NEDERLAND, het Noordelijkste maïsgebied ter wereld FLAMINGO EILAND Pandla en de schat van het eenzame eiland Mste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 2 October 1952 Tweede Blad No. 27728 Voor mees en dier Uitbreiding van de teelt een nationaal belang Hoe prachtig de rijpe maïskolven ook mogen zijn en hoe fraai een aantal an deze kolven ook als sieraad op dressoir of boekenkast mogen staan, nie- land zal willen beweren, dat deze prachtige schepping der natuur hiervoor 'ordt gekweekt. Integendeel! Dagelijks kunnen wij ervaren, hoe belangrijk maïs ■el is voor onze voedselvoorziening en bovendien ook voor onze veevoeder- iositie. Immers, ons land verbruikt jaarlijks 550.000 ton maïs, waarvan ongeveer 50.000 ton voor industrie en om en nabij 300.000 ton voor veevoeder. Hier- an moet momenteel bijna 500.000 ton worden ingevoerd meestal tegen lollars daar in ons land dit jaar ongeveer 14.000 ha. is bebouwd met maïs, lie een gemiddelde opbrengst geeft van 4000 kg. per ha. Uitbreiding van de ligen teelt is dan ook van het grootste belang voor ons land. matig nagedroogd. Aan deze wijze van oogsten ls echter verbonden, dat men de kolven ontvliest. waarmee nogal wat kosten zijn gemoeid. Een op het vasteland van Zuid- Holland gebruikelijke wijze van oog sten is, oim na het plukken met de hand de kolven direct te dorsen en hierna het voohtgehalte door kunstmatig drogen terug te brengen tot het vereiste per centage vochtgehalte, van plm. 60 ton graan of mats per etmaal. Alle granen en alle mais van het vasteland van Zuid-Holland kan in Bleiswijk worden gedroogd. Het grote voordeel van dit directe kunstmatige drogen is o.m. ook,, dat de maïs direct na de oogst verhandelbaar is. in tegen stelling tot bewaren in rennen, waarin de maïs meestal tot December, Januari of zelfs nog later bewaard moet blijven, terwijl dan tevens de voederperiode gro tendeels reeds voorbij is, zodat deze maïs in veel gevallen pas de volgende winter wordt vervoederd. De werkwijze bij „Comadro" is als volgt: enkele groepen arbeiders gaan rond bij de maisverbouwers om de maïs te plukken. De maïs wordt van het veld naar de boerderij vervoerd, waar een zelfrijdende maïsdorsmachine de maïs dorst. Na het dorsen komt een stort- vrachtauto de maïs halen. Deze wordt los vervoerd naar de drogerij. Hier wordt Maisveredeling Een gelukkig teken is, dat de maïs- eelt meer en meer in ons land in prak- ijk wordt gebracht. Tot voor enkele aren was dit beslist niet goed mogelijk, laar maïs een product is met een lange :roeiperiode en om deze reden dan ook eed beter in de Zuidelijke landen van ie wereld kan worden verbouwd. Door ichter steeds betere soorten te kruisen s men er in geslaagd rassen te kweken, lie in ons land onder normale omstan- ligheden wel behoorlijk afrijpen, terwijl ioor da Stichting voor de Maisveredeling. lie vorig jaar is opgericht onder leiding ■an de heer D. J. van der Have, op het naïsveredehngsbedrijf in de Bathpolders ïog steeds proeven worden genomen en nen steeds verder gaat met het vergro- en van de mogelijkheden voor de mais- eelt. Vooral door het kweken van hy- iriden, verkregen door het kruisen van Ie verschillende inteeltlijnen, komt men enslotte tot het juiste en meest ge- ichikte vroeg-rijpende ras voor ons land. iferwacht kan worden, dat van deze /roeg-rijpende rassen binnenkort vol doende zaadmaïs kan worden geoogst om de verbouw in het algemeen ingang te doen vinden. Waarom, zo vragen tal van ndet-maïs- verbouwende landbouwers zaoh af, zul len wij hier maïs gaan verbouwen als wij hier toch voldoende andere graan soorten en