essimisme over Nederl. industrie lijkt overdreven „UITVERKOOP" Rond de Veemarkt Fokker wacht op NATO-orders Tien Meteors verlaten elke maand de fabriek :e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 11 October 1952 Tweede Blad No. 27735 ndanks verscherpte concurrentie Meevallende dividenden over 1952 (Van onze financiële medewerker), i kan op de Amsterdamse beurs het merkwaardige verschijnsel blijven ateren, dat de obligatiemarkt zich op een niet onbelangrijk niveau haaft, doch dat de aandelenmarkt nog steeds de neiging vertoont verder zakken. Terwijl, om een voorbeeld te noemen, de 3 obligaties Neder- 1937 sinds het begin van het jaar van 85!>i tot boven 91 zijn gc- i, is het indexcijfer voor de aandelen in diezelfde periode van 144,12 tot gedaald. 'ertiand met wat wij in ons artikel ,e vorige week over de gang van schreven, kan het verklaarbaar n geacht dat Indonesische aan- nog nauwelijks nieuwe kopers n en dientengevolge in koers ckelen Procentsgewys zijn deze ak het meest gedaald, n.l. van 44.56 63. dat is met ca. 9 En als ge- van de scherpe daling op de tenmarkt, kan ook de koersterug- voor Scheepvaartwaarden niet al ■r bevreemden; van 172,47 is het ;ijfr tot 155 teruggelopen, dat is a. 10 r verwonderlijk is echter, dat ae landse Industriële aandelen van op 2 Jan. j.l. tot 191,28, d met zijn gedaald, nadat het jaar 1951 heel genomen, ook reeds een da an 216.04 tot 206.61 had te zien vraag kan worden gesteld wat er ijk met de Nederlandse industrie e hand is, dat het kapitaalbeleg- publiet: zich van industriële aan- afzijdig blijf houden en de uiten van nieuwe obligaties nog over rozen gaan. Is reeds vroeger opgemerkt, zón de asten van het afgelopen jaar voor derlandse industrie dooreengeno- zeker niet ongunstig gewepst. De in de textielsector kan voor de gevestigde ondernemingen, even- het buitenland, ook in ons land, lorbij worden beschouwd. Zien we itwikkeling van de buitenlandse '1 waarover we twee weken ge schreven. dan kan daaruit worden "ludeerd, dat de Nederlandse ex- het in de eerste helft van 1952 niet slecht heeft gedaan en de dagen gepubliceerde omzetcijfers het eerste en tweede kwartaal allerminst reden tot een pessimis ms thans uit de aandelenkoersen f te leiden. r 1G.810 bedrijven werd in het ede kwartaal-1952 f. 4.557 millioen ;ezet, waarvan f. 3317 millioen r het binnenland en f. 1240 mil- n naar het buitenland. Het aan- in de export is wel iets terug gen, maar het bedraagt voor het ,te halfjaar-1952 toch nog meer 27 en kan zeker niet onbevre- ■nd worden genoemd. In enkele •ijven heeft in de loop van dit een inkrimping van de productie ts gehad, gepaard gaande met lag van personeel; bepaald ver- ustend kan dit verschijnsel niet len genoemd. een reactie op een desbetreffend k van het bestuur van de Vereen, de Effectenhandel hebben reeds intal bedrijven iets van de gang aken in het eerste halfjaar van iedegedeeld en in de meeste geval- >vat deze mededeling ook een ise voor het gehele jaar. Het me- ■1 van deze publicaties, welke op jrs zeer worden toegejuicht om- j het oordeel van de waarde der •n vergemakkelijken, is niet on- g. Symptomatisch is misschien tvoerig met cijfers van omzetten, n en personeelsbezetting geillu- ie rapport van Philips Gloeilam- >r leken, waaruit blijkt dat bij pen e omzet de winstmarge iets Klei- as. mstateerd mag worden, dat de •urrentie op de wereldmarkten s het begin van dit jaar is