„Kecke" officieren - heethoofdige socialisten - nuchtere vakhondslieden VRIJDAG 26 SEPTEMBER Duitsland aan vooravond der herbewapening Zelfverzekerde woorden van ond-liiitcnant van „Generalstab" V. (Van onze speciale verslaggever) „Wij moeten met de opbouw van het leger van het nulpunt af beginnen", zo zeido de woordvoerder van de Dlenststelle Blank, «Ie voorloper van het nieuwe Duitse ministerie van defensie te Bonn. De spreker, een gewezen luitenant van de „Generalstab", gaf een uiteenzetting van de twaalf „Kampfgruppen". die Duitsland aan de E.D.G. zal moeten leveren, over de nieuwe geest, die de troepen zal moeten bezielen en over de brede Europese gedachteWoorden van die strekking hadden wfj al talloze malen in bont gevarieerde nuances gehoord op onze tocht door Frankrijk en Italië. Maar deze „schneidige" Duitse officier - I voorshands nog In burger - zei liet weer zo parmantig zelfverzekerd, zo uitgerekend afgestemd op de ,,internatlonule geest van het ogenblik", dat men er draaierig van werd. Herinneringen laten zich niet zo gemakkelijk wegduwen, al heeft men mentaal de noodzaak van een Duitse herbewapening reeds aanvaard. Maar zitten die daar dan niet we gens oorlogsmisdrijven? „O ja. natuurlijk. Ik bedoel ook niet diegenen, van wie objectief is vastge steld, dat zij zich aan werkelijke oor logsmisdaden hebben schuldig gemaakt. Maar er zijn ook andere gevallen. Het volk wenst, dat zij uit de gevangenis worden ontslagen. Men moet die zaken niet alleen juridisch, maar ook politiek en psychologisch bekijken en op die grondslag moeten de vonnissen worden herzien. liet was of wjj weer het „gesundes Volksempfinden" hoorden bejubelen. Zelfs deze „kecke" officier, met zijn drilL in Europese betoogtrant, kon die oude leer blijkbaar niet vaarwel zeg- geirr. Zal men ook weer vroegere officie ren en generaals in dienst nemen? „Ja. men zal geen twaalf divisies kun nen opbouwen, zonder een beroep te doen op die oude getrainde krachten, zowel onder-officieren als officieren en generaals. Maar men zal daarbij zeer selectief te werk gaan. Zal men b.v. ook weer gewezen SS- mannen in dienst nemen? „Daarover is nog niets definitiefs be slist. Maar men zal vermoedelijk niet de ex-SS-lieden accepteren, waarschijnlijk wél de gewezen leden van de niet- po litieke Waffen-SS." Voor het overige: het Duitse contin gent is er nog niet. evenmin als een Duits ministerie van defensie. Eerst zul len de contractuele overeenkomsten met Bonn en de E.D.G. door alle betrokken parlementen moeten worden aanvaard, inclusief de Westduitse Bundestag Na de ratificatie schat men, dat er vóór de opleiding van het Duitse contingent een aanlooptijd van zes maanden nodig is. Het Duitse parlement toch zal dan eerst de nodige wetten moeten aannemen: .een dgfeijsie-wet, wetelijke voorzienin gen nopens bezoldigingen en andere maatregelen. In die zes maanden kun- ngn echter reeds beroepsmilitairen naar het buitenland trekken om de nieuwe wapens te leren kennen. De kaders kun nen dan na dat halve jaar gaan optre den voor de oefening van de manschap pen. i „Men moet het beste hopen van de samenwerking met de andere partners van de E.D.Gzo besluit de gewezen luitenant van de „Generalstab". In derdaad. men moet het beste er van hopen, al kost het moeite VEILIGHEID ALS RUILOBJECT In Hotel Godesbergerhoff. enige hon derden meters slechts van Hotel Dree- sen. waar Hitler destyds Chamberlain ontving, zitten tegenover ons drie col legae van de S.P.D.. de Duitse socia listische party. Dr Exler, voorlichtingsman van de socialisten, geeft hier de linkse visie op Adenauers politiek. Neen. die contrac tuele overeenkomsten en de E.D.G kun nen de socialisten niet bekoren. Zy ge loven namelijk