m Nederlands Kerkewerk in Victoria groeit! FLAMINGO EILAND MMESBEIIFS 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD £7' September 1952 Tweede Blad No. 27719 Brief van ds M. W. J. Geursen Schrikbarend gebrek aan nationale binding Australische Kerk doet veel voor Hollandse emigranten Toen ik op Zondagavond, niet lang na mijn aankomst verleden jaar, gereed stond^ naar de kerk te gaan, om de eerste Nederlandse kerkdienst te lelden, zei één van onze vrienden, die het werk van een Nederlands predikant had helpen voorbereiden: ,,U moet natuurlijk niet rekenen op een flir\ke opkomst. Als er eens een vijftig mensen zijn is het mooi". Ik vroeg hem of ér dan maar weinig Protestantse Nederlanders in het gehele gebied van Melbourne woon den. Hij meende dat het er 5 a 6 duizend moesten zijn, maar men had hen nog niet op de hoogte kunnen stellen van vaste kerkdiensten en bovendien heerste er een stemming van een zekere lauwheid in meer dan één opzicht. Wie schetst onze ontsteltenis toen bleek dat er zegge en schrijve acht mensen waren^ komen opdagen. Maar och, elke emigrant heeft zich door zeer grote moeilijkheden heen te slaan en waarom dus niet de emigranten-dominee? Wij lieten ons niet uit het veld slaan door dit ontmoedigende begin en preekten vrolijk voort zelfs toen het eerste half jaar zeer onbevredigende resultaten vertoonde. Nu is er ruim een jaar verlopen en het is zo langzamerhand wat bekender geworden dat er in Carlton vlak tegen het centrum van Melbourne aan, elke Zondagavond Nederlandse diensten zijn. Veel mensen in Nederland kunnen zich geen voorstelling vormen hoe deze wereldstad er eigenlijk uitziet. Het hart ervan klopt in de city, waar de grote winkels en banken zijn. En daaromheen liggen kringsgewijs de verschillende su burbs („voorsteden" maar dat zijn het eigenlijk niet „deelsteden" zou een beter woord zijn!Dit hele congloma- raat van deelsteden, die elk hun eigen gemeenteraad en burgemeester hebben, heeft één vijfde van de totale bevolking van Victoria. En nog steeds breidt het zich reusachtig uit. Ik ben begonnen onze mensen op te zoeken binnen de grenzen van deze we reldstad en ik moet zeggen dat vrijwel altijd, zowel in kerkelijke als niet-ker- kelyke gezinnen, het bezoek van een Nederlandse predikant zeer op prijs wordt gesteld. Onze Zondagavonddien sten mogen zich nu in een grotere be langstelling verheugen al moet ik daarbij tegelijk opmerken dat de ge middelde Nederlandse emigrant inder daad ontstellend „lauw" wordt. Dat is ook buiten de sfeer van het kerkelijk leven merkbaar. De Hollandse clubs, zo wel In Sydney als in Melbourne, slepen met moeite hun bestaan voort. Het is alsof er geen vuur in te krijgen is. En dat terwijl cluhs van andere nationali teiten zoals Duitsers, Italianen en Hon garen, werkelijk de trefpunten zijn ge worden van de desbetreffende emigran ten. GEEN NATIONALE BINDING. Ik geloof dat ik het niet te somber uitdruk als ik zeg. dat in het leven van onze Nederlandse emigranten het gemis aan éen gezonde nationale bin ding, schrikbarend zichtbaar wordt. Naar het mij voorkwam, was dat bij voorbeeld in Nederlands Indië en la ter in Indonesië, toch geheel anders. Nog altijd tast ik in het duister om trent de oorzaken. Ook de ontkerste ning die in West-Europa zich al heel lang doet gelden, wordt hier op ont stellende wyze zichtbaar. Ik ben er diep van overtuigd