LEIDSCH DAGBLAD Naties zeven jaar oud Pinay stelt zich aarzelend achter Schuman Bevordering van de Zondagsrust 9 Biste Jaargang DONDERDAG 23 OCTOBER 1952 No. 27745 Hirccteur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57053 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 tehoud van de vrede blijft hoofdzaak onze correspondent te New York dr P. G. J. Korteweg). I in de komende maanden zal het mijn ak zijn om behalve --ver Amerika ook te schrijven over wat er gebeurt da! kleine stuk internationaal gTond- öled. waar de gebouwen Ier Verenigde laties staan. Dat internationale ter- 'in, midden in New York. is geen nle- landsland, het is „tedersland", en het verheugend, dat in Amerika, in een aat, die nooit lid van de Volkenbond eeft' willen worden, de nieuwe wereld- •"anisatie de warme sympathie van ,èlen bezit Weliswaar heeft le rechter- lleugel van de republikeinse partij wel- •c 'op met dit instituut, maar ander- Ijds kan men in Amerika in het alge- ■'een met meer hoop en enthousiasme Iver de V.N. horen spreken dan in ;uropa. waar men, door ervaring met Volkenbond, misschien niet wijzer, iaar toch wel pessimistischer gewor- Morgcn (24 October) zal de -ileuwe wereldorganisatie zeven jaar bestaan. Dat is r-en dag van bezinning op de waarden va», dit instituut. Van_ nuch tere bezinning uiteraard. Opvijzeling van gevoelens is altijd onjuist en ou bij deze gelegenheid wel volkomen misplaatst en misleidend zijn. Slaat men het Handvest op, dan leest r.cn bovenaan de eerste bladzijde het oornaamsle doel van de organisatie der l'erenigde Naties: „Komende generaties redden van de gesel van de oorlog." (iemand zal zo lichtzinnig zijn te me ien, dat de VN. tot dusverre geslaagd ijn in hun doel. Maar juist wanneer nen zich bewust is van de spanningen deze tijd, zal men deze internatio- ontmoetingsplaats in ere willen ouden. Al bestaat tegenwoordig het in- nationale contact voor een deel uit „isingen, dan nog lijken botsingen te i»rkiezen boven helemaal geen contact. Vant zelfs in de schampere en verbeten aal van zekere hedendaagse diplomaten, [unrien nog wel formuleringen worden ervat, die tot een zekere internationale [prstandhouding en ontspanning kun- ien leiden. In de afgelopen zeven jaar s dat. verscheidene malen duidelijk ge- Korden. Het zou niet juist zijn om de V.N. .sluitend te beschouwen als een or ganisatie om agressie te voorkomen of de uitbreiding van gewapende con flicten te beperken. In de strijd tegen honger, ziekte en te lage technische ontwikkeling hebben de V.N. in deze eerste zeven jaar veel goed gedaan. Daarom alleen reeds verdient dit instituut alle steun. hoofdzaak blijft toch: De poli tieke strijd om het behoud van de vrede. KANS OP ONWEER. Maar nadat dit alles is neergeschre ven, moet er bij het begin van deze levende algemene vergadering wel op jïwezen worden, dat alle vredesdoel einden v de V.N. ten spijt de at mosfeer niet vreedzaam belooft te wor- in de vergaderingen van dit najaar. Iet name over Korea, over de Uiteenlopende ontwapeningsvoorstellen, over de behandeling van ras-groepen in Zuid-Afrika en over de situatie in Tunis en Marokko, zullen felle woorden ge sproken worden. Het is niet alleen de tegenstelling Oost-West, die oratorische bliksems verwekt. De tegenstelling tus sen ex-koloniale gebieden rn de 'anden, Jie nog enigermate koloniserend zijn, is e tweede vonken-verwekkende polari teit. En het gevaar is niet denkbeeldig, dat b.v. Arabische of Zuid-Amerikaanse landen, die eigenlyk in het commu- JflPAH PIS BOtlEM-COHCUmtCflT uvcrantics aan amirika.... WEERBERICHT Vrij zacht weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Hall tot zwaar bewolkt met tUdeiyk fnige regen Matige tot krachtige wind lussen West en Zuid Vannacht nog tets »8|Cm r Morsen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 24 October Zon op: 7.20 uur; onder: 17 27 uur. Maan op- 1351 uur: onder: 2059 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.15 en 18.34 nummer bestaat uit acht pagina's. nistische kamp helemaal niet thuis horen, toch in die sfeer terecht komen, omdat zij met het Sovjet-bloc