LEIDSCH DAGBLAD ■JKfti Britse Dominions handelen zonder Engeland Binnenkort beroep op Nederlandse volk 9iste Jaargang ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 No. 27724 Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B W MenJchorst en J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.— per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No 57055 TelefooD Dit en Adro.: 25041. Rad. 2150T Stagnatie Over het algemeen wordt er. hoewel de politiek niet stilstaat, integendeel, weinig verandering geboekt in de poli tieke situatie ter wereld. Druk wordt er geconfereerd, we wyzen slechts op het bezoek van de Italiaanse premier de Gasperi aan Bonn. op de reizen van de Britse minister van buitenlandse zaken Eden naar Belgrado en Wenen. Maar veel verder komen we tooh niet Dit dienit in hoofdzaak te worden toe geschreven aan het feic. dat nog nie mand in staat is om de uitslag van de presidentsverkiezing in Amerika met enige grond van juistheid te voorspel len. En de politiek van Washington is van zodanig beslissende betekenis, dat zonder deze beslissing geen enkel land ter wereld vérgaande besluiten durft te nemen. Op zich zelf duidt dit wel aan, oat het tooh niet hetzelfde is. of Elsen hower dan wel Stevenson als overwin naar uit de stembus te vooi schijn komt! Het is wel eens voorgesteld, als of het voor het buitenland er weinig toe deed. wie de overwinning zou be halen. doch de onzekerheid overal spreekt boekdelen. Steeds duidelijker wordt aahter Eisenhower de machtige arm van Taft gevoeld en dientengevol ge overal aarzeling. Het is daarom on der weinig gunstig gesternte, dat vol gende maand de algemene vergadering der V.N. een aanvang zal nemen. Ver moedelijk zullen de hoofdfiguren wel tot na de beslissing in Amerika ver stek laten gaan De strijd om het Amerikaanse presi dentschap ls nog steeds open. Vandaag lijkt het, alsof Eisenhower een voor sprong neemt, morgen schijnt Steven- eon weer voor te liggen. De strijd wordt overigens, gelijk niet anders te ver wachten was. steeds verbitterder en voor het 4 November is. zal er nog heel wat zijn afgespeeld daar over de ha- ringvyver. Eisenhower heeft het juist heel moeilijk gehad tengevolge van de beschuldiging tegen zijn partner voor het nce-presidentsdhap. senator Nixon, een volbloed aanhanger van Taft, gel den te hebben aanvaard. Weliswaar heeft Nixon zich voor zijn partij vol doende weten te zuiveren, doch hoe de kiezers oordelen, is nog niet precies dui delijk. Nixon heeft intussen gemeend de oude strijdwijze te moeten toepassen van: de aanval is de beste verdediging en heeft op zijn beurt Stevenson be schuldigd van minstens dezelfde prac- tijken, "die officieel de beschuldiging tegen Nixon niet hebben uitgebuit. Doch. gelijk gezegd, tengevolge van de onzekerheid omtrent de uitslag in Amerika, stagneert de algemene poli tiek. Alle bedrijvigheid ten spijt. Zowel de Gasperi te Bonn als Eden ln de hoofdsteden van Zuid-Slavië en Oostenrijk zal ongetwijfeld het vraag stuk Triëst hebben aangesneden, maar zonder Amerika kan geen stap worden ondernomen en Acheson ls weinig ge neigd om nu over te gaan tot enige decirie, die commentaar zou kunnen uitlokken. De Gasperi sohijnt er wel in geslaagd te zijn de banden met het West-Duitsland van Adenauer nauwer aan te halen en Eden had ongetwijfeld bij beide bezoeken hetzelfde resultaat wat betreft het nader brengen van Zuid-Slavië en Oostenrijk tot de zaak van het Westen. Mogelijk zal straks de betekenis daarvan duidelijker naar vo ren komen. Ook in het midden-Oosten sukkelt men voort op dezelfde voet. In Egypte 1; de revolutie nog niet voldoende uit gewerkt om nu reeds op het terrein der buitenlandse politiek zich te kunnen en durven bewegen. Inwendig is er nog te veel te doen! Naguib voert momenteel een harde strijd met de Wa-fd. die zijn leider. Na- has, niet wil loslaten