LEIDSCH DAGBLAD Belgische socialisten winnen de gemeenteraadsverkiezingen CVP wil geen parlementsverkiezing Pinay verzekert Amerika van Frankrijks trouw als bondgenoot I Bondskanselier Adenauer verdedigt zijn politici- Gevallen stoottroepers plechtig te Beneden-Leeuwen herdacht 91ste Jaargang MAANDAG 13 OCTOBER 1952 No. 27736 Directeur: J. W Henny Hoofaredactle: B W Menkhorst en J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6 per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel-1. Lelden - Giro No. 57053 Telefoon Du en Aam.: 25041; Red. 21507 Communisten verliezen 50 pet Meer dan vijf millioen Belgische man nen en vrouwen ziin gisteren naar de stembus gegaan om na die wettelijke pe riode van zes jaar nieuwe gemeentera den te kiezen voor de 2666 gemeenten die België telt. In 450 gmeenten is even wel niet gestemd en is de oude gemeen teraad automatisch herkozen omdat er geen tegen Candida ten waren De eerste gedeeltelijke uitslagen ge ven achteruitgang van de katholieke volkspartij te zien tegenover de ver kiezingen van 1946 en winst voor so cialisten en liberalen. In dc grote be volkingscentra en vooral in dc omge ving van Charleroi blijken de commu nisten veel stemmen te hebben ver loren. Verwacht wordt dat de volledige uit lagen voor het gehele land niet eerder dan Woensdag bekend zullen zijn. In Gent werd de katholieke meerder heid in de gemeenteraad omvergewor pen. De socialisten hebben 10 tot 15 procent aan stemmen gewonnen in de grote bevolkingscentra en de industrie gebieden. De CVP handhaaft haar posi tie in de landbouwgebieden en verliest 6 tot 10 procent in de bevolkingscentra en fn de gebieden rondom Luik en Charleroi. De liberalen boeken een winst van 2 procent, terwijl de verliezen der communisten op 50 procent worden ge raamd In het Vlaamse land heeft de CVP vooral stemmen verloren door het op treden van de Vlaamse concentratie. Deze concentratie voornamelijk be staande uit aanhangers van het vroe gere Duitsgezinde VNV (Vlaams Natio naal Verbond), verzekerde bli de alge mene verkiezingen van 1950 nog de ab meerderheid aan de CVP in Ka en Senaat. Om uitdrukking te ge aan haar ontevredenheid over het on het stuk van de vrij der politieke delinquenten be- de Vlaamse concentratie bn de ge meenteraadsverkiezingen een scheurlijst te dienen. Arlon de hoofdstad van de provincie Lux'emburg, was de eerste grote stad ivaarvan de volledige uitslag bekend De CVP behaalde hier 5 zetels (ver lies li. de socialisten 4 zetels 'winst 2), de liberalen 4 zetels (winst 1) en de communisten verloren beide zetels, die zjjn in 1946 hadden veroverd. In de gemeente Antwerpen verloor de CVP niet minder dan zes zetels. De uit slag was hier als volgt: CVP 15 zetels tegenover 21 in 1946. socialisten 20 (plus liberalen 7 (plus 2) De Vlaamse con verwierf 1 zetel. In de industriestad Charleroi was dc CVP 5 zetels (min 2) socialis 9 zetels (plus 3). liberalen 5 zetels 1). De communisten verliezen hier beide zetels. Voor Mechelen is de uitslag: CVP 14 (min 1). soc. 14 zetels (plus 1), 2 (onveranderd) In Luik behaalde de CVP 11 zetels 3). socialisten 18 zetels (plus 3), de liberalen 8 zetels (plius 3) en de com munisten 2 zetels (min 3). De uitslag in Brussel luidt als volgt: CVP 11 zetels (min 3). socialisten 14 letels (plus 5), liberalen 13 (onveran derd), communisten 1 'min 4). strijdperk tevoorschijn zijn getreden en de CVP een duidelijke nederlaag heeft geleden. Te vernachten is thans dat men van socialistische zjjde nog sterker dan voorheen reeds het geval was, zal aandringen op een ontbin ding der wetgevende Kamers en nieu we verkizingen. In deze kringen wijst men erop dat de absolute meerderheid die de CVP se dert twee jaar in Kamer en Senaat be zit, geenszins de werkelijke toestand weerspiegelt en men stelt in het licht dat waar het stemmenverlies der CVP Strijd in Korea luwt Na 20 maal van bezetter te zijn ver wisseld, bevindt de heuvel „Het Witte Paard" zich thans weer in handen der Zuid-Koreanen. De strijd is thans ge luwd. De leider der delegatie te Panmoendjon der Noordelijken, generaal Nam 11, heeft geprotesteerd tegen de schorsing der besprekingen en de verantwoordelijkheid geheel op de V.N. geschoven. Attlee wil herstel der Labour-eenheid De leider van de Britse Labourpartij, Clement Attlee, heeft Zaterdag een be roep gedaan op de linkervleugel in de partij onder Bevan om de „burgeroor- log"-tactiek te staken en de wapens te gen de vijand te keren. In zijn eerste commentaar op de strijd binnen de partij sinds het jongste par tijcongres zeide Attlee, dat het bestaan ■an een partij binnen een partij, met ien eigen leiding, afzonderlijke verga deringen en gesteund door een eigen pers. „onverdraaglijk" is. „Het doet af breuk aan een doeltreffend optreden in het Lagerhuis en het veroorzaakt achterdocht en onzekerheid in de bewe ging", aldus Attlee. Aangaande geruchten, als zou hij de leiding van de party neerleggen, ver klaarde de oud-premier: „Ik ben bereid de partij te leiden, zolang zij zulks wenst". Naar hy meedeelde, zal hij aan het einde van de volgende week naar Milaan gaan voor het bijwonen van een inter nationale conferentie van democrati sche socialisten. Gaarna zou hij op deze bijeenkomst willen verklaren, dat de Britse Labourpartij eensgezind is in haar strijd voor het socialisme. tegenover de gemeenteraadsverkiezin gen van 19-16 reeds zeer groot is, dit in vergelijking met die algemene verkie zingen van 1950 nog meer in het oog springt. Van liberale zijde wordt het so cialistische standpunt volledig gedeeld Aan katholieke zijde wenst men aan het resultaat der gemeenteraadsverlcie- zingen echter slechts een locaal belang te hechten, waarbij men steunt op een uitspraak van de voorzitter der Belgi sche socialistische partij Max Buset ter gelegenheid van de gemeenteraadsver kiezingen in 1946. De katholieke ministers hebben reeds verscheidene keren in het licht gesteld dat, wat het resultaat der ge meenteraadsverkiezingen ook mocht zijn, zij onder geen beding tot ver vroegde verkiezingen zouden overgaan en de homogeen-katholieke regering zou aanblijven tot de eerstvolgende wettelijke verkiezingen in 1954. De minister van binnenlandse zaken Moeyersoen (CVP) verk'aarde dat het echec der communisten volledig is. „Hun stemmen, zo merkte hij op. zijn de so cialisten ten goede gekomen. In ver scheidene gemeenten, zo voegde hij hieraan echter toe. is hun stemmen winst echter groter dan de verliezen, die door de communisten werden geleden. Volgens het blad „Giornale d'Italia" bezit Italië een luchtschip van 56 meter lengte met straalaandrijving. Het ge- vaart heeft een doorsnede van 13 meter een volume van 4.100 kubieke meter. Het luchtschip kan stijgen en dalen zonder gas op te nemen of uit te laten. Amerikaanse communisten bij V. N. ontslagen Trygve Lie, secretaris-generaal der heeft Zaterdagavond onthuld, dat Amerikaanse employé's van de der V.N. door hem zijn ont overeenkomstig officiële Amen- veüigheidsbepalingen. Lie heeft ie namen der betrokkenen niet genoemd wel verklaard, dat het er slechts zijn. Lie zeide gehandeld te he"b- >en op grond van inlichtingen van offi- :!ële Amerikaanse zijde. Enkele geval- en waarbij Amerikanen in het secre- .ariaat der V.N. betrokken zijn, waren ïog hangende als gevolg van een on- angs in New York door de „grand ury" ondernomen actie. Lie zeide nog. lat hij geen maatregelen zou nemen als iet .jouter verdenking of besmeuring ,rold. Het leger kent een oud axioma: Ver- les nooit het contact met de vijand Ik tan daarom geen enkel voordeel zien n het verbreken der diplomatieke be dekkingen met de Sovjet-unlè, ver- daarde generaal Eisenhower. WEERBERICHT Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond Op de meeste plaatsen zwaar bewolkt ■iet enige regen. Vannacht minder oud, morgen overdag dezelfde tempe- aturen als vandaag of Iets hogere. Ma- Ige en tijdelijk krachtige wind hoofd- akelijk tussen Oost en Zuid. (Opgemaakt te 10 uur.) 14 October Zon op: 7 03 uur; onder: 17.48 uur. Maan op: 156 uur; onder- 16.