LEIDSCH m DAGBLAD Natuur leverde zo goed als geen „ideale bollengrond" Overwinning van Bevan op Labour-congres Raad van Europa gaat accoord met plan Eden 91ste Jaargang WOENSDAG 1 OCTOBER 1952 No. 27727 Directeur: J. W Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WiKe Singel 1. Lelden Giro No 57055 Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer t6.— per kwartaal; f 0 47 per week Telefoon Du en Adm.: 25041; Red 215J7 Met liet op 1 September jl. inge voerde luchtwegenstelsel in Neder land. dat aansluiting geeft op dat der overige Europese landen, vormt ons land een belangrijke schakel in de keten van stations, welke dc internationale luchtverkeersbeveili ging verzorgen. De nieuwe appara tuur. waartoe een rondzoek-radar installatie met groot bereik behoort, is op de Amsterdamse luchthaven Schiphol ondergebracht. De antenne van de rondzoekra- dar"-installatie, die is geïnstalleerd op het dak van het gebouw van de 'erbindingsdienst aan het Stations plein (links). De radar ondersteunt de verkeers leiding (rechts). Men kan de plaats, waar de vliegtuigen zich bevinden nauwkeurig bepalen binnen een ge bied met een straal van 100 km. en een vlieger desgewenst hulp bij dc navigatie bieden. Sprekend over de Verenigde Staten zeide Morrison, die de laatste minister van buitenlandse zaken onder de rege- ring-Attlee was. oa. ..Laten wfl realis tisch tegenover de Verenigde Staten staan en vooral niet uit het oog ver liezen dat de economische wereldvraag stukken niet zonder medewerking van de Verenigde Staten of van Groot-Brit- tannië en andere landen, kunnen wor den opgelost. De Verenigde Staten vormen een van de belangrijkste factoren in de huidige wereldsituatie hetgeen overigens in ge lijke mate voor de Sovjet-unie geldt B: zou het even belangrijk aohten indien wij de medewerking van de Sovjet-unie, als die der Verenigde Staten zouden kunnen verkrijgen". AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA 4 t 3 Onze knipselprijsvraag De oude beproefde advertentie- - knipselprijsvraag blijkt nog niets van haar populariteit te hebben verloren; tientallen abonné's zon- ■4 den ons reeds hun oplossing; de 4 meeste met een enthousiast briefje waarin zij hun instemming 4 betuigen, enkele met de verzuch- 4 ting, dat de opgave dit keer M wel een beetje moeilijk was. 4 Maar daarvoor beschikken onze 4 abonné's dan ook over enige erva- ring op dit gebied! Met de komende feestdagen zal 4 er van puzzlen misschien niet veel komen, doch U heeft tot Dinsdag- 4 middag 12 uur gelegenheid in te 4 zenden. Vergeet U het niet? Dat zou jammer zijn van de 4 moeite! Russen in Korea? Het Britse ministerie van oorlog heeft verklaard redenen te hebben om aan te nemen, dat zich in Korea ..een aan zienlijk aantal Russische militairen be vindt." .De Russen zijn niet in eenhe den samengevoegd, doch doen dienst als adviseurs en spelen een rol bij tech nisch onderhoud," aldus deze medede ling. De woordvoerder van het ministerie, die dit meedeelde, wilde geen door de aanwezige journalisten gestelde vragen over aantal en duur van het verblijf der Russen beantwoorden Hij kon niet meer doen dan de verklaring afleggen, zo voegde hij hieraan toe, In kringen van het achtste leger op Korea toont men zich „zeer verrast" over de berichten dat 7.000 tot 15 000 Russen aan de zijde der noordelingen in Korea zouden meestrijden. „Wij we ten heel goed dat de Russen helpen en hun raad geven aan de Noord-Koreaan- se regering, en tot op zekere hoogte, aan de Noord-Koreaanse generale staf. wij hebben echter in het geheel geen bewijs van een directe deelneming aan de huidige g» vechten", zo verklaarde men ln betrouwbare kringen. Uit dezelfde bron wordt vernom.