dat wij als Nederlanders geen sterke positieve bijdrage kunnen leveren tot de opbouw van dit jonge Australië, als wij ons niet bewust zijn van ons geestelijke en na tionale erfgoed. Wij kunnen en mogen hier niet met lege handen komen, maar hebben datgene wat wij hebben geërfd, dienend in te dragen In de samenleving hier. DRUKBEZETTE ZONDAGEN. Om tot ons uitgangspunt terug te ke ren: het werd al spoedig noodzakelijk om in plaatsen aan de rand van Mel bourne, vaste kerkdiensten te houden. En zo preken we op Zondagmiddag in Dandenang, of in het prachtig aan de baai gelegen Frankston, of ook 50 mijl verder op in Geelong De Zondag is dus nu wel zeer bezet geworden 's Morgens is er de Engelse dienst in Carlton: dan gauw eten een uur of meer in de auto, de middagdienst en snel weer terug voor cathechisatie en avondkerkdienst. Meestal wordt er na de kerkdiensten op Zondagmiddag en -avond een kop thee aangeboden, zodat onze landgenoten de gelegenheid hebben elkaar te ontmoe ten en ervaringen uit te wisselen. In Geelong, de tweede stad van Vic toria, hebben we maandelijks een ge zellige avond. St. George's Presbyterian Church heeft haar prachtige kerkzaal voor dit doel afgestaan en zo kon men er verleden week Hollandse liederen als: „Waar de blanke top der duinen" ho ren schallen, dat de muren ervan dreunden. De Shell-maatschappü laat in de buurt van Geelong door Werkspoor een enorme raffinadern bouwen, een werk waar honderden Nederlandse handen jaren lang werk aan zullen vinden. Men laat bussen lopen naar onze diensten en gezellige avonden en ik moet zeggen dat het enthousiasme tot nu toe groot is. „DE BOER OP Daarnaast gaan we regelmatig op reis de „country" in. Het is merkwaar dig dat e'ke ontmoetingsavond daar weer anders is en als ik onderweg ben kan ik mij nooit een voorstelling ervan maken hoe het op zo'n avond zal ver lopen. Zo trof ik verleden maand in de zaal van de St. Andrew's church in Bal- 'arah bijna vijftig '.andgenoten waarvan velen zich de moeite van een mijlen verre tocht hadden getroost om de avond mee te maken. In de schouw brandde een groot vuur 'die nacht vróór het in Ballarah) er waren bloe men en we zaten als één grote familie bil elkaar. In Arrarah, zestig mijl ver derop, zaten we met de Nederlandse mensen in de koorkamer van de pasto rie en konden rustig met elkaar pra ten over de moeilijkheden die een gees telijke aanpassing aan het Australische kerkelijke leven meebrengt Een heel merkwaardige kerkdienst had ik in Yarragon Us en Mevrouw Geursen en lutn driespan in hun modern-ingerichte pastorie in Melbourne. Foto W L. Wolters v.h. Zweclo (Dr.) De plaatselijke predikant kende maar enkele Nederlanders in zün gemeente, maar hij meende desondanks een Ne derlandse kerkdienst te moeten or ganiseren en daarvoor zijn gehele Australische gemeente uit te moeten nodigen, omdat „onze mensen maar eens moeten begrijpen hoe moeilijk het voor een nieuw-aangekomene is om een kerkdienst in een vreemde taal te volgen". Ik word altijd weer diep getroffen door de hartelijkheid die ons overal van de zijde van de Australische predikanten en de ge meente tegemoet komt. Als we ergens een ontmoetingsavond hebben, wordt er altijd maar weer om een uur of halftien een overvloedig ..supper" 'souper» binnengedragen, zo dat iedereen zich te goed kan doen voor hij de terugtocht naar huis aanvaardt. Dit laatrte