niet. dat alle mogelijk heden van onderhandeling met de Rus sen zijn uitgeput. En die mitraillades van Russische veto's dan? „Ja, maar desniettemin moet men het opnieuw proberen en nóg eens probe ren. Starten bij het nulpunt „De meerderheid in Duitsland", zo betoogde de man van de Dienststclle Blank, "is overtuigd van de noodzaak van een Europees leger. Vooral onder de jeugd is de Europese gedachte groei ende. In het Duitse contingent voor de E.D.G. zullen dan ook moderne gedach ten moeten leven. Juist uit dat oogpunt bezien, zijn wij gelukkig van het nul punt uit te moeten starten." De woordvoerder en z(Jn begeleidende collegae behorende tot de 150 man, die door Herr Blank persoonlijk zijn uit gezocht om de Dienststelle Blank, straks het Duitse ministerie van defensie, te bemannen. Zij werken aan de voorbe reiding. niet van de heropstanding van het Duitse leger, maar van de Duitse contingenten voor de E.D.G., voor het gemeenschappelijke Europese leger. Of het niet moeilijk zou wezen om zo van het absolute nulpunt uit te be- girtnen? „Och, dat wij uit het niets moeten opbouwen, heeft zijn voordeel. Als ge wezen luitenant van de „Generalstab" heb ik een burger beroep moeten kiezen: boekhandel Iedér van ons heeft iets dergelijks moeten doen. Zo zijn we ge noopt geweest, om afstand te nemen. Het ligt trouwens in de bedoeling om in de toekomst aspirant-officieren niet aanstonds van de middelbare school naar de militaire academie te dirigeren, maar hen eerst een jaar 111 het burgei- leven te laten werken. Dat komt de de mocratische geest ten goede. Maar moeilijkheden zijn er inderdaad oók. De voormalige soldaten zijn in krijgsgevangenschap al hun militaire papieren kwijt geraakt, hetgeen de se lectie verzwaart. Dan is danr het pro bleem van de opleiding. Veel hangt hier bij af van het materiaal, dat wy zullen krijgen. Maar in den beginne zullen er in ieder geval wel Amerikaanse instruc teurs nodig zijn" (naar het schijnt, zou Engeland reeds op zich genomen heb ben een aantal Duitse piloten op te leiden i. Maar ls er geen Innerlijk verzet tegen de herbewapening? „Och, bij de socialisten wel. Doch dat betekent nauwelijks 30 procent, van de parlementariërs wel te verstaan. Zou men steekproeven nemen onder de be volking. dan zou men tot geheel andere cijfers komen." OUDE GEEST BLIJFT HANGEN. „Spasz macht es uns nichtdeze herbewapeningmaar wij doen het uit erkenning van de internationale noodzaak „SpaszSpasz". zegt een tempe ramentvol collega, die het niet langer vei kroppen kan. „Spasz hat es uns nie gemacht. Verwacht u veel liefhebberij van vrywilligers? „Dat is voorlopig moeilijk te overzien. In ieder geval zal het voor een deel van het Duitse volk moeilijk zyn om de uni form weer aan te trekken, zolang er nog veldmaarschalken in de gevangenis zitten". Maar als dan eindelijk eens defini tief bewezen zou zijn. dat er met Moskou geen land te bezeilen valt, wat wilt u dan? „Ook dan zijn er voor ons nog hin dernissen op de weg naar het Westerse bondgenootschap, in de eerste plaats willen wij gelijkgerechtigdheid. Men kan niet tegelijkertijd ons ais bondgenoot wensen, en ons te andere zijde wan trouwen. Want daarop komen b.v. de garanties, zoals de Fransen die tegen over ons eisen, eigenlijk op neer." „FABELHAFTE POSITION" Maar had ook maar cén Duitser in '43 ooit gedacht, dat Duitsland In '52 een positie zou innemen als thans het geval Is? Vindt u niet, dat er op hel gebied van gelijkgerechtigdheid al heel wat door Bonn is bereikt? „Ja. zeker, wij hebben een „fabel- hafte Position" tussen Oost en West. Men kan het ons toch niet kwalijk I nemen, dat wij daaruit een „gutes Geschaft" proberen te maken Maar gaat het dan by eventuele 1 deelneming aan