LEIDSCH DAGBLAD Een plebisciet mogelijk voor Triëst Chaplin's geval zal wel met een sisser aflopen Marty en Tillon spoorloos verdwenen? 91ste Jaargang DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 No. 27720 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6— per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Veel voetangels en klemmen (Van onze Romeinse correspondent) Zodra Eden's Joegoslavische reis werd aangekondigd, begon de Italiaanse pers weer byzondere aandacht aan Triëst te wijden, niet altijd een aandacht van de goede soort. Nationalisten en fascis ten, die voor de gang van zaken in Italië geen verantwoordelijkheid dragen, geven natuurlijk een verwrongen beeld van Tito's politiek en van de bedoelin gen der Westerse mogendheden. Zij zijn „vergeten", dat Mussolini in 1943 niét alleen Triëst. maar ook „Zuid Tirol" en alle gebieden, die bij de vrede van 1919 aan Italië waren gekomen, zonder enig protest bü het ..Groot-Duitse rijk" liet inlijven. En juist zij, die goed zouden doen te zwijgen, werpen zich op tot de enige ware verdedigers van „Italië's heilige grenzen". De communisten bevinden zich in een zonderlinge positie. Zolang Tito de vriend was van Moskou, moesten zij wel het standpunt van Stalin tot het hunne maken. Thans is Tito hun meest gehate tegenstander en dus is alles, wat hij zegt. verkeerd. Maar anderzijds kunnen zij ook niet goedkeuren, wat De Gas- peri zegt of doet. en dus is hun enige uitweg nationalistischer te zijn dan de nationalisten. Zonder zelf een plan te opperen ter oplossing van het vraag- stuk-Triëst, herhalen zij tot in de treure i dat De Gasperi al zijn kaarten verspeeld J heeft en nu machteloos moet toezien, hoe Britten en Amerikanen „ons door en door Italiaanse Triëst" aan Tito ver kwanselen, die wel zo verstandig is dat hij geen enkele belofte aan de impe rialistische mogendheden van het Wes ten doet vóór hij dat pand in handen heeft. Het was voor hen een pijnlijk ogenblik toen Tito in een rede te Toplice herinnerd.: aan een voorstel van Tog- liatti. gedaan tijdens diens bezoek aan Belgrado in 1947, om Triest aan Italië te hergeven in ruil voor Gorizia, dat aan Joego-Slavië zou komen! Van munlstische zijde wordt steeds beweerd dat een dergelijk voorstel nooit werd gedaan. Al deze propaganda van uiterst links en uiterst rechts, maakt dat de Itali aanse regering niet veel bewegings vrijheid heeft. Sforza heeft eens ge zegd dat een Italiaanse regering, on verschillig welke die Triëst zou op offeren zich onmogelijk zou kun nen handhaven. Dit blijft nog steeds waar en niet alleen Rome moet met die gevoelens rekening houden, doch ook de „grote drie" en ook Belgrado. Waar Triëst zulk een groot belang heelt gekregen, mag Europa een beroep doen op de goede wil der betrokken par tijen om tot een billijk vergelijk te ko men. W« Zijn overtuigd dat bij de Ita liaanse regering (iets anders dan: de Italiaanse partijen of Italiaanse pers of vooral de heethoofden in het nationa listische kamp) die goede wil aanwezig is. Te Straatsburg heeft De Gasperi nog eens uitdrukkelijk herhaald, dat Italic bereid is de kwestie met Bel grado onder ogen te zien, en mochten de besprekingen niet tot een aan vaardbare oplossing leiden, dan zou De Gasperi willen terugvallen op verklaring der „grote drie" M' 1948, en de toepassing van die ver klaring aan een plebisciet willen on derwerpen. Dat laatste is iets nieuws en het klinkt verzoenend genoeg. Het zelfbeschikkingsrecht der volke ren is in onze dagen een algemeen aan vaarde wyze om grensgeschillen te be slechten. De grenzen, die men op deze manier verkrijgt, zullen economisch of strategisch in vele gevallen niet erg gun stig zijn, maar in dit opzicht was de toestand aan de Italiaans-Joegoslavi- sche grens in de periode 1919—1941 ook volkomen absurd, zodat de uitslag van het plebisciet hoe die ook zijn moge geen verslechtering zal betekenen. De Italianen zijn er zeker van dat een ple bisciet de rechtvaardigheid van hun aanspraken op het ganse gebied van de vinstaat (zone a en zone b) zal bewij