is a'tyd weer het werk van de Presbyteriaanse vrouwenverenigin gen. Alle mensen die wit ontmoet hebben krijgen ons contactorgaan toegezonden. Dit is een prachtig middel om onze verstrooid wonende landgenoten samen FEUILLETON door Dorothy Quentin, vertaald uit het Engels 50). Er kwam een diepe blos op haar ge zicht. Ze voelde zich dodelijk verlegen worden onder Mark's starende blik. Ze verafschuwde opeens haar nieuwe luch tige haardracht en ze haatte haar nei ging tot blozen. Mark vond haar er ech ter ontwapenend jong en hulpeloos uit zien, ook al kon hij niet zo maar on middellijk wennen aan deze jongens achtige Toni. ..Ikehvond al dat haar te warm in deze hitte," stamelde ze en, zich vermannend, voegde ze er aan toe: „Jullie ziin allemaal hetzelfde! Carlos wilde niet, dat ik mijn haar afknipte en zelfs Monsieur Henri maakte bezwa ren. Ik weet zelf nog niet, of ik 't mooi of lelijk vind, maar in ieder geval zit 't heerlijk luchtig en licht". „Ik moet zeggen, dat 't je heel goed staat, ik begin er al aan te wennen," stelde Mark haar met een lach gerust. Wat een kind was ze eigenlijk nog, on danks haar vérpleegsterservarlng en onafhankelijkheid. Omdat hij het le ven op deze tropische -eilanden en het zuidelijke temperament beter kende dan Toni, rees er steeds weer iets van verzet in hem, als hii dacht aan een huwelijk tussen Carlos en Toni Het ging hem echter niet aan. Ze zou hem terechtwijzen, als hij haar wilde waar schuwenHij keek peinzend naar haar glanzende korte krullen. „Wat voer je hier eigenlijk op je een tje uit?" vroeg hij. terwijl hij haar bü een elleboog beetpakte en met haar voortwandeïde Ze legde hem uit. dat ze niet te vroeg op de Club wilde komen, omdat Rita daar zat te bridgen en haar voorlopig natuurlijk nog niet wilde zien. Lachend voegde ze er aan toe: „Ik zou jou dezelfde vraag kunnen stellen: hoe raak jij hier in dit winkelgedeelte ver zei!-] op dit uur van de dag?" „Ik ben op zoek naar een huwelijks cadeautje voor je," antwoordde Mark plagend, „en het toeval wil, dat ik jou in eigen persoon tegen het lijf loop. Je kunt 't nu zelf uitkiezen. Ik heb er geen verstand van, wat een vrouw wil heb ben. Daarna kunnen we samen ergens in de stad gaan eten, tenzij je liever naar de Club gaat". „Ik vind het enig." antwoordde Toni enthousiast en eerlijk vertelde ze, hoe weinig geld ze van de kapper overge houden had. zodat zelfs een taxi haar bezwaarlijk had toegeschenen Lachend hepen ze naast elkaar voort en bij een klein winkeltje, waar op fluweel enke le werkelilk mooie voorwerpen geëta leerd waren, bleven ze stilstaan. „Dit is Sung-Li-Sung die beroemd Is om zijn mooie jades. Zou je graag Iets in jade hebben. Toni? Ik heb 't gevoel, dat de kleur bil je past, vooral bij je haar Misschien wil je iets hebben, dat je kunt dragen?" Toni keek hem verwonderd aan. Ze voelde zich niet helemaal op haar ge mak bij het idee, dat Mark haar een huwe'ijkscadeau wilde kopen. Jade was heel mooi, ze zou niets mooiers hebben kunnen bedenken, maar ze wilde niet. dat Mark haar iets zou geven en zeker niet zo iets kostbaars. „M'n beste Mark je hoeft me echt niets te geven," zei ze haastig. „Ik wil helemaal geen huwe lijkscadeau van jou. BovendienZe aarzelde even. „Bovendienwat?" vroeg hij, haar ernstig aanziende. Het had op het pun tje van haar tong gelegen om hem te vertellen, dat het nog helemaal niet