vcr- rpt en dal met name West-Duits- en Japan bezig zijn hun ver- i exportgebieden terug te winnen, wordt er dus voor de Nederlandse strie niet gemakkelijker op, maar geen reden om aan de eeonomi- weerbaarheid van de Nederlandse strie te twijfelen. blijkt ook wel hieruit, dat sinds tste tijd enkele Amerikaanse on- nngen zich in ons land hebben gd of met de voorbereiding daar- izig zijn Tien vertegenwoordigers langrijke Amerikaanse industriële emingen hebben de vorige maand nd bezocht met het doel om de jkheden na te gaan voor de vesti- an dochterondernemingen. De ar voor kabinetscrisis geweken antwoord op de debatten in le termijn over het defensiebe- heeft sultan Hamengko Boewono eerder gedaan voorstel herhaald, sr een Staatscommissie zal wor- ngesteld voor een onderzoek naar defensie-aangelegenheden, het bestaan der Nederlandse mili- missie en andere zaken. De Sul- Irong aan op een diepgaande be ring van deze vraagstukken al- is er bepaalde stappen zouden rn genomen. ?de van de Sultan, die werd be- I door een eivol parlement, duur- ïits twaalf minuten; verschillende 'an het kabinet waren aanwezig, verluidde, dat Baharoeddln thans ornemen heeft, zijn motie van uwen in zoverre te wó'zigen. dat >rd „wantrouwen" uit de tekst zal nen. De PNI zou vasthouden aan is. dat de Ned. militaire missie jaar zal worden teruggetrokken, lid Kasimo (Kath. Partij) decl- i een korte schorsing der verga- g mede, dat in de volgende zit- van het parlement de zes rege- partjjeii (Masjumi, PNI, Partai nlik, Parindra, Parkindo en Par- oeroeheen nieuwe motie over lefensiebeleid zullen indienen, politieke kringen is men van me dal de vrees voor een kabinets door deze ontwikkeling van za- hans geen grond meer heeft. bedoeling zit hier voor om van Neder land uit de Europese markt te bestrij ken en te voorkomen, dat die plaats wordt ingenomen door andere onderne- bijv. met rubberbanden (Hevea en Vredesteln) het geval is. Het bovenstaan de verdient echter de aandacht omdat als men meent nieuwe bedróven in ons I land te kunnen doen floreren, oude ge- mingen, wier groei een bedreiging zou vestigde ondernemingen op zijn minst kunnen uitmaken voor de Amerikaanse dezelfde kansen hebben. Én het blijft Industrie op de eigen binnenlandse daarom een opvallend verschijnsel, dat markt. Hierbó valt vermoedelijk ook het kapitaalbeleggend publiek ook de aan de reeds genoemde opkomende con- I goede industriële aandelen blijft mijden, currentle van Duitse zijde te rekenen. ondanks het feit, dat op basis van de Van belang hierbij is ook dat voor de over 1951 uitgekeerde dividenden en de betaling van in Europa en ook in ons huidige koersen het rendement van 6 land vervaardigde producten geen dol- tot 9 có bedraagt en de verwachting be- behoeven te worden betaald. Het staat dat de dividenden over 1952 in pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ feit dat ook Europese landen met een actieve handels- en betalingsbalans als bijv. Nederland en Duitsland, toch op de betalingsbalans met de V.S. een tekort hebben, dwingt tot beperking van de import uit dat land en is voor de Ame rikaanse fabrikanten een reden te meer om zich in Europa te vestigen. In eik geval blijkt uit deze Amerikaanse initia tieven, waarbij men dus niet aan lief dadigheidsoverwegingen behoeft te den ken, dat het industrieel klimaat door de Amerikaanse bedrijfsleiders niet bepaald ongunstig wordt geacht. Ook voor de