leter klimaat gewenst voor verdere industrialisatie ""te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 17 October 1952 Tweede Blad No. 27740 VERBOND VANNED. WERKGEVERS Eerst nu eonfroiitatie met dollarprobleem Meer continuïteit in het beleid t Verbond van Nederlandse \V;rk- rers heefl zon jaarverslag over 'l/'52 het licht doen zien. Het boek- is verlucht met een aantal foto's a belangrijke momenten uit het •enigingsjaar en geeft een uitvoerig irzicht van de activiteiten van het rbond in het afgelopen jaar. In een ,'ittal pagina's zet het Verbondsbe- iur zün inzichten over de huidige inomischc situatie uiteen. „wezen wordt in de eerste plaats belangrijkste wijzigingen ten goede e economische toestand van ons zoals de verbetering van onze be- "gsbalans en de stijging van de de n-voorraad. Mede dank zij verschil- externe factoren heeft het econo- he programma van Maart 1951 be ing van consumptie en investerin- alsmede verhoging van enkele tingen) effect gesorteerd, zodat jrgaande maatregelen overbodig "n. Het Verbond ziet hierin een schuwing tegen een overijld en tailleerd ingrijpen van de Overheid economisch proces. Ondanks alle arringen heeft onze economie nog an regenerende krachten, die mee- :en tot herstel van de verstoring, 'i zijn het verleerd hiermede reke- 1 te houden, hetgeen leidt tot ef-n mtinuïteit van het economisch he- die voor het bedrijfsleven catast.ro- •,1 is. Een gezonde monetaire politiek hand in hand met een gezonde lingsbalans. Dit is wel duidelijk ■zen. Even duidelijk is de samen- tussen betalingsbalans en werk- :enheid. Beëindiging van de inflatie 5t wel een dalende werkgelegenheid zich brengen. Immers de werkge- iheid rustte op een binnenlandse g. die door de inflatie was opge- vaart. Daartoe dient er een juist begrip te zijn voor taak. functie en verantwoor delijkheid van de ondernemer. Voorts een grote mate van continuïteit in liet te voeren beleid en het is noodzakelijk wegen te zoeken ter verlaging van de Staatsuitgaven, waardoor de mogelijk heid wordt geschapen in het belasting stelsel zodanige wijzigingen aan te bren gen, dat dit meer In overeenstemming is met het bedrijfs-economisch noodzake lijke. Gnim de enorme «erbeterinj ene financiële .Ituat.e en de dalinï v,lt dl, ,e coiutateren. Het verslag wijst er op. dat de onder nemer een steeds meer centrale plaats is gaan innemen in de maatschappelijke gedachtenwereld. Ook in het buitenland Hoe is het ontstaan Dit woord: SCHARMINKEL. Een wonderlijk woord, waaraan i het eerste geaioht kop noch aart te vinden is, maar dat aJ in s Zeventiende Eeuw heel gewoon as voor: mager mens of dier. In »t Middelnederlands komt al lor: Sceminkel. dat vervormd is t simminkel. En nu komt er voor die Latijn kennen, enig licht i het woord. In het Latijn bestaat verkleinwoord stmluncula, de betekenis van: aap. Een aap een na-a per en een gewone be- imlng voor de Duivel is dan k: aap Gods. hij die (in het <ze) poogt God na te bootsen, de erser over de duisternis. Dan is i betekenisovergang: duivel: van- spook; vandaar: geraamte, dan zijn wij bij ons woord mager, uitgeteerd beland. slechts er over verheugen, dat de werk gelegenheid niet sterker is afgenomen dan thans het geval is. Evenwel onze deviezenreserve is toch niet zo groot, dat wij te dien aanzien grote risico's kunnen nemen. Voor maat regelen op het gebied der werkloosheids bestrijding betekent dit, dat deze mone tair neutraal