zeker was, dat ze met Carlos zou trou wen en dat ze alleen maar in een mo ment van zwakheid aan zijn gevoelens toegegeven had Ze besefte echter in tijds, dat hij een dergelijke kinderach tige, weifelende houding zou afkeuren. Ze keurde deze houding zelf ook af- En ze voelde, hoe gemakkelijk een meisje in een verkeerd huwelijk kon belan den „O. niets," antwoordde ze vaag. „Ik wil alleen van niemand cadeaux ont vangen". Het klonk niet erg aanvaard baar, maar toch was er een koppige uitdrukking op haar gezicht. „Wat. wil je dus niet, dat een Engel se dokter en een Engelse verpleegster op dit van-de-wereld-verlaten eiland een traditie hoog houden?" Mark's stem klonk plagend, hoewel hij diep in zijn hart teleurgesteld was over haar nlets-zeggende antwoord. „Ik zou het gevoel hebben, dat ik geen goede plaats vervanger van dr Fairley geweest was, als ik Jou zonder een blijk van mede leven in het huwelijk liet treden. Laten we - hoe dan ook - maar eens naar die jade-voorwerpen gaan kijken. Ik ben er een groot bewonderaar van" Toen ze het kleine winkeltje binnen traden, vergat ze in kinderlijk enthou siasme over al het moois, dat hier te zien was. haar bezwaren. Een jonge Chinees ontving hen met rustige waar digheid. welke weldadig aandeed na de schreeuwerige opdringerigheid van de straatventers. De jongeman wachtte kalm af wat de wensen van zijn klanten waren, en scheen niet de minste haast té hebben om te verkopen. Met een ernst, die paste by de waar digheid van de jonge verkoper, vroeg Mark, of hy jade-sieraden mocht zien die geschikt zouden zyn voor een huwe lijkscadeautje voor de hem vergezellen de jonge vrouw. De jongen boog onder danig en keek snel even in Toni's rich ting. Daarna kwam hij te voorschijn met een viertal waardevolle stukken, die hü op zwart fluweel uitstalde. Er was een jade-hager by aan een fijn gouden kettinkje, en een ketting van massieve jade-stukken gevat in zilver, met een bijpassende armband en verder een paar oorknoppen in bloemvorm ver werkt. De kwaliteit jade was prachtig: doorzichtig bleekgroen hier en daar ver lopend tot melkachtig wit. Aan ieder voorwerp was een klein prijskaartje be vestigd dit was een consessie aan de rijke Amerikaanse klanten uit Miranda, waaruit het grootste deel van Sung- Li-Sung's cliënteie bestond. In deze zaak was alleen maar het allerbeste te koop en er bestond geen mogelijk heid tot afdingen. Toni bekeek tersluiks de pryskaartjes. Zc schrok van de hoge pry zen. De mas sieve ketting kostte 150 dollar! Mark's grote hand pakte haar hand, die met het prijskaartje bezig was. beet. „De prys gaat je niets aan," zei hy zachtjes. „Mark, doe niet zo dwaas," riep ze half-lachend uit. „Sinds wanneer kan een gewone dokter dergeiyke dure hu- ueli'kscadeautjes aan een kennisje ge ven? Ik zou zo iets duurs nooit kunnen dragen." Hoewel de Chinees zich waarschijnlijk ergerde aan dit gepraat over pryzen. liet hü niets merken Hy leunde tegen de muur achter de toonbank en was het toonbeeld van rust en kalmte. Mark lachte. „Ik ben wel een gewone dokter, maar op het ogenblik heb ik geld genoeg, de oude Fairley betaalt me be- hoorliik Die massieve ketting is echter v»or W vo°"d» hii er tv naar haar slanke blanke hals kijkend. „Probeer die hanger eens aan dat dunne kettinkje." Hij hielp haar niet het kettinkje vastmaken, maar toen hy het effect van de groene hanger op