Voor niet-deskundigen is Hold Fastweinig spectaculair „Senneïager" is militair en politiek centrum Ons goedkoop knippatroon Dr Kortenliorst sprak een verjongde Kamer toe FLAMINGO EILAND Panda en de schat van het eenzame eiland Agenda 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 19 September 1952 Tweede Blad No. 27717 Er zijn enorme verschillen van inzicht (Telefonisch van onze speciale verslaggever). Uit het geallieerde Hoofdkwartier. Donderdagavond. Spectaculair voor de niet-militaire toeschouwer is de oefening ..Hold Fast" zeker niet. „Counterthrust" was door een grotere beweeglijkheid aan de fronten interessanter. Maar een manoeuvre wordt niet gehouden ten pleziere van een ondeskundig publiek, maar voor hen, op wier schouders de enorme verantwoor delijkheid zal drukken in tijd van nood de landen, welke zij representeren, op afdoende wijze te beschermen tegen vijandelijke aanvallen. De strategische situatie bij deze manoeuvre heeft zich thans zodanig ontwik keld. dat het vijandige Groenland langzaam maar zeker de strijdkrachten van Blauw terugdringt. Het heeft de zwakke punten in de verdediging van Blauwland na moeizame verkenning weten te ontdekken en richt in volle omvang zijn aanvalskracbt hierop. Tot een werkelijke doorbraak is het evenwel niet kunnen komen, omdat Blauw het Duitse principe uit de laatste wereldoorlog volgt, namelijk van het elastische front, waarbij bepaalde stellingen „volgens plan worden ontruimd". „Hold Fast" heeft al geleerd de rapporten der scheidsrechters wijzen dit uit dat dit systeem, te weten het leveren van vertragende gevechten, de vijand in een hoogst gevaarlijke positie brengt. Zijn aanvalstempo wordt zoda nig vertraagd, dat hjj zijn depóts niet lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Hoe is het ontstaan Dit woord: TUIN. De eigenlijke betekenis van het woord tuin is: omheining. Daarna duidt men er ook het omheinde stuk grond zelf mee aan. De oude betekenis komt nog voor in enkele uitdrukkingen. In geschiedenisboe ken leest men dat in 1598 de tuin der Unie door de overwinningen van Maurits was gesloten. Verder is er de zegswze: de kap op de tuin hangen, oorspronkelijk gebezigd van monniken die hun kapmantel op de omheining hingen, die het klooster omsloot en dan de benen namen. Nu gebruikt men de uit drukking in de zin van: met een bepaald werk ophouden. Ze heeft een menigte varianten, als: de lier aan de wilgen hangen, de naald in het speld steken, de ploeg aan de wand, de toga aan de kapstok hangen en het roer in de heg steken. Wanneer men zegt: iemand om de tuin leiden, dus niet in de hof, maar er om heen leiden, wil dit zeggen: iemand misleiden, iemand bij" de neus nemen. kan meevoeren, omdat de kans op terug geslagen te worden mogelijk blijft en het dus raadzaam is de voorraadcentra Intact te laten. Steeds groter worden daardoor de vijandelijke aanvoerlijnen, terwijl de aangevallene gelegenheid krijgt zich in het achterland te verster ken. Van grote betekenis is het dat de verdedigende partij een overwicht in de lucht heeft. De activiteit van beide par tijen in de lucht is gTOOt. Onophoudelijk hangen boven het manoeuvregebied des avonds de lichtkogels en davert het van het geronk der vliegtuigen. Generaal Hardings woorden bij de aanvang van „Hold Fast", namelijk dat de R.A F. op het vaste land van Europa de laatste typen straalvliegtuigen zal gaan stationneren, getuigt van begrip voor de betekenis, die de Engelsen aan een sterke en moderne tactische lucht macht toekennen. En het zal een lucht macht worden, welke flexibel zijn zal. De Nederlandse squadrons, die bij deze oefening zijn ingeschakeld, spelen een r.ict-overheersende rol. Zij kunnen dit ook niet. want de Nederlandse