KNIPSEL-PRIJSVRAAG Slinkende demoeratie u PUZZELT in Zuid-Amerika kreeg opnieuw gevoelige slag Plsfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 26 September 1952 Tweede Blad No. 27723 Zie (1e aankondiging op de voorpagina van ons blad van gisteren 22 IS 25 2b 27 29 30 31 32 33 31 36 37 38 39 10 11 12 43 44 15 ((6 97 98 49 50 51 52 53 59 55 56 57 5fl 6o 61 62 64 65 66 67 6fl 69 yo yi 72 73 74 75 76 77 73 so si ai. S3 106 107 108 109 110 111 112 113 «4 115 116 117 11S 110 120 121 122 123 120 -125 126 127 128 131 133 133 130 136 137 13g 1Q1 162 1Q3 1Q0 105 146 107 miwwi immuun^ I Oplossingen inzenden uiterlijk Maandag 5 October ^•lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TOCH OOK I MEE!? llllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Leven in Chili schreeuwend duur (Van een speciale medewerker). Zuid-Amerika keert meer en meer terug op de oude paden, en de verkie zing van de vroegere dictator Carlos Ibanez del Campo tot president van Chili is een uiting van deze tendentie. Men heeft de etiketjes en de methodes veranderd, dat is al: de nieuwste etiketjes „made in Argentina" heten Peronisme en justitialisme, en de stembus heeft de plaats ingenomen van de vroegere „pronunciamientos" en soortgelijke revolutionnaire bewe gingen. Maar in wezen blijft het het zelfde: terugkeer tot de dictatuur van de „sterke man". Dat deze „sterke man" in het Chileense geval een man van 75 jaar is, die 21 Jaar geleden reeds bewezen heeft, dat hij niet regeren kon en dat men niet door hem geregeerd wilde worden, zodat Ibènez toen verjaagd werd, doet er niet toe. Wie in Chili in de laatste weken daarop wees. kreeg meestal ten antwoord: „En Churchill dan?" Maar of deze ex-dicta tor een Churchill is. staat te betwijfelen. Hij was candidaat gesteld door een nationalistische groep, nadat hij op zijn ouden dag. in ballingschap in Argen tinië, daar te leer was gegaan in de school van president Peron, zoals ook de pas in Ecuador gekozen president Velazco Ibarra in Buenos Aires ter school gegaan was, nadat hy ten tweede male door een revolutie was verdreven. De candidatuur van Ib&nez werd echter ook gesteund door de Chileense communisten en hun medelopers, die zich verbonden hadden om de socialisti sche candidaat. Allende. te steunen, maar van hoger hand het bevel kregen om op Ib&nez ie stemmen, daar diens zegepraal hun kans zou geven om in troebel water te vissen. Deze twee groepen zouden echter niet toereikend geweest zijn om de ex-dicta tor aan het bewind te brengen. Dat is geschied door de ontevreden midden stand. welke het zwaarst getroffen is door de in Chili, zoals in heel Zuid- Amerika. heersende economische crisis. Het leven in Chill is in de laatste jaren schreeuwend duur geworden. Voor de grootgrondbezitters beduidt dat niet veel, zij kunnen zich redden. De arbeiders in de mijnen, in de in dustrieën en in staatsdienst, welke in Chili slecht betaald werden, hebben door organisatie en stakingen hogere lonen weten af te dwingen, al hebben deze niet steeds gelijke tred weten te houden met de toenemende inflatie. Maar de middenstand heeft noch de financiële marge van de grootgrond bezitters. noch de organisatie van de arbeiders. Hij heeft het meest onder de Inflatie te lijden en heeft op Ibanez gestemd, omdat hij hoopt, dat een verandering van regime, welke dan ook, een veran dering zal brengen. De sterkte van Chili lag, zoals in zoveel landen van Zuid-Amerika, in zijn goedkoop productie-systeem: de arbei ders werden ongelooflijk slecht betaald en het feit reeds alleen, dat men hen in Chili in de wandeling „rotos" noemde, d.i. gescheurden, havelozen, tekent hun situatie Maar dank zij de lage lonen kon Chili exporteren en concurreren. Doch allengs hebben de arbeiders zich georganiseerd, hogere lonen geëist en gekregen. Met het gevolg, dat de prijzen, zowel van consumptie- als van export artikelen stegen, Chili niet meer zo goed concurreren kon, en de bekende wedloop tussen stijgende lonen en stijgende prij zen ontstond. Een belangrijke rol heeft bij dit proces alweer: zoals bijna overal in het huidige Zuid-Amerika de industrie gespeeld. Ontstaan gedu rende twee wereldoorlogen, toen Chili afgesloten was van de industriële lan den van Europa en Noord-Amenka, is zij tussen de twee oorlogen in en na de tweede wereldoorlog in het l*ven gehou den door een vérgaande protectie; met het natuurlijke gevolg, dat zij duur werkte en aldus bijdroeg tot de stijging der prijzen van de voornaamste ver- bruiks-artikelen. Doch dat was het erg ste niet: zodra