stelling nemen tegen de staten met „overzeese gebiedsdelen". GEVAAR VAN BEVRIEZING Sedert de assemblee van 1948 te Parus had ik geen algemene vergadering meer bijgewoond. Reeds in 1948 begon nen de blokken van staten, die bij stem mingen gewoonlijk één lUn trokken, zich meer en meer af te tekenen. Maar nu de koude oo.log enige jaren lang de in ternationale relaties heeft verkild, blij ken bepaalde landen nog vaster tot een groep aaneengevroren dan In 1948. Dat solidariteit betracht wordt in gévallen, waar de vrije wereld van geen wijken mag weten (Korea b.v.). is natuurlijk voortreffelyk. Maar terwille van het juridische en morele niveau der verga deringen lijkt het mij van groot belang, dat ieder land, telkens weer. zijn stem uitbrengt volgens eigen overtuiging en velden ter wereld. ZU zijn niet dom. Ze hebben rechten of economie gestudeerd en zijn al jaren in de politiek. Ze lezen alleen nog maar getypte en gestencilde documenten en eten doorgaans iets te rijkelijk, omdat zij bij hun lunch of diner en soms zelfs bij hun ontbijt, politieke bondgenoten trachten te win nen en vast te houden. Dat is, voor <-e serieuzen, een zwaar leven. Veel minder amusant dan sommige buitenstaanders menen. Hoeveel van deze na-oorlogse reizigers herinneren zich regels van Shakespeare? Hoeveel van hen hebben tijd om een hele dag door herfstbossen te lopen? Wie van hen zit weieens 's middags van vier tot zes met een bundel poëzie of met Gogolj voor een haardvuur? Dwaze vragen? Het is geloof ik niet alleen de koude oorlog, die deze mensen doet verstarren. Zij lezen veel, maar verhezen hun taalgevoel. ZU reizen, maar vinden nooit iets nieuws: Hotei George V, Barbizonplaza of Hotel Natio nal. Er zün natuurlUk uitzonderingen (ook onder de Nederlanders gelukkig i. Maar hoe weinig sprekers vermyden afgezaag de uitdrukkingen in hun speeches („paard achter de wagen spannen", en dat soort). Hoe weinig sprekers zUn pit tig en origineel. Op de lyst van gedele- 24 OCT. DAG VAN DE VERENIGDE NATIES onafhankelUkheid. Dat in belangrijke gevallen landen met gelUke Ideologie gelijkgezind stemmen, is logisch en lof felijk. Maar wanneer de leus gaat wor den: „right or wrong my bloc" (gelük of geen g"lyk, myn blok), dan verwekt dat een geïrriteerde stemming en dan gaan ook landen, die tot andere groe peringen behoren, meer en meer een verstijvende kuddegeest ontwikkelen. Juist de staten, die, terecht, prat gaan op hun vrUheid, zullen er goed aan doen, wanneer daar aanleiding toe is, uit het gelid te treden. Gevoel voor nuance, soepelheid, fan tasie, dat zUn de eigenschappen, die ae gedelegeerden meer en meer behoeven. Helaas bestaan er geen vitamine-tablet ten voor de geest REIZIGERS IN POLITIEK. Wanneer men zulk een vergadering eens rondkijkt, dan valt het op, hoeveel iets te doorvoede, iets te oud lijkende mannen, daar zitten. Velen zyn tussen de veertig en vyftig. ZU dragen goede donkere pakken, ze lopen op weinig gebruikte schoenen iets te veel ach terover: buik vooruit en actetas in de hand. Zo lopen ze in de vergaderzaal, in de mollige gangen van grote hotels geerden mis ik nu ook al de Griek Pepinelis, die in 1948, nu en dan verha len uit de Odyssee ter toelichting ge bruikt in zyn redevoeringen. De grote figuren uit het openingsdebat waren Acheson en Wysjinski Hun rede voeringen waren niet sensationeel. Acheson's rede was typisch een vastbe raden pas-op-de-plaats (in ieder geval vol te houden tot na de Amerikaanse verkiezingen) en Wysjinski, hoewel zeer fel, zeide toch niets nieuws over net Atlantische verdrag en zyns inziens agressieve bedoelingen van Amerika en van de leidende kringen in Engeland en Frankrijk. Kennelijk speculeerde hy op de steun van de oppositie in beide laaste landen. De volksfrontgedachte is weer populair in de Sovjet-Unie. Wijzigingen in agenda De Verenigde Naties hebben besloten onmiddellUk een algemeen debat te be ginnen over de impasse in de Koreaanse bestandsbesprekingen Dit besluit werd genomen door en in de wachtlokalen van alle vlieg- I nederlaag, die een Sovjet voorstel leed Vrees voor verlies Amerikaanse sympathie