moeten zijn. Zou men wederom grijpen naar inflatoire finan cieringen, dan zou het bereikte spoedig weer teniet gedaan worden zonder dat een duurzame verhoging van de werk gelegenheid tot stand zou zijn gebraent. Een hoog peil van werkgelegenheid en weivaart is slechts mogelijk door een gezond bedrijfsleven, dat werkt in een economisch en fiscaal klimaat, dat het in staat stelt met de snel groeiende bevolking te expanderen. Onze dollar-positie zal slechter worden en het zal niet eenvoudig zijn hiervoor een oplossing te vinden. De verdere beperkingen op de dollarinvoer zullen ongetwijfeld de werkgelegenheid be- invloeden. Eerst nu zullen wjj In volle omvang worden geconfronteerd met de ernst van het vraagstuk, ontslaan door het wegvallen van onze dollar-Inkomsten uit de handel met Indonesië en het wegvallen van Oost-Europese import- gebieden. Het is aan Amerika om zijn invoer niet kunstmatig te blijven belemmeren. leidraad gediend bfj de opstelling van de Exportnota van de Regering. Bij voortduring heeft het Verbond aandacht besteed aan de ontwikkeling van het kartel-probleem in nationaal en in internationaal opzicht. Het was ver- I heugend te constateren, dat verdergaand ingrijpen in de prijsvorming kon wor den voorkomen. Uitvoerig rapporteert het verslag over de werkzaamheden en de activiteit van het Verbond op het gebied van bedrijfs- bescherming energie-verbruik, militaire productie, vervoers-aangelegenhcden, op voering productiviteit en contact met het buitenland. Ons goedkoop knippatroon Prijs 40 cis. (Ingez. Med.-Adv.) Als Rheuroatische Pijnen 0 kwellen ls dal vrll zeker een aanwijzing van onzuiver bloed. Verdrijl die Pijnen! Doe eens een Kruschen kuur! De gang van zaken in het bedrijfs leven was over het algemeen bevredi gend. De verdere ontwikkeling is geheel afhankelijk van de export-mogelijkheden nu de binnenlandse vraag zich op lager peil beweegt. Industrialisatie, werkgelegenheid en export zijn alle facetten van hetzelfde probleem: de snel groeiende bevolking. Ten aanzien van de Publleki Bedrijfsorganisatie staat het verbond De aansporende werking van Kruschei op het standpunt, dat de totstand- °P de bloedzuiverende organen brengt koming van de P.B.O. dient te geschic- bij talloze lijders aan rheumatischc pij den op basis van een overeenstemming nen een wonder te weeg. 't Bloed gaat verkregen in een vrijwillig overleg weer krachtig stromen en wordt zo. op tussen betrokkenen. Instelling onder natuurlijke wijze, gezuiverd van alle dwang wordt verwerpelijk geacht. Het onzuiverheden die de oorzaak zijn van rapport van de Commissie-Steen- j Uw pijn en ongemak. Koop vandaag berghe over export-bevordering heeft, j Kruschen bij Uw apotheker of drogist volgens het Verbond, ongetwijfeld als 1 en begin morgen die heilzame kuur. ILeeftijden: 2-^-4 Jaar (bovenwijdte 60 'cmi. 4—6 jaar (bovenwijdte 66 cm). Benodigde stof. kleinste maat, jasje met capuchon- 1.25 mtr v. 130 cm br. Lange broek: 70 cm v. 130 cm breed. Grootste maat: jasje met capuchon: M. 150 van 130 cm breed, lange broek: 80 cm van 130 cm breed. Wanneer men het pakje van corduroy vervaardigt, wat buitengewoon aardig ls, heeft men tweemaal zoveel stof nodig, daar corduroy maar 80 cm breed ls. Deze zeer practische pakjes, die door de kleuters met plezier worden gedra gen. hebben een loshangend Jasje. Het voorpand heeft twee Ingezette zakjes en wordt met een dubbel overslag gesloten. In