-n. dat het bekend ls. dat enige technische installaties, zoals luchtafweerbatterijn, die door radar geleid worden, door Rus sische „pecialisten zijn ingericht en georganiseerd en dat er reden ls aan te nemen, dat deze installaties. ten minste gpdeeltelyk. door Russen worden bediend Ock zouden dikwijls draadloze berichten ln het Russisch tussen vlieg tuigen worden opgevangen. Diepdelven en omspuiten brachten grote verbeteringen Centrum der streek verplaatst naar het Zuiden De in ons vorig artikel aan de hand van het onderzoek van dr Van der Meer besproken geologische verscheidenheid van de bloembollenstreek levert ook evenzovele verschillende milieu's voor de bloembollenteelt. De bodem eenheden waarmede men in het bloembollengebied te maken heeft zijn de zandige strandwallen, de tussen deze gelegen strandvlakten, de kleigronden van het oude Rijngebied en de zanden van de duinen. Naast deze verschillen in de bodemgesteldheid zijn bij de bloembollen cultuur ook andere factoren, als vochtigheid, kalkgehalte en dergelijke in het spel. Deze factoren blijken echter nauw verbonden te zijn met de geologische bouw van het onderzochte gebied. Het huidige cultuurlandschap van de bollenstreek is van recente datum. Dit houdt natuurlijk niet in dat de strandwalgronden niet reeds zeer lang bewoond en ook plaatselijk wel als bouwland in gebruik zijn geweest. De vondst van een vuurstenen sikkel van ongeveer het jaar 1000 vóór Chr. bij Sassenheim is hier getuige van. De „ideale" structuur Algemeen wordt thans wel aangeno men, dat de ideale bollengrond een zandgrond is. waarin zich binnen en kele meters van de oppervlakte af geen zogenaamde storende lagen van klei of veen bevinden, zandgrond die verder op een bepaalde hoogte (56 cm.) boven het goed te regelen waterpeil van de betreffende polder of van Rynland ligt en kalkrijk is. Wanneer alleen nog maar de gecom bineerde eis: homogeen bodemprofiel van kalkrijk zand gesteld wordt, kun nen al direct grote gebieden van de bollenstreek niet meer op de classifi catie van ideale bollengrond aan spraak maken, maar gelukkig zyn er ook grote gebieden, die wèl aan deze eisen voldoen. Er zijn echter maar weinig gronden aan te wijzen, die vun nature een ideale bollengrond zijn. De strandwal komt de eis. een ho mogeen kalkrijk zandprofiel. het dichtst nabij; in natuurlijke staat zijn ae strandwallen echter te droog. In ae strandvlakten zit een ongeveer een me ter dikke laag veen, die m het Noorden, nabij Spaarhdam. en in het Zuidelijk de»l. Zuidelijk van Noordwijkerhout en Lisse, bovendien nog met een kleilaag is afgedekt. De kleigronden in de vroe ger» Rijnmonding en by het IJ voldoen uiteraard niet aan de bovengenoem de eis. STERKE ONTKALKING. De strandwallen zijn voor een deel gedurende lange tijd met bos begroeid geweest. Hierdoor heeft een sterke ontkalking van het zand plaats gevon den. Omdat de dieper liggende zanden nog wel kalkrijk zijn is men er dus al gemeen toe overgegaan de grond hier tot een bepaald niveau, dat gegeven is door de grondwaterstand, af te graven. Is de ontkalking echter nog dieper voortgeschreden dan zal men een kalx- lozc grond moeten aanvaarden. Het zal nu duidelijk zijn, dat een van nature ideale bollengrond moeilijk te vinden eal zijn. H»t oudste centrum van de bloem bollencultuur lag dan ook niet op een ideale bollengrond, maar direct ten We*en van Haarlem, nabij Overveen. in de strandvlakte dus, op een beslist niet ideaal bodemprofiel. Door de afzandingen in de vorige eeuw zijn echte- in dc zgn. zanderijen wel ideale gronden ter beschikking geko men. Het antrum van de bollenteelt ls hierdoor verplaatst. Aan het einde van de vorig» eeuw vond dus het omge keerde plaats van wat in andere tu:n- bouwcentia gebeurde: men kon hier niet de meest geschikte gronden het eerst in gtbruik nemen en vandaar uit breiden naar minder geschikte, om dat de goede gronden er nog niet waren. Nu zal ledereen, die de bollen streek kent weten., dat ook bulten ae betrekkelijk smalle strandwal gebieden, dus in de strandvlakten, thans veel bol len gekweel» worden. Dit is echter mo gelijk geworden omdat men vrijwel al gemeen grondverbetering heeft toege past. Zulk ten grondverbetering be staat dan ui het verwijderen van het veen. dan we uit het meer ingrijpende diepdelven of omspuiten. Doel is steeds