LEIDSCH DAGBLAD Onthullingen van Hessische premier lijken overdreven '3ÊM België aan de vooravond der verkiezingen 91ste Jaargang ZATERDAG 11 OCTOBER 1952 No. 27735 Directeur: J W Henny Hootareaectle: B W Menkhorst en J Brouw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16.— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Dtr en Adm.: 25041; Red. 21507 Gaat de tijd niet snel genoeg De tijd gaat snel! Maar soms toch niet snel genoeg. Zie b.v. hoe de presidents campagne in Amerika is uitgegroeid tot een scheldpartij, die weinig aantrekke lijks meer biedt. Truman en Eisenhower gaan elkaar te lijf op een manier, die volgens onze begrippen van politiek fat soen niet meer te verdedigen is En toch scheiden ons nog ruim drie weken van de beslissing daar over de haring- vijver En daarnevens vergt de verkiezings campagne in de V. St. zoveel, dat blijk baar van regeren niet veel meer over blijft. De leidende figuren durven geen grote beslissingen me ei- aan. bang, dat hun besluit tegen de partij zal worden uitgebuit. Zelfs lijkt het er op, dat min deren Goden zich thans vrijheden dur ven veroorloven, die in normale om standigheden ondenkbaar lijken. Zie b.v. hoe tot Frankrijk een nota werd ge richt van een dergelijke aard, dat de Franse premier weigerde deze in ont vangst te nemen en daarbij zelfs de In stemming van de Amerikaanse gezant vond! Deze Amerikaanse nota be moeide zich zo intens met Franse bin nenlandse aangelegenheden, dat een ge matigd man als premier Pinay veront waardigd een hartgrondig neen deed horen. De Frans-Amerikaanse verhoudingen lagen toch al niet erg gunstig. Hetgeen voor een deel ls terug te voeren tot het reeds geconstateerde vacuum in de Amerikaanse politiek, die in normale gevallen reeds lang zou hebben gerea geerd op de vele bedekte beschuldigin gen,, die terecht of ten onrechte tegen Washington worden geuit. We beleven immers een tijd van rod delen, zoals we in lange tijd niet hebben meegemaakt, een roddelen, dat er ge heel op gericht lijkt om de verhoudin gen tussen de Westelijke verbondenen volkomen te bederven. Op het eerste ge zicht zou men daarom geneigd zijn om al die roddelpraat aan een bekende hoofdstad toe te schrijven, doch hier schijnen toch ook andere factoren in het geding te zijn. En dat maakt de situatie nog erger Het lijkt er op. alsof die kringen in Frankrijk, die nog nimmer hun angst voor een samengaan met Duitsland heb ben kunnen overwinnen, momenteel hun krachten hebben verzameld met die elementen in Duitsland, die al evenmin iets voelen voor de Europese Verdedi ging® Gemeenschap, kortaf de E.D.G. genoemd. Tal van geruohten doen de ronde, die trots herhaalde tegenspraak blijven leven en zodoende hun onder mijnende invloed doen gelden. Zie b.v. het gerucht, dat voorname Franse figu ren met Moskou in contact zouden zijn geweest om het deelnemen van West- Duitsland aan de E.D.G. te voorkomen. Zie de onjuiste berichten over de Frans- Duitse verhoudingen inzake het Saar- vraagstuk. Zie de onthullingen over tal van manipulaties van Amerikaanse zijde. Al deze onbewezen beweringen, die het leven houden trots diverse tegen spraken men weet, hoe het daarmede gaat. wanneer weer eens een kleinigheid vergeten wordt! vergiftigen de situatie dusdanig, dat zowel in Frankrijk als in Bftltsland de bereidheid tot aanvaarden van de Europese eenheid eerder af- dan toeneemt. .Alsof er toch al niet meer dan genoeg werkelijke tegenstellingen zijn in degTOte politiek Een belangrijke materie in dit op zicht wordt de kwestie van Tunis en Marokko: De Arabische landen hebben met steun van Aziatische en Zuid-Ame rikaanse staten het thans zover weten te brengen, dat op de de volgende week