peulvruchten hebben, die behoorlijk slagen. Het antwoord is voor deze vragenstellers snel gegeven en reeds vervat in de aanhef van dit artikel, maar bovendien zit er nog een voor deel in voor de landbouwer en wel, omdat het maisgewas. vergeleken met andere granen, over het algemeen een belangrijk hogere opbrengst in kilo grammen geeft, waarbij nog komt, dat de maïsprijs gewoonlijk merkbaar ho ger ligt dan die van andere granen. Proefnemingen over een reeks van 15 jaar hebben aangetoond, dat maïs per h.a. gemiddeld een grotere opbrengst geeft van 28% dan tarwe, gerst of haver. In 1951 is men in ons land voor het eerst overgegaan maïs te telen op gTO- tere schaal dan voorheen. De resul taten in dat jaar waren voor het Noord- Westen van ons land niet bepaald gun stig. Hiervoor zijn voornamelijk twee oorzaken aan te wijzen en wel in de eer ste plaats het uitzonderlijk slechte weer gedurende de gioe: en rijpinigsperiode en in de tweede en wellicht neg de be langrijkste plaats, omdat voor het on verwachts grote areaal een onvoldoende hoeveelheid gerede zaaimaïs beschikbaar bleek. Toen is veel Amerikaanse hy- briden-zaaimaïs uitgezaaid, die door de ongunstige weersomstandigheden te laat en in sommige gevallen in het geheel niet rjjp is geworden. In 1952 is over ge heel Nederland ongeveer een gelijk aan tal hectaren als in 1951 met maïs uit gezaaid. De voorziening van voor ons ge schikte rassen was dit voorjaar veel beter dan vorig jaar. terwijl in 1953 ruim voldoende zaaimaïs aanwezig zal zijn van goede rassen en hybriden, die in ons land tijdig rjjpen ei opbrengst kunnen geven, die thans begint te rijpen en in deze en volgende maand uordt geoogst, staat er prachtig voor en belooft een uitstekende opbrengst. Prof. Gerretson vraagt: Defensie-inspanning verantwoord? Het Eerste Kamerlid de heer Gerret son heeft aan de minister-president ge vraagd Bezit de regering de verdragsmatige of andere zekerheid, dat, in geval na verdediging in geallieerd verband een vijand het grondgebied van het Koninkrijk in Europa nochtans zou bezetten, geen der bondgenoten afzon derlijk vrede zal sluiten vóór dat het gehele grondgebied van het Rijk in en buiten Europa zal zijn bevrijd en teruggegeven? Deze vraag stelt het C.H.-lid der Eerste Kamer, prof. dr G. C. Gerretson, naar aanleiding van de rede van mr dr J. J. R. Schmal in de Raad van Europa aan de ministers van Algemene Zaken Buitenlandse Zaken. „Zo neen", aldus vraagt prof. Ger retson verder, „acht de regering dan de zware Nederlandse defensie-inspanning verantwoord?" ADVERTENTIE-ACQUISITEUR VERDACHT VAN OPLICHTINGEN In Huizen (NH.) is de 37-jarige ad- ertentie-acquisiteur K. M uit Beek bergen bij Apeldoorn gearresteerd, die er van wordt verdacht zich in alle de len van het land aan reeksen kleine oplichtingen schuldig te hebben ge maakt. waarmede enige duizenden gul dens zouden zijn gemoeid. De politie kwam hem op het spoor, toen hij in Ouderkerk verschillende za kenlieden had opgelicht, waarvan een hunner zich met de politie in verbin ding stelde. Uit het onderzoek is gebleken, dat M. enige maanden geleden wegens oplich ting bij een uitgeverij ontslagen is. heeft Oogsten Het plukken van de rijpe kolven ge schiedt voornamelijk met de hand. Er zijn ook wel maïspiukmachines. die ech ter in onze streken tot nog toe met weinig succes hebben gewerkt. Na het plukken van de kolven kunnen deze on- gedorst in gazen rennen worden opge slagen, waardoor het bij het plukken nog veel te hoge vochtgehalte door na tuurlijke droging aanzienlijk terugloopt. Bij het uit de ren halen worden de kol ven gedorst en. indien