LEIDSCH m DAGBLAD Razzia's in Kenya worden voortgezet lste Jaargang WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 No. 27744 Irecteur: J W Hermy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 oofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f.6— per kwartaal; f0.47 per week Telefoon Dir en Adm 25041; Red. 21507 Reeds 98 arrestaties verricht Thans na een tweede razzia in Ke nya, lijn 98 personen gearresteerd, die naar men aanneemt de leiders van de recente onlusten in Kenya waren. De «tres taties werden met behulp van Mïgevoerde troepenversterkingen en jlitie, bestaande uit blanken en ge- leurden. In het gebied van de Kikoejoe- am verricht, het centrum van de acti- teit van ae tegen de blanken agerende üaiu Mau. De geheime Mau Mau beschouwt vol- ;ns een woordvoerder van de regering eveneens gearresteerde Djomo Ke rala („brandende speer") de leider van Afrikaanse Unie van Kenya, als „een idend licht". De Iftactiieleider van de Afrikaanse •rtegenwoordigers in de wetgevende •pgaderiing, Elioed Mathoe, is verdwe en. Mien weet niets over zijn verblijf- aats. In Nairobi zijn voorts een aantal 'etsdoener., en dieven gearresteerd. De inen. die na verhoor onschuldig wer- •n bevonden zijn in vrijheid gesteld. De autoriteiten wachten thans af. of ch verdere ongeregeldheden zullen lordoen. De kruiser ..Kenya" zal mor- n te Mombasa aankomen De oorlogs- •dem heeft vertraging gehad. Het schip -eft troepen aan boord, die zo nodig. Ibrulkt kunnen worden. Per vliegtuig orden nog steeds versterkingen aange- erd. ■Naar gemeld wordt, is de pplitie tevre- *n over de resultaten van de razzia's Sorts heeft de politie bekendgemaakt, 't In een rivier in het Afrikaanse deel n Nairobi in eer zak het lilk van een SilfcuBs dorpshoofd is gevonden, die ,ads drie wieken word vermist. Men ge- >ft. dat hij door de Mau Mau is ver- ;i>ord. In een ziekenhuis te Mombasa is 28-Jarige inspecteur van politie Dou- is Copland bezweken aan verwondin- n, die he.n werden toegebracht door a 'taheem.se. die h'i Zaterdag wilde •es teren. Copland kreeg vier mess te- _n. Mbioey Koinandje, vertegenwoordiger n .Kenya African Union" te Londen DONKER AFRIKA De jongste Britse actie is slechts 'n het voordeel der blanken en zij heeft alle Britse verklaringen, volgens welke gestreefd wordt naar een spoedige in- ste'limg van een autonoom bestuur, waardeloos gemaakt, zo besloot K.oi- - dje. De Britse minister van koloniën Lyttleton, heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat hii volgende week naar Ke nya zal reizen om persoonlijk een onder zoek in te stellen. Hu zou niet de getrof fen maatrege'en bespreken doch „met de gouverneur plannen voor de toekom stige ontwikkeling van het gebied be zien" heeft verklaard, dat de ongeregeldheden het gevolg zyn van het niet-tegemoet- komen aan de wettige en dringende ver langens van de Afrikaanse oevolking. De afkondiging van de staat van beleg was niet beslist noodzakelijk, daar de gc- we'dspleging niet van de zijde van 1e ongewapende bevolking kwam. De rege ring ran Kenya had zelf toegegeven, dat de Mau Mau niet het volk vertegen woordigde. De Afrikaanse Unie van Ke nya en de Afrikaanse leden van de we'- ge/enie ctrgadering hadden zich steeds uitgesproken tegen geweldpleging- Zij hadden steeds de leden van andere ras sen uitgenodigd met de inheemsen sa men te werken bij hel zoeken van een op'ossing der huidige vraagstukken. Thans, zo vervo'gde hij, heeft de rege ring de kans voorbii laten gaan met de bevolking samen te verken djor het arresteren van veie orschuldlgen. Het ;s thans duidelijk, dat de publiciteit, ge geven aam de activiteit van de Mau Mau, slechts er op gericht is de pogingen om met meer kracht op te treden tegen het Afrikaanse nationalisme, te camouf.e- ren. INWERK ER SST AKING IN DE V.S. W BREIDT ZICH UIT. 'engpvolie van de „onofficiële" myn- kersstaking in de V.S. raken nu ook gjliras van de spoorwegmaatschap- n, die voor het kolentransport zor- zonder werk. isteren, de tweede dag van de sta- verschenen meer dan 322 000 ran 175.000 leden van de verenigde mjjn- kersorgamsatle niet op het werk. /EERBERICHT Meer wind e Bilt verwacht tot morgenavond: verwegend zwaar bewolkt met nu dan regen of motregen. Matige tot ihtige en aan de kust later wellicht ie Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke i- Zachter. (Opgemaakt te 10 uur). 