beginnende bijeenkomst der Verenigde Natis dit vraagstuk ongetwijfeld ter tafel zal komen. Ook Washington, dat het contact met deze groep niet wil verlie zen. durft zioh niet langer verzetten tegen een bespreking. Hetgeen intussen nog niet wil zeggen, dat de V. St. ac- coord gaan met de gedane suggesties van genoemde zijde. Nu heeft Parijs echter op een soort ultimatieve wijze al bij voorbaat verklaard, dat het iedere bemoeienis met een zuiver inwendige aangelegenheid als Tunis en Marokko maast zich neer zal leggen. Hetgeen wei nig geëigend is om de atmosfeer voor de Fransen te verbeteren En hoe zal de Uno reageren op de gang van zaken in Korea? Moeilijk valt nog te ontkennen, dat het daar op een ecla tante nederlaag voor de V. N. is uitge lopen. Doch hoe zij zioh uit dit wespen nest kunnen bevrijden met behoud van prestige? Gaat de tijd nog niet snel genoeg? WEERBERICHT Fraai herfstweer De Bilt verwacht tot morgenvond Koucie nacht met op vele plaatsen llohte, hier en daar zware nachtvorst en plaatselijk mist. Morgen overdag droog en yrij zonnig weer met ongeveer öezc-.fde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). 12 OCTOBER Zon op: 7.00 uur; onder: 17.53 uur. Maan opuur; onder: 15 46 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.02 uur en 2239 uur Doodtij. (13/10 te 11.26 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagin: Politieke bedoelingen? (Van onze correspondent te Bonn per telefoon). „Het blijft met de geheime West- Duitse partisanen-organisaties, die de minister-president van het land Hes sen. Woensdag jj. uit de doeken ge daan heeft, een vreemde geschiedenis. Ook op dit moment weet men er In Bonn het ware nog niet van. Wel staat echter vast, dat de ge hele zaak oorspronkelijk zeer over dreven is voorgesteld, terwijl het ver der waarschijnlijk is dat politieke motieven aan deze overdrijving niet vreemd zijn. In de kern komt de onthulling daarop neer dat wat reeds bekend was, maar waarover alle ingewijden het zwijgen hebben bewaard bepaalde Ameri kaanse militaire instanties in de dagen na het uitbreken van de Koreaanse oorlog er goed aan meenden te doen avontuurlijke jonge Duitsers, die op eigen houtje de verdediging van de Westelijke cultuur ter hand wilden ne men, een soort van partisapen-oplei- ding te geven. Daartoe werd In een klein plaatsje in het Odenwoud een sohietterrein ter beschikking gesteld. Men weet ook nu nog niet of ook el ders in West-Duitsland dergelijke par- tisanen-groepen bestaan hebben of nog bestaan. Dat wordt nog onderzocht. Maar aan de ene kant is het aantal jongelieden, dat van zo'n opleiding ge bruik heeft gemaakt, uiterst beperkt gebleven men spreekt van een stuk of honderd en anderzijds zijn met het wijken van de Korea-psyohose en nadat een Duitse verdedigingsbijdrage officieel ter discussie kwam, dergelijke wilde projecten weer spoedig ad acta gelegd. De Hessische minister-president heeft dus eigenlijk iets aan de kaak gesteld wat wel bestaan heeft, maar nu geen naam meer mag hebben. Vandaar ook dat de Amerikaanse hoge commissaris door zijn mededelin gen zo verrast werd. Men had daar werkelijk geen hoogte van de zaak en voor zover er nog Amerikaanse mili taire instanties in Duitsland zyn, die op eigen gezag Duitse partisanen heb ben willen opleiden, zullen deze in de afgelopen dagen wel een lelijke uitbran der gekregen hebben. In de tegenwoordige Amerikaanse politiek, die in alle eer en deugd Duitse troepen wil, is voor-zo'n stiekeme acti viteit geen plaats meer. De geheime organisatie zelf is dus al een afgedane zaak. Maar de ont hulling heeft nog andere kanten en «laarop richt zich nu in de eerste plaats de belangstelling. Welke reden had de Hessische