Ingrijpen van overheid alléén bij algemeen belang Europa's productiviteit verhogen! DE FLUISTERCAMPAGNE Panda en de schat van het eenzame eiland Agenda 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 23 October 1952 Tweede Blad No. 27745 Vergadering Verbond Ned. Werkgevers: Ondernemersvrijheid niet belemmeren Belastingen overschreden het mogelijke (Van onze Haagse redacteur) I De Algemene ledenvergadering van het Verbond van Ned. Werkgevers, ®dke vandaag en morgen in de Kon. Schouwburg te Den Haag wordt ge houden, is vanmiddag met een rede van de verbondsvoorzitter, de heer T. J. Twijnstra, geopend. i welkomstwoord, zeide spreker ide slotpassages van de Troonrede te >en mogen concluderen, dat de re is n.et zal streven naar centralise- e plannen en dat de oplossing van zo groot mogelijk aantal vraagstuk- moet worden overgelaten aan die :;n van het maatschappelijke leven, •in men zo dicht mogelijk staat by ingewikkelde problematiek daarvan I met directe kennis, met begrip en meligheid. In de kring van het Ver is herhaaldelijk de behoefte ge- j aan een nadere bezinning op de ernemerstaak. Wanneer men er zich ijchap van geeft, welke verande rt er zich in het maatschappelijke rond de onderneming hebben edaan, dan is het verschil tussen en nu in velerlei opzicht buiten- 5ii groot. De groei van de bedrilven «kende, dat ze niet slechts plaatse- of regionale, maar nationale en in- cationale betekenis kregen I- is een toenemende overheidsinvloed het maatschappelijke leven in het smeen en op het bedrijfsleven in het «onder gekomen. De ondernemers van ns aanvaarden het, dat de overheid reedt als hoedster van het algemeen mg en in vele gevallen regels stelt en i;sen keert. Wannéér dit moet ge- ieden en in hoeverre, is een kwestie afwegen in de gegeven omstandig- Volgens de statuten van het Ver- ond wijzen wy, aldus spr. in ieder wal af al die maatregelen, die, hetzy beginsel, hetzij als noodzakelijk ge- olc koersen in de richting van staats- nc, of van bovenaf gedirigeer- aanvaarden overheidsingrijpen in bedrijfsleven alleen dan, wanneer menen, dat het algemeen belang eist en alleen in zulk een vorm, lal daardoor aan de vrijheid van de ndernemers zo weinig mogelijk be- rmmering wordt in de weg gelegd. Ivoerig stond spr. stil bij de groeien- economische en sociale macht van de "aniseerde arbeiders. Het algemeen •recht heeft een grote politieke in- ri eegeven aan de grote massa van elders. Symptomen,, soms zeer duide- symptomen van de invloed ook van lerfcnemerscentrales binnen de poll- e partijen, waarmede zij zich ver den gevoelen, heeft men vóór, tijdens de verkiezingen duidelijk kun- waarnemen. Bij de kabinetsformatie scheen het elfs een ogenblik, alsof de cis zou worden gesteld, dat de drie arbeiders- centrales ieder hun exponent in het ministerie zouden moeten hebben. Dat daarbij op een paritaire verhouding met werkgeversvertegenwoordgers werd prijs gesteld, heb ik, aldus de heer Twijnstra, niet vernomen. Spr. beschreef de figuur van de on dernemer in het huidige maatschappe lijke bestel. De ondernemer zal moe ten bedenken, dat hij niet negatief kan staan tegenover de eisen, welke aan hem gesteld worden. Met betrekking tót de Wet op de On dernemingsraden werd opgemerkt, dat de Ondernemingsraad als orgaan van overleg en samenwerking in en van het bedrijf een onmisbaar en uiterst nuttig instituut is. De totstandkoming ver dient bij de ondernemers zeker geen te genstand. maar integendeel begrip en medewerking. Ten aanzien van de P.B.O. zeide de heer Twijnstra. dat het goed zal zijn wanneer de ondernemers hun bezwaren hiertegen leren overwinnen en meer dan tot nu toe blijkt er toe overgaan het initiatief te nemen tot overleg met de georganiseerde arbeiders in hun tak van bedrijf om te komen tot een