LEIDSCH DAGBLAD Attlee wijkt noch voor links noch voor rechts 91ste Jaargang DINSDAG 14 OCTOBER 1952 No. 27737 Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singei 1. Lelden Gtro No 57056 Telefoon Dir en Adm 25U41; Red 21507 Bevan-controverse in Lagerhuis (Van onze Londense correspondent) Heden komt het Britse parlement na de lange zomervaoantie weer bijeen Het ge'dt het staartje van de lopende zit ting. De nieuwe zitting begint met de cereminiele opening door koningin Elizabeth op 4 November Voor haar is het de eerste maal dat zy in het Hoger huis de troonrede zal uitspreken Voor die plechtigheid sommeert de vorstin door middel van de ..drager van de zwarte roede" «black rod* een afvaar diging van Lagerhuisleden, die als schoo'kinderen twee aan twee een conservatief en een socialist of een libe raal zich dan in processie naar het House of Lords te begeven. Later ra telt de speaker van het Lagerhuis voor de teruggekeerden en de achtergeble venen de rede nog eens af. Het slot vam deze zitting zal erg tam zijn, omdat de belangrijke wetsontwer pen voor de nieuwe zitting zijn gereser veerd. De ontnat'onalisering van staal en transport (dw.z. het wegvervoer, de spoorwegen blijven genationaliseerd) zullen de gemoederen t z t. in de hevig ste beroering brengen. Maar ook in de „tamme" weken, welke nu volgen, Is er de „attractie" van het onverkwikkelijke geharrewar in e Labcurparty. In de grootste spanning ziet het land uit naar de verkiezing door de Labourfractie van bet z.g. parlemen tair comité, dit is het .schaduw-Ua- binct", dat «n samenstelling voor bet grootste deel overeenkomt met de vol gende Labourrcgering, als de socialis ten weer aan de macht zouden koinen. Zal Bevan, als consequentie van Mo recambe. zichzelf en zijn aanhangers candldaat laten stellen voor het comne en wat zal de fractie dan deen? De Bevanisten vormen slechts een ge ringe meerderheid m het Lagerhuis. I.'c toestand wordt onhoudbaar wanneer zij op hun eigen houtje zoals voor het re ces oppositie gaan spelen. Want de partij kan slechts één officiële woordvoeder hebben, wil zi) enig effect uitoe ener. In isolement blijft Bevan een stem in de woestijn. Maar deel uitmakende van het schaduwkabinet, is hti de gevangene van de meerderheid hiervan, want /oi- g2ns de regels zijn meerderheidsbeslui ten welke de politieke lijn aangeven, bindend Attlee maakte Bevan destijds met. opzet minister, omdat hij in üe wildernis te gevaarlijk was voor de par tij. In het kabinet was hij echter ook niet gemakkelijk «c temmen. Hy werd de gangmaker van de nationalisering, speciaal van de staalindustrie Hij was de schepper vam de nationale gezond heidsdienst, maar zijn functie als mi nister hiervoor was slechts van secun daire betekenis. Attlee slaagde er niet in hem op een dood spoor te rangeren. Ook mag niet vergeten worden, dat Bevan tot de intieme vrienden van Staf ford Cripps behoorde, die in een vroe gere revolte met Bevam uit die partij was gezet. In het parlement schaarden zich veertig of vijftig fractieleden achter Bevam, zonder dat zij Bevanist kunnen worden genoemd. Want hiermede wordt alleen de groep van vijf of zes aange duid welke verweten wordt, dat zii ge organiseerd? oppositie tegen de partij leiding voert. De kern van de strijd vraag is nu. dat Bevan met zijn enorme aanhang op het partijoongres zichzelf a's de leider beschouwt en de anderen beticht' van gebrek aan loyaliteit, omdat ze weigeren de democratische uitspraak van het congres te aanvaarden. Hierbij kan worden opgemerkt, dat de confe rentie zeker niet op alle punten achter Bevan stond. De onteveredenhcid over een t« slappe socialistische politiek culmi neerde in de Bcvanzege. Deze wa- echter in zoverre kunstmatig, dat zich hier een zekere communistische vloed deed gelden. Volgens Gaitskell waren een zesde van de gedelegeerden communisten of meelopers. Bovendien begingen Bevan's opponenten voor de verkiezing van het hoofdbestuur de fout 21 candidaten voor de zeven bestuursplaatsen te stellen, zo doende hun la-acht versnipperend. Over het algemeen onderschatten de nlet- Lnkseen «centrum en rechts, als men dit onderscheid wil) de invloed van de Bevan-groep. die alleen zo sterk leek