mi nister-president juist nu zo nadrukke lijk met zijn onthullingen te komen? Bij de beantwoording van deze vra gen treden, allerlei interessante ge zichtspunten op de voorgrond. Het land Hessen heeft een sociaal-democratische regering en als de meeste West-Duitse sociaal-democraten is ook Zinn, de mi nister-president tegen een Duitse ver dedigingsbijdrage zoals de Amerikanen zioh die nu denken. Zijn onthullingen waren voor de Amerikanen hoogst on aangenaam. Men mag aannemen, dat hij dat ook zo bedoeld heeft. Wij per soonlijk Zinn kennende hebben zelfs reden aan te nemen dat hij deze gelegenheid heeft aangegrepen om de Amerikanen meer speciaal de zaak- Kemritz betaald te zetten, liet geval met de beruahte Duitse „dubbele" agent, die in opdracht van de Amerikanen bij de Sovjets spionneerde en die, om bij de laatsten in een goed blaadje te komen, er niet voor terugdeinsde eer. hele reeks van Duitsers, tegen wie de Sov jets iets hadden, op geraffineerde wijze in hun handen te laten vallen, waarna nooit meer iets van deze slachtoffers vernomen is De Duitsers kunnen Kem- rite' bloed wel drinken, maar de Ameri kanen hebben hem nooit voor een Duitse rechtbank laten verschijnen, en toen de Duitsers steeds verontwaardig der op zo'n proces aandrongen, naar de Ver. Staten laten verdwijnen Met. deze zaak Kemritz hebben de Amerikanen bij de Duitsers de slechtste beurt uit de gehele bezettingsgesdhie- denis gemaakt. Vooral de sociaal-demo craten komen er steeds op terug. Dan heeft Zinn een eng verband ge legd tussen de door de Amerikanen op geleide jongelieden en een bepaalde jeugdorganisatie, de Bund Deutscher Jugend De B.D.J., onder leiding van een jonge litterair. Paul Lüth is een Duitse jeugdgroepering, die zich zeer duidelijk, en ook zeer dapper, tegen het commu nisme teweer heeft gesteld, zich daar bij op de basis van de tegenwoordige Bondsrepubliek plaatst en daarom zowel bij de Amerikanen als bij de coalitie partijen, die de tegenwoordige Bonds regering uitmaken, goed aangeschreven staat. Men probeert haar daarmee vaak af te doen, dat zij rechts georiënteerd is, maar ook de tegenwoordige Bondsrege ring is rechts en een diskwalificatie be tekent dat alleen voor uitgesproken link se geesten. Nooit is gebleken dat de B.D.J. niet democratisch zou zijn. In de strijd der jonge Berlijners tegen het communisme heeft hij mede de spits afgebeten en zo is ook te verklaren, dat in de stad goede relaties bestaan met de, door rociaal democraten gelelde, be kende Kampfgruppe gegen Unmensch- lichkeit. Aan de andere kan heeft de B.D.J. echter meermalen de West-Duitse so ciaal democraten om hun houding in de herbewapeningskwestie aangevallen en dat verbonden met zijn rechts karak ter heeft hen in de ogen van de sociaal-democraten tot een soort van nieuwe Hitler-Jugend, of tewel Ade- nauer-Jugend, gestempeld. Zinn heeft het nu zo voorgesteld alsof de boven genoemde schietclub en de B.D.J. iden tiek zijn. Dat schijnt echter geenszins zo te zijn. Wel hebben sommige leden Rustig en fraai weekeinde Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen week stond het weer in West- en Noord-Europa in het teken der depressies. Langs de noordflank van een krachtig gebied van hoge luchtdruk boven de Oceaan trokken drie depres sies via IJsland naar het Oostzeegebied, die ook in ons land veel wind en dage lijks regen of buien brachten. Aan deze periode van onstuimig weer komt nu echter een einde. Het hoge drukgebied namelijk op de Oceaan, aat geruime tijd niet van zijn plaats was gekomen zette zich Donderdag lnbewe- ging en trok snel naar Schotland waar het vanmorgen was aangekomen. Wel iswaar neemt het nu iets in betekenis af maar het is toch