer P. C. Besanger. Directeur van het Koningin Wilhetminafonds en Dr K. Breur. geneesheer-directeur van het Radio Therapeutisch In stituut. WEERBERICHT Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: A Wisselende bewolking met plaatselijk ftr.kele buien. Matige tot vrij krachtige Kuideiijke tot Zuid-Westelijke wind, Weinig verandering in temperatuur. I (Opgemaakt te 10 uur). 25 OCTOBER. I Zon op: 7.22 uur; onder: 17.25 uur. Maan op: 14.26 uur; onder: 20.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 7 04 en 19.27 u. t nummer bestaat uit 14 pagina's. Denationalisatie van de Britse ijzer- en staalindustrie De Britse (conservatieve) regering heeft gisteravond in het Lagerhuis een meerderheid van 34 stemmen gekregen voor haar voorstellen om de genationa liseerde ijzer- en staalindustrie terug te verkopen aan de particuliere onderne mingen. De uitslag van de stemming was 303 stemmen vóór en 269 tegen. Verwaoht wordt, dat Ohu-chlll de voorstellen in de vorm van een wets ontwerp voor het eind van het jaar aan het parlement zal voorleggen. Herbert Morrison, minister van buitenlandse zaken in het vorige (Labour) kabinet, herhaalde de socialistische belofte, dat wanneer de socialisten weer aan het be wind zullen komen, zjj de ijzer- en staalindustrie opnieuw zullen nationa liseren 'Deze industrie ls in Februari 1951 onder het beheer van de staat ge komen). De premier verklaarde, dat het wapen zich precies had gedragen als verwacht werd. Een vraag beantwoordend, verklaar de Churchill,, dat hü niet betwijfelde of de ontploffing zou leiden tot veel nauwere uitwisseling van inlichtingen met de Verenigde Staten. Ohurchlll verklaarde voorts nog, dat op verschillende afstanden van het ontploffingscentrum proefbouwsels van belang voor de burgerlijke verdediging en de strijdkrachten waren opgetrok ken. Bij de proef waren geen dieren ge bruikt. In het gebied waren geen zoog dieren waargenomen en de meeste vogels waren door de voorbereidingen voor de test verdreven. Geen der expe ditieleden was door de ontploffing ge wond. Churchill zei, dat „wetenschappe lijke waarnemingen en opmetingen aan tonen, dat het wapen niet de ver wachting, dat vorderingen op dit ge bied bestendig zouden zijn, tegen spreekt". Volgens waarnemers houdt dit in, dat Engeland grotere en betere bommen in gedachten heeft. Desgevraagd verklaarde premier Chur chill. dat de proefneming in totaal ruim 100 millioen pond sterling (ruim 1 mil liard gulden) had gekost. Hij verklaarde als oud-parlementair ér er zelf verbaasd over te zijn, dat een dergelijke som kon worden besteed zonder dat het parle ment hier lets van merkte. Een lid van de Britse geologische dienst heeft aan de hand van vergelij kende cijfers een idee gegeven, wat een temperatuur van een millioen graden Fahrenheit wil zeggen. Graniet, zo zei- de hij, wordt vloeibaar bij 1.74Ó graden Fahrenheit, terwijl het bij 4.530 graden „verdampt". De temperatuur van lava in een vulkaan ligt tussen 1.290 en 2.190 graden. Drastische economische maatregelen in Joego-Slavië De voorzitter van de Joegoslavische federale economische raad, Boris Kid- rich, heeft drastische maatregelen aan gekondigd als tegenwicht tegen de In vloed van de ernstige droogte, die in Joego-Slavië dit jaar heeft geheerst. Hij voorspelde, dat door de droogte tijdelijk het tempo van de Joegoslavische eco nomische vooruitgang vertraagd zou worden en moeilijkheden met de be talingsbalans veroorzaakt zouden wor den. wat tot uitdrukking zou komen in de levensstandaard der bevolking Hij deelde mede. dat, om prijsstijging te voorkomen, de regering