het kalkrijke zand uit de ondergrond naar boven t» brengen en de slechte bovengrond ln de diepte te laten weg zakken. Het gebiel tussen de provinciale grens, direct 'en Zuiden van Benne- broek, en de ïandsloot bij Lisse is te b»=chouwen aL. het centrum van bollenstreek. D. kalkrijke kern var gebied, dat vier kilometer lang en een kilometer broed is, bestaat vrijwel uitsluitend uit prima bollengrond. HYACINTEN STELLEN HOGE EISEN. De hyacint is het gewas, dat de hoogste eisen stelt; de andere bolgewas sen kunnen desnoods met wat minder kalk toe of kunnen een storende laag in het profiel nog wel verdragen. Dr Van der Meer wijst echter met nadruk de door vele kwekers gehoorzaamde wei af als zouden veen-op-zand gronden, m de strandvlakten dus, de ideale narcis- gronden zijn. Deze beweerde geschikt heid berust hoofdzakelijk op een niet geschikt zijn voor de gevoelige hyacint; WEERBERICHT Enkele buien De Bilt verwacht lot morgenavond: Zwaar tot half bevolkt met nu een dan buien. Matige tot krachtige wind. in een groot deel vat het land nog ge ruime tijd tussen Oost en Zuid maar in het Zuid-Westen van het land spoedig ruimend naar West <X Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 2 OCTOBER. Zon op- 6 43 uur; ondtr: 1816 uur. Maan op: 17 33 uur: ader: 511 uur. Hoogwater te Katwijk te 100 en 14.23 Dit nummer bestaat alt tebt pagina's. men teelt er dan narcissen. De ideale bodem voor de narcis is echter dezelfde als voor de hyacint. De selectie, die het bodemprofiel op de soort teelt maakt, heeft een be- paMde (regionale verbreiding vin de verschillende gewassen ten gevolge. Op het grote complex zanderijgronden by Hillegom en Lisse worden overwegend hyacinten en tulpen gekweekt: omdat echter by Lisse vry veel kalkloze zan derijgronden voorkomen, treft men hier over een vrij groot gebied narcissen aan In Warmond en Sassenheim. waar de kalkloze zandgrond domineert, worden hoofdzakeiyk narcissen en tulpen ge kweekt. De als grondverbeteringen genoemde handelingen blfiken volgans dr Van der Meer niet altijd verbeteringen te zyn Alles ls prima in orde als er zorgvul dig gewerkt wordt: er zlin echter voor beelden te over waar. door een kleine nalatigheid, alles mis ls gegaan. Een kleilaagje. dat nu de ondergrond bit het omspuiten of diepdelven door het zand gemengd in de bovengronden komt. kan de grond gelijk een beton plaat. en daarmede ten enen male on geschikt voor bloembollenteelt maken. Het aantal mislukkingen bij het om spuiten is aanzienlyk perineer dan bii het meer kostbare diepdelven: bü omspuiten komen 12 pet. mislukkin gen voor. tegen 47 pet. bij diepdelven. Als een bewys hoezeer de opbrengst van het gewas afhankeiyk Is van de grondsoort komt dr Van der Meer tot de conclusie, dat de laagste opbreng sten op de goede gronden nog altijd 25 a 30 pet. hoger liggen dan de hoogste opbrengsten van de afwykende gronden. BODEM FUNDAMENT. De resultaten van het veldonder zoek overziende, komt dr Van der Meer tot de conclusie, dat de uitspraak van een boUcnkweker. een halve eeuw geleden: „het gewas ligt in de schuur", waarmede bedoeld wordt dat de be handeling van de bol in de -schuur het fundament is van de bloembollen teelt. gewijzigd dient te worden In: „De bodem is het fundament en de schuurbehandcling heeft gelegenheid om van dit fundament het volle pro fijt te trekken". Dr J. D. DE JONG. In dc Elan Valley nabij liet plaatsje Rhayader in Wales Gr. Britt.) zal binnenkort. 