eskaders kunnen zich niet verplaatsen en zijn door gebrek aan transportvliegtuigen voor het overbrengen van grondpersoneel aan hun bases gebonden. Door de nog spaarzame activiteit op de grond, heerst er in het Nederlandse bataljon een opmerkelijke rust. Sinds gistermiddag is het met tussenpozen van zonneschijn gaan regenen, hetgeen voor onze jonens allerminst een pretje is. daar de lemen bodem, waarop zij hulzen, uitermate drassig is. En geconsigneerd als zij zyn in hun bivakken, is er zo vei achter de denkbeeldige frontlinie weinig voor hen te beleven. De bezoeken van Prins Bernhard en van de Engelse Minister van Defensie. Lord Alexander, waren welkome afwisselingen Ook is generaal Hasselman op inspectie geweest. De militairen van de 31ste regiments ge vechtsgroep. onder commando van kolo nel Van Griethuyzen, die „Counter thrust" achter de rug hebben, vinden ..Hold Fast" maar een eentonige ge schiedenis. Geput uit ervaringen van het vorige jaar. hebben zij de zaken beter voor elkaar dan de twee andere regi ments gevechtsgroepen, w.o. de derde divisie. Zij hebben dan ook van het Brit se hoofdkwartier een pluim gekregen. Senneïager is interessant als militair en politiek centrum. Wie goed onder de waarnemers uit de diverse landen zijn oor te luisteren legt, kan horen dat er nog heel veel water door de Rijn zal moeten stromen, aleer er werkelijk van een eensgezinde opvatting ten aanzien van het Europese verdedigingsplan zal kunnen worden gesproken. Stejdcer, men komt tot de ietwat ontstellende ontdek king. uit gesprekken met vooraanstaan de militairen, dat er enorme verschillen in inzicht zijn. Van betekenis is wat een Ameri kaans deskundige ons mededeelde. Het had betrekking op de gevechtstactiek. De Amerikaan is een voorstander van liet principe: „vuur onder alle omstan digheden" (het zogenaamde ..marching fire"). De waarde hiervan is in de laatste oorlog aan de dag getreden. De Engelsen daarentegen vechten volgens het systeem: vallen, dekken, richten cn dan vuren. Dit is de voorzichtige methode. Zij kost minder munitie, maar sorteert, zo redeneert men in Amerikaanse kringen, minder effect. Ook wi) zijn. evenals vrijwel alle an dere Nato-partners. voorstanders van het „marching fire", maar beschikken niet zoals de Amerikanen, over een sterke .giekking in de rug", namelijk zware artillerie enz. Wanneer .Hold Fast" straks de fase intreedt van de massale tegenaanval zal aangetoond moeten worden w elke metho- heeft, de beste is. Krachtproef: 7 weken voor behandeling Rijksbegroting (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer kwam gistermiddag bijeen voor de organisatie van haar werkzaamheden in de nieuwe zitting. Dr L. G. Kortenhorst (KVP) aanvaardde het voorzitterschap met een korte rede, waarin hij meedeelde dat het de be doeling is de Rijksbegroting te behandelen in de periode van 4 November tot 19 December (7 weken). Vorig jaar is de Kamer er in geslaagd de gehele begro ting vóór Kerstmis af te handelen. Slaagt deze krachtproef niet, dan zal de behandeling op 13 Januari 1953 worden voortgezet. PRIJS 40 CTS. MATEN 42 EN 44. 2.50 van 130 can. Deze jurk van soepele wollen stof ls typerend voor de modelijn 1952/53. De zeer laag ingezette, wijde mouw. de ge accentueerde heupen en de hoge hals boord zijn bovendien niet alleen mo dieus maar ook flatteus en practisch. Een japon, die u dag in, dag uit met plezier zult dragen. Hoewel dit model natuurlijk voor alle effen kleuren ge schikt is. is het wel bijzonder geschikt voor soepele rode wol. versierd met ge slepen git knopen en zwarte lakceintuur. Het lijfje heeft geen andere versie ring dan de 2 m.m. breed gestikte ncr- vures. die in de rok doorlopen. De hals heeft een opstaand