LEIDSCH MSk DAGBLAD Benelux-conferentie bracht geen enkele beslissing m Koninklijk bezoek aan Frankrijk Wordt broodprijs lioger? rulste Jaargang WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 No. 27738 lirecteur: J. W Henny loofdredactle: B. W. Menkhorst eD J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 67035 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Over 6 treken nieuive samenkomst Gezamenlijk communiqué van lo ministers Nadat de 18 Nederlandse, Belgische en Luxemburgse ministers gisteren ot voorbij middernacht te Knokke in conferentie bijeen waren geweest, werd ijdens een persconferentie een regeringsverklaring voorgelezen, waaraan wij ntlenen: Ontwikkeling van de Voorunie en voorbereiding van de Economische Unie. De drie regeringen hebben zich nogmaals volledig accoord verklaard met Ie opvatting, dat de volledige economische unie eerst kan worden verwezen- jkt, nadat te grote verschillen tussen de economieën van de deelnemende inden zullen zijn verdwenen. Zij hebben met voldoening geconstateerd, dat ele belemmeringen, waarop zij voordien waren gestoten, thans verdwenen ijn dan wel in sterke mate zijn afgezwakt, bijv. die van het evenwicht van de ■etalingsbalansen en die, voortvloeiende uit de toepassing van enigermate elangrijke subsidiepolitiek. Ir Drees: „Goede resultaten" Zg hebben tot hun spijt vastgesteld, dat het verschil in loonpeil, hetwelk in 1949 tussen de beide volkshuishou dingen bestond, niet voldoende is op geheven, en zelfs, ondanks de ver wachting, geleidelijk aan is toegeno men. Op dit ogenblik rust dit verschil in loonpeil in zware mate op hun economische verhoudingen. VERHOGING LEVENSPEIL. Wederom spreken de drie regeringen un overeenstemming uit omtrent de fenselijkheid van een beleid, hetwelk lidt tot de verhoging van het levens heil van de volkeren der drie landen, opvatting ligt ten grondslag aan de •org het loonpeil zo hoog mogelijk te ■tallen als economisch verantwoord is. •iemeenschappelijk zijn de regeringen -an mening, dat de toe te passen loon- olitiek in geen enkel geval de betalings- alansen in gevaar mag brengen noch |p zich een oorzaak van werkloosheid rag zijn. Zij hebben kennis genomen an het feit, dat naar het schijnt op dit genblik de lonen in Nederland een ■ichte neiging tot stijgen tonen. O.m. leeft de wet van 1 Juli 1952 een verho- •Ing van de lonen en de sociale lasten ■oor de werkgevers met zich meege bracht en wordt een verhoging der huis- luren tegemoetgezien. Verder is opge- nerkt, dat. op korte termijn aan de j.EJt. advies zal worden gevraagd cm- rent de loonvorming, welke in de.toe- ómst zal worden toegepast. De drie égeringen stellen vast, dat de lonen ri feite een neiging hebben zich aan e passen aan de kosten van levenson- lerhoud, hetzij op basis van wetgeving, ïetzij door de werking der loonovereen- comsten. De drie regeringen oordelen gemeen schappelijk, dat het noodzakelijk is de verhoging van de kosten van levens- I onderhoud met alle mogelijke midde len te beperken en goederen tegen de gunstigste prijzen ter beschikking aan de consumenten te stellen. SPECIALE COMMISSIES. 2. Ingevolge hun overeenstemming be- reffende het hierboven bepaalde heb- >en de drie regeringen besloten onmid- lellijk een speciale commissie in te itellen, die, onder voorzitterschap van le ministers van Economische Zaken en Vrbeid (Sociale Zaken), de afgevaardig- len van de meest representatieve be roepsorganisaties der drie landen zal lijeenbrengen teneinde de samenstellen- le factoren en de voorwaarden van de oon- en prijspolitiek na te gaan in het icht van bovenomschreven beginselen in haar mening hierover te geven. 