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.28 en 12.36 Dit nummer bestaat uit 10 vagina's Maar rechten in Afrika worden gehandhaafd In een belangrijke redevoering, die bijna geheel gewijd was aan de bui tenlandse politiek, heeft de Franse premier Pinay te Metz verklaard, dat Frankrijk geen van de verplichtingen, die het op zich heeft genomen, zal verzaken, en er met name niet aan denkt terug te komen op het besluit, waardoor het lid van de Atlantische Gemeenschap was geworden. Deze nieuwe redevoering, waarin Pinay voor het eerst sinds hij aan de macht kwam in het openbaar uitvoerig stelling nam ten aanzien van problemen van internationale actualiteit, kan wor den beschouwd als een duidelijke poging de goede verstandhouding tussen Frank rijk en Amerika, die de laatste weken nogal wat geleden had, te herstellen. Weliswaar heeft Pinay zich onthouden van iedere directe toespeling op de affaire van de Amerikaanse nota, die hij vorige week aan ambassadeur Dunn had teruggegeven, maar zijn verklaring, ofschoon in zeer diplomatieke vorm ge goten, was niettemin zo duidelijk, dat er aan zijn bedoelingen geen, twijfel kon bestaan. Opnieuw heeft de Franse mi- nister-president de Amerikanen aan het verstand willen brengen, dat ze op Frankrijk als bondgenoot konden reke nen, maar dat Frankrijk niet van zins Frankrijk beschouwt zijn vriendschap jegens Amerika, zo zeide Pinay. als een constante factor in zijn geschie denis. omdat die vriendschap diep in het nationale gevoel verankerd ligt, maar die gevoelens sluiten, zo voegde Pinay er onmiddellijk aan toe, de ver antwoordelijkheden niet uit, (integen deel) die Frankrijk ook tegenover die volken had aanvaard, waarmee het in de Franse Unie, zo hy zeide, een men selijke gemeenschap had gesloten, ge grondvest op het respect voor het individu. Pinay doelde daarbij natuurlijk in het bijzonder op Marokko en Tunis, waar Frankrijk met trots een zending vervult, zo zoi hij nog, die het nog lang niet als volbracht beschouwt. Zo min als Frank rijk zich van de rest van de Atlantische Gemeenschap zou laten scheiden, zo min Aan de vooravond van de UN,O-zit tingen, die morgen geopend worden, heeft Pinay zo nogmaals met een duide lijkheid, die niet valt mis te verstaan, de gedragslijn willen omschrijven, die Frankrijk in het bijzonder in Noord- Afrika volgen wil. Een gedragslijn, die Frankryk zelf heeft vastgesteld, en die het zich door niemand zal laten dicte ren. In bepaalde buitenlandse kringen heeft men Pinay, wiens bemoeiingen zich sedert een week steeds openlijker ook naar het domein van de buiten landse politiek beginnen uit te strek ken, verweten, dat hij getracht zou hebben zijn binnenlandse positie te her stellen, te versterken zelfs, ten koste van het internationale prestige, van organisaties als de U.N.O. en de N.A.T.O. Tegen dat v.erwyt heeft Pinay zich gis teren blijkbaar tevens willen verdedi gen door met nadruk te verklaren, dat Parijs trouw zal blijven aan al zijn af spraken met het buitenland, voor zover tenminste zijn bondgenoten zich niet zouden mengen in zaken, die, volgens de inzichten der regering, tot de uitsluiten de competentie van Frankrijk zelf be horen. Saargebied en E.D.G.