LEIDSCH DAGBLAD De droeve eindhalans van de Engelse spoorwegramp Optimistische stemming bij de tories Pinay weigerde Amerikaanse nota in ontvangst te nemen 91ste Jaargang VRIJDAG 10 OCTOBER 1952 No. 27734 Directeur: J. W Henny Hoofareaactie: B W MenJcborst en J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16.per kwartaal: f 047 per week Witte Singel 1. Lelden Gtro No. 57055 Telefoon Dir en Aam 25041; Red. 21507 Ernstige waarschuwing Het is niet zonder een flinke dosis gelf genoegzaamheid, dat op het negen tiende communistische congres te Mos kou. geheel volgens de stem van de „meester", Stalin, die tevoren in een lijvig artikel in het orgaan „Bolsjewiek" zyn inzichten had geopenbaard. Mos kou de wereld heeft ingelicht omtrent zyn gedachten over de wereldpositie! Misschien mag men met enige gerust heid daaruit concluderen, dat een oorlog Oost-West weinig waarschijnlijk wordt genoemd, doch reserve zelfs in dit op zicht lükt alleszins gewenst. Wijziging van omstandigheden betekent Immers wijziging n Moskouse realiteits-politiek. In wezen wordt bovendien, zij het zonder zoveel woorden, toch voortdu ring van ue koude oorlog aangekondigd! Molotof. die het congres opende, zowel als Malenkof, die in een rede van ruim vijf uur de doelstellingen van het com munisme belichtte, volgden op de voet het artikel van Stalin. Beide redevoe ringen waren op zich zelf dus overbodig, doch dat hoort nu eenmaal zo in het rode spel: volledige onderwerping aan de leider, die beslist over de te volgen lijn Met zeldzame openhartigheid reden overigens tot argwaan! wordt ge openbaard, dat Moskou er vast van overtuigd is de wereld te zullen over heersen, Het communisme zal overwin nen. Niet door de aanwending van ge weld. dus door een oorlog Oost-West, maar door een oorlog tussen de landen van het Westen onderling. Zij zullen elkaar onderling verslinden Aldus de Moskouse visie. En. hoe brutaal deze voorstelling moge lijken, zij vindt, helaas, voedsel in hetgeen zich momenteel afspeelt. De eenheid van het Westen wordt toch op zware proef gesteld. Misschien is men geneigd om het niet direct zo zwaar te nemen, doch o.i. begaat men dan een grote fout. De eenheid wordt als het ware van onderen uitgehold en niet in de eerste plaats door het communisme al zal dit natuurlijk niet nalaten het zijne er toe bij te dragen! doch juist door niet-communisten. die zeggen, zich verre van Moskou te distancieren. Laten we eens in het kort nagaan, wat er in diverse landen gebeurt. In Engelana s op het Labour-congres een ernstige tweespalt gebleken. Bevan heeft de partij feitelijk gespleten, al doet men nog zo zijn best om dit te verdoezelen. Attlee heeft als leider zich geheel buiten de twist gehouden, vermoedelijk om al dus de kans te behouden om te eniger tijd als verzoener te kunnen optreden, doch heeft Bevan zich niet te zeer vast gelegd an een program, dat de meerderheid der vakverenigingen niet liet. om straks een compromis mogelijk te kunnen maken? En dan. en speciaal dit legt gewicht in de schaal, Bevan streeft naar herstel van volkomen zelfstandigheid, d.w.z. los van Amerika. In Frankrijk is het al niet anders. De regering Pinay neemt fel stelling tegen het communisme, maar tracht zich even eens los te maken van de Amerikaanse invloed. Om van generaal de Gaulle maai te zwijgen In West-Duitsland spelen de socialis ten het communisme reeds lang in de kaart, we hebben daarop al vele malen gewezen. Afgezien van de vraag of de onthullingen van de socialistische pre mier van Hessel al dan niet juist zullen blijken, deze onthulling op zich zelf is maar al te zeer bewijs van deze stelling. Moskou zal zich daarop werpen. Waar of niet. het is een prachtig wapen in zijn actie tegen Amerika, dat momen teel als vijand nummer een in de Sovjet- Unie wordt beschouwd. Vandaar