3. De drie regeringen hebben kennis van de bijzondere moeilijkhe- len in bepaalde Belgische industriële sectoren, welke door de betrokkenen worden toegeschreven aan de buitenge wone concurrentievoorwaarden op de Beneluxmarkt. Het gaat o.m. hierbij om de volgende bedrijfstakken: tabak, leder, papier, meubelen, kachels en haarden en geëmailleerde artikelen. Het is onver mijdelijk noodzakelijk in de eerste plaats het karakter en de oorzaken der vast gestelde moeilijkheden na te gaan en de middelen vast te stellen, welke hier in verbetering kunnen brengen. Hiertoe zullen speciale commissies voor de bedrijfstakken, welke in het bijzonder getroffen werden, worden in gesteld onder voorzitterschap van amb tenaren, waarin afgevaardigden van werkgevers en werknemers van de be trokken bedrijfstakken zullen worden verenigd. Bedoelde commissies zullen zich moeten inspannen om gemeen schappelijke regelingen te bevorderen tussen de betrokken producenten met medewerking der officiële instanties. Indien geen minnelijke schikkingen ter zake kunnen worden bereikt, zullen de regeringen ingrijpen en de meest ge schikte maatregelen voor de bestaande toestand treffen, daarbij zo nodig uit gaande van de beslissingen, welke reeds eerder op grond van de overeenkomst van Ulvenhout van September 1951 wer den genomen. (Bij deze overeenkomst werden bepaalde geheime plafonds voor de uitvoer van België naar Nederland vastgesteld. Red. L.D.) 4. De drie regeringen hebben besloten opnieuw bijeen te komen na verloop van een periode van zes weken teneinde zich op de hoogte te stellen van de re sultaten van het onderzoek ingevolge punt 3 en zo spoedig mogelijk de re sultaten (e beoordelen van de beslissin gen, welke op grond van punt 2 werden genomen. 5. Teneinde een geleidelijke samen- groeiing van de verschillende onderde len van hun economisch beleid te verze keren hebben de drie regeringen besloten: 1. een permanente ministeriële groep in te stellen, welke belast is met de taak daadwerkelijke toenadering te verzekeren in belangrijke regerings beslissingen op economisch gebied. 2. De Nederlandsche Bank en de Nationale Bank van België uit te nodigen nauwe contacten tussen hen in te stellen in tegenwoordigheid van de respectieve regeringcnscommissa- rissen, welke moeten leiden tot samen werking op het gebied van hun mone tair-, valuta- en credietbeleid, bene vens op het gebied van de valuta- contróle. De regering van Luxemburg zal aan deze werkzaamheden deelne- 3. De nauwe samenwerking op het gebied van hun buitenlandse handels politiek te versterken ten opzichte van de O.E.E.S., het dollargebied en derde landen, zoals deze werd vastge steld op grond van het protocol van Oostende van 31 Juli 1950. ANDERE MOEILIJKHEDEN. De Nederlandse eerste minister, dr W. Drees, verklaarde na afloop van de conferentie: „Wij zijn tot goede resul taten gekomen. Wij hebben andere moeilijkheden gevonden dan vroeger net geval was. Toen was het gemis aan evenwicht in onze handelsbalans het grootste bezwaar geweest voor het nau wer aanhalen van de banden der Beneluxlanden. Wij zijn er thans beter aan toe. Wij weten niet, of dit zo blijven zal, doch in ieder geval is de toestand gunstiger. De Belgische industrie ondervindt op het ogenblik bepaalde moeilijkheden, die toegeschreven worden aan de Ne derlandse concurrentie. Wij hebben gemeend, dat het het beste is zo snel mogelijk in overleg te treden met het bedrijfsleven zelf en dan te beslissen, welke maatregelen genomen kunnen worden. Ik geloof, dat het nodig is, dat wij dit punt bestuderen en trachten tot een oplossing te komen. Het ver heugt mjj. dat wij besloten hebben de banden van onze landen nauwer aan te halen en ook nauw te blijven samenwerken op het gebied van de ha ndelspolitiek". VRIJWILLIGE EXPORT- CONTINGENTERING? Onze Brusselse correspondent telefo neert: De opstelling van het communiqué, dat na afloop der besprekingen te Knokke werd verstrekt, is niet eenvoudig geweest. Naar wij vernamen is men uitgegaan van een ontwerp-tekst van de heer Van Zeeland, Belgisch minister van Buitenlandse Zaken. Van Belgische en Luxemburgse zijde werd getracht een formule te vinden voor loonsverhoging in Nederland, maar deze voorstellen werden van Nederlandse zijde van de hand gewezen. Ook is "an Belgische kant het voorstel gekomen, dat Nederland zelf zou overgaan tot het contingenteren