bedrijf schap, zij het aanvankelijk met sterk gedoseerde bevoegdheden. Ons Verbond en met ons de drie an dere werkgeversbonden, hebben zich van de aanvang op het standpunt gesteld, dat bedrijfsorganisaties als organen van samenwerking uit de vrye initiatieven van de bedryfsgenoten zouden moeten voortkomen. De instelling van een Ministerie, dat in de eerste plaats tot taak heeft de bevordering van de P.B.O., achtte spr. geen zeer voor de hand liggende creatie, te meer niet daar aan de S.E.R. de leiding en de coördinatie van deze publiekrechtelijke organen is toevertrouwd. (lugez. Med.-Adv.) vectpl" hooftfpunj, Wie er waren Tot de aanwezigen, die vanmid- dag de opening van de algemene eden verga icrinf van het Verbond 1 1 van Nederlandse Werkgevers mee- 1 X maakten, behoorden behalve Z.K.H. l Prins Bernhard, minister A.C. de Bruyn, Clarence E Hunter, hoofd X Mutual Seourity Agency, de voor- 1 X zitter van de Eerste en Tweede Ka- I mer, oud-minister prof dr A. H. M. J Albragts. prof. G Brouwers, secre- J taris generaal van het ministerie van Economische Zaken, en voor- zitters van andere werkgeversorga- X risaties en vertegenwoordigers der J t Werkgeversconden. 1 De ondernemer heeft met volledig be grip voor wat de overheid toekomt als vertegenwoordigster van het algemeen belang, met besef voor de rechten van de arbeiders, zijn eigen rechten te hand haven als leider van de economische eenheid, die de onderneming is. DE BELASTINGDRUK. Vervolgens zette de heer Twynstra uiteen, dat de belastingen thans tot een zodanige hoogte zijn gestegen, dat zij een rem vormen voor de onderne- mingsmngelijkheid. De grenzen van het wenselijke en het mogelijke der be lastingen zijn overschreden. Wanneer men thans zijn oor te luisteren legt in industriële kringen, dan krijgt men ongetwijfeld de overtuiging, dat by dalende bcdrjjfsuitkomsten de fiscale lasten een ernstige belemmering gaan vormen voor verdere investeringen. Verdere investeringen zyn een levei voorwaarde voor handhaving en v betering van het levenspeil van 01 bevolking. Spr. noemde tenslotte enkele n gelijkheden, welke tot verlaging van de belastingdruk kunnen leiden. Geen Ver. Europa zonder Benelux ,,Door overheidswetten die der economie ontdoken" De tweede spreker op de vergadering van het Ned. Verbond van Werkgevers was de heer L. A. Bekaert, voorzitter van het Verbond der Belgische Nijver heid, die tot onderwerp had gekozen: óOd de drempel van een Europese ge meenschap." Het industrialdsatieproces heeft zich in de jongste jaren in de landen van Europa voltrokken, niet krachtens het vrije spel der economische wetten, niet uitsluitend ter bevrediging van de be hoeften van de verbruiker, niet altijd hoofdzakelijk met het oog op de verho ging van de levensstandaard en de ver ruiming van de koopkracht, maar zeer vaak m het kader var de nationale po litiek van ieder land, onder bescherming van tolmuren en subsidies. Men heeft de productie niet aangepast aan de be hoeften van de bevolking, maar meer en meer de behoeften van de bevolking on dergeschikt gemaakt aan de behoefte van de productie. Wy hebben door over- heidswetten de wetten van de economie il'en ontduiken. Spr. wees er op, dat er geen gezonde industrialisatie mogelijk is, wanneer ze niet vergezeld gaat van een durvende, vooruitstrevende en economisch verant woorde loonpolitiek. Na uitvoerig de plaats van Europa met haar enorme voorraad grondstof fen ten opzichte van de V.S. beschre ven te hebben, kwam spr. tot de con clusie, dat de Europese productie en dientengevolge ook de Europese pro ductiviteit ten koste van alles ver hoogd moet worden. AVy moeten dus voorts het feit onder de ogen durven zien, dat voor het ogenblik Europa zelfs niet meer over de gewenste kapitalen beschikt of kan beschikken