LEIDSCH DAGBLAD ZET U SCHRAP! Het F l eest \an Leidens Ontzet Generaal Tsjoeikof eist sluiting „spionnageeentra" in West-Berlijn Automatenliouders komen in het geweer 91ste Jaargang DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 No. 27728 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6 per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 67055 PelefooD Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Nieuw wetsontiverp bij Tweede Kamer .Verbetering en uitbreiding voogdijraden Kind eerst na grondig onderzoek uit gezin Het personeel der voogdijraden zal met ongeveer 25 percent worden uitge breid. Ook de uitrusting, waarover thans wordt beschikt, zal worden verbeterd. Met deze reorganisatie zal naar schatting 800.000 gulden per jaar gemoeid zijn. De verouderde naam „Voogdijraad" wordt bovendien veranderd in „Arrondis- scmentsraad Voor de Jeugdbescherming". Dit blijkt uit een ingediende wets ontwerp tot wijziging van het Burgerlijk Wetboek en van enige andere wetten, die betrekking hebben op de tegenwoordige voogdijraden. hoeksteen te worden van de toepas sing der kinderwetten. Met nadruk stelt de minister van Justitie in de toelichting voorop, dat deze lichamen geen direct uitvoerende taak behoren vte hebben bil het jeugd- beschermingswerk. Dit is in Nederland steeds in handen van particuliere in stellingen geweest en daarin behoort het ook te 'blijven. Wel zullen de arron dissementsraden de toestanden -moeten onderzoeken die een ingrijpen van de Overheid in de verhouding tussen ou ders en kinderen ofwel ten aanzien van de kinderen zelf noodzakelijk maken. Ook zullen zü de te nemen beslissingen moeten voorbereiden. Is een kind. dat gevaar loopt, bij be slissing van de rechter aan de zorg van een particuliere instelling toever trouwd, dan behoort de Overheid die instelling met subsidies in staat te stellen zich van haar taak te kwijten. Ook blijft de Overheid verplicht toe te zien, of die zorg het kind inder daad ten goede komt en dit een be tere ontwikkelingsmogelijkheid biedt. De eigen verantwoordelijkheid def in stellingen wordt hierdoor allerminst verminderd. Bij alles blijft het uitgangspunt, dat de zorg en de verantwoordelijkheid voor de opvoeding der kinderen berust bij de ouders. De arrondissementsraad dient zich op de hoogte te houden van alles, wat kan voorkomen, dat de rechter in grijpt. Speciaal in de laatste jaren worden bü de steeds ingewikkelder op bouw van de samenleving aan de ouders aanzienlijk meer mogelijkheden tot hulp bij de opvoeding van hun kinderen ge boden. Minister Donker denkt hierbij aan de vrije jeugdbeweging en aan het werk voor de massajeud Wanneer de rechter maatregelen moet nemen of aan de ouders raad moet wor den verschaft, is het van het grootste belang, dat daaraan een -juiste diagno se voorafgaat op grond van een hiertoe ingesteld onderzoek Te veel nog wor den kinderen, wanneer zü niet meer in het ouderlijk huis kunnen blijven, er gens anders geplaatst, zonder dat tevo ren een behoorlijk plan voor hun ver dere opvoeding bestaat. Ook hebben ervaringen, in het bijzon der met oorlogspleegkinderen, geleerd welke reactie alleen reeds de verwijde ring uit het ouderlijk of plcegouder- lijk gezin bü het kind teweeg brengt. Met nog grotere zorgvuldigheid zal dus moeten worden bezien, of die verwijdering in een bepaald geval wel noodzakelijk is. Een behoorlijk onder zoek van de betrokken persoon zal niet meer gemist kunnen worden. Dit onderzoek behoort meer en meer de Op deze wijze zal ook het aantal over plaatsingen, die steeds