LEIDSCH m DAGBLAD Stalin: strijd tussen kapitalistische landen groter dan tussen deze en het communisme Moskou eist terugroeping Amerikaans gezant Eerste Britse atoombom ontploft 91ste Jaargang ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 Jf No. 27729 Er zal verzet komen tegen Amerikaanse overheersing De Sovjetrussische regeringsleider, maarschalk Stalin, heeft in een vijftig pagina's beslaand artikel in het tijd schrift „Bolsjewiek", een officiële uit gave van de centrale commissie der Rus sische communistische partij, zijn versie gegeven. Stalins artikel is getiteld ..De econo mische vraagstukken van het socialisme in de Sovjet-Unie". Hij geeft er een tot in bijzonderheden uitgewerkt overzicht in van de economische vraagstukken, waartegenover Rusland zich gesteld ziet. ,,Het belangrijkste resultaat op econo misch gebied van de tweede wereldoor log", aldus Stalin, was de ineenstor ting van éen, de gehele wereld omvat tende markt. Dit heeft de algemene cri sis van het kapitalistische wereldstelsel verscherpt. Er hebben zich thans twee onafhankelijk van elkaar werkende markten ontwikkeld, namelijk die, ge vormd door de Sovjet-Unie, China en Oost Europa en de rest van de wereld. De blokkade der Westerse mogendhe den heeft het aanzijn gegeven aan de thans door de communistische staten gevormde markt. Ik voorspel een ver dere inkrimping van de markten der kapitalistische staten, hetgeen hun on derlinge naijver zal vergroten". Stalins artikel, dat van officiële Rus sische zijde wordt beschreven als „een nieuwe en hoogst belangiijke bijdrage aan de Marxistisch-Leninistische (com munistische) leer", is drie dagen vóór de aanvang van het negentiende con gres der Russische communistische par- itii. op heden, gepubliceerd. „Mijn eigen van voor de oorlog da- «terende leerstelling, namelijk dat de markten gedurende een bepaalde pe riode ener algemene crisis der kapita listische staten betrekkelijk stabiel kun nen blijven, doet. als gevolg van de tweede wereldoorlog, niet langer op geld. Ditzelfde geldt voor Lenins in 1916 opgestelde leerstelling dat het kapita lisme. ondanks zijn verval, naarmate zijn ondergang nadert zich aanvanke- luk nog verder zal uitbreiden", vervolgt Stalin. „Het is een fout te denken dat een onderlinge oorlog tussen de kapitalis- ti-chc staten thans niet meer onver mijdelijk is. In theorie is het juist, dat de tegenstelling tussen de kapita listische en socialistische stelsels scher per is dan die tussen de kapitalisti sche landen onderling, doch deze stand van zaken bestond vóór de tweede wereldoorlog. Wat zien wij bij hef uitbreken van deze oorlog? Aanvankelijk een onder linge krijg tussen kapitalistische staten, wagrby de Sovjet-Unie niet betrokken was". f „Waarom was dit zo?", vraagt de Rus- sisolie regerings"floer en nij antwoordt dan: „In de eerste plaats omdat het voeren van een oorlog tegen de Sovjet- Unie het land van het in de practijb gebrachte socialisme voor een kapita listische staat of staten gevaarlijker is .dan een onderlinge krijg. De tweede reden is dat de kapitalistische landen, terwijl zij terwille van propagandisti sche redenen veel misbaar maken over de agressiviteit der Sovjet-Unie. weten, dat Rusland de kapitalistische landen met zal aanvallen. In de practijk is de worsteling tus sen de kapitalistische staten onder ling om het behoud of uitbreiding hunner markten en de wens om zich van concurrenten te ontdoen, sterker gebleken dan de tegenstelling tussen de kapitalistische en socialistische leerstellingen". „De moeilijkheid bestaat, dat de mo derne wereldvredesbeweging er in zal slagen een bepaalde oorlog te verhinde ren of uit te stellen. Dit is echter niet voldoende om de onvermijdelijkheid van oorlog tussen de kapitalistische staten uit te schakelen", vervolgt maarschalk Stalin. „Het imperialisme moet vernie tigd worden, wil men de onvermijde lijkheid van een oorlog teniet doen. Het is onjuist te menen, dat West- Duitsland, Groot Brittannië, Frank rijk, Italië en Japan tot in bet on eindige de Amerikaanse overheersing en onderdrukking zullen verdragen en dat deze landen niet zullen pogen zich te ontworstelen