ook de verwijdering van de Amerikaanse ge zant Kennan! Het Kremlin heeft welbewust en wel overwogen zijn politiek uitgestippeld: ondermijning van de Westerse eenheid, zich daarbij baserend op het bestaande streven in West-Europa om zich te ont worstelen aan de Amerikaanse Invloe den. Met opzet hebben wij ons niet verdiept In bijzonderheden, hebben wij slechts de naakte hoofdzaken aangeroerd. Juist jzodoende zal duidelijker blijken, hoever het al gekomen is met de verdeeldheid in het Westerse kamp. Nog dreigt geen direct gevaar, omdat momenteel de vrees voor het communistische agres sieve streven nog overheerst, maar er kan niet vroeg genoeg gewaarschuwd worden voor de rode ondermijning van deze eenheid. Het fe't, dat Moskou zo onverhuld zijn doelstellingen durfde onthullen, spreekt boekdelen! Er kan niet genoeg gewaarschuwd worden en niet te vroeg ZUID-SLAVISCHE REGERING EIST TERUGROEPING VAN BULGAARSE DIPLOMAAT Naar het Zuid-Slavische persbureau Tanjoeg' meedeelt, heeft de Zuid-Slavi sche regering de terugroeping geëist van de derde secretaris van de Bulgaarse ambassade te Belgrado, genaamd Iwnof. Deze zou op 15 September in een park bi) Belgrado zijn aangehouden, ln ge zelschap van een vreemdeling. Om de ^■entiteit van deze te verbergen had Iwanof toen een identiteitspapier laten ïi'n van een collega op de Bulgaarse «pibassade. die op dat ogenblik niet in Selgrado was. WEERBERICHT Plaatselijk nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk nachtvorst. Wisselende be wolking met voornamelijk in de kust provincies nog enkele verspreid optre dende buien. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige, overigens matige tot zwakke wind uit Noordelijke riohtingen. Koude nacht met plaatselijk naohtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) II OCTOBER. Zon op: 6.58 uur onder: 17.55 uur. Maan op: 23.32 uur onder: 15 26 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.39 en 21.12 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Moeizaam vorderde het reddingswerk (Van onze Londense correspondent) Tergend langzaam vorderde gisteren gedurende het hele etmaal het oprul- mingswerk op het station Harrow en Wealdstone. Eén baan kwam in de och tend vrij, en langzaam passeerde de eer ste passagierstrein het toneel van de vreselijke spoorwegramp. Centimeter voor centimeter hebben de reddingsploe gen zich een weg gebaand naar de beide geheel door wrakstukken der andere twee treinen bedolven wagons van de fo rensentrein, van welke het grootste aan tal slachtoffers afkomstig was. De red ders moesten zich door een tien meter hoge, krakende, kluwen van hout. metaal en glas heenwrlngen om de begraven rijtuigen te bereiken. Drie grote kranen zijn voortdurend in actie, doch er is te weinig ruimte om snel te kunnen werken. Het meeste moet met menseUlke krachten worden gedaan. In de middag heeft men nog 10 lij ken te voorschijn gehaald en men kon toen zien dat er nog meer lichamen be kneld zitten. Tekenen van leven werden echter niet meer bespeurd. Gevreesd werd dat er nog een aantal schoolkin deren onder de slachtoffers zou zijn Schrifen en boeken werden gevonden en systematisch verzameld als aanwijzing voor vermisten. Meer dan twintig doden waren gister middag nog niet geidentificeerd. Gisterochtend op gewone tijd vertrok de forensentrein van het beginpunt Tring. De passagiers kennen elkaar sinds jaren. Hun gelederen waren nu echter sterk gedundDe machinist van de trein, die er de vorige dag het leven had afgebracht, en ook de conducteur, met wie dit eveneens het geval was, waren weer op hun post. Zoals steeds bij rampen als deze krij gen de Britse spoorwegen scherpe cri- Mossadeq dreigt weer eens De Perzische minister van buiten landse zaken Hoessein Navab. vroeger gezant te Den Haag, is afgetreden, aan