het voohtgehalte dan nog te hoog is, wordt de maïs kunst- centage van 14'Dit t het grote voordeel, dat de landbouwer zijn product rechtstreeks van het veld, hoge zoals bijv. met bieten en fabrieksaard appelen het geval is, kan afleveren. Hij behoeft uitsluitend maïs te zaaien, zijn gewas te verzorgen en eventueel te oogsten, of zal zelfs dit laatste nog overlaten aan een oogst- colonne. Dit systeem heeft vooral in de Westelijke akkerbouwstreken zeer veel landbouwers over hun bezwaar tegen de verbouw van maïs licengc- holpen. Drogen Deze oogstmethode is hier mogelijk, doordat naast enkele bestaande graan- drogcrijen met beperkte capaciteit, in 1951 een grote coöperatieve graan- en maïsdrogerü „Comadro" in Bleiswijk is gesticht, die een capaciteit heeft, afhankelijk van het In te drogen per- (Incez. Med.-Adv.) Vraag uw winkelier niet gewoon om bananen, maar verlang uitdruk kelijk FYFFES, de beste. Herkenbaar aan het blau we etiket op Iedere kam. echt met blauw etiket öp iedere kam! Lachende Mieke maïskolven van liaar i nomen om het voohtpercentage palen, zodat men tevoren weet. hoeveel een bepaalde partij moet worden inge droogd en de maïs wordt dan gestort in een betonnen put. Vanuit deze put gaat de maïs via een Jacobsladder naar de drogerij. Deze drogerij ls volautoma tisch, zodat de bediening met één of twee man kan gesohieden. Eén nadeel kan deze werkwijze in houden, namelijk dat bij niet voldoende rijping 'van de maïs, zoals dit bijv. in 1951 is voorgekonTen, enig dorsverlies ontstaat. Verwacht mag dan ook worden, dat steeds meer landbouwers er toe zullen overgaan op een gedeelte van hun ak kers maïs te verbouwen, opdat Ne derland in de toekomst ook in dit opzicht voor een groot gedeelte voor zichzelf zal kunnen zrgen. Dit zal niet alleen onze deviezenpot ten goede komen, maar stellig ook de veevoeder positie. Ruim een millioen voor Roode Kruis Hoewel de preciese cijfers van alle af- delingeïi nog niet binnen zijn, staat thans wel vast, - zo vernemen wij van de zijde van het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis - dat de opbrengst van de Roode Kruis campagne 1952 het millioen heeft overschreden. FEUILLETON door Dorothy Quentin, vertaald uit het Engels 60) Er waren enkele vage bekenden, die ze goedendag knikten, maar geen van hen beiden zag Mark die van de tennisbaan kwam. binnenkomen. Mark bleef doodstil staan en sloeg Toni gade Toni was dol op dansen om het dansen zélf en Carlos onthield zich vanavond van hinderlijke opdringerig heid. Ze gaf zich dus volkomen aan zijn leiding over en had het gevoel in een droomwereld rond te zweven. Mark zou heel verbaasd zijn geweest, als hij haar gedachten had kunnen volgen: ze dacht aan haar dans met hém, die minder perfect danste dan Carlos, maar die haar in veel groter vervoering had gebracht.... Er lag een dromerige uitdrukking in haar ogen en ze zag er uit als een kind, dat iets heel moois gekregen heeft. Met een wat bittere glimlach sloeg Mark haar gade, half verborgen achter een palm. „Ze houdt van die vent mompelde hij zacht tot zichzelf, „en hij danst veel beter dan ik. Waarschijnlijk is hij in élles beter dan ik Toni zag er aantrekkelijker uit dan ooit. En dat was slechts gedeeltelijk een gevolg van haar nieuwe kapsel. Haar gezichtje had een uitdrukking van vol maakte rust en geluk, het was alsof er ■voor haar geen twijfel meer bestond.. En wat stond die dóódsimpele witte Jurk haar betoverend! Mark verwenste Carlos om zijn uitzonderlijk danstalent en zichzelf om zijn irritatie hierover. Hij draaide zich abrupt om en liep weer naar buiten, naar zijn wagen. Hij