De Franse minister-president Pinay heeft in de commissie van buiten landse zaken uit de Nationale Verga dering verklaard, dat de huidige rege ring. evenals de voorafgaande, steun blijft verlenen aan de gedachte van de Europese eenmaking. „De regering is daarom beslcten voor het parlement een verdrag te verdedigen, dat zy ondertekend heeft en dat een organi satie schept waaraan dringende be hoefte bestaat. Zy zal de Nationale Vergadering spoedig om ratificatie verzoeken nadat een uiteenzetting van de beweegredenen is opgesteld". Verder wordt medegedeeld dat na een „breedvoerig debat de premier en de minister van buitenlandse zaken een toelichting hebben gegeven op de basis en de vorm van het verdrag" Blijkens het communiqué heeft Pinay bevestigd dat Frankrijk zich zal verzet ten tegen elk Uno-debat over Tunesië. Minister Schuman lichtte de commissie leden in over de Frans-Duitse onderhan delingen betreffende het Saargebied Minister van voorlichting. Raymond Marcellin, vertelde na de ongewoon lange zitting van hel kabinet 4>.i uur! nog aan de pers dat de twee verdra gen aan de geëigende commissies van de assemblee zullen worden voorgelegd zodra Schuman namens de regering de begeleidende verklaringen heeft opge steld Eerst zullen die verklaringen nog door het kabinet onder de loupe wor den genomen, maar Marcellin gaf ie verstaan dat hij verwacht dat de stuk ken binnen enkele weken naar de com missies kunnen worden gezonden. In antwoord op een vraag of de rege ring van plan is herzieningen in het verdrag van de E.D.G, te verzoeken, Ingelichte kringen zeggen dat het de strategie van de regering is te wach ten tot de storm geluwd is en tot de Amerikaanse verkiezingen achter de rug zyn, waarna de twee pacten aan de commissies voor buitenlandse zaken en nationale defensie der assemblee zullen worden voorgelegd. Deze twee commissies zullen weken zo niet maanden voor de behandeling nodig hebben, zodat het begin vblgend jaar zou worden voor de assemblee zelf met het debat kan beginnen. Daar de zes naties, die het verdrag op 27 Mei tekenden, beslisten dat de ratificatie door de parlementen binnen een half jaar haar beslag moest hebben, was het kabinet er over eens dat een nieuwe bijeenkomst van vertegenwoor digers van het E D G -pact nodig is om formeel tot verlenging van de termijn te besluiten. Ingelichte kringen zeggen dat het kabinet lol de slotsom kwam dat men de eisen van de rechtervleugel misschien het best tegemoet kon komen door zekere „protocollen" of „uitleggingen" aan het verdrag te verbinden welke de positie van Frankrijk zouden toelichten zonder het verdrag te wijzigen Zij voeg den hier aan toe dat de regering zal blijven ijveren voor betere garanties van de zijde der Verenigde Staten en Engeland tegen de mogelijkheid van Duits verraad. Van beslissende invloed op het besluit van de regering om geen terugtocht te beginnen wat betreft deze fundamen tele kwesties van buitenlandse politiek was de overtuiging dat West-Duitsland van plan is het EDG -verdrag te ratifi ceren en dat Frankrijk haar positie t o.v. de Verenigde Staten zou verzwakken. om alle mogelijke voorrang te geven aan een vredesprogram van Polen. De Braziliaanse afgevaardigde Joao Carlos Munlz merkte toen op. dat hier door slechts overbleef om de hoogste prioriteit te geven aan het debat over Korea. Dit besluit betekent dat ondanks de a.s. presidentsverkiezingen in Amerika, waardoor men de atmosfeer klimatolo- gisch ongunstig achtte een dergelyk belangrijk debat, thans de gehele Ko reaanse crisis door de Uno besproken zal worden Het geheel Is eigenlyk enigszins de schuld van handige druk van de Sovjets, I die via het vredesprogram van Polen het Westen er toe dwongen hun volle dige steun te geven aan een spoedig al gemeen debat over de Koreaanse kwestie. Men verwacht dat minister Acheson het debat vanavond op gang zal brén gen met een volledig overzicht te geven van het standpunt van de Verenigde Naties inzake Korea en het indienen van 'n uit twee delen bestaande resolu tie. In deze resolutie zal gevraagd wor den om goedkeuring van het optreden van