voerend dat hij onder de huidige om standigheden met kan werken, aldus een berioht in het Przisch blad ..Etta- laat". Premier Mossadeq heeft het ont slag aanvaard. In welingelichte kringen zegt men, dat Mossadeq de diplomatieke betrek kingen met Engeland zal verbreken als hij voor Donderdag a.s. geen ant woord op zijn jongste nota heeft ont vangen. Kamervoorzitter Kasjani heeft ver klaard, dat dr Mossadeq zijn antwoord aan Eden na overig met hem heeft op gesteld. „Perziè is zeer edelmoedig en als onze voorstellen niet worden aan genomen, zullen we wat moeten doen. Ik zal later vertedien wat", aldus Kasjani. Kasjani zei voorts dat de Sovjet-re gering bereid is de visserij op de Kaspi sche Zee aan Perzië te laten. De 50 jaar oude visserijconcessie aan de Sovjet unie is onlangs afgelopen. Het gebouw van radio-Teheran wordt streng bewaakt naar aanleiding van be richten over mogelijke ongeregeldheden door elementen van de Toedehpartij. Navab heeft volgens AFP verklaard afgetreden te zijn „om administratieve redenen". Men neemt aan, dat Navab tegenwerking heeft ondervonden van bepaalde medewerkers. Het ziet er naar uit. zo gaat AFP verder, dat het ontslag niets te maken heeft met de oliekwestie. Staatssecretaris Abdel Nabil neemt voorlopig de zaken van de minister buitenlandse zaken waar. tiek te horen over hun beleid inzake de veiligheid Hoewel er reeds Jaren geleden in het Lagerhuis op werd aangedrongen is het automatisch bloksvsteem dat het op elkaar lopen van in dezelfde rich ting rijdende treinen praktisch uitsluit nog lang niet algemeen ingevoerd. Ook op deze ongelukslijn bestond dit be veiligingssysteem blijkbaar niet. Volgende week, bij het openbare on derzoek, zal dit in elk geval duidelijk worden, want over de oorzaak van de ramp zwijgen de spoorwegautoriteiten. Het aantal doden bij het treinongeluk is tot 90 gestegen. Het aantal ernstig gewonden bedraagt eveneens 90 De laatótgevonden over blijfselen zijn afgrijselijk verminkt. Tweede Britse atoomwapenproef? De .Daily Herald" meldt dat mogelijk in December as. een tweede proef met een Brits atoomwapen zal worden ge nomen. Dit zou onder water tot ontplof fing worden gebracht. De Daily Express" meent dat een tweede Britse atoombom mogelijk ln November as. in Australië tot ontplof fing zal worden gebracht. „Deze proef neming zou mogelijk ten doel hebben aan te tonen dat een door kernsplitsing teweeg gebrachte ontploffing onder con trole kan worden gehouden. Dit blad meent dat de tweede Britse atoombom zodanig is vervaardigd, dat de hitte en de door de ontploffing veroorzaakte luoh'druk kunnen worden geconcen treerd. zodat het wapen op het slagveld voor tactische doeleinden zou kunnen worden aangewend. Na MorecambeScarborough Churchill verschijnt pas op het laatste ogenblik (Van onze Londense correspondent) In een optimistische atmosfeer schril afstekend tegen die van de on langs vergaderende socialisten in More cambe zijn thans de Engelse conser vatieven in Scarborough bijeen. Het op timisme komt voort uit het feit, dat 6e tories geen onderlinge verdeeldheid van betekenis kennen en dat de Bevan- crises hen onverwacht in. de politiek gunstigste positie heeft geplaatst. Daar komt nog bij. dat de acute betallngs- crisis praktisch is afgewend. Het is het eerste belangrijke succes van de toege paste tory-medicijn. Het tekort op de Britse handelsbalans van 394 millioen pond heeft in minder dan een jaar tijd plaats gemaakt voor een surplus van 24 millioen. Desondanks is men in conservatieve kring van mening, dat de regering nog onvoldoende bezuinigt. De conservatieve partij, welke op net ogenblik twee en een kwart millioen leden telt is een grootscheepse werf- campagne begonnen. Drieduizend gedelegeerden zullen tot en met Zaterdag beraadslagen. Vorig jaar moest de