23 OCTOBER. >n op: 7,19 uur; onder: 17,29 uur. aan op: 13,02 uur; onder: 19.44 uur. Toogwater te Katwijk te 5.36 en nummer bestaat uit zes pagina's Dit is Jomo Kerijata, genaamd ..Brandende Speer", leider van de Keniase Afrikaanse Unie, die Nairobi gearresteerd is Minder koud Het KNMI deelt mede: Gedurende de laatste paar dagen begonnen zich veranderingen in de al gemene luahtdrukverdeling te voltrek ken. Het zwaartepunt van een hoge- diutogebied boven Scandinavië, dat zijn invloed geruime tyd tot over onze om geving uitstrekte, begon namelijk naar het Noorden te bewegen, terwijl de de pressie-activiteit op de Oceaan be langrijk toenam. Dit had tot gevolg, dat gisteren. In de loop van de dag de aanvoer van koude continentale lucht naar onze omgeving vrijwel tot stil stand kwam. Verwacht mag worden, dat de Invloed van de Oceaandepressies zioh komende dagen verder over West- Europa zal uitbreiden. Dit zal een einde maken aan de periode van zeer koud weer in onze omgeving. De tem peratuur, die de laatste tien dagen ge middeld ongeveer 4.5 graad beneden normaal waren, zul'en ongeveer de nor male waarde van de tijd rap het jaar die nu omstreeks 9 graden gemiddeld over het hele etmaat bedraagt, gaan aannemen. De kans op regen wordt daarbij groter, terwijl de winden uit Zuidelijke riohtincen gaan waaien en daarbij tijde'ijk flink kunnen aanwak keren. GEDEELTELIJKE CENSUUR IN EGYPTE. Te Cairo wordt in een proclamatie van het leger meegedeeld, dat premier generaal Naguib in zyn hoedanigheid van militair gouverneur-generaal cen suur zal laten uitoefenen op ieder Egyp tisch blad. waarvoor hij zulks nodig acht. met het oog op de veiligheid van de staat Volgens een nadere verklaring bete kent dit niet een algemene censuur op de gehele pers. In de proclamatie wordt ook niet gesproken van buitenlandse correspondenten of persbureaux. Men neemt aan. dat deze buiten de nieuwe maatregel vallen. KEKKONEN KRIJGT OPDRACHT. De president van Finland, Paaslkivi, heeft de demisslonnaire premier. Urho Kekkionen, opgedragen een nieuwe re gering te vormen. In Oostenrijk dreigt een crisis Verschil over begroting Een meningsverschil over de begro ting tussen de twee coalitiepartijen van de Oostenrijkse regering, de conserva tieve volkspartij en de socialisten, heeft tot een crisis geleid, waaruit wellicht een aftreden van de regering kan voort vloeien. Nauw met de regering verbonden kringen menen, dat de socialisten af treden eisten van de minister van finan ciën, Maitz. een lid van de Volkspartij, doch dat alle ministers van deze partij daarop met aftreden hadden gedreigd. Onderhandelingen tussen de verschil lende ministeries en de minister van Financiën hadden een aantal begTotlngs- geschillen uit de weg geruimd, doch er bestaat nog verschil van mening over de besteding van ongeveer 400 millioen schilling. Van dit bedrag eiste het socialistische ministerie van sociale zaken 200 millioen. Alle ministers, die in het buitenland verbiyven zijn teruggeroepen. (Men zie ook elders). De zetelverdeling in het Oostenrijkse parlement is als volgt; conservatieve volkspartij 77 zetels, socialisten 67 zetels, liga van onafhankelijken, een rechtsge oriënteerde party, 16 zetels en de com munisten 5 zetels. Minister Kamitz heeft zijn ontslag aan het bestuur van de conservatieve volks party aangeboden, nadat de onderhan delingen tussen de coalitie-partyen waren mislukt. Een woordvoerder der Sneltrein Parijs-Bazel ontspoord 1 DODE, 7 GEWONDEN. De sneltrein Parys-Bazel is gister avond een paar honderd meter buiten het station van Nogent le Perreux uit de rails gereden. De bestuurder is na aankomst in het ziekenhuis overleden. Zeven personen zyn gewond. De slacht offers zijn allen spoorwegamployé's. De trein Parys-Mulhouse, die aohter de ontspoorde sneltrein reed, werd tot stil stand gebracht. De