haar blanke huid zae. was zyn besluit snel genomen. „Die kryg je van me. Toni. het ding lykt voor je gemaakt." (Wordt vervolgd) Panda van het eenzame eiland 43) Panda en Jolliepop hadden goed hun best ge daan. Zij hadden het dek met groene zeep geschrobd, knopen in de touwen gelegd, die zó stevig waren, dpt het mes er aan te pas moest komen om ze los te krijgen; kortom, hun wil was goed. ook al werden zij niet steeds door de andere zeelui gewaardeerd. Dat zij na al deze vermoeiende bezigheden een rustig plekje opzochten om eens op hun gemak de schat kaart te bestuderen zou dan ook niemand hen kwalijk nemenbehalve de Heer Teutbel. Deze versteke ling was juist uit zijn schuilplaats geslopen om weer een poging te wagen zijn kostbare kaart terug te krijgen en toen hij de twee met zijn kaart in het oog kreeg, wierp hij hen weinig tedere blikken toe. ..Ha", mompelde hij. ..daar zijn die dorre landrotten, die kaartdieven! Nu zullen ze merken, dat Teutbel zich niet bestelen laat!" En onhoorbaar sloop hij nader. Zich van geen gevaar of kwaad bewust hadden Pan da en Jolliepop zich intussen op een rustig plekje neergezet. „Wat betekenen toch al die kruisjes en lijntjes?" vroeg Panda, de kaart nieuwsgierig bekij kend. ..Wel. mijnheer Panda", antwoordde Jolliepop. ongetwijfeld geven die herkenningstekens aan met behulp waarvan de schat gevonden kan worden". „Zou je daarmee dus direct de plaats van de schat kunnen vinden?" vroeg Panda hoopvol. „Hum ehdirect? Dat is misschien wat optimistisch gesteld, als ik zo vrij rnag zijn dit op te merken", antwoordde Jolliepop. „Uiteraard moeten wij ons eerst op het betreffende eiland bevinden alvorens wij de betekenis der tekens nader kunnen toetsen. Momenteel kunnen wij dus nog niet zien. welke moeilijkheden ons nog boven het hoofd hangen". Maar hierin vergiste jolliepop zich. Indien hij had opgekeken, had hij direct kunnen zien. wat hen boven het hoofd hing te binden. Ook hier hebben we weer een schryfgroep in het leven geroepen, die elke maand een avond zwoegt om de honderden exemplaren de wereld, in casu de staat Victoria in te sturen In het algemeen lykt het me toe dat het kerkelijk leven hier een prachtige toegangspoort is tot Australië Zeer ve len hebben hier vrienden gemaakt en een gemeenschap ontdekt die hen Christelyk-bewogen de helpende hand toesteekt, zodat zij, door de eerste moeilijkheden heen geholpen worden. Wat de Australische kerken voor de Nederlandse emigranten doen is werke- lyk boven alle lof verheven! M. W. J. GEURSEN Wielrijder door tankauto verpletterd 's Avonds fietste de 62-jarige heer van Essen uit Deventer in de Voordersteeg in Twello (gem. Voorsrt), achter een gToenitenwa-gen die daar moest uitwijken voor een tegemoet rij den de tankauto, ge laden met petroleum. De heer van Es sen had de®e auto niet zien naderen en liet zich. teen hy zag, dat hij niet meer kon uitwijken, in een droge sloot vallen. De chauffeur van de tankauto wilde nog uitwijken doch zyn voertuig is daarbij gekanteld en boven op de heer van Es sen terecht gekomen. Deze werd ver pletterd en is op slag overleden. Ged. Staten van Friesland hebben, overeenkomstig het advies van de daar toe ingestelde commissie, de Gys'oert Ja pik; prijs voor Friese litteratuur, wel ke ditmaal bestemd was voor het beste proza-werk in de jaren 1950 en 1951, toegekend aan de essayist drs Anne Wa dman te Sn eek vcor het door hem in de jaargangen 1950 en 1951 in het litterair tydschrift „De T-ierne" gepu bliceerde critlsoh werk, dat voor een deel werd opgenomen in de bundel es say's Kritysk Konfoai (Crltisch Con- vooi). (Ingez. Med.