aan de Amerikaanse slavernij en niet zullen pogen de weg, die leidt naar een onafhankelijke ontwikkeling, in te slaan. Genoemde staten zullen zich verplicht zien zich te ontworstelen aan de Amerikaanse omhelzing. Zij zullen in conflict met de Verenigde Staten komen om hun onafhankelijkheid en natuurlijk, de door hen begeerde hoge winsten te verzekeren". Stalins aHlkel bestaat uit vier ge deelten. welke alle verband houden met het plan van het Politbureau om een handboek voor politieke economie uit tc geven. Stalin vermeldt drie voorwaarden, welke volgens hem vervuld moeten wor den om het socialisme in communisme te doen overgaan: 1. ,X>e voortbrenging der maatschap pij moet zonder onderbreken toenemen; 2 de gemeenschappelijk gedreven boer derijen moeten bot staatseigendom wor den en de tegenstelling tussen produc tiekrachten en pnoduotieverhouding moet worden opgeheven; 3. de maat schappij moet ziah op cultureel gebied ontwikkelen, zodat het de burgers mo gelijk wordt gemaakt zich in vrijheid een beroep te kiezen en zij niet langer hun gehele leven aan één bepaalde werkkring zijn gebonden Om dit te be reiken is het noodzakelijk dat de werk dag tot zes en zelfs tot vijf uur wordt verkort". De maarschalk zegt ook nog in zijn artikel dat hert niet noodzakelijk ls in hst uit te geven handiboek een speciaal hoofdsbuk over Lenin en Stalin op te nemen. De thans in Moskouse hotels ver-blij vende afgevaardigden hebben uren bij de kiosken gestaan om de eerste exem plaren van de Bolsjewiek" te bemach tigen. Stalins artikel wordt beschouwd als een richtlijn voor het eccnrmi=che den ken der Sovjet-unie. evenals zijn thans ruim twee jaar geleden gepubliceerde brieven aan taalkundigen de grete lij nen aangaven voor het Russische den ken op het gebied der wetenschap in het algemeen en dat der maatschappij leer in hert bijzonder. OORDEEL TE WASHINGTON EN LONDEN. „Het kan thans wel zeker worden ge acht dat de Sovjetrussiche buitenland se politiek een nieuwe wending heeft genomen, die er vooral op is gericht te pogen Europa los te maken van de Ver enigde Staten en waarbij er zelfs naar zal worden gestreefd de Europese lan den stelling tegenover de Verenigde Sta ten te doen nemen", aldus menen des kundigen te Washington. In Londense po Li tl ene kringen is men daarentegen van mening dat Stalins ar tikel géén nieuwe wending in de Sov jet-Russische buitenland-e politiek be tekent. Men ziet er integendeel een te rugvallen m op de oude. zo niet Leninis- ü-sahe, dan tooh zeker Stalinistische theorie, volgens weike de kapitalistische staten voorbestemd zijn om hetzij el kander te vernietigen, hetzij door in wendige ontbinding uiteen te vallen. Men merkt in dit verband op dat laatstgenoemde theorie kórt na de tweede wereldoorlog in de Sovjet-unie algemeen werd aangehangen. Toen ech ter bleek, dat de Amerikaanse econo mische crisis, hoe vaak ook door de Ru-- sisohe economen voorspeld, niet intrad, begon het Kremlin te twijfelen Nu echter de Europese landen in moeilijkheden verkeren en dollartekor ten hebben en er zelfs in de Veren.zde Staten wees heerst voor de economische gevolgen van herbewapening, schijnt men in de Sovjetunie de hoop weer te hebben opgevat op een in vervulling gaan van de oude Stalinistische theorie omtrent de zelfvernietiging en/of zelf- ontbinding der kapitalistische staten, aldus is de mening in Londense poli tieke kringen. Wegens lasterlijke aanvallen De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Acheson. heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie heeft medegedeeld, dat George Ken- nan, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, niet langer aanvaardbaar is voor de Sovjet-Russische regering. De Prawia, het orgaan van de Sov jet-Russische communistische partij, heeft onlangs Kennan reeds gecritiseerd wegens opmerkingen, die hij in Berlijn over toestanden in de Sovjet-Unie had gemaakt. Hii had toon de omstandigheden, 'waaronder buitenlandse diplomaten te Moskou leven, vergeleken met de be handeling. die diplomaten onder het Hitler-regiem te verduren hadden. Naar minister Acheson meedeelde, I heeft de Russische regering