Franse spoorwegen schrijven de oorzaak van het ongeluk toe aan het feit. dat de sneltrein naar een ander spoor werd geleid, waarvoor een maxi mumsnelheid van 50 lom. per uur is vastgesteld. De bestuurder van de Irein, die om het leven is gekomen, wist dit blijkbaar niet en reed met een snelheid van 130 km. per uur het zyspoor op. party deelde echter mee, dat het be stuur dit ontslag hoogstwaarschijnlijk niet zal aanvaarden, omdat de partij het beleid van de minister volledig steunt. De volksparty legt er de nadruk op, dat zy zal blyven streven naar consoli datie van de Oostenrijkse economie en daarom gekant is tegen een verhoging der begrotingsuitgaven. De socialisten verklaren, dat te weinig gelden beschik baar worden gesteld voor openbare wer ken, de staatsspoorwegen en voor ouder domspensioenen. Ook vinden zij, dat de begroting voor binnenlandse zaken te laag ls. waardoor h.l. de politie niet op haar huidige sterkte zal kunnen worden gehandhaafd. Zy zien hierin een gevaar voor de openbare veiligheid. Scliuman wijkt niet voor Herriot E.D.G.-verdrag in parlement (Telefonisch van onze Paryse correspondent). Vandaag zal biyken, wat ongeveer de uitwerking is geweest van de bom, die Herriot de vorige week op het congres der radicalen ln Bordeaux liet explode- De bom is inderdaad wel met veel tumult ontploft, maar de rook was gis teren nog niet geheel opgetrokken. Zoals men weet, heeft Herriot geëist, dat het E.D.G - verdrag opnieuw op de helling zou worden geplaatst. En verder liet hy zyn partygenoten begrypen, dat Pinay, de minister-president, het in grote lynen niet met hem oneens zou zyn. De M R.P.. de party der Franse katho lieken. heeft direct daarop, by monde van haar voorzitter, Teitgen, de premier een soort ultimatum gesteld. Uiterlyk heden, zal het verdrag op het bureau van de Kamer moeten zyn gedeponeerd met het verzoek het te willen ratifice ren, zo niet, dan zullen de katholieke ministers zich uit de regering terug dienen te trekken- Minister Schuman, met wiens hand tekening het E.D.G.-verdrag bekrach tigd werd, heeft op een lunch van de buitenlandse pers zich gisteren iets ge nuanceerder uitgedrukt. Hy ontkende, dat het verdrag in strijd met de Franse grondwet zou zyn, zoals Herriot had beweerd, maar daarentegen was hy het wel met de president van de Kamer eens, dat het Europese leger door een politiek gezagsorgaan overkoepeld zou Nieuw Oees-plan om dollar-tekort op te lieffen Moet nader worden uitgewerkt: Anthony Eden heeft gisteravond aan het slot van de minister-confe rentie van de organisatie voor Euro pese Economische samenwerking, die hy sinds Maandag in Parijs presideer de, onthuld, dat er in het Chateau de la Muette aan een nieuw plan wordt gewerkt ter bestrijding van het dollar-tekort. Eden onderstreepte daarby, dat, niet. alleen Europa, maar de hele wereld met een tekort aan dollars had te kampen,, en volgens de Engelse minister waren daaraan byna al onze economische moeilijkheden, die misschien ernstiger zyn dan aanvankelyk werd gevreesd, toe te schryven. Het plan komt er in korte trekken op neer, dat gestreefd zal worden de minder ontwikkelde landen, zoals tegenwoordig de al of niet voormalige koloniën worden genoemd, in Afrika. Azië en Zuid-Amerika met behulp van Amerikaanse regeringsfondsen tot ho gere welvaart te brengen. Die behoeftige gehieden zouden hun achterstand door industrialisatie in moe ten lopen, waarvoor in Europa de ma chines en andere benodigdheden zouden moeten worden aangekocht. Die aan kopen zullen dan in dollars worden be taald. Inplaats van een directe Ameri kaanse bystand aan Europa zal er dan zp dus een driehoekshandel worden ge schapen met de dollar als ruilmiddel Te vens zouden er nieuwe consumptie-be hoeften worden gekweekt, die goeddeels door Europa zouden kunnen worden be vredigd. De tegenwoordige situatie, waarbij Europa rechtstreeks door Amerika wordt gesteund, kan niet eeuwig voortduren en bovendien voldoet ze reeds nu gec-n der beide partyen. Amerika niet. omdat de belastingbetalende burgers daar te weinig directe resultaten van hun offers zien. Europa