-Adv.) nan de dameskroniek Dank zy de bemiddeling van het Ar beidsbureau heeft de gemeente Nijme gen de 19-jarige mej Annie Cornehssen aangeseld als telefoniste, die, hoewel blind, de giemeemtelyke telefooncentrale zal bedienen. Mej. Cornelissen, die blind is sedert haar derde jaar. is speciaal opgeleid door de blinde telefoniste van het districtskantoor van de P.T.T. te Arnhem. HOUTRUST DEN HAAG 19 t/m 30 SEPT. ENTREE F. 1.- Reeds meer dan 15.000 enthousiaste bezoekers (sters) HEDENAVOND AMATEURSWKDSTRIJD voor verloofde paren in -het Cabaret Radio-programma VOOR ZONDAG 21 SEPTEMBER Hilversum I. (402 M) VARA: 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.muz.; 8 30 Voor het platteland; 8 40 Orgelspel; 8.58 Sportmededellngen en postdulvenber.; 9.05 Gram.muzlek; 9.45 „Geestelijk le ven", causerie; VPRO: 10.00 Voor de Jeugd. IKOR: 10:30 Ned. Herv. Kerkdienst. AVRO. 12.00 Eventueel postdulvenber.; Hierna: Amusementsmuziek; 12.30 „Even afreke nen, Heren!"; 12.40 Orgel en plano; 13.00 Nieuws en weerber.; 13.05 Mededelingen en gram.muzlek; 13.25 Amusementsmu ziek; 13.55 Boekbespreking. 14.15 Om- VARA: 17.30 Voor de Jeugd; 17.55 oijuiLjuurnaal; 18.15 Nieuws en sportuit slagen: 18.30 Pianospel; 18 45 Volkszang en woordenspel: 19 30 Rndlolympus. AVRO 20.00 Nieuws; 20.05 Strijkorkest; 20.35 Mededelingen; 20.40 Amusementsmuziek; 21.30 „Ontmoetingen met Christopher Blaze", hoorspel: 22.05 Gram muziek: 22.30 „Herfst ln Parijs", causerie; 22.40 Nederlandse kamermuziek: 23.00 Nieuws; 23.15 Reportages of gram.muzlek: 23.25 24 00 Gram.muzlek. Hilversum II. (298 M) NCRV: 8 00 Nieuws en weerber 8.15 Orgelconcert; 8.30 Morgenwijding; 9.15 Geestelijke lie deren. KRO: 9.30 Nieuws en waterstan den; 9.45 Gram.muzlek. 9.55 Pontificale Hoogmis en Priesterwijding; 12 15 „Apolo gie". 12.35 Lunchconcert; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13 10 Voetbalwedstrijd DenemarkenNe derland; 15.30 Gram muziek: 15 45 Boek bespreking: 16.00 Zangrecital- 16.30 Ves pers. IKÖR17.00 Oecumenische Jeugd dienst; 18.00 „De Kerk zingt"; 18.45 Pas torale rubriek. NCRV: 19 00 Vocaal en semble en solisten; 19.30 .Rondom het Koningschap van Israel", causerie; KRO: 19.45 Nieuws: 20.00 Gram muziek; 20.20 „Thuisfront-Tombola"; 20.30 Gevarieerd programma; 22.35 Actualiteiten; 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Omroeporkest en solist. Engeland. BBC llnnie Servlrp. 330 in.: 12.10 Crltieken; 12.55 Weerberichten 13.00 Nieuws; 13.10 „Country Questions": 13.40 Boekbespreking; 17.00 Voor de kinderen; 17 55 Weerberichten: 18.00 Nieuws; 18.15 De Raad van Europa; 18.30 Kamermu ziek. 19.45 Kerkdienst, 20.25 Llefdadlg- heldsoproep; 20.30 Hoorspel: 21 00 Nieuws 2115 Klankbeeld: 2145 Orkestccmcert; 22.30 Voordracht: 22.52 Epiloog; 23.00— 23.03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m.: 12.00 Verzoekprogramma; 13.00 Gevarieerd programma; 13.30 Idem; 14 00 Gram.muzlek: 14.15 Gevarieerd program ma: 14.45 Interviews en gram muziek; 15.45 Filmprogramma; 16.15 Concert: 17,00 Round Britain Quiz- 17.30 Gevari eerd programma; 18.00 Koorzang; 18.30 Hoorspel; 19.00 Nieuws en radiojournaal; 19.30 Gevarieerde muziek; 20 30 Com munity Hymn singing: 21.00 Gevarieerd programma; 22.00 Nieuws; 22 15 Plano- spel; 22 30 Muzikale causerie: 22 45 Orgel spel, 23.15 ..Dudley Nightshade"; 23.35 Lichte muziek; 23.5624.00 Nieuws. N'ordwestdeutccher Rundfunk. 