de Westelijke defensie niet evenzeer om uw eigen veiligheid. Die is toch niet louter en alleen maar een politiek ruilmiddel? Weegt bij u de kwestie der absolute gelfjkgerechtigd- I heid dan zwaarder dan uw eigen vei ligheid? „Eerst zou men de strategische plan- nen moeten kennen. W|j vrezen maar al te zeer. dat Duitsland slechts voor terrein wordt voor de gevechten. Maar aangenomen, dat die plannen voor ons bevredigend zijn, dan zijn daar nog al tijd die 18 millioon Duitsers in het Oos ten, die wy eigenlijk als offer brengen. Want de scheiding zou dan nagenoeg definitief worden Opgraving te Valkenburg INDERDAAD ROMEINSE VONDST Dr. W. C. Braai, conservator van het Rijksmuseum van Oudheden, heeft een dezer dagen een bezoek gebracht aan de heer I. J. Balk te Valkenburg, die bij het graven van een afvalkull in de tuin van zijn woning een grote hoeveelheid scherven van potten en aardewerk heeft ontdekt. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat hier inderdaad een afvalgat is ontdekt van een cannabac, een burgerlijke ne derzetting buiten de Romclnseleger- plaats. De scherven dateren uit het midden der tweede eeuw na Christus. De heer Van Driel sprak te Alplien over gemeentelijke sportbemoeiïngcn Een zevende deel van ons volk doet aan sport Sedert enige tijd is de gemeente Alpben aan den Rijn aangesloten bij de landelijke contactraad voor de gemeentelijke bemoeiingen inzake de lichame lijke opvoeding en de sport. Teneinde een béter inzicht hierin te verkrijgen had het gemeentebestuur de heer K. van Driel. hoofd van het bureau Volks ontwikkeling te Rotterdam, uitgenodigd hierover voor de vertegenwoordigers van de sportverenigingen en de raadsleden een causerie te houden. gingen, opdat zy zullen trachten elkan- OEGSTGEEST Zilveren ambtsjubileum van adjudant A. Koerten Op 6 October hoopt de groepscom mandant van de rykspolitie alhier, ad judant A. Koerten. de dag te herden ken. waarop hy vóór 25 Jaar zijn politie loopbaan begon. De heer Koerten heeft met alleen als politieman een uitste kende naam. doch is ook bij de inwoners enzer gemeente zeer in aanzien, mede als gevolg van zyn voortreffelijke hou ding gedurende de bezettingsjaren. Dat hy vele vrienden heeft zal hem bij zijn jubileum ongetwijfeld duidelijk blijken. BurgcrlUke Stand Geboren: Nlcolaas. z v. N. Korenhof en J. van Lit; Willem, Geldt dan die laatste overweging niet voor Adenauer en de zynen? „Och. U moet bedenken, dat het politieke Katholicisme sinds de refor matie nooit zon fraaie kans heeft gehad als thans om het protestante tegen wicht in vergaande mate uit te scha kelen. Immers onder die Duitsers in de Oost-zone bevindt zich een belangrijk percentage Protestanten Wilt U dat nog eens herhalen, vroe gen wy verbaasd. Meent U, dat het „po litieke katholicisme" die Protestanten opzettelijk aan de Russen wil offeren voor eigen baat? „Misschien niet zo bew4ust, maar on bewust toch wel Na die krasse uitspraak zwaaiden wU over naar het internationalisme, waar van vroeger althans het socialisme de protagonist heette" te zyn. Hoe stond I net daarmee? „Men kan slechts goed internatio nalist zyn, als men begint, patriot te we zen. Het Duitse nationalisme is nog I nooit in zo goede handen geweest ais thans in die van Schumacher (dit in terview hadden wy juist één dag voor Schumachers doodi Daarom moet men j vertrouwen in ons stellen „Wij zullen niet lichtvaardig tot het i Westelijke bondgenootschap willen toe- treden, omdat wij ook niet medeschuldig willen zijn aan een nieuwe lichtvaardige verdragsbreuk. Tenslotte nog dit. Militaire krachts ontwikkeling brengt geen oplosing. Her bewapening heeft in de geschiedens nog jnocit tot vrede geleid. Wy hebben een „fabelhafte Position". Beter