-verdrag Velen waren gisteren naar Leeuwen- Beneden gekomen om de gevallen stoottroepers. die voor de vrijheid hun leven hebben gegeven, te herdenken. In de Rooms-Katholieke Parochiekerk droeg de oud-aalmoezenier pater Goo- sens een plechtige mis op, terwijl ds Ter Haar Romeney en ds Schaap elders in een Protestantse dienst voorgingen. In de stoet die daarna, voorafgegaan door de drumband van het regiment stoottroepen onder leiding van kapitein Rocus van Yperen, naar het kerkhof trok, gingen o.a. mee generaal-majoor J. G. Warringa, sous-chef van de Gene rale Staf, die de Minister van Oorlog vertegenwoordigde en vertegenwoordi gers van de minister-president en van de ambassades van Frankrijk, Engeland en Canada Na een kort inleidend woord door de voorzitter van de Bond van oud-stoot- troepers, de heer B. W. J. Arts. sprak op het kerkhof generaal-majoor (b d J. A. A. Sitsen, oud-commandant van het derde militaire gewest. Hij herinnerde aan het offer, door de gevallenen gebracht en spoorde zijn toe hoorders aan zich paraat te maken, c n als zulks nodig is. de zo zwaar bevoch- yrijheid te verdedigen Een aantal „bruidjes" legde daarna rode, witte en Op het Stoottroepenkerkhof te Beneden Leeuwen zijn gisteren de gevallen leden der Stoottroepen tijdens de jaarlijkse bijeenkomst herdacht. Onze foto toont het moment waar op namens H.K.H. Prinses Williel- mina een krans bij de graven wordt gelegd. blauwe bloemen op de graven Diverse kransen werden vervolgens gelegd door autoriteiten. Sjef de Groot, voorzitter van de „Stichting herdenking gesneuvelde stoottroepers", hield ook dit jaar een herdenkingsrede, waarin hy niet alleen stil stond bij het offer der gevallenen, maar tevens wees op het lichtend voor beeld dat zij gaven. Spreker wilde deze plechtigheid liefst zien als een natio nale. ja zelfs als een internationale her denking waaruit men nieuwe kracht kan putten om verder te gaan. Nadat generaal-majoor Warringa nog het woord had gevoerd, sloot de burge meester van de gemeente Wamel, de heer G. H. B. Ditters, deze plechtigheid, in een toespraak tot een Ducen- komst van ongeveer 15.000 leden van zyn Christen-democratische Unie heeft de West-Duitse bondskanselier dr Ade nauer verklaard te hopen, dat het vraagstuk van de Saar spoedig en in positieve zin door Frankrijk en West- Duitsland zal kunnen worden opgelost. Hy zeide dat de onderhandelingen over dit probleem niet waren afge broken en dat er, met goede wil aan weerszijden, ongetwijfeld een oplossing voor zou worden gevonden. Hij waarschuwde de Duitsers er voor zich niet te laten misleiden door berich ten in de Franse pers over een „misluk ken" der onderhandelingen over het Saarvraagstuk. „De reactie van de Fran se pers is in haar diepste kern gebaseerd cp de Franse binnenlandse moeilijkhe den", zeide hy. De Adenauer noemde het E D G.-ver drag een hoeksteen der Frans-Duitse overeenstemming, waardoor een toekom stige oorlog tussen de beide landen zou worden voorkomen. Hij deed een beroep op de West- Duitse volksvertegenwoordiging de te Bonn gesloten contractuele overeen komsten tussen W.-Dultsland enerzijds en de drie Westerse bezettingsmogend- heden anderzijds spoedig te bekrach tigen, zeggend, dat dit noodzakelijk was voor vrede cn vrijheid in Duits land, zowel als in Europa. „Ik streef er in mijn buitenlandse po litiek naar een derde wereldoorlog on mogelijk te maken en eenheid van Duits land door het uitschrijven van een vier- mogendhedenconferentie teweeg te bren gen". zeide Adenauer. Hij deed een scherpe aanval op de „neutrallfleitspolitici" die vaak. zonder het zelf te weten, de „duivelstoejagers" van Moskou spelen. „Het Kremlin spaart moeite noch geld om te verhinderen dat West-Duitsland zich bij het Westen aansluit", zeide hij. Adenauer verklaarde voorts dat de uit vyf man bestaande Oost-Duitse de legatie, die Bonn in de afgelopen maand heeft bezocht, er op uit was de in de West-Duitse volksvertegenwoordi ging bestaande meerderheid voor de met de Westerse verbondenen gesloten con tractuele overeenkomsten te ondermij nen, doch dat zij hier niet in geslaagd is. „Ik veroordeel het onverantwoorde lijke gedrag van enkele niet-commu- nistische afgevaardigden, wier namen ik weet, die in het geheim hebben geholpen deze klucht op te voeren, doch die er niet voor uit durven komen", verklaarde hij. Wy zyn het met de socialistische op positie eens. dat de Duitse eenheid het voornaamste doel van onze buitenlandse politiek