nog sterkgenoeg om morgen wanneer het centrum ervan dicht bij ons land zal liggen, aan de buien eer. eind te maken. Doordat de bewolking en de wind al- nemen, zullen de temperaturen ln de komende nacht flink kunnen dalen, plaatselijk misschien zelfs ..ot beneden het vriespunt. Men mag echter ver wachten dat morgen overdag de zon haar verwarmende invloed zal kunnen doen gelden zodat het weer ondanks de vrij lage temperaturen een aangenamer karakter zal hebben dan dit de afgelo pen week het geval was. Aangezien op de Oceaan de depressie activiteit snel toeneemt en deze zich gestadig naar het Oosten uitbreidt, ziet het- er even wel naar uit, dat op een rustig weetc- einde een nieuwe periode van onstuimig weer zal volgen. De vroegere ambassadeur van de Verenigde Staten in Moskou. George Kennan. is met zijn echt genote en twee kinderen op het vliegveld van Frankfurt a. Main aangekomen. (A.N.P.-Telefoto) ENGELAND WIL EIGEN ATOOM BESTUDERING VAN GEMENEBEST. Van betrouwbare zijde verluidt, dat Engeland op de conferentie van eerste ministers van het Gemenebest die in November in Londen zal worden gehou den, een nieuw plan op lange termijn zal indienen voor kernphysisch onder zoek en ontwikkeling van de „atoom- industrie" in de Dominions. Het plan zou het scheppen van een „inlichtingen- gemeenschap" en het verrichten van vérgaande onderzoekingen zowel in En geland als ln de Dominions beogen. In dat geval, aldus werd verder medege deeld, zouden de landen van het Ge menebest uiteraard ook financieel deel nemen, waardoor Engeland niet langer alleen de financiële last; van het kern physisch onderzoek te dragen zou krij gen. Het nieuwe plan, aldus werd opge merkt. verscheen, nadat de Britse rege ring onlangs geweigerd had toe te tre den tot de Europese raad voor kern physisch onderzoek, die in Genève is opgericht. Premier Churchill zou van mening zijn, dat een nauwere samen werking met West-Europa op het ge bied van de kernphysica de kans, dat de VS belangrijke atoomgeheimen met Engeland zullen uitwisselen, zou ver kleinen. Dit risico zou niet bestaan als Engeland zou besluiten zijn atoomon derzoek te beperken tot het gebied van het Gemenebest. van de schietclub contact met de B.D.J. gehad, maar de schietclub was geen on derdeel van de B.D.J., zoals Zinn het heeft voorgesteld. Ook heette het in Zlnn's onthullingen, dat de schietclub lysten van sociaal democraten had aangelegd, die in geval van een Sovjet-agressie „gelikwideerd" moesten worden. In Bonn gelooft men echter nog niet erg in de authenticiteit van deze lijst. Men ziet er vooralsnog een sociaal democratische propaganda stunt ln. Tenslotte is er nog iets anders. De Hessische sociaal-democraten zijn de „roodste" van geheel West-Duitsland In economisch opzicht heeft zich dat daarin getoond, dat in dit land, waar zij al ja ren regeren, allerlei nationalisaties ten uitvoer zijn gelogd, overigens met nogal catastrofale economische gevolgen. En in politiek opzicht onderhouden de Hessische sociaal-democraten van alle West-Duitse sociaal-democratene de In tiemste relaties met communisten. Wijlen dr Schumacher, fel anti-com- nunist. is daar meer dan eens zeer be zorgd over geweest. Zinn behoort wel is waar niet tot die met communLsten pratende vleugel, maar velen geloven hier, dat hij zijn onthullingsmateriaal voot een belangrijk deel uit deze hoek gekregen heeft. Een bewijs daarvoor zou kunnen zijn,, dat 12 uur voordat hjj in de Hessische Landdag zün sensationele rede hield, al zijn verwijlen tegen de Amerikanen en tegen dc B.D.J. in een bekend pro-communistisch Hamburgs blad. „Blitz" geheten, gepubliceerd Deze coïncidentie wordt to Bonn nu met wellust onderzocht Het ls zeer