in haar nota de onmiddellijke terugroeping van Kennan geëist. Zij noemde de uitlatingen van de Amerikaanse ambassadeur „lasterlijke I aanvallen op de Sovjet-Unie in de vorm van een grove schending van de alge meen erkende gebruiken van interna tionaal recht" Minister Acheson zeide in zijn verkla ring. dat zijn regering de beschuldi gingen van de Sovjet-Unie van do hand wijst. „Degene, die erkende gebruiken schendt, is de Sovjet-Unie. die de toe stand geschapen heeft, zoals deze vol komen juist in de door Kennan te Ber lijn afgelegde verklaring wordt beschre ven De Russische regering zal dit wor den meegedeeld". Op desbetreffende vragen antwoordde de minister, dat het ..State Depart ment" op het ogenblik niet voorne mens is. de terugroeping van de Rus sische ambassadeur te Washington, Zaroebin. tc vragen. Hij voegde hier aan toe. dat niet wordt overwogen, de diplomatieke betrekkingen te bemoei lijken. Naar Acheson zeide. bevindt Kennan zich op het ogenblik in Geneve. Hii zal nog tijdelijk in Europa blijven, waarna hij voor overleg naar Washington zal komen. Gegeven de huidige omstandig heden. zal hij echter in geen geval naar Moskou terugkeren Over de benoeming van een nieuwe ambassadeur is echter nog niet gedacht, aldus de minister. Kennan werd in April te Moskou be noemd. Zijn gezin is daar nog. Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vloerwrijvers MA STOKVIS WEERBERICHT Meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met mor gen op vele plaatsen enige regen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Minder koud 's nachts, over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 5 OCTOBER. Zon op: 6.47 uur: onder: 18.08 uur. Maan op: 18.23 ur; onder: 9.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.03 en 16.24 uur - springtij <6—10 te 4.42 en 17.03 u.) Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Chaplin spreekt voor de B.B.C. (Van onze Londense correspondent). Charlie Chaplin zal op 15 Oclober voor de BBC spreken over „veertig jaar film" Hij zal daarbij vragen beantwoor den van vier leidende figuren uit de filmwereld. WEST-DUITSE BONDSDAG TEGEN DE DOODSTRAF. De West-Duitse Bondsdag heeft ge weigerd ttwee wetsontwerpen voor we derinvoering van de doodstraf in de af delingen te laten behandelen, hoewel volgens de procedure wetsontwerpen al leen bij behandeling in tweede lezing kunnen worden verworpen. Toenemende bewolking Het K.NM.I. deelt mede: Het weer stond de afgelopen week in grote delen van West-Europa onder invloed van een Oceaandepressie, die over de Golf van Biscaye en het Kanaal naar het zuidelijk deel van de Noordzee trok. De kern bracht in het midden van de week zware stormen langs de Franse Westkust en veroorzaakte daarna ook in ons land veel regen en regenbuien. Vrijdag in de loop van de dag vulden dc restanten van deze depressie op de Noordzee snel op en breidde een rug van hoge luchtdruk zich van de Britse eilan den over ons land uit. waardoor de be wolking afnam. Tijdens langdurige op klaringen daalden de temperaturen m de naoht van Vrydag op Zaterdag plaat selijk sterk, waarbij hier en daar mist- vorming optrad. Inmiddels breidt de invloed van enkele nieuwe depressies zich over de Golf van Biscaye en de Britse eilanden naar het Oosten uit. Een van deze depressies is van IJsland gekomen; deze doet in Schotland en op het Noordelijk deel van de Noordzee de luchtdruk flmk dalen Een andere breidt zich uit over Zuid- West Engeland en West-Frankrijk. Deze gaat vergezeld van een uitgebreid gebied met veel bewolking, waaruit plaatselijk regen valt. Het is te verwachten, dat de invloed van de depressies zich morgen ook over ons land zal gaan uitbreiden, hetgeen de bewolking weer zal doen toenemen, terwijl de kans op regen ook weer groter gaat worden. Nieuw tactisch wapen? Volgens in Londen ontvangen rappor ten is de eerste Britse atoombom thans tot ontploffing gebracht. De proef, welke plaats vond op de Monte Bello- eilandcn in Australië is goed geslaagd. Ook zouden proefnemingen zijn ge daan met een nieuw Brits tactisch atomisch wapen, waarbij Engeland dc Ver. Staten ver voor zou liggen. De leider