boordje, dat langs de bovenkant op l'i cm. breedte wordt doorgestikt. De blouse sluit achter met een klein splitje met knoopjes en lusjes. De 3 mouw. waarvan de ruimte aan de onderkant samen gehouden wordt door een strakke manchet, is zeer laag. onder de schouder aangezet. De rok heeft klokkende banen. De zijpanden van de rok vormen op de heup 2 iets uitstaande zakken, die met 1 knoop gesloten worden en langs de bovenkant hetzelfde stiksel van de boord vertonen. De zijpanden van de rok worden ook achter met dit stiksel afgemaakt. Verkrijgbaar van Maandag af. zolang de voorraad strekt, aan ons Bureau, Witte Singel 1. Toezending per post geschiedt na ontvangst van bnef met Ingesloten en niet opgeplakt 55 ets aan postzegels. Verzoeke op de enveloppe te ver melden „Goedkoop Patroon". ,"C>, Met de fractievoorzitters is afgespro ken dat de voorlopige verslagen over de afzonderlijke begrotingen kort zullen zijn en slechts half zo uitgebreid als vo rig jaar, zodat het zwaartepunt wordt verlegd naar het mondeling debat. Met de minister van Binnenlandse Zaken zal het overleg worden hervat over de verouderde pensioenregeling van de Kamerleden en hun weduwen. De voorzitter sprak er nog .riin te leurstelling over uit dat de uitbreiding van de Kamer niet is doorgegaan. Dat bemoeilijkt de werkzaamheden omdat velen buitenslands een taak hebben ln Internationaal verband 'Raad van Eu ropa te Straatsburg. Kolen- en Staal parlement enz.). Die afgevaardigden behartigen niet alleen buitenlandse aangelegenheden, maar ook binnen landse zaken, waarbii vaak wordt ge profiteerd van hun ervaring in het bui tenland. HARDNEKKIGE MISBRUIKEN De Kamer is thans vernieuwd en ver jongd, aldus dr Kortenhorst, evenals het Kabinet, Mij is elke neiging vreemd om alles wat nieuw is goed te noemen, maar in het parlementaire leven is het gevaar groter, dat ingeslopen misbrui ken alleen worden gehandhaafd omdat zij nu eenmaal geruime tijd hebben be staan. Er ziin hardnekkige misbruiken: de omslachtige verslagen, het voorlezen van geschreven redevoeringen, ook wanneer dat niet strikt noodzakelijk is. liet herhalen van beschouwingen en argumenten van voorgangers, waardoor het karakter van parlemen tair debat verloren dreigt te gaan. De jonge leden met hun frisse kijk heb ben hier een taak! Ons streven zal er steeds op gericht dienen te zijn nieu we inhoud, nieuwe bezieling en nieu we glans te geven aan onze ver trouwde democratische staats-instcl- lingen aldus dr Kortenhorst. By de benoeming van de vaste com missies diende de heer v. d. Bom iPv dA) namens alle niet-communlstische partijen een motie in om geen commu nist te benoemen in de vaste commissie voor overleg met de industrie. Na een protest van de communist Gortzak, die in de commissie zitting had, werd de motie met 56 tegen 1 stem aangenomen Van de communisten was alleen de heer Gortzak aanwezig. VOORLOPIG GEEN PRINCI PIËLE BESLUITEN. Zolang de Kamer niet met de nieuwe regering van gedachten heeft gewisseld over het te voeren beleid, acht de voor zitter het verkeerd in het openbaar wetsontwerpen aan de orde te stellen met een principieel karakter. In de ko mende weken zal de Kamer daarom alleen worden bijeen geroepen voor wets ontwerpen van technische aard of on dergeschikt belang en misschien voor spoedeisende wetsontwerpen. De Ka- FEUILLETON «foor Dorothy Ouentin, vertaald uit het Engels 49). Toni glimlachte. Alle mannen waren op dit gebied gelijk. Zelfs deze be roemde kapper van Rita. Ze deden sen timenteel over vrouwenhaar en hoe mo dern ze ook waren, ze prefereerden lange, golvende lokkenHet is veel te zwaar voor dit klimaat." antwoordde ze. „en ik zou het graag kort hebben. Ik wil iets nieuws, dat luchtig zit. Denkt U