Deze- strijd zou wel eens beslissend kunnen worden voor het land van de vroegere pharaos. Eerst wanneer de binnenlandse strijd ln Egypte is uitgewoed, zal het land van de Nijl weer meetellen in het grote spel op het wereldsohaakbord In Perzië komt men evenmin een stap verder tot een regeling ln het olle- gesohil. Zelfs lijkt het. alsof Mossadeq zijn va-banque-polltiek tot het uiterste wil doorzetten. Hij heeft Engeland als het ware een ultimatum gesteld, dat geen schijn van kans op aanvaarding inhoudt, wetende, dat Albion dit niet kan aanvaarden. Weliswaar wordt niet direct gedreigd met afbreken der be trekkingen. gelijk blijkbaar eerst in Mossadeq's voornemen heeft gelegen, doch dit is sleohts een woordenspel en niet meer Zo heerst er stagnatie over de ganse Unie. Alleen Washington zal deze straks wellicht kunnen verbreken! (Ingez. Med.-Adv.) BiMlrlIi» WEERBERICHT Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond Wisselende bewolking met plaatseujk enkele buien. Matige tijdelijk vrij krach tige wind tussen Zuid-West en Noord- West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 28 SEPTEMBER. Zon op: 6 36 uur; onder: 18 25 uur. Maan op 16.24 uur: onder -.- uur. Hoogwater te Katwijk re 9 42 er 22.28 uur - Doodtij (29/9 te 1126 uur). Dit nummer bestaat nit 14 pagina's. Onbehaaglijkheid in Londen over de Anzus-besprekingen (Van onze Londense correspondent) In Augustus van dit jaar kwam de Raad voor de Pacific, ge vorm-■ door Australië. Nieuw Zeeland en de Ver enigde Staten van Noord Amerika, voor het eerst in Honoloulou bijeen. Het be langrijkste besluit was een militaire or ganisatie voor de verdediging van de Pacific op de richten. Deze Anzus-orga- nlsatie het woord gevormd door de be ginletters der drie deelnemende mo gendheden is thans in Pearl Harbour haar eerste besprekingen begonnen. Engeland kon het moeilijk verkrop pen. dat het totdusverre buiten deze organisatie is gehouden. Men voelt het als een sla* in het aangezicht, dat twee Britse Dominions in zulk een ge wichtige aangelegenheid het moeder land bttiten de deur houden. Dat dit onder een Churchill-regering gebeuren kon, maakt de vernedering nog erger. Betekent dit. zo vragen sommi gen zich in vertwijfeling at het einde van het Britse Gemenebest? Is Enge- lands invloed zo verminderd dat het niet meer meetelt? Gedurende de afgelopen maanden heeft de Britse regering er bij de drie partners op aangedrongen, om od een of andere manier by de besprekingen be trokken te worden, doch het resultaat was blijkbaar negatief. Zelfs bijwoning der conferentie door een militaire waar nemer werd niet toegestaan. Het biistandspact tus=en de drie lan den was destijds voor Australië en Nieuw Zeeland een pleister op de wonde, toege bracht door het Japanse vredesverdrag Alleen het nieuwe regionale pact maak te. dat de beide Dominions bereid waren met Japan in zee te gaan. Australië bood daaroD de Amerikanen een militaire basis op het Manus-eiland ten Noorden van Nieuw-Guinea. dat ook tijdens de tweede, wereldoorlog door de Amerikaanse strijdkrachten was ge bruikt aan. De Amerikaanse regering baseerde haar bezwaar tegen Britse deelneming aan het pact op haar wens om de Westerse koloniale mogendheden er buiten te houden, omdat anders on gewenste politieke gevolgen in Zuid- Oost-Azië te vrezen waren. Indien Engeland zou meedoen, zouden namelijk ook Frankrijk en Nederland van de party behoren te zijn. Dit zou op de gekleurde volkeren een verkeerde indruk maken, zo schynt de Amerikaanse redenering te ziin. welke in Londen op het ogenblik nog niet ge heel begrepen wordt. Dat Australië "en Nieuw Zeeland zich niet tegen deze gang van zaken hebben verzet, en het niet voor Engeland hebben opgenomen, komt, omdat zy vreesden, dat Amerika anders het plan zou laten schieten. De Australische minister van buitenlandse zaken. Casey, verklaarde reeds in