LEIDSCH m DAGBLAD Nederlander verdedigt veiligheid voor allen Nixon wil doorzetten Westen handhaaft standpunt inzake Duitsland Tevredenheid van generaals over „Hold Fast" 91ste Jaargang WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 No. 27721 Directeur J W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 67055 Hoolareanctie: B W. Menkhorst en J. Brouwei6 kwartaal. 0 4? per week Meipop Dir. eo Adm.: 25041: RM. 21507 Diverse strijdvragen Een scherp protest tegen strategische plannen van de Nato. die gebaseerd zouden ziin op het prijsgeven van delen van Nederland en West-Duitsland. die vóór de voornaamste verdediginsllnie liegen, wordt geuit in een uitvoerig rap port. dat de Nederlandse katholieke af gevaardigde J. J. Fens als rapporteur der politieke commissoe aan de Europese assemblee heeft uitgebracht. Hii spreekt daarin de hoop uit. dat het stelsel der Amerikaanse offshore-bestellingen lange termiin zal worden ingesteld en daardoor tot een werkelijke integratie van de Europese bcwapeningsindustrie zal leiden. Voorts dringt de heer Fens aan op betere voorlichting omtrent de Europese defensie dan de Nato tot dus verre heeft gezeven. De rapporteur heeft ook de hoop uitgesproken, dat Grieken land en Turk tie spoedig een speciale verbinding met de Europese verdedi- ginesgemeenschap zullen krijgen. ..De solidariteit van de Westelijke lan den moet op het gebied der strategie nog duidelijker worden gedemonstreerd dan op dat van de economie", aldus de heer Fens. ..Het is niet aan de aandacht van de commissie ontgaan, dat de open bare mening in sommige van onze lan den nog steeds bepaalde, redenen voor bezorgdheid heeft. Tegengestelde klaringen, die in de laatste dagen door zekere militaire bevelhebbers van de Nato werden geuit naar aanleiding van berichten als zouden Noord-Nederland en Noord-West-Duitsland in geval van een aanval worden prijsgegeven, zullen er waarschijnlijk nauwelijks toe kunnen bijdragen de verwarring te verminde ren De commissie twijfelt er niet aan. dat eventueel bevredigende beslissingen zullen worden genomen bij komende be sprekingen der Nato. Zou het echter niet een gebaar ran solidariteit ziin. indien de assemblee haar houding in deze kwestie onom wonden duidelijk zou maken, door te verklaren, dat er geen ..tweederangs- landen" buiten de voornaamste ver dedigingslinie bestaan, die slechts als voorterrein zouden ziin bestemd voor vertragingsacties teneinde de aftocht van de meer begunstigde partners te dekken? Door de verklaring, dat al onze landen, die zich iedere inspan ning ten dienste der verdediging ge troosten en de kleine landen blij ven in deze niet ten achter ook een gelijk recht hebben om verde digd te worden? Door een dergelijk gebaar zou de as semblee niet buiten haar politieke taak treden en zij zou tegelijk de verant woordelijke regeringen een zuiver in zicht geven in de vrees van onze volken. Zii zal er ook toe kunnen bijdragen de volken hun geloof te doen behouden in de doelstellingen van een verdedigings organisatie. waarvoor van hen zulke grote offers worden gevraagd". Dr Tahu Abdel Motaal met zonne bril). vroegere minister van Finan ciën van Egypte stelde zich direct na zijn terugkeer uit Turkije vrij willig onder arrest. Bij zijn aan komst uit Alexandrië in Cairo, werd hij vergezeld door enige leger- autoriteiten, die hem reeds hadden gearresteerd. WEERBERICHT Veel wind De Bilt- verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tij delijk regen, later wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Krachtige, langs de kust af en toe harde wind tussen Zuid en West. Morgen minder zacht dan van daag. (Opgemaakt te 10 uur) 25 