het rugpand zit een uitspringende plooi. Het hoog gesloten kraagje heeft bij het meisjesjasje ronde hoekjes en bij het jongensjasje rechte hoeken. De capucons worden met garnerend materiaal afgewerkt. De lange broek kan ook apart van corduroy worden gemaakt en het jasje van wollen stof. Verkrijgbaar van Maandag af, zolang de Eindelijk vrij! 70 dagen in Vera Crnz gevangen Nederlanders verdacht van moord Gisteravond meerde de „Axeldijk" 9tekeling hadden zjj 's avonds weer van van de Holland—Amerika Lijn aan de boord zien gaan en het lijk werd pas drie Rijnkaai te Antwerpen. Reeds lang stonden langs de Schelde te wachten de vrouwelijke verwanten van het drie tal onschuldige opvarenden van de „Alblasserdijk", die 70 dagen In Vera Cruz gevangen hebben gezeten, ver dacht iets af te weten van een moord, die op een Cubaans verstekeling ge pleegd heette te zijn. Zij hadden deze man noch levend, noch dood ooit ge zien. maar de rechter, die de zaak behandelde bleek weinig waarde aan hun verklaringen van onschuld te hechten, te meer. daar de eerste tolk, die hun verklaringen moest vertalen, een Mexicaan, die Engels zeide te spreken hun tegenover de rechter verklaringen In de mond legde, die zij niet gezegd hadden. Toen kwam het verhaal los van de 30-jarige stoker Henk Wagemakers uit Voorburg, de 44-jarige Jan de Haas en En bij de industrialisatie is het be- de 27-jarige Wim Pijpers, beiden olie- langrgksto de financiering. Financiering uit winsten wordt steeds moeilijker, niet alleen omdat de winsten een dalende tendenz te zien zullen geven, maar in het bijzonder omdat de liquide middelen gaan ontbreken om expansies te financieren, indien er geen wijziging komt in het systeem van be lastingheffing. Bovendien is de kapitaal markt evenmin in staat voldoende mid delen ter beschikking te stellen voor industrialisatie. Hiermede komt dus een einde aan de zuiver particuliere ondernemingsvorm, want uiteindelijk zal de staat, wanneer de expansie van de industrie dreigt vast te lopen, moeten ingrijpen! Nu heeft de Regering talrijke malen verklaard prijs te stellen op een particuliere on dernemingsgewijs georganiseerde maat schappij, zodat zij dan ook de particu liere onderneming in staat moet stellen haar bijdrage tot de welvaart te leveren. Een zodanige maatschappij-vorm vormt de beste garantie voor vrijheid en wei man en wonende te Rotterdam. Op 10 Juli waren zij tot hun grote verbazing met zes man gearresteerd. Drie hunner werden na enige tijd ont slagen. maar zij moesten blijven. Eerst waren er vragen gesteld, die er op leken of zij voor moordenaars werden aange zien. Later werd hun medegedeeld, dat zli werden vastgehouden om getuigenis af te leggen. En dat allemaal omdat zjj de kapitein van de ..Alblasserdijk" had den gemeld, dat zij een verstekeling had den gezien, maar dat was niet dezelfde geweest als de vermoorde man. De ver- flneez. Med.-adv.) GOTH. FAUTEUILS en vele soorten BIJZETMEUBELTJES in elke prgs. DREEF -Burgsleeg 3-5-12 Telefoon 20657 dagen later cevonden. Vocrts waren er nog olievlekken op hun kleren ge weest, die volgens de rechter een aan wijzing van schuld konden zijn. „Alsof de werkpakken, waarin wij werden gearresteerd wij mochten niets anders meenemen zonder olievlekken zouden kunnen zijn", zei Wagemakers. Verondersteld, dat wij de Cubaan had den gedood, dan zou het toch voor de hand hebben gelegen, dat wij het lijk overboord hadden