eraan, dat mijn haar erg hard groeit!" Monsieur Henri knikte en scheen zich te verzoenen met het onvermijdelijke. Dit was inderdaad het soort haar, dat welig en snel groeide. „Als U het dan werkelijk wilt laten afknippen, Made moiselle, dan moet U 't héél kort ne- men". Hij bestudeerde haar aandachtig. Tact vol merkte Toni op: „Mevrouw Burden zei, dat ik de stijl aan U moest overla ten, dat U precies wist, wat bij een ge zicht pastZe moest even om zich zelf lachen. In het ziekenhuis had ze nooit veel tiid voor haar haar gehad Ze had het zelf thuis gewassen.... E een permanent had ze niet nodig. Monsieur Henri vond deze vleiende opmerking kennelijk heel prettig. Hij voelde zich een kunstenaar. Deze jonge vrouw wilde haar kapsel veranderen Welnu,hij zou haar tevredenstellen „Als een jongen" mompelde hij zacht jes. terwijl hi) haar hoofd in zijn han den hield, een paar krullen hier en het haar daar omhoog gekamdHy trok een scheiding ln het dikke haar en duid de aan wat hij bedoelde. „U zult er als een jongen uitzien. Mademoiselle, maar als een zéér charmante jongen!" Toni lachte opgewekt, „Ik vind 't al; lemaal best. zolang het maar luchtig ls,' „Goed." Hcnri wenkte een assistent... Twee uur later keek Toni vol verwonde- nng naar haar veranderde spiegel beeld. ..OEr klonk verwondering in haar uitroep en ontsteltenis. De Toni. die haar in de spiegel aankeek, was een heel andere Toni dan ze haar hele le ven gekend had. Ze zag er Inderdaad jongensachtig uit. maar tegelijkertijd had het kapsel iets uitermate vrouwelijks. Ze wist niet. of ze het mooi of lelijk moest vinden „Is Mademoiselle teleurgesteld?" vroet Henri zachtjes, terwijl hij een spiegel aanreikte, opdat ze zich van alle kan ten kon bekijken. „Nee, dat niethet is alleen zo héél anders." Ze glimlachte geruststel lend tegen de man en opeens zag ze waardoor het voornaamste verschil be reikt werd: ze zag er jonger en veel minder ernstig uit. niemand zou zo 'n haar een verpleezster vermoeden Ze voelde ooeens. dat dit kapsel haar aan trekkelijker maakte. ..Mademoiselle behoeft geen spyt te hebben", zei Henri met nadruk. „Het wordt een succes, dat zult U zien". De kapper was trots op zijn werk. Hij had het haar zelf in model geknipt, passend bij het fijne meisjesgezichtje. Te zijner tijd zou Mademoiselle waar schijnlijk wel weer tot haar oude haar dracht terugkeren, maar voor het ogen blik was haar doel: een luchtiger coif fure. bereikt. Bovendien kwam de per soonlijkheid van dit charmante meisje door het kortgeknipte kapsel voordeli ger uit. Toni bedankte hem hartelijk met de verzekering, dat ze er al aan begon te wennen. „Het is ln ieder geval heerlijk koel." zei ze vriendelijk, toen Monsieur Henri haar buigend uitliet. Aan de kassa had Toni een schrikba rend hoog bedrag neergeteld. Haastig berekende ze. of ze nog geld genoeg had om in één van de kleinere restaurants wat te eten: Rlta zou het stellig niet prettig vinden, als ze zich al te vroeg op de Club vertoonde. Aangezien het res terende geld echter niet voldoende was. besloot ze wat rond te blijven wande len, voordat ze zich naar de Club begaf. De beste winkels waren aan de Estrada Casello en er viel hier heel wat te be kijken. Tussen de goede winkels bevon den zich open kramen van Chinezen en negers, waar van alles te koop was. Toni vond het helemaal niet erg. dat _j niets kon kopen. Ook in Londen had ze zich vaak vergenoegd met het bekij ken van de étalages. Maar nergens was in Londen het winkelen zo amusant als hier in Miranda, waar naast een exclu sieve luxe zaak een ordinaire kraam met luidruchtige verkopers de aan dacht vroeg. Toni vond het heel ple zierig in haar eentje rond te wandelen en haar ogen de kost te geven. Ze was nog