zen. mits alle voorzorgsmaatregelen wor den genomen: dus vertrek van de geal lieerde bezettingstroepen uit zone a en van de Joegoslavische uit zone b. stem recht aan allen, die in 1940 in het ge bied woonachtig waren en aan geen ander, controle door neutrale mogenhe- den als Zwitserland. Nederland en Zwe den. Met andere woorden: een plebis ciet als dat wat destijds in de Saar werd gehouden. De Joegoslaven verklaren er zich tegen en voeren aan, dat het oor spronkelijk Slavisch karakter van het omstreden gebied gedurende de twintig- Jarige fascistische overheersing geweld is aangedaan. Daar is natuurlijk wel iets van waar Er hebben zich Italiaanse fa milies gevestigd. Slavische zijn vertrok ken. Maar toch zal niemand ontkennen dat ook vóór 1919 de bevolking der gro tere plaatsen, vooral der kuststeden (niet alleen Triëst) grotendeels Itali aans was. Zou misschien niet de oplos sing deze kunnen zijn, dat aan het ple bisciet ook zij deelnemen, waarvan de burgerlijke stand uitwijst, dat zij vóór 1919 in de betrokken streek geboren werden, onverschillig waar zi) zich thans ophouden? En als men de Slavische ver langens nog verder tegemoet wil komen dan zou men het stemrecht kunnen ont zeggen aan hen, die er zich na 1919 hebben gevestigd, doch natuurlijk niet aan hun. in het nieuwe „vaderland" ge boren. kinderen. Het moet toch met wat goede wil mogelijk zijn een plebisciet te organiseren, waarvan de resultaten wer kelijk door beide partijen als eerlijk kunnen worden erkend en dus aanvaard Gezien de gesteldheid van het land, gaat het niet aan elk dorpje afzonder lijk over zijn lot te doen beslissen, daar men dan een grensgebied zou krijgen vol enclaves aan beide zijden van de grens, maar wel zou men zowel zone a als zone b ln kleinere gebieden kunnen onderverdelen om een grens te verkrij gen. die zo veel mogelijk de ethnlsche scheidingslijn benadert. Het voordeel van een eerlijk en scrupuleus gecontro leerd plebisciet is daarin gelegen, da! ten slotte ook de felste nationalist moet zwichten voor de iit vrijheid tot uiting gekomen wens der meerderheid. i Maart Charley wil in ieder geval terug (Van onze Londense correspondent) De actie in Amerika tegen Charley Chaplin werpt een donkere schaduw over zijn, met spanning tegemoet ge ziene. bezoek aan Engeland Zijn vrien den hier het zijn er talrijke hadden hem nog onlangs wegens de agitatie, welke reeds zo lang aan de gang is, openlijk aangeraden voorgoed in Enge land te blijven. Over de transatlantische telefoon verklaarde Chaplin, zittende In zijn hut aan boord van de ..Queen Eliza beth". welke heden in Southampton arriveert, dat het door de justitie te gen hem gelaste onderzoek een ver rassing voor hem is. Hü schijnt met zijn vertrek te hebben gewacht, totdat hij de verzekering had. dat hy naar Amerika zal kunnen terugkeren. Vol gens Charley's advocaat zal de juridi sche actie tegen hem, zijn terugkeer bespoedigen. Chaplin kon bewijzen, dat hij niets had gedaan, dat op on dermijning van de Staat leek. In een groot Amerikaans blad werd Chaplin Zaterdag aangevallen, omdat hy gezegd zou hebben niet naar de Verenigde Staten te zullen terugkeren als Eisenhower president zou worden. Zijn oorspronkelijk plan was 6 maanden weg te blijven. Charley was reeds her haaldelijk wegens zijn, als links be schouwde, opvattingen gedoodverfd ais een radicaal en een communist. Juli van dit jaar diende Charley een aanklacht in tegen de National Broadcasting Com pany en tegen een kroniekschrijver, omdat zij gesuggereerd hadden, dat hij een communist en een leugenaar is. Hij eiste een schadevergoeding van 10 mil- lioen gulden. Oppositie tegen Chapiin is begonnen in 1943 in verband met een proces betreffende het vaderschap van een baby Chaplin bleek volkomen vrijuit Ie gaan. In Engeland stoken sommige bladen tegen hem. omdat hij in de oorlog uit Engeland is weggeble ven, waar hij toen de moraal had kun nen helpen ondersteunen, nemen. ln het Amerikaanse Congres werd ln De deskundigen zullen vermoedelijk afgelopen jaren verscheidene malen rschillende commissies