geworpen. Eenmaal in de gevangenis aangeland geen cel, maar een zaal van 68 meter lengte, waar zij nu en dan met wel 100 wegens moord veroordeelden moesten vertoeven duurde het 10 dagen alvo rens na het voorlopig verhoor aan boord hen opnieuw een verhoor werd afgeno men. Toen bleek, dat een van de rech terlijke ambtenaren, die aan boord reeds een medisch onderzoek had inge steld, verwondingen bij hen meende te hebben gecoastateerd. die zij evenwel niet hadden. Verwondingen, die zij mis schien opgelopen zouden kunnen heb ben, toen de Cubaan zich verweerd had. De verwonding van Wagemakers be stond echter naar hij zeide uit een moedervlek op de rug en Pijpers had misschien een paar stuk gekrabde mug genbeten In de gevangenis was het niet alleen niet te harden geweest van de hitte, maar ook niet van het ongedierte. „Wij hebben alles zelf schoon moeten ma ken." verklaarden zij. „de ratten liepen over ons heen. Gelukkig kreeg het drietal eten uit een hotel; daar had de HollandAme- rikalijn voor gezorgd. Het gevangenis eten was naar Nederlandse maatstaf ge heel waardeloos. Moedeloos zijn zjj niet geworden. Zij wisten dat zij onschuldig waren en de vv voorraad strekt, aan ons Bureau, Witte Singel 1. Toezending per post geschiedt na ont vangst van brief met Ingesloten en niet opgeplakt 55 ets. aan postzegels. Verzoeke op de enveloppe te vermel den „Goedkoop Patroon". HollandAmerika Lijn had hen de beste advocaat van Vera Cruz gegeven, nl. mr Manuel del Rlo. Toen de invryheids- stelling definitief werd toegezegd, duur de het toch nog vijf dagen eer zij op straat stonden, want de ambtelijke mo len maalt er langzaam en de papleren moesten eerst klaar zijn. Dankba"ar zijn de mannen voor de vele medewerking, die zij van de Holland Amerika Lijn en van onze regering heb ben ondervonden. Maar nog dankbaar der. dat ze weer thuis zijn en een tijdje vacantie kunnen houden. Dit onverkwik kelijk avontuur zal hun nog lang heu gen FEUILLETON DE FLUISTERCAMPAGNE ANDREW MACKENZIE Hoe dat zo? dokter haalde zijn schouders op. Hy scheen nogal bezorgd te zijn. ls als ik meende een vooruitgang kreeg hy weer een ïn- og. Dat zal ik later nog wel eens met ipreken, en Brannigan knikte naar aapkamer. Ik zou graag het stoffelijk over- wlllen zien. ogen van de overledene waren ge- Maar zelfs de dood kon niet net karakter van de grote -neus en de dunne mond verbergen, lauw-geaderde handen lagen op het Op een tafeltje naast het bed lag flesje. Brannigan pakte het op :ek de arts vragend aan. Ja, phenol-barbiton. Ik gaf hem preparaat pas gisteren. Het flesje g, zoals u ziet. Hij moet alle tach- reln ineens ingenomen hebben. Is die dosis dodelyk? enige twijfel. Ik waar- hem nog niet meer in te nemen ik had voorgeschreven. Kijkt u de dosis staat op het etiket ver- Dat zie ik. Een en ander lijkt dus Ujk genoeg. hoofdinspecteur begon door de t te lopen. Instinctief zocht hij kentekenen, welke er op zouden en wijzen, dat Lord Templeham een andere oorzaak overleden zou een te grote dosis verdovings- Maar hij ontdekte niets, dat enigszins verdacht was. Het ilair stond precies zoals het staan '- en de manager verzekerde hem. afgezien van de bediende, die Lord ileham dood op zijn bed had ge in, en de dokter, niemand de ka- betreden had. manager had, zo vertelde hy Bran- strikte instructies gegeven dat er aan de kamer gedaan mocht wor- dat niemand de vertrekken mocht vóórdat de politie een en an- ju