conferentie worden afge last wegens de plotselinge verkiezingen. Nu zijn de tories als regeringspartij bijeen. Zij wisten dat hun populariteit zou afnemen. Labour juichte reeds en kele weken na de aflossing van de wacht, dat de conservatieven, die boven dien minder stemmen bij de verkiezin gen dan hun tegenstanders hadden verkregen, het voorgoed hadden ver bruid. Churchill vroeg echter drie jaar ge duld, alvorens de prestaties van de partij te beoordelen. Hij moest ook optornen tegen de onstuimigen in zijn eigen fractie, die zijn sterk persoonlijk regiem goed in oorlogstijd, maar onmogelijk ln tijd van vrede afkeuren en hem bovendien gebrek aan voortvarendheid verweten. Ongetwijfeld was evenals bij Labour een generatie-conflict in het geding. Algemeen werd aangenomen, dat Chur chill er na de kroning het bijltje bij zou neerleggen, maar wie zal zeggen wat deze vaak onberekenbare man met zijn ongelofelijke vitaliteit zal doen? Zolang zijn krachten dit toelaten, zal hij het heft wel niet uit handen geven. Churchill kan men zich onmogelijk in-. 1 denken als staatsman-met-pensioen. Overigens krijgt het tory-congres hem volgens traditie alleen aan het slot te zien. Want het is taboe, dat de „leider" (zoals de partijstatuten het voor onze oren minder sympathiek formuleren) aan de conferentie deelneemt. Hij houdt zich in zijn hotel op de achtergrond. Het autocratisch partijprincipe wil ook. dat de „leider" het laatste woord heeft in de vaststelling der politiek. Het congres treedt slechts adviserend op en heeft als hoofdzaak vast te stellen hetgeen bereikt is. De leiding zal blijkens de ingediende resoluties vooral onder vuur worden genomen wegens de onvoldoende ge achte propaganda. Opwindende dingen kan men in Scarborough niet verwach ten. Een in sommige conservatieve bla den vaak gehoorde klacht is. dat voor de belangrijke partijposten inclusief de kernen. De sociale kentering op dit punt is nog zwak voor een party, aie zoveel kiezers uit alle lagen der bevol king tot zich trekt. Enkele jaren gele- 1 den verwekte een geëmployeerde ln de gasindustrie. die het congres toesprak, (Ingez. Med.-adv.) ■nmna zaterdag, 11 october 9 uur SEIZOEN-OPENING van BEDDEN en DEKENS In deze openingsreclame brengen wij U MATRASSTELLEN, LEDIKANTEN, DIVANBEDDEN en DEKENS met speciale reclameprijzen. KOMT U EENS KIJKEN NAAR ONZE SPECIALE ETALAGES. Haarlemmerstraat LEIDEN TELEFOON 20750 K r Jl'trii'Lvl ongekend enthousiasme. Men spreekt in de partij veel over de gewone man. maar hy blijft doorgaans onzichtbaar. Een teken van vernieuwing was het. toen mejuffrouw Hornby Smith, die op kan toor werkte en voor haar moeder moest zorgen, niet alleen m het parlement kwam. maar meteen bevorderd werd tot onder-minister van gezondheid. Creditposten voor de partij zijn tot nu toe de kanseher van de schatkist Butler, die een zeer knappe politiek heeft ge volgd en de minister van woningbouw MacMlllan. die de ideale figuur schijnt te zijn om een einde te maken aan de te trage huisvesting gedurende de Labour- periode. hoewel zijn Labourtegenstan- ders beweren, dat hij de kapitaalkrach tigen bevoordeelt en dat zijn inferieure woningen de krotten zullen zijn der toe komst! Op de eerste congresdag maakte veld maarschalk lord Alexander, de minister van defensie, duidelijk, dat hij er niets voor voelde in te gaan op het voorstel van zyn Labourvoorganger Shinwell om de twee-jarige dienstplicht te verkorten. Engelands militaire verplichtingen over de gehele wereld zouden door een ver mindering van de diensttijd niet kunnen worden nagekomen. Bovendien duldt de koude oorlog geen verslapping in de militaire inspanning. In zyn 41-jarige loopbaan als soldaat had Alexander nooit een betere Britse strydmacht in vredestyd gezien. De Westelijke mogend heden, die de Russen niet kunnen