Augus tus. dat de Anzus-groep met Engeland voeling zou dienen te houden. Zij vormt volgens hem slechts een aanvulling op bestaande internationale defensierege lingen. zoals die van het Britse Geme nebest. welke op geen enkele wy'ze wor den aangetast. Dit klinkt natuurlijk mooi. maar Casey's woorden hebben hier de onaangename indruk, dat de Engelsen gepasseerd worden, niet kun nen wegnemen. De glorie van het Britse Gemene best kan Engeland, dat zich juist ter- wille van z|jn verbondenheid met het overzeese ruk zo gereserveerd toonde tegenover West-Europa, moeilijk ont beren. De gehele zaak vormt ook een nieuw symptoom van de middelpuntvliedende kracht, welke zich al lang op economisch gebied tussen Engeland en de Domini ons doet gelden, en welke veroorzaakt wordt door de geografische versnippe ring van het Britse rijk. dat daardoor in vele opzichten dreigt een mythe te worden. Hier staat tegenover, dat Anzus be looft heeft geen Britse belangen te zul- Communisten in San Salvador gearresteerd De regering van de midden-Ameri kaanse republiek San Salvador heeft een aantal communistische leiders la ten arresteren. Er zou een samenzwe ring tegen de regering zyn ontdekt. Volgens de regering zyn plannen ge vonden voor het vermoorden van rege ringsfunctionarissen het aanstichten van ongeregeldheden en brandstichting. Bij huiszoekingen zyn talrijke wapens, granaten en militaire uitrustingsstuk ken gevonden alsmede documenten over organisatie en opleiding van communis tische stoottroepen >n de afgelegen berg streken van La Libertad. De staat van beleg is afgekondigd en voor een periode van 30 dagen censuur op de pers ingesteld. Vrij koud met kans op buien Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land heeft zich de laatste dagen zeer dicht bij °nkcle actieve depressies bevonden, die dan ook niet nagelaten hebben hun stempel op het weer te drukken. De voornaamste depressie lag Vrijdag boven de Noordzee en veroor zaakte aan onze kust de eerste herfst storm. Langs de Wadden-eilanden kwa men gemiddelde windsnelheden van 86 km per uur voor In de afgelopen nacht nam de wind echter weer snel af. Dit nu was het gevolg van een tweede depressie die van de Oceaan komende met storm en regen West-Frankryk binnen riok. Behalve een afneming van de wind bracht deze storing ook een tijdelijk afnemen an de bungheid met zich mee. waaruit weer eens blijkt, dat een depres sie niet altyd een ongunstige invloed op het weer heeft. De depressie trekt len schaden. De Engelsen begrypen ech ter niet hoe zij geheel buiten de orga nisatie kunnen worden gehouden we gens hun bezit van Singapore, de groot ste vlootbasls in het Verre Oosten, en van Hongkong. Bovendien betekent een aanval op Australië en Nieuw Zeeland, dat Engeland automatisch by een oor log betrokken wordt. Of Australië wel het beste gediend is door voor haar kustverdediging geheel van Amerika af- hankelyk te zyn. wordt hier ook be twijfeld. Vrijwel samenvallend met de Anzus- conferentie zal de eerste Engelse atoom bom op Australisch gebied tot ontplof fing komen. Ook experimenteren de Engeland al -geruime tijd in de Austra lische woestyn met geleide projectielen. Al deze omstandigheden maken dat het laatste woord over deze Anzus-kwestie nog niet is gesproken. Churchill, van zyn vacantie terug, zal zeker nieuwe pogingen doen om Engelana op een of andere manier met het nieuwe defensie- systeem in contact te brengen, maar ook hy heeft destijds moeten zwichten voor de benoeming van een Amerikaanse opperbevelhebber in de Atlantische Oceaan. Adenauer vraagt socialist om nadere gegevens De West-Duitse kanselier Adenauer heeft per speciale koerier een brief la ten bezorgen aan Herbert Wehner, een lid van het sociaal-democratische par tijbestuur. die op het ogenb'.ik deel neemt aan het congres van zijn partij te Dortmund. Adenauer verzoekt hem daarin alles