niet. omdat door deze bij stand een mentaliteit gekweekt wordt, i of althans wordt bevorderd, die ver lammend op de eigen initiatieven werkt, waardoor de afhankelijkheid van Ame rika nog extra wordt versterkt. Ten slotte zou door de minder ontwikkelde landen in een wereld omvattend com mercieel circuit in te schakelen, de on derlinge solidariteit en samenhang der Atlantische gemeenschap aanzieniyk kunnen worden bevorderd. Eden heeft er echter de nadruk op gelegd, dat dit plan nog maar in een allereerste fase van ontwikkeling ver keerde, omdat eigeniyk alleen nog maar de beginselen ervan besproken waren. Een commissie zal die ideeën echter verder uitwerken en op 12 De cember hopen de 18 landen er by hun volgende bijeenkomst dan dieper op in te kunnen gaan. Een ander belangryk punt, dat by deze eerste Oees-conferentie, die onder Edens leiding stond, besproken werd, be trof de onderlinge samenwerking der verschillende Europese en Atlantische organisaties. In dit verband is natuur lijk ook het zg. Eden-plan opnieuw ter tafel gekomen, dat de Engelse minister ln Straatsburg, zoals men weet. reeds uitvoerig heeft toegelicht. Engeland kon zich niet als lid binden aan de staalpool en zo bleef Zwitserland bv. buiten de Atlantische gemeenschap. Maar die onderlinge verschillen van in zicht en bedoel'ng behoefden toch geen reden te zyn cm niet naar één zo doelmatig mogelyke samenwerking te streven. En nogmaals merkte Eden op, dat Engeland daartoe nog altUd van harte bereid is. Het belang van de afgelopen confe rentie school voor Eden vooral daarin, dat nu de richtlynen ziin ontworpen voor een efficiënte coördinatie tussen organisaties als de Oees, de Nato, de Europese raad en de Schuman-gemeen- schap, organisaties, die tot dusver nog veel te los van elkaar hebben gestaan. Eden achtte het moment voor deze coörd'natle buitengewoon gunstig, omdat nu bereikt zou kunnen worden, dat na de Amerikaanse presidentsverkiezin gen er in de internationale samen werking een zekere orde op zaken zou zyn gesteld. Na afloop van de besprekingen heeft Eden zijn collega's gisteravond nog op een banket toegesproken om daarby nogmaals te zeggen, welk groot belang Engeland aan een intieme samenwerking mei Europa heoht. Tevens heeft de nieuwe president van de Oees by die ge legenheid een ere-saluut gebracht aan ziin voorgangers. Spaak en Stikker, moeten worden. Hij vond het evenwel niet absoluut noodzakelyk, dat die poli tieke hoge autoriteit reeds in functie zou zijn getreden op het moment van ae ratificatie van het verdrag. Wel zouden de besprekingen over het yphtieke ge zagsorgaan dan al in een vergevorderd stadium moeten verkeren. Aangezien echter in Maart de zg. commissie ad hoe te Straatsburg al een rapport moet uit brengen over een Europese grondwet en dus ook over het gezagsorgaan, zal aan deze voorwaarde dacht Schuman gemakkelijk kunnen worden voldaan. Want er zou zeker een maand of drie mee heen gaan voor het Franse parle ment de kleine 200 artikelen van het verdrag alle zal hebben bekeken. Vandaag zou de ministerraad moeten besluiten, of het E D.G.-verdrag in zyn huidige vorm al of niet by de Kamer zal worden ingediend. Het is waarschynlijk, dat premier Pinay vandaag of morgen het regeringsstandpunt in een officiële verklaring voor de Kamer nog eens nader toe zal lichten. Dan zal zeker ook blyken, dat de experts, die overigens nog altyd in een permanente commissie verenigd zyn, hun dossiers opnieuw zul len moeten openen. Voordat deze mededelingen door Schuman werden gedaan, verklaarde de minister nog, dat de Franse regering had besloten het legioen van eer toe te kennen aan de Nederlandse journalist jhr. Henri Sandberg. De heer Sandberg staat op het punt naar zyn vaderland terug te keren, nadat hy meer dan 20 jaren als correspondent van de arbei derspers in Frankryk heeft gewerkt. De moeder van prins Faroek, Nazli Sabry, heeft de Egyptische autoriteiten toestemming verzocht naar Egypte terug te mogen keren „teneinde rustig by haar dochters en andere bloedverwanten te leven", zy heeft een slechte gezondheid. Ongeveer vyf jaar geleden