opnieuw afbreuk aan een goede opvoeding doen, tot een minimum kunnen worden beperkt. De Arrondissementsraden zullen voor hun arbeid behoren te beschikken over een voldoende documentatie omtrent de be staande mogelijkheden Verder dienen, in nauwe samenwerking met het parti culier initiatief, algemene vraagstuk ken bestudeerd en nieuwe wegen gezocht te worden. Kolonel-vlieger-waarnemer W. J. Reynierse, die commodore-vlieger waarnemer J. van de Werff zal op volgen als commandant luchtmacht. Commodore Van de Werff zal zijn functie neerleggen wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De hertog van Edinburgh „first gentleman" Bü Koninklük decreet is prins Philip, de echtgenoot van koningin Elizabeth van Engeland, bü alle plechtigheden en bijeenkomsten het recht van voorrang boven alle andere mannelijke leden van de Britse Koninklijke Familie verleend. Tot op heden kwam deze plaats officieel zijn zoon. de jonge prins Charles, toe De volgorde van voorrang aan het hof is nu: prins Philip, prins Charles, de hertog van Gloucester, de hertog van Windsor en de hertog van Kent- Prins Philip behoudt echter de laatste plaats onder de koninklijke hertogen in de volgorde van voorrang in het Hogerhuis. Om dit te veranderen zou een wet no dig zün. Algemeen gelooft men, dat binnen kort - of ter gelegenheid van de kro ning van koningin Elizabeth in het vol gende jaar - prins Philip zal worden uitgeroepen tot prins-gemaal", of mis schien, hoewel minder waarschü'nlijk, tot „koning-gemaal". Hncc STORM OF REGEN 7 Voor regenkleding natuurlijk... MAISON SPIER HAARLEMMERSTRAAT 109 t.o. Hartebrugkerk Straks krügt de échte Leienaar weer dé dag „vrü-af" van 't jaar! Wie 3 October zegt, opent een wereld van herinnering en ver wachting. Dan trekt zelfs hü. die stug be weert „er-nooit-meer-aan-te-zullen doen", er op uit. Niemand zal 't hem kwalijk ne men, wanneer hü alle burgerlük fatsoen laat varen en zich vrijelijk stort in de „maalstroóm van 't is- ven", in casu „de poelen van ver maak", die door de hooggehoede 3 Octoberheren worden opgelepeld, na in de morgenuren bii koraalmu- ziek of orgelspel de strijd der voor vaderen plechtig herdacht te heb ben. 3 October: brandt los, is meer! Loopt hü niet als „Leidse Mees ter" mee in de optocht, dan schil dert de brave man langs de weg om te zien, hoe Lucas van Leyden, Rembrandt van Rijn, Jan van Goyen, Gerrit Dou, Jan Steen of zelfs een eerbiedwaardige figuur als Jacobus Cornet indertüd Leidens straten versierden. En hü verwondert zich niet-, wan neer hij onder 't historische cos- tuum en de grime van altijd weer z'n beste buurman herkent, die met 't zelfde enthousiasme van jaar-en-dag neerbuigende groeien brengt aan 't gewone, maar ge trouwe. op „brood-en-spelen" oe- luste volk aan de wallekant. Dan wringt hü zich los uit de wurgende greep van de bewonde rende horde en dringt ter Schut tersveld. Daar viert hü zün gedurende een jaar beheerste zinnen bot in draai molen, vliegende auto of poffer tjeskraam. H;j brengt zijn jaarlükse visite aan de waarzegster - ze voorspelt hem wie weet dit keer iets énders! - laat dubbeltjes en kwartjes zo maar overal rollen Hoeveel er uit z'n beurs vallen? Hij weet 't niet, al brengt 't hem aan de rand van 't faillisse ment. Kop op en geen gezeur! Maar met dat „op-een-houtje-bü- ten" zal de rest van de maand héél lang duren. Dat is v&st! Tenslotte twaalf slagen, midder nacht. Haringen en hutspot, ouwe klare met augurk, roomsoezen of een ap pelbol rolden kris-kras door zün keelgat. Wee en-ten-dode-toe vermoeid is de echte Leienaar. Z'n voeten branden, z'n zoicn zyn doorgesleten, de nagalm van knetterend vuurwerk, draaiorgel- geschetter, blaaspoepen en paarde- geki etter dendert nog in z'n oor. Wat komt 't er op aan? 