de tweede wereldoorlog voorbij was, en daarmede de vraag naar bepaalde strategische grondstoffen daal de. merkte Chili, dat het die grondstof fen alleen kon exporteren, als het ge noegen nam met betaling in industriële producten uit Europa en de Ver. Staten. Wat natuurlijk ging ten koste van de eigen industrie. Deze stond voor de keus: noodlijdend worden of omlaag gaan met haar pi ijzen dit ondanks de door herhaalde stakingen en loonsveihogin gen gestegen productie-kosten. En aldus werd de malaise drievoudig: in de productie van grondstoffen, die niet meer zo grif buitenlandse kopers vonden, in de nationale industrieën van verbruiks-artikelen, en in de door de inflatie zwaar getroffen middenstand. De triomf van de nationalist Ibanez is het resultaat. En daarmede heeft de slinkende democratie in Zuid-Amerika opnieuw een gevoelige slag gekregen. In wezen zijn er nog maar twee landen Brazilië en Uruguay, waar de democra tie zich handhaaft, de andere zijn totali taire dictaturen cworden onder net nieuw etiketje n.l.: Argentinië, Bolivia, Ecuador en thans Chili, om ze te noe men ln chronologische volgorde of worden buiten-grondwettelijk geregeerd naar oud systeem. Of het zo voort zal gaan? In Argen tinië, waar president Peron zelf de taken heeft overgenomen van zijn overleden echtgenote, de leiding der arbeiders, gist het bedenkelijk in arbeiderskringen en in het leger. In Bolivia heeft de natio nalistische president Paz Estensoro moeilijkheden met de min of meer com munistische mijnwerkers-organisaties, die hem op het kussen geholpen heb ben. En als generaal Ibanez eenmaal president geworden, geen duizendkun stenaar blijkt te zijn, die de economische crisis met dictators-maatregelen ran oplossen, zal het volk hem stellig behan delen zoals het hem ln 1931 behandeld heeft. Want toen bleek hij allesbehalve een duizendkunstenaar. Zuid-Amerika maakt moeilijke tijden door en op het ogenblik is de tendentie naar nationalisme, geholpen door Het Oost-Duitse kabinet heeft beslo- ten aan vrijwilligers onder de burgers politiewerkzaamheden toe te vertrou- wen om de orde in de staat te hand haven. Zu zullen verder bezit van het volk en particulier bezit van Oost- Duitse burgers kunnen beschermen en de veiligheid van particuliere burgers vergroten. Uit de bekendmaking blijkt niet, of deze burgerwaaht wapens zal dragen. Het werk wordt in de vrije tijd verricht. NIEUWE ROEMEENSE GRONDWET Het Roemeense parlement heeft met algemene stemmen de nieuwe grondwet aangenomen welke volgens de „Scan- teia", het officiële orgaan van de Roe meense communistische partij, is ge baseerd op het beginsel: „wie niet werkt, zal niet eten" en op het principe, dat de grond behoort aan degenen die hem bewerken. Krachtens de nieuwe grondwet wordt de handel met het buitenland een staatsmonopolie. De opperste macht be rust voortaan bij de gTOte nationale vergadering, die telkens voor de duur van vier jaar wordt gekozen bij alge mene. directe en geheime verkiezingen. Elke afgevaardigde zal 40.000 kiezers vertegenwoordigen. Alle Roemenen van 18 jaar en ouder hebben ongeacht ras, geslacht, geloof, stand of beroep" het kiesrecht. links extremisme. Pessimisten bewe ren, dat. als dit mislukt, de beurt wel eens zou kunnen komen aan links extremisme geholpen door nationa lisme. Rumulo opvolger van Trygve Lie? Men verwacht, dat generaal Carlos Romulo Philippijnen i zal trachten het volgende jaar gekozen te worden als secretaris-generaal van de V. N. Romulo zelf zwijgt echter over deze veronder stelling. Hij Is thans ambassadeur van zijn land in Washington. Trygve Lie. de huidige secretaris-ge neraal. treedt in Febuari 1953 af. De Veiligheidsraad zal dan een nominatie opstellen. Uit de personen, die daarop voorkomen, moet de algemene vergade ring dan een opvolger van Lie kiezen. Romulo kan bogen op een grote erva ring in de UNO. In 1949 was hij voorzit ter van de algemene vergadering en daarvoor was hij voorzitter van een der belangrijkste politieke commissies. In diplomatieke kringen gelooft men, dat Romulo voor Oost en West aan vaardbaar zal zijn als secretaris-gene raal. Directoraat-Generaal voor Indonesische Zaken AAN DEPARTEMENT VAN BUIT. ZAKEN. Aan het Departement van Buiten landse Zaken zal worden ingesteld een directoraat-generaal voor Indonesische Zaken onder leiding van mr C W A. Sohurmann, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister en tot voor kort plaatsvervangend Hoge Commissaris der Nederlanden te Djakarta.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3