hebben vrygegeven. Hij had een e ervaring opgedaan doch dat eeg hij tegenover Brannigan door oeiiykheden. welke ontstaan waren dood van een Amerikaanse mil- nu weer enkele jaren ge- toen de appartementen werden uimd en schoongemaakt. Een van had met opzet alle spo- welke er op gewezen zou- hebben of de man al of rermoord was geworden, nnigan neusde in de ruime kleren- waar een twaalftal costuums keu- p een rijtje hing. en staarde ver is uit het raam over het glinste- Vertaald uit het Engels rende water van de Middellandse Zee. Onder het raam liep de muur stijl naar beneden. Niemand kon van een aan grenzende suite Lord Templehams ka mers betreden, daar er geen balcons wa ren. waarlangs men een der ramen zou kunnen bereiken, terwijl een brandtrap niet in de buurt was. De hoofdinspecteur liep hierna de badkamer in. Maar ook hier vond hij geen tekenen, welke hem verdacht voor kwamen. Toen hU de zitkamer weer be trad. volgden de twee mannen hem. Brannigan had bij zijn binnenkomst al opgemerkt, dat de sleutel van de deur. welke naar de gang leidde, aan de bin nenkant in het slot stak. te wekken en hem «en kop thee te brengen. Dat zal ik hem zélf wel vragen. Hé. wie kan dat zyn. Er weid op de deur geklopt en een man van middelbare leeftyd trad bin nen. Vanmorgen vloog ik van Engeland hierheen, zei de nieuw aangekomene. Mijn naam is Arthur Ranson. Ik ben vice-president van United Armaments. Brannigan had in Engeland reeds het een en ander over deze figuur gehoord. Ranson was een zorgvuldig geklede man met. een vry bleek, uitdrukkingsloos ge zicht. die men licht zou verslijten voor een hoog geplaatst ambtenaar. Hy gaf overigens een eerste klas reputatie als zakenman en diplomaat. Brannigan stelde zichzelf, de arts en de manager Een afschuweiyke zaak, mopper de Sir Arthur. Ik ben er helemaal van in de war. Zou het zelfmoord zyn, hoofd inspecteur? Dat kan ik u nog niet vertellen. Arme kerel, hy was zo oprecht en Deed Lord Templeham 's nachts nobel. \vy zullen hem zeker missen. De de deur op slot? vroeg hy. Dat was Inderdaad zyn gewoonte, antwoordde de manager. George de étage-kellner, maakte de deur altyd open met een duplicaat- sleutel om Lord Templeham 's morgens aandelen zullen overigens vandaag nog op de Beurs wel weer een klap krygen. Vertoonden zy al een dalende ten denz? Ja. en dat ls vry vreemd. De ge wone één ponds aandelen stonden een maand geleden nog op twee en tachtig shilling. Sedertdien zyn zij geleidelijk teruggevallen tot negen en zestig. Het zal mij dan ook niets verwonderen, als zy vandaag tot beneden de drie pond zullen zakken. Brannigan keek onderzoekend naar Sir Arthur. Hij begon het spreekwoorde- ïyke lichtje te zien. Zo'n geval ls toch zeker buitenge woon vreemd? Ik meende altyd, dat United Armaments uitermate solide a delen had Dat zyn zy nog steeds. Kijkt u het laatste jaarverslag maar eens in. Onze winst steeg met niet minder dan an derhalf millioen pond. zes ton stortten wij op de speciale reserveAch, waarom zou ik u met die getallen ver velen. Een koersdaling zou zeker Lord Templeham er niet toe drijven zich zelf het leven te benemen Voor de eerste keer viel er enige emotie op het gelaat van Sir Arthur waar te nemen. Daar ben ik nog niet zo zeker van. merkte Brannigan op Er moet toch een behooriyke reden zyn voor die grote koersdaling. Sir Arthur liep naar het venster. Enige ogenblikken staarde hy naar buiten. Toen hy zich eindelijk