benoemen die de eJs „ehoord dat Chaplin uit Amerika trn»aacH«ïrirpn zullen dlende worden geMt Vanzelfspre kend heeft in het vrijheidlievende En geland de actie tegen Chaplin en nog wel op een moment, dat hü geen kwaad vermoedde grote verontwaar- Economische conferenties voor het Gemenebest Deskundigen uit Engeland. Australië, Canada Ceylon. India. Nieuw-Zeeland, Pakistan Zuid-Afrika en Zuid-Rhode- sia zün gisteren te Londen bijeengeko men met het doel een volledig herstel en ontwikkelingsplan op te stellen, dat beoogt het sterllnggebied solvent en on afhankelijk van buitenlandse hulp te maken. De minister-presidenten van het Gemenebest zullen op een economische conferentie, die ln November en Decem ber te Londen gehouden zal worden, het plan bespreken en er een beslissing over Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" is bij Noord Jutland in aan varing geweest met de ..Eagle", het grootste en nieuwste Britse vlieg kampschip. De „Van Galen" gemeerd in de haven van Den Helder. De foto toont de lichte beschadiging aan de oorlogsbodem. zich met diverse vraagstukken zullen be '.li;houden, als het vraagstuk der v i^-elbaarheid van het pond sterling, ontwikkelingsplannen voor het Gemene- b°-t en de vooruitzichten voor aankopen van grondstoffen volgens programma' op lange termün. Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en overwegend droog. Matige aan de kust al en toe kiachtige Westelijke wind. Vannacht in het binnenland zachter. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgenomen te 10 uur voormiddag) 24 SEPTEMBER Zon op: 6.29 uur: onder: 1834 uur. Maan op: 1254 uur: onder: 20.01 uur. Hoogwater te Katwyk te 5 53 en 18.11 u. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. diging gewekt. Claire Bloom, de jonge Engelse actrice, die zün bewonderens waardige tegenspeelster is in zün nieuw ste film. was diep in de put. toen zü het nieuws hoorde. Zü hoopt, dat de reld hem verdedigen zal en noei Chaplin een „grote humanist". Oorspronkelük had Chaplin vorige zo mer naar Engeland willen komen. Reeds bü die gelegenheid voorspelde men in Engeland, dat hü niet meer naar Ame rika zou kunnen terugkeren. Chaplin, die het gevaar voelde, bleef toen thuis Thans heeft het de aandacht getrokken, dat hü zün studio ten ver koop heeft aangeboden. Was dat een voorzorgsmaatregel? Het ls moeiluk voor Chaplin Amerika te verlaten, omdat hü er zün belang rijkste financiële belangen heeft. Maar overigens stroomt er uit de hele wereld geld naar hem toe Hü heeft reeds ver klaard dat hü overal kan werken. Amerika heeft het hem altüd kwalijk genomen, dat hü 40 jaar lang gewei gerd heeft de Amerikaanse nationa liteit aan te nemen. Chapiin zei hier over eens, dat hy niet loyaal wilde zyn jegens iets, waarin hü niet ge loofde. Als hem loyaliteit werd ge vraagd. zou hy deze alleen tegenover Engeland willen tonen, hoewel hy ook vaak geklaagd heeft, dat Engeland hem in zyn jonge jaren in de steek heeft gelaten. Een van zün grappen is. dat hij in Amerika een betalende gast is en een, die goed betaalt ook. De belastingen slorpten millioenen van In Engeland ziet men Chapiin als een kunstenaar, niet als een politicus. Niet ontkend wordt, dat hy vaak ontactische dingen zegt en de autoriteiten soms onnodig prikkelt. Maar daarvoor is hü dan ook Chapiin, wiens functie het is de wereld „in de maling" te nemen, en ook om haar tot nadenken te brengen, hoe wel dat niet steeds zün vooropgezette bedoeling is. Chaplin is in wezen een ras-lndivi- dualist. die zyn tong uitsteekt tegen de machten, die het individu willen ver pletteren en het altüd opneemt voor de verschoppeling. Dat hü in de oorlog sterk pro-Russisch was kan zo zeggen zyn vrienden in Engeland niemand hem kwalyk nemen. Hy was de enige niet. Het ls een speling van het lot. dat Chapiin het land. dat zich opwerpt als kampioen voor de rechten van de enke ling. thans door deze zelfde machten bedreigd wordt. Men zal misschien echter goed doen het geval niet te tragisch te nemen. Hoewel men hier te maken heeft met een symptoom van