SEPTEMBER. Zon op: 6.31 uur; onder: 1831 uur. Maan op: 14.07 uur; onder: 20 47 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.39 en 18 48 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's STRIJD ACHTER DE COULISSEN Gisteren ic voorts een levendig dis puut tussen de christeliike en de socia listische groep in het kolen- en staal parlement achter de coulissen der Straatsburgse assemblee gevoerd. Tege- liik hebben, naar verluidt. Duitse. Ita liaanse en Franse federalisten in beslo ten zitting getracht een nieuwe aanval in te zetten op de Britse voorstellen tot het behoud van de nauwste banden tus sen Europese gemeenschappen en het Britse eiland. Deze pogingen ziin echter afgestuit op het verzet van de meerder heid der politieke commissie der Euro pese assemblee, waarin voornameliik de afgevaardigden der Beneluxlanden zich weerden. Dc botsing tussen de twee belang rijkste politieke formaties in het eer ste Europese parlement is veroorzaakt door dc naar socialistische opvatting onredelijke samenstelling van de Maandag geVormde werkcommissic, di<? een ontwerp voor een Europese federale grondwet zou moeten uitwer ken. In deze uit elf leden bestaande com missie hebben slechts twee socialisten zitting gekregen, nl. de Fransman Mul let en de Belg prof. Dehousse. De socia listen menen misdeeld te ziin en ver wijten de christelijke groen een onrede lijk gebruik te hebben gemaakt van de grote meerderheid, die zii in de z.g. con stituerende vergadering heeft verkre gen, doordat de Duitse socialisten, die de vergadering hebben gebovcot, ver vangen ziin door afgevaardigden der regeringspartijen van Bonn. Het dis puut is zo hoog eelopen dat de Frans man Mollet heeft gedreigd zich' uit de werkcommissie terug te trekken. Inmid dels heeft Spaak, de president van de constituerende vergadering, bemidde lingspogingen ingezet om te trachten alsnog wiiziging van de commissie te verkrijgen. Het was een gedeeltelijke compensa tie voor de socialistische groep, dat de Bele Dehousse rapporteur is geworden van de werkgroep, die onder leiding staat van de Duitser von Brentano. Een tweede strijd werd gevoerd in de poli tieke commissie van de Eufopese assem blee. Hier is de Engelsman Amery naar voren getreden met een concreet plan tot verbinding van het plan-Schumann en de Raad van Europa. De meerder heid der commissie heeft zich reeds voor deze voorstellen uitgesproken. Dg oppositie kwam voornameliik weer van Duitse Italiaanse en Franse federalis ten. die o.m. op formele gronden ver zet aantekenden tezen de afvaardiging van Britse waarnemers naar het kolen- en staalparlement. De Benelux-groep heeft zich met kracht tenen deze argu menten verzet en de commissie heeft dan ook in meerderheid de opvatting geuit, dat de zending van Britse waar nemers slechts zal kunnen worden toe gejuicht. Het besluit van dit parlement om in ziin functie als constituerende vergaderine de eerste zitting in Brussel en niet in Straatsburg te houden is eveneens toegeschreven aan het stre ven van federalistische groepen om de eerste Europese grondwet buiten het streven van de Straatsburzse assemblee te houden. Republikeins partijbestuur moet beslissen Senator Nixon. de republikeinse can- didaat voor het vice-presidentschap, heeft verklaard zich niet bewust to zijn van het plegen van ongeoorloofde han delingen door het. aanvaarden van 18.000 dollar ter bestrijding van politieke uit gaven. Nixon geloofde niet. dat hij zich als candidaat moest terugtrekken. Hij voegde hieraan toe. niet de kansen vai generaal Elsenhower op het president scliap te willen sehaden. Hij liet de beslissing over zijn politieke toekomst eehter over aan het bestuur van