een „gutes 1 Geschaft draus machen" dan een ver- loren oorlog. Liever drie jaar Pan- i moendjon, dan één dag wereldoor log...." Buiten op de puinhopen gloeide een i Amerikaanse nylonreclame. VAKBEWEGING EN E.D.G. Treedt men met die klanken nog in de oren. de kantoren van de Deutsche Gewerkschaftsbund in Keulen binnen, dan gevoelt men tenminste enige ver lichting. De huidige Duitse vakbeweging oin- vat. om het in Nederlandse termen uit te drukken, alle zullen. Voor 1933 be- I.stond ook in het Duitse vakverenigings leven een scheiding naar gezindte. Nu Icmvademt de DG.B. alle groeperingen: VOORSCHOTEL Stugge rokers voor Haagse Politierechter Voor de Haagse politierechter ver scheen een bediende uit Voorschoten en zyn vader, een caféhouder, omdat zij ruim 6000 sigaretten zonder belas tingzegels in voorraad hadden. Zij ont kenden de sigaretten te hebben gekocht van een handelaar: ze zouden ze van buitenlanders hebben gekregen die hun restaurant bezochten. Wat doet u met aoveel sigaretten, vroeg de rechter. Oproken, antwoordde de vader, en op dc publieke tribune gebaarden zyn tal rijke doohters en zoons, dat zy papa hierbij meehtelpeh. Dit" legerde een waarschpwing van de rechter op. De zaak werd aangehouden voor het horen van de handelaar. Direot daaroop stond de vader alleen terecht, omdat hy In Mei behalve siga retten zonder zegel ook gebanderolleer- dr rookwaren in voorraad had en ver- kooht, zonder in het bezit te zijn van een bedrijfsvergunning. Verd betoogde de sigaretten te heb ben gekresen van de voetbalclub Sun derland De andere sigaretten had hij gewoon bij de winkelier gekocht als service voor zyn klanten. Hij kreeg ten slotte f 300 boete Een andere zoon kreeg f. 100 boete, omdat hij als directeur van een NV geen inzage had verleerd van a"e be scheiden aan ambtenaren van de om zetbelasting. Raad van Leiderdorp accoord niet bouw van Chr. school in Zijlkwartier Bouwplannen voor aula op begraafplaats weldra in de Raad In de gisteren te Leiderdorp gehouden raadsvergadering deed de voorzitter, burgemeester van Dicpeningcn, mededeling van een ingekomen schrijven van i de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond, inzake de op 4 October te houden i kalverkeuring op een terrein van de heer W. de Graaf. Gevraagd werd, of de j raad een prijs ter beschikking zou willen stellen. B en W meenden, dat een prysje het bedrag van f 15 niet te boven gaande, zou kunnen worden aangeboden. De raad had hiertegen geen bezwaar. I Het volgende punt betrof een wyziging van de regeling van het toekennnen van een gemeentelijke, bijdrage in de kosten van Kruisverenigingen. Deze wyziging was nodig in verband met een indertijd genomen besluit inzake de reservering van bedragen voor de stichting van een Groene Kruisgebouw. De raad ging met de wyzigin accoord. „..„.„..„w, Het Wit Gele Kruis. afd. Zoetorwou- pergen, thans met ziekteverlof, zal bin- de-Lelderdorp verzocht een bydrage in nenafzienbare tijd weer op zijn bureau het tekort van f 479,60. Ingevolge de gel- terugkeren, Voor de lieer Bulens zal er dende regeling zou een .subsidie kunnen tt,ej weer ander werk zijn. worden gegeven van f 87.85. Daar echter De ]ecj€n van <je woonruimtecommissie de subsidie van Leiderdorp niet hoger werden herbenoemd. Dc heer Boon mag zijn dan de gemeente van vestiging dankte voor het vertrouwen en de sa ldi. Zoeterwoudei geeft en dat is f 1 per i menwerking en merkte nog op. dat, als lid. werd voorgesteld voor de 78 te Lei- j pe voorgenomen plannen Inzake de wo- derdorp wonende leden een subsidie van ningbouw in het Zijlkwartier verwezen- f78— toe te kennen. lijkt zouden zyn. er altijd nog behoefte Bij - het belangrijkste punt van de 20U bestaan aan