niet eerder zo alleen op stap ge weest. Ze begreep echter de reden, waar om Olivia het niet prettig vond: de in heemse marskramers waren zeer luid ruchtig en nogal vrijpostig bij het zien van een b'.ank meisje zonder gelelde. Een bonte mengeling van koopwaar werd haar aangeboden: tapijten. Mexi caanse hoeden, espadrilles, goedkope kleding en allerlei exotische sieraden. Met een lachje wees ze alle aanbiedin gen af. Ze voelde zich dodelijk ver moeid. toen ze tenslotte uit het gewir war in een stillere straat terecht kwam. Ze overlegde, dat ze waarschijnlijk een taxi naar de Club moest nemen. Ze vond 't jammer van het geld. maar er zat niet veel anders op. Uit de goedkeu rende blikken van de voorbijgangers maakte ze op, dat haar nieuwe kapsel haar niet misstond en ze genoot vooral van het luchtige van deze jongensach tige haardracht. Toni voelde zich opgewekter dan ze in de afgelopen weken geweest was. Al les leek haar zonniger en prettiger. Op Floriana was de sfeer niet meer zo ge spannen. Nigel was aardiger dan ooit tegen haar, nu hij geen dwang meer voelde om haar ten huwelijk te vragen. Ze hoopte, dat ze mevrouw Burden er van overtuigd had, dat het volkomen onrechtvaardig zou ziin hem te onter ven in verband met haar. Olivia moest de andere familieleden er iets van ver teld hebben, dat zy Nigel had afgewe zen. en dus niet op 't Burden-vermogen uit was, want met uitzondering van Phoebe was ledereen opeens opvallend vriendelijk tegen haar. Zelfs Rita ver waardigde zich thans tot een aardig praatje met het Engelse meisje, hoewel haar onverklaarbaar voorkwam. een vrouw een dergelijke rijke par tij afwees. Toni vond echter geld. dat iets met Nigel te maken had. weinig aanlokkelyk. Toch was ze biy. dat de sfeer op Floriana door haar houding ten opzichte van Nigel opgeklaard was. Ook behoefde ze zich niet meer te sto ten aan Juanlta. omdat ze het meisje haast nooit meer zag. en de band tus sen Olivia en haar werd steeds hech ter. nu ze al het werk voor de oude vrouw deed. Carlos was thans eigenlijk nog het enige verontrustende element. Carlos met zijn donkere, smekende ogen, die zo amusant kon vertellen en zo goed kon dansen, maar die haar op ieder denkbaar ogenblik liet merken, dat hij haar niet meer los zou laten. Terwijl ze aarzelend naar een taxi stond uit te kijken, sprak opeens een bekende stem haar aanHet was Mark. die haar vol verbazing aanstaar de „Allemensen, Toni, je bent 't dus toch! Wat heb Je in 's hemelsnaam met Je haar uitgevoerd? Ik heb achter je aan gelopen en me afgevraagd of jy het was of een tweelingzusje van je" (Wordt vervolgd) 42) Kapitein Herbert had zicli intussen scheel van de doorgestane beproevingen hersteld. ..Sta mij niet aan te gapen!" kefte hij tegen de matrozen. Vooruit aan je werk! Nu direct! En de eerste, die nog eens „spook" durft zeggen, wordt gekielhaald!!" ..Dat is zeemanstaal!" zei zijn gade. die beschermend achter hem stond. Dc matrozen, die dit verbonden gezag maar liever niet trotseerden, verspreidden zich haastig. ..lullie moeten nu het stuurrad bedienen", zei bootsman Swabber tot Panda en Jolliepop. ..En denk er aan dat je het doek goed gespannen houdt!" Een ervaren zeeman zou hieruit begrepen hebben, dat hij moest zorgen, dat de wind goed in de zeilen bleef. Maar helaas, onze vrienden mochten nu zeelieden zijn. ervaren waren zij zeker niet! Dat bemerkte de bemanning even later ook. toen het schip vreemd soortige draaibewegingen begon te maken, de zeilen wanhopig heen en weer klapperden en het touwwerk angstwekkend kraakte! „Hè daar!" schreeuwde een matroos tot Jolliepop. ..wat denk je. dat je bestuurteen draaimolen?!" En ook Panda kreeg aanmerkingen. ..Wat heeft dat te betekenen?!" brulde bootsman