weg-ens het vacuum in het leiderschap. Vandaar ook dat de Bevan-crisis on middellijk door een Att'ee-crisis werd gevolgd. Nooit hebben wij Attlee zo ho ren verguizen, als in een intiem gesprek, dat wij dezer dagen hadden met de hoogste autoriteit in de vakbeweging. Atllee zou hebben afgedaan, omdat hij op het kritieke moment in Morecambe weigerde het verlossende woord te spreken Hij zat maar met gebogen hoofd figuurtjes te tekenen zoals hij in het Lagerhuis steeds doet, het mid- de' voor hem om zich te concentreren «Een bPhanselfirma drukt thans pa pier met At'lee-patronenii Aangezien M-rrison door ziln moedig betoog zich zelf rehabi'iteerde en de partij ten t'veede mal? scheen te redden zoals door ziin be'eld in Londen na de MacDo- n-a'd catastrofe van 1931 bejubelden de vakbondmachtigen, met- wie Morrison het als typische exponent van de poli tieke sectie van de Labourbeweging zio vaak aan de stok had, hem als de ware held. Attlee is echter minder mak dan liij er uitziet. Iljj is geen man voor dramatisch optreden, maar hij laat zich niet door emoties meeslepen. Voor alles wil hij scheuring voorko men en wacht tot de gemoederen be daard zijn. Eovendien is hij technisch niet de leider van de partij docli slechts van de Lagerhuis fractie. Daarom scheen hij in Morecambe ge zwegen te hebben. Zaterdag viel hij echter Bevan scherp aan niet wegens diens politiek, maar omdat ook Attlee geen partij in de partij duldt. Bevan heeft er alle belang bij om de neutrale voorzitter, die Attlee is, ge handhaafd te zien Barbara Castle, de militante Bevaniste, heeft reeds gezegd voor Attlee te zullen stemmen. Bevan weet, diat hij buiten d-e party niets kan uitrichten. Uit zelfbehoud zal zowel links als rechts de eenheid moeten be waren. Attlee, Morrison en hun aanhan gers staan sterk, omdat zii beseffen, dat de kiezers hoogstens een gematigd socialisme, willen. Met Beva.n aan de kop is er geen kans od een Labourregering, omdat hij de middengroepen afstoot, zoals deze reeds voor een belangrijk deel door hem zijn afgestoten. Een linkse Labourparty zou onver mijdelijk tot een breuk met de vakbe weging lijden. Onze zegsman verklaarde, dat de vak bonden In dat geval een nieuwe party zouden oprichten! De vakbeweging zelf zou mede ge scheurd worden, omdat de achter Be van staande partyleden in Morecambe en eldiers grotendeels vakbondleden zijn- Maar wij geloven niet dat het ooit zover zal komen Want als het er op aankomt, zijn de Engelsen ook in de verhitte po litiek practasche nuchterlmgen I WEERBERICHT Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatseiyk enkele buien. Overwegend matige wind krimpend van Noord-Oost naar Noord-West of West. Vannacht iets kouder. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 15 OCTOBER Zon op: 7.04 uur; onder: 17 46 uur. Maan op: 3.07 uur; onder: 16.24 uur. Hoogwater te Katwyk te 1.04 en 13 33 u. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Dwight D. Eisenhower, de Repu blikeinse candidaat voor het presi dentsschap in de Verenigde Staten, spitst zijn oren als de filmactricc Rosalind Russell Item moed in spreekt. Rosalind Russell bezocht Eisenhower in de speciale „Eisen- liower-trein"die na de rit door Zuid-Californië in Los Angelos stond. Paleis Noordeinde onderging algehele verandering Prins Bernhara opende Instituut Sociale Wetenschappen (Van onze Haagse redacteur) Vandaag heeft Prins Bernhard met een korte toespraak in het voormalig paleis aan het Noordeinde te Den Haag, het „Institute of social studies" geopend. Amsterdam en Den Haag hebben als het ware gevochten om de vestiging er van. Den Haag ging met de eer striken, en thans is reeds een bescheiden, maar verheugend aantal studenten, nl. 22, in het Instituut gevestigd, om daar voor 1 of 2 jaren colleges over sociale wetenschappen, door Nederlandse docenten te geven, te volgen. Aan het einde van hun studie kunnen de studenten in het 'Institute of social studies" hun „Master of art"-tltel be halen. waarop zy later in eigen land kunnen voortbouwen. De cursisten zyn afkomstig uit: India (10), Pakistan (6), Amerika (2). Engeland (1), Egypte <1) en Thailand (2). Het ligt in de bedoeling om met in gang van Februari as. ook