woningen met een agenda, nl. een verzoek van de Stichting huurprijs van f4 tot f5. Op de lyst Christelijk Volksonderwijs tot beschik- van woningzoekenden komen menden baarstelling van gelden voor het .itlchten ^oor die bezwaarlijk meer kunnen be- van een drie-klassige school, in het Zijl- talen. Dit gaf de voorzitter aanleiding kwartier, vroeg de heer Boon, of de tot de opmerking, dat woningen van een Stichting al grond heeft voor het bou- dergeiyke huurprys wel niet meer ge wen van een school en of B en W zich bouwd zullen worden. Ook bestaande hadden afgevraagd, of het niet nodig woningen zullen, als de voorgenomen was hier een openbare lagere school te i huurverhoging doorgaat, in de toekomst stichten, want kinderen uit dit kwartier I njet meer V00r bedrag zijn te krij- i bezoeken ook de openbare scholen te gen Leiden. De voorzitter merkte op. dat de bij de rondvraag informeerde de heer bestaande openbare lagere school te Lei- Veldhuyzen nog eens naar de stand van derdorp enkele jaren had te kampen met zaken bij de bouw van een aula op de i een tekort aan leerlingen. Het voorstel i nieuwe begraafplaats, van B en W tot medewerking aan het Na afhandeling van nog enkele pun ten vond de beëdiging plaats van de heer L. C. Bulens als tijdelijk gemeen te-ontvanger. Daarna feliciteerde de voorzitter de lieer Bulens met zijn be noeming, daarbij de hoop uitspreken de, dat deze functie voor hem inder daad niet van lange duur zou zyn. De ontvanger, dc heer C. W. Steen- 20 Jaar voor moord op boswachter Het Gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen de 43-Jarige koopman H. Pluer en de 32-jarige los werkman M. Chr. Peetcrs, beiden uit Bussum. ter zake van moord op de 58-jarige bos wachter A. van der Schagt op 17 Juni 1947 op de Loosdrechtse helde, ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. De procureur-generaal had tegen de koopman 20 en tegen de los werkman 15 jaar geëist. De Rechtbank had In Mei jl. elk dei- mannen tot 15 Jaar veroordeeld. Het tweede ten laste gelegde feil. dat belden hadden bekend, namelijk diefstal met ge weldpleging in een villa te Laren op 16 Juni 1946. waarbij zij een jonge vrouw, die hen betrapte, toen zij poogden met de buit te verdwijnen hadden mishan deld, werd evener is bewezen geacht. SASSENHEIM Ds Walvaart neemt beroep aan Ds W. H. Walvaart te Doorn heeft het beroep van de Hervormde Gemeente alhier aangenomen. Burgemeester Ed. C. Witschey sprak een welkomstwoord en hield een uiteen zetting over het bezoek, dat de raad onlangs aan de gemeente Eindhoven gebracht heeft, waar de gemeentelijke sportvelden werden bezichtigd. De heer Van Driel begon zijn bespre king met de verklaring, dat rond een millioen sportbeoefenaren in vereni gingsverband uitkomen Dit aantal ge voegd bij de vele duizenden, die bulten de verenigingen om sport beoefenen, rechtvaardigt de conclusie, dat ongeveer een zevende deel van onze bevolking daadwerkelijk sport beoefent. Deze groei in de sportbeoefening vlnJt zijn oorzaak in de meer vrye tijd van de mens en het stygende culturele niveau. De overheid vergete niet. aldus spr dat de sport veel meer is dan een vrije tijdsbesteding alleen: er bestaat immers een relatie tussen lichaam en geest. Uiteraard dient sport-overdrijving ver meden tc worden, waar de leiders veel aan kunnen doen. Ook de overheid heeft hierin een verantwoordelijke taak. door te zorgen voor goede sportgelegenheden Indien een contactcommissie in net leien geroepen moet worjen, dan moet dit er een zijn van veelzijdige sam?n- stelling. Er moet een apparaat gescha pen worden, waar burgerij en overheid elkaar kunnen treffen. Spr. haalde als voorbeeld de gemeen te Rotterdam aan, waar de commissie beslissende