't Was weer 3 October, 't zal al- tüd 3 October zün! En hij komt. alle verschrikkingen ten spüt, steeds opnieuw op 't ap pèl. Anders ware hü géén échte en dus géén goeie Leienaar! Maak U klaar en zet U schrap, medeburgers U kunt de Stadspoort tóch niet uit. Liberale overwinning in Japan De eerste uitslagen van de gisteren in Japan gehouden algemene verkiezingen voor het Huls van Afgevaardigden ee- ven een aanzienlijke voorsprong van de liberalen te zien. Toen dc verdeling van ongeveer 200 van de 466 zetels bekend was, leidden de liberalen met 129 zetels. De eerstvolgende partij, de progressieven onder oud-minister van buitenlandse zaken Sjigemitsoe, had toen 38 zetels. De strijd in de liberale partü tussen de huidige premier Josjida en de leider van de oude garde, Hatoyama, die enige jaren niet aan het politieke leven heeft mogen deelnemen op grond van de zui- veringsbepallngen van de bezettende macht, verloopt tot dusver ten gunste van Josjida. Zün groep kreeg tot nu toe bijna tweemaal zoveel zetels als de aan hangers van Hatoyama. Premier Josjida werd zelf met grote meerderheid her kozen. Over de einduitslag valt nog weinig te zeggen, aangezien genoemde resul taten afkomstig zijn uit plattelangs- districten. Men verwacht de definitieve resultaten niet voor vanavond. De ver kiezingen werden gehouden onder slechte weersomstandigheden. Hoeveel procent van de ongeveer 46 millioen kiesgerechtigden is opgekomen is nog niet bekend. Van de partijen, welke aan de ver kiezingen hebben deelgenomen, zün al leen de communisten en de linkse socia listen uitgesproken tegenstanders van herbewapening, die volgens de huidige grondwet verboden is. De overige groe peringen zyn min of meer voor hand having van de samenwerking met het Westen en voor enige mate van herbe wapening. De zetelverdeling in het oude huis van afgevaardigden was voor zover het de grote partijen betreft als volgt: Liberalen 285 zetels: progressieven 67 zetels: socialisten 46 zetels; communis ten 22 zetels en linkse socialisten 16 zetels. Later wordt gemeld: De liberalen hebben de absolute meer derheid behaald. Alle 107 communistische candidaten zün verslagen. DE VLAGGEN UIT! uur Reveille Stadhuis -10.00 uur Uitdeling Haring e Wittebrood in Waaggebouw 1 uur Jeugdvoorstelling Scapino-ballet in Stadszaal lO'/i uur Militaire mars Herdenking in Pie terskerk. Spr. ds J. Groot STADGENOTEN, HELPT MORGEN DE FEEST VREUGDE VERGROTEN DOOR ALS ÉÉN MAN DE VLAG UIT TE STEKEN. GEEN LEIDS HUIS MORGEN ZONDER VLAG!!! MAATREGELEN TEGEN DE MAU-MAU. De wetgevende vergadering van Ke nya heeft noodmaatregelen aangenomen ter bestrijding van de tegen de blanken gerichte beweging Mau Mau. De maatregelen omvatten o.m. con trole op nieuwsbladen en organisaties, beperking van de bewegingsvrüheid van leden van de Mau-Mau en registratie van verenigingen met meer dan tien leden. Drie dorpshoofden zün deze week dood aangetroffen nadat dc Mau-Mau een doodvonnis tegen hen had uitge sproken. Zes arrestaties zün verricht in een district, waar een andere man, die ge tuige was geweest in een proces tegen leden van de Mau-Mau, dood werd aan getroffen. Hervatting besprekingen met Djakarta Regering is bereid Het Ministerie van Buitenlandse Za ken en het Hoge Commissariaat van Indonesië delen mede: De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië, de heer Soesanto