fanatieke onver- Nog steeds twist over Belgische politieke delinquenten (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Tussen de regering en de verzetsorga nisaties is het nog steeds niet tot een overeenkomst gekomen 'ver de behan deling van de politieke delinquenten, wier doodstraf in levenslange hechtenis werd gewyzigd Het - omité van de ver zetsorganisaties vraagt, dat gemene folteraars en beulen, zoals de Bodt. na de eerste wyziging van hun straf, ver der niet meer van de wet Le Jeune zul len kunnen profiteren Deze Belgiscne wet. welke ln 1893 van kracht werd. voorziet dat een gevangene na een derde van zyn straftyd uitgezeten te hebben, kan worden vrygelaten. met als voor waarde dat hU ln de gevangenis een voorbeeldig gedrag heeft gehad De vrees van de verzetsmannen, dat kerels als de Bodt over enkele jaren wederom zouden worden vrygelaten, ls dus ge grond Onder de enkele honderden politieke delinquenten, die nog ln de gevange nissen verblijven, zijn er slechts weinig intellectuele collaborateurs. De meesten zyn schurken, verklikkers en moorde naars. Het comité eiste verder, dat de mi nister verplicht zou worden om de con sultatieve raad der gevangenissen, waar in verzetsmannen zetelen, te consulte ren over de voorwaardeiyke invrijheids- stelling van politieke delinquenten. Ook hierby ls het comité van de verzets organisaties het grondig oneens met de minister. Op een betoging te Luik ver klaarde de secretaris-generaal Fosty, een bekend katholiek journalist en ver zetsman, dat de verzetsorganisaties we derom te Brussel zullen defileren, wan neer de regering voortgaat met het systematisch verwerpen van alle voor stellen en eisen van het comité. In een interview heeft de minister van justitie. Lagae, verklaard, dat het niet mogelijk is de koning te verplich ten het advies van een commissie inzake genadeverlening in te winnen. De mi nister van justitie moet de volledige verantwoordelükheid van deze voorstel len op zich nemen. Het is evenmin mo gelijk de minister te verplichten net consultatief comité der gevangenissen invloed te geven inzake voorwaar delyke invryheidstellingen. NAGUIB EN DE WAFD De 12 van Groenland nog niet opgehaald De twaalf leden der bemanning van de „Hastings", die verleden week Dins dag een noodlanding moest maken in Noord-Groenland, bevinden zich nog steeds od het ysplateau Plannen om een met ski's uitgeruste Dakota te hulp te zenden heeft men voor het ogenblik laten varen. De red dingspogingen werden door het slechte weer bemoeilijkt. Volgens de berichten maken de twaalf man op het ysplateau het best. De leider van de wetenschappelijke exoeditie. Jim Simpson, voor wie het vliegtuig voedsel uitwierp, toen het een noodlanding moest maken, heeft zijn kamo naar het toestel verplaatst en geeft de bemanning raad. hoe in het Poolgebied te leven. De twaalf mannen zlin erin geslaagd een korte rolbaan voor een reddings- Na een onderhoud tussen generaal vliegtuig aan te leggen. Zn meldden, dat Naguib en een Wafdistische delegatie de sneeuw thans geschikt is voor een van drie personen is in Cairo officieel landing door een met ski's uitgerust bekend gemaakt, dat „het misverstand v'ieetuig. over de pers&on van de leider der Wafd, zes Amerikaanse vliegtuigen zijn op de Nahas. definitief is weggenomen". luchtbasis Thule in Noord-Groenland Volgens gezaghebbenden betekent dit. aangekomen om hulD te bieden. Er zul- dat Nahas lid van de hervormde „Wafd" ,en twee Amerikaanse helicoptères kan biyven en zelfs voorzitter kan wor- naar xhule komen. De Egyptische minister van onderwijs NIEUWE MILITAIRE PLANNEN heeft een decreet opgesteld, dat stakin- VOOR HET MIDDEN-OOSTEN gen op universiteiten en scholen en Turkse ambassadeur lil de VS. g!!!,".eXaSVviii,iedenbtt0BmEe° VSSBTSS de studenten zal verbieden. vs en Frankrijk zeer nauwgezet nieuwe ..