werkgelegenheid in ons land opent deze Amerikaanse belang stelling perspectieven, tenzij deze be langstelling zich richt op de productie van artikelen, welke hier reeds in vol doende mate worden vervaardigd, zoals meeste gevallen niet noemenswaard be hoeven te worden verlaagd. Het is bekend, dat tal van bedrijven aan het eind van 1951 liquiditeits- moeilijkheden hadden, in vele gevallen zullen deze in de loop van dit jaar zón verminderd, doordien noodgedwongen op de voorraden is ingeteerd en men de nieuwe investeringen zoveel moge lijk heeft beperkt. Houdt men er voorts rekening mee, dat zowel de centrale overheid als de gemeenten, blijkens sommige reeds thans gepu bliceerde begrotingen voor 1953 te- langrijke kapitaalsuitgaven voor de verruiming van de werkgelegenheid hebben voorgesteld, dan lijkt het pes simisme van de beurs t.a.v. de waar dering van de Nederlandse industriële aandelen toch wel wat overdreven. „Benelux gaat plezant Knokke" Massificatie, collectivisme, nivel lering; dat zón de leuzen van het heden Alles verandert In een nauwelijks bij te houden tempo Tronen wankelen .de mensenlaag, die 't vroeger voor 't zeggen had. laat weinig meer van zich horen en wie in een kasteel geboren werd, heeft, als hó niet èrg op z'n qui vlve is, kans ln een slop te sterven. Zo wil het blijkbaar de vooruit gang. Ik heb me er allang bó neerge legd Wie nog de meeste kans hebben zich staande te houden, dat zijn de Amerikanen, als ze tenminste over genoeg dollars beschikken Nu: het zón er nog héél wat! En daarom is 't goed gezien om een advertentie in een Amerikaanse courant te p'aatsen, als-je iets te koop hebt, dat niemand anders te koop heeft Als een Europeaan belangstellend naar zulke koopjes snuffelt niet omdat hij iets kopen kin, maar al leen curiositeitshalve komt hij wel eens wat tegen, dat hij zelf graag op de kop zou willen tikken, maar waartoe hó in jaar-en-dag niet in staat zal zón- Maar altijd spreekt 't van de to tale verpauperisering der Europea nen, die hoe langer hoe meer op een houtje moeten bijten I EEN UNIEK KOOPJE H ...Een landgoed, waardig voor een koning of een koningin, in perfecte conditie, gekost hebbende méér dan drie millioen Zwitserse francs, kan verkocht worden voor vijfhonderd vóftigduizend Zwitserse francs. Dan volgt het adres van een villa in Castagnola bij Lugano. En zie- hier nog enige bózonderheden De villa, prachtig en artistiek ge bouwd, is schitterend gemeubileerd, met ieder modern comfort ZO be vat alle mogelijke gemakken, inclu sief centrale verwarming, apparte menten voor het personeel, een wijnkelder, een washuis, verwarmde broeikassen, een, tuinhuis, stallen een autogarage en een botenhuis op het meer. Het park is 4900 vierkante meters groot, iedere slaapkamer heeft een moderne badkamer en een ba'.con. Het uitzicht op het meer van Luga no is meer dan grandioos De eet zaal is schitterend en de zitkamers zijn gemeubeld op een wijze, die eenvoudig „niet van deze wereld" is. Tenslotte: het klimaat is ideaal!" Wie zou niet voor zon koopje voelen? We zijn benieuwd, welke Ameri kaanse filmster door al deze lof tuitingen en het heerlijke plaatje dat er bó staat, zó getroffen wordt, dat hij er z'n laatste levensjaren slijten gaat. Zo'n kostelóke villa moge niet meer van deze tyd zón, tóch ligt er in zo'n verkoop iets weemoedigs; 't is een zoveelste bewós van Europa's achteruitgang en van onze „uitver koop" aan