Tirto- prodjo heeft onlangs namens zijn rege ring het voorstel gedaan de besprekin gen tussen beide landen, die in Febru ari 1Q52 werden onderbroken, te her vatten. KYMBALL: ATOOMKRACHT VOOR VOORTBEWEGING OORLOGSSCHEPEN De Amerikaanse minister van Marine Kymball zeide gaarne een bouwpro- gram te zien waarbü ten minste twee vliegdekschepen per jaar gedurende de volgende vijf jaar op stapel gezet zou den worden. De VS hadden 10 of 12 van deze schepen nodig. Tenslotte zeide Kymball dat wordt nagegaan hoe Ame rikaanse schepen waaronder de groot ste, met atoomkracht voortbewogen kunnen worden. „Het is slechts een kwestie van tijd aleer wü gebruik kun nen maken van atoomkracht op dat gebied". SUCCES VOOR NAGUIB. De reis van generaal Naguib naar het Nyldal is een succes. Hü wordt overal door de bevolking feestelük ingehaald. Zijn toespraken verwerven luide toe juichingen. Een woordvoerder van het hoofd kwartier van het Egyptische leger heeft medegedeeld, dat twaalf leden van ex- koning Faroeks voormalige „IJzeren garde" binnenkort terecht zullen moe ten staan op beschuldiging van moord en het aanzetten daartoe. De voormalige „IJzeren gardisten" zün thans in een militaire gevangenis opgesloten. lillllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMI Morgen geen „L. D." M Op de Feestdag van Leidens Ontzet S zal ons Blad niet verschünen en zullen onze Bureaux de gehele dag gesloten zyn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii WEERBERICHT Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met enkele buien, vooral in het Westen van het land Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 3 OCTOBER. Zon op: 6.44 uur; onder 18.13 uur. Maan op: 17.47 uur; onder: 6 40 uur. Hoogwater te Katwük te 2.41 en 15 04 uur (4/10 te 3.23 en 1544 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Dit Franse schoolmeisje - ze ts 17 jaar. en woont in Troyes - is de jongste gebrevetteerde aviatnee van Frankrijk. Josette Aubertot bij haar vliegtuigje. Nota's aan Westelijke hoge commissarissen Het hoofd van de Russische controle commissie, generaal Tsjoeikof. heeft in een nota aan de Amerikaanse hoge commissaris, Donnelly, de sluiting ge- eist van „spionnage- en terroristen centra" in West-Berlijn, die betrokken zijn bij „misdrijven" tegen Oost-Duits land en Oost-Berlijn Kortelings in Oost-Duitsland gevoerde processen tegen „terroristen en twee drachtzaaiers" hadden aangetoond, dat deze opdrachten en gelden van genoem de eentra hadden ontvangen, aldus Tsoeikof. De bedoelde spionnage-orga- nisaties verscholen zich achter namen als „Strijdgroep tegen onmenselijkheid", „Commissie van onderzoek van vrije juristen", „Vereniging van vluchtelin gen" en „Oostelyk bureau van de Chris ten-democratische unie", zo verklaarde de generaal, die hier aan toevoegde, dat het de bedoeling van deze groepen is, de „vreedzame wederopbouw van Oost- Duitsland te verstoren. Amerikaanse functionarissen zijn van mening, dat de Russische nota een ant woord vormt op een verzoek van Don nelly om nadere inlichtingen over de beschuldigingen van terreur en sabo tage, welke generaal Tsoeikof bij hun eerste ontmoeting in begin September heeft geuit. De Britse en Franse hoge commissa rissen ontvingen gelykluidende nota's. In de Sovjet-nota wordt voorts de be schuldiging geuit, dat Westberlijnse firma's de „agenten" bommen, zwavel zuur, krachtige vergiften en onzichtbare inkt leveren en dat het Westberlijnse radiostation „Rias", dat zijn uitzendin gen verzorgt met steun van de Ameri kanen, „in werkelijkheid een groot