van de uitvoer, in het bijzonder van die producten, welke zeer concurrerend zijn op de Belgische markt. De conferentie is, zoals te verwachten was, tot geen enkele beslissing gekomen. Het is slechts een eerste contactneming geweest; over zes weken zal dus een tweede conferentie worden gehouden. Men houdt het in Belgische kringen voor waarschijnlijk, dat Nederland zal medewerken aan een vrijwillige con- tingentering van zijn export. Dit geldt uiteraard voor de producten van die industrietakken, waarin rela tief veel wordt „verloond", en waarin dus de loons-verschillen tussen Neder, land en België het sterkst in de productiekosten tot uiting komen. Een voorbeeld hiervan is de sigaren- uidustrie. Het is dan ook niet toevallig, dat juist de Belgische sigarenfabri kanten het felst tegen de Benelux Nieuw Feuilleton Met ingang van morgen begin nen wij met de publicatie van een nieuw en spannend feuilleton „De fluistercampagne" van Andrew Mackenzie, waarin hoofdinspecteur Brannigan van Scotland Yard een belangrijke rol vervult. Wij twijfelen er niet aan of U zult met zijn schier onoplosbare moeilijkheden en Ingewikkelde avonturen medeleven. Bewijs van wederzijdse genegenheid. (Telefonisch van onze Par ij se cor respondent) Het bezoek, dat Koningin Juliana Prins Bernhard komende week- Wij herinneren ons persoonlijk nog heel goed hoe president Auriol ons toe vertrouwde, hoe jammer hij het vond dat de Koningin het Elyseé toen weer veriaten moest, en dat waren in zijn mond zeker geen gelegenheidswoorden. De Koningin en de Prins hebben de invitatie van die Franse president dan iii.ibrti.ic vuil Lur iirtllrtc uiraiucin, uan einde aan President Aur.nl rullen I „ok dtec, ,TCU5de aanvaard W» WEERBERICHT Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk en- ele buien. Meest matige wind hoofd- akelijk uit Noordelijke richtingen, verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 16 OCTOBER. Zon op: 7,06 uur; onder: 17,44 uur. Maan op: 4,18 uur: onder: 16,35 uur. Hoogwater te Katwijk te 1,53 en uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Kans op nachtvorst Het K.N.M.I deelt mede: Tengevolge van de zeer krachtige luchtdrukstijgingen boven West- Euro pa vormde zich een brug van hoge luchtdruk boven Engeland, die het ver der opdringen van de Oceaandepres sies verhindert Daar-en-tegen heeft een Oostzee-depressle. zjjn Invloedsfeer tot over ons land uitgebreid. Aan de Noord kant van deze storing stroomt koude lucht uit Noord Rusland vla Zweden en Denemarken naar de Noordzee en van daar naar ons land Deze lucht ls on stabiel en veroorzaakt af en toe buien. Gedurende de nacht kunnen echter vooral in het binnenland flinke opk'a- ringen voorkomen tijdens welke de temperatuur op beschutte plaatsen tot even ondier het vriespunt kan dalen. Hierboven de le Knokke vergade rende Benelux-ministers bijeen. Fireflies botsten boven Curarao Eert der piloten gedood Twee Fireflies van de Marine Lucht vaartdienst zijn gisterochtend om halfnegen boven het landgoed Groot Sint Joris op Curagao tegen elkaar gebotst en neergestort. De luitanant ter zee derde klasse P. Dekker werd gedood. De luitenant ter zee tweede klasse H. Moekardanoe wist zich met een parachute te redden. Hij liep lichte schrammen op. De Fireflies oefenden in formatie- vliegen. Dit ongeluk is het eerste vliegongeval met dodelijke afloop brengen, draagt gelük bekend eon strikt persoonlijk karakter, president der Franse republiek houdt op zijn buitengoed in Rambouillet, 50 kilometer ten Zuiden van Parijs, dan zijn grote jaarlijkse jachtpartij, waar voor zoals gewoonlijk, alle leden van het Corps Diplomatique worden uit genodigd. De invitatie aan Koningin Juliana en Prins Bernhard. de enige gasten, die niet in Frankrijk zelf ncn, mag men beschouwen als de uit drukking en het bewijs zo merkte men gisteren tegenover ons in het Elysee op van de bijzonder vriend schappelijke gevoelens, welke het Franse staatshoofd en madame Auriol voor het Nederlandse Koningspaar koesteren. Over die