de republikeinse partij en hij verzocht zjjn toehoorders het bestuur bij het nemen van een besluit te helpen door hun mening kenbaar te maken. „Geen cent van de 18.000 dollar, die ter beschikking zijn gesteld door poli tieke vrienden, is besteed voor persoon lijk gebruik", aldus Nixon, die in den brede uitweidde over de kosten, die zijn verbonden aan het onderhouden van een bureau van een senator in Washington. „Er zijn ook andere uitgaven, die"niet door de regering worden gedekt", aldus de senator, „en van de belastingbetaler moet niet worden verwacht, dat hij andere dan strikte regeringsuitgaven zal bekostigen". Nixon verklaarde geen rijk man zijn. Hij had niet. zoals Sparkman, zijn democratische tegenstander voor het vice-presidentschap. zijn vrouw, die een geroutineerd stenografe is, haar werk voor hem als senator door de regering laten betalen. Hij eiste, na zijn financiële levensge schiedenis te hebben geschetst, dat de democratische candidaat voor het presi dentschap. gouverneur Stevenson van Illinois, een verklaring zou afleggen over een fonds in Illinois „om goede mensen aan te trekken voor overheids dienst". Nixon daagde Stevenson er senator Sparkman uit. evenals hij voor het Amerikaanse volk te treden en een verklaring over hun financiën af te leggen. De verklaring van Nixon werd door 62 televisie- en 750 radiozenders in ge heel Amerika uitgezonden. Eisenhower wilde niet zeggen, of Nixon candidaat dient te blijven, voor hij hem zelf zou hebben gesproken. Waarschijn lijk zal hij hem vandaag in Wheeling, West-Virgin ia, spreken. Maar dit is nog niet zeker. Onder luid applaus van 16.000 perso nen. die hjj toesprak na het aanhoren van Nixons radiorede, verklaarde Eisen hower: „Ik hou van moed en vanavond heb ik een voorbeeld van moed gezien". Onstandvastig en minder zacht Het KU.M.I. deelt mede: Toen in de nacht van Maandag op Dinsdag zaohte Oceaanlucht ons land binnen stroomde, kwam er een einde aan een periode van te koud weer, die drie weken had geduurd. Vooral des avonds en des nachts werd het belang rijk warmer, dan we de laatste tijd ge wend waren Zo kwamen de afgelopen naoht minimum temperaturen van 12 tot 15 graden voor. Gistermiddag liep het kwik op vele plaatsen tot 18 graden op. De oor2aak van het zachtere weer moet worden gezocht in het feit, dat er zich tfhans een langgerekt bogednikge- bied bevindt bussen de Azoren in Frank rijk, terwijl tegelijkertijd een vrijwel on afgebroken stroom van storingen over het Noordelijk deel van de Oceaan naar Zuid-Scandinavië trekt.. Tussen de hoge druk in het Zuiden en de lage druk in het Noorden ontwik kelde zich een krachtige stroming, die de van oorsprong subtropische lucht naar Europa voerde. Ten Zuiden van IJsland is nu een zeer actieve depressie aangekomen die nog in betekenis toeneemt en met grote snelheid naar het Oost-Noord-Oosten trekt Het koufront van deze depressie nadert, voorafgegaan door een regenge- bied en sterke barometerdallnzeri, Ier land. Het ziet er naar uit dat dit front binnen 24 uur Nederland zal bereiken er daarna gevoled zal worden door oceaanlucht met laeere temperatuur Men moet daarom rekenen op onstand vastig en minder zacht weer met tijde lijk regen en veel wind. „Ik heb vele moedige mannen in be narde situaties gezien", aldus de ge neraal, „doch niemand heb ik zich beter door de moeilijkheden zien heen slaan dan vanavond senator Nixon deed." In een telegram aan Nixon zeide Eisenhower nog: „Mijn grote persoonlijke genegenheid en bewondering voor U zijn onvermin derd". Nixon zet zijn propaganda-campagne voort. JUSTITIEEL ONDERZOEK. Het Amerikaanse departement van Justitie stelt een onderzoek in naar de