cursussen van 6 maanden te geven. Na afloop hiervan zal een diploma uitgereikt wor den. Er zal college gegeven worden in economie, sociologie, de problematiek van het Oosten en Westen, en dat alles met als kern de bestuurswetenschap Een week lang krygen de studenten inleiden de colleges over Nederland en Den Haag, n wat te acclimatiseren. Prof. S. Hofstra. de directeur van het Instituut, toonde Itich zeer tevreden over het begin-aantal van 22 studenten. Dit aantal, zo zeide hy. is voldoende om op voort te bouwen. Paleis-restauratie Toen op 11 Januari jl. de beslissing ten gunste van Den Haag gevallen was, vond men het oude witte paleis, met de arcade's, aan het Noordeinde te Den Haag in zeer desolate toestand. Muren werden weggebroken, centrale verwarming aangebracht, kortom: het gehele Interieur onderging een totale metamorphose. In een bepaalde vleugel van het Paleis werden tussenmuren gevonden. Men weet niet uit welke tyd deze da teren. Zy bestonden uit houten schot ten. opgevuld met gedroogd gras. Als de brand zich indertyd tot daar had uitgebreid, was het gehele Paleis wel licht in de as gelegd! De verbouwing is thans gereed. Met de restauratie van het door de brand ver woeste gedeelte, zal, binnenkort worden begonnen. In het voorjaar van 1953 zal dan het gehele Paleis gerestaureerd zyn. De totale restauratie en verbouwings- kosten bedragen f 1.6 millioen, waarvan thans reeds f 1,2 millioen opgebruikt is. Verder zal de gehele buitengevel door het Ryk opgeknapt worden. De inrichting Op de begane grond vindt men thans de bestuurskamer, de administratieve vertrekken, een garderobe en een film zaaltje. Op de 1ste étage van de linker vleugel (gezien van het Noordeinde af) richtte men een grote en een kleine eet zaal in. De keukens zijn in het sous- terrain. Het eten gaat in liften naar boven. Er zijn verder een kleine college zaal. en een vergaderzaal voor discussie groepen. een dokterskamer en een zie kenzaaltje een leeszaal. een cantine en een con versa tiezaal. Bovendien zyn op deze étage, en wel in de rechtervleugel 9 eenpersoons-zitslaapkamers. wasge legenheden en douchecellen. Op de tweede étage zyn nog 51 woon- en slaapvertrekken. Deze kamers zyn ge schikt voor 2 personen, zodat de totale capaciteit 100 interne cursisten bedraagt. De eetzalen zijn ingesteld op 150 eters. Er is in totaal 15 man personeel: een hoofd van de huishouding, dienstboden, koks, portiers etc. Alles is uiterst practisch en modern ingericht, met een zo intensief moge lijk gebruik van de beschikbare ruimte Een gedeelte van de rechtervleugel wordt nog bewoond door Hofpersoneel. Koninklijk Paar naar Frankrijk Ypeilburg (Il llkstC vlieffVeld in '51 Prpkidnnl Inrinl hnnfl 11 NT rlp Ko- President Auriol heeft H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bemhard uit genodigd een jachtpartij bii Parijs bij te wonen en teven als zyn gasten een rustig weekend door te brengen. Het Koninklyk paar zal Vrijdag 17 Oc tober a s. naar Frankrijk vertrekken en de daarop volgende Maandag weer naar ons land terugkeren. Het bezoek draagt een strikt privc-karakter. Schiphol commercieel vooraan Engeland verwerpt voorstellen van Mossadeq Minister Eden heeft gisteravond het Britse antwoord op de jongste Perzische nota over het oliegeschil goedgekeurd. De nota zal heden door ae Britse zaak gelastigde Middleton aan premier Mos sadeq worden overhandigd. Naar verluidt, wordt de betaling van 20 millioen pond sterling, omwisselbaar in dollars, als eerste betaling van de 49 millioen pond, die Perzié volgens Mossadeq nog van de Brits-Perzische oliemaatschappij te goed heeft, verwor pen. Ook Mossadeqs uitnodiging om een missie van de maatschappy naar Tehe ran tc zenden, teneinde over een uit eindelijke regeling van het oliegeschil te onderhandelen, zou worden verwor pen. Engeland zou menen, dat Perzié geen recht heeft op de 49 millioen pond, aan gezien Perzié de aanvullende olieover eenkomst van 1949, die voorzag in be taling van dit bedrag, niet had goed gekeurd. Engeland zou voorts geen ge detailleerde besprekingen over een ult- emdelyke regeling willen beginnen voor overeenstemming zou zijn bereikt over de beginselen voor schadevergoeding aan de