voornemens is: te voorkomen, dat de totale loonsom toeneemt buitenlandse valuta te bespa ren, toezicht uit te oefenen op de so ciale uitgaven, en de huishuren, die bui ten verhouding laag zijn met 100 ri te verhogen. Ock zijn er plannen om de begrotingsuitgaven met 26 milliard di nars te verminderen. Verder is aan staatsinstellingen opdracht gegeven be- zsumivmgen toe te passen en alle per soneels- en materlanluiteaven te vermin deren Gepoogd zal worden de exDort van industrieproducten te vergroten, evenals die van enkele levensmiddelen waarvan e»n overschot bestaat. Invoer ran grondstoffen en kapitaalsuitgaven zullen verminderd worden. Volgens Kid- rleh heeft de droogte een schade van 144 milliard dinars veroorzaakt COMMUNISTISCHE PARTIJ IN TSJECHO-SLOWAKIJE WORDT GELIJK GESCHAKELD. De president van Tsjeoho-Slowaklje, Got t-,va ld. heeft op een bijeenkomst te Praag verklaard, dat de communisten in Tsjeoho-Slowaklje „bij wijze van proef" weldra een nieuw statuut zullen krijgen naar het voorbeeld van de nieuwe con stitutie van de Russische communisti sche partij. Yon Manstein zal wel volgen De Britse autoriteiten in West-Dults- land hebben ex-veldmaarschalk Al- bert Kesselring gratie verleend. Hij is gisteren vrijgelaten uit- de ge vangenis voor oorlogsmisdadigers te Werl. Kesselring bevond zich reeds op ere woord in vrijheid om zich te laten ver plegen in een particuliere kliniek. Hij lijdt aan kanker, zijn gezondheidstoe stand is precair. De 66-jarige voormalige luchtmaar- schalk leidde de luchtoorlogen tegen Polen, Nederland, België, Frankrijk en Engeland en hij commandeerde later een eenheid aan het Oostfront. In 1943 was hy bevelhebber in Italië, waar hij de geallieerde landingen niet kon verhin deren. Na het mislukte Ardennen-offen sief volgde hij Von Rundstedt op hl het Na aanvankelijk wegens oorlogsmisda den ter dood te zijn veroordeeld werd hij later begenadigd en zijn vonnis werd in levenslange gevangenisstraf veranderd. Hierna werd zijn straf nog eens ver minderd en wel tot 21 jaar. Bij het tegen hem gevoerde proces te Venetië voor een Brits militair gerechtshof in Mei 1947 werd Kesselring mede verant- Dreiging: alle blanken zullen worden vermoord Officieren van de inlichtingendienst der Britse politie in Kenya hebben verkaard, dat de Mau Mau, ondanks de arrestatie van ruim honderd van zijn leiders, even levend en giftig is ais ooit te voren. Deze officieren zijn er van overtuigd, dat het organiserend werk in de Mau Mau niet door Afri kaanse hersens wordt verricht en dat het gehele geheime genootschap onder een toezicht staat, dat buiten dc gren zen van Kenya wordt uitgeoefend. Zjj wijzen er op, dat andere ondergrondse bedrijvigheid, niet slechts in Kenya, doch ook in andere delen van Afrika, eveneens dit kenmerk vertoont. Een der officieren was van mening, dat op grote schaal moordaanslagen op hoge Europese bestuursambtenaren zul len worden gepleegd, zodra de Mau Mau meent, dat het bestuur minder scherpe voorzorgsmaatregelen neemt. Hij ver klaarde, dat alle hogere burger- en mi litaire ambtenaren in Kenya thans door lopend vuurwapens onder hun bereik hebben. Het voornaamste gebied, waar de Mau Mau zijn terroristische werkzaamheid bedrijft, blijft de omgeving van Nairobi. De politie-officier eindigde met de verklaring,, dat. tenzij het hart uit de geheime organisatie wordt gerukt, de toestand in Kenya zal gaan gelijken op die in Malakka. Van de drie opperhoofden der Kikoe- Joes is nog slechts één in leven, nl. Njeri. De voorzitter van de Indiase organi satie in Nairobi heeft de regering mee gedeeld, dat