Amerika. Hier geen millionnairs, die derge lijke kosten meer kunnen dragen. Maar met hun heengaan, zijn ook tallozen, die van hen een graantje konden meepikken, verdwenen Misschien wordt nu zelfs dat hele klusje voor een prik door een Ame rikaan opgekocht en aan de andere kant van de Oceaan weer opge bouwd. Maar de traditie en het uitzicht die ervan uit gingen, kan hó toch niét meenemen. Die blyven Europees eigendom! Voor zolang het duurt en Ame- rika's antipode er zich niet meester van maakt Maar dóór zal de Europeaan, met behulp van de Amerikaan, wel voor waken FANTASIO üllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllIKH Varkensprijzen thans lager KwaJiteitsvee bü gewone aanvoeren próshoudend, terwijl voor de mindere soorten de markten door een te groot aanbod een zeer traag verloop hadden met zakkende prijzen. De afgelopen week was het duidelók merkbaar dat het aanhoudende natte weer de tendens op de veemarkten par ten gaat spelen. Voornamehjk werd er veel vee aangeboden van afwókende kwaliteit en hieraan was nu juist geen gebrek. De vette koeien beginnen in het land al enige „slótage" te vertonen, vooral als er niet wat wordt bygevoederd. Een groot percentage van het slachtvee dat deze week werd aangeboden was dan ook van de 2de en 3de soort. Voor de fabrie ken was weinig kooplust, zodat de ma gere slachtkoeien niet meer konden op brengen dan f. 2,per Kg. geslacht ge wicht, de 2de en 3de soorten varieerden van f. 2,20 tot f. 2,50 en de beste kwali teit f. 2,60 tot f. 2,70, uitmuntende kwa liteit wat boven notering. Onze informa ties bij verschillende grote weiders ga ven ons positief de indruk dat er niet zoveel slachtvee meer in 't land loopt zodat een inzinking van betekenis wel zal uitblóven. Het prima vee werd in al le verhouding al schaars aangeboden en dit kon men behoorlijk goed kwót. Gis teren was ook hier de Leidse markt zeer vast, terwól Leeuwarden en Zwolle even eens goed próshoudend waren, uitgezon derd de 3de kwaliteit. Voor de beste vette stieren was de markt eveneens vast en werd f. 2,55 f. 2.60 per Kg besteed. 2de en 3de soort f. 2,30 f. 2,45 per Kg. geslacht gewicht. De gebrulksveeafdelin- gen gaven over het geheel ook wat rui mere aanvoeren te zien en het waren ook hiervoor de minder courante soor ten die moeilijk waren te plaatsen. Pri ma Kalf en melkkoeien werden echter wel gezocht. Vooral t.b.c.-vrije dieren bleven duur f 900.— tot f. 1150— en voor de rest f 600,— tot f 800,—. Vaar zen f. 600,tot f- 900,—. Vare koeien f. 500,tot f 800,per stuk. Prima vare koeien nu voor de mesterij op te stallen bleven vooral duur en wel tot onge veer f. 150 per Kg. levend gewicht. De kalverenmarkt was Cauwachtig. Vette kalveren met matige aanvoeren f. 2.tot f. 2,60 Nuchtere kalveren f. 1,30 tot f. 1.40 per Kg. levend gewicht, met wat ruimere aanvoeren. Graskal veren zeer ruim aanbod in het algemeen lagere prijzen f 250,— tot f 350,— tot f. 375,— per stuk. Ook de wolveemarkt vertoonde een flauw beeld. Exporteurs waren nogal ge reserveerd omdat er naar verluidt op de buitenlandse markt nogal rake klappen zón gevallen. Zodoende moesten de aan voerders op hun beurt ook maar een deel hiervan opvangen. Prózen gemiddeld f- 5,tot f. 10,per stuk lager dan vo rige week De varkenshandel was ook al niet zo best van de week. Ondanks het aanbod toch zeker niet ruim kon worden ge noemd zón de prijzen geslacht gewicht thans afgedaald naar