om zijn eigen industriële productie op het allernoodzakelijkste niveau te brengen. Spr. gelooft niet, dat de toekomst van Europa ligt in een politiek van lage lo nen. Wij kunnen niet te zelfder tijd de weg van de economische vooruitgang op gaan en die van de sociale stagnatie. Noodzakelijk is, dat zo spoedig mogelijk een aanvang wordt gemaakt met de coördinatie van onze sociale politiek. Spr. bracht hulde aan Nederland voor de heersende sociale rust en goede ver standhouding tussen werkgevers en werknemers. Indien wij, zo zei spreker tenslotte de Benelux niet kunnen verwezenlij ken, zie ik niet in hoe wij ooit aan een Verenigd Europa kunnen denken. Diegenen, die na ons zullen komen, zullen het recht hebben ons over een mislukking rekenschap te vragen. Het gebeurt zelden dat privé-onder- nemers, zoals wij, voor zulke ontzag lijke publieke verantwoordelijkheid staan. Ik ben er dan ook van overtuigd dat niemand ze zal ontwijken en dat de eenmaking van Nederland, België en Luxemburg ons zal leiden naar een rijk en schoon, eindelijk verenigd Europa. KIND VERDRONK IN VIJVER. Gistermiddag bezocht een inwoonster van Wassenaar met haar 2-j. zoontje de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Zij ging wat bloemen halen bij een der karretjes voor de begraafplaats en liet het kind even alleen. Bij terugkomst zag zij het kind in een met kroos be dekte vyiver liggen Het jasje stak nog net boven het water uit. Het jongetje was al verdronken FEUILLETON ANDREW MACKENZIE Dat zou myn baas nooit goedkeu- antwoordde Brannigan. Ik zou een uitvoerig rapport moeten schry- en myn vermoedens uispreken, maar Ikan niet met feiten komen, ik specu- I alleen nog maar op een vermoeden, geloof werkelijk, nu ik er lang over cc-nk. dat al die praatjes een bepaalde ien hebben en dat moet ik uitvissen, jullie er niets voor voelen om mij te jen, zal ik jullie er echter niet kwaad i aankijken. Ik geloof trouwens, dat ik t in jullie plaats ook ni£t gedaan zou Dben. Irannigan maakte aanstalten om op staan. -Wacht eens eventjes!, riep Judith en zij begon opgewonden met haar i te fluisteren. Brannigan maakte zich wat gemakkelijker. Hij staarde r de zee, terwijl de belde jonge men- pi druk aan het praten waren. Plotse- tg wendde Arlen zich tot hem, terwijl een glimlach om zijn mond speelde. Judith heeft een ideetje hoe wij jou uden kunnen helpen, begon hy, aar ik denk wel niet. dat je er iets or voelt. Laat het in ieder geval maar eens n. zei Brannigan uitnodigend. Tussen ons gezegd en gezwegen, wij n nu niet bepaald dik in de slappe wij moeten erg voorzichtig omsprin- n met het beetje geld, dat wij hebben tfïenomen. Wij kunnen er eenvoudig Pt aan dénken al die dure bars in °nte .Carlo te bezoeken. Judith ver ligt er echter erg naar eens een mooi rkje aan te trekken en eens goed uit gaan maar dat kost geld. Wij zullen larom doen wat jij gevraagd hebt, maar 'wn als jy ons de duiten daarvoor 'eft. - Afperser!, zei Brannigan lachend, Laat eens zien. tk heb nog niet al 1 geld opgemaakt. Ik zou wel 20.000 ancs te voorschyn kunnen goochelen. Judith slaakte een kreet van verruk- ng. Maar dat is fyn! Wat moeten wij li vJk Precies doen? Wanneer moeten U beginnen? en zy gaf zelf meteen het 'twoord Vanavond nog! Ik voel mij feiteiyk een beetje be- •naamd over dit alles, zei Bob Arlen Ps"g. Hij ging verzitten om zijn been, Kraan bij in de oorlog een verwonding pa npceiopen, gemakkelijker te kunnen p trekken. Lr ^.et Ls weer precies zoals vroeger r! i weer gaan samenwerken, ver- P'-gde Bob Lr ^rwacht overigens niet te veel van EL boor!, kalmeerde Brannigan L Het is best mogelijk, dat ik het [J net verkeerde eind heb. Het beste Vertaald uit het Engels kunnen jullie de grote hotels eens af lopen en in de bars wat drinken. Vraag dan zo