Bnts-Perzische maatschappij wegens het verloren gaan van de industrie, die een geraamde waarde van 500 millioen pond sterling heeft. Perzië wil slechts vergoeding betalen voor de fabrieken en installaties, terwyl Engeland compen satie eist voor de gederfde inkomsten door de bekorting met 40 jaar van de concessie, die voor de periode 19331993 was verleend. Voor de derde keer is verschenen ae statistiek van de Nederlandse Luchtha vens (samengesteld door het CBS., die thans een inzicht beoogt te geven in oe omvang van het verkeer en vervoer van en naar de Nederlandse burgervliegvel den in 1951. Cijfers over de militaire luchthavens komen in deze publicatie niet voor. Het blijkt, dat Eindhoven in 1950 het drukste vliegveld was wat het aantal vliegtuigbewegingen betreft: in totaal 59.419, waarvan 57.932 door Neder landse vliegtuigen. Schiphol had er toen in totaal 45.225, waarvan 34.679 door Nederlandse vliegtuigen. Het drukste veld in 1951 was Ypenburg, waar in dat jaar in totaal niet minder dan 67,019 vliegtuigbewegingen werden geteld, waarvan 66,502 door Neder landse vliegtuigen. Op de tweede plaats <wam Schiphol met een totaal van 45.350. uaarvan 32,449 door Ne derlandse vliegtuigen. Wat het commercieel verkeer betreft staat Schiphol natuurlijk bovenaan: in totaal 27,840 vllegtulgenbewegingen, waarvan 16,137 (van een totaal "van 16,175 voor geheel Nederland i door Nederlandse vliegtuigen. Van dit getal van 27.840 waren 25,137 lynvluchten vol gens dienstregeling. Wat het overig verkeer betreft Komt Schiphol pas op de vijfde plaats, Ypen burg komt eerst met 66,903 vliegtuigbe wegingen. Eindhoven is nummer twee met 38,272. Hilversum derde met 22.233. Beek vierde met 20.371. Schiphol vijfde met 17,510 en Eelde zesde met 2717 De maanden Mei, Juni en Juli van 1951 waren de drukste wat het aantal vliegtuigbewegingen per maand en per vliegveld volgens vorm van verkeer be treft. In Juni 1951 werden n.l. in totaal 24.044 vliegtuigbewegingen geteld, in Juli 21,626 en in Mei 21,078. De slapste maand was December met 8124. De drukste maand voor het commercieel verkeér was ugustus (2800) en voor het overige verkeer Juni (21,274). Op Schiphol aangekomen zyn ln 1951 in totaai 234,240 reizigers (191,979 in 1950), waarvan de meeste n.l. 26,664 ia September (ln 1950 ln Augustus: 21.849). Van het totaal van 234,240 arriveerden 179,619 op Europese vluchten. 54.260 op intercontinentale vluchten en 361 op binnenlandse. In 1951 vertrokken 240.707 reizigers (1950: 191,420). waarvan 180.989 op Europese vluchten, 59.446 op interconti nentale en 363 op binnenlandse. Kennan moet verdwijnen De Sovjet-Unie heeft de V.S een nota gezonden waarin de Amerikaanse nota van 8 October wordt genoemd een „waardeloze poging om de valse en vij andige verklaringen over de Sovjet- Unie, welke zijn gemaakt door de voor malige Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Kennan, te rechtvaardi gen." In de nota wordt de eis, dat Kennan zal worden teruggeroepen, herhaald. Gezegd wordt, dat de verklaringen in de Amerikaanse nota over het leven van buitenlandse diplomaten in Moskou „in grove tegenspraak zijn met d>e werke lijkheid en elke grond missen." V.N.-AANVAL IN KOREA. De strijdkrachten der V. N. in Korea hebben heden de grootste aanval op de Chinezen sedert byna een jaar onder nomen. Geallieerde infanterie, gesteund door vliegtuigen, artillerie en tanks, heeft twee bergkammen veroverd ten Noor den van Koemhwa, aan het centrale front in het gebied, dat bekend staat als de Driehoek-heuvel. Aan de aanval ging een hevig artil lerievuur vooraf. De Noordelijken be antwoordden de aanval met een regen van granaten en grote keien. Er worden felle gevechten gemeld van andere heuvelstellingen in de cen trale sector. Felle liavenbrand te Amsterdam Enorme loods brandde totaal uit (Speciale berichtgeving) Een felle brand woedde gistermiddag in het Amsterdamse havengebied, waar aan de De Ruyterkade, even Westelyk .va», bet Centraal Station, een enorme loods van de fa. P. v. d. Linden en Zn. in drie kwartier volkomen uit brandde. Met al het voor 'grote brand' beschik bare materiaal rukte de brandweer even na twee uur uit, nadat een chauffeur, die in de buurt