spionnagecentrum is, dat regelmatig OUDSTE POSTZEGEL GEVONDEN. Te Cornja Bela in Karinthië is een postzegel ontdekt op een brief van 1838. Het zou dus de oudste postzegel ter we reld zijn. Zij vertoont enige gelijkenis met een zes maanden geleden eveneens in Karinthië gevonden postzegel, die het jaar 1839 draagt. Deze is door een Ame rikaanse verzamelaar voor 50,000 dollar aangekocht. instructies aan zyn agenten- uitzendt". De misdadige organisaties ontvangen zowel financiële hulp als instructies van de Amerikaanse spionnagediensten onderhouden nauw contact met de Britse en Franse spionnagediensten, aldus de nota. Vooraanstaande leden van de ge noemde Westberlijnse anti-communisti sche organisaties hebben herhaaldelijk verklaard, dat haar activiteit is beperkt tot het verzamelen, controleren en de verbreiding van nieuws over Oost-Duits land, maar twee groepen hebben on langs gemeld, dat zij verscheidene per sonen met valse papieren uit OostDuitse gevangenissen hadden gehaald. De minister zonder portefeuille, mr Luns, heeft gistermiddag aan de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië medegedeeld, dat de Ne derlandse regering hiertoe in principe bereid is en hem tevens in kennis ge steld van de inzichten van dc Neder landse regering omtrent de basis en de wyze waarop de besprekingen vol gens haar kunnen worden hervat. FLITSEN UIT AMERIKAANSE VERKIEZINGSCAMPAGNE. Volgens waarnemers spant Truman zich op zyn verkiezingsveldtocht nog meer in dan in 1948, toen hü streed voor zyn eigen verkiezing. Bü iedere stop plaats van de trein, waarmee hü zijn reis maakt, doet hy nieuwe aanvallen op generaal Eisenhower, die hij „een stroman van particuliere belangen", „een candidaat met vyf sterren" (Eisenhowers militaire rang wordt aan gegeven door vüf sterren), „een bok- kenschieter" of „een militaire geest" noemt. Hü verklaarde tijdens een oponthoud te Belton in Montana: „Ik houd van Ike, doch als opperbevelhebber van de strüdkrachten, niet als president". Het studentenblad van de Columbia- universiteit te New York, waarvan ge neraal Eisenhower president is, heeft zich uitgesproken voor steun aan de tegenstander van de generaal, gouver neur Stevenson. Eisenhower, zo zegt de „Columbia Daily Spectator", heeft op portunistische overwegingen zwaarder laten wegen dan principes en heeft ge toond een „moeizaam orthodox denker te zyn zonder verbeeldingskracht". Gouverneur Stevenson heeft het overheidspersoneel te Springfield toe gestaan heden in de middagpauze lan ger weg t« blüven teneinde hen in staat te stellen een byeenkomst voor zyn republikeinse tegenstander, generaal Eisenhower, bü te wonen. Bestaan verkopers koksartikelen staat op het spel De Bond van Automatenhouders in Nederland heeft zich met een adres tot de minister van Economische Zaken ge wend met het verzoek tot het aanbren gen van een wijziging in de op 1 Octo ber in werking getreden winkelslui tingswet. De nieuwe wet onderscheidt namelijk drie soorten verkoopautomaten: le de automaten die in een winkel zijn ge plaatst of van de winkel uit kunnen worden bijgevuld. Deze automaten moeten bij sluitingstijd van de winkel (18 uur) leeg zijn of anders afgesloten, zodat zij niet gebruikt kunnen worden. 2e de automaten die niet van de winkel uit kunnen worden bijgevuld Deze mo gen na sluitingstijd in werking blijven, doch dan niet meer worden bijgevuld. 