had de hele avond bij kunstlicht tennis ge speeld en was van plan geweest, na een douche, op de club te dineren. Maar het zou te veel gevergd zijn de verdere avond Toni en Carlos gade te moeten slaan in deze gelukzalige toestand Hoewel Toni hem niet gezien had, werd ze toch gestoord in haar gepeins en opeens vond ze het dansen met Car los niet prettig meer. Ze moest den ken aan het onderhoud met deze man, die haar, ondanks zijn relatie met Ju- anita zeker niet gemakkelijk los zou laten. Tot Carlos' grote ergenis danste ze vervolgens enkele keren met anue.-e leden van de Club en tenslotte stelde ze voor om vroeg naar huls te gaan. „Ik wil nog met je praten", bracht zt hem in herinnering toen ze een ontstemde trek op zijn eezicht zag komen. On middellijk keek hij opgewekter. Hij be sefte, dat hij op de stille weg naar Flo- riana veel meer mogelijkheden zou heb ben om Toni voor zich te winnen dan j tijdens een gesprek hier op de Club tussen alle andere mensen i Iets, dat ze zelf niet zou kunnen ver klaren, deed Toni, voordat ze vertrok ken, Floriana opbellen. Ze vroeg naar Fisk die haar verwonderd antwoordde. „Hallo Toni, wat is er aan de hand?" „Niets bijzonders," stelde ze hem'ge- rust. „maar Carlos en ik gaan op dit moment uit de Club weg en de auto schijnt niet helemaal in orde te zijn. Mochten we om elf uur nog niet thuis zijn, zou je ons dan tegemoet willen rijden langs de gewone weg?" Ze vond het vervelend Fisk dit leu gentje te vertellen, maar er was iets in ae uitdrukking van Carlos' gezicht ge weest, dat haar angst had aangejaagd en daarom trof ze deze veiligheidsmaat regelNatuurlijk was het overdre ven en kon ze hem heel goed aan, en misschien was het alleen haar gevoel van schuld ten opzichte van hem, dat haar zenuwachtig maakte. Maar hoe dan ook, de weg terug langs het moe ras was lang en eenzaam en ze wilde geen risico's nemenZe had niet meer met hem uit moeten gaan. maar op Floriana met hem moeten praten. Het was echter waar. dat Carlos' we zen haar pas duidelijk was geworden, nadat ze die blik van haat op het ge zicht van Juanita, die hen nastaarde, had gezien „Natuurlijk zal ik dat doen." ant woordde Fisk vol bereidwilligheid. „Ik zal de klok in de gaten houden. Groot mama speelt bridge met Rlta en nog een paar mensen en ik kan er gemak kelijk tussen uit glippen. Tot kijk!" Ze was er niet zeker van, of Fisk haar leugen over het mankement aan de auto had geslikt. De wagen was nieuw en Carlos wist uitstekend met auto's om te gaan Hoe het ook zij, ze had hem op deze manier gewaarschuwd zonder verder iets los te laten. Toen ze uit de garderobe kwam, waar ze getelefoneerd had. keek Carlos haar vragend aan. „Wat had je allemaal te doen. dat het zo lang duur de." merkte hij fronsend op, maar toen hjj een blos op haar wangen zag ko men, keek hij haar teder aan en ver dween zijn onstemming. Ze zag er zo jeng en hulpeloos en uiterst vrouwelijk uit Hij vond haar zo. in deze avond- kleren, véél aantrekkelijker dan wan neer ze in shorts tennis speelde of paard reed. Hij vergaf haar het lange wach tenwaarschijnlijk had ze zoveel tijd voor de spiegel doorgebracht om zichzelf extra-mooi voor hem te maken, dacht hij met enige genoegdoening. Zonder op zijn hulp te wachten, in stalleerde ze zich in zijn wagen en lang zaam reden ze langs de baai van Mi randa. Ze moest weer aan Mark denken en him rit In het oude, wankele rijtuig jeZe merkte, dat ze eigenlijk aldoor aan Mark zat te denken en aan alles, wat zij samen gedaan hadden, in plaats van haar onderhoud met Carlos voor te bereiden. De auto reed vrij snel en hal verwege op de