bevoegdheid heeft gekregen. De taak van de commissie omvat: aan leg, onderhoud en distributie van alle sportaccomodatie's. rekening houdende met het belang van de sport. Ook ml propaganda gemaakt moeten worden voor medische sportkeuringen, sportuit- wissellng buitenland, behartiging van schoolwedstryden kortom alles wat ce sport raakt. De heer Van Driel toonde zich een voorstander van een meerderheid van de burgerij in de commissie van overleg. Inzake de vorming van het apparaat achtte spr. de Stichtingsvorm het beste, hetgeen hij met talryke voorbeelden verduidelijkte. Aan het slot van zyn uiteenzetting deed spr. een klemmend beroep op alle vertegenwoordigers v.m de sportvereni- der te vinden in het belang sport Burgemeester Witschey dankte de heer Van Driel voor zyn duidelijke uit eenzetting en wees in dit verband nog even op de water- en lichtkwestie. die is gerezen met de verenigingen Inzake de gemeentelijke voetbalvelden aan ce Heul. Nadat de heer Van Driel enkele vra gen had beantwoord bracht de heer C. J. U'inninghoff namens de aan wezigen het college dank voor het genomen Initiatief en beval de sport in voortdurende belangstelling by het gemeentebestuur aan. Adverteren doet verkopen Klanten naar Uw winkel lopen Adverteren brengt het geld Als een offer van de massa In het laatje van Uw kassa onder haar leden zijn zowel socialisten (die de toon aangeveni als christen democraten. Ook telt men communisten onder de gelederen, al bezetten die ngat men ons althans verzekerde geen belangrijke posten. Wellicht draagt de gemengde samen stelling er toe by. dat deze \akbonds- oiganisatie nog onafhankelyker staat tegenover de socialistische partij dan el ders het geval is. Haar weekblad, de „Welt der Arbeit' toplage 130.000houdt zich tamelijk afzijdig van het politieke gebeuren. Maar ten aanzien van het plan Schuman heeft het grotendeels de politiek vanAdenauer onderschre ven. Ook heeft het een lans gebroken voor de E.D.G. De redacteuren, die deze artikelen schreven, bekenden nochtans volbloed sociaal-democraat te zijn. Al leenin de buitenlandse politiek kon den zij Schumachers lijn niet immer ac cepteren. Men kan zich dan ook voor stellen. dat Adenauer er wel iets voor over heeft om dit machtige lichaam (ce D.GD. telt ruim zes millioen leden en omvat met name in de kolen- en staal-industrie ongeveer 80 pet der ar beiders) niet al te zeer voor het hoord te stoten. De neiging van de christen democraten om het daarom op een compromis te gooien voor wat betreft de zeggenschap van de werknemers zal dus een gerede verklaring kunnen vinden Wat men ook van de D.G.B. als vak organisatie zetten mag. In potentie kan zij een factor zyn. die de buiten landse politiek van Bonn gunstig be ïnvloedt. Een vergelijking lussen de heethoofdige socialisten in Godrsber ger hof en de vakbondslieden in Keulen spreekt méér dan boekdelen, laat staan een serie krantenartikelen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Petrus Cornelia, z. van H. J. Steenber gen en M. C l'Aml: Maria Juliana Cor nelia. d van P. J. HartwIJk en M. Komlós: Eleonora Dulcinea, d. van J. J. van Raamt en C H Kuipers: Elsje Allda. d van H. van Strater en C. D. Oostrom; Johanna Theodora, d. van P. J. van der Zon en J. Th. van der Putten; Henderlka Sliver- dlna, d. van G. J Kerdljk en P. Suraal; Adrians Geertrulda d. van G. van der Hoogt en A. van Leeuwen: Johannes An- tonlus Maria, z, van J. J. M. Sneljers en M. J Kanters. Paul Gernrdu* Antoniua Marie, z. van J. M. J. M. Pierrot en M. J. P. dc Boer: Jan, z. van E. de Jong en L Douma- Johanna Elisabeth Maria. d. van W. P.' van Wetten en J. W van der Ploeg: Johanna d. van H. Kasteel en P Mooten: Hendrik, z van H. Kasteel en P. Mooten- Marijke Annie d. van J van Rijn en E. Bartleaon; Martina Helena, d. van L. J. van Goozen en A. M. Hlllenaar. ONDERTROUWD: G. Keereweer en G. J. Warmond; J. W. M. den Dubbelden en M. A. Klaver; J J. W. van As en M C van der Hoogt. G J. Kemperman en S M. van Beukering: B. J. van der Mark en H. S. Sohwarze; A. van der KoolJ en M E. Stouten; A J. Eradus en P J Zweistra; J. G. 