309 m.: 12 00 Omroeporkest en solisten; 13 00 Nieuws; 13,20 Orkest concert; 15 00 Ver- zoekprogramma: 16.30 Dansmuziek: 18.00 Phllharmonlsch Orkest; 19 00 Nieuws; 20.00 Gevarieerde muziek; 21.45 Nieuws; 22.15 Amusementsmuziek; 24.00 Nieuws; 0 10 Symphonle-crrkest en soliste; 1.15 Gevarieerde muziek. I'rnnkryk, Nationaal Programma. 317 m; 12.00 Gram.muzlek; 13.00 Nieuws; 13.20 Hoorspel; 15.30 „Madame Favart", opera; 17.15 en 17.45 Gram.muzlek; 18.00 Sym- phonle-orkest en koren: 19.30 Gram mu ziek; 19.58 Idem; 20.02 Idem: 20.15 Lichte muziek: 21 20 Hoorspel: 22.14 Gra- mofoonmuzlek; 22 35 Kamermuz.; 23.45 24.00 Nieuws. België. 324 cn 484 m. 324 m.: 12 00 Radiojournaal; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gram.muzlek: 13.00 Nieuws; 13.15 Gra- mofoonmuzlek: 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Gram.muzlek.' „Boris Godounov", opera; 16 00 Sport; 16.45 Gram.muzlek: 17.00 en 17.40 Idem; 17.45 Sportuitslagen 1750 Gram.muzlek; 18.00 Idem; 18.30 Godsdienstige uitzending; 19 00 Nieuws; 19.30 Operettemuziek; 20.15 Gram.muzlek 20.45 Gevarieerd programma; 22.00 Nieuws 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Dansmuziek. 484 m.: 12.08 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.10 Verzoekprogramma: 14.30. 15.00 en 15.45 Gram.muzlek; 16.45 Idem; 17.00 Nieuws; 17.10 Grammuziek; 19.00 Godsdienstige uitzending; 19.45 Nieuws; 20.00 Groot Symphonle-orkest en solist: 21.15 Grammuziek: 22.00 Nieuws; 22.10 „Cosl fan Tutte" opera (le aete) (gr.- pl.l: 22.50 Nieuws: 23.00 Gram.muzlek: 23 55 Nieuws. VOOR MAANDAG 22 SEPTEMBER Hilversum I (402 M) AVRO: 7 00 Nieuws, 7.10 Gram.muzlek: 8.00 Nieuws- 8.10 Gram.muzlek; 9.00 Morgenwijding; 50 Gram rr. muziek; 12.40 Land- en tulnbouwmede- dellngen: 12.33 In 't Spionnetje; 12.38 Pianospel; 13 00 Nieuws; 13.15 Mededelin gen en gram.muzlek; 13.30 Metropole orkest: 14 00 „Wat gaat er om ln de we reld?". causerie; 14.20 Gram muziek; 14.30 Voordracht; 14.45 Jiddische en Hebreeuw se liederen: 15.15 Voor de vrouw: 16.15 Kamerorkest en soliste; 17.00 Orgel en plano; 17.30 Voor de padvinders; 17.45 Gram.muzlek: 17.50 Militaire reportage; 18 00 Nieuws: 18.15 Herfstprogramma; 18,55 Gramjnuzlek, 19.00 Muzikale cau serie; 19.15 Hammond-orkest; 19.45 Re- rerlngsultzendlng: Landbcruwrubrlek 20.00 Nieuws: 20.05 Amusementsmuziek: 21.00 Deens-Nederlands programma; 21.45 Gra- mofoonmuzlek: 21.50 „De geest van Mur- dock Castle", hoorspel: 22.30 Planorecital; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram.muzlek; Hilversum II. (298 M) NCRV; 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Gram.muzlek; 7.45 Een woord voor de dag; 8 00 Nieuws en weerber.; 8.10 Sport uitslagen; 8.23 Gewijde muziek; 8.45 Gra- mcrfoonmuzlek; 9 00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.muzlek; 10.00 Orgelspel; 10.30 Morgendienst; 11.00 Fluit en plano; 11.30 Gram.muzlek; 12.05 Ban jo orkest, 12.25 Voor boer en tuinder.; 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen: 12.33 Orgelconcert: 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Marlnlersknpel; 14.00 School radio; 14.35 Gram.muzlek: 