terugweg naar Floriana begon het te regenen, Het geluid van de regen op de palmbomen en het dak van de auto maakte een geconcentreerd ver trouwelijk gesprek onmogelijk. Zo nu en dan keek Carlos opzij naar Toni's dro- merig-peinzende gezichtje. Ze zat dood stil en hij vond haar op een Madonna gelijken. Ze verpersoonlijkte voor hem het eeuwig-vrouwelijke en hij kon in haar de jonge moeder zienHeel diep ln zijn hart voelde Carlos iets van spijt over de verloren idealen uit zijn jeugd toen hij nog onbedorven was geweest en niet een knappe, wereldse jonge man, die door de vrouwen aanbeden werd Toni was echter helemaal geen madon na, hield hij zich voor. Ze was .een nuch tere, jonge verpleegster, die het leven in al zijn facetten kende. Ze was met veel mannen in aanraking geweest en haar onschuldige uiterlijk behoorde tot. haar vrouwelijke wapenen. Evengoed als haar manier om hem te ontlopen, sinds het moment dat hij haar zijn liefde had bekend Ze was een onafhankelijk, opstandig meisjes, dat niet gemakkelijk te hante ren zou zjjn. Maar hij zou haar leren! Carlos begon zachtjes een bekend dans wijsje te zingen. Hij was heel zeker van zichzelf en Toni in deze dromerige, uitermate vrouwelijke stemming paste uitstekend bij zijn plannen. Ze liet hèm de leiding en geleek niets meer op de Toni, met wie hij de avond begonnen was en die met hem had willen pra ten. (Wordt vervolgd) 53) Voortgedreven door de storm joeg de bark Drijf ijs naar een doel, dat alleen de heer Teutbei kende. De nacht viel. maar hij verliet zijn post niet. Grimmig bleef hij het stuurrad omklemmen, af en toe op het kompas kijkend om te zien. of hij zijn koers nog hield. En toen tenslotte de morgen daagde, dook aan de horizon een kaal. rotsachtig eiland op. Bij liet zien van dit eiland kwam een triomfantelijke glimlach op Teutbeis grimmig gelaat. „Het Eenzame Eiland!" riep hij uit. ondanks de storm heb ik het bezeild!' Panda en Jolliepop. die in de nabijheid stonden, spitsten de oren. „Hoorde je dat. Jolliepop?" fluister- de Panda. het eiland, dat daar opdoemt, is het Eenzame Eiland". Die naam komt mij bekend voor!" „Zij behoort U ook bekend te zijn. mijnheer Panda"sprak Jolliepop verwijtend, „het is immers de naam van het eiland op onze schatkaart!" T weelingen-invasie! In Amsterdam-Noord, bij de fa milie Ruisendaal aan de Hegge- rankweg 100 ls een tweeling gebo ren: Elly van 3'/2 en Annie van 4 pond. Niets bijzonders, maar wel als men weet, dat Elly en Annie al drie zusjes en een broertje hebben, da» ook tweelingen zijn. Willy en Rietje werden 21 Augustus 1948 geboren en ruim een jaar later kwamen Cor en Joke. Een dag na de ge boorte van de laatste twee vierde mevr. Ruisendaal haar 27e ver jaardag. Overweldigende belangstelling voor Friese Najaarsstierenkeuring „Sudhoekster Piet Eduard" weer kampioen Overweldigend was gisteren de belang stelling voor de najaarsstierenkeuring van het Fries rundvee stamboek, welke keuring op en nabij de Leeuwarder vee markt werd gehouden. De belangstelling voor deze show van het puikje van Fneslands fokvee pleegt leder jaar toe te nemen, ook uit het buitenland. De catalogus omvatte 929 stieren, ver deeld over 21 rubrieken en toebehorende aan 368 eigenaren. De stier „Sudhoekster Piet Eduard" behaalde voor de derde achtereenvol gende maal het kampioenschap. Reserve kampioen werd Aagje's Adema. Sud hoekster Piet Eduard werd bekroond met 9 punten, het hoogste aantal, dat tot dusverre werd gegeven. De Commis saris der Koningin reikte de kampioens- prijzen aan de eigenaren uit, waarna alle bekroonde stieren werden rondge leid. Radio-programma