zij in noodgevallen op elk lid van de organisatie een beroep kan doen. Door het hoofdkwartier van het leger is bekend gemaakt, dat alle beschikbire strijdkrachten te zamen zes bataljons de afgelopen 24 uur bezig zijn ge weest met het opsporen van verdachten en het beschermen van gebouwen en personen. In verschillende reservaten houden leden van de Kikoejoes vergaderingen. Een blanke heeft nabij Nairobi op de plaats, waar een plechtigheid van de Mau-Mau was gehouden .een dode kat gevonden, hangend aan een poort van bananenstelen. Aan de kat was een briefje bevestigd, waarop vermeld stond, dat ieder die na 2 October zou worden betrapt op het werken voor blanken gedood zou worden. Een officiële woordvoerder verklaarde, dat geen bijeenkomsten kunnen worden gehouden om de Kikoejoes de toestand uit te leggen, aangezien de stamleden verdwijnen naar afgelegen gebieden. Blanken in Nairobi hebben een ge stencilde brief ontvangen, waarin de „moordende blanken" wordt meege deeld: „Wij zullen U doden, zoals U nu ons vermoordt". „Door arrestatie van onze leiders en krantenredacteuren kunt U de stem van het volk niet onder drukken. Wij zullen de strijd voortzet ten tot wfj onze vrijheid zullen hebben woordelijk geacht voor het ter-dood- brengen van 335 Italiaanse burgers m Noord-Italië in het laatste jaar van de tweede wereldoorlog. Zijn verdedigers voerden aan. dat de executie door Hit- Ier bevolen was ais vergelding voor het doden van 32 Duitse soldaten in een hinderlaag en dat de Italianen reeds op andere gronden ter dood waren veroor deeld. Bovendien waren de burgers ge dood door afdelingen van de S.D.. waar over Kesselring als opperbevelhebber van de Duitse legers in Italië slechts ge deeltelijk zeggenschap had. Btf het proces deelde een Britse ge tuige mee. dat Kesselrings militaire te genstander, veldmaarschalk Alexander (thans minister van defensie van En geland) hem „een kundig en uitstekend generaal, die een volkomen eerlijke en openlijke strijd heeft gestreden", had genoemd. Na het proces zijn verschei dene stemmen opgegaan voor een nieu we behandeling van de zaak op grond van nieuwe bewijzen, die ten gunste van Kesselring pleitten. In 1942 voerde de ex-veldmaarschalk het bevel over de Duitse luchtstrijd krachten in het Middellandse-Zeegebied, waarbij hij steun verleende aan veld maarschalk Rommel bij diens acties in Noord-Afrika. De enige belangrijke Duitse opperoffi- cier. die zich thans neg op grond van oorlogsmisdaden in Britse gevangen- soliap bevindt, is de voormalige veld maarschalk Von Manstein. Deze werd in 1949 tot 12 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan massamoord op Joden en Russen door speciale S.S.-commando's in het gebied, dat onder zijn bevel stond. Von Man stein bevindt zich op het ogenblik voor lopig op vrije voeten in verband met een oogoperatie, die hij onlangs te Kiel heeft ondergaan. Men verwaoht thans niet. dat hij nog naar de gevangenis van Werl zal terugkeren. Zijn straf loopt, na kwijt schelding van een derde wegens goed gedrag en na aftrek van voorarrest, in Mei van het volgende jaar af. „Wij zijn zes millioen man sterk en als onze tijd gekomen zal zijn, zullen wij geen medelijden tonen", aldus deze brief. ,die eindigde met de oproep: „Afrikaners, verenigt U". Eind 1953 hoopt men gereed te komen met de nieuwe brug over de Amstel. die een schakel vormt tus sen de nieuwe Rijksweg Amsterdam -Utrecht v.v. en Amsterdam. Alle bruggen in Amsterdam die tot nu toe over de Amstel zijn gebouwd. zijn beweegbaar. De nieuwe brug zal de eerste zijn. die vast is. Daar om wordt zij hoog boven