tt zyner kennis te brengen wat hij eventueel weet van een Oost-West oom- plot ter handhaving van de huidige ver deeldheid van Duitsland. Wehner heeft op het congres gezegd: ,.Wy moeten en zullen aan het licht brengen dat de menden achter de Duitse communisten en de Oost-Duitse communistische' socialistische een heidsparty in feite reeds in verbinding staan met de men-en achter de bouw van een klein Europa. Dit zyn de contaotmannen tussen de officiële vertegenwoordigers van de Franse en van de Russische politiek en wy zullen ze steeds weer aanwyzen". In zyn brief zegt Adenauer o.m „De onthullingen kunnen van beslissende betekenis zajn voor maatregelen op het gebied van de buitenlandse politiek" In welingehoh'c kringen te Parijs noemt men de berichten over geheime Frans-Russisohe besprekingen aangaan de het Duitse vraagstuk geheel ver- Heel wat rcvolutionnaire ideeën zijn j onder water als op hel land met dit verwerkt in deze Austin ..Champ"vervoersmiddel kan rijden, een personenwagen voor militair De auto is te zien op een tentoon- gebruik. De auto is geheel water- stelling, die in Earls Courts te Lon- dicht en is voorzien van een ..snui- den wordt gehouden, ver-apparaat, zodat men even goed I Het vluchtelingenprobleem: Millioenen zwerven in ellendige omstandigheden Mr G. J. van Heuven Goedhart, Hoge Commissaris van de V.N. voor vluch telingen, heeft in Den Haag over het vluchtelingenvraagstuk gesproken. De heer Van Heuven Goedhart heeft naar zyn schatting ongeveer 2 milliocn mensen onder zyn hoede, waarvan 'j millioen in Duitsland. 1millioen in Oostenryk en voorts in Frankrijk, Griekenland. Italië (60.000). Turkije. Pakistan (6000 Turken uit China). Shanghai (1800 van de 7000), de Liba non enz. Dit zyn de moeilykste gevallen, omdat de vluchtelingen onder dit mandaat niet in de landen van hun ethnische oor sprong verblijven. Zy genieten, in tegen stelling by voorbeeld tot de Oost-Duit sers in West-Duitsland. geen enkel bur gerrecht, dus slechts asyl. Onder hen zyn de 300 tot 400.000 vluchtelingen, die door de Int. Vluchtelingen Organisatie tussen 1947 en 1951 om redenen van ouderdom, invaliditeit of een ernstig ziektegeval in de familiekring, niet naar een nieuw vaderland konden worden geleid. Daarbij komen tienduizenden nieuwe vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn. Onder het mandaat stelt de heer Van Heuven Goedhart zich ten doel in de eerste plaats deze vluchtelingen alsnog te migreren. Gezien de stroom van emigranten uit overbevolkte West- Europese landen, heeft de vluchteling, die niet .n het land van oorsprong woont en eventueel niet kan worden teruggezonden, een geringe kans voor emigratie. Blyft dus de vraag, of men deze vluch telingen kan rehabiliteren en doen assimileren in het land, waar zy ver- blilven. En indien zulks niet mogelyk ls. biyft er niet veel anders over, dan de stumpers te helpen. Het vraagstuk van de rechtsbescher ming der vluchtelingen, die onder het mandaat vallen, is bijzonder moeiiyk. Veelal hebben zy geen papieren en contróle op hun beweringen is lang niet altyd doeniyk Zonder papieren komt men in de wereld niet ver en om pa pleren te krygen. indien men van het land van zijn herkomst is afgesloten, is uiterst ingewikkeld. Deze rechtsbescher- ming is een van de meest zorgbarende werkzaamheden van het Hogë Commis sariaat. Het plan bestaat nu om 220 000 Volksdultrcis. die in Oostenryk ver toeven, burgerlyke geiykstelling te ver schaffen. De Hoge Commissaris krijgt van de V.N. voor zyn werk. dat ls voor zyn nu óver Oost-Frankrijk naar Duitsland organisatie, slechts 750 000 dollar om en in verband daarmed" zal de Weste- i een hoofokantoor en 10 bykantoren te lijke luchtstroming over ons land weer i financieren. Voor het lenigen van ce in kracht toenemen Ook de kans op ergste noden van de vluchielingen on- buien wordt weer iets groter, terwijl