langs je neus weg eens, wat over de belangrijkste gasten, maar pro beer vooral af te luisteren, wat er gezegd wordt over hen en dat kennelijk be doeld is voor hün oren. Ais je iets hoort, dat bepaald verdacht is. probeer dan na te gaan. wie dat gezegd heeft. Begrepen! Waar zullen we je rap port uit brengen? Ik heb een kamer genomen in Hotel d'Australië. Kom vanavond laat maar langs, ik zal op blijven, Als jullie iets op het spoor ko men en het geld raakt op, heb ik nog wel wat meer. Maak je daar dus niet ongerust over. Brannigan stond op. Judith, mag ik even een apartje met Bob hebben?, vroeg hy. Ja, natuurlijk, antwoordde het meisje op een verbaasde toon. Brannigan liep met Bob een eindje op. Ik wilde je even waarschuwen, dat je niet in moeilijkheden moet komen, best. dat jy uitstekend voor Jezelf kunt zorgen, maar nu is Judith er bij. Houdt haai- steeds in het oog en laat je niet verleiden iemand door donkere en smal le straatjes te volgen. Je moet je wérke lijk buiten moeilykheden houden". Daar zal ik voor zorgen, Branni gan! Ik geloof trouwens niet, dat we Iets zullen ontdekken. Ik voel me overi gens een beetje beschaamd, dat ik geld j Met rustgesteld, nu Arlen was ingeschakeld. Brannigan zou nooit van zijn leven kun- nen vergeten, hoe de voormalige officier van de Inlichtingendienst hem gehol pen had bij het ontmaskeren van die gevaarlijke kolonel Simpkins, de oom van Judith die latei- weer op dra matische wijze was opgedoken in een poging de diamanthandel te beheersen. jou heb aangenomen. En denk je nu inderdaad, dot er zulke vervelende dingen kunnen gebeuren in deze heerlij ke omgeving? Op dat ogenblik schoof een wolk voor de zon. Een vrouw in een van de huizen, die tegen de heuvels aangebouwd waren, gaf een schreeuw, een woordenwisseling volgde en even later scheen de zon weer, juist toen die harde stemmen wegstier ven. Ja. ik moet het toegeven, cr kunnen hier ook vervelende dingen zijn, zei Bob. Maar ik begrijp nog steeds niet goed, waarc-n 'k een oogje op Judith moet houden". Dat kan ik niet precies zeggen, een voorgevoel. Ik zit vandaag werkelijk boordevol met onaangename gedachten. Je bent er nogal zeker van, hè. dat je iets belangrijks op het spoor bent?, vroeg Arlen met een geheimzinnig lachje. Dat geloof ik inderdaad. Tot van avond. kerel! Na even gewuifd te hebben naar Ju dith. begon Brannigan de heuvel te be zucht van verlichting dacht zei Brannigan met nadruk, Ik weetklimmen. Hy voelde zich enigszins ge- Brannigan er aan. dat zyn aartsvyand nu voorgoed van het toneel verdwenen was. Hij moest verdronken zijn in de Atlan tische Oceaan, alhoewel men nóóit zyn lijk had kunnen vinden. De onderwereld was daarna enige tijd onrustig geweest, nu doken echter bij Brannigan de eerste vermoedens op, dat er een samenzwering op touw moest zyn gezet Steeds wanneer Brannigan voor een moeiiyk geval zat. waar hij grondig over na moest denken, ging hij een lange wandeling maken. Vele gevallen, die hij tot een oplossing had gebracht, waren pas helder in zyn geest geworden tijdens eindeloze wandelingen door Londen. Hy stond stil en vroeg zich af of hij de autoweg naar Menton verder zou vol gen, of dat hy de heuvel zou gaan be klimmen naar Roquebrune om eens een kykje te nemen bij de ruïnes van het dertiende eeuwse kasteel, die de gehele omgeving beheersten. Hij besloot tot het laatste. (Wordt vervolgd) 70) „Dus dit is de plek. waar de schat begraven ligt?" vroeg Panda. „Gewis", antwoordde Jolliepop. „indien althans de getatoueerde kaart op de rug van de heer Teutbei juist is". Natuurlijk is die juist", zei Teutbei ongeduldig „vooruit, geen gepraat verder; graven!" En hij gaf zelf het voorbeeld. Met zijn grote handen trok hij stenen en kluiten aarde uit de grond en wierp die terzijde. Aangestoken