f 2,58, f. 2,60, f. 2,62. Voor de beste waar en voor het lichte goed nog wat minder Fijne slacht, zeugen gleden terug van gemiddeld f. 2.40 naar f 2,30, f. 2,35 per Kg. ge slacht gewicht. De varkensvleespryzen zón dan ook in de winkels verlaagd. Ook in rundvlees treedt meer concurrentie op. al zal het o.i van zeer tódelóke aard zijn. De consumptie van paardenvlees is hierdoor in het gedrang gekomen. De vraag naar slachtpaarden was deze week wederom heel kalm met iets verder da lende prózen f. 1,70 f. 1,90 per Kg. ge slacht gewicht. Prima jonge paarden even hoger. NADELIG SALDO LANDBOUW- EGALISATIEFONDS. 64 Millioen lager dan begroot. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wöziging van de begro ting van het Landbouw-Egalisatiefonds voor 1951. In de Memorie van Toelichting deelt de minister van Landbouw. Visseró en Voedselvoorziening o.m. mee, dat het nadelig saldo van het Fonds voor het dienstjaar 1951 vermoedelók ca f. 136.000.000 zal belopen, hetgeen ca f. 64.000.000 minder is dan het in da oorspronkelijke begrating geraamde na delige saldo. (Van onze luchtvaartmede werker) Bij het lopen door de ruime fabriekshallen van Fokker's nieuwe fabriek op Schiphol valt het op, dat twee kleuren sterk overheersen: het groen van de in aanbouw zijnde vliegtuig-onderdelen en het blauw van de overall's van de werkmensen. De vliegtuig-onderdelen zijn n.l. bespoten met een groenachtige stof, die ze tegen corrosie moet beschermen. Op het ogenblik verlaten zo ongeveer tien Meteors per maand de Fokkerfabriek. Er worden er totaal 330 gebouwd, 150 voor de Neder landse en 180 voor de Belgische luchtmacht. De Belgen hebben er n.l. nog 30 bijbesteld, die in samenwerking met de Avions Fairey zullen worden gemaakt. Al met al heeft Fokker nog tot eind 1953 werk aan die Meteor-productie. Wil zij dan meteen kunnen dóórgaan met de productie, dan moet nu'nodig een bestelling worden geplaatst, want gerekend moet worden op een zg. „aanlooptijd" van U/2 jaar vóórdat tot seriebouw van een nieuw type vliegtuig kan worden overgegaan. In die „aanlooptód" moeten o.a. de „kalibers" worden gebouwd en wat daarvoor komt kyken wordt duidelók, als men weet, dat voor de Meteors niet minder dan 15 k 16.000 kalibers nodig warenHet hangt nu helemaal van de NATO af welk type straaljager tot standaard-jager voor de West-Europese verdediging zal worden gekozen. Vol gens sommigen maakt de Viokers-Su- permarine Swift de beste kansen, an deren weer zeggen dat het de Hawker Hunter zal worden of mogelók zelfs de Gloster GA-5 delta, die gekozen is als standaard-machine voor de RAF. De NATO heeft ook wel interesse voor de Franse Mystère, een prima straaljager, maar de bouw van deze machine zou voor Fokker moeiió'kheden opleveren, omdat zó nu is ingesteld op Engelse maten en gewichten en dan plotseling weer geheel zou moeten overschakelen op het metrieke stelsel. FAIRCHILD EN DE S-14. Behalve een NATO-op dracht op een nieuwe in licentie te bouwen straaljager hoopt Fokker tevens op een NATO-be- steMing voor haar Fokker S-14. Dank zy de luohtmaoht, die 20 S-14's bestelde, kan nu met de seriebouw van dit toe stel worden begonnen. Men koestert een stille hoop, dat de NATO de S-14 als standaard-straaljager za] aanwózen, wat ongetwófeld een flinke stroom or ders met aioh zou meebrengen. Zeker is reeds dat er onderhandelingen gaande zón met de bekende Amerikaanse vlieg tuigfabriek van Pairohild