van deze proefnemingen i: dr W G. Penney, die er met zijn mede werkers in geslaagd is de hoeveelheid uranium nodig voor de ontploffing aanzienlijk te verminderen, waardoor het projectiel belangrnk kleiner is dan het oorspronkelijk ontwerp. Dc weg zou thans open liggen voor super-atomische artillerie-granaten en geleide projectielen, en waarschijnlijk ook voor kleine, draagbare atoom bommen. De eerste proeveu schijnen reeds enkele dagen geleden te hebben plaats gevonden. Door ongunstige windrich ting in het gebied van Monte Bello zou den de proeven zijn onderbroken. Engeland heeft enorme kapitalen uit gegeven om een eigen atoombom te ma ken De samenwerking op dit punt met de Ver. Staten mislukte doordat de Amerikanen uit veiligheidsoverwegin gen de Engelsen de details van het pro ductieproces onthielden Dit was een ongelukkige samenloop van omstandig heden omdat veel geld en energie zou zijn gespaard als de doublure, wat de vervaardiging betreft, voorkomen had kunnen worden. Voor Engeland dat terecht niet in alle opzichten van Amerika afhanke lijk wil zijn. was het zoeken naar wegen om dc atoombom tc maken, ook een kwestie van prestige, vooral omdat het de Engelsen waren, die tijdens de oorlog als eersten de atoomsplitsing tot stand hebben gebracht Het was toen uit over weging van arbeidsverdeling, dat Ame rika de vinding praktisch toepaste Churchill heeft persoonlijk koningin Elisabeth op de hoogte gesteld. Gevaarlijk gebied eer andere vorm dan de „traditionele paddestoelvorm" van de Amerikaanse proeven. De wolk was breed aan de basis en steeg met grote snelheid in een grillige zigzagvorm tot ongeveer vier kilometer. Een uur na de ontploffing kon men nog slechts twee wolkenstre- pen zien. die in niets van gewone wol kenformatie verschilden! Kort na de ontploffing kon men een tweede wolk zien opstijgen, waarschijn lijk bestaande uit opgewaaid stof Op een punt bij Onslow, ongeveer 90 kilometer van de plaats van ontplof fing. kon men een oranje lichtflits zien. gelijkend op het licht van de opgaande zon Vier minuten en vijftien seconden later trof een zware luchtstoot het vaste land. die gepaard ging met een romme lend geluid, gelijkend op dat van een trein, die door een tunnel rijdt. Temid den daarvan hoorde men twee ontplof fingen, een lichte en een zware. Men neemt aan, dat dc eerste slag afkomstig was yan de „ontstekingsbom". Ongeveer 25 minuten na de ontploffing steeg nog steeds een wolk op, waarschijnlijk af komstig van verhit water en verhitte grond. De bom werd volgens waarnemers op een toren tot ontploffing gebiacht en men neemt aan. dat de omliggende eilanden met radioactief water over spoeld zijn. zodat zij geruime tijd ge vaarlijk zullen blijven door de stralin gen. Het is mogelijk, dat bij de plaats van ontploffing een „namaakstad" is ge bouwd. teneinde de uitwerking van de ontploffing in een bebouwd gebied te kunnen nagaan. Meer dan duizend zangers zangeressen kwamen in de vroege ochtenduren in het Van der Werff- park bijeen, om met een zanghulde een plechtige inzet tc geven aan de Leidsc 3 October-feesten. (Foto L.D./Van Vliet) Nieuwe beschuldigingen tegen Marty De leiding van de Franse communis tische partii heeft een nieuwe aanval gericht tegen het onlangs ontslagen lid van het partijsecretariaat Andre Marty In het weekblad van de partij. „France Nouvelle wordt een uittreksel gegeven van de redevoeringen die zijn gehouden op de bueenkomst van het centraal co mité. waarop besloten werd tot het ont slag van Marty en tevens de oud-minis ter van luchtvaart Charles Tillon als Ud van het politieke bureau werd ge schrapt. Uit deze publicatie blijkt, dat Marty er van wordt beschuldigd, dat hij bij ziln bezoeken aan de provincie zijn partijgenoten „angst" Inboezemde er dat hij daarom niet meer door plaatse lijke organisaties werd uitgenodigd Ook wordt hij er van beticht, de positie van secretaris-generaal Thorez idle op het ogenblik in de Sovjet-Unie vertoeft) en diens vrouw. Jeanette Vermeersch. af breuk te hebben gedaan. Verder zou hu een „werkelijke antipathie" koesteren tegen bepaalde partuleiders en buiten het secretariaat om hebben gecorres