VOOR VRIJDAG 3 OCTOBER. Hilversum I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewilde muz.: 7 45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weer berichten: 8.15 Gr.muz.: 9.00 Voor de zie ken: 9.30 Voor de hulsvrouw: 9.35 Wa terstanden: 9 40 Gr.muz.: 10.30 Morgen- dlenst: 11.00 Pianorecital: 11.30 Gr.muz.: 11.55 Metropole Orkest: 12.30 Land- en tulnbouwmededellneen; 12.33 Gr.muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws: 13.15 Re- portaee: 13.25 Amusementsmuz.: 13.55 Kamerork.: 14.45 Kamerkoor: 15.15 Voor dracht: 15.35 Gr .muz.; 16.00 ..Tweejarigen voorjaarsperken". causerie: 16.15 z,.\ 16.30 Instrumentaal trio: 17 oo Gr muz.: 17.30 Militaire causerie: 17.40 Gr.muz.: 17.45 Fries programma: 18 00 Gr .muz18.10 Idem: 18.15 Idem: 18.30 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven: 1845 Kamermuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten: 19.10 Re- gerlngsultzendlng: Verklarlne en toelich ting; 19.30 Vocaal ensemble en solisten: 20.00 Radiokrant: 20.20 Weense muziek: 20.50 Reportaze: 21.10 Gr.muz.: 21.30 Radio Phllharmonlsch Orkest en soliste. 22 25 Kunstrubriek: 22 45 Avondoverden- kme: 23.00 Nieuws en S.O.S.-berlchten; 23.15 „Het Evangelie in Esperanto 23.30 24.00 Vocaal ensemble en solisten. Hilversum II. (298 m.) —VA-RA: 700 Nieuws: 7.10 Gr.muz.: 7.15 Ochtendgym nastiek: 7 33 Gr.muz.: 8.00 Nieuws en weerberichten: 8 18 Gr.muz.: 8.50 Voor de hulsvrouw: 9.05 Gr.muz.: 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 ..Kinderen en Men sen" causerie: 10.05 Moreenwlldlne. VARA 10.20' Gr.muz.: 10.30 Schoolradio: 10.50 Oreel en zanc: 11.15 Radiofeuilleton: 11.35 Planorecital. AVRO: 12.00 Llohte muziek: 12.30 Land- en tulnbouwmedede- llngen: 12.33 Sport en prognose: 12 48 Gr.muz.; 13.00 Nieuws: 1315 Mededelin gen of eramofoonmuzlek; 13-20 Musette- Orkest: 13.50 Gr.muz.: ^.WVoor de vrouw* 14.20 Vocaal kwartet: 14.50 Voor dracht. (In de pauze: muziek) 15.10 Weense muziek: 15.30 Dansmuz. VARA. 16.00 Gr.muz.: 16.3o Voor de Jeugd. 17 00 Gr muz.: 17.20 Muzikale causerie: 18.00 Nieuws: 18.15 Felicitaties; 18.4o ..Denk om de bocht"' 19.00 Klein koor en kopei- kwartet: 19.15 Orgelspel. ..Moreel Beraad" causerie: IS-SO -De Na tlonale Reclasserlngsdae causerie 2000 Nieuws: 20.05 Boekb^preklng20.15i ..Het zingende hart": 20.30 ..Benelux cause rle- 20.40 „Leven op de aarde causerie. VARA: 21.00 Metropole orkest en solis ten- 21.45 ..Het leven betrapt 23.ua Buitenlands overzicht: 22.20 Swingen semble VPRO: 22.40 ..Vandaag- causerie 22.45 Avondwildlng. VARA: 23;00 Nieuws: 23.15 „In huwelllk en eezln causerie. 23.3024.00: Gr.muzlek. Experimenteel Televisieprogramma voor de NCRV. 20.15—21.45: 1. Journaal. 2. Wintermode 1952. 3. Weerbericht. Pauze 4. Hon gaarse muziek en -volksdansen. 5. Dag sluiting. Engeland. BBC no me Service. 330 m. 12.00 Llchto muziek: 12.25 ^^.progr 12.55 Weerberichten; 13.00 Nieuws. 13.10 Gr muz- 14.00 Voor de scholen. 1500 Hoorspel: 15.30 Schots orkest: 16.40 ..They lives here": 17.00 Voor de kinderen. 17.55 Weerberichten; 18.00 Nieuws; 18 15 Sport 18 20 Gr.muz.: 19.00 Gevarieerde muziek 19.40 Causerie: 20.00 Hoorspel; 20.45 Vioolrecital: 21.00 Nieuws: 21.15 Ameri kaanse nieuwsbrief. 21.30 Gevarieerd pro gramma: 22.00 Causerie: 22.15 Planreci tal: 23.0023.03 Nieuws. Engeland. BBC Light programme 1500 en 247 in. 12.00 Voordracht; 12.15 Ar- beldersorkest: 12,45 Ooncertorkest; 13.45 Voor de kleuters: 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Dansmuziek; 15.45 Orkestconcert. 