14.45 Voor de vrouw: 15.15 Grammuziek: 15.30 Gltaar- kamertrlo; 16 00 Bijbellezing: 16.30 Strljk- kwarte*- S J- 17.45 I 8.00 •jram.muzieK; iö ia sportpraatje; 18.25 Voor de mannen In grijs, groen en blauw; 18 30 Gram muziek: 19 00 Nieuws en weer berichten; 19.10 Gram.muzlek; 19.15 „Volk en Staat", causerie; 19 30 Gram.muzlek: 19.40 Radiokrant: 20.00 Grammuziek; 20.15 Gewijde muziek; 20.45 Gram.muzlek: 20.50 „Zoeklicht op Zuld-Amerlka", cau serie: 21.00 Lichte muziek; 21.15 Salon- orkest- 21.50 Radio Phllharmonlsch Orkest 22 45 Avondoverdenking: 23 00 Nieuws en 12 55 Weerberichten; 13.00 Nieuws: 13.10 Gevarieerde muziek; 14.00 Voor de scholen. 15 20 Crltieken; 16 05 Gram muziek; 1630 Interviews; 17.00 Voor de kinderen. 17.55 Weerberichten; 18.00 Nieuws: 18.15 Sport: 18.20 Causerie: 18 30 Orkestconcert; 19.30 Causerie: 19.45 Pla- noducr 20.00 Gevarieerd programma; 20.45 Wereldcommentaar; 21.00 Nieuws; 21.15 Hoorspel: 22.50 Pianorecital; 23 0023.03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m.: 12.00 Orgelspel; 12.30 Dans muziek, 13.00 Schots orkest: 13.45 Voor de kleuters; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Amusementsmuziek: 15.45 Lichte muziek 16.15 „Mrs. Dale's Dagboek; 16.30 Hoor spel: 18 00 Dansmuziek; 18 45 Hoorspel; 19.00 Nieuws en radiojournaal; 19.25 Snort; 1930 Gevarieerd programma: 20 00 Hoorspel; 20.30 Woordenspel: 21.00 Ge varieerd programma: 22.00 Nieuws; 22 15 Actualiteiten: 22 20 Dansmuziek; 23.00 Voordracht; 23 15 Strllkensemble en so liste; 23.5624.00 Nieuws. Xnrdwestdeut«cher Rundfunk. 309 m.j 12 00 Lichte muziek: 13 00 Nieuws; 13.25 Orkestconcert: 15.50 Bariton en plano; 1610 Gevarieerde muziek; 16.40 Rhvth- mlsche muz.: 17.00 Nieuws; 17.45 Rhvth- mlsche muziek: 19.00 Nieuws: 19.30 Svm» phonle-orkest en solist; 21.45 Nletiws: 23 30 Hoorspel met muziek; 24 00 Nieuws; 0.30 Dansmuziek; 1.15 Gevarieerde mu ziek. Frankrijk, Nationaal Programma 347 nu 12.30 „Le nouveau seigneur du village", opera; 13.00 Nieuws; 13.18 „Le nouveau seigneur du village", opera; 13.58 Gram - muziek: 14.00 Nieuws: 14.30 Hoorspel; 16 00 Kamermuziek: 17 00 Franse muziek; 17.45 Gram.muzlek: 18.30 Amerikaanse uitzending; 19.58 Gram.muzlek: 20.02 Or kestconcert; (20.55—21.15 Grammuziek): 21.50 en 22.00 Gram.muzlek: 23.20 Idem; 23.45—24 00 Nieuws. België. 324 en 4R4 m. 324 m.: 11.45 Gram.muzlek; 12.30 Weerberichten: 12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Gram muziek: 13 00 Nieuws: 13.15 Gram.muzlek: 14.00 Pianorecital: 14.40 Vlaamse liederen; 14.50 en 15 00 Gram.muzlek; 15.30 Strllkkwar- tet; 15.55 Gram.muzlek: 16.00. 16.20, 16.30 Idem; 17 00 Nieuws; 17.10 Amusements muziek: 18.00 Franse les; 18.15 Gram mu ziek; 18.25 Kroniek; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws: 19.40 Gram.muzlek 19.45 Vlaamse muziek; 20.00 Kamerorkest en solisten; 21.00 en 21.30 Grammuziek: oNieuws; 22,15 Hammondorgelspel: 22.5523.00 Nieuws. 484 m.: 12.05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.10, 14.00 en 15.00 Gram mu ziek; 16.00 Amusementsorkest: 16.25 Gra- mofoonmuzlek: 16.35 Amusementsorkest- 17 00 Nieuws; 17 15 Dansmuziek; 18 nó Pianorecital. 19 00 Gram.muzlek: 19 4C Nieuws: 20 00 Kamermuziek: 20.45 Vocaal ensemble: 21 05 Gram.muzlek; 21 15 Otn>. roeporkest en solist; 22 00 Nieuws: 22 10 Gramjnuzlek; 22.50 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3