wettigheid van „geldschenkingen tot dekking van onkosten" aan congresleden en andere ambtenaren, zo wordt van ge zaghebbende zijde vernpmen. Er bestaat een wet, die overheidsper soneel, Congresleden inbegrepen, ver biedt buiten het officiële salaris gelden van derden aan te nemen. De contro verse over Nixon heeft de aandacht ge vestigd op de gewoonte van Congresle den om hun inkomsten te vergroten door lezingen, publicistisch werk e.d. Sommige leden van het Congres achten het nodig. ,dat zij, die geen eigen mid delen hebben, hun inkomsten op deze wijze vergroten. De A-F.L. voor Stevenson De A.F.L. (American Federation of Labor) heeft op haar congres besloten de democratische candidaat. Stevenson, te steunen. Dit is de eerste maal, dat de A.FJj. zich voor een candidaat uitspreekt. Het vakverbond werd in 1881 opgericht. De conventie gaf Stevenson een grote ovatie, toen hij Maandag meedeelde te zullen streven naar de herroeping van de wet-Taft-Hartley. Generaal Elsenho wer zeide de vorige week voor de con ventie wel enige veranderingen in de v/et te wensen, doah niet voor een op heffing te zijn. De steun aan Stevenson werd een stemmig (800 vertegenwoordigers van 8.000.000 leden goedgekeurd. Het C.I.O. (Congres of Industrial Or ganisations) heeft reeds eerder zijn steun aan Stevenson toegezegd. Thans staan dus de twee grootste Amerikaanse arbeidsorganisaties aohter de democra tische candidaat. De A.F.L. zegt, dat Eisenhower „be ruchte reaotionnairen als senator Mc Carühy" steunt. Ook het „omhelzen" van senator Taft was een schok ge weest. „Door zulke candidaben te steu nen kan hij de republikeinse party niet op de weg van het liberalisme terug voeren", aldius de verklaring van de vakbond. Lovett ziet geen enkele ontspanning De Amerikaanse minister van defen- sie, Lovett, heeft in Houston verklaard I geen tekenen in de wereldtoestand te bespeuren, die de geringste verminde- ring van de Amerikaanse inspanning j om de strijdkrachten cp te bouwen zou- den rechtvaardigen. ..De eerzucht van het Kremlin blijft onveranderd en het gevaar vcor communistische imperialis tische agressie onverminderd", aldus de minister. De Verenigde Staten trachten volgens J hem .voldoende van de beste wapenen te vervaardigen om in de minimum behoeften te voorzien". Tegelijkertijd werd getracht productiefaciliteiten te scheppen, waardoor in geval van nood I sne^.e waper.productie mogelijk zou zijn, aldus Lovett. Hij verklaarde voorts, dat in de twee jaren sedert het uitbreken van de oor log in Korea het aantal manschappen van de Amerikaanse strijdkrachten meer dan verdubbeld was, tot 3.500.009 mannen en vrouwen, terwijl het totaal van militaire voorraden, uitrusting en inrichtingen met 660 procent was toe genomen. NIEUWE PRESIDENT VAN LIBANON'! AANVAARDT FUNCTIE In een rede voor het parlement heeft I de nieuwe president van Libanon, de vijftigjarige Kamiel Sjamoen, beloofd corruptie uit te roeien en de regering i van zijn land te democratiseren. Sja-1 moen wil een eenvoudig leven leiden en elk persoonlijk belang of gewin vermij- j den Sjamoen zeide zich ten doel te stel- len. de Arabische liga sterk te maken, i Ook zou hij trachten klaarheid te bren gen in de betrekkingen van Libanon met Syrië en een betere samenwerking te bewerkstelligen. Antwoord te Moskou overhandigd De tekst van de gelijkluidende nota's die de V.S., Engeland en Frankujk te Moskou gisteren hebben aangeboden, is gepubliceerd. De drie Westelijke mogendheden herhalen hierin hun voorstel tot het houden van een viermogendheden- conferentie over hereniging van Duits land met als eerste agendapunt het houden van vrjje verkiezingen in ge heel Oost- en