'W. Llnssen en W. Hendriks; M Brinks en M. Taverne; G. P. van Haasteren en G. M. P. B. Berk; N. J. de Jong en A. M. Bal; C. C Vlam en T. M. Klop. GEHUWD: H. Grabowsky en J Kleljn. verzoek werd zonder verdere bespreking aangenomen. Vervolgens werd besloten nog een be drag van f7100 te voteren vooi noodza- I kelljke herstellingen aan de Lelderdorp- I se brug. De voorzitter deelde mee. dat de ge meente-architect nog al met werk was overladen. De plannen waren echter al zo ver. dat hy toch de toezegging kon doen daarmee in dc-volgende ver- j gadcring van de raad te komen. i OVERLEDEN: A. OUJerhoek. 48 Jaar, N Witte- J. van der Wade. Buuren wed van DADER VAN 42 INBRAKEN GEARRESTEERD. Vorig jaar Augustus werd er ingebro ken in het. huis van het hoofd der school"te Haskerdijken (Friesland' By het onderzoek vond de districtsrecher che te Heereniveen een vingerafdruk. Deze vingerafdruk is de dief noodlottig geworden, want dezer dagen heeft de politie hem, een 30-jarige uit Leeuwar- den .gearresteerd Uit het verhoor bleek dat hU de dader is geweest van tal van k'.eine inbraken, de laatste maanden op het Friese platteland gepleegd. De ene keer miste men linnengoed, de andere keer was het een bromfiets en de derde keer waren het kippen en konijnen. In totaal heeft deze man. die reeds een pvar maal eerder met de politie in aan raking is geweest. 42 inbraken gepleegd. D:or deze arrestatie rijn dc tot dusver onopgehelderde inbraken o.m. in Grijps- kerk Oranjewoud en Smallingerland tot een oplossing gekomen. NIEUWE UITGAVEN. „IK LEER VLIEGEN". Kan ledereen vliegen? Ja. zegt de schrijver van het boekje „Ik leer vliegen". C. F. van Dam; ldereen. die een nor male geestelijke en lichamelijke gesteld heid heeft, kan het leren. Daarom schreef hy dit boekje, dat een eenvoudige theo retische leidraad Is voor een leder, die de (sport)-vllegkunst machtig wil wor den Het ls vlot. en ook voor de simpelste leek bevattelijk geschreven, soms echter wat geforceerd grappig. W. van Veenendaal schreef een voor woord. waarin hij sportvllegen het enige werkelilke vliegen noemt laat een ver- keersplloot hem niet horen! Uitgever van het. door Hugh Jans aar dig geïllustreerde boekje. Is de N.V. Lel- ter-Nypels Maastricht. ALPHEL Gecompliceerde botsing Hedenmorgen om 11.15 uur zyn, door onoplettend rijden van een vrachtwagenchauffeur, in de Wilhel- minalaan twee personenauto's op diens wagen ingereden. De bestuurder van de vrachtauto, de heer De Jong. uit het woonwagenkamp, reed zonder acht te slaan op het ach teropkomende verkeer van de Wilheï- minaiaan af plotseling de v. Velsenstr. in. Een personenauto uit Den Haag kon. dank zy kraahtig remmen, de ge volgen van de onvermijdelijke botsing tot liohte schade beperken, dooh een personenauto, die zich achter de eerste bevond, vloog met. vrijwel onverminder de snelheid op zjjn voorganger in. De bestuurder, een in Parijs woonachtige Nederlander, kreeg- geen letsel, doch zyn schoonmoeder kwam met haar hoofd tegen de voorruit en liep een hersenschudding op. terwijl zy boven dien aan gelaat en benen werd gewond. Het zoontje van de bestuurder werd hcht gewond. Dr Zwartendijk verleerde eerste hulp. Er werd veel materiële schade aangerioht. ONGEVAL BIJ „DE INDUSTRIE". Gistermorgen was een 28-jarlge man uit de Concordiastraat, zo ongelukkig 'n vallende ijzeren paal op zijn