23 October a.s.. door H.M. Koningin Elizabeth en haar echtgenoot, de Hertog van Edin burgh. een nieuwe dam worden opengesteld. Titans is men bezig de laatste hand te leggen aan dit bouwwerk, waarvan dc buitenmuur ongeveer 61 meter hoog is. Het reservoir kan 40 milliard liter water bevatten en is 11 km lang. Een weg. die op de dam is aangelegd en de oevers met elkaar verbindt, heeft een lengte van ongeveer 350 meter. De foto geeft een beeld van de reus achtige afmetingen van dc Claer- wen-dam in dc Clacrwen-rivier. Men begon met de bouwwerkzaam heden in 1945. Attlee blijft leider De Britse linkse labourleider Aneurin Bevan en vyf van zyn volgelingen heb ben zes van de zeven zetels in de be stuurscommissie van de party verkre gen. In plaats van de vorige minister van buitenlandse zaken Morrison en de ge wezen minister van financiën Hugh Dalton zyn Harold Wilson en Richard Crossman, beiden aanhangers van Bevan, gekomen. Bevan kreeg meer dan 100.000 stem men meer dan by de vorige bestuurs verkiezing. De andere „Bevanieten" zijn mevrouw Barbara Castle. Tom Driberg en Ian Mikardo, die allen reeds in het bestuur zaten. Het zevende lid is Griffiths, die een aanhanger van Attlee is. Crossman is expert op het gebied van buitenlandse aangelegenheden. De bovenvermelde verkiezing was voor de politieke afde ling van het partijbestuur, die zeven ze tels telt. Hiernaast heeft het partybestuur nog een vakverenigingsafdeling van 12 ze tels. die afzonderlijk door de vakbewe- gir.„ gtkozen wordt. Attlee is automa tisch lid van het bestuur als party- leider. Bev^n wilde geen commentaar op zyn overwinning geven, maar Richard Cross man zei. dat zij een uitspraak is ten gunste van een meer militante socialisti sche politiek en tegen het denkbeeld, dat de volgende labourregering moet consolideren in plaats van overgaan tot een snelle uitbreiding der nationalisa ties. De stemming is ook geïnspireerd door het gevoel, dat Engeland te veel toegeeft aan Amerikaanse druk en dat een volgende Labourregenng tot elke prijs de onafhankelijkheid moet herwin nen, aldus Crossman. Hy voegde daar aan toe: ..Niemand betwist, dat Attlee de Labourparty blijft leiden en weer premier moet worden na de volgenae verkiezing in 1953 of 1954". Aanhangers van de linkervleugellei der Bevan verklaarden dat hun groep thans aal pogen in de socialistische par lementaire ..schaduwregering" vertegen woordigd te worden. De volgelingen van Bevan hebben, sinds diens aftreden als Nieuwe commandant Luchtverdediging KOLONEL W. J. REYNIERSE Generaal-majoor S. Mante, chef per soneel Luchtmacht zal met ingang van 1 November as. wegens het bereiken •van het aantal pensioengerechtigde ja ren zyn huidige functie neerleggen. Om dezelfde reden zal commodore-vlieger waarnemer J. van de Werff. comman dant Luchtverdediging, de luchtmacht verlaten. Commodore van de Werff wordt opge volgd door de kolonel-vlleger-waarnemer W. J. Reynierse. die. nadat hy de func tie van Commandant vliegbasis Leeu warden had neergelegd, twee jaar was verbonden aan Shape. Generaal Mante wordt in zyn huidige functie niet opge volgd Tengevolge van de Invoering van een nieuwe organisatie betreflenoe het directoraat personeel van het Ministerie van Oorlog wordt aan de directeur per soneel toegevoegd een adjunct directeur personeel Luchtmacht In deze functie is benoemd de kolonel waarnemer H P Zielstra. thans verbonden aan de stal van generaal Lauris Norstad te Fon- talnebleau. Zitting te Straatsburg geëindigd De Europese assemblee heeft gisteren haar laatste zitting van dit jaar be sloten met de aanvaarding van de voorstellen tot het leggen van een zeer nauwe band tussen dc te vormen gemeenschappen der West-continen talc landen en de overige landen, ii het byzonder Engeland. De aanvaarding van dit voorstel met vrijwel algemene stemmen werd be schouwd als een succes van de Britse afgevaardigden, die gedurende d( hele zitting alles in het werk hebben gesteld om de assemblee er van te over tuigen dat de vorming van een klein- Europese federatie geen scheiding tus sen het continent en Engeland zou mo gen teweeg brengen. De laatste weer standen in de assemblee tegen het ad vies werden gebroken door een krachtig betoog van de Britse parlementaire on derstaatssecretaris Nutting. De banden die in het nu aangenomen advies zyn voorzien bestaan voorname lijk uit het zenden van waarnemers naar de Europese parlementaire orga nen. die daar dan ook recht van spre ken zullen hebben Voorts heeft de as semblee de ministers geadviseerd, het apparaat van de Raad van Europa en van de