Swabber hem toe. op een laken wijzend, dat tussen twee touwen was gespannen. „Zeg op! Wat zijn dat voor grapjes?!'' „Mmmmaar", stamelde Panda. „U zei mij toch dat ik een doek gespannen moest houdenln 83-jarige bromfietser verongelukt Gistermiddag is de 83-jarige heer Sel- les uit Oldebroek. toen hij op de brom fiets reed nabij Elburg, bij het overste ken van de Rijksweg aangereden door een personenauto uit Groningen en na genoeg op slag gedood. De chauffeur treft geen schuld. Do heer Selles had met de hand te kennen gegeven, dat de auto kon passeren. Mo gelijk heeft de rem ran de bromfiets geweigerd. merleden zullen Inmiddels voldoende werk hebben met het onderzoek van de begroting en andere wetsontwerpen ih de afdelingen. Op 29 October zullen bijv. voor het opmaken van het voorlo pig verslag in de afdelingen worden on derzocht de wetsontwerpen tot herzie ning van de omzetbelasting, de genees middelenvoorziening en de administra tieve rechtspraak voor de bedrijfsorga nisatie. Het uitstel van openbare vergaderin gen ln de komende weken, betekent verschuiving van de werkzaamheden naar het voorjaar, aldus de voorzitter. Dan zal het extra druk worden! Radio-programma VOOR ZATERDAG 20 SEPTEMBER. Hilversum I (402 M.) VARA 7.00 Nieuws: 7.18 Gram.muziek: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Grammuzlek: 8 55 Voor de hulsvrouw: 9.00 Gram muzlek: (9.359.40 Waterstanden); VPRO 10.00 ..Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10 05 "--genwljdlng: 10 20 VARA Voor de ar- ers ln de continubedrijven; 11.30 Pianorecital; 12.00 Grammuzlek: 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen; 12 33 Lichte muziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Metro- >le orkest: 13.50 Boekbespreking. 15.45 ram.muziek; 16.15 „Van de wieg tot het graf"; 1630 Residentie orkest en solist; 17.15 Sportpraatje; 17 30 Voor de Jeugd; 13.00 Nieuws; 18 15 VARA-varla: 18 20 Gram.muzlek; 18.30 Strijkorkest: 19.00 Artistieke staalkaart; VPRO 19.30 ..Passe partout". causerie: 19.40 „Het Oude Testa ment ln deze tijd"; 19.55 „Deze week", causerie. VARA 20 00 Nieuws: 20 05 Ac tualiteiten: 20 15 Gevarieerd programma: 21.00 Gram.muzlek: 21.05 Svmphonlecon- cert; 22 00 Socialistisch commentaar; 22.15 Strljksextet; 22 40 „Onder de pannen", hoorspel; 23 00 Nieuws; 23.15 Orgelspel; 23.35—24.00 Gram muzlek. Hilversum II (298 M.) KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram .muziek- 7.45 Morgengebed en litur gische kalender: 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gram muziek: 9.00 Voor de hulsvrouw; 9.35 Grammuzlek. 10 00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.muzlek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Kamerkoor: 12 00 Angelus; 12.03 Gram muzlek; (12.3012.33 Land- en tulnbouwmededellngen); 12.55 Zonnewyzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13 20 Lunchconcert; 13.50 Gram. muzlek; 14.00 Boekbespreking: 14.10 Gr.- muzlek; 14.20 Engelse les; 14.40 Harmonie orkest; 15 00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.38 Gemengd *k>or; 1§.00 Pro menade orkest en soliste: 10.30 De schoon heid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de Jeugd; 18 00 Gram.muzlek; 18.15 Journa listiek weekoverzicht; 18.25 Gevarieerde muziek; 18.40 Militaire reportage; 19.00 Nieuws: 19 10 Gram muziek; 19.20 Parlc- mentsoverzlcht; 19.30 Gram.muzlek; 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 ..Lichtbaken", causerie: 20 50 Gram.muz.; 21 00 Gevarieerd programma; 21.50 Actua liteiten; 22.00 Amusementsmuziek: 22.30 „Wij luiden de Zondag ln!"; 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws ln Esperanto; 23.22—24.00 Gram muziek. Engeland. BBC llonie Service (330 M.) 11 55 Gevarieerd programma; 12.55 Weer berichten 13 00 Nieuws, 13 10 Gevarieerd progTamma; 13.55 Leger des Hells orkest; 14.30 Lichte muziek. 