rechter been te krygen Hierdoor brak dit lichaamsdeel onder de knie. Het slacht offer moest per ziekenauto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. VOORHOUT Weer een drenkeling bij de Nagelbrug Binnen korte tijd heeft de wydo leuning van de Nagelbrug het derde slachtoffer geëist. Het was deze keer een kind van de Dinsdagsclaan. dat op het kantje af werd gered. Een aantal kinderen was oo wee naar het zen. Broederbos om eikels te zoe ken. toen het kind in het water viel. Een passerende automobilist merkte bllikbaar iets oneewoons aan de kinde ren en sprong te water. Hii scheen erge haast te hebben, want na ziin moedige daad is hii meteen doorgereden. Eniae raadsleden hebben reeds op het gevaar van het hek geattendeerd en er bii B. en W. oo aangedrongen voorzie ningen te treffen. Het college voelde er toen niets voor. Mogeliik komt het nu tot andere gedachten. BEURSOVERZICHT WEINIG ACTIVITEIT. AMSTERDAM. 26 September. De handel had vandaag een uiterst kalm verloop. Olies verbeterden op nieuw een kleinigheid, waaraan specu latieve transacties, voornamelijk van de beroepshandel. niet vreemd waren. De grotere activiteit op de Scheep vaartmarkt behoorde tot het verleden. Het stemde niettemin tot voldoening, dat de gisteren behaalde winsten goed behouden bleven. Stoomvaartmaat schappij „Nederland" boekte zelfs op nieuw een klein avance. Op de Cultuurmarkt ontbreekt nog steeds de ware animo. Onzekerheid om trent de toekomst in Indonesië vormt hier de grootste rem Over het algemeen was de stemming hier prijshoudend, in tegenstelling tot de industriemarkt. waar de leidende soorten een; kleine achtei uitgang boekten De incourante industriepapieren ver toonden weinig verandering. Beleggin gen in guldens bleven In feite onver anderd. de Amerikaanse afdeling gaf iets hogere pryzen te zien. gevolg van de betere stemming in Wallstreet. Beurs van Amsterdam Vrijdag 26 September ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— koers led. '51 3% #7% Ned. '48 3'4 8974 Ned. '47 3 3 90:4 Dollarlng '47 3 94 Investeringscert 3 92iTt Ned 1962-4 m b 3 92 Indië '37 A 3 9074 Grootboek '46 3 9174 ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en lnd B 44% 45% Nat. Handelsbank 937-4 93% Ned Handelmij 143 142%. A K U 154% 153% Philips 154% 153% Jnliever 17374 173'4 Wilton Feyenoord 159% 158% Kon Olie 31774 318% Amst Rubber 73% 73% Uelt-Bai Rubber 82 80% rioll Amer lijn 146-% 145% Kon Ned Stoomboot 130% 129% Ned Scheepv. Unie 121% 121 H V A 87% 8774 lava Cult 35% 35 Deli Bat Mij 85 86 66 iV 64 Senembab 51 52 MET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.. en Gem Leningen 4'dam '47 (3%) 3.. 91 Den Haag 1937 13.. H'dam '371 III 3% 94' 'ndustr Obligaties Philips Doliarin 103' I Levers Zeep MIJ 374 97! Voorlopig genot.obL Kon. Petr. Mij. 3%.. 114% 1.14% Ned Gem. '52/474 100% 100% Idem 0'5-10% 105 "4 106 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Amsterd. Bank .156% 156% Rotterd Bank 157 156% Twentscha Bank 159 158% Industriële Ondernemingen Ned G en Splr fabr. 182 181% Rott Droogd Mij... iwanenb Organon.. 298 29574 157% Handelsondernemingen Born Surn. H Mij,.. 129% 13074 tnternatio 138 1377-4 Diversen Albert Hern 168% Ned. My Walv. Vrt 8774 87% Spoorwegen Dell Spoorw. My. 3674 3674 Amerik. fondsen Anaconda 41% 42 j1* Shell Union 7274 71% Fondsen uit Lelden en omgeving (Aandelen) V K 25/9 HoU Constructie 330 Ini Kunsutnft Ind 78% G B 76 Koa Ned. EdelmeL 49 L 46L. Pret w a idem 54 5574 Kon Nederl Urofsm. 113 l extiel Gebr v Wuk MB 92%G.L. Leidsche WolsDina 141 L 141 Heleman en Uroi 60 Ver Inuwfabrteken 108 P'et idem 116 Werninka Belonmt). 91) Lahad Datu CuL My. 206 B 206B.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 11