door deze ijver be gonnen ook Panda en Jolliepop haastig met hun handen te graven, zodat weldra een flink kuil ont stond. Verder en verder drongen zij in de grond door en naarmate de kuil dieper werd, werd hun twijfel groter. „Worden schatten altijd zo diep begraven?" vroeg Panda tenslotte schuchter. „Hm", zei Teutbei en er klonk twijfel en teleurstelling in zijn slem. Toen zij het grondwater bereikten, gaven zij het tenslotte op en klommen moedeloos uit de kuil. Het is te begrijpen, dat zij toen diep in de put zaten! Sterke groei Zuid-Hollandse metaalindustrie Thans 120.000 werkers Het jongste kwartaalbericht van het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland te Rotterdam pu bliceert enige beschouwingen over de metaalindustrie in Zuid-Holland. Hier in wordt er op gewezen, dat de me taalindustrie uit een oogpunt van werkgelegenheid in Zuid-Holland de meest belangrüke tak van nijverheid vormt. Volgens de voorlopige uitkom sten van de bedrijfstclling, door het C.B.S. in 1950 gehouden,, werken in deze bedrijfstak circa 120.000 personen of circa 1/3 van het totaal aantal in de Zuidhollandse industrie werkzame personen. Het aantal personen, werkzaam in deze tak van nijverheid, steeg sinds 1930 van rond 62.000 tot bijna 120 000. Als meest frappante verschijnselen ko men hierbij naar voren de relatieve ach teruitgang van de scheepsbouw en de vrij sterke groei van de electrotechnl- sche industrie. Het aandeel van de scheepsbouw in het totaal der metaalindustrie is nl. gedaald van 31,8 in 1930 tot 23,6% in 1950, terwijl het aandeel der electrotechnisohe in dustrie is gestegen van 10.4 tot 14.3': De scheepsbouw vormt nog een kem van de Zuid-Hollandse metaalindustrie. Om deze kern groeperen zich als be langrijke vormen van metaalindustrie de electroteehnische industrie, de machine bouw, de eonstructiewerkplaatsen. de transportmiddelenindustrie, de gereed schappen- en instrumentenindustrie en „dienstenverlenende" bedrijven. Lord Fraser dankt Nederland Bij de opening van de besprekingen in Londen van de gemengde commissie voor oorlogsgraven heeft de Britse ad miraal Lord Fraser de Nederlandse be volking dank gebraoht voor naar sa menwerking, vriendeiyicheid en vryge- vigheid by het „kosteloos en voor altyd" beschikbaar stellen van de grond, waar op in Nederland Britse kerkhoven zijn aangelegd. Voorts dankte hy Nederland voor de grote gastvrijheid, waarmee verwanten van in Nederland gesneuvel de militairen uit Engeland en het Ge menebest waren ontvangen. In opdracht van de eerste hypotheek- houdster „De Westlandse Hypotheek bank" zyn, nadat door de Rijksbelas tingen daarop beslag was gelegd, twee huizen van notaris Quaedvlieg in Maas tricht verkooh' De verkoopsom bedroeg in totaal f. 69.700. De huidige verbiyf- plaa/ts van notaris Q., die, zoals men weet. geruime tyd aan boord heeft ver toefd van de .President Robert", die thans in Southampton te koop ligt, is niet met zekerheid bekend. Het gerucht gaat dat hij voornemens zou zyn zich in Brussel te vestigen. MOEKARTO KOMT IN ONS LAND, Op doorreis naar Amerika. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, de heer Moekarto, die de Indonesische delegatie op de algemene vergadering der Vér. Naties zal leiden, vertrekt hedenochtend naar New York. Hij zal zijn reis twee dagen in Neder land onderbreken. De minister wordt vergezeld door de voorzitter der P.N.I., de heer Sidik Djo- josoekarto, die als adviseur aan de dele gatie is toegevoegd. Rad! o - pr ogramma VOOR VRIJDAG 24 OCTOBER. Hilversum I (402 M KRO 7 00 Nieuws: 7 10 Gram.muzlek; 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.muzlek; 9 00 Voor de hulsvrouw; 9 35 Waterstanden; 9 40 Gram.muzlek; 9.45 Schoolradio; 10 00 Franse muziek; 10.30 Gram muziek; 11.00 Voor de zieken, 11 