pondeerd met plaatsehike afdelingen. Zoals bekend heeft het communistische blad .IHumanite" verklaringen van Marty en Tillon gepubliceerd, waarin deze hun „fouten" erkennen. Deze er- klaringen achtte het politieke bureau echter onvoldoende. PROCES TE SOFIA LN OUDERWETSE STIJL Een RK. bisschop en 27 priesters, die thans te Sofia terechtstaan op beschul diging van spionnage en tegen de staat gerichte activiteit, hebben schuld be kend. De beklaagden vroegen om „een rechtvaardige bestraffing en clementie" en een kans „om onze schuld jegens de natie goed te maken". Zu zeiden mis leid te zun geweest door het Vatlcaan en leden van de geheijne diensten van buitenlandse mogendheden. Mossadeq dreigt Engeland met afbreken diplomatieke betrekkingen De Perzische premier, dr Mossadeq, heeft in een boodschap aan het Perzi sche volk en het buitenland verklaard, dat ingeval de Britse regering niet in gunstige zin zal antwoorden op de jong ste Perzische voorstellen. Perzië zich verplloht zal zien zijn diplomatieke ver tegenwoordigers te Londen terug te roe pen. De ministerraad, aldus de bood schap. zou deze kwestie in een volgende zitting bespreken. Volgens de boodschap rijst in het gestelde geval de vraag of de belangen van Perzië in Engeland aan een Europees dan wel een Aziatisch land moeten worden toevertrouwd. Bisschop Sjikof en drie paters zijn veroordeeld tot de dood door de kogel. Twee jjriesters kregen twintig jaar ge vangenisstraf. terwijl zes beklaagden tot 15 jaar, twee tot 14 jaar en elf tot twaalf jaar gevangenisstraf werden ver oordeeld. iDe overige beklaagden werden even eens tot. gevangenisstraffen veroordeeld. Een vrouw kreeg vijf en een andere drie jaar gevangenisstraf. Einduitslag Japanse verkiezingen 'De einduitslag der in Japan gehouden algemene parlementsverkiezingen is als volgt: Liberale partij 240 zetels (tevoren 2851; vooruitstrevende party 85 zetels tevoren 67 rechtse socialistische par ty 57 zetels i tevoren 30)linkse socialis tische partij 54 zetels (tevoren 16): communistlsohe partij 0 zetels (tevoren 221andere partyen i onafhankelijken, socialisten, coöperatieve party) dertig zetels (tevoren 26). Nieuwe Britse ambassadeur te Washington Sir Roger Makins, een economisch deskiunhgc bu het Britse ministerie van buitenlandse zaken, is benoemd tot am bassadeur van Groot-Brittannië te Washington als opvolger van sir Oliver Franks. De nieuwe ambassadeur zal zijn functie in begin Januari aanvaarden. 14 October: Benelux-conferentie Te Brussel wordt bevestigd dat in ge meenschappelijk overleg is besloten de Benelux-conferentie op 14 October is, te Knokke te houden. Ook in bevoegde kringen te 's-Gra- venhage wordt zulks bevestigd. De ministers zullen de avond tevoren reeds in Knokke bijeenkomen. Deze Be nelux-conferentie is te beschouwen als een voorbereidende ministers-conferen tie. Na de conferentie zullen de rege ringen der drie landen aan haar amb tenaren de richtiynen geven voor de voorbereiding der tweede conferentie. Deze zal waarschijnlijk in het begin van November worden gehouden. In de ze conferentie zullen dan de besluiten worden genomen. De ministers zullen te Knokke de han gende vraagstukken in Benelux bespre ken Daarbij zal natuurlijk van gedach ten worden gewisseld over de moeilijk heden. welke zich voor een aantal tak ken der Belgische industrie voordoen. Deze werden enige weken geleden reeds te Brussel door de afgevaardigden der Nederlandse en Belgische werkgevers be sproken. Aangenomen wordt, dat de mi nisters ook de instelling van Benelux- organen onder het oog zullen zien. Van Nederlandse zijde zullen aan de Benelux ministersconferentie de volgen de ministers deelnemen minister-presi dent dr W. Drees, de minister van Bui- 'enlandse Zaken, mr J. W. Beyen. de minister zonder portefeuille mr J M. A. M. Luns. de minister van Sociale Za ken. J. G. Suurhoff. de minister van Financiën J. van de Kleft, de minister var. Landbouw. S. L Mansholt en de minister van Economische Zaken. prof. dr. J. zyistra. Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer f.6.— per kwartaal; f 0 47 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1