van de loods goederen stond te laden, plotseling rookwolken uit de loods zag opstijgen. In minder dan geen tyd sloegen daar op torenhoge vlamtongen uit de grote loods, uit het dak, uit de deuren en uit de ramen. Verstikkend zwarte rook steeg op en sloeg iets verder weer neer als een vette penetrante mist. waardoor auto's en trams by het Centraal Station met brandende lampen moesten ryden. Van alle kanten stoven de rode brand weerwagens aan. Ook de dryvende mo torspuiten 'Jason' en TJsbeer' werden ingeschakeld. Hun waterkanonnen wer den gericht op de enorme vuurmassa, die gevoed werd door grote hoeveelheden stook- en lynolie, die in de loods lagen opgeslagen, evenals (scheeps-)machine onderdelen. Ondanks het worstelen van de brandweer tegen de wilde vlammenzee. was het duidelijk dat de strijd ongelyk was. Het vuur werd aangewakkerd door een felle wind en verteerde van minuut tot minuut steeds meer van de kostbare inhoud der loods, terwijl ook de houten aanlegsteigers tenslotte in lichterlaaie stonden. Na een klein uur. toen alles uitge brand was,, kon de brandweer het sein 'brand meester' geven. Er stonden nog wat geblakerde muren overeind, die door de brandweer gesloopt werden. Smeulend lagen daar de resten van de opgeslagen goederen: kabels, scheeps touwen. machinerieën en vaten olie. De schade bedraagt vele honderdduizenden guldens. De brand zou ontstaan zyn, doordat schilders, die bij de loods aan het werk waren, met open vlam verf zouden heb ben afgebrand. De nablussing heeft de gehele nacht geduurd en tot laat in de avond was de brandlucht by het Centraal Station en dit havengebied merkbaar. Ollenhauer gematigder? Erich Ollenhauer. de nieuwe voorzit ter van de West Duitse socialistische partij, heeft in West-Berliln verklaard, dat de sociaal-democraten concrete aanwijzingen hebben, dat behalve de „Bond van Duitse Jongeren" (BDJi ook andere organisaties met buiten landse gelden worden gesteund. Vol gens hem was het bekend, dat de „Ge meenschap van democratische socialis ten" en de „Sociaal-democratische ac tie" Amerikaanse gelden ontvingen. De sociaal-demcratische Dartii eiste, dat de wijze, waaron hier van buiten af od de Duitse binnenlandse politiek invloed werd uitgeoefend, eindelijk zou ophouden aldus Ollenhauer. Ook Amerikaanse instanties keurden deze methoden af. aldus Ollenhauer. die Amerikaanse maatregelen tegen dergelijke organisaties eiste. Deze maat regelen v/aren nodig, omdat „wii tot een eemeensehaoDeliike ODlnssing van de opgaven in de striid tegen het bol- slpwism? met de Westelijk? mogendhe den moeten komen, aldus de voorzitter. Belgische liberalen en socialisten eisen parlements- ontbinding In een aan de voorzitter van de Se naat gericht schrijven verzoekt de libe rale senator Bulsseret de regering ten spoedigste te mogen interpelleren „over de conclusies welke getrokken moeten worden uit de verkiezingen". ..De uitsla gen der verkiezingen", aldus Buisseret", bewyzen dat het land de politiek van zwakheid tegenover de extremisten en de inschikkelykheid ten aanzien van de politieke delinquenten moe Is en dat de bevolking door haar vertrouwen te wei geren aan de regering en de aan het bewind zynde party de onmiddellijke ontbinding van het parlement eist". Van de zyde der socialisten wordt in een communiqué eveneens ontbinding in het parlement geëist. Max Buset de voorzitter van de Bel gische socialistische partij die de meeste winst bij de gemeenteraadsverkiezingen behaalde is eist-ravnrid koning Eoudewyn in audiëntie ontvangen. Overzicht van de blussingswerk- zaamheden tijdens de enorme brand die gistermiddag te Amsterdam woedde. Dertien doden bij treinontsporing Passagiers door bende beroofd Zondagmorgen heeft een bende de eerste trein van Poerwokerto naar Proepoek tot ontsporing gebracht, waardoor 13 personen werden gedood en 3 zwaar gewond. De spoorweg werd over 100 meter opgebroken, waardoor een locomotief, een bagagewagen, 3 personenwagens en 9 goederenwagens kantelden. Op het ogenblik, dat de trein ontspoorde, opende de bende het vuur. waarna de passagiers werden beroofd. Het lpper br»n «nmiddels een zui veringsactie ingezet.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1