goed mogelijk, dat ons in deze affaire nog meer sensaties te wachten staan. i 4% c Engeland's meest moderne redding boot. die de snelste is. van de boten van dat type. die in Europa worden gebruikt, werd ontworpen voor de Royal Air Force, en is zó ingericht, dat men zowel reddingswerkzaam heden kan verrichten bij scheeps- als bij vliegtuigrampen, wanneer deze laatste op zee plaats vinden. De boot is van hout vervaardigd, maar is geheel „vuurvast", zodat zij door brandende olie zou kunnen varen om slachtoffers op te pikken. Algemene opinie: Katholieken zullen verliezen (Van onze Brusselse correspondent) Morgen. Zondag, gaan de Belgen ter stembus. Dit keer voor de verkiezing van nieuwe gemeenteraden. Het is niet overbodig daar nog even aan te her inneren, want als men de verkiezines- affiches leest, en men hoort de poli tieke redevoeringen, dan krijgt men soms ae inaruK, aat net nier gaat om een volksstemming over de vraag van al dan niet amnestie voor poli tieke delinquenten. Men herinnert zich, dat onlangs en kele 'zware gevallen' in vrijheid werden gesteld en dat van enkele ter dood ver- oordefi.den de doodstraf werd gewijzigd in levenslang. De socialisten en de com munisten (en in mindere mate de libe ralen) hebben die strafverminderingen aangegrepen vöor een actie tegen de regering, welke, gelijk men weet, geheel uit katholieken bestaat. In verkiezings tijd wordt door alle partijen flink over dreven, maar de socialisten maken het nu toch wel erg bont 'De communisten kunnen uiteraard buiten be*houwing blijven). Men stelt het zo voor, dat een overwinning van de katholieken zou zijn te beschouwen als een zegepraal van Rex, fascisme enzovoort. Om vrouw en kind tegen deze bedreiging te bescher men dient men dan op de socialisten te stemmen. De katholieken kunnen de aanvallen natuurlijk niet onbeantwoord laten en zo leest men in de verkiezingsreclame voor de gemeenteraadsverkiezingen meer pro en contra het gevoerde beleid in zake de behandeling van de politieke delinquenten, dan over het gevoerde en te voeren gemeentebeleid. De repressie (gelijk de bestraffing van politieke delinquenten wordt genoemd) is overigens zeer streng geweest. Verge lijken wij België met Nederland, dan zien wij, dat in België 2540 personen werden ter dood veroordeeld en dat in 242 gevallen de doodstraf ook werd uit gevoerd. In Nederland werden 123 doodvonnissen uitgesproken, waarvan er 30 werden uitgevoerd. Men dient dan bovendien nog rekening te houden met het feit, dat België slechts 8>-i millioen inwoners heeft en Nederland 10 millioen. Ook in ander opzicht vertoont de ver kiezingsreclame de weerslag van de actie voor of tegen amnestie. Achter de namen van de candidaten van vrijwel alle partijen kan men de bewijzen van burgertrouw vermeld vinden. Met nauw keurigheid wordt vermeld van wanneer tot wanneer de bepaalde candidaat in het leger heeft gediend tijdens de beide wereldoorlogen, welke onderscheidingen hij heeft gekregen en in vele gevallen wordt zelfs het aantal verwondingen vermeld. Dat de tijd die sommige der candidaten in Duitse concentratiekam pen hebben doorgebracht niet wordt ver geten. spreekt, vooral onder de huidige omstandigheden, wel vanzelf. Nu wij toch over de affiches schrijven, wijzen wij nog op hetzelfde onderscheid met Nederland. In Nederland stemt men in het algemeen (ook bij gemeenteraads verkiezingen) op een lijst, veel meer dan op een persoon. In België maakt men veel meer propaganda voor een he rtaalde met. name genoemde candidaat. Ook ziet men van eenzelfde partij ver schillende affiches. Op het ene aanplak- billet wofden de kiezers niteenodigd hun stem uit te brensen op mijnheer A. num mer één op de lijst ou een