16.15 ..Mrs Dale's dagboek"; 16.30 Orgel spel: 17.00 Vacantle ln Zweden: 17 30 Va riété Orkest en solisten: 18.15 Causerie: 18.35 Idem: 18.45 Hoorspel: 19.00 Nieuws en radiojournaal: 19.25 Sport; 19.30 Twm- tif vragen: 20.00 Gevarieerd progr.; 20.4o Idem: 21.15 Discussie over actuele vraag stukken: 22.00 Nieuws: 22.15 Actualitei ten: 2220 Dansmuz.: 23.05 Voordracht: 23.20 Tango-orkest: 23.6624.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muziek: 13.00 Nieuws: 13 25 Omroeporkest: 14.15 Gevar. muziek: 15.50 Omroeporkest koor en solisten: 16.15 Pla notrio: 17.00 Nieuws: 17,45 Amusements muziek: 19.00 Nieuws: 19.30 „Der Bar bier von Bagdad", opera; 21.45 Nieuws: 22.05 Jazzmuziek: 22.30 Gevar. muziek: 23.00 Lichte muziek; 24.00 Nieuws: 0.30 Dansmuziek; 1.15 Gevar. muziek. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 m. 12.30 Orkestconcert; 13.00 Nieuws: 13.50 Idem: 13.55 Israëlische uitzending; 18.30 Amerikaanse uitzending: 19.10 Pia norecital: 19.58 Gr.muz.: 20.02 „Grlsell- dls". opera: 22.10 Gr.muz.: 23.45—24.00 Nieuws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 11.45 Gr.muz.: 12.30 Weerberichten: 12.33 Gr muz.. 12.50 Koersen: 12.55 Gr.muzlek: 13 00 Nieuws: 13.15 Orgelspel: 14.00 Schoolradio: 15.30 Kamerorkest, koor en solisten; 16.30 en 16.49 Gr.muz.: 17.00 Nieuws: 17.10 Dansmuz.: 18.00 Gr.muz.: 18.20 Idem: 18.30 Idem: 19.00 Nieuws: 19.40 Gr.muz.: 19.60 Kroniek: 20.05 Gr. muzlek: 20.15 Symnhonle-orkest. (Om 21.00 Kunstoverzicht): 21.50 Gr.muz.: 22.00 Nieuws: 22.15 Strllkkwartetten: 22.55 —23.00 Nieuws. 484 m. 12.05 Gevarieerde muz.: 13 00 Nieuws: 13.10 Gr.muz.: 14.30 Electr. gelsnel: 15.00 Gr.muz.; 16.00 Lichte u._ ziek: plm. 16.25 Gr.muz.: 16.35 Lichte muziek: 17.00 Nieuws: 17.15 Gr.muz.: 17.25 Kamermuziek: 18.30 Fllmmuz.: 19.00 er 19.40 Gr.muz.: 19 45 Nieuws; 20 00 Onv roeporkest en solisten: 21.15 Gr.muzlek: 22.00 Nieuws; 22.10 Kamermuziek: 22.50 Nieuws. (Ingez. Med.-adv.) Verkoudheid van neus. keel of borsl, snuift en wrijft U weg met VOOR ZATERDAG 4 OCTOBER Hilversum I. (402 M) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Marlallederen; 7.45 Morgen gebed en Liturgische Kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Grammuzlek; 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den; 9.40 Gram.muzlek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Franse muziek; 10.45 Gra- mofoonmuzlek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Vocaal dubbelkwar.tet; 12.00 Angelus: 12.03 Promenade orkest en soliste; (12.30 12.33 Land- en tulnbouwmededellngen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws; 13.20 Lunchconcert; 13.55 Gram.muzlek; 14 00 Boekbespreking: 14.10 Grammuzlek: 14 20 Engelse les; 14.40 Harmonie-orkest; 15.00 Kroniek van Let teren en Kunsten: 15.40 Zangvereniging: 16.00 Planoduo en grammuzlek; 16.30 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Lichte muziek: 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie; 19.00 Nieuws; 19.10 Thuisfront Tombola; 19.20 Parlementsoverzlcht; 19.30 Gram muzlek; 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 „Lichtbaken", causerie; 20.50 Gra- mofoonmuzlek; 21.00 Gevarieerd program- 21.50 Actualiteiten; 22.00 Amuse- .tsmuzlek; 22.30 W(j lulden de Zondag 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws ln Espe ranto; 23.2224.00 Gram.muzlek. Hilversum II. (298 M) VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.muzlek; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.33 Gram.muzlek; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.muzlek; 8.40 Idem: 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.muzlek; (9.359.40 Waterstanden) VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders ln de continube drijven; 11 40 Franse liederen; 12.00 Gra- mofoonmuzlek; 12.30 Land- en tulnbouw- mededellngen; 12.33 Lichte muziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar; 13.20 Accor- deonmuzlek, 13.50 Grammuzlek; 14 00 Weekjournaal; 14.20 Orgelspel; 14.35 Fries programma: 15.00 Koorzang; 15.30 „Van de wieg tot het graf": 15.45 Lichte mu ziek: 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamer orkest en solist; 17.15 Voor de Jeugd; 18.00 Nieuws: 18.15 VARA-Varla; 18.20 Dans muziek; 18.45 Gram.muzlek; 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO. 19.30 „Passepar tout", causerie; 19.40 „Het Oude Testa ment ln deze tyd". causerie: 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd programma; 22.00 Socia listisch commentaar; 22.15 Amusements muziek; 22.40 „Onder de pannen;, hoor spel; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. muzlek. Engeland. BBC Home Service. 330 m.: 11.55 Gevarieerd programma; 12.55 Weer berichten; 13.00 Nieuws; 13.10 Gevari eerd programma; 13.55 Orkestccmcert; 14.30 Dansmuziek; 15.00 Orkestconcert; 16.00 Hoorspel; 17.00 Voor de kinderen; 17.55 Weerberichten; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Lichte muziek; 19.15 Inter views; 19.45 Gevarieerd programma; 21.00 Nieuws; 21.15 Toespraak; 21.25 Hoorspel; 22.45 Avondgebeden; 23.0023.03 Nieuws. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m.: 11.55 Orgelspel; 12.15 Dans muziek; 12.55 Sport; 13.15 Militair orkest 13.45 Voor de kinderen; 14.00 Sport; 14.45 Gram.muzlek; 14.55 Sport; 15A0 Dans muziek; 15.45 Sport; 16.45 Jazzmuziek: 17.30 Sport; 18.00 Grammuzlek; 18.15 „Just William"; 18.45 Causerie; 19.00 Nieuws en radiojournaal; 19.25 Sport: 19.30 Hoorspel; 20.30 Orkestconcert; 22.00 Nieuws:; 22.15 Gevarieerd programma; 22.45 Lichte muziek; 23.30 Grammuzlek; 23.5624.00 Nieuws. Xnrdwestdeutscher Rundfunk 309 m.: 12.00 Amusementsmuziek; 13.00 Nieuws; 13.25 Lichte muziek; 14 00 Gevarieerde müzlek; 14.30 Omroeporkest; 15.00 Koor zang; 16.00 Gevarieerd programma; 18.00 Gevarieerde muziek; 19.00 Nieuws; 21.45 13.00 Nieuws; 13.20 Planorecital; 14.00 Nieuws; 14.12 Symphonle-orkest; 16.30 Gram.muzlek; 16.50 Kamermuziek; 17.55 Gram.muzlek; 18.10 Spaanse muziek; 18.30 Amerikaanse uitzending: 19.02 Gra- mofoonmuzlek; 19.58 Idem; 20.02 Orkest- concert; 20.30 Hoorspel; 21.30 Gram.mu zlek 22.15 Plano en vlooi; 22.50 Gram. muzlek; 23.25 Idem; 23.4524.00 Nieuws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 11.45 Gram.muzlek; 12.15 Idem; 12.30 Weer berichten; 12.34 Grammuzlek; 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaamse liederen; 13.30 Vlaamse volksliederen; 13.40 Koorzang; 14.00 Gewijde muziek; 15.30 Grammuzlek 16.00 Symphonle-orkest en soliste; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram. muzlek; 17.30 Orgelconcert; 18.00 Gram. muzlek; 18.15 Idem; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.muzlek; 20.00 Gevarieerd programma; 21.30 Koor zang; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek met commentaar: 22.45 Gram.muzlek: 23.00 Nieuws; 23.05—24.00 Verzoekpro- gramma. 484 m.: 12.05 Omroeporkest en soliste; 13.00 Nieuws; 13.10 Verzoekprogramma; 14.05 Idem; 15.00 Gram.muzlek; 16.30 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Lichte muziek; 18.30 Accordeonmuzlek; 19.00 Chansons; 19.40 Gram.muz.; 19.45 Nieuws 20.00 Grammuzlek; 21.00 Militaire mu ziek; 21.30 Chansons; 22.00 Nieuws; 22 10 Gram.muzlek; 22.15 Lichte muziek; 22,45 Gram.muzlek: 22.50 Nieuws; 23.00 Gra- mofoonmuzlek; 23.55 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3