„«XT „rnrv vnnn n snift FN voorstellen bestuderen ter beëindiging NIXON HEDEN OOR RADIO EN van de huidige Impasse ten aanzien van TELE> ibifc de westelijke militaire plannen voor het Senator Richard Nixon, de republi- midden-Oosten keinse candidaat voor het vice-presi- De ambassadeur zejde, dat de vier dentschaD zal vanavond voor radio en landen, waaronder ook Engeland, die televisie antwoorden op de tegen hem oorspronkeiyk een commando voor het ingebrachte beschuldigingen. De kosten midden-Oosten hebben vooigesteld. an de uitzendingen meer dan 75.000 „vastbesloten zün Iets te doen aan de dollar - worden door de republikeinse verdediging van het midden-Oosten en partij betaald. wel 20 spoe^S mogeiyt Georganiseerde verontwaardiging (Van onze Paryse correspondent) De beide Franse communistische ge deputeerden en voormalige leden van het partij-bestuur André Marty en Charles Tillon, die het slachtoffer zyn geworden van een communistisch zui veringsbesluit, zyn sedertdien niet al leen van het politieke toneel, maar zelfs geheel en al verdwenen. Niemand weet meer, waar ze zitten. Tillon was behalve Kamerlid ook nog burgemeester van de Parüse voorstad Aubervilliers in welke kwaliteit hü overigens was geschorst wegens een po- - maaeüe onver- Sin? tot opruim, van zijn ambtenaren draagzaamheid, kan-de actie de atmos- tijdens de communistische manifestaties feer zuiveren als Chaplin in zyn eer tegen generaal Ridgway ln Mei jl. Maar mocht worden hersteld. En zyn vrien- ook op het gemeentehuis beweert men den twüfelen er geen ogenblik aan of - de edelachtbare ln geen weken te heb- dit zaJ gebeuren. ben gezien. Marty schünt eveneens het Ergens aan het front in Korea gaat aalmoezenier Robertson deze tank soldaten voor in het gebed. Aal moezenier Robertson staat onder een camouflagenet. BOMAANSLAG IN TUNIS Voor een huls ln de Arabische wük van Tunis is een bom ontploft. Vier Europeanen kwamen om het leven. Twee gewonden moesten ln een ziekenkhuls worden opgenomen. hazenpad te hebben gekozen. Tot voor enige dagen was zün vrouw nog thuis, maar nu is ook madame Marty ver trokken, zonder achterlating van enig adres. Intussen publiceert het communis tische partijorgaan „l'Humanlté" iede re dag nieuwe resoluties van commu nistische cellen uit alle delen van het land en speciaal uit de kieskringen der twee verstoten leiders, waarin meteen roerende eensgezindheid de beslissing van het partybestuur wordt toege juicht en zelfs op nóg strengere maat regelen wordt aangedrongen. Waar voor het moment de communis ten in Frankryk echter nog niet over officiële zuiverlngstrlbunaals en concen tratiekampen beschikken, kan het par- tübestuur zün maatregel tegen Marty en Tillon alleen maar verzwaren door hen te royeren. Dat het daar ultelnde- ïyk van zal komen, kan dan ook nauwe- lyks aan twüfel onderhevig zün. In het eerste communiqué over het 'complot' stond bovendien nadrukkeiyk, dat het onderzoek inzake de gedragingen van Marty en Tillon nog niet was voltooid. Tengevolge van een indiscretie van een der Paryse avondbladen, dat de lucht van het 'complot' gekregen had. werd het partübestuur genoodzaakt meer of minder open kaart te spelen. Zonder die onthulling zou de communistische schoonmaak waarschijnlijk pas over enige weken zün gekomen. De verliezen aan prestige en aanhang waren dan mo- gelyk minder ernstig geweest. Het schynt tenminste dat nu heel wat ar beiders, vooral onder de dokwerkers en uit de Industrie waar zowel Marty als Tillon op vele getrouwen konden reke nen. dreigen de party te zullen verlaten, indien de beide leiders inderdaad zouden worden uitgestoten. Zo ver ls het intussen nog niet. Ze hebben namelijk nog één kans om hun zonden goed te maken en wel door te beantwoorden aan de els. die ln alle resoluties wordt gesteld: de publieke beiydenls van hun fouten voor een lan- delyk partycongres Een openbaar num mertje autocrltiek dus. naar het voor beeld van zovele beschuldigden ln com munistische zuiveringsprocessen ln Rus land en in andere landen aan gene zUde van het IJzeren GordUn. Maar niets wüst er nog op. dat de activist Marty en de revolutionnair Tillon bereid zullen zijn deze knieval te maken voor hun vroe gere medebestuurders, die zü als een stelletje bureaucraten verachten Waarover elgeniyk