evenaren in getalsterkte, zullen vooraan moeten staan en leiding moeten geven op het gebied van de ontwikkeling van j nieuwe wapens. Eden betoogde, dat de missie van de party vrede en welvaart Is, de laatste gebaseerd op toeneming van bezit en verhoogde kansen tot ontplooiing voor elk individu. De Nederlands-Amerikaan, de heer P. Zwaan, woonachtig in Detroit, heeft enige weken in Nederland ver toefd. om in opdracht van de gou verneur van de staat Michigan in de Verenigde Slaten een schilderij te maken van H.M. de Koningin. Het schilderij zal een plaats vinden in het Gemeente-Museum in Hol land (Michigan). Dr H. S. Zylker. die gedetacheerd is geweest bij de Nederlandse troe pen in Korea, is Donderdagmiddag met een lijnvliegtuig van de K.L.M. in Nederland teruggekeerd. Onmiddellijk nadat het vliegtuig geland u-as en de andere passagiers hel vliegtuig vertalen hadden, begaf de waarnemend commandant van lici regiment Van Hcutz. Majoor S. Da Costa. zich aan boord om Dr Zylker en twee andere Korea-vrij- willigers te begroeten. In de cabine van het vliegtuig speldde Majoor Da Costa Dr Zylker het Kruis van Recht en Vrijheid, hel zogenaamde Korea-kruis. op. Links op de foto Luitenant \V. H. j van Ast. wie Majoor Da Costa de zelfde onderscheiding opspeldde. I STRIJD IN KOREA BLIJFT OP EN NEER GOLVEN. In frontberichten wordt gemeld dat Zuid-Koreaanse troeDen er. na hevige gevechten van man tegen man. in ge slaagd ziin de ton van de ..Witte naard"- heuvel weer te bereiken. Om het bezit van de heuvel wordt thans reeds drie dagen lang verbitterd gestreden. De toegangen tot de „Witte naard"-heuvel ziin bezaaid niet gesneu velden en gewonden van beide Dartilen. De Franse en Amerikaanse verdedi gers van de nabil celeeen „PiilDunt heuvelrug hebben alle felle aanvallen der communisten afgeslagen Naar te Tokio wordt medegedeeld, hebben od 7 October zestien Noordelijke krijgsgevangenen od het eiland Koje verwondingen ongelonen toen de gevan genen bil het uitdelen van winterkle- dine weigerden de bevelen van de be wakers od te volgen. Verwacht wordt, dat de winter binnen enkele dagen zal invallen. Frans-Amerikaanse spanningen (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Dp betrekkingen tussen Frankrijk en •.Amerika hebben de laatste dagen vrij plotseling een zó gespannen karakter aangenomen, dat in Parijs nu openlijk van een crisis wordt gesproken. Een crisis, die haar hoogtepunt bereikte toen Woensdag j.l. premier Pinay in gezelschap van de ministers Schuman en Pleven de Amerikaanse ambassa deur James Dunn ontving om hem een nota van zijn regering terug te geven, die. zoals de Franse minister-presi dent z|jn politieke vrienden heeft toe vertrouwd. qua vorm en inhoud on aanvaardbaar was voor zijn waar digheid als Fransman. De oorzaak van deze nieuwe crisis is tweeërlei. In de eerste plaats is er de kwestie Tunis, ten aanzien waarvan het kabinet Pinay, zoals we al meldden. Dinsdagmorgen heeft besloten een ge dragslijn te volgen de af wy zing van elke U.n.o-inmenging in Noord-Afrika die rechtstreeks indruist te zen de Amerikaanse verlangens En in de twee de plaats is er het probleem van de off-.shore-procurements. de aankopen dus van oorlogsmateriaal, dat in Europa gefabriceerd wordt en met dollars be taald wordt en bestemd is voor de Europese landen, welk vraagstuk voor het eerst sinds de jongste zomer door bedoelde Amerikaanse nota weer actueel en zelfs acuut is geworden. De Amerikaanse nota vormde name lijk verlaat antwoord op een Frans memorandum, waarin, maanden geleden al uitvoerig de gevaren werden uit eengezet, die, volgens de Fransen, voort vloeiden uit de Amerikaanse weigering in Frankryk extra mllit bestellingen te plaatsen. Een der grootste gevaren, die i in het Franse stuk werden aangeduid. I was wel. dat een groot aantal