3e de automaten van automatiekhou ders, waar de etenswaren in een afge scheiden ruimte kunnen worden genut tigd. Deze laatste automatiekhouders beho ren bij de Horeca bedrijven en vallen niet onder de nieuwe winkelsluitings wet. Waarschijnlijk door onbekendheid van de wetgever met de practijk van de verschillende soorten automaten van de tweede groep, worden de houders van automaten met kokswaren door de rege ling, vervat in art. 16 van de wet funest getroffen, zo meent de Bond van Auto matenhouders. Door de geringe houdbaarheid van de koksartikelen zal de verkoop daar van uiterlijk een uur na de winkel- Ter ere van het Joodse feest, „Grote Verzoendag", (Yom Kippur). heeft Egypt es premier Naguib. de Israë litische Synagoge te Cairo bezocht, waar hij een gedeelte van de dienst ter gelegenheid van dit feest bij woonde. Twee maal werd Naguib in de strijd tegen de Joden gewond, zodat ook hij van verzoeningkon spreken! Naguib neemt afscheid van Opper- rabijn Dr Haim Nahem. sluiting gestaakt moeten worden. Het byvulverbod maakt de vervanging door verse artikelen onmogelyk. De circa 1500 houders van automaten met dergelijke kokswaren achten zich zeer ernstig gedupeerd. In de meeste geval len staat zelfs het bestaan van deze automatenhouders op het spel, aldus het schrijven aan de minister. Het tenminste een paar duizend men sen tellende personeel zal ontslagen moeten worden en volgens de mening van de Bond zal ook een groot deel van de burgerij en voornamelijk het min der draagkrachtige ernstig worden gedupeerd. Dit zal. volgens het schrij ven. eveneens het geval zijn met de leveranciers van de grondstoffen, omdat dagelijks voor vele duizenden guldens door middel van de automaten wordt geconsumeerd, afgezien nog van het feit dat een kapitaalsinvestering aan derge lijke automaten ad circa acht millioen gulden geen rente meer zal afwerpen. Dringend wordt verzocht, op korte termijn een zodanige wetswijziging te willen bevorderen, dat automaten waar in uitsluitend kokswaxen worden ver kocht niet vallen onder de gestelde ver boden. Slechts 10% van de onderhavige automatenhouders zijn gebaat met het feit. dat z g. Horeca-bedrijven niet onder de werking van de wet vallen. De mi nister van Economische Zaken wordt gevraagd invloed te willen aanwenden bij zijn collega's van Justitie en Binnen landse Zaken, in de te overbruggen ter mijn het opmaken van processen-verbaal te voorkomen. Nieuwe Duitse voorstellen over de Saar De staatssecretaris van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken. prof. Hallstein, zal heden naar Parijs vliegen om de besprekingen met de Franse rege ring over „Europeanisering" van de Saar voort te zetten. Volgens gewoonlyk betrouwbare krin gen zal Hallstein de volgende voorstel len doen: 1. Europeanisering van de Saar voor vijf jaar. waarna de bevolking van dit gebied zich hierover kan uitspreken in een volksstemming. 2. De algemene verkiezingen in de Saar, die in deze herfst gehouden zou den worden, uitstellen tot de lente Te gen die tijd zullen, naar men te Bonn hoopt, het Europese legerverdrag en de conventie van Bonn door alle betrokken landen, waaronder Frankrijk, zijn be krachtigd, terwijl dan ook de commissie van de kolen- en staalgemeenschap onder leiding van de Westduitser von Brentano met de uilwerking van een Europese grondwet gereed moet zijn. Men zal dan de vorm van het toekom stig Europa kunnen zien. 3. De drie pro-Duitse partijen in de Saar christen-democraten, socialisten en de democratische partij moeten toestemming krijgen, haar werkzaam heden te hervatten. Deze voorstellen zijn opgesteld na besprekingen van Bondskanselier Ade nauer met leiders der regeringscoalitie.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1