15.15 Orkestconcert: 16.10 Hoorspel: 16.40 Idem. 17.00 Voor de kinderen; 17 55 Weerberichten; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport: 1830 Lichte muziek; 19.15 Interviews; 19.45 Causerie; 20 00 ..Music Hall": 21.00 Nieuws; 21.15 Hoor spel; 22 45 Litanie; 23.00—23.03 Nieuws. Engeland, BBC Light Programme (15i i 24" M.) .17 00 Lichte muziek; 17.30 Sport: 18 00 Plano- spel; 18.15 Lichte muziek; 18.45 Vragen- beantwoordlng: 19.00 Nieuws en radio- Journaal- 19 25 Sport: 19 30 Symphonle- orkest en solist. 20.50 Klankbeeld. 21.05 Symphonle-orkest en solist; 22 00 Nieuws; 22.15 Gevarieerd programma; 22.45 Lichte muziek; 23.15 Llcnte muziek; 23.5624.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 M.) 12.00 Amusementsmuziek: 13 00 Nieuws: 13.25 Gevarieerde muziek; 14.00 Idem: 15 00 Koorzang; 16.00 Gevarieerde muziek; 17.30 Lichte muziek: 18.00 Amusements muziek: 19 00 Nieuws; 20.00 Gevarieerde muziek; 21 00 Dansmuziek: 21.45 Nieuws; 22 10 Klassieke muziek: 22 40 Dansmuziek; 24.00 Nieuwe; 0.10 Dansmuziek; 1.00 Jazz muziek! 2.15 Gevarieerde muziek. Frankrijk. Nationaal Programma, 347 M. 12.10 Gram.muzlek: 12.30 Orkestconcert: 1300 Nieuws. 13.20 Plano-recital; 14.00 Nieuwe; 14.12 Symphonle-orkeet en soliste; 15 35 Grammuzlek; 16.30 Idem; 16.50 Ka mermuziek; 17.55 Grammuzlek. 18.30 Amerikaanse uitzending; 19 02 Gram.muz.: 20.02 Kamermuziek: 2030 Hoorspel; 21.19 Gram.muzlek: 22.15 Zangrecital: 22.30 Oram muziek; 23 25 Idem: 23.4524.00 Nieuwe. Brussel. 324 en 484 M. 324 NL 11.45 Grammuzlek; 12.30 Weerberichten: 12.34 Gram.muzlek' 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaamse muziek; 14.00 Pianorecital; 14.45 Omroep koor: 15.00 Grammuzlek! 15.15 „Judltha torium; 16 45 Engelse les; 17 00 Nieuws; 0 Gram muziek; 17.30 Kamerkoor: 17 50 Gram.muzlek; 18 00 Kamerkoor; 18.20 Gram.muzlek; 18.30 Voor de soldaten: 19 00 Nieuws, 19.40 Gram.muzlek; 20.00 Gevarieerd programma: 21.30 Gram.muz.: 22 00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma; 22 55 Nieuws; 23.05 Gram.muzlek^ 23.3(^— 24.00 Omroeporkest en solisten. M. 12.05 Lichte muziek; 13 00 ,'s: 13.10 en 14.05 Verzoekprogramma: Gram muziek; 16.30 Lichte muziek; Nieuws- 17.15 Lichte muziek: 18.30, en 19 40 Gram.muzlek; 19.45 Nieuws. Omroeporkest, koren en solisten: en 21.30 Gram.muzlek: 22.00 Nieuws; Dansmuziek; 22.50 Nieuws; 23.00 .muziek; 23.55 Nieuws. Veemarkt: Vebo-ten toonstelling. uur voorm. Waaggebouw: Vebo-kaastentoonrtelBne. ZATERDAG ZONDAG. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van TheosoDhen. 11 uur voorm. Stadszaal: Groot variété-programma. 3 uur nam. MAANDAG Zomerzorg: Kynologenclub „Rijnland", Spr. H. van Wlngarden. 8 uur nam. DAGELIJKS Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling ..Vertrouwd bezit van vreemde herkomst". Tot 1 October dagelllks van 105 uur. ('s Zondags van 1-5 uur). LakenhalSchilderijententoonstelling. (Werkdagen 105 u.: Zondags 16 U.|- BIOSCOPEN 9 1/4 uur. Lldo „De halfbloed" (14 Jr.) Zon. 2), 4 3/4. 7 en 914 u.; overige dagen 2», 7 en 9 1/4 uur. Luvnr „Jungle-goud" (14 Jr.) Zon. 2V. 4 3/4, 7 en 9 1/4 u.; overige dagen 2i, 7 en 9 1/4 uur. Trianon „Paula" (alle leeft.) Zon. 2 1/4. 4i. 7 ^en 9 1/4 u.; overige dagen 2j. 7 Rex „Levend Ingemetseld" (18 jr.) Zon. 2j, 4 3/4. 7 1/4 en 9 1/4 u.; overige da gen 2|. 7 1/4 en 9 1/4 uur. Donderdag „Een spook te koop". De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zater dag 13 September 13 uur tol Zaterdag 20 September 8 i*ur waargenomen door: de Apotheek Duvstcr. Nieuwe Ryn 18. Telet.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3