de der zyn mandaat behoeft hy tenminste temperaturen aan de lage kant blijven. I 3 millioen dollar per jaar. Daarmede is echter de hulp, zoals die hem voor ogen staat, nog op geen stukken na te ver wezenlijken. HU is thans op rondreis om te trach ten door nationale inzamelingen zo veel mogelijk geld büeen te brengen. De Nationale Commissie voor Vluch telingenhulp, die onder bescherming van Koningin Juliana staat en onder presidium van de directeur-generaal van PTT, de heer L. Neher, zal hem daarmede behulpzaam zün. Binnen kort zal een beroep op het Nederlandse volk worden Marty en Tillon buigen In het Franse communistische party- orgaan „Humanlte" zijn brieven van Marty en Tillon afgedrukt, waarin zij verklaren geheel in te stemmen met de tegen hen genomen maatregelen. Zij verk aren, dat geen partylid de noodza- kelykheden en juistheid van de sancties twijfel kan trekken !n een artikel od de voorpagina roept het blad Marty en Tillon op „zelfcritiek" over hun dwalingen te publiceren. Het politieke bureau van de Franse com munistische partij acht het uitstel van ze'fcritiek ontoelaatbaar, aldus het arti kel. De verklaringen van beide gedegra deerde leiders ziet het bureau als „een nieuwe belofte, dat eindelijk deze zelf critiek zal worden ondernomen Truman: communisme is even erg als Hitier Bii de verwelkoming od het Witte Huis .•an een delegatie van 70 man uit 34 landen die bij het Dunt-vier program zyn betrokken, zei president Truman dat de communistische beweging „de groot ste kwade macht is die ooit bestaan heeft." „Er is geen verschil tussen de manier waarop de totalitaire z.g. communisti sche staten hun inwoners behandelen en de wijze waarop Hitier het deed." al dus Truman. Het byeen gebrachte geld zal door het Hoge Commissariaat voor welfare-doel einden worden verdeeld, ten behoeve dus van de vluchtelingen, die niet in een land van ethnische oorsprong wonen en daardoor dus de geringste kansen tot migratie, rehabilitatie en assimilatie hebben. Daarnaast zal voor deze groep verdrevenen, die er in alle opzichten het slechts aan toe zyn in het leger van 12 millioen vluchtelingen in Europa en naar schatting veertig millioen in de gehele wereld, in geschikte gevallen gepoogd moeten worden om assimilatie te bewerkstelligen. Hiervoor zijn reus achtige sommen nodig. De Ford-Foun dation gaf het voorbeeld door een schenking van 2,9 millioen dollar tot dit doel. Alleen al in Oostenryk zal voor het assimilatieproces aan „technische hulp" voor de vluchtelingen, teneinde hen dus weer een behoorlijke woning en durende arbeid te helpen, van naar schatting 184 millioen dollar nodig zyn. Zolang nog 15 000 vluchtelingen on geregistreerd in Italië rondzwerven, van de hand in de tand en dus vaak van de misdaad leven, zolang honderden Polen in de Libanon op zoek naar voedsel de vuilnisbakken nazoeken, 1800 vluchtelin gen zonder hulp in Sjanghai ellendig zullen omkomen, vele tienduizenden in kampen hun dagen in ledigheid en ver kommering slyten. vele andere tiendui zenden in ellendige omstandigheden, zonder rechten en zonder uitzicht leven en wonen, zolang zal het Hoge Com missariaat een zeer zware taak hebben, zowel administratief als metterdaad. De Hoge Commissaris, die zelf niet een apparaat heeft om bijeengebrachte fondsen te distribueren, zal de hulp van diverse op dit gebied werkzame wereld )- organisaties inroepen Dit werk zal onder de accountants-contróle van de V.N. staan. Zelfs de meest afgelegen boerderij in Engeland kan tegenwoordig doktershulp krijgen voor de dieren. Het ..Animal Health Trust's Mobile Laboratory" een rijdend labora torium dus. helpt de boeren met het vaststellen van ziekten en de be strijding daarvan, onder hun dieren. Het laboratorium houdt ook demon straties op landbouwtentoonstellin gen. Met het bestrijden van vogel pest in een zeer afgelegen gedeelte van Engeland