ander affiche wordt men verzocht te stemmen op mijnheer B. nummer 6 van dezelfde lijst. In het bijzonder treft m»n deze aanbevelingen aan bii de katholieke en liberale lijsten Want al spreekt en ^ehriift men dan veri over het voor- en nadeel van amnestie, de detailpunten van gemeentebeleid treft men toch ook aan Zo ziet men in Brussel reclame vnor een candidaat die zich verdienste lijk wil maken door het bevorderen van betere en mooiere trams en autobussen Dan moeter wij pivenliik ook melding rr>aken van liist. nummer 5. met als entee candidate Trm' d» Temmerman. Hn^hereierster die zal bewiizen uw ver- t-r-nwen waardig te ziin" Als zovele an dere candidaten tracht zii de stemmen te verkrijgen van de kleine neringdoen den. Het is anders ^comoHceerd die ver kiezingen in België. Als men ziet „stemt lijst 1", dan moet men zich eerst afvra gen, waar men is- Als men op de Kruid tuinlaan. daar voor de Bon Marché staat, dan is lijst 1. de lijst van de katho lieken. maar steekt men over naar het Rogierplein, dan is lijst 1, de lust van de socialisten. Dat komt doordat de Brusselse agglomeratie is samengesteld uit verscheidene gemeenten, elk met eigen burgemeester en eigen gemeente raad. De Kruidtuinlaan is Brussel, maar het Rogierplein is Sint Joost ten Noode. Het is niet eenvoudig. Mien zou b v. ver wachten, dat het station van Schaarbeek in de gemeente Schaarbeek ligt. Mis, station Schaarbeek ligt in Brussel. Een punt, dat in de verkiezingspropa ganda ook naar voren komt is het schoolvraagstuk. Belgie kent niet de fi nanciële gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs, zoals Nederland. In België ls het nog zo, dat het openbaar onderwijs (officieel onderwijs genaamd) regel is en het bijzonder onderwijs (vrij onderwijs genaamd) uitzondering. Hoe wel de toestand voor het bijzondere on derwijs aanzienlijk is verbeterd, verkeert het openbaar onderwijs, met name ln Brussel, toch to een bevoorrechte positie ten opzi chte van het bijzonder onderwijs Zonder dat het nodig is in details te tre den, zal het duidelijk zijn. dat de huidi ge katholieke regering er naar streeft aan de achterstelling van het bijzonder onderwijs zoveel mogelijk een einde te maken. Evenzeer ligt het voor de hand, dat de tegenstanders van Christelijk onderwijs 'dat zijn de Belgische libe ralen en de socialisten) zich sterk ver zetten tegen hetgeen zij de aanval op het officiële onderwijs noemen. Wat zUn nu de verwachtingen? In het algemeen verwacht men, dat de CVP (katholieken.) wel een veer zal laten. In het bijzonder in Antwerpen en Gent wordt een flink stemmenverlies voor de katholieken verwacht. Dat zün de z.g. koningsstemmen. Talrijke Vlamingen die als regel niet op de katholieke partij stemden, hebben bij de vorige verkiezin gen hun stem aan de CVP gegeven in het vertrouwen, dat- die partij koning Leopold op de troon zou houden Die kiezers zijn door het beleid van de CVP in de koningskwestie dermate teleurge steld, dat zij er niet over denken, nog eens op die CVP te stemmen. De liberale stemmers keren weer naar hun partij terug en ook de (kleiner in aanta!) ko ningsgezinde Vlaamse socialisten zullen tot de socialistische partij terugkeren. In Antwerpen en Gent ziin bovendien lijsten v d. Vlaamse concentratie een na tionalistisch Vlaamse groepering, welke stemmen aan de CVP onttrekt. Gelukkig voor de katholieke partij zijnde candida ten van de Vlaamse concentratie geen interessante mensen, toch zullen deze Vlaamse nationalisten in het Antwerpse nog wel flink wat stemmen weten te vergaren. Alles tezamen, verwacht men wel een achteruitgang van de katholieken ofschoon het niet is te zeggen of het werkelijk een formidabele nederlaag zal