45 Residentie-orkest; 12.00 Angelus; 12.03 Gram muziek; 12 30 Land- en tulnbouwmededellngen; 12.33 Salonorkest en solist, 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Planoduo; 13.45 Voor de hulsvrouw; 14 00 Sollstenconcert, 14.45 Kamerkoor; 15.00 Schoolradio; 15.30 Me- tropole orkest; 16 00 Voor de zieken; 17 00 Voor de Jeugd: 17.15 Kinderkoor; 17 35 Lichte muziek; 18.00 Militaire causerie; 18.10 Gram muziek: 18 30 Amusements muziek; 18.52 Actualiteiten; 19 00 Nieuws, 19.10 Regeringsuitzending: „Verklaring en toelichting"; 19.30 Gram muziek; 20.25 De gewone man zegt er 't zyne van; 20.30 Thuisfront Tombola; 20 40 Orgelconcert; 21.05 Brabants halfuur; 21.40 Grlnzlng- klanken: 22.00 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld; 22.20 Gram.muz", 22.30 Sportpraatje, 22.45 „Ik geloof in ene. Heilige Katholieke Kerk", causerie: 23 00 Nieuws; 23.15 en 23.4024.00 Gram.muz. Hilversum II (298 M.) VARA 7 00 Nieuws- 7.10 Gram.muzlek; 7.15 Ochtend gymnastiek, 7.30 Gram.muz 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram muzek. 8.50 Voor de huisvrouw; 9 05 Gram.muzlek. 9.40 Voor de kleuters; VPRO 10 00 ..Thuis", causerie 10.05 Morgenwijding. VARA 1020 Gram.muzlek; 10.30 Schoolradio; 10 50 Gram.muzlek; 11.25 RadlofeulUeton; 11.45 Vocaal Dubbelkwartet; AVRO 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmedo delingen 12.33 Sport en prognose: 12.48 Gram.muzlek. 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of gram.muzlek; 13.20 Dansmu ziek. 14.00 Voor de \rouw; 14.20 Blokfluit ensemble; 14.50 Voordracht met muzikaal Intermezzo. 15.10 Fagot en plano; 15 30 Zuld-Amerlkaanse en Spaanse muziek; VARA 16.00 Orgelspel, 16 30 Voor de Jeugd; 17.00 Gram.muzlek, 17.20 Muzikale cause rie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties, 18 45 Denk om de bocht". 19.00 Meisjeskoor; 19.50 „Het volle pond", causerie. VPRO 19 30 .Moreel beraad", causerie; 19 50 Mededelingen; 20.00 Nieuws; 20 05 Boek bespreking, 20.15 Kamerkoor. 20.30 „Euro pa één", causerie; 20.40 „Leven op aarde", causerie; VARA 21.00 „Schaduwen voor uit", hoorspel: 21.30 Gramanuzlek; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22 15 Strijk orkest en soliste; VPRO 22.40 „Vandaag", causerie 22 45 Avondwtjdlng, VARA 23.00 Nieuws:' 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie; 23.3024.00 Gram.muzlek. 20.1521.45: 1. „De Grootse Onder neming", film; 2. „De Hoed". Engeland. BBC Home Service (330 M.) 12.00 Latijns-Amerikaans orkest; 12.25 Revue orkest en solisten; 12.55 Weerbe richten 13.00 Nieuws. 13.10 Gram.muzlek; 14.00 Voor de scholen, 15.00 Hoorspel; 15.30 Orkestconcert, 16.30 Lichte muziek; 17.00 Voor de kinderen; 17.55 Weerberlch- 18.00 Nieuws: 18.15 Sport; 18.20 Gram.muzlek; 19.00 Gevarieerde muziek; 19.30 El Alemeln Reünie; 20 15 Klank beeld; 21.00 Nieuws; 21.15 Amerikaanse nieuwsbrief; 21.30 „In all directions"; 22.00 Pianorecital; 22.30 Bridge kampioenschap pen; 22.45 Parlementsoverzlcht, 23.00 23.03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme (1500 .1 247 M.) 12.00 Parlementsoverzlcht; 12.15 Rhythmlsche muzle.t. 12 15 Orkest concert; 13.45 Voor de kinderen; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Lichte muziek; 15 45 Gevarieerde muziek; 16 15 Mrs Dale's Dagboek; 16 30 Orgelspel; 17.00 Salon orkest en soliste; 17.30 Variété orkest en solisten; 18.15 „What's It like In"; 18.35 Causerie; 18.45 Hoorspel: 19.00 Nieuws en radiojournaal; 19.25 Sport: 19.30 Twintig vragen; 20.00 Gevarieerd programma; 20 45 Idem; 21.15 Discussie; 22 00 Nieuws; 22 15 Actualiteiten; 22.20 Lichte muziek; 23.05 Voordracht; 23.20 Lichte muziek, 23 56 24.00 Nieuws. N'ordwestdeutsclier Rundfunk (309 M.) 12.00 Orkestconcert, 13.00 Nieuws; 13.25 Dansmuziek; 14.15 Gevarieerde muziek; 15.50 Operettemuziek; 16.15 Kamerkoor, 17.00 Nieuws; 17.45 Amusementsmuziek; 19 00 Nieuws; 20.00 „Grafln Mariza", ope rette; 21.45 Nieuws; 23.30 Lichte muzlelvt 24 00 Nieuws; 0.30 Dansmuziek; 1.15 Ge varieerde muziek. Frankryk, Nationaal Programma. 