gevoelens, ban voor leder die getuige mocht zijn van het officiële bezoek, dat de Koningin en de Prins in 1950 aan Frankrijk brachten, inder daad wel geen schjjn van twijfel be staan. Niemand die in die dagen de spontane hartelijkheid kan zijn ontgaan waarmede toen direct al van het eer ste moment af de beide Auriols en de hoge Nederlandse gasten elkander aanvoelden en begrepen, kon hierover in het ongewisse verkeren. Een verwan te eenvoud en charme die noblesse na- buurlijk geenszins uitsluit, is stellig wel die trek. die zowel in het optreden van Koningin Juliana als in dat van Pre sident Auriol opvalt, en het is dan ook geen wonder, dat de betrekkingen tus sen beide staatshoofden zo duidelijk van een wederzijdse genegenheid getuigen. West-Duitslond wil handel met sovjet-blok De Duitse industrie heeft thans een oommissie gevormd ter bevordering van de Duitse export naar de Sovjet-Unie en de met haar verbonden landen. Zij zal ten nauwste samenwerken met het ministerie van economische zaken. Het ligt in de bedoeling te komen tot een coördinatie van de export naar de landen van het sovjetblok. Mien wil vertegenwoordigers naar deze landen zenden, zonder dat daarmee een erkenning van het daar bestaande re giem gepaard zal behoeven te gaan. Tot dusverre heeft de Bondsrepubliek slechts handelsverdragen met Hongarije. Polen, Tsjecho Slowakije en Bulgarije. Zii wil nu echter ook tot directe con tacten met de Sovjet-Unie, China en Roemenie, komen waarheen tot dusver re de Duitse industrie producten slechts via derde landen konden worden ge ëxporteerd. Dr Hans Kroll, de leider van de afde ling West-Oost van het ministerie vair economische zaken, heeft er op gewe zen, dat het aanknopen van directe handelsverbindingen met deze landen thans zeer urgent is. Duitsland heeft met deze landen vroeger een zeer uit gebreide handel gehad. „Men moet niet proberen in deze handelspolitieke plannen iets bijzonders te zien of haar te dramatiseren", aldus d.r Kroll. Wat voor andere Westelijke landen vanzelfsprekend ls, moet ook de Bondsrepubliek mogelijk H'-t valt ook niet in te zien waarom de uitwisseling van sojabonen tegen kleur stoffen of ran Russisch graan tegen machines, vanzelfsprekend met inacht neming van de internationale embargo voorschriften. aanleiding tot politieke mecu'atjps zou kunnen geven .MIJNWERKERSSTAKING IN JAPAN. De direoties van de Japanse kolenmij nen, waar 240.000 mijnwerkers Maandag een 48-uur-staking zijn begonnen, voor hogere lonen, hebben de stakers meege deeld, dat zij de lonen zullen vermin deren in plaats van verhogen. Functionarissen van de mijnwerkers- - - i |ïiah zal uitbreiden. hebben echter reden om aan te nemen, dat zjj er bü het Franse protocol wel op hebben aangedrongen, dat het privé- karakter van hun bezoek gerespecteerd zou blijven. Persfotografen, filmopera teurs en. journalisten zuilen officieel althans ook zeker niet van de partij zijn. Voor de tourneé van de Prins door Zuid-Amerika is dit zeer waarschijnlijk wiel de laatste reis, die Z.KJL, zeker te- samen met de Koningin, naar het bui tenland onderneemt en beiden stellen er zoals gezegd hoge prijs op, hier bij zoveel mogelijk met rust te worden gelaten. Holland, ik vind je zo mooi en schoon De „Times" meldt dat de Egyptische en Soedanese regeringen overeenstem ming hebben bereikt over een aantal vér gaande plannen, die ten doel hebben een doelmatiger gebruik van het Nijl- water te verzekeren. De plannen voor zien in een binnen 25 jaar volledig ge bruik maken, met toepassing van de middelen der moderne techniek, van het Nijlwater. Naar schatting zal hierdoor alleen in Egypte het landbouwgebied stijgen van de huidige 2-400.000 tob 4.000.000 hectare. PAUL LUETH TREEDT AF Paul Lueth. leider vam de „Bund Deutscher Jugend" heeft al zijn func ties in de bond neergelegd, hangende het onderzoek naar de berichten om trent het bestaan van een geheime or ganisatie in West-Duitsland. Volgens de Hesslsche premier zou Lueth een lei dende rol bij de oprichting van de or