worden. Indien echter de uitslag zodanig zou zijn. dat (ware het een stemming voor de volksvertegenwoor diging geweest) aan de absolute meer derheid van de CVP een einde zou zijn gemaakt, dan kan men verwachten, dat de socialisten en liberalen een ac tie zullen ontketenen voor ontbinding van het parlement en bijgevolg voor nieuwe verkiezingen voor Kamer en Senaat. Belgische bezorgdheid om Kongo en Ruanda Urundi (Van onze Brusselse correspondent) Berichten uit Bonn over een bespre king tussen Adenauer en de Gasperi in zake het Belgische mandaat over Ruan- da-Urundi hebben in sommige Belgische kringen ongerustheid verwekt. De ont kenning uit Bonn, zowel als uit Rome. dat Ruanda-Urundi onttrokken zou wor den aan België als mandataris, acht men. in zulke vage termen gesteld, dat daar aan niet veel waarde kan worden ge hecht. In „Het Volk" wijst „Schildwacht" (van Cauwelaert) er op. dat het Parijse dagblad „France Soir" van Woensdag j.l. een artikel heeft gepubliceerd, waar van de gegevens weliswaar niet geheel overeenstemmen met de in België uit Bonn ontvangen berichten maar dat toch eenzelfde tendenz heeft. .France Soir" schreef namelijk, dat Adenauer en de Gasperi tijdens hun conferentie hadden gesproken over de exploitatie van de Afrikaanse gebieden in het kader van de West-Europese samenwerking. Trouwens op de Europese vergadering te Straatsburg hadden de Duitse afgevaar digde Semler en de Britse gedelegeerde Boothby dit probleem reeds eerder aan gesneden. „Het Volk" acht het ondenk baar. dat Adenauer en de Gasperi het probleem ter tafel zouden hebben ge bracht, zonder althans door Groot-Brit- tannië te zijn aangemoedigd. Volgens „Het Volk" is het duidelijk, dat men op zoek is naar een slachtoffer naar een land. van welks leer men rie men kan snijden voor Duitsland en Italië. Het blad besluit aldus: „Wii zijn er van overtuigd, dat zij die rekenen op de schaapachtigheid van de Belgen en od hun gedwees volgzaamheid ten op zichte van de plannensmeders, zich zeer zullen vergissen." „La Cité" vestigt er de aandacht op. dat eerdaags België in de vergadering van de Verenigde Naties zal worden aangevallen, aangezien sommige V.N - afgevaardigden een scherpere scheiding tussen dit offensief en het zogenaamde plan van Straatsburg betreffende een soort Schuman-plan voor de overzeese gewesten. „La Libre Belgique". welk blad de be richten uit Bonn het eerst bracht, toont zicfh door de officieuze en inderdaad va ge loochenstraffingen niet gerust. 110 doden in Engeland Tot dusver zijn 110 doden geteld ten gevolge van de treinramp die zioh bij Harrow ten Noorden van Londen heeft voorgedaan. Gisteravond zijn weer vier liiken onder de wrakstukken vandaan gehaald. Van de zijde van de spoorwe gen is medegedeeld, dat het nog dagen kan duren voordat het definitieve aan tal slachtoffers bekend is. Aoht doden zijn nog niet geïdentifi ceerd 87 personen bevinden zich to een ziekenhuis. Voor het leven van sommi gen hunner wordt gevreesd. In de afgelopen drie dagen zyn hon derden tonnen puin opgeruimd Hoewel onafgebroken gewerkt, ls, moet nog een grote hoeveelheid wrakstukken verwij dend worden. Voor deze drie stewardessen is vliegen blijkbaar de lust in het leven. Zij hopen over enige tijd haar brevet voor piloot te haten, en de vleugeltjes van de R.A.F. te ver krijgen, want zij zijn van plan zich aan te melden als vrijwillige reserve bij dit corps. Wij denken, dat Betty Goodfcllow (links). Yvonne van den Hoek (midden) en Muriel Wallis, alle di ie in dienst van dc BOAC. ideale piloten zullen zijn; zij besturen liet toestel niet alleen, zij doen het ..huishouden" ook voor haar passa giers!

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1