West-Duitsland. Het voorstel is in wezen hetzelfde als dat van 10 Juli. Het voorstel, dat de Sovjet-unie 23 Augustus aan het Westen deed, name lijk om voor het houden van verkiezin gen in geheel Duitsland over een Duits vredesverdrag en de vorming van een regering voor geheel Duitsland te onder handelen, wordt in de nieuwe Weste lijke nota van de hand gewezen, 'ins deze nota zou deze viermo- [enconferentie op de genoemde V-den in October gehouden kun- len. landen doen „na overleg met federale regering en de Duitse :en te Berlijn" een beroep op it-Russische regering terug te a haar weigering „zich bij de tgendheden aan te sluiten om •eende krachten te pogen het van vrije verkiezingen in Duitsland aan be vatten". In de nota wordt met nadruk ver klaard, dat de Westelijke regeringen het Sovjet-Russische standpunt, dat Duitsland bü verdragsondcrhandelin- gen alleen tijdens de bespreking van ter zake dienende kwesties door afge vaardigden uit dc Sovjet-zone en W.-Duitsland vertegenwoordigd moet zijn, niet kunnen aanvaarden. Het Westen verwerpt het Sovjet-voor stel, de commissie van onderzoek in zake de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen, uit Oost- ei West-Duitsers samen te stellen Een uit sluitend uit Duitsers samengestelde commissie zal niet meer in staat zijn tot onpartijdigheid dan een viermogend- hedencommissie, die de Westelijke mo gendheden reeds verworpen heoben, al dus de -nota. De Westelijke mogendheden verklaren zich opnieuw bereid „alle practisohe en Binnenkort zal men op alle Wegen wachtmotoren de geheel nieuwe Roode Kruis-aanduiding ..Mobiele Hulppost" kunnen lezen. Op ver zoek van het Roode Kruis zullen de wegenwachten, die reeds in 7500 gevallen E.H.B.O. verleenden, voortaan ook officieel als rijdende Roode Kruispost op de verkeers wegen fungeren. welomschreven voorstellen" over de vor ming van de oommissie van onderzoek te bespreken. De nota herhaalt, dat de contractuele overeenkomsten tussen West-Duitsland en de Westelijke bezettingsmogendhe- den en de Europese verdedigingsge- meensohap met West-Duitsland als lid ./zuiver defensief zijn en niemand be dreigen". STEUN VAN KONINGIN. HM. de Koningin heeft aan het hoofdbestuur van -het Nederlandse Rode Kruis een gift gezonden voor het Wei- fa rewerk. Bij het bezoek dat HM. aan het Nederlandse Rode Kruis te Den Haag bracht, woonde zij o.a de opening by van de kadercursus voor Welfare werksters. Op de daaraan verbonden tentoonstelling liet HM. zidh uitvoerig voorlichten over deze bezigheids-thera pie voor zieken. LIDO THEATER VERWACHT: „KINDERRECHTER GRIJPT IN". De Wachtmeester der Marechaus see J. Balk vond bij het graven van een afvalkuil in de tuin van zijn woning te Valkenburg (Z.Heen grote hoeveelheid scherven van potten en ander aardewerk. Naar alle waarschijnlijkheid betreft het hier overblijfselen van Romeins aardewerk, afkomstig van da Ro meinse nederzetting welke zich omstreeks het begin der jaartelling op de plaats van het tegenwoordige Valkenburg bevond. Foto: Mevrouw G. Balk-Hiskes toont enige der scherven op de plaats waar deze zijn opgegraven. Een fragment van een schaal en de hals van een kruik zijn duidelijk te herkennen. Amerika laat hogere kaasinvoer toe Importquota met 15% verhoogd Het Ministerie van Landbouw van de Ver. Staten heeft gisteren besloten de importquota voor zuivelproducten met ingang van 1 October met 15 te verhogen. Het quotum voor Edam mer en Goudse kaas werd van 3 mil- lioen op 4 miUioen pound per jaar ge bracht. In hiet begin van dit jaar had het Amerikaanse congres het Ministerie reeds gemachtigd de quota met 15 te verhogen, wanneer dit in het belang zou zijn van de internationale