moet zijn", verklaarde dr Ade nauer. Wij zijn het ook met hem eens dat een in vrijheid gekozen geheel- Duitse regering op gelijke voet met de vie- b°zettinsmogendheden moet onder handelen over het sluiten van een vre desverdrag met Duitsland. Doch hetgeen in de jongste Russische nota werd voor gesteld. namelijk eerst een vredesverdrag sluiten en daarna het verkiezen van een regering voor geheel Duitsland zou lei den tot een door het Kremlin gedicteer de vrede Wij moeten er dankbaar voor zijn, dat de Westerse mogendheden de naar Duitse eenheid leidende weg willen volgen, zoals die door de meeste Duitsers is goedgekeurd." De West-Duitse bondskanselier ver klaarde het te betreuren dat de socialis ten aan een snelle oplossing Ruim twaalf jaar na de verwoesting zijn Zaterdagmiddag de abdijker ken te Middelburg opnieuw in gebruik genomen. Zowel de uit de 14e eeuw daterende Koorkerk als de in het verlengde daarvan gelegen grote en indrukwekkende in de 15e eeuw gebouwde Nieuwe Kerk, zijn geheel gerestaureerd. Onze foto toont een Interieur van dc Nieuwe Kerk met de prachtige ramen, genomen tijdens de rede van de Voorzitter van het College van Kerkvoogden. Opheffing parlementaire onschendbaarheid van Duitse communisten? De commissie voor de onschendbaar heid van de Westduitse Bondsdag heeft aanbevolen de parlementaire onschend baarheid van zes communistische afge vaardigden op te heffen, zodat zy te recht zullen staan op beschuldiging van hoogverraad. Een woordvoerder van de commissie verklaarde, dat de kwestie waarschijn lijk de volgende maand in de Bondsdag in behandeling zal komen. De commu nistische Bondsfractie telt 14 leden. O.m. is de opheffing van de parle mentaire onschendbaarheid van de com munistenleider Reimann verzocht. De afgevaardigden worden tevens beschul digd van het aanstichten tot onlusten en gewelddadige omvèrwerping van de Westduitse regering en van belediging van kanselier Adenauer en andere re geringsautoriteiten, aldus de woordvoer der. Zuivering in de Oost-Duitse vakbond op handen Naar in welingelichte klingen verluidt zal in November een grote zuiverings actie beginnen in het Oostduitse vak verbond, dat onder communistische waagstuk, of West-Duitsland deel zal J?'dfne staat. Men beoogt alle functio- uitmaken van de EDG, verhinderen. ..De internationale toestand vereist een snelle oplossing van dit waagstuk" zei de hy. ZANGER KREEG GELIJK. De Joegoslavische zanger Jovan Gligor is Zaterdag, nadat hy in een rechtsge ding tegen de Weense Staatsopera voor twee rechters zijn stem had laten horen, in het gelijk gesteld. Hy zal 52.000 schil ling van de Staatsopera ontvangen we gens contractbreuk. Het gerecht heeft tweede eis van Gligor, een schade- uit te schakelen, die verdacht worden van „sociaal-democratische neigingen en ideologische troebelheid". Het vakverbond zou daarmede op de zelfde leest geschoeid worden als de vakbeweging in de Sovjet-Unie. VONNISSEN IN EGYPTE. Een hoge krygsraad in Cairo heeft Zaterdag 141 personen, die er van be schuldigd worden voedsel gehamsterd en tegen hogere pryzen. dan die welke door de regering zyn vastgesteld ver kocht te hebben, berecht. Er zyn ge vangenisstraffen van een tot zes maan- vergoeding van 50.000 schilling wegens den en boeten tot 200 pond sterling op- schade aan zyn naam, afgewezen. gelegd. Enkele verdachten zyn wyge- Gligor was geëngageerd voor een serie sproken, uitvoeringen, doch werd na slechts Op grond van een speciale amnestie- enkele malen te zyn opgetreden heen- wet zyn zes politieke gevangenen, le gezonden. Hy zou er niets van terecht den van de Mohammedaanse Broeder- gebracht hebben. schap, vrygelaten. Het offensief, dat eind September in het Noord-Westen van Siam is ingezet, wordt geleid door de Ko ning van Cambodja, Norodow Si Htinouk (m wit liemd). De Koning onderhoudt zich met zijn assistent, kapitein Hogart.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1