bewees het goede diensten. Vogels die er „verdacht" uitzien, worden onderzocht. Hr Ms torpedobootjager „Piet Hein", neemt deel aan de acties van dc geallieerden in de Koreaanse wateren. De „Piet Hein", genomen uit een helicoptère van het Britse vlieg kampschip H.M.S. „Ocean". Bouw van 32 mijnenvegers Contract gisteren getekend In het gebouw Torenstraat te Den Haag. waar de hoofdafdeling mate rieel van het Ministerie van Marine is gevestigd, is gisteren het contract, betreffende de bouw van 32 mijnen- vegers voor de Koninklijke Marine, getekend door de Minister van Marine, ir Staf, enerzijds en de oudste direc teur van Wilton-Feyenoord, ir S. van West anderzijds. Aanwezig waren o.m. de Staatssecre taris van Marine vice-admiraal H. C. W. Moorman, de vlagofficier materieei vice-admiraal F. Stam, de secretaris generaal van het Ministerie van Marine de heer J. J. van Houten, de vertegen woordiger der Amerikaanse Marine cap tain R. S. Hitchcock en kapitein ter zee R. van Dongen, die met het toezicht op de aanbouw is belast. Wilton-Feyenoord fungeert als hoofd aannemer. De contracten tussen de hoofdaannemer en de overige deelne mende werven werden terstond na de ondertekening van het hoofdcontract getekend. Na de ondertekening overhandigde vice-admiraal F. Stam aan ir S. van West een cheque ten bedrage van 10'V van de totale bouwsom, die circa f. 140.000.000.— bedraagt. Van de 32 mijnenvegers worden er 18 gebouwd voor Amerikaanse rekening, de overige 14 worden bekostigd uit het tegen waarde fonds. Voorbereidingen voor burgerluchtvaart in Duitsland De West-Duitse regering heeft beslo ten. dat een speciale maatschappij zal worden opgenoht. welke al het voorbe reidende werk zal moeten doen voor de wederinvoering van de burgerluchtvaart in West-Duitsland. zo deelde de West- Duitse minister voor vervoer, dr Hans Seebohm mede. Het kapitaal van de nieuwe maat- schappy, dat 6 millioen M. groot zal zijn, zal door de federale regering en door de regeringen der staten worden bijeengebracht Zij zal contracten mo gen sluiten met buitenlandse firma's voor de aankoop van toestellen voor de nieuwe Duitse Lufthansa die naar ver- waoht wordt na de ratificatie der con venties van Bonn tussen de Westelijke geallieerden en West-Duitsland in het leven zal worden geroepen. Minister Seebohm verwadht niet dat de bezettingsmogendheden de oprich ting van de nieuwe maatschappij zullen verbieden. In verband met de buiten gewoon lange levering»; yden is het dringend nodig, dat tihans contracten voor toestellen worden gesloten, opdat in het komende voorjaar West-Duits land de burgerhiohtvaart zal kunnen hervatten. Volgens de minister zal de nieuwe West-Duitse Lufthansa ongeveer 30 toe stellen nodig hebben, nl. 15 2-motori2e toestellen voor de binnenlandse en in- ter-Europese lynen en 15 viermotorige toestellen voor de overzeese ïynen. De minister deelde verder nog mede. dat de West-Duitse spoorwegen en de posteryen financieel in de nieuwe Luft hansa zullen willen deelnemen. Franse vloot neemt afscheid van de Sibylle De Franse Middelandse-Zeevloot heeft gisteren een laatste groet aan ae duik boot Sibylle gebracht, die Woensdagoch tend met man en muls is vergaan. De schepen voeren in file langs Cap Cama- rat by Toulon, terwyi op elk schip een erewaoht het saluut bracht. Het vlagge- sohip van de vloot, de 7600 ton metende kruiser Montcalm, voer voorop. Van elk schip wierp een onderofficier een krans ln de olievlek, die de plaats aanwyst waar de Sibylle voor het laatst is ge doken. Jagers van de marine-luohtmacht brachten, laagvliegend over het water, een laatste groet. In Toulon hingen alle vlaggen halfstok. Eén lid van de bemanning van de Si bylle. de matroos Jean Brunot die 'U- dens een verlof ziek geworden is en niet mee kon uitvaren, ls daardoor ge spaard gebleven.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1