verliet zy Egypte naar aanleiding van ernstige onenigheid met haar zoon. Koning Faroek heeft haar titels en bezittingen ontnomen. Zy is de weduwe van koning Foead I. De 23-jarige elect ricicn Renè Guadagnini drong de villa van de leraar Raviola te Cologny nabij Geneve binnen, en stal daar diens drie maanden oude dochtertje. Dominique. Maar de politie arres teerde Guadagnini. die een losprijs van 10.000 Zwitserse francs voor het kind vroeg, een dag nadat de kleine Dominique in een hutje was gevonden, ongedeerd en gezond. Dominique, weer veilig thuis, bij vader en moeder. Dinsdagmorgen is een 10 km lang. traject van de nieuwe rijksweg Amsterdam-Utrecht voor het ver keer opengesteld. De wegwijzer bij Loenerbrug wordt door de hoofdingenieur-directeur, van de Rijkswaterstaat, directie Wegen, lr L. A. Bergansius, onthuld. Perzië verbreekt thans officieel betrekkingen met Engeland De Perzische regering heeft thans of ficieel besloten de diplomatieke be trekkingen met Engeland te verbre ken. Looneisen in Engeland De 450.000 Britse spoorwegarbeiders hebben aangedrongen op een loonsver hoging van 10 r;. De directie der (ge nationaliseerde) Britse spoorwegen ver klaarde, dat deze eis te hoog is, aange zien de spoorwegarbeiders verleden jaar een loonsverhoging van 8 hebben ge kregen. Een Londens scheidsgerecht voor ar beidsgeschillen heeft aanbevolen loons verhoging van 4 tot 6 toe te staan en het loon van volwassen spoorwegarbei ders met zeven shilling per week to verhogen. Uitvoering van dit voorstel zal de Britse spoorwegen ongeveer acht mil lioen pond sterling per jaar extra kos ten. Het gemiddelde weekloon van de Britse spoorwegarbeiders zou er door op 5 pond 17 shilling worden gebracht. Normaliter worden de aanbevelingen van een dergelyk scheidsgerecht door werkgevers en werknemers aanvaard. De laatsten hebben zich reeds bereid ver klaard. Ook het grondpersoneel der Britse luchtvaartmaatschappyen heeft loons verhoging geëist. Het heeft, by niet- ïnwilliging hiervan, gedreigd de werk zaamheden „strikt volgens de voorschrif ten" te zullen uitvoeren. Dit zou tot ge volg hebben dat alle van uit Londense vliegvelden opererende luchtvaartmaat schappijen hun diensten, tengevolge van de vertraging, die daardoor zou ont staan. mogelyk binnen enkele dagen zouden moeten staken. De leiders der vakverenigingen van arbeiders in de Britse machine-indu strie, waarbij drie millioen werknemers zyn aangesloten, hebben een door de directies dezer industrie gedaan aanbod tot loonsverhoging verworpen, waardoor weer de mogelijkheid dreigt van een langzaam-aan-staking in de gehele in dustrie. om aan de looneisen kracht bH te zetten. De directies hebben een loonsverho ging van 7 shilling 4 pence per week aangeboden; de vakverenigingsleiders hadden aanvankelyk een loonsverhoging van twee pond per week voor de geor ganiseerde arbeiders geëist. Churchill ziet geen mogelijkheden Het Labour Lagerhuislid Lewis heeft premier Churchill in het Lagerhuis de vraag gesteld of hy het Huis „byzon- derheden wilde mededelen over de data, waarop hy zich met president Truman en maarschalk Stalin in verbinding had gesteld voor het houden van besprekin gen over internationale vraagstukken". „Ik betreur het", antwoordde Chur chill. „dat zich nog geen gelegenheid heeft voorgedaan voor dergelijke stap pen. Ik ben r.iet van gevoelen, dat de verantwoordelijkheid hiervoor op Groot- Brittannië of de Verenigde Staten rust". Hy voegde hieraan toe: „Ik ben van mening, dat mogelijk het tijdstip, waar op dergeiyke stappen zouden kunnen worden gedaan, voorbij is". TURKS SCHIP IN ROEMEENSE WATEREN TOT ZINKEN GEBRACHT? Het Turkse ministerie van buitenland se zaken is een onderzoek begonnen naar het vergaan van het Turkse. 270 '.on metende m.s. „Guemuesj Nesje" in Roe meense territoriale wateren. Het schip was onderweg van Beiroet naar Constantza. Drie overlevenden van de bemanning van zeven zouden ip het Turkse consulaat in Const anrza hebben verklaard, dat hun schip door Roemeense kustartillerie tot zinken w>» gebracht.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1