Franse fabrieken zou moeten worden stilgelegd.. hetgeen inmiddels dan ook Is ge schied en wat niet alleen verhoogde werkloosheid betekende, maar ook stag natie in de uitvoering van het Franse bewapeningsplan. De kwestie van de off-shore procure ments is inderdaad indertijd het onder- I werp geweest van een zeer druk diplo- ma tiek overleg tussen Parijs en Wash ington. Maar toen de Franse regering van de Amerikanen op dit punt nul op het request had gekregen, en ook het Franse voorstel een speciale Na.t.o- cor.ferentle byeen te roepen om de moeilijkheden in de Atlantische ge meenschap te bespréken, door Wash ington verworpen was., maakte minister Pleven uit naam van zyn regering be kend. dat Frankrijk zich in het ver volg dan wel met eigen krachten zou behelpen. De nieuwe Amerikaanse nota. dieniet bepaald uit moet munten door elegantie van stijl, rakelt dus deze zaak weer op„ een zaak die de Fransen, voorlopig al thans. ,d ï-z tot na de Amerikaanse presidentverkiezingen, als afgedaan be schouwden en die nota doet dat zonder de Franse gevoeligheden ook maar i: het minst te ontzien. De inhoud van de nota. die. zoals gezegd, naar de afzen der retour is gezonden, is wel geheim gebleven, .maar toch is er wel zoveel uitgelekt, dat men nu weet. dat de Ame rikanen zich suggesties en critiek moe ten hebben veroorloofd, die moeilyk an ders konden worden aangemerkt ails een oi.toelaatbare inmenging in binnen landse aangelegenheden op financieel, economisch en militair gebied. Er zou zo byvoorbeeld een methode in zyn aan gewezen. die Frankrijk zou moeten volgen om aan binnenlandse fondsen voor de bewapening te komen, van welke aanbeveling zelfs de Amerikaanse am bassadeur het ontoelaatbare zou hebben erkend. Dit weinig fijnzinnig optreden van Washington beeft in Frankrijk zeer veel kwaad bloed gezet waardoor do anti-Amerikaanse stemming, die door de Nonrd-Afrikaanse kwesties toch al voelbaar was gestegen, nog eens extra werd versterkt. Mr P. H. M. Werner, de Inspecteur- generaal van het Rijks-Arbeids bureau. die - gelijk bekend - thans officieel tot Secretaris-gene raal van het Departement voor Maatschappelijk Werk benoemd is. Men vraagt zich natuuriyk af waar om Washington thans dit psychologisch ongelukkige initiatief kan hebben geno men. De verklaring., die in officiële Franse kringen nogal opgang doet. is dat de nota door ambtelijke instanties te Washington zou zijn geredigeerd, die daarna verzuimd zouden hebben vóór de verzending er de verantwoordelyke autoriteiten van het State Department mee in kennis te stellen. Heel erg aan nemelijk klink dat niet. Waarschijnlij ker is. dat men de nota in het licht van de huidige presidentsverkiezingen moet zien. Europa, en speciaal dan nog het eigenzinnige en wufte Frankrijk, eens hartig de les te lezen, zou zeer zeker een daad kunnen zyn. waarmee ook voor de democraten op dit moment stemmenwinst te behalen zou zyn. Aan de republikeinse kans Is de hulpverlening aan Europa zacht gezegd niet overal al te oopulair. en met deze nota zouden de democraten de vrijge vigheid dus willen rechtvaardigen of excuseren. Zy zouden hebben aan wil len tonen, dat ze a!s geldschieters ook nog wel op hun poot kunnen spelen. Hoe dit zy» of deze nota een „be doeling" heeft gehad, of alleen maar een grenzenloze onhandigheid is ge weest, is moeilijk te zeggen, maar beide veronderstellingen lijken haast even ernstig. Zeker is echter, dat de Frans-Amerikaanse diplomatieke ver houdingen een slag is toegebracht, en dat er veel geduld en omzichtigheid voor nodig zal zyn om er de gevolgen weer van te herstellen. Maar dat zyn zaken, die geduld en omzichtigheid eisen, waarop de Fransen tot na de presidentsverkiezingen beter maar niet al te hard zouden moeten rekenen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1