347 M. 12.30 Orkestconcert; 13.00 Nieuws; 13.50 Idem; 18.30 Amerikaanse uitzending; 20.00 Lyrisch programma; 21.15 Idem; 22.10 Klassieke muziek; 22 55 Gram.muzlek; 23.00 Kamermuziek; 23 45—24.00 Nieuws. België. 324 en 484 M. 324 M. 12 00 Omroeporkest; 12.30 Weerberichten; 12.34 Salonorkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Ham mondorgelspel; 14.00 Schoolradio; 15.30 Operettemuziek; 16.00 Gevarieerde muziek; 16 40 Gram.muzlek; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Gram.muzlek'; 18.15 Causerie; 18 30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19 40 Amusementsmuziek; 20.15 Symphonle-orkest en solisten; (plm. 21.00 Kunstkaleldoscoop)21.45 Gram.muzlek: 22.00 Nieuws; 22.10 Kroniek; 22 15 Inter nationale Radio Universiteit: 22.45 Kamer muziek; 22.5523.00 NieuwB. 484 M. 12 05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.10, 14.30 en 15.00 Gram.muz.; 16.00 Lichte muziek; 16225 Gramanuzlek; 16 35 Lichte muziek: 17 00 Nieuws; 17.15 Gram.muzlek; 17 30 Kamermuziek; 17.55, 18.45 en 19.00 Gramjnuzlek; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroeporkest en solisten- 21 15 Gram.muzlek: 22.00 Nieuws; 22.10 Kamer, muziek; 22.50 Nieuws. DONDERDAG Casino: Chr. Filmactie. Vertoning van •De Slagboom". 7 en 9 uur nam. Den Burcht: Feestavond „Rondom de Haven". Geraldlnl's revue „Zie Je ze vlie gen?". 8 uur nam. In den vergulden Turk: Nationaal Pro gramma Leidse Smalfilmliga. 8 uur nam. Plantage 16: Lezing pater P. Kiene voor nlet-katholleken, 8 uur nam. Wljkgebouw 't Centrum (Hoogl. Kerk- grachtGezlnsweek dr Van der Wall over „Geven wy voorlichting aan onze kinderen? 8 uur nam. VRIJDAG: Café Anlba (Herenstraat): Ledenverga dering Tuinders- en Bloemistenvereniging „D.E.V.", 8 uur nam. vergadering P. nam.r Jaar. StadszaalLustrumviering Jubileum fonds P.C. en L. 7i uur nam Volkshuls: Spr. mr G. J. Salm over de Sterrenhemel. 4 uur nam. ZONDAG: Gerecht 10: Soefi-eredienst, 11 uur voorm. RK Lodewykskerk: Lezing pater WIJ» nand Sluy6 voor niet katholieken en ka» tholleken. 8 1/4 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof. P. Montet van Parys. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Italiaanse Opera „Rl« goletto". 8 uur nam. DAGELIJKS Rijksmuseum Geschiedenis Natuurwe tenschappen (Steenstraat la): Herden kingstentoonstelling prof. J. H. van 1 Hoff. Werkdagen 1016 uur; 's Zondags 13—16 uur. (t/m 29 October). DE BIOSCOPEN Rex „Alarm bij de kustwacht" (14 Jr.) Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.16 U.; werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 u. Donderdag: „Het leven van Ludwlg van Beethoven". Casino „Vrouwen en Opium" (18 jr.). Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 U.; werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 u. Lldo „Starllft" (alle leeft.) Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u.; werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 u: Loxor „Detective Story" (18 Jr.). Zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u.; werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 u. Trianon „De my nen van koning Sa lomo". (alle leeft.). Zondag: 2.15, 4 30 I en 9.15 u.; werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 o. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der ipotheken te Lelden wordt van Zaterdag 8 Oct. 13 uur tot Zaterdag 25 Oct. 8 uur waargenomen door Apotheek Kok Rapen burg 9. tel. 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48. tel. 21060.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3