precies het geschil loopt ls voor een buitenstaander niet zo heel gemakkeiyk te volgen, maar ln In deze vliegtuigfabriek van de Douglas Aircraft Company in Cali- fornië. waar voornamelijk marine gevechtsvliegtuigen worden ver- i aardigd. heerst ongekende rust. De grote hallen zijn geheel verlaten, en het ziet eruit, of de arbeiders het werk in haast hebben verlaten. Dat is ook zo, zij zijn in staking gegaan om een arbeidsconflict. De Dou- glasfabriek is de tweede binnen twee weken, waar de arbeiders hel werk hebben neergelegd. Verhoging lonen en pensioen* premie in Landbouw GAAT 28 SEPTEMBER IN De verhoging van de premie voor het bedrijfspensioenfonds voor de land bouw. waartoe onlangs is besloten, zal voor arbeiders van 21 jaar en onder gebracht van f. 2.50 op f. 3.per week en voor arbeiders van 17 tot en met 20 jaar van f. 1,25 op f. 1,50 per week. Deze premieverhoging geldt voor alle arbeiders, voor wie de deelneming aan het bedrijfspensioenfonds voor de Land bouw verplicht ls gesteld. Ten behoeve van werkgevers en arbei ders in de akker- en weidebouw en de veehouderij kan voorts worden mede gedeeld. dat zo spoedig mogeiyk nog éen nadere bekendmaking zal volgen over de verwerking van de verhoogde pensioenpremie in de lonen alsmede over de datum, waarop de eveneens aangekondigde loonsverhoging in deze bedrüfstak zal ingaan. Hard tegen hard in Zuid-Afrika Premier Malan van Zuid-Afrika heef» op het Transvaalse congres van de na tionale (regenngs)partü verklaard, da» het niet waar was, dat Zuid-Afrika aan de rand van een bloedbad stond. De re gering was volledig in staat om de cam pagne 'tegen de onrechtvaardige wetten* het hoofd te bieden, aldus de premier, die de constitutionele crisis een worste ling om de souvereiniteit van het parle ment noemde. Hü verzekerde, dat deze souvereiniteit uiteindelük door algemene verkiezingen boven alle twijfel zou wor den verheven. Voorts verklaarde Malan, dat Zuid- Afrika het onbetwistbare recht bezat zich uit de Verenigde Naties terug te trekken. Het zou van dit recht gebruik maken, als de VN „voort zouden gaan met zich te mengen ln binnenlandse aan gelegenheden van de Unie", zo zelde de premier. Geen enkele inmenging zal ln binnen landse aangelegenheden worden geduld. In een réde te Pietermaritzburg ver klaarde de leider van de Zuid-Afrikaan se oppositie, Strauss, dat als verkiezin gen zouden worden gehouden met de Kaapse kleurlingen op aparte lüsten, de ze. gezien de uitspraak van het Hoog gerechtshof. onwettig zouden zijn. Een op grond van dergeiyke verkiezingen ge vormde regering zou geen geldige wetten kunnen aannemen, aldus Strauss, en de verenigde (oppositie) party z»u elke aangenomen wet voor het Hooggerechts hof brengen en weigeren haar te ge hoorzamen. leder geval worden Marty en Tillon sec- tarische nelgingen verweten Ook werden ze al gedoodverfd als Franse zetbazen van maarschalk Tito en dat ls natuuriyk wel de zwaarste beschuldiging, die door de mond van een Stalinistische 'bons' vandaag kan worden geuit. Tillon zou van de communistische party een vre desbeweging hebben willen maken, en, gezien zyn verleden en zün tempera ment. Is het niet onwaarschünlük dat hij dan de banden met Moskou een Iets losser karakter had willen geven. Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen of de rol van Marty en TiUon zal zün uitgespeeld wanneer ze een maal metterdaad uit de party zullen zijn gestoten. Het ls echter niet uitge sloten dat ze dan een meer nationaal gezinde communistische partij zullen willen oprichten, in de geest dus van Tito's beweging. In dat geval zullen mannen als Thorez en Duclos er vermoedelük goea aan doen de aantrekkingskracht van zon nieuwe party onder deze leiding niet te onder schatten. Want trots de stromen reso luties. waarvan de verontwaardiging wat al te duideiyk van bovenaf ls georga niseerd. kunnen Marty en Tillon zeker nog altüd rekenen op sympathie en trouw, in het büzonder van de meer ex tremistische elementen onder de Franse arbeiders.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1