gemeenschappen nauw bit el kaar te houden en tot een Europese ambtenarencentrale te combineren. Er blijft voor Straatsburg nog onzekerheid bestaan over de wijzen waarop de geste tegenover fenge'and zal kunnen worden gerealiseerd en de banden werkelyk kunnen worden geknoopt Nutting zelf heeft in een persconfe rentie toegegeven dat het huidige sche ma nractlsch met verder reikt dan het plan-Schuman en het defensieplan. „Mocht Klem-Europa straks een po litieke autoriteit knlgen en daardoor de vorm van een confederatie aannemen, dan zal het wel nodig zijn het plan ge heel en a' te herzien" a d-K Nutt'ng Geen enke'e moe "'-hri-i werd het I lang besproken voorde! gisteren noz in I de weg gelegd. De enige ernstig bedoel de aanval daarop kwam van de kant van de,Italiaanse federalisten, maar die gingen na Nutting's betoog overstag Zo ging het ook met een aantal voor stellen tot kleinere wijzigingen. Alleen de Dujftee sociaal-democraten kregen gedailBÜ'diat een uitdrukkelijke verwij zing aafy de defensiegemeenschap uit het nn'j»erp werd geschrapt. Kracfftige pleidooien voor het liaison project hielden de Fransen Teltgen en Mollet en voor Nederland mej Klompé. De indruk der in de iaatste dagen lid der jongste soclalistisohe regering, niets meer met het schaduwkabinet te maken willen hebben, ATTLEE SPREEKT. Partyleider Attlee sprak zioh in een toespraak uit voor zoveel mogelijk inter nationale handel, onder meer zeggend: .het is niet onze schuld, dat er niet meer handel tussen Oost en West wordt gedreven". „Wij moeten", aldus oud-premier Attlee, „met de rest van de wereld, die nu eenmaal niet altyd hetzelfde stand punt inneemt als wy. samenwerken De Verenigde Staten huldigen op econo misch gebied andere beginselen dan de sccialisten Niettemin hebben wy op zeer harteiyke wy-ze met de Verenigde Staten samengewerkt en ik heb nimmer by de Amerikanen iets van terughou dendheid kunnen bespeuren, omdat wy indertijd een socialistisch Brits bewind vormden. Het is van groot belang dat wij met anderen samenwerken, om te pogen de economische en aohïer zijnde gebieden in de wereld tot ontwikkeling te bren gen". RESOLUTIES. De voorzitter van het vakverbond der Britse mynwerkers diende een resolutie in. waarin de conferentie zich met lof uitspreekt over het onder de afgetreden socialistische regering in Groot-Brit- tannië verrichte werk: zij werd met al gemene stemmen aangenomen. Bveneens met algemene stemmen werden resoluties goedgekeurd, behel zende: het ontwikkelen van handelsbe trekkingen met alle staten, het instel len van een vijfjaren-.jplan voor de arbeid" en het verlenen van hulp aan economisch ten achter gebleven ge bieden. De officiële partijpolitiek werd met een meerderheid van ruim vyf millioen stemmen goedgekeurd. TOESPRAAK VAN MORRISON. Morrison hield, voor het eerst sinds zyn niet meer herkozen worden in de bestuurscommissie der Britse socialisti sche party, een toespraak, waarin hy verklaarde „zonder bitterheid al zijn kracht aan de party en het socialisme te zullen blijven geven". aangevoerde Britse argumenten wa: blykbaar zo groot, dat de Duitse chris ten-democraat Gerstenmaier vergat dat hij twee weken geleden had ver klaard. dat men beter zonder Engeland verder kon gaan en nu een rede hield vol .waardering en dank voor onze Britse vrienden". Het verhoogde tempo van de Europe se bedrijvigheid werd gedemonstreerd door het feit. dat de assemblee besloot midden Januari weer voor enkele gen in Straatsburg bijeen te komen ten einde dan kennis te nemen van de be sluiten die begin Januari door het par lement van de kolen- en staa'eemeen- schap zullen worden eenomen. Tot dus verre kwam de assemblee tegen Mei by- een. Omringd door partijgenoten houdtwaarin werd besloten niet accoord dc President van de Wafd-partij. te gaan met het bevel van de hui- Nahaseen toespraak na de belang- digc Egyptische regering om de rijke vergadering van deze partij. politieke partijen te reorganiseren.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1