omdraaide, toon de zyn gezicht geen enkele opwinding. (Wordt vervolga Panda en de schat van het eenzame eiland 65) Na aan Tentbei de kaart te hebben teruggege ven. voelden Panda en Jolliepop zich verplicht, hem ook nog verder uit de knoop te helpen. Dit was echter niet gemakkelijk, want de ledematen van de zeeman waren op zeer onoverzichtelijke wijze door elkaar gestrengeld. ..Neem mij niet kwalijk, dat ik het zeg", mompelde jolliepop. aan een voet draaiend. ..maar U bent wel zeer in de war!" ..Dat is zijn réchterbeen. Jolliepop". waarschuwde Panda, toen Teutbei een smartelijk gekreun liet horen. ..je draait het de verkeerde kant uit!" Eindelijk, na veel gezwoeg en gesteun, begonnen de samengeknoopte ledematen weer wat vrij te komen en tenslotte sprong Teutbei met een flappend geluid weer in zijn oude gedaante terug. Natuurlijk waren Panda en Jolliepop erg nieuws gierig naar de reden van de zonderlinge lichaams oefeningen. waarmee Teutbei zich zo in de knoop had gewerkt. ..Oef", zei de zeeman, die wel voelde, dat er een ver klaring van hem werd verwacht. ..ik heb het ge probeerd. maar het lukte niet!" ..Wat heeft U geprobeerd?" vroeg Panda. „Op lijn rug te lezen", u-as het raadselachtige antwoord. De West Duitse regering heeft na hierover met een Nederlandse delegatie overleg te hebben gepleegd, besloten de minimumprijzen voor appelen en peren van 20 tot 30 ct per kg. te verhogen; deze maatregel geldt tot 15 November. Aangenomen wordt, dat de afzet van Inheems fruit in Duitsland dan geringer zal zijn en de Nederlandse exporteurs op 16 November weer kunnen leveren voor een minimumprijs man f- 15.De mi nimumprijs van f 20.—. (per 100 kg.', welke dus thans tot f. 30,— is verhoogd, was tijdelyk vastgesteld. Liefdesangst! Een Haagse jongedame kwam op de gedachte om tegen het mlddemachteiyk uur neg even haar verloofde op te bel len. Toen zij echter geen gehoor kreeg, werd zü zó angstig, dat zli de politie te lefoneerde en zeide te vrezen dat haar aanstaande wel door kolendamp in zyn s'aap gestikt zou zyn. De politie begaf zich naar het aangeduide perceel en belde aan. Toen niet werd opengedaan, verschafte zij zich toegang door een ruitje in te slaan. Binnengekomen con stateerden de agenten dat het echtpaar, dat het huis bewoonde en de verloofde van de verontfuste Jongedame, die hier een kamer had, zich in zoete rust be vonden! Van kolendamp was niets te bemerken. De kaohels brandden volko men normaal. Schilder stortte van dak De 74-jarige huisschilder J. Kreuning viel, toen hij bezig was met schilders- werkzaamheden op het dak van een perceel in de Rozenstraat te Hilversum. Hij kwam op zyn rug op een betonnen binnenplaats terecht en werd in zorg wekkende toestand naar het Diacones- senhuis vervoerd, waar hij aan zijn kwetsuren is overleden. Radio - programma VOOR ZATERDAG 18 OCTOBER. Hilversum I (402 M.) KRO 7.00 Nieuws: 7.10 Gram.muzlek; 7.45 Morgen- Jcbed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws; .15 Gram muziek; 9.00 Voor de hulsvrouw; 9.35 Waterstanden; 9 40 Gram.muzlek; 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Gram.muzlek: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Grammuzlek: 12.00 Angelus; 12.03 Gram.muzlek; (12.30 12.33 Land- en tulnbouwmededellngen); 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws: 13.20 Lunchconcert: 13.50 Gram.muzlek; 14.00 Boekbespreking: 14.10 Gram.muzlek: 14.20 Engelse les: 14.40 Koorzang. 