over even tuele iicentiebouw. Fairohild zou al over alle benodigde tekeningen beschik ken en de S-14 gaan bouwen, zodra de Amerikaanse luohtmaoht tot 3arokoop van S-14's zou besluiten. Men spreekt zelfs al van 1000 stuks In afwachting van al, die orders gaat Fokker nu eerst voorbereidselen treffen voor de bouw van een zestal SAAB Scandia's, die in samenwerking met Aviolanda en De Schelde binnen 11 k 2 jaar gebouwd moeten zón. De onder delen worden overigens reeds in Zwe den zélf vervaardigd. Verder bouwt Fokker op het ogenblik onderdelen en kalibers voor een Engelse straalbommen werper.. Het lókt ons waarsdhynlyk dat dit de viermotorige Vickers Valiant zal zyn. In opdracht van de Hollandse sig naal-a pparatenfabriek worden radar antennes gebouwd. Voor de KLM ver vaardigt Fokker handige pantry-con- tainers en een ander neven-product is een plaatvervormer die volgens Duits patent in licentie gefabriceerd wordt. Op de S-ll verwacht men altód nog nieuwe bestellingen. Er zyn er tot dus verre 100 van gebouwd, waarvan er 40 geleverd worden aan de luohtmaoht van Israël en 2 aan de Rijksluchtvaart school. In Italië worden er 100 door Macchi gebouwd terwól ook de vroe gere Romeo-fabriek by Napels (thans aangeduid als I.MM.) genoemd wordt Di Fokker S-14 straaltramcr. Fok-i ker's grootste troef. Zal dit toestel I 101 standaara-trauicr voor de NA TO-landen worden gekozen? als eventuele licentiebouwer. De 25 Sea- furies voor de marine zón nu alle af geleverd, wat met twee jaar vertraging is gebeurd. Men heeft met deze licentie- bouw veel moeilijkheden ondervonden. De 40 Beechratts, die onze luchtmacht volgens Marshall-hulp ontving, waren er de oorzaak van, dat de S-13 niet werd besteld, hoewel dit toestel over uitstekende eigenschappen moet be schikken en ln samenwerking met de luohtmaoht werd ontwikkeld. WEER EEN VERKEERSVLIEGTUIG! Bij onze wandeling door de Fokker fabriek stonden we plots voor de „mook-up" van de F-27 „Friendship", een nieuw door Fokker ont/worpen ver keersvliegtuig, dat op het ogenblik de belangstelling trekt van de gehele In ternationale luchtvaartwereld. De F-27 is een hoogdekker, uitgerust met een tweetal Rolls-Royce Dart schroefturbi- nes, die elk vyfbladige propellers aan drijven. Uitgerust met een neuswlel, is het toestel in te richten voor het ver voer van 28-30 passagiers. Ter wearszy- den van het gangpad zón dubbele stoe len aangebracht, die zowel in de vlieg richting kunnen worden geplaatst als eventueel voor „achteruit vliegen". In de romjpay iwanden zón 7 grote vier kante rompvensters aangebraoht. We hebben de mock-up ook van binnen be- ziohtigd en hebben gezien, dat het uit zicht onder de hoogliggende vleugel dóór uitstekend is. Die vleugel heeft een merkwaardige vorm en is licht naar be neden toe geknikt tussen romp en mo torgondels. Ook vanuit de cockpit is het. uiteioht goed. Zowel vóór als ach ter is een vraohtruim aangebracht. Fokker hoopt spoedig opdraoht te kry- gen van het Nationaal Instituut voor Vliegtuigontwikkeling (NTV) om twee prototypen te mogen bouwen. Volgens ..Shell Aviation News" heeft men ln Amerika al plannen voor eventuele Ii centiebouw van de F-27, hoewel dit al les nog slechts geruchten zón. Zeker is wel, dat die F-27 een belaneróke troef kan zyn in Fokker's hand. haar uitste kende vóór-oorlogee naam op \w- keersvlieggebied terug te veroveren.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3