Amerika in de Koreaanse oorlog ten behoeve van de Verenigde Naties en zal een beroep om een vrede op voorwaar den. gesteld door de Verenigde Naties gedaan worden op de communisten. Een Egyptische gedelegeerde heeft In de politieke commissie meegedeeld, dat de toestand in de Britse kolonie Kenya een bedreiging vormt voor de vrede. Hij noemde ook Zuid-Afrika een be dreiging voor de vrede. Er staat op het ogenblik echter geen punt betreffende de situatie in Kenya op de agenda van de Verenigde Naties. De commissie besloot met 30 tegen 12 stemmen en 14 onthoudingen om he kwestie van de behandelingen van per sonen van Indiase afkomst in Zuid-Afri ka en de kwestie van het rassenconflict in de Unie als gevolg van de aparts- heidspolitiek als punt twee en drie op de agenda te zetten. Deze twee punten stonden aanvan- kelUk op de vyfde en zes de plaats op de agenda. Secretaris-generaal Trygve Lie heeft een lid van het secretariaat, van de Verenigde Naties en 10 andere perso neelsleden geschorst, omdat zij gewei gerd hébben vragen over communisti sche activiteit te beantwoorden voor een commissie van de Amerikaanse Senaat. r m» f a Gala-diner voor maarschalk Juin Ter gelegenheid van het bezoek dat de opperbevelhebber van de N.A.T.O.- landstrijdkxaohten in Centraal Europa maarsohalk Juin thans aan ons land brengt, is gisteravond in hotel „Des In- des" te Den Haag een gala-diner gege ven. Behalve de Franse maarschalk za ten o.m. aan het diner aan de Minis ter van Oorlog, ix C. Staf, de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel, de minister van Uniezaken en Overzeese Ryksdelen prof. dr W. J A. Kernkamp, de chef van de Generale Staf, luit.-gen. B R. P. F. Hasselman, de voorzitter van het comité van ohefs van staven, vice-admiraal jhr E. J. van Holthe en vele andere autoriteiten. Na afloop van het diner bevond ook Prins Bernhard zich nog enige tyd on- I der de gasten. HM. de Koningin bezocht gister middag de tentoonstelling „50 jaar wonen" in het nieuwe Stadhuis te Den Haag. HM. bij een der maquettes van de uitbreidingen van Den Haag. Philippijnen geteisterd Een typhoon heeft in het zuidelijk deel van de Philippijnen 48 doden geëist en voor een bedrag van twee en een half millioen dollar schade toegebracht. De typhoon bereikte een snelheid van ruim 100 myl per uur en men vreest dat het dodencUfer verder zal stijgen. De eerste berichten hebben nog slechts betrekking op vier provincies. Duizenden houten en bamboewoningen zyn platgelegd. In totaal zyn negen provincies door do typhoon geteisterd. Geen openbare vermakelijkheid vóór 1 uur Verschenen is de Memorie van Antwoord van de Minister van Binnenlandse Zaken, prof. L. J. M. Beel, op het voorlopige verslag der Commissie van Rappor teurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp „Voorschriften ter wegneming van beletselen voor de viering van en ter verzekering van de openbare rust op de Zondag (Zondagswet)". De minister meent, dat het ontwerp, wanneer het wet geworden zal zyn, hoezeer het de mogelijkheid biedt de eisen, welke het maatschappelyk leven stelt, zoveel doenlijk te ontzien, in belangrijke mate zal bijdragen tot een ongestoorde Zondagsviering en tot verzekering van de Zondagsrust. Het bevat daarvoor ver schillende waarborgen, als het verbod van het hinderen op Zondag van gods dienstoefeningen, het verbod om gerucht te verwekken, het verbod om vóór 13 uur openbare vermakelijkheden en politieke optochten en openluchtbijeen komsten te houden en het verbod om door arbeid in beroep en bedryf de openbare rust te verstoren. Het ligt in de bedoeling van de regering nauwgezette hand having van de nieuwe Zondagswet te bevorderen. Inderdaad geeft de huidige toestand tot weinig of geen moeiiykiheden aan leiding. Doch wel bestaat in brede krin gen van ons volk onbevredigdheid over de onvoldoende naleving van ae Zon dagswet en vrees voor een toenemende verstoring van de Zondagsrust. De mi nister kan dan ook niet ondersohrUven de mening, dat het Nederlandse volk een Zondagswet feitelyk niet behoeft. De Tweede Paas-, Pinkster- en Kerst dag zUn in de wet niet onder