15 00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.40 Fnnftire orkest: 16 00 Gram.muzlek; 1625 Idem; 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans": 17.00 Voor de Jeugd: 18.00 Zang. 18.15 Journa listiek weekoverzicht; 18.25 Lichte muziek: 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie": 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.muzlek: 19.20 Parlementsoverzlcht; 19.30 Gram.muzlek; 20 25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 „Lichtbaken", causerie: 20.50 „Thuisfront Tombola"; 21.00 Gevarieerd programma; 21.50 Actua liteiten: 22.00 Amusementsmuziek, 22.30 WIJ lulden de Zondag lnl; 23 00 Nieuws: 23.15 Nieuws ln Esperanto; 23.22—24.00 Gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) VARA 7.00 Nieuws; 7.10 gram.muzlek: 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.33 Gram muziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramjnuz.; 8.55 Voor de hulsvrouw; 9.00 Gram muziek: VPRO 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10 05 Morgenwijding. VARA 10.20 Voor de arbeiders ln de continubedrijven: 11.40; Planorecital, 12 00 Gram muziek: 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen: 12.33 Orgelspel: 13 00 Nieuws; 13 15 Com mentaar: 13 20 Dansmuziek: 13.55 Radlo- weekjournaal: 14 20 Gram muziek; 14 45 Boekbespreking. 15.00 Accordeonmuzlek; 15 30 „Van de wieg tot het graf"; 15 45 Gram.muzlek; 16.15 Sportprantje; 1630 Gram.muzlek: 17.15 Voor de Jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varla: 18.20 Dansmu ziek; 18.50 Gram.muzlek; 19.00 Artistieke Staalkaart; VPRO 19.30 „Passepartout", causerie: 19.40 „Het Oude Testament ln deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie: VARA 20.00 Nieuws; 20 05 Geva rieerd programma: 22 00 Socialistisch com mentaar. "22.15 Lichte muziek: 22 40 „On der de pannen", hoorspel; 23.00 Nieuws: 23 1524.00 Gram.muzlek. Engeland. BBC Home Service (330 M.) 12.00 Gram.muzlek; 12.55 Weerberichten; 13 00 Nieuws; 13 10 Gevarieerd programma; 13.55 Lichte muziek; 14.30 Amusements muziek; 15.00 Orkestconcert. 1615 Hoor spel: 17 00 Voor de kinderen: 17.55 Weer berichten 18.00 Nieuws; 18 15 Sport: 18 30 Gevarieerde muziek; 19.00 Interviews: 19 30 Parlementsoverzlcht: 19.45 Gevarieerd programma: 21.00 Nieuws: 21.15 Hoorspel; 2245 Avondgebeden; 23.00—23 03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme, (1500 en 247 III.) 12.00 Parlementsoverzlcht; 12 15 Dansmuziek; 12.55 Sportparade; 13.15 Militair orkest; 13.45 Voor de kinde ren; 14 00 Gram.muzlek: 14.45 Orgelspel: 15.15 Dansmuziek. 15.45 Voetbalpraatje; 16 45 Jazzmuz 17 30 Sport; 18.00 Gram- muziek: 18.15 „Just William": 18.45 Cau serie: 19 00 Nieuws; 19.25 Sport: 19.30 Hoorspel; 20 30 Verzoekprogramma; 21 15 Orkest, en koorconoert; 22.00 Nieuws; 22.15 Gevarieerd programma: 23.00 Gram.muz.; 23.56—24.00 Nieuws. Nordwestdeutselier Rundfunk, (309 M.) 12.00 Gevarieerde muziek; 13 00 Nieuws: 13.25 Gevarieerde muziek; 14.00 Idem: 15 00 Kamerkoor: 16 00 Schlagers. 17 30 Lichte muziek: 18 00 Gevarieerde muziek: 19 00 Nieuws; 21 45 Idem; 22.10 Sympho- nle-orkest; 22 40 Rhythmlsche muziek, 24.00 Nieuws; 0.10 Dansmuziek: 1.00 Jazz muziek: 2 15 Gevarieerde muziek. Frankr(|k, Nationaal Programma. 347 M. 2 10 Gram.muzlek, 12.30 Orkestconcert; 13 00 Nieuws; 13.20 Pianorecital; 14 12 Orkestconcert: 16.30 Gram muziek; 16.50 Kamermuzek; 17 55 Gram.muzlek: 18.10 Idem; 18.30 Amer.kaanse uitzending; 19.02 Gram muziek; 19 58 Gram.muzlek. 