het water gebouwd. De kosten van de brug hrdragen bijna 4 millioen gulden. De brug in aanbouw. Soldaat en hond houden de wacht bij een vliegtuig, dat geland is op een vliegveld in Zuid-Korea. Zij maken deel uit van een speciaal getrainde groep, die belast is met de bewaking van de vliegvelden. Perzische Senaat naar huis gestuurd De Perzische Tweede Kamer heeft een voorsel om de zittingsperiode van senatoren terug te brengen van zes iaar tot twee iaar aangenomen. Aan gezien de huidige senatoren drie jaar celeden werden gekozen, zullen dus nieuwe senaatsverkiezingen moeten worden gehouden. Deze zullen worden uitgeschreven ais premier Mossadeq de nieuwe kieswet, die nu voorbereid wordt, zal hebben goedgekeurd. De Senaat wordt veelal beschouwd als een pro-Britse haard van verzet tegen Mossadeq. De Senaat bestaat uit zestig leden: dertig senatoren worden aangewezen door de siah. de andere helft wordt gekozen. Premier Mossadeq versterkt ziin po sitie in het binnenland steeds meer en het zal ziin tegenstanders moeiliik val len hem van binnen uit ten val te brengen. Voorts is een wet uitgevaardigd, die stakingen in regeringsdiensten en an dere belangrijke ondernemingen, zoals watervoorziening, electriciteltscentralen en spoorwegen .verbiedt. Ook het aanzetten tot staken ia strafbaar gesteld. Korea in vde V.K De politieke commissie der Verenigde Naties heeft zich met 54 tegen 5 stem men, bij één onthouding, uitgesproken voor het uitnodigen van een Zuid- Koreaanse delegatie, om de besprekin gen door de algemene vergadering van het Koreaanse vraagstuk bij te wonen. Zij weigerde met 38 tegen 11 stemmen, bij 8 onthoudingen, een Noord-Koreaan- se delegatie uit te nodigen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Acheson heeft aange kondigd heden een rede van drie uur te zullen houden! De Amerikaanse delegatie heeft voor gesteld, dat de algemene vergadering een beroep zal doen op de communisten in Korea, om op de voorwaarden der verbondenen in te stemmen met het sluiten van een wapenstilstand. Zij verzocht de algemene vergadering voorts zich uit te spreken voor het standpunt, dat het geallieerde opperbe vel bij de bestandsbesprekingen te Panmoendjon heeft ingenomen. Het voorstel werd gedaan ln de vorm van een resolutie, die aan de politieke commissie zal worden voorgelegd. Later is nog medegedeeld, dat deze resolutie mede door de Britse delegatie zal worden ingediend. Van diverse zijden is aangedrongen op verkorting der zittingen. Kongo-negers zijn verzot op fietsen (Van onze Brusselse correspondent) De Kongo-negers zijn verzot op fiet sen. Als een Kongolees het zich maar even kan permitteren, koopt hij een fiets en dan bij voorkeur niet een gewone, maar een rijwiel met van alles er op en er aan. Dus een fiets met? bijvoor beeld: drie bellen en vier lampen, spie geltjes. enz. Het aantal fietsen (de fiets is ginds bijna uitsluitend H de inheemsen in gebruik) steeg van 1950 tot 1951 met bijna 50 pet., namelijk van 204.000 tot 304.000. Dit laatste aantal was als volgt over de verschillende provincies verdeeld: Leopoldstad 28 000, Kasai 20.500, Oost provincie 20.000, Katanga 20.000, eve naarsprovincie 7.500 en Kivu 4.000. Ook het aantal andere voertuigen vertoont een belangrijke stijging in de tijd van een jaar. Het aantal personenwagens steeg van 11,000 tot 13,500, het aantal vrachtwagens van 14.600 tot bijna 17,000, het aantal tractoren van 550 tot 700, en het aantal motorfietsen van bijna 2.000 tot 2200. Over de fameuze bromfietsen zagen wij geen cijfers. Dat komt nog!

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1