handel en de internationale betrekkingen. De importcontróle op sommige soor ten Italiaanse kaas is opgeheven. „Meteor" straaljager verouderd Britse militaire leiders hebben te Sen- nelager, in Westfalen, een critisch over zicht gegeven van het verloop der geal lieerde leger- en luchtmachtoefening „Hold Fast". Deze besprekingen werden bijgewoond door de Britse Minister van Landsverde diging, veldmaarschalk AJexander. Generaal Harding zette uiteen dat zijn verdedigingsplan in „Hold Fast" was ge grondvest op het denkbeeld van he' aanleggen van krachtig verdedigde bol werken in bepaalde streken, zodat het te verdedigen gebied het aanzien van een „militair spinneweb" had gekregen. Hij zei de laatste te willen ziin oifi te zeggen dat dit verdedigingsstelsel vol maakt zou zijn. „Doch het is een voor beeld, dat wü zouden moeten bestude ren." Hij verklaarde verder dat de oefe ning is gehouden op een smal front, ,dooh wij moeten leren het ook op een breed front te kunnen uitvoeren." De generaal zei dat aanzienlijke vorderingen zijn gemaakt bij hel op bouwen der geallieerde strijdmacht in West Duitsltand. Hij dankte de Brit se, Belgische, Nederlandse en Cana dese soldaten en vliegers voor de schit terende hulp. bemoediging en warme kameraadschap, die ik in het afgelo pen jaar van u mocht ondervinden." Generaal Harding verklaarde zeer in genomen te zijn met de graad van ge oefendheid der militairen, die aan de oefening „Hold Fast" hebben deelgeno men en wenste allen geluk met de vor deringen, gemaakt sinds het vorige jaar. Ook maarschalk Alphonse Juin, opper bevelhebber van de geallieerde land strijdkrachten in Midden-Europa, zei sinds verleden jaar een grote vooruit gang te hebben bespeurd in de strijd-,nuuiUuig«i. i^eze xwesue zou vaardigheid der Britse en Atlantische thans onder handen gaan nemen. strijdkrachten in Noord-Duitsland. „Ongetwijfeld", aldus Luchtmaar- schalk Foster, .hebben de vliegers van de aan de tweede tactische luchtmacht- groep toegevoegde Belgische en Neder landse escadrilles zeer goede vorderin gen gemaakt." Hü verklaarde dat „Hold Fast" het belang had aangetoond van het instel len van luchtwaarnemersdicnsten in Nederland, België en West Duitsland. „Er zijn, sinds de laatste oefening, aanzienlijke vorderingen gemaakt bü de organisatie van de luchtverdediging in Nederland en België. Wanneer het Nederlands-Belgische radio-verbin- dingsstelsel in werking is getreden, zullen deze beide landen over een uiterst doelmatig werkende radiover bindingsdienst beschikken," zo zei hij. Luchtmaarschalk Foster zei verder dat de oefening tevens „de beperkingen van de „meteor" als jager-onderschep pingsvliegtuig had aangetoond" en dat „de Belgische en Nederlandse lucht machten in de eerste plaats dc be schikking moeten krijgen over nieu we typen van dit soort gevechtsvlieg tuigen." De luchtmaarschalk deelde voorts nog mee dat in 4e komende winter, demon- stratiegroepen voor leger- en lucht machteenheden in Nederland, Belgie en de Britse zone van Duitsland tentoon stellingen zullen organiseren en lezin gen houden, waarin zal worden gewezen op het belang van de samenwerking tus sen leger en luchtmacht. RESULTATEN „MAINBRACE" GOED Admiraal Sir Patrick Brind, bevelheb ber in het Noordelijke gebied van de pactstrijdkrachten, heeft te Kopenha gen gezegd, dat de resultaten van de marine- en luchtvaartoefening Main.- brace „goed" zijn. Uiteraard hadden zich moeilijkheden voorgedaan, doch deze waren niet van fundamentele aard geweest zij kon den de volgende maal voorkomen wor den. Er was één zwak punt namelijk in de verbindingen. Deze kwestie zou men

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1