20 02 Orkestconcert: 20 30 Hoorspel. 22 15 Plano en viool: 22.55 en 23 25 Gram.muzlek. 23.46 —24.00 Nieuws Brussel, 324 en 484 M. 324 M. 11.45 Gram.muzlek; 12 30 Weerberichten; 12.34 Gram.muzlek, 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaamse muziek: 14.00 Verzockprogramma; (ln de pauze- Gram.muzlek); 16.45 Engelse les: 17.00 Nieuws; daarna: Gram.muzlek: 17.30 Vocaal kwartet en soliste; (ln de pauze: grammuzlek). 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws: 19.40 Gram.muzlek: 20.00 Gevarieerd programma. 21 15 „Grafln Ma- rlza". operette (2e acte); 22.15 Nieuws. 22 30 Jazzmuziek met commentaar; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Dansmuziek. Agenda VRIJDAG Hotel Centraal: Vergadering Ned. Han- delsrelzlgersver. afd. Lelden. 8.15 uur nam. Schouwburg: Lelde Academisch Kunst centrum. Hindoedanseres Hlma Kesarcodl 7 3/4 uur nam. ',?,e r?..or p" Dorpshuls: Opvoering Het Woord" van Kaj. Munk. door Ned. volkstoneel, onder auspiciën commissi# voor Bljz. kerkelijke Arbeid der Herv. Ge meente. 8 u. nnm 484 M. 12 05 Omroeporkest: 13.00 Nieuws; 13.10 Verzoekprogramma; 14.05 Idem. 15.00 Gram.muzlek; 16.30 Amuse mentsmuziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Amuse mentsorkest: 18 30 Accordeonspel: 19.00 Minneliederen; 19 40 Gram.muziek: 19.45 Nieuws; 20 00 Klankbeeld; 20.30 Gram. muzlek: 21.30 Lichte muziek; 22.00 Nieuws; 22 10 Gram.muzlek: 22.15 Jazzmuziek: 22.45 Gram.muzlek: 22.50 Nieuws- 23.00 Gram.muzlek; 23.55 Nleuw6. Oegstgeest (Witte Huls): Kon. Ver. „Oost en West". Spr. Lode van Gent over Donker Afrika. 7 3/4 uur nam. ZATERDAG: Damlaan: Opening nieuwe lagere school 11.15 uur nam. Rapenburg 50: Lezing J. Waeger over Kunstgeschiedenis volgens de leer van R. Stelner. 8 1/4 uur nam. Stadszaal: K. en O. Joegoslavlseh dans theater. 8 uur nam. Volkshuls: Cursus Natuurkunde, 4 uur Rapenburg 50: Lezing J. Waeger oven Kunstgeschiedenis volgens de leer van R. Stelner. 11 uur voorm. en 3J uur nam RK. Lode wij kskerk: Lezing pater W. Sluys voor nlet-katholleken en katholieken. 8.15 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. R.K. Mid denstandsbond. Spr. F. W. de Konlnc. 8 uur nam. Oegstgeest. Witte HulsHerden kingsdag Verenigde Naties. Spreekster: ÏTIo'u n^auma v" d" Molen"Melndersma. Stadszaal (foyer): Oostenrykse avond Ned. Chr. Relsver. 8 uur nam. WOENSDAG DAGELIJKS Rijksmuseum Geschiedenis Natuurwe tenschappen (Steenstraat la): Herden kingstentoonstelling prof. J. H. van 't Hoff. Werkdagen 1016 uur: 's Zondags 1316 uur. (t/m 29 October). DE BIOSCOPEN Rev „Alarm bij de kustwacht" (14 Jr.) Zondag: 2.30, 4.45. 7 15 en 9.15 u.: werk dagen. 2.30. 7.15 en 9.15 u. Donderdag: ,Het leven van Ludwig van Beethoven*'. Casino „Vrouwen en Opium" (18 Jr.). Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u.; werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 u. Lldo „Starllft" (alle leeft.) Zondag: '5 J-S "-15 Trianon „De mijnen van koning Sa lomo". (alle leeft.). Zondag: 2.15, 4.30 en 9.15 u.; werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 u! De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 11 Oct. 13 uur tot Zaterdag 18 Oct. 8 uur waargenomen door Apotheek Duvstcr Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en de Doeza- Apotheek. Doezastraat 31. tel. 20313.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3