ganisatie gespeeld hebben. Zelf ontkent hij met klem enig aandeel in de zaak te hebben. iUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli^ Men spreekt van 6 cents H Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, overweegt dc minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt, om H - over te gaan tot opheffing van dc twee broodsoorten, wit- H brood en volksbrood, waarvan het laatste van overheidswege wordt gesub- sidieerd, terwijl op het andere een heffing rust. Het ligt in de bedoeling g g zowel de subsidie als de heffing af te schaffen, waardoor de broodprijs H aanzienlijk zou worden verhoogd. „De Telegraaf' van hedenmorgen §1 noemde een bedrag van niet minder dan 6 cents, doch volgens onze inlich- H tingen is te dien aanzien nog geen enkel besluit genomen. De zaak vormt momenteel een onderwerp van bespreking in de Raad voor Economische Aangelegenheden en wordt luidens onze informaties, op Woensdag 22 October opnieuw aan de orde gesteld. 2 Van departementale zijde wordt er onze aandacht nog op gevestigd, dat een prijs-verhoging op korte termijn niet in de lijn der verwachting ligt. p illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Mau Mau bedreigt gouverneur van Kenya. De gouverneur van Kenya, sir Eve lyn Baring, heeft een brief ontvangen, waarin zijn leven wordt bedreigd en die ls getekend namens ..het hoge gerechts hof van de Mau Mau". De gouverneur, die een reis door het land maakt, besloot geen verandering in zijn plannen te maken. De brief werd ontvangen, nadat de politie de aanhouding had bekend ge maakt van twee inheemsen, die be schuldigd worden van moord op het opperhoofd Waroe-Hioe van de Kihkoe- joes, die vorige week het slachtoffer werd ran een aanslag door de anti- blanke Mau Mau-organisatie. De arrestatie ls de eerste sedert de moorden en de aanvallen op boerenbe drijven een aantal weken geleden is toegenomen. De twee gearresteerde mannen zijn lid van de stam van de Kikoejoes ge weest. Een polltie-officier verklaarde dat een .derde arrestatie binnenkort wordt verwacht. Versterkingen worden per vliegtuig uit Tanganyika en Oeganda aange voerd. e twee gearresteerde inheemsen zullen heden voor het gerecht ver sohij nen. Eén regent in Egypte. Prins Abdoel Moneim is beëdigd als regent van Egypte. Hij vervangt de u>t drie leder bestaande voorlopige regent- schapsraad, die na de abdicatie van konine Faroek werd ingesteld. Want oik het tweede lid van de regentschapsraad. dr Barakat. voorma lig voorzitter van de .Senaat nam zijn ontslag. Maarschalk Juin naar ons land. Maarschalk Alphonse Juin brengt 22 en 23 October in zijn functie van opper bevelhebber van de geallieerde land strijdkrachten Centraal-Europa een be zoek aan ons land. Op 22 October wordt hij in Den Haag door de Minister van Defensie ontvangen. 's Middags voert hij besprekingen met de generale staf; de volgende dag zal hij Nederlandse troepenonderdelen in specteren. Prins Moneim is de zoon van de voor malige khedive Abbas Hilml, die In 1944 overleed. Als zijn vader zijn troon niet zou hebben verloren (hij schaarde zich als khedive van Egypte aan de zijde der Turken en centrale mogendheden in de eerste wereldoorlog), zou de prins nu wellicht '-onlng van Egypte zijn ge weest. In Februari vertegenwoordigde hij koning Faroek bfj de begrafenis van koning George van Engeland. Kolonel Mahanna is gepensionneerd. Hij krijgt een pensioen van ruim 15.000 gulden per Jaar. Volgens geruchten zal in Egypte wel licht binnenkort de republiek worden uitgeroepen, ondanks herhaalde verkla ringen van generaal Naguib, dat het land een constitutioneel koninkrijk zal blijven. Andere geruchten spreken over de mogelijkheid, dat prins Moneim koning za'. worden. De °chtgenote van de prins is een dochter van kroonprins Oman Faroek, rechtmatig ->pVOiger van de laatste Ottomaanse sultan. Prins Moneim heeft twee kinderen, een zoon van elf jaar, prins Abbas Hilmi, en ap dochter van acht Jaar, prinses OkbaL

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1