Zondag begrepen. Bedoelde dagen hebben ln toenemen de mate het karakter van uitgaansda gen gekregen. Tegen een bevoegdheid van de gemeenteraden, als in het voor lopig verslag bepleit, om de Goede Vrij dag en andere daarvoor in aanmerking komende dagen met de Zondag gelUk te stellen, bestaan by een groot deel van ons volk overwegende principiële bezwaren. Men aoht het niet aanvaard baar, dat de locale overheid ook voor die dagen het bijzondere regime van de wet zou opleggen. De minister heeft on der deze omstandigheden overwegend bezwaar deze richting in te slaan. De Nieuwjaarsdag, Hemelvaartsdag en Eerste Kerstdag hebben voor een aanzienlyk deel van onze bevolking zo- De Franse en Vietnamese troepen hebben zich teruggetrokken uit Ngliia Lo. een van de belangrijkste steunpunten van de Fransen in Noordwest Tonkin. De strijd kroch ten van de opstandige Vietminh- beweging laten nog steeds niet af. Het geweldige offensief, dat zij enige tijd geleden inzetten, duurt nog steeds voort. Parachutisten, die deelnamen aan de strijd om Nghia Lo. behorend bij }jict leger van Vietnam, verlaten het dorpje Bo-Sieng. zeer het karakter van kerkelyke feest dag. dat naar het oordeel van de mi nister goede grond aanwezig is deze dagen over de gehele linie met de Zon dag gelijk te stellen. By nota van wijzigingen wordt voor gesteld ook het geven van gelegenheid tot of het deelnemen aan politieke op tochten en bijeenkomsten in de open ludht te verbieden. Een bepaling volgens welke in het al gemeen alle openbare arbeid op Zondag zal zyn verboden, is onder de huidige omstandigheden niet aanvaardbaar. Wat de sport betreft, zegt de minis ter, dat ook de regering als ideaal ziet verplaatsing van grote sportwed strijden en demonstraties van soort gelijk karakter van de Zondag naar een dag in de week, een ideaal, dat echter niet aanstonds kan worden verwezenlijkt. De regering houdt in tussen op dit vraagstuk het oog ge vestigd. Nieuwe vlaggen voor Nederlandse H. C. Aan de Nederlandse Hoge Com missaris in Indonesië zyn in diens ambtswoning door de chef protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken nieuwe vlaggen aangeboden ter vervanging van de Nederlandse vlaggen, die Vrijdag vernield werden. De heer Lamping heeft zijn waar dering voor dit gebaar uitgesproken. Oostenrijkse crisis een feit VERVROEGDE VERKIEZINGEN? De Oostenrykse coalitie-regering is afgetreden nadat de pogingen om een compromis te bereiken over de begro ting van het volgend jaar mislukt waren kort voordat de termijn voor het indienen van deze begroting om middernacht verstreek. De twee partijen, die deel uitmaakten vande oudste ooalitie-regering van Europa op het ogenblik, de socialisten en de katholieken, konden het met el kaar niet eens worden ondanks het feit dat president Theodor Koerner ben nog verzocht had de partij-geschillen te laten varen en ln functie te blyven tot na de algemene verkiezingen, die op 26 April het volgend jaar gehouden worden. Men verwacht dat president Koerner aan de katholieke volksparty, die de sterkste is. zal verzoeken een Interim regering te vormen Men verwacht ook dat belde partyen het parlement zullen vragen een vroegere datum aan te wil len wUzen voor de as. verkiezingen. De socialistische vice-kansel!er Adolf Schaerf verklaarde aan verslaggevers dat de onderhandelingen waren afgebroken nadat zyn party geweigerd bad een compromis aan te gaan op twee pun ten: het besnoeien van de huren en pensioenen en practlsch stopzetten van de huizenbouw welke Kamitz bad wil len vragen als een middel om het te kort te dekken. Schaerf gaf eohter te verstaan, dat de partU-verschillen niet onverzoeniyk waren en dat hernieuwde onderhande lingen wellicht een nieuwe coalitle-re- rerlng tot gevolg zouden kunnen heb ben. HU zei dat slechts deze vorm van coalitie garant kan zyn dat de sociale vrede ln het lanc bewaard blijft. De staatssecretaris van het ministe rie van binnenlandse zaken Fcdinand Graf zei, dat tegen einp Januari de vroegste datum was die mozelUk was voor het houden van verkiezingen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1